Begge fredagens 2 kvartfinaler hos kvinderne henvises til TV2 Play eller WTATV. Til gengæld sender TV3 Sport 1/8-finaler hos herrerne fra kl. 1700

24. årige Danielle Collins (USA) gjorde sig positivt bemærket, da Madison Keys (USA) ved forrige turnering i Indian Wells blev sendt ud i sin første kamp i R64, og det blev til yderligere en sejr, inden hun i 1/8-finalen tabte til Carla Suarez Navarro (ESP).

Collins har fortsat de gode takter i Premier Mandatory turneringen Miami Open, hvor hun har været gennem kvalifikation, og efterfølgende har hun i rækkefølge sendt både Irina-Camelia Begu (ROU), CoCo Vandeweghe (USA), Donna Vekic (CRO) og senest i 1/8-finalen Monica Puig (PUR), der overraskende sendte Caroline Wozniacki ud af turneringen.

Bortset fra Collins er Viktoria Azarenka (BLR), der ikke uventet vandt over 30. seedede Agnieszka Radwanska (POL), eneste useedede, der er videre til kvartfinalerne, hvor de 2 første afvikles tirsdag.
Den første kvartfinale afvikles tidligst kl. 19 mellem 10. seedede Angelique Kerber (GER) og 13. seedede Sloane Stephens (USA), der omsider ved at finde et niveau, som minder om dengang hun sidste år vandt Grand Slam turneringen US Open.

Stephens vandt i 1/8-finalen 6-3, 6-4 over Wimbledon mesteren Garbine Muguruza, og dermed sikrede hun samtidig, at spanieren ikke foreløbig kan skubbe Caroline Wozniacki væk fra 2. pladsen på ranglisten.
Caroline kan dog stadig risikere at miste 1. pladsen på racelisten, selvom Simona Halep tabte forleden, idet Angelique Kerber kan overtage 1. pladsen, hvis hun vinder titlen i Miami, og når hun finalen overtager hun 2. pladsen på racelisten fra Halep.

Årsagen til at Kerber fortsat har muligheden, skyldes især at hendes modstander i 1/8-finalen, Yafan Wang (CHN) tilsyneladende fik “vinder-nerver”, da hun var tæt på sejren, men som det ofte sker i sådanne situationer, skærpede favoritten koncentrationen og den undertippede modstander blev usikker.

Den anden kvartfinale mellem 5. seedede Karolina Pliskova (CZE) og Azarenka spilles tidligst kl. 0130 natten til onsdag.

Ingen af kampene bliver vist på TV2 Sport, der viser ishockey og håndbold, men den første kvartfinale bliver i stedet vist forskudt kl. 2255.
Begge kampe kan dog følges live på TV2 Play og WTATV.com.

TV3 Sport er derimod med fra starten kl. 17, når alle 1/8-finalerne hos herrerne afvikles tirsdag, og på optagelserne herover er der flere eksempler på, hvad der kan være i vente af “lækkerbiskener”.

I den første kamp på Stadium forventes mange serve-vindere, når 2. seedede Marin Cilic (CRO) møder John Isner (USA), hvilket er samtidig med at 19. seedede Hyeon Chung (KOR) møder Joao Sousa (POR) på Grandstand.

Næste kamp på TV-skærmen bliver formentlig 20. seedede Milos Raonic (CAN) vs. Jeremy Chardy (FRA).
3. kamp på Stadium er 5. seedede Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (22) Filip Krajinovic (SRB), og tidligst kl. 21 færdigspilles på Grandstand 3. runde kampen mellem 10. seedede Tomas Berdych (CZE) vs. Frances Tiafoe (USA), hvor stillingen efter 2 timer 47 minutter er 7-6(2), 2-6, 4-5. Berdych server for at blive i kampen.
Vinderen møder omkring midnat dansk tid 6. seedede Kevin Anderson (RSA)

4. kamp på Stadium er mellem to formstærke NextGen spillere, 29. seedede Borna Coric (CRO) vs. Denis Shapovalov (CAN). Førstnævnte (øverste billede) vandt 6-4, 6-4, 6-4, da de tidligere på året mødtes i Davis Cup.

De mest ihærdige tennis-fans er formentlig villige til at ofre nattesøvnen for at følge den sidste kamp kl. 03 natten til tirsdag mellem to andre NextGen spillere, når 4. seedede Alexander Zverev (GER) møder 17. seedede Nick Kyrgios (AUS), der fører 5-2 i indbyrdes kampe, men senest i år vandt Zverev 6-2, 7-6(3), 6-2, da de mødtes i Davis Cup.

 


#WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA Premier Mandatory, Miami Open presented by Itaú (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Spilleprogram onsdag (kvartfinaler nederste halvdel)

Stadium NB 1900cet:
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. (6) Jelena Ostapenko (LAT)

Stadium NB 0100cet:
(8) Venus Williams (USA) vs. (Q) Danielle Collins (USA)

Begge kvartfinaler vises på WTATV.com og TV2 Play
Den første kamp vises forskudt kl. 2305 på TV2 Sport, der genudsender torsdag kl. 09

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q64:
Tereza Martincova (CZE) vs. (4) Sara Errani (ITA) 6-4, 5-7, 7-6(2)
(119) Rebecca Peterson (SWE) vs. (5) Pauline Parmentier (FRA) 6-0, 6-3
(13) Andrea Petkovic (GER) vs. Sabine Lisicki (GER) 4-6, 6-3, 3-1 Ret’d

QFi: (tirsdag)
(1) Monica Niculescu (ROU) vs. (21) Yanina Wickmayer (BEL) – 1500 C9
Rebecca Peterson (SWE) vs. (22) Eugenie Bouchard (CAN) – ca. 1630 C7

Singles hovedturnering (udvalgte)

R128
(LL) Oceane Dodin (FRA) vs. Veronica Cepede Royg (PAR) 6-4, 6-7(3), 6-3
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 6-7(3), 7-5, 6-1
Alize Cornet (FRA) vs. (WC) Bethanie Mattek-Sands (USA) 6-2, 7-5
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. Catherine Bellis (USA) 6-3, 6-0

Carina Witthoeft (GER) vs. Tatjana Maria (GER) 6-3, 6-4
Zarina Diyas (KAZ) vs. Jennifer Brady (USA) 7-5, 7-6(8)
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (Q) Katie Boulter (GBR) 6-4, 7-5
Ekaterina Makarova (RUS) vs. Timea Bacsinszky (SUI) 6-2, 2-6, 6-4

(WC) Amanda Anisimova (USA) vs. Qiang Wang (CHN) 6-3, 1-6, 6-2
Christina Mchale (USA) vs. Kaia Kanepi (EST) 1-3 Ret’d
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-2, 6-4
(WC) Alja Tomljanovic (AUS) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 3-6, 6-4, 7-5

Johanna Larsson (SWE) vs. Katerina Siniakova (CZE) 4-6, 7-6(5), 7-5
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 1-6, 7-6(5), 7-5
(Q) Yafan Wang (CHN) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-2, 4-6, 7-6(0)
(Q) Alison Riske (USA) vs. Magda Linette (POL) 1-6, 6-0, 6-2
== (nederste halvdel)
Timea Babos (HUN) vs. Mona Barthel (GER) 7-6(5), 6-3
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. Heather Watson (GBR) 7-6(3), 6-2
(Q) Sofia Kenin (USA) vs. (Q) Stefanie Voegele (SUI) 6-4, 6-4
Aryna Sabalenka (BLR) vs. Madison Brengle (USA) 6-1, 6-4

(WC) Claire Liu (USA) vs. (wc) Whitney Osuigwe (USA) 6-3, 6-1
Petra Martic (CRO) vs. Lauren Davis (USA) 6-1, 7-5
(Q) Andrea Petkovic (GER) vs. (Q) Polona Hercog (SLO) 6-2, 6-0
Naomi Osaka (JPN) vs. (WC) Serena Williams (USA) 6-3, 6-2

(Q) Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. (Q) Rebecca Peterson (SWE) 7-5, 6-1
Varvara Lepchenko (USA) vs. (Q) Viktorija Golubic (SUI) 6-4, 5-7, 7-5
(WC) Bernarda Pera (USA) vs. Lara Arruabarrena (ESP) 7-5, 6-4
Kirsten Flipkens (BEL) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-2, 6-3

(Q) Danielle Collins (USA) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-1, 6-1
Donna Vekic (CRO) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-0, 7-5
Maria Sakkari (GRE) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 7-5, 6-1
Monica Puig (PUR) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-3, 6-4

R64: (torsdag+fredag)
Øverste halvdel
(1) Simone Halep (ROU) vs. (LL) Oceane Dodin (FRA) 3-6, 6-3, 7-5
(30) Agnieszka Radwanska (POL) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-3, 7-6(4)
(20) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Alize Cornet (FRA) 7-5, 6-4
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. (14) Madison Keys (USA) 7-6(5), 2-0 Ret’d

Carina Witthoeft (GER) vs. (12) Julia Goerges (GER) 7-6(2), 4-6, 6-4
Zarina Diyas (KAZ) vs. (18) Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-1, 6-3
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (32) Sorana Cirstea (ROU) 7-5, 6-2
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Ekaterina Makarova (RUS) 7-5, 7-5

(3) Garbine Muguruza (ESP) vs. Amanda Anisimova (USA) – walkover
Christina McHale (USA) vs. (25) Barbora Strycova (CZE) 6-1, 6-4
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs. (17) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-3, 6-3
(13) Sloane Stephens (USA) vs. (WC) Ajla Tomljanovic (AUS) 6-1, 6-3

(10) Angelique Kerber (GER) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-2, 6-2
(23) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-2, 3-6, 6-2
(Q) Yafan Wang (CHN) vs. (27) Carla Suarez Navarro (ESP) 7-5, 6-3
(Q) Alison Riske (USA) vs. (7) Caroline Garcia (FRA) 6-3, 6-1
==(nederste halvdel)
(6) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Timea Babos (HUN) 6-4, 6-4
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (31) Shuai Zhang (CHN) 6-3, 6-2
(Q) Sofia Kenin (USA) vs. (19) Daria Kasatkina (RUS) 3-6, 6-2, 6-2
(9) Petra Kvitova (CZE) vs. Aryna Sabalenka (BLR) 7-5, 3-6, 6-3

Petra Martic (CRO) vs. (15) Kristina Mladenovic (FRA) 3-6, 6-4, 6-3
(21) Ashleigh Barty (AUS) vs. (WC) Claire Liu (USA) 6-0, 7-6(0)
(26) Daria Gavrilova (AUS) vs. (Q) Andrea Petkovic (GER) 7-6(3), 6-4
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Naomi Osaka (JPN) 6-4, 6-2

(8) Venus Williams (USA) vs. (Q) Natalia Vikhlyantseva (RUS) 7-5, 6-4
(29) Kiki Bertens (NED) vs. Varvara Lepchenko (USA) 5-7, 7-6(5), 6-1
(22) Elise Mertens (BEL) vs. (WC) Bernarda Pera (USA) 7-6(5), 6-3
(11) Johanna Konta (GBR) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-4, 6-3

(Q) Danielle Collins (USA) vs. (16) CoCo Vandeweghe (USA) 6-3, 1-6, 6-1
Donna Vekic (CRO) vs. (24) Elena Vesnina (RUS) 6-3, 6-7(4), 6-1
Maria Sakkari (GRE) vs. (28) Anett Kontaveit (EST) 6-4, 6-1
Monica Puig (PUR) vs. (2) Caroline Wozniacki (DEN) 0-6, 6-4, 6-4

R32: (lørdag+søndag)
Øverste halvdel
(30) Agnieszka Radwanska (POL) vs. (1) Simona Halep (ROU) 3-6, 6-2, 6-3
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. (20) Anastasija Sevastova (LAT) vs. 3-6, 6-4, 6-1
Zarina Diyas (KAZ) vs. Carina Witthoeft (GER) 4-6, 7-5, 6-0
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 6-4, 1-6, 7-6(4)

(3) Garbine Muguruza (ESP) vs. Christina McHale (USA) 6-2, 6-1
(13) Sloane Stephens (USA) vs. (Q) Monica Niculescu (ROU) 6-7(1), 6-3, 4-0 Ret’d
(10) Angelique Kerber (GER) vs. (23) Anstasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-4, 6-4
(Q) Yafan Wang (CHN) vs. (Q) Alison Riske (USA) 4-6, 6-3, 7-6(4)
== (Nederste halvdel)
(6) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-2, 7-6(2)
(9) Petra Kvitova (CZE) vs. (Q) Sofia Kenin (USA) 3-6, 6-2, 6-4
(21) Ashleigh Barty (AUS) vs. Petra Martic (CRO) 6-4, 6-3
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. (26) Daria Gavrilova (AUS) 4-6, 6-0, 6-1

(8) Venus Williams (USA) vs. (29) Kiki Bertens (NED) 5-7, 6-3, 7-5
(11) Johanna Konta (GBR) vs. (22) Elise Mertens (BEL) 6-2, 6-1
(Q) Danielle Collins (USA) vs. Donna Vekic (CRO) 4-6, 6-2, 6-1
Monica Puig (PUR) vs. Maria Sakkari (GRE) 6-3, 7-5

R16: (mandag)
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. (30) Agnieszka Radwanska (POL) 6-2, 6-2
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Zarina Diyas (KAZ) 6-2, 2-1 Ret’d
(13) Sloane Stephens (USA) vs. (3) Garbine Muguruza (ESP) 6-3, 6-4
(10) Angelique Kerber (GER) vs. (Q) Yafan Wang (CHN) 6-7(1), 7-6(5), 6-3

(6) Jelena Ostapenko (LAT) vs. (9) Petra Kvitova (CZE) 7-6(4), 6-3
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. (21) Ashleigh Barty (AUS) 7-5, 6-4
(8) Venus Williams (USA) vs. (11) Johanna Konta (GBR) 5-7, 6-1, 6-2
(Q) Danielle Collins (USA) vs. Monica Puig (PUR) 3-6, 6-4, 6-2

Kvartfinale: (tirsdag+onsdag)
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. (5) Karolina Pliskova (CZE) 7-5, 6-3
(13) Sloane Stepehens (USA) vs. (10) Angelique Kerber (GER) 6-1, 6-2

Semi: (fredag)
Finale: (lørdag)

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-miami-usa-902#orderofplay


ATP 1000, Miami Open presented by Itaú (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -5 timer
TV-dækning (fra onsdag): TV3 Sport (og Viaplay), Tennistv.com

Spilleprogram tirsdag (kvartfinaler – nederste halvdel)

Stadium NB 2100cet:
(14) John Isner (USA) vs. Hyeon CHung (KOR).

Stadium NB torsdag 0300cet:
(5) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (20) Milos Raonic (CAN)

Begge kampe vises live på både TV3 Sport og Tennistv.com, der desuden viser alle kvartfinaler i double.

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q64: (mandag)
(24) Mackenzie McDonald (USA) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 3-6, 6-2, 7-6(6)
(3) John Millman (AUS) vs. Casper Ruud (NOR) 6-3, 7-6(8)
(19) Elias Ymer (SWE) vs. (PR) Santiago Giraldo (COL) 7-6(9), 6-4

QFi: (tirsdag)
(9) Yuki Bhambri (IND) vs. (19) Elias Ymer (SWE) 7-5, 6-2

Singles hovedturnering (udvalgte)

R128: (onsdag+torsdag)
Øverste halvdel
(Q) Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. (Q) Calvin Hemery (FRA) 6-1, 6-2
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. Tennys Sandgren (USA) 7-6(3), 7-6(6)
Steve Johnson (USA) vs. Victor Estrella Burgos (DOM) 6-3, 6-3
Denis Istomin (UZB) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 7-5, 6-4

(PR) Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (Q) Alex De Minaur (AUS) 6-2, 6-4, 6-2
Frances Tiafoe (USA) vs. Nicolas Kicker (ARG) 6-3, 7-6(4)
Marius Copil (ROU) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 7-6(2), 6-4
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 1-6, 6-2, 7-5

Daniil Medvedev (RUS) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE) 2-6, 6-4
Evgeny Donskoy (RUS) vs. Aljaz Bedene (SLO) 7-5, 6-4
Dusan Lajovic (SRB) vs. Horacio Zeballos (ARG) 3-6, 7-6(2), 6-4
(WC) Nicola Kuhn (ESP) vs. (Q) Darian King (BAR) 7-5, 6-4

Radu Albot (MDA) vs. (Q) Ricardas Berankis (LTU) 6-1, 4-6, 7-6(4)
Denis Shapovalov (CAN) vs. Viktor Troicki (SRB) 6-3, 6-7(4), 7-6(6)
Leonardo Mayer (ARG) vs. Donald Young (USA) 3-6, 6-4, 6-2
(Q) Yuki Bhambri (IND) vs. (LL) Mirza Basic (BIH) 7-5, 6-3
==(nederste halvdel)
Robin Haase (NED) vs. Yuichi Sugita (JPN) 6-4, 3-6, 6-1
(Q) John Millman (AUS) vs. Peter Gojowczyk (GER) 2-6, 6-4, 6-4
(Q) Liam Broady (GBR) vs. (Q) Bjorn Fratangelo (USA) 7-6(5), 6-3
Benoit Paire (FRA) vs. Mischa Zverev (GER) 1-6, 6-1, 6-2

Nicolas Jarry (CHI) vs. (Q) Cameron Norrie (GBR) 7-6(3), 6-2
(WC) Mikael Ymer (SWE) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 3-6, 7-5, 6-1
Jeremy Chardy (FRA) vs. (Q) Rogerio Dutra Silva (BRA) 6-3, 7-6(2)
Maximilian Marterer (GER) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-4, 6-4

Joao Sousa (POR) vs. Ryan Harrison (USA) 7-6(4), 7-6(4)
Jared Donaldson (USA) vs. (WC) Marcos Baghdatis (CYP) 6-3, 6-4
Matthew Ebden (AUS) vs. Gilles Simon (FRA) 6-3, 6-7(2), 7-5
(Q) Michael Mmoh (USA) vs. (WC) Christopher Eubanks (USA) 4-6, 6-4, 6-4

Jiri Vesely (CZE) vs. Lukas Lacko (SVK) 7-6(2), 6-3
Mikhail Youzhny (RUS) vs. Guido Pella (ARG) 7-6(3), 7-6(2)
Vasek Pospisil (CAN) vs. Ivo Karlovic (CRO) 7-6(4), 7-6(5)
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Taylor Fritz (USA) 7-6(4), 6-4

R64: (fredag+lørdag)
øverste halvdel
(Q) Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. (1) Roger Federer (SUI) 3-6, 6-3, 7-6(4)
(31) Fernando Verdasco (ESP) vs. Gullermo Garcia-Lopez (ESP) 4-6, 6-0, 6-2
Steve Johnson (USA) vs. (18) Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 6-3
(16) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Denis Istomin (UZB) 6-1, 6-0

(10) Tomas Berdych (CZE) vs. (PR) Yoshihito Nishioka (JPN) 6-1, 6-4
Frances Tiafoe (USA) vs. (21) Kyle Edmund (GBR) 7-6(4), 4-6, 7-6(5)
(32) Karen Khachanov (RUS) vs. Marius Copil (ROU) 7-5, 6-3
(6) Kevin Anderson (RSA) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 6-3

(4) Alexander Zverev (GER) vs. Daniil Medvedev (RUS) 6-4, 1-6, 7-6(5)
(28) David Ferrer (ESP) vs. Evgeny Donskoy (RUS) 6-2, 6-2
(17) Nick Kyrgios (AUS) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-4, 6-1
(15) Fabio Fognini (ITA) vs. (WC) Nicola Kuhn (ESP) 6-2, 6-4

(11) Sam Querrey (USA) vs. Radu Albot (MDA) 7-6(4), 6-1
Denis Shapovalov (CAN) vs. (24) Damir Dzumhur (BIH) 6-1, 7-5
(29) Borna Coric (CRO) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-7(5), 6-3, 6-4
(8) Jack Sock (USA) vs. (Q) Yuki Bhambri (IND) 6-3, 7-6(3)
==(nederste halvdel)
(5) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. Robin Haase (NED) 6-4, 5-7, 6-2
(26) Kei Nishikori (JPN) vs. (Q) John Millman (AUS) 7-6(4), 4-6, 6-3
(22) Filip Krajinovic (SRB) vs. (Q) Liam Broady (GBR) 6-3, 6-2
Benoit Paire (FRA) vs. (9) Novak Djokovic (SRB) 6-3, 6-4

(13) Diego Schwartzman (ARG) vs. Nicolas Jarry (CHI) 6-3, 6-1
(20) Milos Raonic (CAN) vs. (WC) Mikael Ymer (SWE) 6-3, 6-3
Jeremy Chardy (FRA) vs. (30) Richard Gasquet (FRA) 7-5, 6-1
(3) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Maximillian Marterer (GER) 4-6, 6-2, 6-1

Joao Sousa (POR) vs. (7) David Goffin (BEL) 6-0, 6-1
Jared Donaldson (USA) vs. (25) Feliciano Lopez (ESP) 6-4, 6-2
(19) Hyeon Chung (KOR) vs. Matthew Ebden (AUS) 6-3, 7-5
(Q) Michael Mmoh (USA) vs. (12) Roberto Bautista Agut (ESP) 7-6(4), 2-6, 6-4

(14) John Isner (USA) vs. Jiri Vesely (CZE) 7-6(3), 2-6, 6-4
Mikhail Youzhny (RUS) vs. (23) Gilles Muller (LUX) 4-6, 6-4, 6-2
Vasek Pospisil (CAN) vs. (27) Andrey Rublev (RUS) 7-6(5), 6-4
(2) Marin Cilic (CRO) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 7-5, 6-3

R32: (søndag+mandag)
(31) Fernando Verdasco (ESP) vs. (Q) Thanasi Kokkinakis (AUS) 3-6, 6-4, 7-6(4)
(16) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Steve Johnson (USA) 6-4, 6-4
Frances Tiafoe (USA) vs. (10) Tomas Berdych (CZE) 6-7(2), 6-2, 7-6(1)
(6) Kevin Anderson (RSA) vs. (32) Karen Khachanov (RUS) 4-6, 6-2, 6-3

(4) Alexander Zverev (GER) vs. (28) David Ferrer (ESP) 2-6, 6-2, 6-4
(17) Nick Kyrgios (AUS) vs. (15) Fabio Fognini (ITA) 6-3, 6-3
Denis Shapovalov (CAN) vs. (11) Sam Querrey (USA) 6-4, 3-6, 7-5
(29) Borna Coric (CRO) vs. (8) Jack Sock (USA) 5-7, 7-6(4), 6-3
==(Nederste halvdel)
(5) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (26) Kei Nishikori (JPN) 6-2, 6-2
(22) Filip Krajinovic (SRB) vs. Benoit Paire (FRA) 6-3, 6-3
(20) Milos Raonic (CAN) vs. (13) Diego Schwartzman (ARG) 7-6(5), 6-3
Jeremy Chardy (FRA) vs. (3) Grigor Dimitrov (BUL) 6-4, 6-4

Joao Sousa (POR) vs. Jared Donaldson (USA) 1-6, 6-3, 6-4
(19) Hyeon Chung (KOR) vs. (Q) Michael Mmoh (USA) 6-1, 6-1
(14) Johan Isner (USA) vs. Mikhail Youzhny (RUS) 6-4, 6-3
(2) Marin Cilic (CRO) vs. Vasek Pospisil (CAN) 7-5, 7-6(4)

R16: (tirsdag)
(16) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (31) Fernando Verdasco (ESP) 6-0, 6-3
(6) Kevin Anderson (RSA) vs. Frances Tiafoe (USA) 7-6(3), 6-4
(4) Alexander Zverev (GER) vs. (17) Nick Kyrgios (AUS) 6-4, 6-4
(29) Borna Coric (CRO) vs. Denis Shapovalov (CAN) 7-6(2), 4-6, 6-4

(5) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (22) Filip Krajinovic (SRB) 6-4, 6-2
(20) Milos Raonic (CAN) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-3, 6-4
(19) Hyeon Chung (KOR) vs. Joao Sousa (POR) 6-4, 6-3
John Isner (USA) vs. (2) Marin Cilic (CRO) 7-6(0), 6-3

Kvart: (onsdag+torsdag)
Semi: (fredag)
Finale: (lørdag)

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/miami/403/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (Uge 13)


€85.000+H, Le Gosier (GUA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Hardcourt

 

$50.000+H, San Luis Potosi (MEX) – Combo | S | D | QS | QD | OOPGrus

 

€43.000, Marbella (ESP) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus

 

€43.000, St. Brieuc (FRA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Hardcourt

R32: Elias Ymer (SWE) vs. (Q) (327) Joris De Loore (BEL) 3-6, 7-6(5), 6-2
1/8-finale: Elias Ymer vs. (174) Matthias Bachinger (GER) – ons 3. match efter 1330

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 13)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 13)


$15.000, 12th Lyttos Beach ITF Pro Circuit, Heraklion (GRE) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Maria Jespersen, Emilie Francati
Foto: Selfie – Maria Jespersen, Emilie Francati

 

Singles hovedturnering

R32: (637) Emilie Francati (DEN) vs. [2] (405) Monika Kilnarova (CZE) 2-6, 6-7(8) – onsdag

Doubles

1/8-finale: Emilie Francati/Maria Jespersen (DEN) vs. (WC) Zoi Spyrou/Athanasia Zachopoulou (GRE) 6-2, 6-2
Kvartfinale: Francati/Jespersen vs. (4) Victoria Kan/Maria Zotova (RUS) – ons NB 1100cet


$15.000, Soho Square Egypt F11 Women’s Future, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Q64: Olga Helmi (DEN) – bye
Q32: Olga Helmi vs. [2] (913) Lamis Alhussein Abdel Aziz (EGY) 6-4, 6-1
QFi: Olga Helmi vs. Nina Kolar (SLO) 6-2, 6-2

Singles hovedturnering

R32: (Q) Olga Helmi (DEN) vs. (998) Varvara Kuznetsova (RUS) 6-3, 6-2
1/8-finale: Olga Helmi vs. ??

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 13)

Grade 2, 43rd City of Florence (ITA) – Grus

Boys singles kvalifikation

Q32:
[5] (296) Lukas Hellum Lilleengen (NOR) vs. (WC) Samuele Pieri (ITA) 6-4, 4-6, 6-3
[3] (273) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. Luca Nardi (ITA) 2-6, 6-7(3) (mandag)

Q16: Lukas Hellum Lilleengen vs. (WC) (996) Giovanni Peruffo (ITA) 2-6, 2-6 (tirsdag)

Girls singles hovedturnering

R32:
[1] (25) Clara Tauson (DEN) vs. (215) Lisa Pigato (ITA)
[7] (138) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (WC) (277)Alice Amendola (ITA)


Grade 5, 14th ITF Junior Monastir (TUN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Boys singles hovedturnering

R32: (641) Elmer Møller (DEN) vs. [5] (493) Manuel Goncalves (POR) 6-4, 6-2
1/8-finale: Elmer Møller vs. ??

Girls singles hovedturnering

R32: [3] (650) Olivia Gram (DEN) vs. (967) Flavie Brugnone (FRA) 1-6, 1-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage