Dagens kampe onsdag 13. september: Krunic får mere Riske i 2. runde

123
Aleksandra Krunic viste størst respekt efter kampen, da Kimiko Date fik "briller" i afskeds-gave efterfulgt af respektfuldt buk og kæmpe kram

24-årige Aleksandra Krunic (SRB) fik den store ære at møde 46-årige Kimiko Date i hendes afskeds-turnering, men hun havde dog ikke tænkt sig at afskedsgaven skulle være en sejr.
Tværtimod fik den “aldrende” Japaner et par “briller”, som er betegnelsen for scoren 6-0, 6-0 i tennis.
Krunic havde formentlig gerne undt Date et enkelt parti, men i slutningen af kampen var det ganske umuligt for hende, da Serberen serverede en oplagt bold, som blot skulle flugtes ind på en åben bane, men det lykkedes alligevel at sende den ud af banen, og med 2 dobbeltfejl i samme parti var det uundgåeligt, at kampen måtte ende 0-6, 0-6.

Kimiko Date skal dog ikke bedømmes på denne sidste kamp, men for hendes tidligere præstationer og betydning for Japansk tennis, som hun for mange år siden fik sat på tennis-verdenskortet og blev forbillede for de mange Japanske spillere, som i dag markerer sig i sporten.

En af dem sendte denne hilsen til Kimiko Date

Krunic viste da også på sin egen helt specielle måde sin respekt for modstanderen, da hun – på vej frem mod nettet for at takke for kampen – standsede op og på ægte Japansk maner bukkede dybt for den Japanke legende, inden hun derefter gav hende et langvarigt kæmpe-kram, så der næppe var et øje tørt – heller ikke da Date efterfølgende blev hyldet af et talstærkt publikum, der havde trodset en regnvejrs-pause for at vente på at tage afsked med den populære landsmand.

Det omtalte regnvejr betød, at mange 1. runde kampe er udsat til tirsdag, men Krunic skal på banen igen, og hun møder i den ene af tre 1/8-finaler 7. seedede Alison Riske (USA) i en kamp, som er placeret på Court 4.
Hvorvidt det er arrangørernes “hævn” for at have sendt Date på pension uden et eneste point er uvist.

WTA International, Japan Women’s Open Tennis, Tokyo (JPN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer.
TV-dækning: WTATV.com flere baner fra mandag. TV2 Play fra torsdag.

Udvalgte single kampe:

Court 1 – start 0400cet
Kurumi Nara (JPN) vs. (6) Naomi Osaka (JPN) – R32
(Q) Zarina Diyas (KAZ) vs. Misaki Doi (JPN) – R32
(1/WC) Kristina Mladenovic (FRA) vs. (Q) Jana Fett (CRO) – R32
NB 0700: Double kamp

Court 3 – start 0400cet
(5) Samantha Stosur (AUS) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) – R32
(4/WC) Kristyna Pliskova (CZE) vs. (Q) Miyu Kato (JPN) – R16
(8) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Ying-Ying Duan (CHN) – R32
NB 0700: Double kamp

Court 4 – start 0400cet
Christina McHale (USA) vs. (Q) Danka Kovinic (MNE) – R32
NB 0530: Aleksandra Krunic (SRB) vs. (7) Alison Riske (USA) – R16
2 Double kampe

Court 8 – start 0400cet
Richel Hogenkamp (NED) vs. (2) Shuai Zhang (CHN) – R32
NB 0530:Magda Linette (POL) vs. (3) Elise Mertens (BEL) – R16
2 Double kampe

WTATV viser ifølge deres schedule kun fra 2 baner, hvilket tages med forbehold, da mange af kampene er udsat fra 1. runde.
Schedule er senere rettet, så det bekræftes, at der vises kampe fra alle 4 baner fra kl. 0400cet.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-tokyo-international#undefined

WTA International, Coupe Banque Nationale, Quebec (CAN) – Carpet
Tidsforskel: cet -6 timer

Udvalgte single kampe (1/8-finaler):

Court Banque Nationale – start 1700cet
Double kamp
Grace Min (USA) vs. (4) Tatjana Maria (GER)
(3) Timea Babos (HUN) vs. Naomi Broady (GBR)
NB 2300: (Q) Caroline Dolehide (USA) vs. (2) Oceane Dodin (FRA) – Time TBA (4. eller 5. kamp)
2 Double kampe

Court 1 – start 1730cet
2 Double kampe

Turneringen dækkes ikke af WTATV, men kampene på begge baner kan følges live hos flere betting-tjenester

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-quebec-city

Davis Cup 15-17. september (udvalgte)

World Group – Semifinaler 

Belgien vs. Australien – Grus (Brussels)

Belgien: David Goffin, Steve Darcis, Ruben Bemelmans, Joris De Loore
Australien: Nick Kyrgios, Jordan Thompson, Thanasi Kokkinakis, John Peers

Fredag: 2 singler fra kl. 1400
Lørdag: Double kl. 1500
Søndag: 2 singler fra kl. 1400

Frankrig vs. Serbien – Grus (Lille)

Frankrig: Jo-Wilfried Tsonga, Lucas Pouille, Pierre-Hugues Herbert, Nicolas Mahut
Serbien: Dusan Lajovic, Laslo Djere, Filip Krajinovic, Nenad Zimonjic

Fredag: 2 singler fra kl. 1300
Lørdag: Double kl. 1400
Søndag: 2 singler fra kl. 1300

World Group – Play-offs

Kazakhstan vs. Argentina
Colombia vs. Kroatien
Schweiz vs. Hviderusland
Holland vs. Tjekkiet
Portugal vs. Tyskland
Japan vs. Brasilien
Ungarn vs. Rusland
Canada vs. Indien

Group I Europe/Africa – 1. rnd Play-offs (udvalgte)

Østrig vs. Rumænien

Alle ovennævnte kampe i World Group, World Group Play-offs samt opgøret Østrig vs. Rumænien i Group I Europe/Africa kan følges live på https://video.daviscup.com/, hvor man for €39.99/år (ca. 375 Dkr.) kan følge kampe fra både Davis Cup og Fed Cup

Group II Europe/Africa – Oprykning (udvalgte)

Danmark vs. Sydafrika – Hardcourt (Aarhus)

Danmark: Frederik Løchte Nielsen, Søren Hess-Olesen, Benjamin Hannestad, Thomas Kromann
Sydafrika: Lloyd Harris, Nicolaas Scholtz, Ruan Roelopse, Raven Klaasen

Fredag: 2 singler fra kl. 1500
Lørdag: Double kl. 1300
Søndag: 2 singler fra kl. 1200

Alle kampe kan følges på DR3 samt livestream på http://www.dr.dk/live/nyheder/sporten/live-davis-cup-tennis-danmark-sydafrika.

Sverige vs. Litauen – Grus (Båstad)

Sverige: Elias Ymer, Mikael Ymer, Markus Eriksson, Johan Brunstrom
Litauen: Laurynas Grigelis, Julius Tverijonas, Tadas Babelis, Tomas Vaise

Fredag: 2 singler fra kl. 1030
Lørdag: Double kl. 1300
Søndag: 2 singler fra kl. 1030

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

€127.000, Szczecin (POL)
[1] (30) Richard Gasquet (FRA), [2] (74) Florian Mayer (GER), [7] (112) Casper Ruud (NOR)

R32: Casper Ruud vs. (SE) (311) Jurgen Zopp (EST) 5-7, 7-6(4), 2-6 (tirsdag)

$75.000, Istanbul (TUR)
[1] (80) Malek Jaziri (TUN), [2] (86) Denis Istomin (UZB)

$75.000, Shanghai (CHN)
[1] (63) Yen-Hsun Lu (TPE), [2] (128) Peter Polansky (CAN)

$50.000, Cary, NC (USA)
[1] (77) Ernesto Escobedo (USA), [2] (105) Tennys Sandgren (USA), [3] (145) Michael Mmoh (USA)

€43.000, Banja Luka (BIH)
[1] (109) Roberto Carballes Baena (ESP), [2] (123) Guillermo Garcia-Lopez (ESP), (226) Felix Auger-Aliassime (CAN)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$15.000, Tennis Organisation Cup, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet + 1

Q64:
Philip Hjorth (DEN) vs. Neil Oberleitner (AUT) 6-3, 1-6, 2-6 (lørdag)

$15.000, Egypt Men’s Futures, Cairo (EGY) – Grus

Q64: Mohamed Shabib (DEN) vs. Marko Jovanovic (AUS) 6-2, 6-1
Q32: Shabib vs. Mauricio Alvarez-Guzman (CHI) 6-1, 2-6, 5-7 (mandag)

ITF Women (udvalgte)

$15.000, Vista Prague Open 2017, Prag (CZE) – Grus

Q64: Emilie Hansen (DEN) – bye
Q32: Emilie Hansen vs. Nadja Ramskogler (AUT) 7-5, 2-6, 2-6 (søndag)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 5, ITF Junior Circuit, Colombo (SRI) – Grus
Tidsforskel: cet +3 timer

R32: [3] (823) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (1483) Madhwin Kamath (IND) – onsdag ca. 0700cet

Doubles

[2] Pawin Jirapoomdaje (THA)/Eric Vanshelboim (UKR) vs. Kai-Hsun Chen/Chieh Cheng Yu (TPE) – onsdag NB 1200cet

Grade 5, ITF 5 Outdoor Almere 2017 (NED) – Grus

Boys singles

R32: [3] (586) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (WC) Jesse De Jager (NED) 6-0, 1-0 Ret’d
1/8-finale: Seb vs. (Q) William Butler (GBR) – onsdag ca. 1030

Doubles

1/8-finale: [3] Sebastian Grundtvig (DEN)/Pietro Martinetti (ITA) – bye
Kvartfinale: Grundtvig/Martinetti vs. ??

Girls singles

R32: (1366) Karoline Laursen (DEN) vs. [7] (756) Gabriella Mujan (NED) 6-3, 6-4
1/8-finale: Karoline vs. (Q) Brandy Hehalatu (NED) – onsdag 0900

Doubles

1/8-finale: Karoline Laursen (DEN)/Hanna Schmidt Axelsson (SWE) vs. Nirielle De Bakker/Finn Joziasse (NED)  – onsdag NB 1200

Grade 5, 2nd Mostar Open 18&U 2017 (BIH) – Grus

R32: (WC) Nina Vicic (DEN) vs. (WC) Antonia R. Ruzic (CRO) – onsdag 0900

Doubles

1/8-finale: Nina Vicic (DEN)/Victoria Borodulina (RUS) vs. [3] Maria Radenkovic (SWE)/Sara Zalukar (CRO) – torsdag?

Tennis Europe (udvalgte)

 

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)