Mange danske talenter benyttede muligheden for at deltage i en international turnering ved Copenhagen Winter Cup i KB

I den kommende uge afvikles Grade 4 ITF juniorturneringen Copenhagen Winter Cup i KB.
Det er samtidig en god anledning for mange af de danske talentfulde juniorer til at få en fornemmelse af, hvad der kræves for at begå sig internationalt, og derfor var der tilmeldt et ekstraordinært stort antal spillere i kvalifikationen, som blev indledt lørdag.

På grund af det store antal danske deltagere var der dansk deltagelse i samtlige kampe i 1. runde af kvalifikationen, og i flere tilfælde var der tale om interne opgør mellem danskere, hvilket naturligvis samtidig betød dansk avancement til 2. runde.

Som det fremgår af resultaterne herunder løb 3 af de danske drenge ind i 0-6, 0-6 nederlag, hvilket i alle tilfælde var mod udenlandske spillere, som var seedede i kvalifikationen. Det bør dog ikke tage modet fra nogen, når man er klar over, hvor svært nogle af vore bedste juniorer også ofte har det, når de spiller kvalkampe ved turneringer i udlandet.

Som den eneste hos drengene vandt Marcus Lovstad Gebauer over en udenlandsk spiller, da han vandt 6-3, 3-6, 6-4 over Arvid Rosenlof (SWE), som var med på et wildcard.

Hos pigerne blev det til 2 sejre over spillere fra andre nationer.
Karoline Laursen vandt 3-6, 6-4, 6-3 over Brit Storhaug (NOR), som på grund af sin rangering som no. 1936 er seedet 8 i kvalifikationen.
Sofia Vogel Bjerringgaard (billedet) vandt over Matilda Lenngren (SWE) 6-1, 6-1.

Boys single kvalifikation – 1. runde

[1] (761) Nikolaj Katic (DEN) vs. Elia Jamshidi (DEN) 6-0, 6-1
(1832) Carl Bedrot (SWE) vs. Jeff Sørensen (DEN) 6-4, 6-2
(1385) Simonas Norvaisis (LTU) vs. (1717) Sean Zachory Ellingsen (DEN) 6-1, 6-3
[6] (1112) Valdemar Holm (SWE) vs. Benjamin Husum (DEN) 6-0, 6-0
[2] (872) Tobias Lindberget (SWE) vs. Philip Qvist Hyldedal (DEN) 6-1, 6-1
(WC) Bertil Houmøller Klemmensen (DEN) vs. Magnus Thelin (DEN) 6-4, 6-1
(WC) Benjamin Collier (USA) vs. Kristoffer Berge (DEN) 7-5, 5-7, 7-6(4)
[8] (1181) Jacob Eskeland (NOR) vs. Julius Gormsen (DEN) 6-2, 6-4
[3] (881) Gilbert Jaeger vs. (1627) Tobias Lentz (DEN) 6-0, 6-0
Thomas Støttrup (DEN) vs. (WC) Andre Biciusca Meinertz (DEN) 6-3, 6-2
Gustav Alexander Brorson (DEN) vs. (WC) Eric Vanshelboi (UKR) 4-6, 6-3, 6-3
[5] (1071) Maximilian Gatev (SUI) vs. Christian Johannes Nørgaard (DEN) 6-2, 6-2
[4] (917) Louis Newman (GBR) vs. Daniel Holtegaard (DEN) 6-0, 6-0
Marcus Lovstad Gebauer (DEN) vs. (WC) Arvid Rosenlof (SWE) 6-3, 3-6, 6-4
(1627) Johannes Foss Abrahamsen (NOR) vs. Mads Møller Haase (DEN) 6-1, 6-1
[7] (1112) Oskar Johnsson (SWE) vs. (WC) Vladimir Ristic (DEN) 7-5, 6-2

Girls single kvalifikation – 1. runde

[1] Paulina Bakaite (LTU) – bye
Peggy Rooke (SWE) vs. Elena Jamshidi (DEN) 6-0, 6-3
Caroline Piculell (DEN) vs. Frederikke Woller Kvist (DEN) 6-2, 6-2
[5] Lisa Zaar (SWE) – bye
[2] Hanne Wikberg (SWE) – bye
Sille Tranberg (DEN) vs. Linnea Sophie Dissing Fristam (DEN) 6-3, 6-2
Martha Elisa Stemann (DEN) vs. Emilie Hansen (DEN) 7-5, 6-3
Karoline Laursen (DEN) vs. [8] (1936) Brit Storhaug (NOR) 3-6, 6-4, 6-3
[3] Melis Yasar (SWE) – bye
Sidsel Dahl (DEN) s. Emma Louise Tranberg (DEN) 6-4, 6-3
Sofie Vogel Bjerringgaard (DEN) vs. Matilda Lenngren (SWE) 6-1, 6-1
[7] Mathilde Tranberg (DEN) vs. Laura Tjørnemark (DEN) 6-2, 6-3
[4] Emilija Gedvilaite (LTU) – bye
Elin Hellberg (SWE) vs. Helena Hildebrand Steenberg (DEN) 6-0, 6-1
Sydney Berlin (SWE) vs. Marie Nordby Kellberg (DEN) 6-0, 6-2
[6] (1672) Line Ebeltoft Huglen (NOR) vs. Anna Marie Møller (DEN) 6-1, 6-1
Når 2. runde af kvalifikationen afvikles søndag er der fortsat dansk deltagelse i 5 af 8 kampe hos både drengene og pigerne.