Eurosport 1 og 2 fortsætter dækningen af WTA i Nottingham med flere kampe fra kl. 12:00. Senere på dagen kan Frederik Løchte og Joe Salisbury følges på Livestream

De fleste dame kampe i Rosmalen i Holland, blev pga. regnvejr helt aflyst eller kun delvis spillet færdigt, kun Alison Riske vandt over Fanny Stollar før regnvejret satte ind.

Se nedenfor hele programmet i ‘s-Hertogenbosch, hvor der skal spilles 2. runde kampe færdigt og kvart-finaler. Hvor det vises både på TV2 Sport og TV2 Play.

Som 4. kamp i Nottingham med mulighed for bane skift, spilles den førstnævnte kamp, en semi-finale i double ved ATP Challenger turneringen, hvor Frederik Løchte Nielsen og Joe Salibury (GBR) møder (1) Ken og Neal Skupski (GBR) Kampen kan igen følges på Livestream.com/ATP

Fredag i Stuttgart spilles kvart-finale kampe: Vises på Tennistv.com

Center Court Starter kl. 11:00 cet

QF Denis Istomin VS (2) Lucas Pouille – ATP
Not Before 13:00 cet
QF (7) Milos Raonic VS (3) WC-Tomas Berdych – ATP 
Not Before 15:00 cet
QF (1) Roger Federer VS Guido Pella – ATP
QF (4) Nick Kyrgios VS (8) Feliciano Lopez – ATP

 


WTA International, Nature Valley Open – Nottingham (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: Eurosport (fra torsdag)

Spille program fredag

Centre Court Starting at 12:00 cet

Donna Vekic (CRO) vs Mona Barthel (GER) 7-5, 6-1
Ashleigh Barty (AUS) vs Katie Boulter (GBR) 6-0, 6-2
Johanna Konta (GBR) vs. Dalila Jukopovic (SLO) 6-4, 6-2
Naomi Osaka (JPN) vs Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-4, 6-1

Court 1 Starting at 12:00 cet
3 ATP Challenger kampe
ATP Challenger kamp (Double med Frederik Løchte, muligt baneskift)

Court 2 – start 12:00cet
ATP Challenger kamp
ATP Double kamp
WTA Double kamp

Spille program lørdag

Centre Court NB 12:00 cet
ATP Challenger kamp
NB 1330: (1) Ashleigh Berty (AUS) vs. (3) Naomi Osaka (JPN)
ATP Challenger kamp
NB 1700: (4) Johanna Konta (GBR) vs. (6) Donna Vekic (CRO)

Court 1 – start 1200cet
Double kamp
ATP Challenger kamp
Double kamp

TV-dækning: 12:00 til 16:30: Eurosport 2 og 16:30 til ca. 20:00 Eurosport 1, det hele vises Live på Eurosport Player.

Resultater (udvalgte)

1/8-finale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Ying.Ying Duan (CHN) 63, 6-2
Katie Boulter (GBR) vs. Samanta Stosur (AUS) 7-6(6), 6-1
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. Denisa Allertova (CZE) 6-3, 6-2
(5) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (Q) Irina Falconi (USA) 6-3, 5-7, 6-3
Dalila Jakupovic (SLO) vs. Magdalena Frech (POL) 6-4, 6-3
(4) Johanna Konta (GBR) vs. Heather Watson (GBR) 6-4, 7-6(5)
(6) Donna Vekic (CRO) vs. Vera Lapko (BLR) 6-2 7-6(6)
Mona Barthel (GER) vs. (2) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-3, 1-6, 7-5

R32
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Stefanie Voegele (SUI) 6-3, 6-3
Yingying Duan (CHN) vs. (Q) Valeria Savinykh (RUS) 6-2, 6-2
(WC) Katie Boulter (GER) vs. Yanina Wickmayer (BEL) 6-4, 6-4
(WC) Samantha Stosur (AUS) vs. (7) Zarina Diyas (KAZ) 2-1 Ret’d
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. Sachia Vickery (USA) 3-6, 6-1, 6-2
Denisa Allertova (CZE) vs. Kristie Ahn (USA) 6-3, 6-1
(Q) Irina Falconi (USA) vs. Arina Rodionova (AUS) 6-4, 6-1
(5) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Veronica Cepede Royg (PAR) 62, 3-6, 7-6(5)

Dalila Jakupovic (SLO) vs. (8) Camila Giorgi (ITA) 7-6(4), 6-2
Magdalena Frech (POL) vs. (Q) Saisai Zheng (CHN) 6-2, 3-6, 6-3
Heather Watson (GBR) vs. (Q) Danielle Lao (USA) 6-1, 6-3
(4) Johanna Konta (GBR) vs. Kurumi Nara (JPN)
(6) Donna Vekic (CRO) vs. (WC) Gabriella Taylor (GBR) 7-5, 5-7, 7-6(3)
Verea Lapko (BLR) vs. Jena Fett (CRO) 7-6(5), 6-4
Mona Barthel (GER) vs. (Q) Katie Swan (GBR) 7-6(5), 7-5
(2) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. (Q) Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-0, 3-6, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-nottingham-great-britain-1080#orderofplay


WTA International + ATP 250 Libéma Open – ‘s-Hertogenbosch (NED) – Græs

TV-dækning:
WTA: WTATV.com, TV2 Sport og Play (fra onsdag)
ATP: Tennistv.com (fra mandag) – 15 kampe

Spille program fredag:

Centre Court Starts at 11:00 cet

2nd Rd
Kirsten Flipkens VS (3) Kiki Bertens 6-4, 6-4

Not Before 12:30 
2nd Rd
(Q) Antonia Lottner VS (2) Elise Mertens 7-5, 6-3

Not Before 14:30 
QF
(Q) Bernard Tomic VS (4) Fernando Verdasco 6-4, 7-6(3)

Followed By
QF
(5) WC Stefanos Tsitsipas VS (2) Richard Gasquet – ATP

Court 1 Starts at 11:00 cet

2nd Rd TBF 3/6 7/6(5) 0/0
(8) Aryna Sabalenka VS Ajla Tomljanovic 3-6, 7-6(5), 6-0

Not Before 12:00 cet
QF
Matthew Ebden VS Marius Copil 6-3, 6-3

Followed By / WTA – After Suitable Rest
QF
Aryna Sabalenka or Ajla Tomljanovic 3-6, 7-6(5), 6-0
VS
Kirsten Flipkens or Kiki Bertens 6-4, 6-7(6), 6-1

Followed By / WTA – After Suitable Rest
QF
Viktoria Kuzmova VS Antonia Lottner 6-3, 6-2

Followed By / WTA – After Suitable Rest
SF
(4) Xenia Knoll/Anna Smith
VS
(2) Kiki Bertens/Kirsten Flipkens – WTA

Court 2 Starts at 11:00 cet
QF
Jeremy Chardy VS (WC) Mackenzie McDonald – ATP

4 x herre doubles

Court 3 Starts at 11:00 cet
QF
(Q) Veronika Kudermetova VS (7) Aleksandra Krunic – WTA

Followed By
QF
(1) CoCo Vandeweghe VS Alison Riske 7-6(6), 3-6, 7-6(12)

Not Before 14:00 
QF
(1) Elise Mertens/Demi Schuurs
VS
Veronika Kudermetova/Aryna Sabalenka – WTA

Not Before 15:00 
SF
Elise Mertens/Demi Schuurs or Veronika Kudermetova/Aryna Sabalenka
VS
(3) Lesley Kerkhove/Lidziya Marozava – WTA

TV-dækning:
WTA: TV2 Sport 1100-1445 , TV2 Play 1300-1900 (Til det er slut)
NB: de skriver at, Start kl. 11.00: WTA: Hertogenbosch kvartfinale – TV 2 SPORT (flyttes til TV 2 PLAY kl. 12.30.)
Alle WTA kampe vises på WTATV.com
ATP kampene på Centre Court vises på Tennistv.com

Resultater WTA (udvalgte)

1/8-finale
CoCo Vandeweghe (USA) vs. Arantxa Rus (NED) 7-6(4), 6-3
Alison Riske (UA) vs. (Q) Fanny Stollar (HUN) 7-6(1), 6-2
(Q) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Belinda Bencic (SUI) 6-2, 2-6, 6-3
Aleksandra Krunic (SRB) vs. (WC) Bibiane Schoofs (NED) 7-5, 6-2
Viktoria Kuzmova (SVK) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 3-6, 7-6(4), 6-2

R32
(1) Coco Vandeweghe (USA) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-2, 7-6(1)
Arantxa Rus (NED) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-7(5), 6-4, 7-6(7)
Alison Riske (USA) vs. Tatjana Maria (GER) 6-4, 7-6(2)
(Q) Fanny Stollar (HUN) vs. (5) Shuai Zhang (CHN) 6-3, 6-3
(Q) Veronika Kudermetova (RUS) vs. (4) Anett Kontaveit (EST) 6-4, 7-6(4)
Belinda Bencic (SUI) vs. (LL) Tereza Martincova (CZE) 6-2, 6-4
(WC) Bibiane Schoofs (NED) vs. Carina Witthoeft (GER) 6-4, 7-5
(7) Aleksandra Krunic (SRB) vs. (Q) Valentini Grammatikopoulou (GRE) 6-1, 6-0

Aryna Sabalenka (BLR) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 0-6, 7-5, 6-3
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 4-6, 7-6(3), 6-2
Kirsten Flipkens (BEL) vs. (WC) Anna Kalinskaya (RUS) 6-3, 6-0
(3) Kiki Bertens (NED) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 5-7, 6-3, 7-6(5)
(6) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (WC) Richel Hogenkamp (NED) 6-1, 6-2
Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (Q) Marina Melnikova (RUS) 6-2, 6-2
(Q) Antonia Lottner (GER) vs. (Q) Anna Blinkova (RUS) 6-2, 3-6, 6-2
(2) Elise Mertens (BEL) vs. Polona Hercog (SLO) 6-2, 6-4

Resultater ATP (udvalgte)

1/8-finale
Jeremy Chardy (FRA) vs. (1) Adrian Mannarino (FRA) 6-4, 6-4
Mackenzie McDonald (USA) vs. (Q) Alex Bolt (AUS) 6-4, 7-5
Matthew Ebden (AUS) vs. (3) Gilles Muller (LUX) 6-3, 7-5
Marius Copil (ROU) vs. (7) Yuchi Sugita (JPN) v7-5, 4-6, 6-4
(Q) Bernard Tomic (AUS) vs. (6) Robin Haase (NED) 6-3, 7-5
(4) Fernando Verdasco (ESP) vs. Daniil Medvedev (RUS) 6-4, 6-1
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Malek Jaziri (TUN) 4-6, 7-6(6), 6-2
(2) Richard Gasquet (FRA) vs. Evgeny Donskoy (RUS) 6-2, 6-2

R32
Jeremy Chardy (FRA) vs. Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 6-4, 6-7(7), 7-6(4)
(Q) Alex Bolt (AUS) vs. Vasek Pospisil (CAN) 4-6, 7-6(5), 6-2
(WC) Mackenzie McDonald (USA) vs. (8) Andreas Seppi (ITA) 6-4, 6-2
Matthew Ebden (AUS) vs. (LL) Tim Smyczek (USA) 6-2, 6-3
Marius Copil (ROU) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-7(6), 7-6(4), 6-3
(7) Yuichi Sugita (JPN) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 6-2

(6) Robin Haase (NED) vs. Ivo Karlovic (CRO) 7-6(3), 6-7(5), 6-3
(Q) Bernard Tomic (AUS) vs. (LL) Kevin King (USA) 6-4, 6-2
Daniil Medvedev (RUS) vs. Yuki Bhambri (IND) 6-4, 6-1
(5/WC) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (WC) Tallon Griekspoor (NED) 3-6, 6-3, 6-4
Malek Jaziri (TUN) v.s (Q) Max Purcell (AUS) 6-2, 6-3
Evgeny Donskoy (RUS) vs. (Q) Franko Skugor (CRO) 6-3, 6-2

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/s-hertogenbosch/440/daily-schedule


ATP 250, Mercedes Cup Stuttgart (GER) – Græs

TV-dækning: Tennistv.com (fra mandag) 24 kampe

Spille program fredag:

Center Court Starter kl. 11:00 cet

(2) Lucas Pouille vs. Denis Istomin 6-4, 6-7(5), 6-3

Not Before 13:00 cet
(7) Milos Raonic VS (3) WC-Tomas Berdych 7-6(2), 7-6(1)

Not Before 15:00 cet
(1) Roger Federer VS Guido Pella 6-4, 6-4
(4) Nick Kyrgios VS (8) Feliciano Lopez 6-4, 3-6, 6-3

Court Mercedes – start 13:30

2 Double kampe

TV-dækning: Kampene på Center Court vises på Tennistv.com

Resultater (udvalgte)

1/8-finale
(1) Roger Federer (SUI) vs. Mischa Zverev (GER) 3-6, 6-4, 6-2
Guido Pella (ARG) vs. Prajnesh Gunneswaran (IND) 7-6(4), 6-3
(4) Nick Kyrgios (AUS) vs. Maximillian Marterer (GER) 6-4, 4-6, 6-3
(8) Feliciano Lopez (ESP) vs. Gilles Simon (FRA) 7-6(6), 6-4
(7) Milos Raonic (CAN) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-2, 6-4
Denis Istomin (UZB) vs. Florian Mayer (GER) 6-3, 6-4
(2) Lucas Pouille (FRA) vs. (WC) Rudolf Molleker (GER) 6-3, 6-4

R32
Mischa Zverev (GER) vs. (Q) Mikhail Youzhny (RUS) 7-6(5), 6-3
Guido Pella (ARG) vs. John Millman (AUS) 6-2, 6-2
(Q) Prajnesh Gunneswaran (IND) vs. (6) Denis Shapovalov (CAN) 7-6(5), 2-6, 6-3
Maximilian Marterer (GER) vs. (LL) Viktor Galovic (CRO) 3-6, 6-4, 6-1
Gilles Simon (FRA) vs. (Q) Matteo Viola (ITA) 6-0, 6-3
(8) Feliciano Lopez (ESP) vs. Viktor Troicki (SRB) 6-1 Ret’d

(7) Milos Raonic (CAN) vs. Mirza Basic (BIH) 7-6(8), 6-2
Marton Fucsovics (HUN) vs. (Q) Denis Kudla (USA) 6-3, 6-4
Benoit Paire (FRA) vs. Taylor Fritz (USA) 6-7(4), 6-3, 6-2
Denis Istomin (UZB) vs. (5) Philipp Kohlschreiber (GER) 7-6(2), 7-6(3)
Florian Mayer (GER) vs. (WC) Yannick Maden (GER) 6-4, 6-1
(WC) Rudolf Molleker (GER) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-4, 6-7(5), 6-3

Det komplette program findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/stuttgart/321/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (uge 24)

Nottingham (GBR) – Græs

Singles kvalifikation

Q32
(535) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (905) Daniil Zarichanskiy (UKR) 6-3, 6-1
[6] (360) Austin Krajicek (USA) vs. (1781) Tiran Sanghera (GBR) 6-3, 6-2

Q16
[3] (237) Dominik Koepfer (GER) vs. (1325) Mark Whitehouse (GBR) 7-6(2), 6-1
Frederik Løchte vs. [6] (360) Austin Krajicek (USA) 6-3, 7-6(1)

QFi: Frederik Løchte vs. [3] (237) Dominik Koepfer (GER) 1-6, 6-4, 6-1

Singles hovedturnering

R32: (Q) (535) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (150) Adrian Menendez-Maceiras (ESP) 4-6, 6-7(8) (tirsdag)

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Joe Salisbury (GBR) vs. (3) Luke Bambridge/Jonny O’Mara (GBR) 6-4, 6-0

Kvartfinale: Frederik Løchte/Joe Salisbury vs. (PR) Jonathan Erlich (ISR)/Jurgen Melzer (AUT) 6-4, 5-7, 10-4.

Semifinale: Frederik Løchte/Joe Salisbury vs. (1) Ken Skupski/Neal Skupski (GBR) 2-6, 7-6(4), [15-13]

Finale: Frederik Løchte/Joe Salisbury vs. (4) Austin Krajicek (USA)/Jeevan Nedunchezhiyan (IND) – lør ca. 1330cet

Lyon (FRA) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: [7] (368) Mikael Ymer (SWE) vs. (619) (WC) Remi Boutillier (FRA) 6-2, 6-2
Q16: Mikael Ymer vs. (392) Daniel Dutra Da Silva (BRA) 6-1, 6-4
QFi: Mikael Ymer vs. (558) Maxime Tabatruong (FRA) 7-6(2), 6-4

Singles hovedturnering

R32:
(Q) (368) Mikael Ymer (SWE) vs. (1) (76) Roberto Carballes Baena (ESP) 6-3 7-5
(178) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. [8] (141) Corentin Moutet (FRA) 6-2, 6-2

1/8-finale:
(200) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (Q) (368) Mikael Ymer (SWE) 6-2, 7-6(7)
(178) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (225) Antoine Hoang (FRA) 6-3, 7-5

Kvartfinale: (178) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (WC) (376) Alexandre Muller (FRA) 6-3, 6-1

Caltanissetta (ITA) – Grus

Singles hovedturnering

R32: (236) Matteo Donati (ITA) vs. (157) Casper Ruud (NOR) 7-6(8), 7-5

Almaty (KAZ) – Grus

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Uge 24

Women
$60.000, Hodmezovasarhely (HUN) – Grus
$25.000, Padova (ITA) – Grus
$25.000, Barcelona (ESP) – Grus

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 24)

$25.000, 6. ITF – Bredeney Ladies Open 2018, Essen (GER) – Grus

Singles kvalifikation

Q64: [7] (586) Karen Barritza (DEN) – bye
Q32: Karen Barritza (DEN) vs. Selina Dal (GER) 6-2, 6-1
QFi:
[3] (476) Lena Rueffer (GER) vs. Diane Parry (FRA) 6-3, 6-2
Karen Barritza vs. (WC) Katharina Jacob (GER) 6-1, 6-0
(1216) Yuki Naito (JPN) vs. [8] (599) Anastasia Kulikova (RUS) 6-3, 4-6, 6-1

Singles hovedturnering

R32
(Q) (586) Karen Barritza (DEN) vs. (307) Katharina Hobgarski (GER) 6-1, 3-6, 6-4
(Q) (1216) Yuki Naito (JPN) vs. (LL) (1182) Chantal Sauvant (GER) 6-1, 6-3

1/8-finale:
Karen Barritza vs. (328) Pemra Ozgen (TUR) 4-6, 6-2, 4-6 (onsdag)
(Q) (1216) Yuki Naito (JPN) vs. [5] (273) Ekaterine Gorgodze (GEO) 6-2, 6-4

Kvartfinale: (Q) (1216) Yuki Naito (JPN) vs. (Q) (476) Lena Rueffer (GER) 6-3, 1-6, 0-6

Doubles

1/8-finale: Karen Barritza (DEN)/Polina Leykina (RUS) vs. Sandra Samir (EGY)/Isabella Shinikova (BUL) 1-6, 7-6(5), [9-11] (onsdag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 24)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 24)

Category 3, Copenhagen TE 2018 (DEN) – Grus

U14 Boys singles kvalifikation

Q32:
Linus Harden (DEN) – bye
Frederik Rasmussen (DEN) vs. Jordy Hoogstra (NED) 6-1, 6-4
Frederik Sofus Couve (DEN) vs. Kjell De Hek (NED) 4-6, 2-6
Marcus Jørgensen (DEN) vs. Niels Roemeling (NED) 0-6, 0-6
Valemar Soldbro Dubin (DEN) – bye
Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. Jesse Ijntema (NED) 2-6, 2-6
Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. Raoul Van Loevezijn (NED) 6-7(4), 4-6
Kristian Kjellberg (DEN) vs. Jasper Visker (NED) 3-6, 2-6
Emil Demetriou (DEN) – bye
Conrad K. Clasen (DEN) vs. Daan Meijer (NED) 0-6, 3-6

Q16:
Linus Harden (DEN) vs. (1) Olle Noltorup (SWE) 1-6, 0-6
Frederik Rasmussen (DEN) vs. (2) David De Hoyos Rodriguez (ESP) 3-6, 1-6
Valemar Soldbro Dubin (DEN) vs. Jesse Ijntema (NED) 0-6, 1-6
Emil Demetriou (DEN) vs. Duan Meijer (NED) 1-6, 1-6

U14 Boys singles hovedturnering

R32
Lucas Ramm Larsen (DEN) vs. Angelo Dillon Demosthenous (GBR) 1-6, 6-1, 6-0
Yakup Uzunel (DEN) vs. (5) Vladimir Bazilevskiy (ISR) 4-6, 1-6
Christopher Garde (DEN) vs. asef Schwartz (ISR) 6-2, 6-3
Ervin Mesic (DEN) vs. (8) Makar Elesin (RUS) 6-2, 6-1
(WC) Kristoffer Poedenphant (DEN) vs. (6) Henrik Villanger (NOR) 4-6, 4-6
Johan August Mottlau (DEN) vs. (WC) Victor Tauson (SWE) 6-2, 6-4
Gustav Obel (DEN) vs. (3) Manfredi Graziani (SUI) 2-6, 1-6
Alexander Borup (DEN) vs. (Q) David De Hoyos Rodriguez (ESP) 6-3, 6-1
Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. Lars Wagenaar (NED) 1-6, 0-6

1/8-finale – onsdag
Lucas Ramm Larsen (DEN) vs. (1) Pedro Rodenas (ESP) 3-6, 1-6
Christopher Garde (DEN) vs. (Q) Jasper Visker (NED) 4-6, 6-4, 6-3
Ervin Mesic (DEN) vs. (Q) Niklas Grunewald (GER) 6-2, 6-2
Johan August Mottlau (DEN) vs. (6) Henrik Villanger (NOR) 6-7(4), 2-6
Alexander Borup (DEN) vs. (7) Ido Samimyan (ISR) 2-6, 6-1

Kvartfinale
Ervin Mesic (DEN) vs. Christopher Garde (DEN) 6-3, 6-1

Semifinale
Ervin Mesic (DEN) vs. (1) Pedro Rodenas (ESP) 6-1, 4-6, 1-6

U14 Boys doubles

1/8-finale
Alexander Borup/Yakup Uzunel (DEN) vs. Sven Van Dijk/Jasper Visker (NED) 3-6, 4-6
Konstantin Gade Kryger (DEN)/David De Hoyos Rodriguez (ESP) vs. Jordy Hoogstra/Jorrit Tromp (NED) 6-4, 2-6, [10-7]
(3) Christopher Garde (DEN)/Philip Orloff (SUI) – bye
Lucas Ramm Larsen/Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. Daan Meijer/Raoul Van Loevezijn (NED) 1-6, 1-6

Kvartfinale
(3) Christopher Garde (DEN)/Philip Orloff (SUI) vs. Konstantin Gade Kryger (DEN)/David De Hoyos Rodriguez (ESP) 6-4, 6-3

Semifinale
Sven Van Dijk/Jasper Visker (NED) vs. Niels Roemeling/Lars Wagenaar (NED) 7-5, 6-2
(3) Christopher Garde (DEN)/Philip Orloff (SUI) vs. Daan Meijer/Raoul Van Loevezijn (NED) 6-1, 5-7, [10-5]

Finale
(3) Christopher Garde (DEN)/Philip Orloff (SUI) vs. Sven Van Dijk/Jasper Visker (NED) 2-6, 2-6

U14 Girls singles kvalifikation

Q32
(1) Frederikke Birn (DEN) – bye
Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. Lucca Ingildsen (DEN) 2-6, 6-1, 6-2
Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. Tesse Haan (NED) 2-6, 1-6
(3) Marie Søndergaard Juhl (DEN) – bye
Nelli ZZsigri Dyndgaard (DEN) vs. Mariella Gelbke (GER) 1-6, 1-6
Elin Brun Creton (DEN) – bye
Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. Bente Patist (NED) 4-6, 6-3, 7-5
Liva Kornelia Mortensen (DEN) – bye
Therese Harboe Holst (DEN) vs. Ingrid Forsberg (SSWE) 3-6, 1-6
Laura Brunkel (DEN) vs. Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) 6-2, 5-7, 6-2
Ophelia Mille Ruus (DEN) vs. Addison Comiskey (USA) 6-2, 6-4
Melissa Zulkic (DEN) vs. Michelle Delcheva Bernth (DEN) 6-4, 6-4
Augusta Thalia Estrup (DEN) vs. Viktorija Lekic (MNE) 6-7(3), 1-6
Emma Zulkic (DEN) vs. Hanna Lindeboom (NED) 1-6, 0-6
Filippa Olsen (DEN) vs. Charlize Alexandersson (SWE) 6-2, 6-3

QFi
(1) Frederikke Birn (DEN) vs. Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) 6-0, 6-1
(3) Marie Søndergaard Juhl (DEN) vs. Mariella Gelbke (GER) 1-6, 0-6
Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. Elin Brun Creton (DEN) 6-3, 6-2
Liva Kornelia Mortensen (DEN) vs. Ingrid Forsberg (SSWE) 2-6, 0-6
Laura Brunkel (DEN) vs. Ophelia Mille Ruus (DEN) 6-2, 6-1
Melissa Zulkic (DEN) vs. Viktorija Lekic (MNE) 3-6, 4-6
Filippa Olsen (DEN) vs. Hanna Lindboom (NED) 2-6, 3-6

U14 Girls singles hovedturnering

R32
Caroline Dandanell Lindahl (DEN) vs. (1) Carmen Lopez Martinez (ESP) 5-7, 4-6
(Q) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. May Baranes (ISR) 2-6, 1-6
(WC) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. Evelina Teeuwen (NED) 6-1, 6-1
(5) Emilie Just Bomholt (DEN) vs. (Q) Mariella Gelbke (GER) 6-2, 6-0
(3) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (Q) Hanna Lindeboom (NED) 6-2, 6-3
(Q) Laura Brunkel (DEN) vs. (Q) Ingrid Forsberg (SWE) 6-3, 6-7(7), 5-7
(WC) Dicte Ingildsen (DEN) vs. Julia Moathisen Strom (NOR) 7-5, 3-6, 1-6
Daria Giurgiteanu (DEN) vs. (7) Viktorie Hazmukova (CZE) 1-6, 3-6
(6) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. Annelin Bakker (NED) 6-0, 6-0
Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Berta Passola (ESP) 6-2, 4-6, 6-3
(WC) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. Mia Sophie Mueller (GER) 0-6, 0-6
Julie Højerslev (DEN) vs. (4) June Bjork (SWE) 2-6, 2-6
(8) Natacha Schou (DEN) vs. Liam Oved (ISR) 6-1, 6-1
(WC) Augusta Birn (DEN) vs. (Q) Viktorija Lekic (MNE) 6-1, 6-0
(Q) Frederikke Birn (DEN) vs. (Q) Lisen Rinman (SWE) 6-7(5), 4-6
Anna Tang (DEN) vs. (2) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) 6-3, 6-1

1/8-finale – onsdag
(5) Emilie Just Bomholt (DEN) vs. (WC) Vilma Krebs Hyllested (DEN) 6-0, 6-1
(3) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (Q) Ingrid Forsberg (SWE) 6-0, 6-0
(6) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. Rebecca Munk Mortensen (DEN) 6-2, 6-4
(8) Natacha Schou (DEN) vs. (Q) Frederikke Birn (DEN) 6-2, 6-1
Anna Tang (DEN) vs. (Q) Frederikke Birn (DEN) 6-1, 6-1

Kvartfinale
(5) Emilie Just Bomholt (DEN) vs. (1) Carmen Lopez Martinez (ESP) 0-6, 1-6
(3) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (7) Viktorie Hazmukova (CZE) 6-1, 6-2
(6) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. Mia Sophie Mueller (GER) 6-4, 6-1
Anna Tang (DEN) vs. (8) Natacha Schou (DEN) 6-2, 6-2

Semifinale
(3) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (1) Carmen Lopez Martinez (ESP) 7-5, 6-0
Anna Tang (DEN) vs. (6) Divine Dasam Nweke (DEN) 6-0, 6-4

Finale
(3) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. Anna Tang (DEN) – lør 0900

U14 Girls doubles

1/8-finale
(1) Zoe Du Pasquier Jensen/Emilie Just-Bomholt (DEN) -bye
Marie Søndergaard Juhl/Anna Tang (DEN) vs. Daria Giurgiteanu (DEN)/Hanna Lindeboom (NED) 6-2, 6-2
(3) Rebecca Munk Mortensen (DEN)/June Bjork (SWE) – bye
Laura Brunkel/Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. Tesse Haan/Bente Patist (NED) 6-1, 1-6, [7-10]
Sarafina Olivia Hansen/Dicte Ingildsen (DEN) vs. Elin Brun Creton/Michelle Delcheva Bernth (DEN) 7-5, 6-2
Emma Zulkic/Melissa Zulkic (DEN) vs. (4) May Baranes/Liam Oved (ISR) 0-6, 1-6
Augusta Thalia Estrup/Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) vs. Annelin Bakker/Evelina Teeuwen (NED) 1-6, 1-6
(2) Johanne Christine Svendsen (DEN)/Viktorie Hazmukova (CZE) – bye

Kvartfinale
(1) Zoe Du Pasquier Jensen/Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. Marie Søndergaard Juhl/Anna Tang (DEN) 6-3, 6-4
(3) Rebecca Munk Mortensen (DEN)/June Bjork (SWE) vs. Tesse Haan/Bente Patist (NED)
Sarafina Olivia Hansen/Dicte Ingildsen (DEN) vs. (4) May Baranes/Liam Oved (ISR) 6-3, 1-6, [7-10]
(2) Johanne Christine Svendsen (DEN)/Viktorie Hazmukova (CZE) vs. Annelin Bakker/Evelina Teeuwen (NED) 7-6(2), 6-3

Semifinale
(3) Rebecca Munk Mortensen (DEN)/June Bjork (SWE) vs. (1) Zoe Du Pasquier Jensen/Emilie Just-Bomholt (DEN) 7-5, 3-6, [10-8]
(2) Johanne Christine Svendsen (DEN)/Viktorie Hazmukova (CZE) vs. (4) May Baranes/Liam Oved (ISR) 6-1, 6-1

Finale
(3) Rebecca Munk Mortensen (DEN)/June Bjork (SWE) vs. (2) Johanne Christine Svendsen (DEN)/Viktorie Hazmukova (CZE) 7-5, 6-2

U16 Boys singles kvalifkation

Q32
Emil Viltoft Overgaard (DEN) – bye
William Svendsen (DEN) – bye
(4) Victor Bech Frandsen (DEN) – bye
(5) Elias Harden (DEN) – bye
Christoffer Siwmark (DEN) vs. Martin Nelson Ashworth (DEN) 6-1, 6-1
Nikolai wolder (DEN) – bye
Theodor Boisen (DEN) – bye
Louis Raben (DEN) vs. Noud Stoker (NED) 3-6, 3-6

QFi
Emil Viltoft Overgaard (DEN) vs. (2) Nils Gjerdaker (NOR) 3-6, 5-7
William Svendsen (DEN) vs. (3) Freddy Murray (ITA) 0-6, 0-6
(4) Victor Bech Frandsen (DEN) vs. Sem Menzinga (NED) 7-6(6), 6-0
(5) Elias Harden (DEN) vs. Ido Geva (ISR) 0-6, 0-6
Christoffer Siwmark (DEN) vs. (6) Jacco Arends (NED) 6-4, 7-6(5)
Nikolai Wolder (DEN) vs. Max Jan Adriaanse (NED) 2-6, 2-6
Theodor Boisen (DEN) vs. Noud Stoker (NED) 6-3, 2-6, 3-6

U16 Boys singles hovedturnering

R32
Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (1) Filip Pieczonka (POL) 3-6, 6-3, 4-6
Asger Emil Ildor (DEN) vs. (LL) Jacco Arends (NED) 3-6, 4-6
(WC) Jens Schou (DEN) vs. (Q) Ido Geva (ISR) 3-6, 4-6
(7) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (Q) Julian Herzog (GER) 6-1, 6-0
Sebastian Herche (DEN) vs. (3) Frank Jonker (NED) 0-6, 1-6
Alexander Stage (DEN) vs. Orel Kimhi (ISR) 0-6, 0-6
(Q) Christoffer Siwmark (DEN) vs. Alexandru Andrian (ROU) 4-6, 6-4, 6-3
(5) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. Jon William Karlstad (NOR) 6-2, 1-6, 6-2
(WC) Kevin Chen (DEN) vs. (6) Itay Feigin (ISR) 6-7(3), 6-1, 6-2
Mikkel Ballisager (DEN) vs. (WC) Albert Porsmyr Hansen (NOR) 5-7, 6-7(8)
(Q) Victor Bech Frandsen (DEN) vs. (Q) Max Jan Adriaanse (NED) 2-6, 0-6
(LL) Elias Harden (DEN) vs. Dragos Giurgiteanu (ROU) 6-3, 6-4
(8) Lukas Goldstein Windelboe (DEN) vs. (Q) Freddy Murray (IRL) 3-6, 6-1, 3-6
Julius Kostopoulos (DEN) vs. (Q) Noud Stoker (NED) 6-3, 7-5
(WC) Jonathan Sund Nordahl (DEN) vs. (2) Dean Cooper Kirby (GBR) 7-5, 7-5

1/8-finale – onsdag
(7) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (Q) Ido Geva (ISR) 3-6, 6-7(1)
(5) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. (Q) Christoffer Siwmark (DEN) 6-1, 4-6, 6-3
(WC) Kevin Chen (DEN) vs. (WC) Albert Porsmyr Hansen (NOR) 7-5, 6-2
(LL) Elias Harden (DEN) vs.(Q) Freddy Murray (IRL) – Walkover
Julius Kostopoulos (DEN) vs. (WC) Jonathan Sund Nordahl (DEN) 7-5, 6-0

Kvartfinale
(1) Philip Pieczonka (POL) vs. (Q) Ido Geva (ISR) 6-2, 6-4
(5) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. (3) Frank Jonker (NED) 3-6, 6-7(5)
(WC) Kevin Chen (DEN) vs. (LL) Elias Harden (DEN) 6-2, 6-0
Julius Kostopoulos (DEN) vs. (Q) Freddy Murray (IRL) 6-2, 2-6, 2-6

Semifinale
(1) Philip Pieczonka (POL) vs. (3) Frank Jonker (NED) 6-1, 6-4
(WC) Kevin Chen (DEN) vs. (Q) Freddy Murray (IRL) 6-3, 6-1

Finale
emifinale
(WC) Kevin Chen (DEN) vs. (1) Philip Pieczonka (POL) – lør 0900

U16 Boys doubles

1/8-finale
(1) Felipe Mikkelsen (DEN)/Frank Jonker (NED) – bye
Kevin Chen/Jonathan Sund Nordahl (DEN) – bye
Asger Emil Ildor/Julius Kostopoulos (DEN) – bye
Jens Schou/Lukas Goldstein Wendelboe (DEN) vs. Jacco Arends/Oscar Brouwer (NED) 7-5, 7-6(3)

Kvartfinale
(1) Felipe Mikkelsen (DEN)/Frank Jonker (NED) vs. Max Jan Adriaanse (NED)/Ido Geva (ISR) – Walkover
Kevin Chen/Jonathan Sund Nordahl (DEN) vs. (4) Nils Gjerdaker (NOR)/Freddy Murray (IRL) – Walkover
Asger Emil Ildor/Julius Kostopoulos (DEN) vs. (3) Albert Porsmyr Hansen/Jon William Karlstad (NOR) 7-6(9), 6-1
Jens Schou/Lukas Goldstein Wendelboe (DEN) vs. (2) Itay Feigin/Orel Kimhi (ISR) 0-4 Ret’d

Semifinale
(1) Felipe Mikkelsen (DEN)/Frank Jonker (NED) vs. Kevin Chen/Jonathan Sund Nordahl (DEN) 6-4, 6-0
Asger Emil Ildor/Julius Kostopoulos (DEN) vs. (2) Itay Feigin/Orel Kimhi (ISR) 7-5, 6-1

Finale
(1) Felipe Mikkelsen (DEN)/Frank Jonker (NED) vs. Asger Emil Ildor/Julius Kostopoulos (DEN) 6-2, 3-6, [10-7]

U16 Girls singles hovedturnering

R32
Katerina Norup Hansen (DEN) vs. (1) Chloe Isabella Tsang (AUS) 1-6, 2-6
Arendse Honore (DEN) vs. Floor Kooi (NED) 6-0, 6-4
(WC) Benedicte Joel Ahm Danielsen (DEN) vs. Anna Boonstra (NED) 3-6, 6-2, 1-6
(7) Sofia Seron Pawlik (DEN) vs. Andrijana Dragic (BIH) 6-1, 6-3
Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (3) Nika Novikova (LTU) 3-6, 0-6
(WC) Sille Larsen (DEN) vs. Suze Brock (NED) 6-3, 6-0
(WC) Victoria Wiche (DEN) vs. Kate Huizenga (IRL) 6-4, 3-6, 4-6
(6) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. Kirsten Wijnsema (NED) 7-5, 6-2
Cecilie Wiche (DEN) vs. (5) Lola Costaz (FRA) 3-6, 3-6
Louise Flintsø (DEN) vs. Dione Beverloo (NED) 6-1, 6-2
(WC) Isabella Grann Frankild (DEN) vs. Charlotte Wijkamp (NED) 4-6, 6-4, 0-6
(4) Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. Jovana Gusak (DEN) 6-2, 6-1
(8) Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. Adelisa Kahrjman (SWE) 6-3, 6-4
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. Eline Koning (NED) 6-2, 6-3
Olivai Thimke (DEN) vs. Rachelle Smook (FRA) 6-0, 6-2
Olivia Parsholt Beck (DEN) vs. (2) Sofie Siem (NOR) 3-6, 6-2, 3-6

1/8-finale
Arendse Honore (DEN) vs. (1) Chloe Isabella Tsang (AUS) 3-6, 0-6
(7) Sofia Seron Pawlik (DEN) vs. Anna Boonstra (NED) 6-2, 6-1
(WC) Sille Larsen (DEN) vs. (3) Nika Novikova (LTU) 6-2, 6-1
(6) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. Kate Huizenga (IRL) 3-6, 5-7
Louise Flintsø (DEN) vs. (5) Lola Costaz (FRA) 4-6, 3-6
(4) Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. Charlotte Wijkamp (NED) 6-1, 6-4
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. (8) Anna Aagaard Nielsen (DEN) 7-6(4), 6-1
Olivai Thimke (DEN) vs. (2) Sofie Siem (NOR) 1-6, 7-6(3), 6-4

Kvartfinale
(7) Sofia Seron Pawlik (DEN) vs. (1) Chloe Isabella Tsang (AUS)  1-6, 1-6
(WC) Sille Larsen (DEN) vs. Kate Huizenga (IRL) 6-3, 6-2
(4) Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. (5) Lola Costaz (FRA) 6-4, 6-2
Olivai Thimke (DEN) vs. Victoria Ilena Andersen (DEN) 3-6, 7-5, 6-1

Semifinale
(WC) Sille Larsen (DEN) vs.  (1) Chloe Isabella Tsang (AUS) 0-6, 2-6
Olivai Thimke (DEN) vs. (5) Lola Costaz (FRA) 3-6, 5-7

Finale
(1) Chloe Isabella Tsang (AUS) vs. (5) Lola Costaz (FRA) – lør 0900

U16 Girls doubles

1/8-finale
Cecilie Wiche/Victoria Wiche (DEN) vs. Anna Boonstra/Floor Kooi (NED) 0-6, 2-6
(3) Anna Aagaard Nielsen/Natacha Schou (DEN) – bye
Katerina Norup Hansen (DEN)/Eline Koning (NED) – bye
Victoria Ilena Andersen/Sille Larsen (DEN) vs. Adelisa Kahriman (SWE)/Rachelle Smook (NED) 6-2 6-1
(2) Sofia Seron Pawlik (DeN)/Nika Novikova (LTU) – bye

Kvartfinale
(3) Anna Aagaard Nielsen/Natacha Schou (DEN) vs. Katerina Norup Hansen (DEN)/Eline Koning (NED) 6-4, 7-6(6)
Victoria Ilena Andersen/Sille Larsen (DEN) vs. (2) Sofia Seron Pawlik (DeN)/Nika Novikova (LTU) 5-7, 6-1, [10-6]

Semifinale
(3) Anna Aagaard Nielsen/Natacha Schou (DEN) vs. (1) Chloe Isabella Tsang (AUS)/Charlotte Wijkamp (NED) 6-3, 0-6, [6-10]
Victoria Ilena Andersen/Sille Larsen (DEN) vs. Suze Brock (NED)/Kate Huizenga (IRL) 6-2, 7-5

Finale(1)
Victoria Ilena Andersen/Sille Larsen (DEN) vs. Chloe Isabella Tsang (AUS)/Charlotte Wijkamp (NED)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage