Roger Federer atter på Center Court. Dansk/amerikanske Julia Boserup spiller 3. kamp på bane 4 mod Shelby Rogers, USA.

Grand Slam Wimbledon (GBR) 

Mandagens overraskelse må være at Wawrinka (5) slås ud af Medvedev.

Vanen tro opnår en håndfuld seedede spillere oplevelse af at spille en enkelt kamp i Wimbledonturneringen, og må derefter tage til takke med jordbær og champagne samt eventuelt fortsætte turneringen som tilskuere.

Dagens kampe 4. juli:

CENTRE COURT – 14:00
1. Angelique Kerber (GER) [1] v Irina Falconi (USA)
2. Martin Klizan (SVK) v Novak Djokovic (SRB) [2]
3. Alexandr Dolgopolov (UKR) v Roger Federer (SUI) [3]

NO.1 COURT – 14:00
1. Milos Raonic (CAN) [6] v Jan-Lennard Struff (GER)
2. Karolina Pliskova (CZE) [3] v Evgeniya Rodina (RUS)
3. Dominic Thiem (AUT) [8] v Vasek Pospisil (CAN)

NO.2 COURT – 12:30
1. Juan Martin Del Potro (ARG) [29] v Thanasi Kokkinakis (AUS)
2. Agnieszka Radwanska (POL) [9] v Jelena Jankovic (SRB)
3. Jeremy Chardy (FRA) v Tomas Berdych (CZE) [11]
4. Ons Jabeur (TUN) v Svetlana Kuznetsova (RUS) [7]

NO.3 COURT – 12:30
1. Kyle Edmund (GBR) v Alexander Ward (GBR)
2. Ekaterina Alexandrova (RUS) v Garbine Muguruza (ESP) [14]
3. Evgeny Donskoy (RUS) v Alexander Zverev (GER) [10]
4. Kristina Mladenovic (FRA) [12] v Pauline Parmentier (FRA)

COURT 12 – 12:30
1. Richard Gasquet (FRA) [22] v David Ferrer (ESP)
2. Katie Boulter (GBR) v Christina McHale (USA)
3. Grigor Dimitrov (BUL) [13] v Diego Schwartzman (ARG)
4. Oceane Dodin (FRA) v Lucie Safarova (CZE) [32]

COURT 18 – 12:30
1. Mona Barthel (GER) v Coco Vandeweghe (USA) [24]
2. Gael Monfils (FRA) [15] v Daniel Brands (GER)
3. James Ward (GBR) v Marcos Baghdatis (CYP)

COURT 4 – 12:30
1. Mikhail Youzhny (RUS) v Nicolas Mahut (FRA)
2. Xinyun Han (CHN) v Zarina Diyas (KAZ)
3. Shelby Rogers (USA) v Julia Boserup (USA)

COURT 5 – 12:30
1. Tatjana Maria (GER) v Anastasia Potapova (RUS)
2. Jordan Thompson (AUS) v Albert Ramos-Vinolas (ESP) [25]
3. Stefanos Tsitsipas (GRE) v Dusan Lajovic (SRB)
4. Tsvetana Pironkova (BUL) v Sara Errani (ITA)

COURT 6 – 12:30
1. Mikhail Kukushkin (KAZ) v Taro Daniel (JPN)
2. Denisa Allertova (CZE) v Risa Ozaki (JPN)
3. Robin Haase (NED) v Frances Tiafoe (USA)
4. Ekaterina Makarova (RUS) v Alison Van Uytvanck (BEL)

COURT 7 – 12:30
1. Steve Darcis (BEL) v Ricardas Berankis (LTU)
2. Polona Hercog (SLO) v Annika Beck (GER)
3. Lesia Tsurenko (UKR) v Julia Goerges (GER)
4. Janko Tipsarevic (SRB) v Jared Donaldson (USA)

COURT 8 – 12:30
1. Kiki Bertens (NED) [23] v Sorana Cirstea (ROU)
2. Lauren Davis (USA) [28] v Varvara Lepchenko (USA)
3. Jack Sock (USA) [17] v Christian Garin (CHI)
4. Horacio Zeballos (ARG) v Paolo Lorenzi (ITA) [32]

COURT 9 – 12:30
1. Adam Pavlasek (CZE) v Ernesto Escobedo (USA)
2. Yanina Wickmayer (BEL) v Kateryna Bondarenko (UKR)
3. Borna Coric (CRO) v Ryan Harrison (USA)
4. Kristina Kucova (SVK) v Bianca Andreescu (CAN)

COURT 11 – 12:30
1. Magda Linette (POL) v Bethanie Mattek-Sands (USA)
2. Viktorija Golubic (SUI) v Shuai Zhang (CHN) [30]
3. Daria Kasatkina (RUS) [29] v Saisai Zheng (CHN)
4. Dudi Sela (ISR) v Marcel Granollers (ESP)

COURT 14 – 12:30
1. Mischa Zverev (GER) [27] v Bernard Tomic (AUS)
2. Daria Gavrilova (AUS) [20] v Petra Martic (CRO)
3. Alison Riske (USA) v Sloane Stephens (USA)
4. Taylor Fritz (USA) v John Isner (USA) [23]

COURT 15 – 12:30
1. Monica Niculescu (ROU) v Magdalena Rybarikova (SVK)
2. Andrey Rublev (RUS) v Stefano Travaglia (ITA)
3. Thomaz Bellucci (BRA) v Sebastian Ofner (AUT)

COURT 16 – 12:30
1. Ernests Gulbis (LAT) v Victor Estrella Burgos (DOM)
2. Kirsten Flipkens (BEL) v Misaki Doi (JPN)
3. Yuichi Sugita (JPN) v Brydan Klein (GBR)

COURT 17 – 12:30
1. Arina Rodionova (AUS) v Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) [16]
2. Gilles Simon (FRA) v Nicolas Jarry (CHI)
3. Lara Arruabarrena (ESP) v Anett Kontaveit (EST)
4. Adrian Mannarino (FRA) v Feliciano Lopez (ESP) [19]

TO BE ARRANGED

Tidligst 18:00
Timea Babos (HUN) v Caroline Wozniacki (DEN) [5]

Tidligst 18:00
Monica Puig (PUR) v Timea Bacsinszky (SUI) [19]

Den komplette spilleplan for kvalifikation findes på http://www.wimbledon.com/en_GB/scores/schedule/index.html

Det komplette program for alle ovennævnte turneringer findes ved at klikke på linket til turneringen.

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)
Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.

Udvalgte turneringer Uge 26

ATP Challengers:

43K Recanati, (ITA)

MD R1: Frederik Nielsen def. Agustin Velotti 46 76(3) 63

Frederik vinder 3. runde kvalifikation og er i hovedturneringen:
QR3: Frederik Nielsen def. Lorenzo Frigerio 64 64
QR2: Frederik Nielsen def. Miki Jankovic 67(5) 62 64
QR1: Frederik Nielsen Bye

€43K Marburg (GER)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Futures (udvalgte)

15K, De Haan (BEL) – Grus
Både August og Johannes vinder deres kvalifikationsfinaler og er i hovedturneringen:
August Holmgren (5) (DEN) def Arnaud Graisse (BEL) 36 63 60
Johannes Ingildsen (DEN) def Riccardo Maiga (1) (SCH) 76(5) 36 64

15K, Torres Vedras (POR)
MD: Benjamin Hannestad (DEN) vs. Kvalifier

ITF Junior (udvalgte)

Grade 2, Castrium (NED) – Grus
Philip Hjorth (DEN)
Sebastian Grundtvig (DEN)
Clara Tauson (DEN)
Hannah Viller Møller (DEN)

Grade 4, Tallin (EST) – Hardcourt
Olivia Gram (DEN)

Tennis Europe (udvalgte)

 

Resultater for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuelt omtale hos Tennisavisen.