Dagens kampe søndag 12. november: Afgørelse på Fed Cup finale efter 1-1 lørdag. ATP-slutspil indledes

182
Tennisspilleren Alexander Zverev
Foto: Sportsfotograf.com.
Aryna Sabalenka udlignede til 1-1- med sejr over Sloane Stephens i Fed Cup finalen mellem Hviderusland og USA. TV3 Sport viser ikke Roger Federer vs. Jack Sock kl. 15, men kl. 21 viser TV3 Max Alex Zverev vs. Marin Cilic

Søndag afgøres finalen i Fed Cup, hvor stillingen efter lørdagens kampe er 1-1 efter, at CoCo Vandeweghe vandt 6-4, 6-4 over Aliaksandra Sasnovic, og Aryna Sabalenka udlignede med sejr 6-3, 3-6, 6-4 over US Open vinderen Sloane Stephens.
Afgørelsen kan følges på fedcup.tv søndag fra kl. 1200cet.

Desuden indledes ATP-slutspillet i London, hvor Tennisavisen Anders Lammers er på plettet med løbende rapporter under turneringen.

I de to WTA 125K turneringer afvikles finalerne, som kan følges på WTA TV.

$125.000, ENGIE Open de Limoges (FRA) – Hardcourt

Centre Court – finale søndag 1500
(5) Monica Niculescu (ROU) vs. Antonia Lottner (GER) 6-4, 6-2
Double finale

Finalen bliver vist på WTA TV.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-limoges-france-1072#orderofplay

$125.000, WTA EA Hua Hin Championship (THA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Centre Court – finaler søndag 0900cet
0900: Double finale
1100: Belinda Bencic (SUI) vs. (4) Su-Wei Hsieh (TPE) 6-3, 6-4

Finalen bliver vist på WTA TV

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-hua-hin#orderofplay

Fed Cup – World Group Finale, Minsk (BLR) – Hardcourt Rebound Ace Synpave, Indoor

Hviderusland vs. USA 2-3

Lørdag – 1-1 efter dag 1
Rubber 1: Aliaksandra Sasnovic vs. CoCo Vandeweghe 4-6, 4-6
Rubber 2: Aryna Sabalenka vs. Sloane Stephens 6-3, 3-6, 6-4

Søndag – start 1200cet
Rubber 3: Aryna Sabalenka vs. CoCo Vandeweghe 6-7(5), 1-6
Rubber 4: Aliaksandra Sasnovich vs. Sloane Stephens 4-6, 6-1, 8-6
Rubber 5: Aryna Sabalenka/Aliaksandra Sasnovich vs. Shelby Rogers/CoCo Vandeweghe 3-6, 6-7(3)

Kampene vises ikke på TV i Danmark, men man kan købe adgang på https://video.fedcup.com/, som oplyser disse priser:

€4.95 = 37 kr. (for en bestemt kamp)
€7.99 = 60 kr. (for en bestemt runde)
€39.99 = 300 kr. (1 år omfattende både Fed Cup og Davis Cup)

Aryna Sabalenka
Foto: Aryna Sabalenka d. Sloane Stephens

ATP World Tour, Nitto ATP FINALS, London (GBR)– Hardcourt

Singles

Group Pete Sampras:
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (7) David Goffin (BEL)
(4) Dominic Thiem (AUT) vs. (6) Grigor Dimitrov (BUL)

Group Boris Becker:
(2) Roger Federer (SUI) vs. (8) Jack Sock (USA) 6-4, 7-6(4)
(3) Alexander Zverev (GER) vs. (5) Marin Cilic (CRO)

Doubles

Group Woodbridge/Woodforde
(1) Lukasz Kubot (POL)/Marcelo Melo (BRA) vs. (7) Ivan Dodig (CRO)/Marcel Granollers (ESP)
(4) Jamie Murray (GBR(/Bruno Soares (BRA) vs. (5) Bob & Mike Bryan (USA)

Group Eltingh/Haarhuis
(8) Ryan Harrison/Michael Venus (USA) vs. (2) Henri Kontinen (FIN)/John Peers (AUS) 6-4, 7-6(8)
(3) Jean-Julien Rojer (NED)/Horia Tecau (ROU) vs. (6) Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut (FRA)

Centre Court – Søndag
1300cet: (2) Henri Kontinen (FIN)/John Peers (AUS) vs. (8) Ryan Harrison/Michael Venus (USA)
1500cet: (2) Roger Federer (SUI) vs. (8) Jack Sock (USA)
1900cet: (3) Jean-Julien Rojer (NED)/Horia Tecau (ROU) vs. (6) Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut (FRA)
2100cet: (3) Alexander Zverev (GER) vs. (5) Marin Cilic (CRO)

Centre Court – Mandag
1300 cet: (4) Jamie Murray (GBR(/Bruno Soares (BRA) vs. (5) Bob & Mike Bryan (USA)
1500 cet: (4) Dominic Thiem (AUT) vs. (6) Grigor Dimitrov (BUL)
1900 cet: (1) Lukasz Kubot (POL)/Marcelo Melo (BRA) vs. (7) Ivan Dodig (CRO)/Marcel Granollers (ESP)
2100cet: (1) Rafael Nadal (ESP) vs. (7) David Goffin (BEL)

TV3 sendeplan for Live TV-dækning af singler ved Nitto ATP:
Søndag: Live 2100 (TV3 Max)
Mandag: Live 1500 og 2100 (TV3 Sport)
Tirsdag: Live 1500 og forskudt 2245-0045) (TV3 Sport)
Onsdag: Live 1500 og 2100 (TV3 Sport)
Torsdag: Live 1500 og 2100 (TV3 Sport)
Fredag: Live 1500 (TV3 Sport) og 2100 (TV3 Max) – Semi
Lørdag: Live 1900 (TV3 Max) – Finale

Alle singler og doubler vises på Tennistv.com

Den komplette schedule findes på http://www.nittoatpfinals.com/en/schedule

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers

€106.000+H, Bratislava (SVK)

€85.000+H, Mouilleron le Captif (FRA)

$75.000+H, Montevideo (URU) – Combo|S |D |QS |QD |OOP
Tidsforskel: cet -4 timer

R32: (141) Casper Ruud (NOR) vs. (228) Federico Coria (ARG) 2-6, 4-6 (mandag)

$75.000, Knoxville, TN (USA) – Combo |S |D |QS |QD |OOP
Tidsforskel: cet +6 timer

Singles kvalifikation

Q32:
(745) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (877) Connor Farren (USA) 6-1, 6-1
(445) Mikael Ymer (SWE) vs. (438) Takanyi Garanganga (ZIM) 7-6(6), 6-4
(601) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (697) Henry Craig (USA) 5-7, 6-3, 6-3

Q16: (mandag)
Mikael Torpegaard vs. [6] (378) Bruno Santanna (BRA) 6-4, 7-5
Mikael Ymer vs. [2] (285) Filip Peliwo (CAN) 3-6, 3-6
Frederik Løchte vs. (597) Neil Pauffley (GBR) 6-2, 6-4

QFi:
Mikael Torpegaard vs. [1] (282) Mats Moraing (GER) 1-6, 4-6 (tirsdag)
Frederik Løchte vs. (964) Aron Hiltzik (USA) 6-3, 6-7(6), 6-1

Singles hovedturnering

R32: (Q) (601) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (178) Darian King (BAR) 4-6, 6/7(2) (onsdag)

$50.000+H, Kobe (JPN)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte – Uge 46)

$15.000, Hammamet Open (TUN) – Grus

Q64: Philip Hjorth (DEN) vs. Vasil Yehorov (UKR) 6-3, 6-4
Q32: Philip Hjorth vs. [8] (1825) Aron Pierce (USA) 4-6, 2-6

$15.000, TENNIS ORGANISATION CUP, Antalya (TUR) – Grus

Q64: Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. Linus Krohn (GER) 6-2, 6-2
Q32: Jesper Andi Jørgensen vs. [7] (1959) Artem Strokan (RUS) 6-1, 6-2
QFi: Jesper Andi Jørgensen vs. Moritz Trocker (ITA)

ITF Women (udvalgte)

$80.000, WACO SHOWDOWN $80K, TX (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Singles kvalifikation

Q32: [1] (231) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (450) Hanna Chang (USA) 6-2, 6-1
Q16: Ulrikke Eikeri vs. (364) Chieh-Yu Hsu (USA) 6-0, 6-1
QFi: Ulrikke Eikeri vs. [6] (319) Sophie Chang (USA) 6-4, 6-1

Singles hovedturnering

R32:
(192) Rebecca Peterson (SWE) vs. (WC) (284) Maria Sanchez (USA) 6-4, 7-6(4)
[7] (138) Julia Boserup (USA) vs. (152) Stefanie Voegele (SUI) 6-7(7), 7-6(1), 6-1 (tirsdag)
(Q) (231) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (162) Marina Erakovic (NZL) 6-3, 6-1

1/8-finale:
Ulrikke Eikeri (NOR) vs. [6] (133) Irina Falconi (USA) 6-2, 7-6(5)
Rebecca Peterson (SWE) vs. (Q) (348) An-Sophie Mestach (BEL) 6-1, Ret’d

Kvartfinale: Ulrikke Eikeri (NOR) vs. Rebecca Peterson (SWE) vs. Ulrikke Eikeri (NOR) 6-1, 6-4

Semifinale: (lørdag)
[1] (107) Taylor Townsend (USA) vs. [3] (114) Sofia Kenin (USA) 6-1, 6-4
Rebecca Peterson (SWE) vs. (150) Ajla Tomljanovic (CRO) 3-6, 3-6

Finale:
[1] (107) Taylor Townsend (USA) vs. (150) Ajla Tomljanovic (CRO) – søn 1900cet

Doubles

1/8-finale: (3) Julia Boserup/Kayla Day (USA) vs. Maria Mateas/Maria Sanchez (USA) 7-6(4), 1-6, [7-10]

Uge 46

$15.000, Collector Bank Norwegian Open, Oslo (NOR) – Hardcourt

Singles kvalifikation

Q32: Linnea Sophie Dissing Fristam (DEN) – bye
QFi: Linnea Sophie Dissing Fristam vs. Emily Morton (GBR) 6-4, 1-6, 2-6 (søndag)

Singles hovedturnering

R32: Olga Helmi (DEN) vs. (Q) ??

$15.000, Aava Open, Helsinki (FIN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32:
(WC) Oona Orpana (FIN) vs. (1029) Daria Kuczer (POL)
[2] (500) Karen Barritza (DEN) vs. (Q) Elena Malygina (EST)

Doubles

[1] Karen Barritza (DEN)/Emma Laine (FIN) vs. Anna Marija Bukina/Deniza Marcinkevica (LAT) – man ca. 1630cet

ITF Junior (udvalgte)

Grade 4, 16th UAE Dubai ITF Junior Championships (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Boys singles

R32: [1] (436) Eric Vanshelboim (UKR) vs. Yigit Cengiz Binici (TUR) 6-1, 6-1
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. (843) David Qariaqus (AUS) 6-4, 3-6, 6-3
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. (1156) Azamat Lukmanov (UZB) 2-6, 7-5, 6-4
Semifinale: Eric Vanshelboim vs. (733) Connor Thomson (GBR) 6-4, 7-5
Finale: Eric Vanshelboim vs. [6] (610) Emir Sendogan (TUR) 6-1, 7-5 (lørdag)

Boys doubles

1/8-finale: Peter Sallay (HUN)/Eric Vanshelboim (UKR) vs. Vansh Bhagtani/Sandeep VM (IND) 6-2, 6-2
Kvartfinale: Sallay/Vanshelboim vs. Faisal Alrebdi (KSA)/Artem Karamalak (RUS) 3-6, 7-5, [6-10] (onsdag)

Grade 5, Ayia Napa – Protaras Junior Tournament 2017, Paralimni (CYP) – Carpet
Tidforskel: cet +1 time

Boys singles

R32: (1028) Elmer Møller (DEN) vs. [3] (540) Aaron H. Hepburn (GBR) 5-7, 2-6 (onsdag)

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)