Clara Tauson har indtil videre taget de første store skridt frem mod top 100 ved WTA 125K i Prag, og hun får muligheden for de næste skridt ved French Open, hvor hun er med i kvalifikation

Da WTA som de første genoptog turneringsaktiviter efter corona-pausen, havde 17-årige Clara Tauson som følge af sin rangering som no. 212 ingen muligheder for at være med i de første par uger, og da de første ITF-turneringer blev indledt, var Clara henvist til den laveste turnerings-kategori W15 i Oeiras, hvor hun optjente beskedne 10 point, selvom hun vandt turneringen.

I denne uge er der væsentlige større point i spil ved WTA 125 turneringen i Prag, som blev etableret af hensyn til de spillere, som under normale forhold havde deltaget i kvalifikationen til US Open, og i de første runder af turneringen har Clara med 3 sejre foreløbig optjent 40 point, som reelt svarer til at vinde 4 titler i W15 kategorien.

Sejren i 2. runde mod Sara Errani blev bemærket hos WTA i nedenstående omtale, hvor der desuden er interview med den danske vinder.

Sejren blev fulgt op mod 19-årige Maja Chwalinska (POL), der både forsøgte sig med stopbolde og ballon-bolde for at tage brodden af det pres, som Clara ofte lægger på sine modstandere, og selvom hun ofte havde succes med taktikken, rakte det dog ikke til at hindre dansk sejr 7-6(2), 6-2.
TV 2 Sport har ikke haft mulighed for at vise nogle af kampene fra Prag, da de ikke indgår i aftalen med WTATV, men det er dog lykkedes at få mulighed for at vise 1/8-finalen mod 18. seedede Kristina Kucova (SVK).

De foreløbige resultater betyder, at Clara på næste rangliste vil være i top 200 med pil i retning af top 100, og hvis de overbevisende takter fortsætter, kan hun tage endnu et stort skridt frem, når kvalifikationen til French Open indledes om 3 uger, idet Clara slap med på en af de sidste pladser.


Entry deadlines: GS, WTA Pr. og Int: 6 uger *), Kval GS: 4 uger, WTA 125K og Kval WTA: 3 uger
*) Deadlines kan afvige i starten efter Corona-pausen
Uge 36/31.8: GS US Open, WTA 125K Prag, W25 Montemor-O-Novo & Marbella, W15 Trieste & Otocec
Uge 37/7.9: GS US Open, WTA Int. Istanbul, W60+H Saint-Malo, W25+H Figueira Da Foz, W25 Prag & Tarvisio, W15 Varna & Saint Palais Sur Mer & Tabarka
Uge 38/14.9: WTA Pr.5 Rom, W80 Cagnes-Sur-Mer, W25 Zagreb & Frydek Mistek & Grado & Nonthaburi, W15 Bad Waltersdorf & Dijon & Santarem & Melilla & Tabarka
Uge 39/21.9: GS French Open Q, Int Strasbourg, W25 Prerov, W15 Gimcheon & Tabarka & Lubbock
Uge 40/28.9: GS French Open, W15 Andrezieux-Boutheon & Shymkent & Gimcheon
Uge 41/5.10: GS French Open, WTA Int. Seoul, TBD: 125K Taipei, W80 Las Vegas, W25 Shymkent, W15 Sharm El Sheikh & Hua Hin & Hilton Head
Uge 42/12.10: TBD: Int. Linz, W25 Cherbourg-en-Cotentin, W15 Gaborone & Sharm El Sheikh & Telavi & Hua Hin
Uge 43/19.10: W100 Seoul, W80 Macon, W25 Reims & Istanbul, W15 Sharm El Sheikh & Telavi & Platja D’Aro
Uge 44/26.10: W80 Poitiers & Tyler, W15 Minsk, Sharm El Sheikh & Telavi & Austin
Uge 45/2.11: WTA Pr. Moskva, W15 Sharm El Sheikh & Hua Hin
Uge 46/9.11: W25 Minsk & Las Palmas, W15 Sharm El Sheikh & Shymkent & Hua Hiin
Uge 47/16.11: W25 St. Etienne & Las Palmas, W15 Jablonec Nad Nisou & Sharm El Sheikh & Shymkent & Nonthaburi
Uge 48/23.11: W15 Milovice & Cairo & Nonthaburi
Uge 49/30.11: W15 Cairo
Uge 50/7.12: W15 Cairo
Uge 51/14.12: WTA 125K Limoges, W15 Minsk

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, rank-tennis.com, Tennisforum.com

WTA top 100 – pr. 30. august 2020 

Rk Spiller Point UTR U36 U37 U38 U39 U40 U41
1 Ashleigh Barty 8717
2 Simona Halep 6356 Rom FO
3 Karolina Pliskova 5205 USO Rom Stra FO
4 Sofia Kenin 4590 USO Rom Stra FO
5 Elina Svitolina 4580 Rom Stra FO
6 Bianca Andreescu 4555 FO
7 Kiki Bertens 4335 Rom FO
8 Serena Williams 4080 USO FO
9 Naomi Osaka 4020 USO FO
10 Belinda Bencic 4010 Rom FO
11 Aryna Sabalenka 3615 USO Stra FO
12 Petra Kvitova 3566 USO FO
13 Johanna Konta 3152 USO Rom FO
14 Madison Keys 2962 USO FO
15 Petra Martic 2850 USO Rom FO
16 Garbiñe Muguruza 2711 USO Rom FO
17 Elena Rybakina 2471 USO Rom Stra FO
18 Elise Mertens 2360 USO IST Rom FO
19 Marketa Vondrousova 2308 USO Rom Stra FO
20 Alison Riske 2256 USO Rom Stra FO
21 Anett Kontaveit 220 USO Rom Stra FO
22 Maria Sakkari 2130 USO FO
23 Angelique Kerber 2040 USO Rom FO
24 Donna Vekic 1880 USO Rom FO
25 Dayana Yastremska 1880 USO Rom FO
26 Karolina Muchova 1872 USO FO
27 Victoria Azarenka 1832 USO FO
28 Amanda Anisimova 1775 USO Rom Stra FO
29 Ekaterina Alexandrova 1775 USO Rom Stra FO
30 Qiang Wang 1706 FO
31 Ons Jabeur 1573 USO Rom FO
32 Anastasia Pavlyuchenkova 1540 Rom Stra FO
33 Barbora Strycova 1530 USO Rom Stra FO
34 Svetlana Kuznetsova 1527 USO IST Rom FO
35 Yulia Putintseva 1525 USO IST Rom Stra FO
36 Saisai Zheng 1510 Rom Stra FO
37 Magda Linette 1482 USO IST Rom Stra FO
38 Shuai Zhang 1475 USO Rom FO
39 Sloane Stephens 1453 USO Rom Stra FO
40 Julia Goerges 1423 Rom Stra FO
41 Jennifer Brady 1395 USO Stra FO
42 Veronika Kudermetova 1388 USO IST Rom Stra FO
43 Jelena Ostapenko 1360 USO IST Rom Stra FO
44 Kristina Mladenovic 1335 USO IST FO
45 Anastasija Sevastova 1288 USO IST Ro.A Stra FO
46 Marie Bouzkova 1274 USO IST Rom Str.A FO
47 Fiona Ferro 1267 Str.A FO
48 Rebecca Peterson 1225 USO IST Rom FO
49 Polona Hercog 1205 USO IST Rom Str.A FO
50 Caroline Garcia 1205 USO IST Rom FO
51 Cori Gauff 1174 USO Rom FO
52 Jil Teichmann 1164 USO Rom FO
53 Iga Swiatek 1139 USO Rom Str.A FO
54 Heather Watson 1122 USO IST Str.A FO
55 Danielle Collins 1115 USO FO
56 Alizé Cornet 1060 USO FO
57 Katerina Siniakova 1045 USO Rom FO
58 Su-Wei Hsieh 1035 IST Rom FO
59 Ajla Tomljanovic 1035 USO IST Rom FO
60 Alison Van Uytvanck 1035 USO IST FO
61 Bernarda Pera 1015 USO FO
62 Anna Blinkova 984 USO RomQ FO
63 Jessica Pegula 983 USO FO
64 Laura Siegemund 971 USO IST FO
65 Lauren Davis 967 USO RomQ FO
66 Kristyna Pliskova 960 USO FO
67 Venus Williams 929 USO FO
68 Arantxa Rus 929 USO RomQ FO
69 Zarina Diyas 918 USO IST RomQ FO
70 Daria Kasatkina 905 USO RomQ FO
71 Carla Suárez Navarro 881 USO
72 Kirsten Flipkens 878 USO FO
73 Irina-Camelia Begu 872 USO RomQ FO
74 Camila Giorgi 870 USO FO
75 Christina Mchale 857 USO IstA RomQ FO
76 Tamara Zidansek 840 USO IST FO
77 Sorana Cirstea 839 USO IST FO
78 Nao Hibino 838 USO RomQ FO
79 Taylor Townsend 836 USO FO
80 Lin Zhu 830
81 Misaki Doi 818 USO IST RomQ FO
82 Sara Sorribes Tormo 798 USO IST FO
83 Yafan Wang 795
84 Madison Brengle 786 USO FO
85 Viktoria Kuzmova 775 USO IstA FO
86 Nina Stojanovic 761 USO FO
87 Anastasia Potapova 759
88 Patricia Maria Tig 759 USO IstA FO
89 Ana Bogdan 755 IstA FO
90 Andrea Petkovic 750 USO FO
91 Monica Puig 722 USO FO
92 Danka Kovinic 714 USO IstQ RomQ FO
93 Shelby Rogers 713 USO FO
94 Paula Badosa 706 USO IstQ FO
95 Tatjana Maria 702 FO
96 Kristie Ahn 698 USO FO
97 Jasmine Paolini 689 USO IstQ FO
98 Samantha Stosur 667
99 Kateryna Kozlova 658 USO FO
100 Kaia Kanepi 656 USO FO
104 Leylah Annie Fernandez 645 FO
137 Marta Kostyuk 477 Prag FO.Q
208 Clara Tauson 295 12,39 Prag Figu FO.Q
218 Daria Snigur 284 Prag
977 Sofia Samavati 14 10,56
1042 Olga Helmi 11 10,85
1292 Olivia Gram 3 9,65 Mont-Q Mon.Q
1292 Elena Jamshidi 3 9,31 Fry.A
Karen Barritza 11,12
Hannah Viller Møller 11,11
Emilie Francati 10,76
Maria Jespersen 10,64

 

NY*) Topspillere SKAL spille 4 af 5 Premier 5 turneringer


Entry deadlines: GS, ATP: 6 uger, Monte-Carlo: 4 uger, GS Kval: 4 uger, ATP Kval, Challenger: 3 uger
Uge 36/31.8: GS US Open, Ch. Ostrava & Cordenons, M15 Caslano & Novmoskovsk
Uge 37/7.9: GS US Open, ATP 250 Kitzbühl, Ch. Prostejov & Aix-En-Provence, M15 Sintra & Bucharest & Tabarka
Uge 38/14.9: ATP 1000 Rom, Ch. Iasi, M25+H Plaisir, M25 Prag & Klosters, M15 Changwon & Sintra & Curtea de Arges & Tabarka & Champaign
Uge 39/21.9: GS French Open Q, ATP 250 Hamburg, Ch. Forli & Sibiu, M25 Jablonec Nad Nisou & Stockholm, M15 Gimcheon & Melilla &Tabarka & Fayetteville
Uge 40/28.9: GS French Open, Ch. Biella & Split, M25 Pardubice & Falun, M15 Forbach & Shymkent & Gimcheon
Uge 41/5.10: GS French Open, Ch. Parma & Barcelona, M25+H Nevers, M25? Shymkent, M15 Sharm El Sheikh & Telavi
Uge 42/12.10: ATP 250 St. Petersburg, Ch. Alicante & Lisbon, M25+H Rode, M25 Ricany & Wichita, M15 Gaborone & Sharm El Sheikh & Telavi & Casablanca & Doha & Tay Ninh
Uge 43/19.10: ATP 250 Moskva & Antwerpen, M25 Harlingen, M15 Liberec & Sharm El Sheikh & Telavi & Casablanca & Doha & Vero Beach & Tay Ninh
Uge 44/26.10: ATP 500 Wien, M15 Opava & Sharm El Sheikh & Sarreguemines & Casablanca & Norman & Tallahassee & Tay Ninh
Uge 45/2.11: ATP 1000 Paris, M25 Saint Dizier, M15 Olomouc & Sharm El Sheikh & Fayetteville
Uge 46/9.11: ATP 250 Sofia, M15 Prag & Sharm El Sheikh & Villers Les Nancy & Nur-Sultan & Shreveport
Uge 47/16.11: Nitto ATP Finals London, M15 Milovice & Sharm El Sheikh & Nur-Sultan & Nonthaburi & Austin & East Lansing
Uge 48/23.11: M15 Cairo & Trnava & Nonthaburi
Uge 49/30.11: M15 Cairo & Trnava & Hua Hin
Uge 50/7.12: M15 Cairo & Doha
Uge 51/14.12: M15 Doha

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, rank-tennis.com, Livetennis.it, MensTennisForums.com, Twitter (updates)

ATP Top 100 – pr. 31. august 2020 

Rk Spiller Point UTR U36 U37 U38 U39 U40 U41
1 Novak Djokovic 10,860 USO Rom FO
2 Rafael Nadal 9,850 Rom FO
3 Dominic Thiem 7,135 USO Kitz FO
4 Roger Federer 6,630
5 Daniil Medvedev 5,890 USO Ham FO
6 Stefanos Tsitsipas 5,095 USO Rom Ham FO
7 Alexander Zverev 3,630 USO Kitz FO
8 Matteo Berrettini 2,940 USO Kitz Rom Ham FO
9 Gael Monfils 2,860 Rom Ham FO
10 David Goffin 2,555 USO Rom Ham FO
11 Roberto Bautista Agut 2,540 USO Kitz Ham FO
12 Fabio Fognini 2,400 Kitz Rom Ham FO
13 Diego Schwartzman 2,265 USO Kitz Rom Ham FO
14 Andrey Rublev 2,234 USO Kitz Rom Ham FO
15 Stan Wawrinka 2,185 Rom FO
16 Karen Khachanov 2,120 USO Rom FO
17 Denis Shapovalov 2,075 USO Kitz Rom Ham FO
18 Milos Raonic 1,950 USO Rom FO
19 Christian Garin 1,900 USO Kitz Rom Ham FO
20 Grigor Dimitrov 1,885 USO Rom FO
21 Felix Auger-Aliassime 1,806 USO Kitz Rom Ham FO
22 John Isner 1,805 USO Ham FO
23 Benoit Paire 1,738 USO Rom Ham FO
24 Dusan Lajovic 1,695 USO Kitz Rom Ham FO
25 Taylor Fritz 1,545 USO Kitz Rom Ham FO
26 Filip Krajinovic 1,503 USO Rom Ha.A FO
27 Pablo Carreno Busta 1,500 USO Kitz Rom Ham FO
28 Alex de Minaur 1,485 USO Kitz Rom Ham FO
29 Jan-Lennard Struff 1,405 USO Kit-A Rom Ha.A FO
30 Nikoloz Basilashvili 1,395 USO Kitz Rom Ham FO
31 Daniel Evans 1,384 USO Rom Ham FO
32 Borna Coric 1,355 USO Kit-Q Rom Ha.A FO
33 Hubert Hurkacz 1,353 USO Kitz Rom Ham FO
34 Kei Nishikori 1,345 USO Kitz Rom Ham FO
35 Reilly Opelka 1,312 USO Ha.A FO
36 Guido Pella 1,310 USO Kit-A Rom Ha.A FO
37 Casper Ruud 1,279 USO Kit-Q Rom Ha.A FO
38 Marin Cilic 1,225 USO Rom FO
39 Adrian Mannarino 1,191 USO Kit-A Rom Ha.A FO
40 Nick Kyrgios 1,170 FO
41 Albert Ramos-Vinolas 1,130 USO Kit-Q Rom Ha.A FO
42 Ugo Humbert 1,111 USO Rom Ha.A FO
43 John Millman 1,096 USO Kit-A Rom Ha.A FO
44 Kyle Edmund 1,050 USO Kit-A Rom Ha.A FO
45 Sam Querrey 1,045 USO Rom FO
46 Lorenzo Sonego 1,030 USO Kit-Q Rom Ha.A FO
47 Miomir Kecmanovic 1,028 USO Kit-A Rom Ha.A FO
48 Tennys Sandgren 1,013 USO Kit-A Ro.Q Ha.A FO
49 Yoshihito Nishioka 1,007 USO Kit-Q Rom Ha.A FO
50 Jo-Wilfried Tsonga 1,005 Ro.A FO
51 Richard Gasquet 985 USO Kit-A Ro.Q Ha.A FO
52 Gilles Simon 970 USO Kit-A Ro.Q Ha.A FO
53 Aljaz Bedene 965 USO Kit-A Ro.Q FO
54 Alexander Bublik 965 USO Kit-Q Ro.Q Ha.A FO
55 Fernando Verdasco 945 USO Kit-Q Ro.Q Ha.A FO
56 Pablo Andujar 942 USO Pro Forli FO
57 Feliciano Lopez 908 USO Kit-Q FO
58 Tommy Paul 894 USO Aix Ro.Q FO
59 Lucas Pouille 880 FO
60 Jeremy Chardy 860 USO Ro.Q FO
61 Pablo Cuevas 857 USO Aix FO
62 Juan Ignacio Londero 832 USO Kit-Q Ro.Q FO
63 Jordan Thompson 829 USO Kit-Q FO
64 Steve Johnson 825 USO FO
65 Ricardas Berankis 809 USO Kit-Q FO
66 Marton Fucsovics 787 USO Pro FO
67 Jiri Vesely 785 USO Pro FO
68 Joao Sousa 776 USO Kit-Q Ro.Q FO
69 Pierre-Hugues Herbert 775 Kit-Q FO
70 Radu Albot 772 USO Ro.Q FO
71 Mikael Ymer 759 USO Ro.Q FO
72 Egor Gerasimov 744 USO Kit-Q Ro.Q Forli FO
73 Soonwoo Kwon 742 USO Ro.Q Forli FO
74 Jannik Sinner 733 USO Kit-Q FO
75 Philipp Kohlschreiber 729 USO FO
76 Cameron Norrie 727 USO Aix Ro.Q Forli FO
77 Corentin Moutet 722 USO Ro.Q FO
78 Attila Balazs 715 USO Kit-Q Forli FO
79 Federico Delbonis 711 USO Kit-Q FO
80 Gianluca Mager 711 USO Aix FO
81 Laslo Djere 705 USO Kit-Q FO
82 Frances Tiafoe 700 USO Kit-Q Ro.Q FO
83 Thiago Monteiro 700 USO Kit-Q Ro.Q FO
84 James Duckworth 697 USO Kit-Q Ro.Q Forli FO
85 Dennis Novak 695 USO FO
86 Yasutaka Uchiyama 685 USO Ro.Q Forli FO
87 Stefano Travaglia 684 USO Pro FO
88 Yuichi Sugita 682 USO Ro.Q Forli FO
89 Andreas Seppi 671 USO Ro.Q Forli FO
90 Mikhail Kukushkin 661 USO Ro.Q FO
91 Dominik Koepfer 652 USO Ro.Q FO
92 Emil Ruusuvuori 648 Ro.Q FO
93 Gregoire Barrere 647 USO Aix FO
94 Vasek Pospisil 642 USO FO
95 Lloyd Harris 641 USO Pro Ro.Q Forli FO
96 Marcos Giron 639 Ro.Q FO
97 Hugo Dellien 638 USO Aix Ro.Q Forli FO
98 Andrej Martin 638 USO Ro.Q FO
99 Alejandro Davidovich Fokina 627 USO Ro.Q Forli FO
100 Salvatore Caruso 623 USO FO
174 Mikael Torpegaard 311 14,56 FO.Q
217 Carlos Alcaraz 237 Cord Forli
258 Lorenzo Musetti 192 Cord
281 Chun-hsin Tseng 159 Forli
732 Holger Vitus Nodskov Rune  24 14,06 Casl Klost
794 Eric Vanshelboim 20 13,14
1080 August Holmgren 7 13,82 Mon-Q10
1612T Elmer Møller 1 13,39
D55* Frederik Løchte Nielsen 1.610 14,52 Prost
Christian Sigsgaard 14,05

 

*) Ved Frederik Løchte Nielsen omfatter både rangering og turneringer kun double, hvor han normalt spiller sammen med Tim Puetz.


ITF World Tennis Tour

Efter januar 2020 optjenes kun point til ITF-ranglisten i kvalifikationen ved $15/25 turneringer. Derfor opdateres danske spilleres ITF-point ikke fremover. Link til reglerne.
Eventuelle tilmeldinger til disse turneringer vil så vidt muligt fremgå under WTA/ATP-ranglisterne..

Deadlines – standard Uge36 Uge37 Uge38 Uge39 Uge40 Uge41 Uge42
Entry   torsdag 13-aug 20-aug 27-aug 03-sep 10-sep 17-sep 24-sep
Withdrawal tirsdag 18-aug 25-aug 01-sep 08-sep 15-sep 22-sep 29-sep
Freeze torsdag 27-aug 03-sep 10-sep 17-sep 24-sep 01-okt 08-okt
Start   mandag 31-aug 07-sep 14-sep 21-sep 28-sep 05-okt 12-okt

 


ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 16. marts 2020 (UTR pr. 2. august)

No. Girls Årg. Point UTR Uge37 Uge38 Uge39 Uge40 Uge41
163 Clarine Lerby (NED) 2003 362 10,37
414 Johanne Christine Svendsen 2004 142,50 10,39 J4Han 1J3Han
592 Rebecca Munk Mortensen 2005 93,50 10,09 J4Han 1J3Han FO.A
848 Natacha Schou 2004 54,50 9,31
1263 Zoe Du Pasquier Jensen 2005 23,25 8,50 J4Han.Q 1J3Han
1399 Charlotte Mosbaek Ellegaard 2003 18,25 8,65
1500 Nina Vicic 2002 15,50 8,56
1602 Wilma Krebs Hyllested 2005 13,25 9,01 2J3Han
1645 Emilie Just-Bomholt 2005 12,00 8,94 J4Han.Q
1647 Cirkeline Lundberg 2003 12,00 8,52 J4Han.Q 1J3Han
1755 Divine Dasam Nweke 2004 10,00 9,69
2357 Anna Aagaard Nielsen 2002 2,75 8,26
2357 Anna Tang 2004 2,75 8,51
2473 Olivia Thiemke 2003 2,25 8,24
2493 Cecilie Wiche 2002 2,00 7,79
2684 Nikoline Gullacksen 2002 1,75 8,14
2684 Therese Harboe Holst 2006 1,75 7,71 1J4Tarr
2766 Katerina Norup Hansen 2002 1,50 7,91
Victoria Ilena Andersen 2003 8,85
Annelieke Saustrup Steenhuisen 2005 8,27 J4Prag.Q
Mille Moerk 2006 8,19
Emma Kamper Malmkjær 2004 8,15 J4Prag.Q
Sarafina Olivia Hansen 2005 8,14
Isil Yurttas 2004 8,05
Frederikke Alberte Pape 2006 8,03
Sofie Vindberg Nielsen 2002 7,97
Sille Larsen 2003 7,91
Dicte Ingildsen 2005 7,66
Filippa Gaba Hansen 2003 7,47
Laura Brunkel 2006 7,46
Victoria Wiche 2002 7,14
Sarah Suljadzic 2006 6,92
Chili Alberthe Emelie Jensen 2006 6,92
Frederikke Birn 2004 6,69
Augusta Birn 2004 6,68
Melissa Zulkic 2004 6,63
Ophelia Mille Ruus 2006 6,22
Asta Ripperger 2003 5,98
Ena Arnautovic 2004 5,80


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade A

Deadlines – standard Uge36 Uge37 Uge38 Uge39 Uge40 Uge41 Uge42 Uge43 Uge44
Entry   tirsdag *) 11-aug 18-aug 25-aug 01-sep 08-sep 15-sep 22-sep 29-sep 06-okt
Withdrawal tirsdag 18-aug 25-aug 01-sep 08-sep 15-sep 22-sep 29-sep 06-okt 13-okt
Freeze onsdag 26-aug 02-sep 09-sep 16-sep 23-sep 30-sep 07-okt 14-okt 21-okt
Start   mandag 31-aug 07-sep 14-sep 21-sep 28-sep 05-okt 12-okt 19-okt 26-okt

*) Resten af 2020 er Entry deadline forkortet til 20 dage før turneringen starter.
i J2 og højere (j1, JA, JB1, JB2) optjenes point som J3/JB3 , hvis andet ikke bestemmes.
Deltager antal begrænset til 32 i kval, 32 i hovedturnering og 24 par i doubles.

No. Boys Årg. Point UTR Uge37 Uge38 Uge39 Uge40 Uge41
2 Holger Vitus Nødskov Rune 2003 2663,75 14,09
50 Elmer Møller 2003 657,75 13,45 1J3Han FO
218 Oskar Brostrøm Poulsen 2002 234,25 12,03 J2Plz FO.A
709 Richard Biagiotti 2003 53,75 11,64 J4Pal J4Prag 1J3Han
2J4Domz
991 Felipe Mikkelsen 2002 28,00 11,06 J4Han.Q 1J3Han
1009 Julius Kostopoulos 2003 27,00 11,08
1030 Caspar Jalili Mikkelsen 2003 26,00 11,52
1250 Asger Emil Ildor 2003 16,00 10,32
1410 Rasmus Egehus 2003 11,75 10,32
1457 Valdemar Frederik Pape 2003 10,50 11,46
1597 Ervin Mesic 2004 7,75 11,05 2J4Domz
2161 Tobias Bo Kudsk 2002 2,00 11,37
2435 Mikkel Ballisager 2003 0,75 9,84
Lukas Goldstein Wendelboe 2002 11,10
Alexander Stage 2002 10,67
Theodor Boisen 2002 10,55
Alexander Garde 2002 10,47
Jonathan Sund Nordahl 2003 9,82
Christopher Garde 2005 9,82
Niklas Jensen 2004 9,77
Johan August Mottlau 2004 9,65
Yakup Uzunel 2005 9,64
Alexander Borup 2004 9,58
Adam Tvede 2004 9,52
Cornelius Alexander Shalmi 2005 9,45
William Svendsen 2002 9,38
Noah Byrgesen 2002 8,88
Nikolaj Terp Maansson 2004 8,85
Oliver Steines 2006 8,82
Victor Bech Frandsen 2003 8,78
Christoffer Hayes Hjelm 2002 8,54
Alexander Nordal Clausen 2006 8,39
Amir Albeg 2006 7,38
Fidel Nweke 2006 6,80