Der spilles single i øverste halvdel hos herrerne og nederste halvdel hos damerne

I torsdagens 2. kamp på Philippe-Chatrier Court skal Wawrinka både forsøge at holde sin 3. seedning og samtidig reducere stillingen i indbyrdes opgør mod Dolgopolov, som fører 3-1 – heraf en enkelt på walkover.

Philippe-Chatrier Court – start 11:00 AM
Barbora Strycova (CZE) [20] vs. Alizé Cornet (FRA)
Stan Wawrinka (SUI) [3] vs. Alexandr Dolgopolov (UKR)
Thiago Monteiro (BRA) vs. Gael Monfils (FRA) [15]
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Karolina Pliskova (CZE) [2]

Suzanne-Lenglen Court – start 11:00 AM
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Agnieszka Radwanska (POL) [9]
Andy Murray (GBR) [1] vs. Martin Klizan (SVK)
Tatjana Maria (GER) vs. Simona Halep (ROU) [3]
Richard Gasquet (FRA) [24] vs. Victor Estrella Burgos (DOM)

Court 1 – start 11:00 AM
Konstantin Kravchuk (RUS) vs. Marin Cilic (CRO) [7]
Jeremy Chardy (FRA) vs. Kei Nishikori (JPN) [8]
Chloe Paquet (FRA) vs. Caroline Garcia (FRA) [28]
Carina Witthoeft (GER) vs. Pauline Parmentier (FRA)

Court 2 – start 11:00 AM
Elina Svitolina (UKR) [5] vs. Tsvetana Pironkova (BUL)
Nicolas Almagro (ESP) vs. Juan Martin Del Potro (ARG) [29]
Anastasija Sevastova (LAT) [17] vs. Eugenie Bouchard (CAN)
Fernando Verdasco (ESP) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA)

Den komplette spilleplan findes på http://www.rolandgarros.com/en_FR/scores/schedule/index.html

Alle kampene kan følges på Eurosport Player.

Tilføjelse onsdag 2050:
Eurosport har fremsendt denne sendeplan for torsdag på de to TV-kanaler:

Eurosport 1 – Start 1100
Court 1: K. Kravchuk (Rus) v M. Cilic (Cro) [7]
Suzanne-Lenglen Court: [1] A. Murray (Gbr) v M. Klizan (Svk)
Philippe-Chatrier Court: T. Monteiro (Bra) v G. Monfils (Fra) [15]
Philippe-Chatrier Court: E. Alexandrova (Rus) v K. Pliskova (Cze) [2]

Sidstnævnte kamp starter på E1 and slutter på E2, når kick off of Football Champion League Women Final starter på E1.

Eurosport 2 – Start efter U-20 FOOTBALL LIVE
Philippe-Chatrier Court: End of [20] B. Strycova (Cze) v A.Cornet (Fra)
Philippe-Chatrier Court: [3] S. Wawrinka (Sui) v A. Dolgopolov (Ukr)

End of best match between J. Chardy (Fra) v K. Nishikori (Jpn) [8] / N. Almagro (Esp) v JM. Del Potro (Arg) [29] / K. Khachanov (Rus) v T. Berdych (Cze) [13]]

Court 2: [17] A. Sevastova (Lat) v E. Bouchard (Can)
Suzanne-Lenglen Court: [24] R. Gasquet (Fra) v V. Estrella Burgos (Dom)

Planen for E2 illustrerer, at det er næsten umuligt at planlægge præcist, hvilke kampe der kan vises, og derfor kan der være brug for fleksibilitet.
Tilhængere af kvindetennis vil formentlig påpege, at der de første dag er vist flest herrekampe.
Både på Eurosport 1 og 2 vises de samme kampe, som på de internationale udgave af Eurosport, men hvis en kamp med Caroline Wozniacki ikke er prioriteret fra Paris, vil den blive vist på Eurosport 2.
Hvis Caroline når langt i turneringen – f.eks. semifinale/finale – bliver nogle af kampene formentlig vist på Kanal 5, som langt flere har adgang til.

Under hele turneringen vil der dagligt blive lavet opslag om næste dags spilleprogram, når spilletider er oplyst.
Desuden tilføjes oplysninger om TV-dækning løbende, når informationerne foreligger.