Dagens kampe mandag 11. september: WTATV viser kampe fra 3 baner i Tokyo

292
I den kommende uge afvikles 2 WTA International turneringer i Tokyo og Quebec. Sidst på ugen afvikles Davis Cup, og derfor er der ikke ATP kampe i denne uge

De seneste 2 uger har været præget af Grand Slam turneringen US Open, og derfor har der af gode grunde ikke været gennemført hverken WTA eller ATP turneringer.
Der er heller ingen ATP turneringer – bortset fra ATP Challengers – i den kommende uge, da der sidst på ugen afvikles semifinaler i World Group i Davis Cup, hvor Danmark desuden spiller om oprykning til Group I Europe/Africa i Aarhus.

Derfor er de første dage i ugen på den internationale tennis-scene præget af de 2 WTA International turneringer i Tokyo og Quebec.
Turneringen i Quebec bliver dog svær at følge, da der tilsyneladende ikke er TV-muligheder for at følge turneringen i Danmark.

Til gengæld kan man allerede mandag følge kampe fra Tokyo fra 3 baner på WTATV.com, hvor Kristyna Pliskova – som er tvillingesøster til den tidligere no. 1 Karolina – kan følges fra kl. 04 mandag morgen.

WTA International, Coupe Banque Nationale, Quebec (CAN) – Carpet
Tidsforskel: cet -6 timer

Udvalgte single kampe:

Court Banque Nationale – start 1700cet
(WC) Destanee Aiava (AUS) vs. Naomi Broady (GBR)
(Q) Charlotte Robillard-Millette (CAN) vs. (Q) Caroline Dolehide (USA)
(3) Timea Babos (HUN) vs. Jamie Loeb (USA)
NB 0130: (Q) Gabriela Dabrowski (CAN) vs. (2) Oceane Dodin (FRA)
(WC) Aleksandra Wozniak (CAN) vs. (5) Varvara Lepchenko (USA)

Court 1 – start 1700cet
Marina Erakovic (NZL) vs. (Q) Alla Kudryavtseva (RUS)
Jessica Pegula (USA) vs. Grace Min (USA)

Turneringen dækkes ikke af WTATV, men kampene på begge baner kan følges live hos flere betting-tjenester

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-quebec-city

WTA International, Japan Women’s Open Tennis, Tokyo (JPN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer.
TV-dækning: WTATV.com flere baner fra mandag. TV2 Play fra torsdag.

Udvalgte single kampe:

Court 1 – start 0400cet
(4/WC) Kristyna Pliskova (CZE) vs. Kai-Chen Chang (TPE)
Evgeniya Rodina (RUS) vs. (3) Elise Mertens (BEL)
Misa Eguchi (JPN) vs. Xinyun Han (CHN)

Court 3 – start 0400cet
Miyu Kato (JPN) vs. Magdalena Frech (POL)
NB 0600: Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Jana Cepelova (SVK)
Madison Brengle (USA) vs. (7) Alison Riske (USA)

Court 4 – start 0400cet
(1) Danka Kovinic (MNE) vs. Miharu Imanishi (JPN)
NB 0600: Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Qiang Wang (CHN)

WTATV viser fra Court 1 fra 0400 og fra Court 3 og 4 fra kl. 0600

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-tokyo-international#undefined

Davis Cup 15-17. september (udvalgte)

Semifinaler World Group 

Belgien vs. Australien – Grus (Brussels)

Fredag: 2 singler fra kl. 1400
Lørdag: Double kl. 1500
Søndag: 2 singler fra kl. 1400

Frankrig vs. Serbien – Grus (Lille)

Fredag: 2 singler fra kl. 1300
Lørdag: Double kl. 1400
Søndag: 2 singler fra kl. 1300

Oprykning Group II Europe/Africa

Danmark vs. Sydafrika – Hardcourt (Aarhus)

Fredag: 2 singler fra kl. 1500
Lørdag: Double kl. 1300
Søndag: 2 singler fra kl. 1200

Sverige vs. Litauen – Grus (Båstad)

Fredag: 2 singler fra kl. 1030
Lørdag: Double kl. 1300
Søndag: 2 singler fra kl. 1030

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

€127.000, Szczecin (POL)
[1] (30) Richard Gasquet (FRA), [2] (74) Florian Mayer (GER), [7] (112) Casper Ruud (NOR)

$75.000, Istanbul (TUR)
[1] (80) Malek Jaziri (TUN), [2] (86) Denis Istomin (UZB)

$75.000, Shanghai (CHN)
[1] (63) Yen-Hsun Lu (TPE), [2] (128) Peter Polansky (CAN)

$50.000, Cary, NC (USA)
[1] (77) Ernesto Escobedo (USA), [2] (105) Tennys Sandgren (USA), [3] (145) Michael Mmoh (USA)

€43.000, Banja Luka (BIH)
[1] (109) Roberto Carballes Baena (ESP), [2] (123) Guillermo Garcia-Lopez (ESP), (226) Felix Auger-Aliassime (CAN)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$15.000, Tennis Organisation Cup, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet + 1

Q64:
Philip Hjorth (DEN) vs. Neil Oberleitner (AUT) 6-3, 1-6, 2-6 (lørdag)

$15.000, Egypt Men’s Futures, Cairo (EGY) – Grus

Q64: Mohamed Shabib (DEN) vs. Marko Jovanovic (AUS) 6-2, 6-1
Q32: Shabib vs. Mauricio Alvarez-Guzman (CHI) – mandag ca. 1030cet

ITF Women (udvalgte)

$15.000, Vista Prague Open 2017, Prag (CZE) – Grus

Q64: Emilie Hansen (DEN) – bye
Q32: Emilie Hansen vs. Nadja Ramskogler (AUT) 7-5, 2-6, 2-6 (søndag)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 5, ITF Junior Circuit, Colombo (SRI) – Grus

R32: [3] (823) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (1483) Madhwin Kamath (IND)

Tennis Europe (udvalgte)

 

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)