Fra næste uge vil der være to 16-årige danskere på ATP-ranglisten, idet Elmer Møller optjente sit første point i sin prof debut i Stockholm. Holger Rune er på vej til at avancere yderligere på ranglisten

Siden 12. august 2019, hvor Frederik Løchte Nielsen forsvandt fra ATP-ranglisten i single, har der kun været 3 danskere på listen, og på den seneste rangliste 30. september er det fortsat tilfældet.

Bedste danske placering er no. 173 ved 25-årige Mikael Torpegaard, der har 299 point, som er optjent i 24 turneringer.
Derefter er der et stort spring til næste dansker, 21-årige no. 1065, August Holmgren, der har opnået 7 point i 3 turneringer, og som no. 1133 har 16-årige Holger Vitus Nødskov Rune optjent 6 ATP-point i karrierens to første ATP Challenger turneringer.

Fra næste mandag – 7. oktober – kommer der endnu en 16-årige dansk spiller på ATP-ranglisten, idet Elmer Møller i sin første optræden i en professionel turnering under ITF World Tennis Tour optjente et enkelt point ved $25.000 (M25) turneringen Catella Open, som blev afviklet på Elmers hjemmebase ved Good To Great Academy i Stockholm.

Elmer havde modtaget et wildcard til kvalifikationen, hvilket han straks udnyttede med sejr i 1. kvalrunde, hvor han vandt 6-3, 6-2 over 19-årige Bastien Presuhn (GER), som i januar 2017 vandt en Grade 4 titel i Malmø med finalesejr over Holger, der som 13-årig var i karrierens første ITF-finale.

I kvalfinalen mod 21-årige Piotr Matuszewski (POL) vandt Elmer efter match-tiebreak i 3. sæt 6-7(3), 6-2, [10-8], og dermed var Elmer blot en enkelt sejr fra at sikre sit første ATP-point, inden han i 1. runde (R32) af hovedturneringen skulle møde 19-årige Sandro Kopp (AUT).

Missionen blev fuldført, da Elmer vandt med de komfortable cifre 6-2, 6-4, hvorefter der i 1/8-finalen ventede en større udfordring mod den 22-årige finske Davis Cup spiller, Patrik Niklas-Salminen.

Da Georg Beyer Clausen, som er bosat i Stockholm, tidligere har bidraget med video-optagelser til Tennisavisen, da Clara Tauson i 2017 var i finalen ved både Djursholm Ladies og Stockholm Ladies, hvor hun vandt sin første professionelle titel, og senere ved Fed Cup i både Grækenland og Polen samt ved Davis Cup forleden i Aarhus, var det naturligt at bede ham om at lave nogle optagelser fra Elmers professionelle debut.

Turneringsdirektøren var straks med på ideen, og derfor kan Tennisavisen bringe nogle uddrag fra kampen mod Niklas-Salminen, men selvom Elmer viste gode takter, var det finnen der kontrollerede kampen, som han vandt 6-1, 6-3.

Elmer var tilmeldt denne uges M25 turnering i Falun, hvor han ved freeze-deadline er no. 12 på Alternate-listen, men kun de 10 første slap med i kvalifikationen.
Til gengæld er Elmer øverst på Acceptancelisten i de 2 efterfølgende uger, hvor der afvikles Grade 2 junior-turneringer i Sanxenxo i Spanien.

Nye ATP-point på vej til Holger Rune

I både indeværende og næste uge deltager Holger i 2 turneringer i M15-kategorien i Antalya i Tyrkiet, hvor der allerede i skrivende stund er nye ATP-point på vej, idet Holger i sin første kamp i R32 uddelte “briller” (6-0, 6-0) til 29-årige Mike Urbanija (SLO), hvilket blev fulgt op med endnu en sejr i 1/8-finalen 7-6(6), 6-3 over 23-årige Aziz Kijametovic (BIH).

Derved havde Holger sikret sig yderligere 2 point til ATP-ranglisten, inden han fredag formiddag blev besejret 6-4, 6-0 af 3. seedede Michael Vrbensky (CZE).

Efter de to turneringer i Tyrkiet og en uges turneringspause deltager Holger i 2019 ITF World Tennis Tour Junior Finals i Chengdu i Kina, hvilket kan blive Holgers sidste junior-turnering, selvom han stadig ifølge dåbsattesten er junior i både 2020 og 2021.

Foto: Morten Olsen/Dansk Tennis Forbund

U40/30.9: Premier M Beijing, W60 Charleston
U41/7.10: Int. Hong Kong & Linz & Tianjin
U42/14.10: Premier Moskva, Int. Luxembourg, W100 Suzhou, w60 Szekesfehervar
U43/21.10: WTA Slutspil Zhuhai, W½100 Szekesfehervar, W80 Poitiers & Macon, W60 Bendigo & Saguenay
U44/28.10: WTA Slutspil Shenzhen, W80 Tyler, W60 Playford & Toronto & Liuzhou & Nantes & Asuncion
U45/4.11: W100 Shenzhen, W60 Las Vegas & Colina

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, Tennisforum.com, Twitter

WTA top 100 – pr. 30. september 2019

Rk Spiller Point U40 U41 U42 U43 U44 U45
1 Ashleigh Barty 6446 Beijing Shenz
2 Karolina Pliskova 6125 Beijing Shenz
3 Elina Svitolina 5320 Beijing Mosk
4 Naomi Osaka 5011 Beijing Tianjin
5 Simona Halep 4907 Beijing Mosk
6 Bianca Andreescu 4835 Beijing Shenz
7 Petra Kvitova 4571 Beijing Linz Mosk
8 Kiki Bertens 4225 Beijing Mosk
9 Serena Williams 3935
10 Belinda Bencic 3738 Beijing Linz MosWC
11 Johanna Konta 3073 Beijing Mosk Zhuh
12 Sloane Stephens 2873 Beijing Tianjin
13 Angelique Kerber 2830 Beijing Lux
14 Aryna Sabalenka 2785 Beijing Tianjin
15 Madison Keys 2767 Beijing
16 Sofia Kenin 2600 Beijing Tianjin
17 Petra Martic 2572 Beijing
18 Anastasija Sevastova 2517 Beijing Linz Mosk
19 Caroline Wozniacki 2493 Beijing
20 Qiang Wang 2423 Beijing Tianjin
21 Marketa Vondrousova 2390
22 Donna Vekic 2295 Beijing Linz Mosk
23 Elise Mertens 2235 Beijing Tianjin Lux
24 Alison Riske 2080 Beijing Tianjin
25 Anett Kontaveit 1970 Beijing Linz Mosk
26 Dayana Yastremska 1960 Beijing Tianjin Mosk
27 Julia Goerges 1950 Beijing Linz Lux
28 Garbiñe Muguruza 1815 Beijing Tianjin Mosk
29 Amanda Anisimova 1786 Beijing Tianjin
30 Maria Sakkari 1751 Beijing Linz Mosk
31 Caroline Garcia 1725 Beijing Tianjin
32 Danielle Collins 1613 Beijing Linz Lux
33 Su-Wei Hsieh 1560 Beijing Tianjin
34 Barbora Strycova 1550 Beijing Linz
35 Shuai Zhang 1530 Beijing Tianjin
36 Karolina Muchova 1439 Beijing Linz Mosk
37 Yulia Putintseva 1420 Beijing Tianjin Mosk
38 Ekaterina Alexandrova 1383 Beijing Linz Mosk
39 Saisai Zheng 1380 Beijing Tianjin
40 Anastasia Pavlyuchenkova 1330 Beijing Linz Mosk
41 Magda Linette 1280 Tianjin
42 Veronika Kudermetova 1264 Beij-A Tianjin Mos-A
43 Elena Rybakina 1259 Linz-A Lux
44 Alison Van Uytvanck 1235 Linz-A Lux
45 Daria Kasatkina 1220 Beijing Mosk
46 Kristina Mladenovic 1180 Linz
47 Katerina Siniakova 1150 Beijing Linz Mosk
48 Carla Suárez Navarro 1142
49 Yafan Wang 1130 Beij-A Tianjin
50 Victoria Azarenka 1116 Beijing Tianjin
51 Polona Hercog 1095 Linz
52 Ajla Tomljanovic 1080 Beij-A Tianjin Mosk
53 Viktoria Kuzmova 1075 Lux
54 Ons Jabeur 1075 Tianjin
55 Marie Bouzkova 1063 Lux
56 Svetlana Kuznetsova 1041 Beijing-wc
57 Rebecca Peterson 1025 Tian-A Lux
58 Alizé Cornet 1020 Linz Lux
59 Venus Williams 1013 Beijing Tianjin
60 Aliaksandra Sasnovich 1012 Beijing Mosk
61 Iga Swiatek 1011
62 Lauren Davis 981 Tian-A
63 Camila Giorgi 959 l Lux
64 Fiona Ferro 950 Linz Lux
65 Anna Blinkova 927 Linz-A Lux
66 Jennifer Brady 917 Tian-A
67 Tamara Zidansek 908
68 Lesia Tsurenko 907 Beijing Linz-A Lux
69 Jil Teichmann 874 Linz-A Lux
70 Viktorija Golubic 867 Tian-A
71 Kristyna Pliskova 859 Lux
72 Bernarda Pera 853 Linz-A
73 Jelena Ostapenko 845 Beijing-wc
74 Misaki Doi 814 Lux-Q
75 Sorana Cirstea 812 Lux-Q
76 Jessica Pegula 812 Linz
77 Zarina Diyas 785 Tian-A
78 Laura Siegemund 780 Lux-Q
79 Margarita Gasparyan 779 Linz Lux
80 Sara Sorribes Tormo 760 Tian-A Lux-A
81 Madison Brengle 758 Lux
82 Andrea Petkovic 735 Lux
83 Monica Puig 733 Beijing Lux
84 Taylor Townsend 732
85 Kateryna Kozlova 724 Linz-A Lux
86 Tatjana Maria 708 Lux-Q
87 Kristie Ahn 699
88 Timea Babos 695
89 Anastasia Potapova 676 Tian-A
90 Christina Mchale 666
91 Samantha Stosur 663
92 Nao Hibino 659
93 Natalia Vikhlyantseva 654
94 Paula Badosa 640
95 Astra Sharma 634
96 Timea Bacsinszky 622 Lux-A
97 Arantxa Rus 620
98 Nina Stojanovic 619 Lux-Q
99 Ivana Jorovic 616
100 Anna Kalinskaya 616
305 Clara Tauson 174
997 Sofia Samavati 12
1002 Olga Helmi 12
1270 Olivia Gram 3

Som 16-årig må Clara Tauson max. deltage i 15 professionelle turneringer i 2019- incl. max.4 wildcards

Kalender med Caroline Wozniackis forventede schedule for 2019


U40/30.9: ATP 500 Beijing & Tokyo, $54K Nur Sultan & Campinas, €46K Barcelona
U41/7.10: ATP 1000 Shanghai, 108K Fairfield, €92K Mouilleron le Captif
U42/14.10: ATP 250 Moskva & Stockholm & Antwerpen, $162K Ningbo, €69 Ismaning, $54 Las Vegas
U43/21.10: ATP 500 Vienna & Basel, €92K Brest, $54K Traralgon & Lina & Liuzhou, €46K Hamburg
U44/28.10: ATP 1000 Paris, $135K Shenzhen, $54K Playford & Guayaquil & Charlottesville, €46KEckental
U45/4.11: ATP NextGen Milan, €114K Bratislava, $54K Montevideo & Kobe & Knoxville

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, MensTennisForums.com, TWitter (updates)

ATP Top 100 – pr. 30. september 2019

Rk Spiller Point U40 U41 U42 U43 U44 U45
1 Novak Djokovic 9,865 Tokyo Shang Paris
2 Rafael Nadal 9,225 Shang Paris
3 Roger Federer 7,130 Shang Basel Paris
4 Daniil Medvedev 5,305 Beijing Shang Moskva Vienna Paris
5 Dominic Thiem 4,415 Beijing Shang Vienna Paris
6 Alexander Zverev 4,095 Beijing Shang Basel Paris
7 Stefanos Tsitsipas 3,420 Beijing Shang Basel Paris Milan
8 Kei Nishikori 3,330 Tokyo Shang Vienna Paris
9 Karen Khachanov 2,810 Beijing Shang Moskva Vienna Paris
10 Roberto Bautista Agut 2,575 Beijing Shang Basel Paris
11 Gael Monfils 2,375 Beijing Shang Antwerp Vienna Paris
12 Fabio Fognini 2,370 Beijing Shang Stockh Basel Paris
13 Matteo Berrettini 2,270 Beijing Shang Vienna Paris
14 Borna Coric 2,130 Tokyo Shang Vienna Paris
15 David Goffin 2,055 Tokyo Shang Antwerp Basel Paris
16 Diego Schwartzman 1,995 Beijing Shang Antwerp Vienna Paris
17 Nikoloz Basilashvili 1,895 Beijing Shang Vienna Paris
18 Kevin Anderson 1,870 Shang Paris
19 John Isner 1,805 Beijing Shang Paris
20 Felix Auger-Aliassime 1,719 Beijing Shang Vienna Paris Milan
21 Stan Wawrinka 1,715 Tokyo Shang Basel Paris
22 Guido Pella 1,655 Beijing Shang Antwerp Vienna Paris
23 Benoit Paire 1,553 Tokyo Shang Antwerp Basel Paris
24 Lucas Pouille 1,520 Tokyo Shang Stockh Vienna Paris
25 Alex de Minaur 1,520 Tokyo Shang Paris Milan
26 Grigor Dimitrov 1,465 Beijing Vienna Paris
27 Milos Raonic 1,450 Tokyo Shang Antwerp Vienna Paris
28 Nick Kyrgios 1,430 Beijing Shang Vienna Paris
29 Dusan Lajovic 1,416 Beijing Shang Moskva Basel Paris
30 Marin Cilic 1,410 Tokyo Shang Moskva Basel Paris
31 Taylor Fritz 1,385 Tokyo Shang Stockh Basel Paris
32 Denis Shapovalov 1,355 Shang Stockh Vienna Paris Milan
33 Christian Garin 1,336 Beijing Shang Moskva Basel Paris
34 Kyle Edmund 1,325 Beijing Shang Vienna Paris
35 Andrey Rublev 1,261 Beij-A Shang Moskva Vien-A Paris-A
36 Hubert Hurkacz 1,243 Tokyo Shang Vienna Paris
37 Jan-Lennard Struff 1,235 Tokyo Shang Antwerp Basel Paris-A
38 Fernando Verdasco 1,195 Beijing Shang Stockh Vienna Paris
39 Pablo Carreno Busta 1,192 Tokyo Stockh Vienna
40 Jo-Wilfried Tsonga 1,185 Antwerp
41 Laslo Djere 1,181 Tokyo Shang Basel Paris-A
42 Richard Gasquet 1,175 Beijing Shang Antwerp Basel
43 Adrian Mannarino 1,101 Alt Moskva Alt
44 Albert Ramos-Vinolas 1,095 Alt Sha-A Antwerp Basel Paris-A
45 Radu Albot 1,087 Tokyo Shang Stockh Basel Paris-A
46 Frances Tiafoe 1,060 Toky-A Sha-A Antwerp Basel Paris-A Milan
47 Pablo Cuevas 1,058 Beij-A Sha-A Antwerp Basel Paris-A
48 Daniel Evans 1,053 Stockh Basel Paris-A
49 Filip Krajinovic 1,043 Beij-A Sha-A Stockh
50 Gilles Simon 1,035 Tokyo Shang Antwerp Vienna Paris
51 Miomir Kecmanovic 1,033 Alt Sha-A Moskva Basel Paris-A Milan
52 Pablo Andujar 1,025 Stockh Basel
53 Reilly Opelka 1,014 Tokyo Shang Stockh Basel
54 Lorenzo Sonego 1,013 Alt Sha-A Antwerp Alt
55 Sam Querrey 1,010 Beij-A Sha-A Stockh Vien-A Paris-A
56 Jordan Thompson 1,008 Alt Alt
57 Alexander Bublik 1,004 Moskva
58 Feliciano Lopez 1,003 Antwerp Alt
59 Juan Ignacio Londero 997 Alt Moskva Alt
60 Mikhail Kukushkin 996 Beij-A Sha-A Moskva Alt
61 Casper Ruud 983 Alt Sha-A Stockh Alt Milan
62 Joao Sousa 916 Tokyo Shang Stockh Alt
63 Ugo Humbert 891 Antwerp Milan
64 Marton Fucsovics 885 Stockh
65 Marco Cecchinato 880 Beijing Stockh
66 Pierre-Hugues Herbert 873 Tokyo Sha-A Moskva Vien-A
67 Tennys Sandgren 871 Stock-A
68 Ricardas Berankis 867 Moskva Alt
69 Cameron Norrie 855 Antwerp
70 Juan Martin del Potro 850 Shang Stockh Vienna
71 Andreas Seppi 820 Moskva
72 Jeremy Chardy 815 Moskva
73 Aljaz Bedene 815 Mosk-A
74 Federico Delbonis 792 Antwerp
75 Nicolas Jarry 785 Moskva
76 Roberto Carballes Baena 757 Barcel Moskva
77 Yoshihito Nishioka 719 Stockh Alt
78 Philipp Kohlschreiber 699 Moskva
79 Ivo Karlovic 696 Moskva
80 John Millman 691 Stockh
81 Tommy Paul 688
82 Gregoire Barrere 662
83 Mikael Ymer 661 Milan
84 Prajnesh Gunneswaran 660
85 Hugo Dellien 656 Camp Alt
86 Kamil Majchrzak 650
87 Stefano Travaglia 645 Alt
88 Dominik Koepfer 621
89 Soonwoo Kwon 617 Alt
90 Marius Copil 605
91 Egor Gerasimov 604
92 Thomas Fabbiano 599 Alt
93 Damir Dzumhur 598
94 Alexei Popyrin 596 Milan
95 Peter Gojowczyk 590 Alt
96 Bradley Klahn 588
97 Leonardo Mayer 584 Camp
98 Steve Johnson 575 Alt
99 Lloyd Harris 574
100 Brayden Schnur 571 Mosk-A
172 Mikael Torpegaard 313 LasVegas
718 Eric Vanshelboim 25
1062 August Holmgren 7
1131 Holger Vitus Nodskov Rune 6
9999 Corentin Moutet 570 N.Sult Alt Milan
9999 Jaume Munar 559
D52* Frederik Løchte Nielsen Stockh? Wien?Basel?

*) Ved Frederik Løchte Nielsen omfatter både rangering og turneringer kun double, hvor han spiller sammen med Tim Puetz.

ITF World Tennis Tour (udvalgte) – 30. september 2019

No. Women ITF WTA Uge40 Uge41 Uge42 Uge43
60 Clara Tauson 272 174 W100Suzhou-Q W25Nanning
323 Sofia Nami Samavati 82 12 W15Tabarka W15Stockholm
371 Olga Helmi 71 12 W15Antalya W15HuaHin W15HuaHin-Q W15Oslo
1016 Olivia Gram 8 3 W15Antalya-Q W15Antalya W15Antalya-Q W15Antalya-Q
806 Elena Jamshidi 16 W15Pretoria W25Lagos-Q W15Oslo-Q
844 Karen Barritza 14
1510 Hannah Viller Møller 2 W15Tabarka-Q W15Antalya-Q W15Oslo-Q
Emilie Francati
Maria Jespersen
Divine Dasam Nweke W15Ukraine-Q W25Lagos-WC W25Lagos-Q W15Egypten-Q
Karoline Laursen W15Tabarka-Q

W25*) Tilmeldt flere W25 turneringer, dog urealistisk at slippe ind uden wildcard.

Deadlines – standard Uge40 Uge41 Uge42 Uge43 Uge44 Uge45 Uge46 Uge47 Uge48
Entry   torsdag 12-sep 19-sep 26-sep 03-okt 10-okt 17-okt 24-okt 31-okt 07-nov
Withdrawal tirsdag 17-sep 24-sep 01-okt 08-okt 15-okt 22-okt 29-okt 05-nov 12-nov
Freeze torsdag 26-sep 03-okt 10-okt 17-okt 24-okt 31-okt 07-nov 14-nov 21-nov
Start   mandag 30-sep 07-okt 14-okt 21-okt 28-okt 04-nov 11-nov 18-nov 25-nov

 

No. Men ITF ATP Uge40 Uge41 Uge42 Uge43
848 Mikael Torpegaard 42 313
335 Eric Vanshelboim (UKR) 202 24
659 August Holmgren 70 7
Holger Vitus Nødskov Rune 6 M15Antalya M15Antalya se Junior
1401 Frederik Løchte Nielsen 12
1584 Christian Lerby 8
2141 Henrik Heise Korsgaard 2
2376 Sebastian Grundtvig 1 M15Tabarka-Q
2376 Christopher Luthra 1
2498 Kasper Elsvad 1 M15Tabarka-Q
Elmer Møller M25Falun-A12
Anders Arenfeldt Holm
Oliver Benneweis Pramming
Ludvig Aaes M15Egypt-Q
Carl Emil Overbeck M15Tabarka-Q
Gustav Theilgaard M15Tabarka-Q
Jesper Andy Jørgensen M15Tabarka-Q
Romeo Midtgaard Jivraj M15Tabarka-Q

Point optjent i løbet af ugen, opdateres med 1 uges forsinkelse.

ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 30. september 2019

No. Girls Point Uge40 Uge41 Uge42 Uge43
3 Clara Tauson 2118,75
173 Hannah Viller Møller 319,50
225 Clarine Lerby (NED) 257,00 J3Portugal
680 Divine Dasam Nweke 81,75
1209 Johanne Christine Svendsen 31,00 J4Rungsted
1232 Rebecca Munk Mortensen 29,75 J4Rungsted
1280 Natacha Schou 27,25 J5Aruba
1428 Nina Vicic 20,75 J5Bahrain
1629 Charlotte Mosbaek Ellegaard 14,25 J4Rungsted
1643 Alisha Ali Hussain 13,75 J4Rungsted
1698 Cirkeline Lundberg 12,50 J4Rungsted
1943 Martha Elisa Stemann 8,50 J4Rungsted
2132 Zoe Du Pasquier Jensen 6,00 J4Rungsted
2552 Anna Aagaard Nielsen 2,75
2552 Anna Tang 2,75 J4Rung-Q
2894 Nikoline Gullacksen 1,75
2894 Ida Hasselbalch 1,75 J4Rung-Q
2894 Amanda Rommetveit Rohde 1,75
2988 Katerina Norup Hansen 1,50 J4Rung-Q J5Minsk-Q
2988 Isabella Kierkegaard 1,50
3056 Sille Larsen 0,75
3056 Olivia Thiemke 0,75 J4Rung-Q
Moniqua Nielsen
DK5 Emilie Just-Bomholt J4Rung-Q
DK6 Victoria Ilena Andersen J4Rung-Q
DK25 Laura Brunkel J4Rung-Q
DK26 Sarafina Olivia Hansen J4Rung-Q
DK28 Sofie Vindberg Nielsen J4Rung-Q
DK29 Filippa Gaba Hansen J4Rung-Q
DK30 Frederikke Alberte Pape J4Rung-Q
DK33 Frederikke Birn J4Rung-Q
DK34 Dicte Ingildsen J4Rung-Q
DK41 Isil Yurttas J4Rung-Q
DK42 Emma Kamper Malmkjær J4Rung-Q
DK45 Augusta Birn J4Rung-Q
DK59 Victoria Wiche J4Atlanta-A23
DK60 Cecilie Wiche J4Atlanta-A25
DK61 Asta Ripperger J4Rung-Q
Freja B. Løvberg
Isabella Grann Frankild
Ena Arnautovic J4Rung-Q
Therese Harboe Holst J4Rung-Q
Wilma Krebs Hyllested J4Rung-Q
Camilla Solberg
Sofie Vindberg Nielsen
Elena Jamshidi
Amalie Piculell
Louise Flintsø
Olivia Parsholt Beck
Filippa Gaba Hansen
Julie Højerslev
Melissa Zulkic
Sofia Seron Pawlik
Michelle Delcheva Bernth
Sofia Læssøe Højer
Emma Zulkic
Elin Brun Creton
Monica Nielsen
Asta Ripperger


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade

Deadlines – standard Uge40 Uge41 Uge42 Uge43 Uge44 Uge45 Uge46 Uge47 Uge48
Entry   tirsdag 03-sep 10-sep 17-sep 24-sep 01-okt 08-okt 15-okt 22-okt 29-okt
Withdrawal tirsdag 17-sep 24-sep 01-okt 08-okt 15-okt 22-okt 29-okt 05-nov 12-nov
Freeze onsdag 25-sep 02-okt 09-okt 16-okt 23-okt 30-okt 06-nov 13-nov 20-nov
Start   mandag 30-sep 07-okt 14-okt 21-okt 28-okt 04-nov 11-nov 18-nov 25-nov

 

No. Boys Point Uge40 Uge41 Uge42 Uge43
2 Shintaro Mochizuki (JPN) 2315,00 Junior-Masters Chengdu?
3 Holger Vitus Nødskov Rune 2150,00 Junior-Masters Chengdu
4 Martin Damm (USA) 1847,50 Junior Masters Chengdu?
8 Toby Alex Kodat (USA) 1371,25 Junior Masters Chengdu?
38 Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 858,75
48 Eric Vanshelboim (UKR) 763,75
76 Elmer Møller 592,25 J2Spanien J2Spanien
193 Christian Lerby (NED) 296,25
339 Carl Emil Overbeck 170,75 J2Thailand J4Thailand
346 Oskar Brostrøm Poulsen 167,25 J5Malaysia J4Malaysia J2Thailand
541 Sebastian Grundtvig 101,75
925 Gustav Theilgaard 43,75 J4Rungsted
1007 Richard Biagiotti 37,00 J5Malaysia J4Malaysia J2Thailand-Q
1111 Niels Heise Korsgaard 30,00 J4Rungsted
1143 Caspar Jalili Mikkelsen 28,75 J4Rungsted
1169 Emil Okkels Jensen 27,50 J4Rungsted J4Finland-Q
1560 Asger Emil Ildor 14,25 J4Rungsted
2103 Kevin Chen 5,00
2118 Julius Kostopoulos 5,00 J5Malaysia J4Malaysia J2Thailand-Q
2118 Ervin Mesic 5,00 J4Rungsted
2210 Jonas Hembo Mathiasen 4,75 J4Rung-Q
2280 Felipe Mikkelsen 4,00 J4Rung-Q J5Barain
2399 Tobias Bo Kudsk 2,75
2705 Valdemar Frederik Pape 1,75 J4Rung-Q
DK11 Marcus Gram Petersen J4Rung-Q
Oscar Toft Bjelsdorf
Mads Tagesen
Noah Svenningsen Holmvang
DK17 Christopher Garde J4Rung-Q
DK18 Alexander Stage J4Rung-Q
DK19 Lukas Goldstein Wendelboe J4Rung-Q
DK21 Rasmus Egehus J4Rung-Q
DK24 Oliver Eliasen J4Rung-Q
Jens Schou
DK25 Christopher Luthra J4Rung-Q
DK26 Noah Svenniingsen Holmvang J4Rung-Q
DK28 Christoffer Hayes Hjelm J4Rung-Q
DK31 Johan August Mottlau J4Rung-Q
Theodor Boisen
Dk33 Luka Strojanovic J4Rung-Q
DK34 Cornelius Alexander Shalmi J4Rung-Q
DK36 William Svendsen J4Rung-Q
DK42 Jonathan Sund Nordahl J4Rung-Q
Mikkel Ballisager
Peter Møller
Fidel Nweke
Johan August Mottlau
DK43 Alexander Borup J4Rung-Q J5Bahrain-A24
DK46 Niklas Jensen J4Rung-Q
DK53 Nikolaj Terp Maansson J4Rung-Q
DK61 Noah Byrgesen J4Rung-Q
DK64 Victor Bech Frandsen J4Rung-Q
DK73 Adam Tvede J4Rung-Q
Alexander Garde J4Rung-Q
Samuel Sandahl Taboul J3Christchurch-Q

 

ITF Junior Finals Road to Chengdu

Baseret på resultater fra 10. september 2018 -> 8. september 2019.
De 8 bedste deltager i 2019 ITF Junior Masters i Chengdu 23-27. oktober 2019.

No. Boys Point Girls Point
1 Jonas Forejtek (CZE) 2578,75 Maria Camila Osorio Serrano 2341,25
2 Shintaro Mochizuki (JPN) 2315,00 Leylah Annie Fernandez (CAN) 2245,00
3 Holger Vitus Nødskov Rune 2150,00 Clara Tauson  2118,75
4 Martin Damm (USA) 1847,50 Daria Snigur (UKR) 2083,75
5 Emilio Nava 1723,75  Emma Navarro (USA) 2012,50
6 Thiago Agustin Tirante (ARG) 1576,25 Qinwen Zheng (CHN) 1852,50
7 Brandon Nakashima 1410,00 Diane Parry (FRA) 1828,75
8 Toby Alex Kodat (USA) 1371,25 Alexa Noel (USA) 1800,00
9 Lorenzo Musetti (ITA) 1363,75 Clara Burel (FRA) 1687,50
10 Liam Draxl (CAN) 1358,75 Kamilla Bartone (LAT) 1635,00