Dagens kampe torsdag 8. februar: Wawrinka på banen i Sofia

126
Stan Wawrinka
Stan Wawrinka er blevet næsten ustoppelig, når han først når finalen i en turnering
Stan Wawrinka har siden finalen i French Open kun deltaget i 3 turneringer, hvor 1. runde ved Australian Open var eneste sejr

Ved ATP 250 turneringen i Sofia er Stan Wawrinka seedet 1, men han bør næppe betragtes som en af favoritter til at tage titlen, da han stadig er langt fra fordums styrke, hvilket fremgik tydeligt, da han ved Australian Open måtte bruge 4 sæt i 1. runde mod no. 138 Ricardas Berankis (LTU), inden han i 2. runde tabte 2-6, 1-6, 4-6 til no. 96 Tennys Sandgren (USA), som derefter imponerede de fleste ved også at sende no. 5 Dominic Thiem (AUT) ud i 1/8-finalen.

Wawrinka møder torsdag no. 146 Martin Klizan (SVK), der er videre fra kvalifikationen, og kampen kan følges på Tennistv.com kl. 17.
Både 2. seedede Adrian Mannarino (FRA) og 3. seedede Gilles Muller træder ligeledes ind i turneringen torsdag, da de ligesom Wawrinka var oversiddere i 1. runde. Det samme var 4. seedede Philipp Kohlschreiber (GER), der tog hul på 2. runde onsdag med nederlag 5-7, 6-7(5) til no. 129 Mirza Basic (BIH), der er videre fra kvalifikationen.

I Montpellier tog både 1. seedede David Goffin (BEL) og 6. seedede Andrey Rublev (RUS) hul på 2. runde med sikre sejre, og torsdag træder 2. seedede Lucas Pouille (FRA) og 3. seedede Jo-Wilfried Tsonga (FRA) samt 4. seedede Damir Dzumhur (BIH) ind på scenen.

Tsonga møder landsmanden Nicolas Mahut, som kom videre på en lidt trist baggrund, idet han i 1. runde var bagud 6-7(2), 2-5 0-15 mod Dustin Brown (GER), der efter en fremragende duel, som formentlig var kampens bedste, dybt presset i baghånden afsluttede med en fortrinlig vinklet vinder fra baghånden, men under slaget fik han en voldsom forstrækning, så han trods behandling ikke kunne spille videre.

Torsdagens spilleplan for Quito i Ecuador var endnu ikke offentliggjort ved udgivelsen af Dagens kampe omkring midnat.

Danske kampe på trekvart livestream

Forud for onsdagens kampe blev det proklameret, at Sofia Nami Samavati kunne følges på livestream fra Mallorca på Court 4, men kampen blev flyttet til Court 5, hvor der ikke er livestream.
Sofia vandt 6-4, 0-6, 6-2 over Marta Gonzalez Ballbe (ESP), og dermed optjente hun et enkelt point til WTA-ranglisten.
Torsdag ved 1030-tiden møder hun 5. seedede Marina Bassols Ribera (ESP), hvilket igen bliver på Court 5, og dermed bliver det stadig ikke muligt at følge Sofia på livestream.

Selvom ingen af de danske deltagere i Loughborough spillede på Court 6, hvor der er livestreaming, kunne man faktisk delvis følge med på de to nabo-baner, hvor Frederik Løchte Nielsen vandt 3-6, 6-4, 7-6(3) over Nicholas S. Hu (USA), og på samme tid på bane 7, hvor Emilie Francati tabte 6-3, 5-7, 2-6 til Harriet Dart (GBR), efter at Emilie havde chancen for at serve kampen hjem ved 5-4 i 2. sæt.

Karen Barritza tabte ligeledes i 1. runde, hvor hun blev besejret af Panna Udvardy (HUN) 2-6, 6-7(4).
Både Emilie og Løchte er fortsat med i double, og Løchte spiller både single og double på Court 7, der som nævnt kan følges delvis i forbindelse med livestreamingen på Court 6.
Emilie skulle have spillet double onsdag, men kampen er udsat til torsdag på Court 5, hvor der også kan “smug-kigges” fra livestreamingen på Court 6.

Clara Tauson havde større succes i onsdagens single i Tunesien, da hun vandt 7-6(5), 6-3 over Jessica Ho (USA), der dagen før havde været med til at sende Clara ud i double.
Clara møder torsdag ved 0930-tiden 5. seedede  Jelena Simic (BIH). Der er dog fortsat ikke mulighed for at følge med på livestream.


Genveje:

#FedCup, #WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA – der er ingen WTA-turneringer i uge 6, hvor der afvikles Fed Cup 10-11. februar


ATP 250, Diema Xtra Sofia Open (BUL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time
TV-dækning: Tennistv.com

Spilleprogram fredag (udvalgte)

Center Court – start 1100cet
(3) Gilles Muller (LUX) vs. Marius Copil (ROU)
Marcos Baghdatis (CYP) vs. (Q) Jozef Kovalik (SVK)
Double kamp
NB 1700: Stan Wawrinka (SUI) vs. (6) Viktor Troicki (SRB)
(Q) Mirza Basix (BIH) vs. Maximilian Marterer (GER)

Tennistv.com viser de kampe Center Court

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/sofia/7434/daily-schedule

R32 (udvalgte)
(1) Stan Wawrinka (SUI) – bye
(Q) Martin Klizan (SVK) vs. (WC) Alexander Donski (BUL) 7-5, 6-1
Denis Istomin (UZB) vs. (WC) Adrian Andreev (BUL) 6-3, 6-4
(6) Viktor Troicki (SRB) vs. (Q) Ernests Gulbis (LAT) 6-3, 6-7(2), 6-3
(4) Philipp Kohlschreiber (GER) – bye
(Q) Mirza Basic (BIH) vs. (LL) Florian Mayer (GER) 6-4, 6-1
Maximilian Marterer (GER) vs. Malek Jaziri (TUN) 7-6(3), 6-4
(7) Joao Sousa (POR) vs. (WC) Dimitar Kuzmanov (BUL) 7-6(6), 6-1

Marius Copil (ROU) vs. (5) Robin Haase (NED) 7-6(5), 6-4
Blaz Kavcic (SLO) vs. Laslo Djere (SRB) 6-4, 6-4
Andreas Seppi (ITA) vs. Mikhail Youzhny (RUS) 6-3, 6-4
(3) Gilles Muller (LUX) – bye
Lukas Lacko (SVK) vs. (8) Evgeny Donskoy (RUS) 6-4, 6-4
(Q) Jozef Kovalik (SVK) vs. Radu Albot (MDA) 6-2, 6-4
Marcos Baghdatis (CYP) vs. (LL) (185) Salvatore Caruso (ITA)
(2) Adrian Mannarino (FRA) – bye

1/8-finale (udvalgte)
(1) Stan Wawrinka (SUI) vs. (Q) Martin Klizan) 4-6, 6-2, 6-3
(6) Viktor Troicki (SRB) vs. Denis Istomin (UZB) 7-6(4), 1-6, 7-6(5)
Maximilian Marterer (GER) vs. (7) Joao Sousa (POR) 7-5, 7-5(6)
Marius Copil (ROU) vs. Blaz Kavcic (SLO) 6-2, 6-1
(3) Gilles Muller (LUX) vs. Andreas Seppi (ITA) 4-6, 7-6(5), 7-6(2)
(Q) Mirza Basic (BIH) vs. (4) Philipp Kohlschreiber (GER) 7-5, 7-6(5)
(Q) Jozef Kovalik (SVK) vs. Lukas Lacko (SVK) 4-6, 6-2, 7-5
Marcos Baghdatis (CYP) vs. (2) Adrian Mannarino (FRA) 6-7(4), 6-3, 6-1


ATP 250, Open Dud de France, Montpellier (FRA) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com (fra tirsdag)

Spilleprogram fredag (udvalgte)

Center Court – start 1200
Double kamp
NB 1400: (1) David Goffin (BEL) vs. Karen Khachanov (RUS)
(4) Damir Dzumhur (BIH) vs. (5) Richard Gasquet (FRA)
NB 1900: (6) Andrey Rublev (RUS) vs. (3) Jo-Wilfried Tsonga (FRA)
NB 2030: (2/WC) Lucas Pouille (FRA) vs. Benoit Paire (FRA)

Kvartfinalerne kan følges på Tennistv.com

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/montpellier/375/daily-schedule

R32 (udvalgte)
(1) David Goffin (BEL) – bye
Gilles Simon (FRA) vs. (Q) Yannick Maden (GER) 6-1, 4-6, 7-6(3)
Karen Khachanov (RUS) vs. (7) David Ferrer (ESP) 6-7(5), 6-3, 6-4
(PR) Ricardas Berankis (LTU) vs. (WC) Julien Benneteau (FRA) 6-3, 7-6(6)
(4) Damir Dzumhur (BIH) – bye
Ruben Bemelmans (BEL) vs. (WC) Calvin Hemery (FRA) 6-1, 6-2
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (Q) Kenny De Schepper (FRA) 7-6(4), 6-7(5), 6-4
(5) Richard Gasquet (FRA) vs. Daniil Medvedev (RUS) 6-0, 6-3

(6) Andrey Rublev (RUS) vs. Guillermo Garcia Lopez (ESP) 6-4, 6-4
Jeremy Chardy (FRA) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE) 4-6, 7-5, 7-5
Nicolas Mahut (FRA) vs. Dustin Brown (Ger) 6-7(2), 2-5 Ret’d
(3) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) – bye
(PR) John Millman (AUS) vs. (8) Yuichi Sugita (JPN) 5-7, 6-3, 6-4
Benoit Pair (FRA) vs. Mischa Zverev (GER) 6-4, 6-4
(Q) Carlos Taberner (ESP) vs. (Q) Norbert Gombos (SVK) 7-6(5), 7-6(1)
(2) Lucas Pouille (FRA) – bye

1/8-finale (udvalgte)
(1) David Goffin (BEL) vs. Gilles Simon (FRA) 6-4, 6-2
Karen Khachanov (RUS) vs. (PR) Ricardas Berankis (LTU) 6-2, 7-6(11)
(4) Damir Dzumhur (BIH) vs. Ruben Bemelmans (BEL) 7-5, 6-4
(5) Richard Gasquet (FRA) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 7-6(3), 5-7, 6-3
(6) Andrey Rublev (RUS) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-2, 6-1
(3) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. Nicolas Mahut (FRA) 7-6(3), 6-7(3), 7-6(4)
(PR) John Millman (AUS) vs. Benoit Pair (FRA) (opdateres..)
(2/WC) Lucas Pouille (FRA) vs. (Q) Carlos Taberner (ESP) 6-1, 6-2


ATP 250, Ecuador Open, Quito (ECU) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer
TV-dækning: Tennistv.com (fra mandag)

Spilleprogram torsdag (udvalgte)

Center Court – start 1800cet
Gerald Melzer (AUT) vs. (6) Victor Estrella Burgos (DOM) 4-6, 6-1, 6-4
(2) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (WC) Roberto Quiroz (ECU) 6-3, 3-6, 6-3
(3) Gael Monfils (FRA) vs. Casper Ruud (NOR)
NB 0030: (1) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (Q) Andrej Martin (SVK)
Double kamp

Court 1 – start 1800cet
(Q) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (4) Paolo Lorenzi (ITA) 7-6(4), 7-5
(WC) Corentin Moutet (FRA) vs. (7) Ivo Karlovic (CRO) 7-5, 6-7(3), 7-6(6)
2 Double kampe

Court 2 – start 1800cet
(8) Nicolas Jarry (CHI) vs. Stefano Travaglia (ITA) 4-6, 7-6(5), 6-3
Thiago Monteiro (BRA) vs. (LL) Alessandro Giannessi (ITA)
Double kamp

Tennistv.com viser de 4 singler på Center Court

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/quito/7161/daily-schedule

R32 (udvalgte)
(1) Pablo Carreno Busta (ESP) – bye
(Q) Andrej Martin (SVK) vs. Rogerio Dutra Silva (BRA) 7-5, 6-4
(WC) Corentin Moutet (FRA) vs. Adrian Menendez-Maceiras (ESP) 6-4, 6-7(5), 6-2
(7) Ivo Karlovic (CRO) vs. Ernesto Escobedo (USA) 6-4, 6-7(6), 7-6(4)
(4) Paolo Lorenzi (ITA) – bye
(Q) Roberto Caballes Baena (ESP) vs. (Q) Federico Gaio (ITA) 7-6(5), 6-3
Stefano Travaglia (ITA) vs. (PR) Pablo Andujar (ESP) 6-4, 6-7(5), 6-2
(8) Nicolas Jarry (CHI) vs. (Q) Facundo Bagnis (ARG) 6-7(4), 6-2, 7-6(5)

Thiago Monteiro (BRA) vs. (5) Horacio Zeballos (ARG) 7-6(5), 6-3
(LL) Alessandro Giannessi (ITA) vs. Peter Polansky (CAN) 6-3, 6-4
Casper Ruud (NOR) vs. Carlos Berlocq (ARG) 7-5, 6-0
(3) Gael Monfils (FRA) – bye
(6) Victor Estrella Burgos (DOM) vs. Thomaz Bellucci (BRA) 4-6, 6-4, 6-2
Gerald Melzer (AUT) vs. Marco Cecchinato (ITA) 6-4, 6-2
(WC) Roberto Quiroz (ECU) vs. Yannick Hanfmann (GER) 7-6(5), 6-3
(2) Albert Ramos-Vinolas (ESP) – bye


Fed Cup

World Group – lørdag-søndag 10-11. februar – Hardcourt
(1) Hviderusland vs. Tyskland
(3) Tjekkiet vs. Schweiz
(4) Frankrig vs. Belgien
(2) USA vs. Holland

World Group II – lørdag-søndag 10-11. februar
Slovakiet vs. (1) Rusland – Hardcourt
Australien vs. (3) Ukraine – Græs
(4) Rumænien vs. Canada – Hardcourt
(2) Italien vs. Spanien – Grus

Group I Europe/Africa – onsdag-lørdag 7-10. februar, Tallin (EST) – Hardcourt

Pool A: Serbien 1-0, Bulgarien 1-1, Georgien 0-1
Onsdag: Serbien vs. Bulgarien 2-1
Torsdag: Georgien vs. Bulgarien 1-2
Fredag: Serbien vs. Georgien

Pool B: Great Britain 1-0,
Onsdag: Great Britain vs. Portugal 3-0
(75) Heather Watson vs. (796) Francisca Jorge 6-4, 6-2
(11) Johanna Konta vs. (745) Maria Joao Koehler 6-1, 6-0
Boulter/Smith vs. Jorge/Koehler 6-0, 6-2

Torsdag: Estland vs. Portugal 2-1
Fredag: Great Britain vs. Estland

Pool C:
Onsdag: Kroatien vs. Slovenien 2-1
Onsdag: Sverige vs. Ungarn 2-1
(421) Cornelia Lister vs. (626) Reka-Luca Jani 6-2, 0-6, 7-6(6)
(145) Rebecca Peterson vs. (263) Dalma Galfi 6-3, 6-2
Lister/Peterson vs. Galfi/Stollar 6-7(4), 3-6

Torsdag: Sverige vs. Kroatien 1-1
(421) Cornelia Lister vs. (821) Lea Boskovic (CRO) 4-6, 6-3, 5-7
(145) Rebecca Peterson vs. (319) Tena Lukas (CRO) 6-2, 6-1
Bjorklund/Cabaj Awad vs. /Lukas/Jurak
Torsdag: Ungarn vs. Slovenien 2-1

Fredag: Kroatien vs. Ungarn
Fredag: Slovenien vs. Sverige

Pool D:
Onsdag: Polen vs. Østrig 2-1
Onsdag: Letland vs. Tyrkiet 2-1
(6) Jelena Ostapenko vs. (160) Cagla Buyukakcay 2-6, 3-6, 6-3
(15) Anastasija Sevastova vs. (225) Ayla Aksu 6-4, 6-3
Sevastova/Ostapenko vs. Aksu/Ozgen 6-1, 6-1

Torsdag: Polen vs. Letland 1-2
Torsdag: Tyrkiet vs. Østrig 2-1
Fredag: Østrig vs. Letland
Fredag: Polen vs. Tyrkiet

Group I Asia/Oceania – onsdag-lørdag 7-10. februar, New Delhi (IND) – Hardcourt

Pool A:
Onsdag: Kina vs. Indien 2-1
Onsdag: Kazakhstan vs. Hong Kong 3-0
Torsdag: Kina vs. Hing Kong 2-1
Torsdag: Kazakhstan vs. Indien 2-1
Fredag: Indien vs. Hong Kong
Fredag: Kazakhstan vs. Kina

Pool B: Japan 2-0, Korea 1-1 (3-3), Teipei 1-1 (4-2), Thailand 0-2
Onsdag: Japan vs. Thailand 3-0
Onsdag: Korea vs. Teipei 3-0
Torsdag: Japan vs. Korea 3-0
Torsdag: Teipei vs. Thailand 1-2
Fredag: Thailand vs. Korea
Fredag: Japan vs. Teipei

Group I Americas – onsdag-lørdag 7-10. februar, Asuncion (PAR) – Grus

Pool A:
Onsdag: Paraguay vs. Colombia 3-0
Torsdag: Paraguay vs. Chile
Fredag: Chile vs. Colombia

Pool B:
Onsdag: Argentina vs. Guatemala 3-0
Onsdag: Brasilien vs. Venezuela 2-1
Torsdag: Argentina vs. Venezuela
Torsdag: Brasilien vs. Guatemala
Fredag: Argentina vs. Brasilien
Fredag: Venezuela vs. Guatemala

Group II Asia/Oceania afvikles 6-10. februar i Isa Town, Bahrain

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


ATP Challengers (Uge 6)

$100.000, San Francisco, CA (USA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet -9 timer

$75.000, Launceston (AUS) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet +10 timer

€64.000, Budapest (HUN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

R32:
[4] (135) Elias Ymer (SWE) vs. (WC) (530) Peter Nagy (HUN) 6-3, 6-2
[5] (163) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (195) Blaz Rola (SLO) 3-6, 7-5, 6-1

1/8-finale:
Elias Ymer (SWE) vs. (221) Zdenek Kolar (CZE) – walkover
(Q) (330) Constant Lestienne (FRA) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-0, 6-2

Kvartfinale:
Elias Ymer (SWE) vs. [8] (183) Nikola Milojevic (SRB)
(Q) (330) Constant Lestienne (FRA) vs. [2] (85) Vasek Pospisil (CAN)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 6)

$15.000, Egypt Men’s Futures, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt

Tidsforskel: cet +1 time

Q64:
Frederik Ørvad (DEN) vs. Manuel Luis Lamelas (ESP) 6-4, 6-1
(WC) Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Anwar Elkamony (EGY) 6-0, 6-4

Q32:
Frederik Ørvad vs. [12] (1396) Vitalii Shcherba (UKR) 2-6, 6-7(2) (søndag)
Thomas Schwencke Lindqvist vs. [8] (1157) Maksim Tikhomirov (USA) 2-6, 1-6 (søndag)


$15.000, GB Pro Series Loughborough (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time
Livestream fra Court 6: https://www.playsight.com/#/livestreaming/tennis/lboro-sport-tennis/court-6

Singles hovedturnering

R32:
(643) Harri Heliovaara (FIN) vs. (WC) (1828) Aidan McHugh (GBR) 6-1, 6-4
(559) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (565) Nicholas S. Hu (USA) 3-6, 6-4, 7-6(3)

1/8-finale:
Harri Heliovaara (FIN) vs. (Q) (897) Luke Johnson (GBR) 6-2, 6-4
Frederik Løchte Nielsen vs. (Q) (768) Neil Pauffley (GBR) 6-4, 7-5

Kvartfinale:
Harri Heliovaara (FIN) vs. (638) Matthias Haim (AUT) – fre 1100cet C5
[3] (397) Corentin Denolly (FRA) vs. [6] (421) Gregoire Barrere (FRA) – fre 1100cet C8
Frederik Løchte Nielsen vs. [4] (406) Maximilian Neuchrist (AUT) – fre 1100cet C6
(573) Maxime Authom (BEL) vs. (542) Ronnie Schneider (USA) – fre NB 1400cet C6

Doubles

1/8-finale: (3) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Harri Heliovaara (FIN) vs. Billy Harris/George Houghton (GER) 6-3, 7-5
Kvartfinale: Nielsen/Heliovaara vs. Jody Maginley (ANT)/Ronnie Schneider (USA) 6-4, 6-4
Semifinale: Nielsen/Heliovaara vs. (2) Karol Drzewiecki/Szymon Walkow (POL) 6-3, 6-4
Finale: Nielsen/Heliovaara vs. Jack Findel-Hawkins/Luke Johnson (GBR) – fre NB 1530cet C8

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 6)

$25.000, GB Pro Series Loughborough (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time
Livestream fra Court 6: https://www.playsight.com/#/livestreaming/tennis/lboro-sport-tennis/court-6

Singles kvalifikation

Q32:
[9] (634) Emilie Francati (DEN) vs. Anna Loughlan (GBR) 4-6, 6-1, 6-1
[6] (549) Karen Barritza (DEN) vs. Danielle Daley (GBR) 6-1, 6-2

QFi:
Emilie Francati vs. [3] (476) Ana Vrljic (CRO) 7-6(6), 6-2
Karen Barritza vs. [14] (1082) Alice Gillan (GBR) 6-4, 6-1

Singles hovedturnering

R32
(Q) (549) Karen Barritza (DEN) vs. (369) Panna Udvardy (HUN) 2-6, 6-7(4) (onsdag)
[5] (218) Anna Zaja (GER) vs. (389) Katarzyna Piter (POL) 6-7(4), 2-6 (onsdag)
(Q) (634) Emilie Francati (DEN) vs. (308) Harriet Dart (GBR) 6-3, 5-7, 2-6 (onsdag)

Doubles

1/8-finale:
Emilie Francati (DEN)/Lena Rueffer (GER) vs. Vlada Ekshibarova (ISR)/Cristiana Ferrando (ITA) – taber walkover (torsdag)
Karen Barritza (DEN)/Alicia Barnett (GBR) vs. (3) Julia Glushko (ISR)/Valentini Grammatikopoulou (GRE) 3-6, 4-6 (onsdag)


$15.000, Hammamet Open (TUN) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32: (750) Clara Tauson (DEN) vs. (933) Jessica Ho (USA) 7-6(5), 6-3
1/8-finale: Clara Tauson vs. [5] (517) Jelena Simic (BIH) 1-6, 2-6 (torsdag)

Dobles

1/8-finale: Clara Tauson (DEN)/Melania Delai (ITA) vs. Jessica Ho (USA)/Lisa-Marie Maetschke (GER) 4-6, 3-6 (tirsdag)


$15.000, Rafa Nadal Academy by Movistar Womens I, Manacor (Mallorca) (ESP) – Hardcourt

TV-dækning: http://live.itftennis.com/en/live-streams/ (Court 1 og Court 4)

Singles kvalifikation

Q64:
Anna Marie Møller (DEN) vs. Hikari Osaki (JPN) 1-6, 2-6 (søndag)
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (WC) Sofia Pascual Lyons (ESP) 6-3, 6-1

Q32: Sofia Nami Samavati vs. Kiara Cvetkovic (SUI) 6-2, 6-1
QFi: Sofia Nami Samavati vs. Isabel Adrover Gallego (ESP) 6-3, 6-7(3), 6-3

Singles hovedturnering

R32: (Q) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (Q) Marta Gonzalez Ballbe (ESP) 6-4, 0-6, 6-2
1/8-finale: Sofia Nami Samavati vs. [5] (573) Marina Bassols Ribera (ESP) 4-6, 1-6 (torsdag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 6)

Grade 4, YONEX ITF Hamburg (GER) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q64: (WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. (WC) Boris Mika Reckow (GER) 5-7, 2-6 (søndag)

Girls singles hovedturnering

R64: (934) Olivia Gram (DEN) vs. (WC) Ester Katerina Pataki (GER) 7-5, 7-6(4)
R32: Olivia Gram vs. [1] (194) Sophia Biolay (FRA) 1-6, 3-6 (onsdag)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 6)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage