Onsdagens 1/8-finaler blev domineret af de seedede spillere, heriblandt de 2 topseedede danskere Johannes Ingildsen og Christian Sigsgaard. Useedede Olga Helmi vendte 0-6 til sejr. Øvrige danske deltagere i single ude.

Nedenstående er udelukkende skrevet på baggrund af de oplyste resultater, da Tennisavisen ikke var tilstede under onsdagens kampe, og der er heller ikke modtaget kommentarer fra nogle af kampene. 

I Boys single stod både 1. seedede Johannes Ingildsen (Joe) og sidste års vinder, 2. seedede Christian Sigsgaard for forventningspresset, da de begge avancerede til torsdagens kvartfinaler ved ITF Grade 4 turneringen Copenhagen Winter Cup.

Joe skulle for 2. kamp i træk bruge 3 sæt for at vinde, dog med den forskel, at han denne gang indledte med at vinde 1. sæt mod (571) David Norfeldt (SWE), men lidt spænding om udfaldet kan aldrig skade, når man sørger for at vinde i den sidste ende, hvilket Joe gjorde med cifrene 6-3, 3-6, 6-3.

Sidste års vinder Christian Sigsgaard behøvede ligesom i 1. runde kun at spille 2 sæt, inden han havde kvalificeret sig til kvartfinalen med sejr 6-4, 6-3 over (451) Ben Draper (451).

4-5. seedede for stor opgave for danske wildcard spillere

Både Patrick Kristensen og Kasper Elsvad, som begge havde udnyttet deres wildcards til turneringen med sejre og 10 ranglistepoint i 1. runde, mødte i næste runde seedede spillere, som de trods alt ikke var i stand til at stoppe.

Patrick tabte 1-6, 0-6 til 4. seedede (225) Aaro Pollanen (FIN), mens Kasper fik lidt flere point, da han tabte 2-6, 3-6 til 5. seedede (334) Emil Ruusuvuori (FIN).

3 af de danske piger kunne ikke levere mirakler

Det ville formentlig kræve en mindre mirakel, hvis alle 4 danskere i Girls single skulle have en chance for at nå videre fra 2. runde.

Sofie Vogel Bjerringgaard overraskede vistnok både sig selv og alle andre, da hun som Lucky Loser vandt 1. runde i hovedturneringen.
I 2. runde var modstanderen (863) Dorthea Faa Hviding (NOR), som blev for svær en opgave, og nordmanden vandt da også kampen 6-1, 6-2.

Hannah Viller Møller kunne heller ikke følge den meget flotte sejr fra 1. runde op, da hun i næste kamp mødte 6. seedede (658) Viktoria Morvayova (SVK), som vandt 6-1, 6-4.

Sofia Nami Samavati kom på en endnu større opgave, da hun mødte 2. seedede (482) Anastasia Kulikova (RUS), der vandt 6-1, 6-2.

Olga Helmi klar til kvartfinale efter 0-6 i 1. sæt

Efter sejren i 1. runde var der realistiske forventninger til, at Olga Helmi også kunne vinde næste kamp, hvor hun mødte no. 1627 Liza Zaar (SWE), som var kommet i hovedturneringen som Lucky Loser.

Efter 1. sæt var der dog ikke meget, der tydede på, at Olga ville nå videre, da hun havde tabt sættet 0-6.
Det lykkedes alligevel for Olga at få vendt kampen fuldstændig, og hun vandt de 2 næste sæt og dermed kampen 0-6, 6-3, 6-3.
I kvartfinalen møder Olga 6. seedede (658) Viktoria Morvayova (SVK), der som nævnt vandt over Hannah Viller Møller.

Spilleprogram for torsdagens singler

Alle kvartfinaler i Boys single spilles kl. 0900
[1] (180) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (724) Carles Sarrio Tamarit (ESP) – Court 4
[4] (225) Aaro Pollanen (FIN) vs. (714) Johannes Helgo (NOR) – Court 3
[5] (334) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. [3] (200) Alexander Lebedev (USA) – Court 6
[6] (364) Patrick Kaukovalta (FIN) vs. [2] (188) Christian Sigsgaard (DEN) – Court 5

efterfulgt af Girls single

[1] (306) Miranda Ramirez (USA) vs. (742) Sandra Ortevall (SWE) – Court 4
(863) Dorthea Faa Hviding (NOR) vs. (862) Francesca Jones (GBR) – Court 3
[6] (658) Viktoria Morvayova (SVK) vs. (766) Olga Helmi (DEN) – Court 5
(812) Ali Collins (GBR) vs. [2] (482) Anastasia Kulikova (RUS) – Court 6

Derudover deltager 2 danskere i semifinalerne i Boys double, hvor Christian Sigsgaard er seedet 1 sammen med Alexander Lebedev (USA). De spiller 3. kamp på Court 5 mod 3. seedede Tomas Vaise/Lukas Zvikas (LTU)

August Holmgren er seedet 4 sammen med Kristjan Tamm (EST). De spiller 3. kamp på Court 7 mod 2. seedede Emil Ruusuvuori (FIN)/Alexey Zakharov (RUS)

Alle danske deltagere i Girls double tabte i 1. runde.