Dagens kampe mandag 13. november: Nadal vs. Goffin og Thiem vs. Dimitrov i Pete Sampras Group

130
671819105MB00354_2017_Austr
Rafael Nadal vinder semifinalen i Australian Open efter en maratondyst mod Grigor Dimitrov. Foto: 2017 Getty Images
Begge singler ved ATP-slutspillet kan følges på TV3 Sport

Tennisavisens udsendte ved Nitto ATP Finals i London var knivskarp i sin analyse kort før den første kamp i Group Boris Becker, da han udnævnte Roger Federer som gruppens store favorit, og samtidig betegnede aftenens kamp som “pivåben” – med et lille plus til Marin Cilic mod Alexander Zverev.

Nitto ATP Finals: Federer favorit med Nadal, Dimitrov og Goffin som outsidere

Analysen ramte plet i den første kamp, hvor Federer vandt 6-4, 7-6(4) over Jack Sock (USA), og halvvejs inde i 3. sæt i kampen mellem Cilic og Zverev pegede pilen på kroaten, der havde det nødvendige break, men det lykkedes alligevel for tyskeren, der ikke havde brudt serv siden i kampens første parti, at bryde 2 gange i træk og vinde 6-4, 3-6, 6-4.

Holder analysen stik, venter der i Group Pete Sampras sejre til både Grigor Dimitrov og Rafael Nadal, når de mandag kl. 15 og 21 møder henholdsvis Dominic Thiem og David Goffin.

I modsætning til søndagen singler, hvor kun den sene kamp blev vist på TV3 Max, vises begge mandagens singler på TV3 Sport.
Tennistv.com viser både singler og doubler.

WTA 125K, Taipei OEC Open (TPE) – Carpet
Tidsforskel: cet +7 timer

Centre Court – start 0400cet
2 Kval-finaler
NB 0600: Double kamp
Kval-finale

Court 2 – start 0400cet
3 Kval-finaler

Kampene på Centre court vises på WTATV.com

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-taipei-chinese-taipei-1059#orderofplay

ATP World Tour, Nitto ATP FINALS, London (GBR)– Hardcourt

Singles

Group Pete Sampras:
(7) David Goffin (BEL) vs. (1) Rafael Nadal (ESP) 7-6(5), 6-7(4), 6-4)
(6) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (4) Dominic Thiem (AUT) 6-3, 5-7, 7-5

Group Boris Becker:
(2) Roger Federer (SUI) vs. (8) Jack Sock (USA) 6-4, 7-6(4)
(3) Alexander Zverev (GER) vs. (5) Marin Cilic (CRO) 6-4, 3-6, 6-4
(2) Roger Federer (SUI) vs. (3) Alexander Zverev (GER)
(5) Marin Cilic (CRO) vs. (8) Jack Sock (USA)

Doubles

Group Woodbridge/Woodforde
(1) Lukasz Kubot (POL)/Marcelo Melo (BRA) vs. (7) Ivan Dodig (CRO)/Marcel Granollers (ESP) 7-6(2), 6-4
(5) Bob & Mike Bryan (USA) vs. (4) Jamie Murray (GBR(/Bruno Soares (BRA) 7-5, 6-7(3), [10-8]

Group Eltingh/Haarhuis
(8) Ryan Harrison/Michael Venus (USA) vs. (2) Henri Kontinen (FIN)/John Peers (AUS) 6-4, 7-6(8)
(3) Jean-Julien Rojer (NED)/Horia Tecau (ROU) vs. (6) Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut (FRA) 6-1, 6-7(7), [10-8]
(2) Henri Kontinen (FIN)/John Peers (AUS) vs. (3) Jean-Julien Rojer (NED)/Horia Tecau (ROU)
(6) Pierre-Hugues Herbert (FRA)/Nicolas Mahut (FRA) vs. (8) Ryan Harrison/Michael Venus (NZL)

Centre Court – Mandag
1300 cet: (4) Jamie Murray (GBR(/Bruno Soares (BRA) vs. (5) Bob & Mike Bryan (USA)
1500 cet: (4) Dominic Thiem (AUT) vs. (6) Grigor Dimitrov (BUL)
1900 cet: (1) Lukasz Kubot (POL)/Marcelo Melo (BRA) vs. (7) Ivan Dodig (CRO)/Marcel Granollers (ESP)
2100cet: (1) Rafael Nadal (ESP) vs. (7) David Goffin (BEL)

Centre Court – Tirsdag
1300cet: (2) Henri Kontinen (FIN)/John Peers (AUS) vs. (3) Jean-Julien Rojer (NED)/Horia Tecau (ROU)
1500cet: (5) Marin Cilic (CRO) vs. (8) Jack Sock (USA)
1900cet: (6) Pierre-Hugues Herbert (FRA)/Nicolas Mahut (FRA) vs. (8) Ryan Harrison/Michael Venus (NZL)
2100cet: (2) Roger Federer (SUI) vs. (3) Alexander Zverev (GER)

TV3 sendeplan for Live TV-dækning af singler ved Nitto ATP:
Søndag: Live 2100 (TV3 Max)
Mandag: Live 1500 og 2100 (TV3 Sport)
Tirsdag: Live 1500 og forskudt 2245-0045) (TV3 Sport)
Onsdag: Live 1500 og 2100 (TV3 Sport)
Torsdag: Live 1500 og 2100 (TV3 Sport)
Fredag: Live 1500 (TV3 Sport) og 2100 (TV3 Max)
Lørdag: Live 1900 (TV3 Max)

Alle singler og doubler vises på Tennistv.com

Den komplette schedule findes på http://www.nittoatpfinals.com/en/schedule

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers

$75.000, Champaign, IL (USA)
bl.a. Michael Mmoh (USA), Taylor Harry Fritz (USA), Nicolaas Scholtz (RSA)

$50.000+H, Pune (IND)

$50.000+H, Santiago 2 (CHI)

$50.000+H, Toyota (JPN)

€43.000+H, Brescia (ITA)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte uge 46)

$15.000, Hammamet Open (TUN) – Grus

Q64: Philip Hjorth (DEN) vs. Vasil Yehorov (UKR) 6-3, 6-4
Q32: Philip Hjorth vs. [8] (1825) Aron Pierce (USA) 4-6, 2-6 (søndag)

$15.000, TENNIS ORGANISATION CUP, Antalya (TUR) – Grus

Q64: Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. Linus Krohn (GER) 6-2, 6-2
Q32: Jesper Andi Jørgensen vs. [7] (1959) Artem Strokan (RUS) 6-1, 6-2
QFi: Jesper Andi Jørgensen vs. Moritz Trocker (ITA) 1-6, 4-6 (mandag)

ITF Women (udvalgte uge 46)

$15.000, Collector Bank Norwegian Open, Oslo (NOR) – Hardcourt

Singles kvalifikation

Q32: Linnea Sophie Dissing Fristam (DEN) – bye
QFi: Linnea Sophie Dissing Fristam vs. Emily Morton (GBR) 6-4, 1-6, 2-6 (søndag)

Singles hovedturnering

R32:
Olga Helmi (DEN) vs. (Q) Shaline-Doreen Pipa (GER) – tir NB 1300
[8] (812) Malene Helgo (NOR) vs. Hedda Gurholt (NOR) 6-1, 6-2
(WC) Emilie Elde (NOR) vs. (Q) Maren Nordklev (NOR) – tir ca. 1130

$15.000, Aava Open, Helsinki (FIN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32:
(WC) Oona Orpana (FIN) vs. (1029) Daria Kuczer (POL) – tir NB 1530cet
[2] (500) Karen Barritza (DEN) vs. (Q) Elena Malygina (EST) – tir ca. 1330cet

Doubles

1/8-finale: [1] Karen Barritza (DEN)/Ema Laine (FIN) vs. Anna Marija Bukina/Deniza Marcinkevica (LAT) 6-0, 6-2
Kvartfinale: Barritza/Laine vs. Mia Nicole Eklund/Oona Orpana (FIN) – onsdag?

ITF Junior (udalgte)

Grade 2, HAP International Junior Tournament, Haifa (ISR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32: [10] (149) Hannah Viller Møller DEN) vs. (240) Emmanouelo Antonakis (GRE) – tir 0830cet

Doubles

R32: [6] Hannah Viller Møller (DEN)/Victoria Kalaitzis (BEL) – bye
1/8-finale: Hannah/Kalaitzis vs. Eleni Louka (CYP)/Noya Ohana (ISR) – tir NB 1230cet

Uge 47 + 48

Der afvikles 2 større turneringer i Florida, Grade 1 Eddie Herr og Grade A Orange Bowl.
Clara Tauson er i hovedturneringen i begge turneringer, og både Hannah Viller Møller, Olga Helmi og Sebastian Grundtvig spiller formentlig kvalifikation.

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)