TV2 Sport viser WTA Premier fra Stuttgart, og TV3 Sport fra ATP 500 i Barcelona. Frederik Løchte Nielsen spiller double med Robin Haase ved ATP 250 i Budapest. Holger Rune kan følges på livescore ved Grade 1 i Frankrig

På grund af Fed Cup i weekenden var der ingen WTA turneringer i den forløbne uge, men i den kommende uge viser WTATV.com tennis fra 3 turneringer.
Flere af de store navne – heraf 6 fra top 10 – deltager i Premier turneringen Porsche Tennis Grandprix i Stuttgart, som også kan følges på TV2 Sport.

Deltagerfeltet ved International turneringen i Istanbul er mere “beskedent” med no. 27 Carla Suarez Navarro som 1. seedet. Desuden er begge de svenske topnavne, Rebecca Peterson og Johanna Larsson med i turneringen.

Den sidste WTA-turnering er i 125K kategorien, som ofte benævnes som WTA Challenger.
Turneringen afvikles i Anning i Kina, og deltagerfeltet er derfor domineret af kinesiske spillere, med Shuai Zhang og Saisai Zheng som topseedede, der bl.a. konkurrerer med 3. seedede Samantha Stosur (AUS) om titlen.
Kampene fra Kina kan følges fra tidlig morgen dansk tid på WTATV.com.

I sidste uge var eneste ATP turnering Masters 1000 i Monte Carlo, som i årevis har været domineret af Rafael Nadal, der dog blev sendt ud i semifinalen af den nye titelvinder Fabio Fognini.
Dette vil ikke blive gentaget ved ATP 500 turneringen i Barcelona, selvom begge deltager, men de kan tidligst mødes i finalen, hvis Fognini slipper igennem i nederste halvdel, hvor han kan møde de unge canadiere Denis Shapovalov og Felix Auger-Aliassime i henholdsvis 1/8-finalen og kvartfinalen, hvor Kei Nishikori også kan være potentiel modstander.

I en eventuel semifinale kan modstanderen blive Grigor Dimitrov eller Alexander Zverev, der kan mødes i 1/8-finalen eller Daniil Medvedev, der totalt mistede pusten i semifinalen i Monte Carlo efter 5-1 føring i 1. sæt mod Dusan Lajovic, der vandt 7-5, 6-1.

Trods nederlaget i Monte Carlo slipper Nadal næppe for favoritrollen i Barcelona, hvor han i kvartfinalen kan møde Stefanos Tsitsipas og Dominic Thiem i semifinalen, hvis de når så langt.

Frederik Løchte Nielsen tabte 1. kamp i Davis Cup kampen mod Egypten
Foto: Sportsfotograf.com. – Frederik Løchte Nielsen

Endvidere afvikles ATP 250 turneringen Hungarian Open i Budapest med Marin Cilic og Borna Coric som topseedede.
Frederik Løchte Nielsen deltager i double-rækken med Robin Haase (NED) som makker.

Mikael Torpegaard fik en enkelt kamp i sidste uge ved ATP Challenger i Sarasota i Florida, hvor der i den kommende uge afvikles endnu en Challenger i Tallahassee, hvor Torpegaard er seedet 13.

Mikael Torpegaard
Foto: OSU Athletics – Mikael Torpegaard

Flere revancheopgør kan vente Holger Rune

For 15-årige Holger Vitus Nødskov Rune er et af sæsonens store mål at vinde titler i Grade 1 eller Grade A kategorierne, men hvis målet skal indfries inden han fylder 16 år 29. april, kan de kræve sejre i flere revanche-opgør i ugens Grade 1 turnering i Beaulieu-sur-Mer i Frankrig, hvor kampene kan følges på livestream på Tennis-ticker.

Holger er seedet 3 i turneringen, og det første revanche-opgør kan blive i en eventuel kvartfinale mod 8. seedede Taha Baadi (CAN), som i november 2018 vandt i kvartfinalen ved Grade 1 i Mexico City, hvilket dog forudsætter at Holger både slipper forbi no. 68 Admir Kalender (CRO) og 15. seedede no. 61 Nicholas David Ionel (ROU).

I en eventuel semifinale kan Holger møde 7. seedede no. 35 Arthur Cazaux (FRA), som netop har besejret Holger i 3 sæt i finalen ved Grade 2 i Plovdiv, eller han kan møde 2. seedede Toby Alex Kodat (USA), der vandt over Holger i 3 sæt ved Grade 1 i Brasilien i februar.
Kodat er ligesom Holger fra årgang 2003, og begge kan ved at snuppe titlen i turneringen blive årgangens højst placerede på junior-ranglisten, hvilket dog kan kræve sejr i en eventuel finale mod ranglistens no. 8, 17-årige Bu Yunchaokete (CHN), som vandt 7-6(4), 6-3 over Holger ved Australian Open i januar.

Holger Vitus Nødskov Rune, Arthur Cazux
Foto: Privat – Holger Vitus Nødskov Rune efter finalen i Plovdiv, Bulgarien

Blandt deltagerne i turneringen er desuden dansk-hollandske Christian Lerby, der er no. 82 på ranglisten.


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag den 28. april

Billedet: Anett Kontaveit, nåede i finalen uden kamp…

WTA 125K, Anning – WTATV.com

Center – start 0900cet
Double finale kamp
NB 1100: (2/WC) Saisai Zheng (CHN) vs. (1/WC) Shuai Zhang (CHN)

=====

WTA International, Istanbul – WTATV.com og TV2 Play

Center Court – start 1330cet
Double kamp
NB 1600: Marketa Vondrousa (CZE) vs. (6) Petra Martic (CRO)

=====

ATP 250, Budapest – Tennistv.com

Center Court – start 1230cet
F: Daniell/Koolhof vs. Skrupski/Skrupski
NB 1500: (Q) Filip Krajinovic (SRB) vs. Matteo Berrettini (ITA)

=====

ATP 500, Barcelona – Tennistv.com, Viaplay, TV3 Sport (Live eller forskudt fra 17:45)

PISTA RAFA NADAL – start 1330cet
Double finale kamp
NB 1600: (7) Daniil Medvedev (RUS) vs. (3) Dominic Thiem (AUT)

=====

WTA Premier, Stuttgart

Centre Court – start 1330cet
Double kamp
NB 1600: (3) Petra Kvitova (CZE) vs. (8) Anett Kontaveit (EST)

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Sport (1600->)

=====

W80, Charlottesville – http://live.itftennis.com/en/live-streams/

Finale
[8] (190) Whitney Osuigwe (USA) vs. [2] (97) Madison Brengle (USA) Søndag kl. 1800cet


Uge 17


WTA Premier, Porsche Tennis Grand Prix, Stuttgart (GER) – Grus

TV-dækning : WTATV.com (fra mandag), TV2 Sport (fra tirsdag)

Deltagere: Osaka, Halep, Kvitova, Pliskova, Kerber, Bertens, Sevastova, Kontaveit m.fl.

Spilleprogram søndag 28. april

Centre Court – start 1330cet
Double finale kamp
NB 1600: (3) Petra Kvitova (CZE) vs. (6) Anett Kontaveit (EST)

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Sport (1600)


Resultater 

Singles hovedturnering

Semifinale:
(8) Anett Kontaveit (EST) vs. (1) Naomi Osaka (JPN) Walkover
(3) Petra Kvitova (CZE) vs. (6) Kiki Bertens (NED) 7-6(3), 3-6, 6-1

Kvartfinale:
(1) Naomi Osaka (JPN) vs. Donna Vekic (CRO) 6-3, 4-6, 7-6(4)
(8) Anett Kontaveit (EST) vs. Victoria Azarenka (BLR)  5-7, 7-5, 3-0 Ret’d
(3) Petra Kvitova (CZE) vs. (7) Anastasija Sevastova (LAT) 2-6, 6-2, 6-3
(6) Kiki Bertens (NED) vs (5) Angelique Kerber (GER) 6-3, 6-4

1/8-finale:
(1) Naomi Osaka (JPN) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 6-4, 6-3
Donna Vekic (CRO) vs. Daria Kasatkina (RUS) 6-1, 7-5
Victoria Azarenka (BLR) vs. (4) Karoline Pliskova (CZE) 4-6, 6-3, 6-4
(8) Anett Kontaveit (EST) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)

(7) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (WC) Laura Siegemund (GER) 6-4, 6-3
(3) Petra Kvitova (CZE) vs. (Q) Greet Minnen (BEL) 6-1, 6-4
(6) Kiki Bertens (NED) vs. Belinda Bencis (SUI) 4-6, 6-3, 6-4
(5) Angelique Kerber (GER) vs. (WC) Andrea Petkovic (GER) 6-2, 6-4

R32
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Qiang Wang (CHN) 4-6, 6-3, 6-4
Daria Kasatkina (RUS) vs. Elise Mertens (BEL) 7-6(8), 7-5
Donna Vekic (CRO) vs. (LL) Giulia Gatto-Monticone (ITA) 6-1, 7-5
Victoria Azarenka (BLR) vs. (LL) Vera Zvonareva (RUS) 7-5, 6-4
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Julia Goerges (GER) 4-6, 6-2, 4-0 Ret’d
(8) Anett Kontaveit (EST) vs. Caroline Garcia (FRA) 6-4, 6-3

(7) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-2, 4-6, 6-0
(WC) Laura Siegemund (GER) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 6-2, 6-2
(Q) Greet Minnen (BEL) vs. (WC) Dominika Cibulkova (SVK) 7-5, 6-3
(6) Kiki Bertens (NED) vs. (Q) Anna-Lena Friedsam (GER) 7-5, 6-2
Belinda Bencic (SUI) vs. (Q) Mandy Minella (LUX) 6-2, 6-4
(WC) Andrea Petkovic (GER) vs. (Q) Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-3, 6-4

Singles kvalifikation – udvalgte

Kvalfinaler:
(WC) Anna-Lena Friedsam (GER) vs. (8) Tereza Smitkova (CZE) 6-4, 6-4
(2) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Anna Zaja (GER) 1-6, 6-1, 7-6(4)
(5) Manda Minella (LUX) vs. (3) Vera Zvonareva (RUS) 6-3, 5-7, 6-2
Greet Minnen (BEL) vs. Giulia Gatto-Monticone (ITA) 6-1, 6-7(3), 6-2

Q16
[3] (85) Vera Zvonareva (RUS) vs. Isabella Shinikova (BUL) 6-2, 6-1
(195) Anna Zaja (GER) vs. (6) Bernarda Pera (USA) 6-3, 7-5

Q32
(195) Anna Zaja (GER) vs. (199) Valentini Grammatikopoulou (GRE) 7-6(3), 7-6(8)
[3] (85) Vera Zvonareva (RUS) vs. (220) Anastasia Zarycka (CZE) 6-4, 6-4
(218) Isabella Shinikova (BUL) vs. (WC) (295) Sabine Lisicki (GER) 3-6, 6-3, 7-6(8)

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-stuttgart-germany-1051#orderofplay


WTA International, TEB BNP Paribas Istanbul Cup (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning : WTATV.com (fra mandag), TV2 Play (fra torsdag)

Deltagere: Suarez Navarro, Buzarnescu, Giorgi, Yastremska, Tomljanovic, Martic, Siniakova, Sakkari, Peterson, Larsson, m.fl.

Spilleprogram søndag 28. april

Center Court – start 1330cet
Double finale kamp: Babos/Mladenovic vs. Guarachi/Santamaria
NB 1600: (6) Petra Martic (CRO) vs. Marketa Vondrousova (CZE)

Resultater

Semifinale
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-2, 6-1
NB 1600: (6) Petra Martic (CRO) vs. Margarita Gasparyan (RUS) 6-1, 0-0. Ret’d

Kvartfinale
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Lara Arruabarrena (ESP) 6-1, 6-2
Barbora Strycova (CZE) vs Elena Rybakina (RUS) 0-6, 7-6(6), 6-0
Petra Martic (CRO) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 7-6(4), 4-6, 7-6(2)
Margarita Gasparyan (RUS) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 7-5, 6-4

1/8-finale
Lara Arruabarrena (ESP) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-3, 6-2
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-3, 6-4
Barbora Strycova (CZE) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-2, 1-6, 6-3
(Q) Elena Rybakina (KAZ) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-0, 6-4

(6) Petra Martic (CRO) vs. (Q) Ana Bogdan (ROU) 4-6, 7-5, 6-3
Kristina Mladenovic (FRA) vs. (Q) Kateryna Kozlova (UKR) 6-1, 6-2
(Q) Veronika Kudermetova (RUS) vs. (LL) Timea Babos (HUN) 6-0, 7-6(4)
Margarita Gasparyan (RUS) vs. (2) Mihaela Buzarnescu (ROU) 1-6, 6-4, 7-5

R32
Lara Arruabarrena (ESP) vs. (1) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-4, 7-5
Rebecca Peterson (SWE) vs. (WC) Pemra Ozgen (TUR) 6-1, 2-6, 6-0
(WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. (WC) Cagla Buyukakcay (TUR) 6-3, 7-6(4)
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (5) Ajla Tomljanovic (AUS) 6-3, 6-3

Barbora Strycova (CZE) vs. (9) Viktoria Kuzmova (SVK) 5-7, 7-5, 6-4
Sorana Cirstea (ROU) vs. (Q) Irina Bara (ROU) 2-6, 6-0, 6-0
Pauline Parmentier (FRA) vs. Evgeniya Rodina (RUS) 6-1, 6-1
(Q) Elena Rybakina (KAZ) vs. (7) Katerina Siniakova (CZE) 3-6, 6-2, 6-4
==
(6) Petra Martic (CRO) vs. Tamara Zidansek (SLO)  3-6, 6-1, 6-3
(Q) Ana Bogdan (ROU) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-1, 1-0 Ret’d
(Q) Kateryna Kozlova (UKR) vs. Anastasia Potapova (RUS) 6-3, 1-0 Ret’d
Kristina Mladenovic (FRA) vs. (4) Dayana Yastremska (UKR) 6-3, 6-4

(Q) Veronika Kudermetova (RUS) vs. (8) Maria Sakkari (GRE) 6-3, 6-4
(LL) Timea Babos (HUN) vs. (Q) Ivana Jorovic (SRB) 6-4, 6-4
Margarita Gasparyan (RUS) vs. Johanna Larsson (SWE) 7-6(6), 4-6, 6-3
(2) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (LL) Julia Glushko (ISR) 6-4, 6-4

TV-dækning: WTATV.com (C2 fra 1200, CC & C1 fra 1300)

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-istanbul-turkey-1027#orderofplay


ATP 500, Barcelona Open Banc Sabadell (ESP) – Grus

TV-dækning (fra mandag): Tennistv.com, TV3 Sport

Deltagere: Nadal, Zverev, Thiem, Nishikori, Tsitsipas, Khachanov, Medvedev, Fognini, Shapovalov, Goffin, Simon, Carrena Busta, Dimitrov, Tiafoe, Pouille, Auger-Aliassime m.fl.

Spilleprogram søndag 28. april

PISTA RAFA NADAL – start 1330cet
Double finale kamp
NB 1600: (7) Daniil Medvedev (RUS) vs. (3) Dominic Thiem (AUT)

TV dækning: Tennistv.com, Viaplay, TV3 Sport (Live eller forskudt fra kl. 17:45)

Resultater

Semifinale
(3) Dominic Thiem (AUT)  vs. (1) Rafael Nadal (ESP) 6-4, 6-4
(7) Daniil Medvedev (RUS) vs. (4) Kei Nishikori (JPN) 6-4, 3-6, 7-5

Kvartfinale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 7-5, 7-5
(3) Dominic Thiem (AUT) vs. Guido Pella (ARG) 7-5, 6-2
(4) Kei Nishikori (JPN) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-4, 7-5
(7) Daniil Medvedev (RUS) vs. (LL) Nicolas Jarry (CHI) 6-3, 6-4

1/8-finale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (WC) David Ferrer (ESP) 6-3, 6-3
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (5) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-4, 3-6, 6-2
(3) Dominic Thiem (AUT) vs. Jaume Munar (ESP) 7-5, 6-1
Guido Pella (ARG) vs. Benoit Paire (FRA) 7-5, 6-3

(LL) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. Cristian Garin (CHI) 6-4, 7-6(2)
(4) Kei Nishikori (JPN) vs. (16) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-1, 6-3
(7) Daniil Medvedev (RUS) vs. Mackenzie McDonald (USA) 6-3, 6-2
(LL) Nicolas Jarry (CHI) vs. (13/WC) Grigor Dimitrov (BUL) 2-6, 6-4, 7-6(2)

R32
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-7(7), 6-4, 6-2
(WC) David Ferrer (ESP) vs. (15) Lucas Pouille (FRA) 6-3, 6-1
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (10) David Goffin (BEL) 7-6(3), 6-3
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-3, 6-4

(3) Dominic Thiem (AUT) vs. (Q) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 6-3
Jaume Munar (ESP) vs. (14) Frances Tiafoe (USA) 6-4, 6-3
Benoit Paire (FRA) vs. (12) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-4, 6-7(9), 6-1
Guido Pella (ARG) vs. (6) Karen Khachanov (RUS) 6-2, 7-6(4)
==
(LL) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (WC) Nicola Kuhn (ESP) 6-7(4), 6-4, 6-2
Cristian Garin (CHI) vs. (9) Denis Shapovalov (CAN) 7-5, 6-2
(16) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Malek Jaziri (TUN) 6-3, 7-6(7)
(4) Kei Nishikori (JPN) vs. Taylor Fritz (USA) 7-5, 6-2

(7) Daniil Medvedev (RUS) vs. (Q) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-3, 2-6, 6-1
Mackenzie McDonald (USA) vs. (11) Giles Simon (FRA) 6-3, 6-2
(13/WC) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Fernando Verdasco (ESP) 6-2, 6-7(4), 6-3
(LL) Nicolas Jarry (CHI) vs. (2/WC) Alexander Zverev (GER) 3-6, 7-5, 7-6(5)

R64
Leonardo Mayer (ARG) vs. Marius Copil (ROU) 6-3, 6-7(3), 7-5
(WC) David Ferrer (ESP) vs. Mischa Zverev (GER) 6-3, 6-1
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (Q) Hugo Dellien (BOL) 6-3, 6-1
Marton Fucsovics (HUN) vs. Denis Kudla (USA) 6-4, 6-1

(Q) Diego Schwartzman (ARG) vs. Yoshihito Nishioko (JPN) 4-6, 6-4, 6-2
Jaume Munar (ESP) vs. (Q) Pedro Sousa (POR) 2-6, 6-4, 6-0
Benoit Paire (FRA) vs. Juan Ignacio Londero (ARG) 7-5, 6-2
Guido Pella (ARG) vs. Joao Sousa (POR) 3-6, 7-6(1), 6-2

Nicola Kuhn (ESP) vs. (Q) Federico Delbonis (ARG)
Cristian Garin (CHI) vs. Martin Klizan (SVK) 7-5, 6-4
Malek Jaziri (TUN) vs. (LL) Guido Andreozzi (ARG) 6-7(3), 6-4, 6-2)
Taylor Fritz (USA) vs. Reilly Opelka (USA) 6-3, 6-4

(Q) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Cameron Norrie (GBR) 6-2, 6-2
Mackenzie McDonald (USA) vs. Taro Daniel (JPN) 6-2, 6-2
Fernando Verdasco (ESP) vs. (WC) Feliciano Lopez (ESP) 6-4, 6-3
(LL) Nicolas Jarry (CHI) vs. (Q) Marcel Granollers (ESP) 7-5, 4-6, 6-4

Singles kvalifikation  – udvalgte

Q32
(WC) (425) Chun Hsin Tseng (TPE) vs. [5] (83) Nicolas Jarry (CHI) 4-6, 6-3, 6-7(5)
(WC) (501) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. [12] (106) Pedro Sousa (POR) 7-6(5), 3-6, 1-6

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/barcelona/425/daily-schedule


ATP 250, Hungarian Open, Budapest (HUN) – Grus

TV-dækning : Tennistv.com (fra mandag)

Deltagere: Cilic, Coric, Cecchinato, Basilashvili, Djere, Millman, Kukushkin, Herbert, m.fl.
Double: Frederik Løchte Nielsen/Robin Haase m.fl.

Spilleprogram søndag 28. april

Center Court – start 1230cet
F: Daniell/Koolhof vs. Skrupski/Skrupski
NB 1500: (Q) Filip Krajinovic (SRB) vs. Matteo Berrettini (ITA)

Resultater

Semifinale
Matteo Berrettini (ITA) vs. Laslo Djere (SRB) 6-4, 6-2
(Q) Filip Krajinovic (SRB) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-2, 6-2

Kvartfinale
Matteo Berrettini (ITA) vs. Pablo Cuevas (URU) 6-3, 1-6, 6-3
Laslo Djere (SRB) vs. (4) Nikoloz Basilashvili (GEO) 3-6, 6-2, 6-3
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs.  QF (WC) Attila Balazs (HUN) 6-3, 6-4
(Q) Filip Krajinovic (SRB) VS (2) Borna Coric (CRO) 6-4, 7-5

1/8-finale
Pablo Cuevas (URU) vs. (1/WC) Marin Cilic (CRO) 5-7, 7-6(6), 7-6(3)
Matteo Berrettini (ITA) vs. Aljaz Bedene (SLO) 7-6(8), 6-2
(4) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-3, 0-6, 6-3
(5) Laslo Djere (SRB) vs. (LL) Jannik Sinner (ITA) 6-3, 6-1

Attila Balazs (HUN) vs. (6) John Millman (AUS) 6-4, 2-6, 6-2
Pierre-Hugues Herbert 8FRA) vs. (LL) Matthias Bachinger (GER) 7-5, 6-2
(Q) Filip Krajinovic (SRB) vs. (8) Radu Albot (MDA) 7-5, 6-4
(2) Borna Coric (CRO) vs. Robin Haase (NED) 6-3, 4-6, 6-4

R32
Aljaz Bedene (SLO) vs. Bernard Tomic (AUS) 7-6(5), 6-4
Matteo Berrettini (ITA) vs. (7) Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-4, 6-4
Peter Gojowczyk (GER) vs. (Q) Lloyd Harris (RSA) 7-5, 6-4
(5) Laslo Djere (SRB) vs. Ernests Gulbis (LAT) 6-4, 6-7(6), 7-6(2)

(6) John Millman (AUS) vs. (Q) Miomir Kecmanovic (SRB) 6-1, 6-2
(WC) Attila Balazs (HUN) vs. Hubert Hurkacz (POL) 6-3, 6-4
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Damir Dzumhur (BIH) 6-3, 6-2
(8) Radu Albot (MDA) vs. (LL) Sergiy Stakhovsky (UKR) 7-5, 6-4
(Q) Filip Krajinovic (SRB) vs. Andreas Seppi (ITA) 6-2, 6-7(3), 7-5
Robin Haase (NED) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 6-7(4), 6-3, 6-2

Singles kvalifikation – udvalgte

Q16: (WC) (311) Jannik Sinner (ITA) vs. [7] (133) Lukas Rosol (CZE) 6-2, 3-0 Ret’d
QFi: Jannik Sinner vs. [4] (108) Yannick Maden (GER) 3-6, 4-6

Doubles – udvalgte

1/8-finale: (4) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Robin Haase (NED) vs. (WC) Peter Nagy/Gabor Borsos (HUN) 2-6, 6-3, [10-8]
Kvartfinale: Løchte/Haase vs. Wesley Koolhof (NED)/Marcus Daniell (NZL) 4-6, 6-7(5)

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/budapest/7648/daily-schedule


Fed Cup

World Group


09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe 4-1
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 13-14. september
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september
Marokko vs. (4) Lithauen 2-3
(5) Egypten vs. Slovenien 13-14. september
(6) Norge vs. Georgien 13-14. september


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 17)

WTA 125K, Kunming Open, Anning (CHN) – Grus
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning : WTATV.com

Deltagere: Zhang, Zheng, Stosur, Zhu, Peng, Khromacheva, Lao, Sabina Sharipova

Spilleprogram søndag 28. april

Center – start 0900cet
Double finale kamp
NB 1100: (2/WC) Saisai Zheng (CHN) vs. (1/WC) Shuai Zhang (CHN)

Resultater – udvalgte

Semifinale:
(1/WC) Shuai Zhang (CHN) vs. En-Shuo Liang (TPE) 6-4, 2-6, 6-1
(2/WC) Saisai Zheng (CHN) vs. (Q) Kaylah McPhee (AUS) 3-6, 6-0, 6-1

Kvartfinale:
(1/WC) Shuai Zhang (CHN) vs. (WC) Shuyue Ma (CHN) 7-5, 6-2
En-Shuo Liang (TPE) vs. Kai-Lin Zhang (CHN) 7-6(1), 4-1 Ret’d
(Q) Kaylah McPhee (AUS) vs. (Q) Chihiro Muramatsu (JPN) 6-2, 6-4
(2/WC) Saisai Zheng (CHN) vs. Alexandra Cadantu (ROU) 6-1, 6-4

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-anning-china-1104#orderofplay



ATP Challengers (Uge 17
)

$81K Anning (CHN) – Grus

$54K Nanchang (CHN) – Grus


$54K, Tallahassee, FL (USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Singles hovedturnering

R64
[13] (230) Mikael Torpegaard (DEN) – bye
(330/ITF101) Alexandre Muller (FRA) vs. (296) Ulises Blanch (USA) 7-6(1), 6-3

R32: Mikael Torpegaard vs. (330/ITF101) Alexandre Muller (FRA) 6-2, 3-6, 6-4

1/8-finale: Mikael Torpegaard vs. (269/ITF125) Federico Coria (ARG) 6-3, 5-7, 6-3

Kvartfinale: Mikael Torpegaard vs. [9] (204) Tommy Paul (USA) – fre ca. 2100cet


$€46K Francavilla (ITA) – Grus

Singles hovedturnering

R64:
[8] (176) Mikael Ymer (SWE) – bye
(WC) (484) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (WC) (ITF1398) Gianluca Di Nicola (ITA) 6-3, 3-6, 6-4

R32
[8] (176) Mikael Ymer (SWE) vs. Matteo Viola (ITA) 6-1, 6-2
(WC) (484) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (15) Matteo Donati (ITA) 6-4, Ret’d

1/8-finale
[8] (176) Mikael Ymer (SWE) vs. (300) Pavel Kotov (RUS) 0-6, 7-5, 7-5
(299) Tomislav Brkic (BIH) vs. (WC) (484) Lorenzo Musetti (ITA) 7-5, 6-3

Kvartfinale:
[8] (176) Mikael Ymer (SWE) vs. [1] (101) Maximilian Marterer (GER) 4-6, 4-6


Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 17)

M25 Abuja (NIG)

M25 Angers (FRA)

M25 Santa Margherita Di Pula (ITA) – Livestream

M25 Andijan (UZB)


M15 Tabarka (TUN)

M15 Antalya (TUR)

M15 Cairo (EGY)

M15 Cancun (MEX)

M15 Bucaramanga (COL)


ITF Women (uge 17)

W80, Boar’s Head Resort Women’s Open, Charlottesville, VA (USA) – Grus – Livestream Court 3
Tidsforskel: cet -6 timer

Deltagere: (97) Madison Brengle (USA), (125) Anhelia Kalinina (UKR), (142) Astra Sharma (AUS) , (145) Claire Liu (USA), (JE) Cori Gauff (USA), m.fl.

R32 – udvalgte
(JE) (388) Cori Gauff (USA) vs. (210) Zoe Hives (AUS) 4-6, 6-7(3)
[8] (190) Whitney Osuigwe (USA) vs. (367) Kayla Day (USA) 6-0, 6-4

1/8-finale – udvalgte
Court 3 – start 1600cet (livestream)
[1] (484) Taylor Townsend (USA) vs. (229) Caroline Colehide (USA) 6-2, 6-3
[8] (190) Whitney Osuigwe (USA) vs. (210) Zoe Hives (AUS) 6-2, 7-5
(214) Caty McNally (USA) vs. (196) Sesil Karatantcheva (BUL) 7-5, 4-6, 6-4
[2] (97) Madison Brengle (USA) vs. (215) Asia Muhammad (USA) 6-1, 6-1

Kvartfinale
[8] (190) Whitney Osuigwe (USA) vs. [1] (484) Taylor Townsend (USA) 6-3, 2-6, 6-3
(230) Katarzyna Kawa (POL) vs. [3] Anhelina Kalinina (UKR) 2-6, 6-3, 6-4
[4] (141) Kaja Juvan (SLO) vs. (214) Caty McNally (USA) 7-5, 6-1
[2] (97) Madison Brengle (USA) vs. (363) Quinn Gleason (USA) 6-2, 6-1

Semifinale
[8] (190) Whitney Osuigwe (USA) vs. (230) Katarzyna Kawa (POL) 36, 75, 76
[2] (97) Madison Brengle (USA) vs. [4] (141) Kaja Juvan (SLO) 46, 63, 64

Finale
[8] (190) Whitney Osuigwe (USA) vs. [2] (97) Madison Brengle (USA) Søndag kl. 1800cet

 


W25 Santa Margherita Di Pula (ITA)Livestream

Q32: Olivia Gram (DEN) vs. [2] (410) Lucrezia Stefanini (ITA) 0-6, 1-6


W25 Chiasso (SUI)

W25 Osprey (USA)

W25 Andijan (UZB)


W15 Tabarka (TUN)

W15 Cairo (EGY)

W15 Cancun (MEX)


W15, Tennis Organisation Cup, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

R32: (ITF216) Olga Helmi (DEN) vs. (ITF80) Eliessa Vanlangendonck (BEL) 5-7, 1-6


ITF Junior (uge 17)


Grade 1, 24e tournoi ITF Juniors de Beaulieu-sur-Mer (FRA) – Grus

Livescore: http://scores.tennisticker.de/fra/sb.html?tournid=4111

Boys singles hovedturnering

R64 – udvalgte
[1] (8) Bu Yunchaokete (CHN) – bye
(78) Pedro Boscardin Dias (BRA) vs. (WC) (268) Mehdi Sadaoui (FRA) 6-3, 6-4

(82) Christian Lerby (NED) vs. (Q) (378) Thibault Verdier (FRA) 2-6, 6-2, 2-6
[13] (55) Dominic Stephan Stricker (SUI)
== (nederste halvdel)
[8] (41) Taha Baadi (CAN) – bye
[12] (54) Pablo Llamas Ruiz (ESP) – bye

[15] (61) Nicholas David Ionel (ROU) – bye
(WC) (367) Valentin Lapalu (FRA) vs. (Q) (768) Nicolas John Jadoun (FRA) 5-7, 6-4, 6-1
(Q) (291) Mathys Erhard (FRA) vs. (68) Admir Kalender (CRO) 7-6(3), 6-1
[3] (28) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) – bye

[7] (35) Arthur Cazaux (FRA) – bye
[11] (50) Flavio Cobolli (ITA) – bye

[16] (67) Tristan Schoolkate (AUS) – bye
(WC) (298) Kyrian Jacquet (FRA) vs. (69) Alexander Zgirovsky (BLR) 6-1, 6-0
(72) Lodewijk Westrate (NED) vs. (LL) (432) Joshua Dous Karpenschif (FRA) 6-1, 6-1
[2] (27) Toby Alex Kodat (USA) – bye

R32
[1] (8) Bu Yunchaokete (CHN) vs. (78) Pedro Boscardin Dias (BRA) 6-3, 6-3
[14] (59) Harry Wedelken (GBR) vs. (WC) (460) Younes Djouder (FRA) 6-1, 6-3
(113) Andres Martin (USA) vs. [5] (45) Harold Mayot (FRA) 4-6, 6-4, 6-3
[6] (34) Matteo Arnaldi (ITA) vs. (147) Mario Gonzalez Fernandez (ESP) 6-1, 6-2

(85) Lilian Marmousez (FRA) vs. (LL) Damien Salvestre (FRA) 1-6, 6-2, 6-1
[13] (55) Dominic Stephan Stricker (SUI) vs. (Q) (378) Thibault Verdier (FRA) 6-4, 6-2
[10] (46) Carlos Gimeno Valero (ESP) vs. (71) Martin Breysach (FRA) 7-5, 7-5
(114) Timo Legout (FRA) vs. [5] (33) Tyler Zink (USA) 6-3, 6-3
==
[8] (41) Taha Baadi (CAN) vs. (SE) (177) Samuel Vincent Ruggeri (ITA) 6-2, 6-0
[12] (54) Pablo Llamas Ruiz (ESP) vs. (80) Loris Pourroy (FRA) 6-0, 6-2
[15] (61) Nicholas David Ionel (ROU) vs. (WC) (367) Valentin Lapalu (FRA) 6-2, 6-2
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (Q) (291) Mathys Erhard (FRA) 6-2, 7-5

[7] (35) Arthur Cazaux (FRA) vs. (WC) (360) Max Westphal (FRA) 6-4, 6-4
[11] (50) Flavio Cobolli (ITA) vs. (143) Arthur Fery (GBR) 7-6(5), 6-3
(WC) (298) Kyrian Jacquet (FRA) vs. [16] (67) Tristan Schoolkate (AUS) 6-4, 6-7(5), 6-3
[2] (27) Toby Alex Kodat (USA) vs. (72) Lodewijk Westrate (NED) 6-3, 1-6, 7-5

1/8-finale
[1] (8) Bu Yunchaokete (CHN) vs.[14] (59) Harry Wedelken (GBR) 6-2, 6-1
(113) Andres Martin (USA) vs. [6] (34) Matteo Arnaldi (ITA) 2-6, 7-5, 6-3
(85) Lilian Marmousez (FRA) vs. [13] (55) Dominic Stephan Stricker (SUI) 7-6(0), 6-2
(114) Timo Legout (FRA) vs. [10] (46) Carlos Gimeno Valero (ESP) 7-5, 7-6(1)
==
[8] (41) Taha Baadi (CAN) vs. [12] (54) Pablo Llamas Ruiz (ESP) 6-4, 4-6, 6-3
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)  vs. [15] (61) Nicholas David Ionel (ROU) 6-3, 6-1
[7] (35) Arthur Cazaux (FRA) vs. [11] (50) Flavio Cobolli (ITA) 6-3, 6-0
[2] (27) Toby Alex Kodat (USA) vs. (WC) (298) Kyrian Jacquet (FRA) 6-2, 6-3

Kvartfinale
(113) Andres Martin (USA) vs. [1] (8) Bu Yunchaokete (CHN) 6-3, 6-3
(114) Timo Legout (FRA) vs. (85) Lilian Marmousez (FRA) 6-4, 6-0
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [8] (41) Taha Baadi (CAN) 6-3, 2-6, 6-4
[2] (27) Toby Alex Kodat (USA) vs. [7] (35) Arthur Cazaux (FRA) 6-2, 3-6, 7-5

Semifinaler
(114) Timo Legout (FRA) vs. (113) Andres Martin (USA) 7-6(4) 6-1
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [2] (27) Toby Alex Kodat (USA) 6-0, 7-6(1)

Finale
(3) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (114) Timo Legout (FRA) Søndag ca. kl. 15:45

Boys doubles

R32: [5] Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Tristan Schoolkate (AUS) – bye
1/8-finale: Rune/Schoolkate vs. Terence Atmane/Giovanni Mpetshi Perricard (FRA) 6-3, 7-6(4)
Kvartfinale: Rune/Schoolkate vs. (3) Arthur Cazaux/Harold Mayot (FRA) 2-6, 5-7


Grade 2, 13ème Tournoi International Juniors de Tlemcen (ALG) – Grus

Girls singles hovedturnering

R32: [7] (300) Clarine Lerby (NED) – bye
1/8-finale: Clarine Lerby vs. (437) Salma Loudili (MAR) 6-2, 6-1
Kvartfinale: Clarine Lerby vs. [4] (232) Lucie Nguyen Tan (FRA) 7-6(1), 0-6, 2-6

Girls doubles

1/8-finale: (1) Clarine Lerby (NED)/Alexandra Anttila (FIN) – bye
Kvartfinale: Lerby/Anttila vs. Oyinlomo Barakat Quadre (NGR)/Salma Loudili (MAR) 3-6, 3-6


Grade 4, Junior International Nottingham (Week 1) (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Boys singles hovedturnering

R64: [1] (271) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (1806) Billy Blaydes (GBR) 6-2, 7-6(5)
R32: Carl Emil Overbeck vs. (1418) Niila Tapio Magga (FIN) 6-2, 6-4
1/8-finale: Carl Emil Overbeck vs. [16] (833) Wojtek Szczesny (POL) 6-0, 6-3
Kvartfinale: Carl Emil Overbeck vs. Alex Solonenko (GBR) 5-7, 1-6

Boys doubles

R32: (3) Carl Emil Overbeck (DEN)/Nino Ehrenschneider (GER) – bye
1/8-finale: Overbeck/Ehrenschneider vs. Ben Nicol/Samuel Reeve (GBR) 6-2, 6-4
Kvartfinale: Overbeck/Ehrenschneider vs. (6) Jesse De Jager (NED)/Sasha Trkulja (CAN) 4-6, 4-6


Grade 5, Euphemia Tlhapane Memorial, Gaborone (BOT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -2 timer

Boys singles hovedturnering

R32: [3] (537) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (1543) Jake Lam Hau Ching (MRI) 6-3, 6-2
1/8-finale: Oskar Brostrøm Poulsen vs. (Q) (2334) Anro Nel (RSA) 6-3, 6-1
Kvartfinale: Oskar Brostrøm Poulsen vs. [6] (880) Mikaeel Woodman (RSA) 6-3, 6-3
Semifinale: Oskar Brostrøm Poulsen vs. [1] (325) Robbie Arends (RSA) 6-7(5), 6-2, 4-6

Boys doubles

R32: (2) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN)/Mikaeel Woodman (RSA) – bye
1/8-finale: Poulsen/Woodman vs. Anro Nel/Steyn Dippenaar (RSA) 6-7(6), 7-6(5), [10-5]
Kvartfinale: Poulsen/Woodman vs. Henrique Petiz (POR)/Nicolas Moser (AUT) 6-4, 6-4
Semifinale: Poulsen/Woodmand vs. (4) Ghouse Ali Faisal (CAN)/Ronan Sahni (GBR) 6-7(5), 6-3, [10-6]
Finale: Poulsen/Woodmand vs. (1) Thabo Ncube (ZIM)/Robbie Arends (RSA) 1-6, 1-6


Grade 5, III ITF Gran Canaria Yellow Bowl, Telde (ESP) – Grus

Boys singles hovedturnering

R32: (1297) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. (2334) Lautaro Sanchez (ARG) 3-6, 6-0, 6-3
1/8-finale: Emil Okkels Jensen vs. (1039) Facundo Yunis (GER) 5-7, 0-6

Boys doubles

1/8-finale: Emil Okkels Jensen (DEN)/Robin Bertrand (FRA) vs. (4) Bernardo Serra Vieira/Andre Rodeia (POR) 6-7(4), 3-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 17)

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

Ungdomsmesterskaberne 2019 inde – https://dtf.tournamentsoftware.com/sport/tournament.aspx…

Påskesøndag afvikles finalerne i Hørsholm Rungsted Tennisklub, Stadion Alle 9, 2960 Rungsted Kyst.

Finalerne afvikles på 4 baner fra kl. 1000, hvor der indledes med disse kampe:
U12 Pigesingle Lucca Ingildsen [1] vs. Augusta Lucia Grau Kristensen
U16 Drengesingle Valdemar Frederik Pape [1] vs. Julius Kostopoulos [4]
U16 Pigesingle Benedicte Joel Ahm Danielsen vs. Johanne Christine Svendsen [5]
U12 Drengesingle Lucas Christmas-Møller [1] Rasmus Hembo Mathiasen [2]

Derefter følger disse 4 kampe:
U14 Drengesingle Christopher Garde [1] vs. Cornelius Alexander Shalmi [5]
U18 Pigesingle Hannah Viller Møller [1] vs. Martha-Elisa Stemann [6]
U18 Drengesingle Carl Emil Overbeck [1] vs. Niels Heise Korsgaard [2]
U14 Pigesingle Zoe Du Pasquier Jensen [1] vs. Rebecca Munk Mortensen [5]

Fra kl. 14 er programsat finaler i double hos både drenge og piger i U12 og U16.

De sidste 4 finaler er herefter double-rækkerne i U14 og U16.

Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage