Dagens kampe lørdag 17. juni: Semifinaler i Stuttgart, s-Hertogenbosch og Nottingham

126
Lucas Pouille. French Open 2017
Foto: Sportsfotograf.com.
Semifinalen Lucas Pouille vs. Benoit Paire vises live på Eurosport 2, som viser WTA semifinaler fra Nottingham forskudt. Alle semifinaler kan følges live på hhv. Eurosport Player, Tennistv.com og TV2 Play

ATP 250 Mercedes Cup, Stuttgart (GER)

Center Court lørdag
1130: Semifinale double
[1] Bob Bryan/Mika Bryan (USA) vs. [4] Oliver Marach (AUT)/Mate Pavic (CRO)
Semifinaler single
NB 1345: [6] Mischa Zverev (GER) vs. Filiciano Lopez (ESP)
NB 1600: [4/WC] Lucas Pouille (FRA) vs. Benoit Paire (FRA)

Eurosport 2 sender sidstnævnte kamp live.
Begge kampe vises på Eurosport Player og Tennistv.com.

Lucas Pouille (billedet herover) er den eneste af de 4 topseedede, der holdt stand til semifinalen, idet både 1. og 2. seedede (Roger Federer og Grigor Dimitrov) blev sendt ud i 1/8-finalen, og i kvartfinalen blev 3. seedede Tomas Berdych sendt ud af Feliciano Lopez.
Spanieren møder i semifinalen 6. seedede Mischa Zverev, hvis lillebror nogenlunde samtidig spiller semifinale I s-Hertogenbosch mod Gilles Muller (LUX) – se herunder.

ATP 250 Ricoh Open, s-Hertogenbosch (NED)

WTA International Ricoh Open, s-Hertogenbosch (NED)

WTA og ATP semifinaler
1100: [5] Ana Konjuh (CRO) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS)
NB 1300: Anett Kontaveit (EST) vs. [7] Lesia Tsurenko (UKR)
NB 1500: [4] Gilles Muller (LUX) vs. [2/WC] Alexander Zverev (GER)
Næste: [1] Marin Cilic (CRO) vs. [3] Ivo Karlovic (CRO)

Begge WTA kampe vises på TV2 Play.
ATP kampene vises på Tennistv.com

WTA International Aegon Open, Nottingham (GBR)

Semifinaler
NB 1400cet: [1] Johanna Konta (GBR) vs. Magdalena Rybarikova (SVK)
NB 1700cet: [5] Lucie Safarova (CZE) vs. Donna Vekic (CRO)

Begge kampe vises live på Eurosport Player, og de sendes forskudt på Eurosport 2 kl. 21.

Hvis Konta vinder over Rybarikova, vil hun skubbe Caroline Wozniacki en enkelt placering ned ad ranglisten til 8. pladsen.
Donna Vekic, der møder Lucie Safarova, vandt 1/8-finalen 6-3, 6-4 over Dansk-Amerikanske Julia Boserup, der efter 1. runde sejren over Laura Robson (GBR) avancerer 6 pladser til no. 81.

Det komplette program for alle ovennævnte turneringer findes ved at klikke på linket til turneringen.
Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)

Udvalgte turneringer

ATP Challengers: €127K Caltanissetta (ITA), €127K Nottingham (GBR), €64K Lyon (FRA), €43.000 Lisbon (POR)
Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Futures (udvalgte)

25K, Ystad (SWE) – Grus
Q32: Anna Signe Rasmussen (DEN) vs. Matilda Lenngren (SWE) 6-1, 6-2
Q32: [1] (656) Emilie Francati (DEN) vs. Olivia Larsson (SWE) – ca. 1145
Q32: Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Mathilda Malm (SWE) – ca. 1445

25K, Palma del Rio (ESP) – Hardcourt
Q32: [6] (1062) Søren Hess-Olesen (DEN) vs. (1560) Pablo Irigaray Guarne (ESP) – 0800

15K, Havre (BEL) – Grus
Q64: Kasper Elsvad (DEN) vs. Felix Romeo (BEL) – 5. kamp efter 1000 C2
Q64: Johannes Ingildsen (DEN) vs. (WC) Kevin Esteves (BEL) – 5. kamp efter 1000 C3

15K, Kaltenkirchen (GER) – Grus
Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Yannick Staschen (GER) – NB 1230 C2
[1] (1643) Maxim Landa (DEN) vs. Manfred Brandes (MES) – 4. kamp efter 1000 C3

ITF Junior (udvalgte)

Grade 4, FBT ITF Junior Challenge 2017, Odense – Grus
1. kvalrunde – klik på Order Of Play

Tennis Europe (udvalgte):

Category 3, Copenhagen TE 2017 – Grus – U14 Finaler kl. 1000
BS14: [1] Luka Mikrut (CRO) vs. [6] Pablo Trochu (FRA)
GS14: [1] Theresa Haas (GER) vs. [5] Divine Dasam Nweke (DEN)

Resultater for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuelt omtale hos Tennisavisen.

INGEN KOMMENTARER

Skriv en kommentar