Efter en lang periode præget af sygdom og skader forlænger Clara Tauson sæsonen og forsøger at genopbygge kampformen inden næste sæson

Meget tydede på, at 19-årige Clara Tauson var godt på vej mod WTA-toppen, da hun ugen efter Australian Open opnåede sin hidtil højeste rangering som no. 33, men siden dengang har først sygdom i forbindelse med WTA 1000 i Miami og efterfølgende rygproblemer bevirket, at Clara har været nødsaget til en længere turneringspause.

Derefter nåede Clara blot at spille en enkelt kamp ved WTA 1000 i Madrid i slutningen af april, inden hun igen blev nødsaget til at holde pause, hvorved hun gik glip af French Open, og da hun igen forsøgte sig ved Wimbledon, måtte hun ved stillingen 1-4 i 1. runde mod den upåagtede no. 138 Mai Hontama (JPN) indse, at kroppen endnu ikke kunne klare strabadserne.

Efter yderligere en måneds turneringspause deltog Clara derefter i 4 turneringer i USA forud for US Open.
For hver kamp var der fremskridt at spore, hvilket resulterede i 2 sejre i Concord og mod Harmony Tan i Cleveland, men kampformen rakte dog stadig ikke til sejre over så formstærke spillere som CoCo Vandeweghe, Ajla Tomljanovic og Alize Cornet, men ved US Open blev den tidligere verdensetter og Grand Slam vinder Garbine Muguruza presset til det yderste, inden hun dog med stort besvær vandt 6-3, 7-5(5), og et par uger senere fulgte Clara også godt med, da hun ved WTA 250 Portoroz i Slovenien mødte formstærke Beatriz Haddad Maia, der vandt 7-6(3), 6-3.

En naturlig konsekvens af førnævnte har været, at Clara ikke har kunnet forsvare de point, som hun optjente til ranglisten i 2021, og derved er hun uge efter uge gledet ned ad ranglisten.

I slutningen af oktober deltog Clara i 2 turneringer under ITF Women’s Tennis Tour, hvor hun ved W60 i Poitiers i Frankrig optjente 48 point ved at nå semifinalen, hvor hun dog trak sig ved stillingen 1-2 i 3. sæt, og ugen efter ved W60 i Nates i Frankrig optjente hun yderligere 18 point, da hun nåede kvartfinalen, men disse point kunne ikke forhindre, at Clara mistede sin top 100 status, og da hun efterfølgende igen måtte trække sig fra yderligere et par ITF-turneringer, daler hun yderligere på den nye rangliste 28. november, hvor Clara er no. 130.

Ganske vist er Clara i den kommende uge tilmeldt en W25 turnering i Selva Gardena i Italien, hvor hun med en titel kan optjene 50 point, og i de efterfølgende 2 uger er hun tilmeldt WTA 125 i henholdsvis Angers og Limoges i Frankrig, men da tilmeldingsfristen til Australian Open er 6 uger, får point optjent i disse turneringer ikke indflydelse på, hvem der kommer direkte i hovedturneringen, hvorved Clara formentlig må gennem kvalifikation  for at kunne deltage ved Australian Open, hvis hun ikke modtager et wildcard.

Clara er den eneste deltager fra top 200, og derfor er hun seedet 1 i Selva Gardena, hvor hun mandag ved 15-tiden møder no. 426 Diletta Cherubini (ITA), der har fået wildcard, og en sandsynlig modstander i en eventuel kvartfinale er 8. seedede no. 282 Mona Barthel (GER), der for 10 år siden var i top 20.

Kampene fra turneringen kan følges på https://live.itftennis.com/en/live-streams/, hvor der mandag indledes med kvalfinalerne, hvor en af deltagerne er Daria Lopatetska, der er en god bekendt af Clara fra juniortiden, og derfor er valgt ovenstående billede, hvor Clara og Daria var inviteret til 16-års fødselsdag hos Daria Frayman, som nu er på college og spiller for Princeton Tigers.

Eric Vanshelboim
Sportsfotograf.com – Eric Vanshelboim

På ATP-Challenger touren er der kun 2 turneringer i den kommende uge i henholdsvis Maia i Portugal og Maspalomas på Gran Canaria, og i sidstnævnte turnering har ukrainske Eric Vanshelboim fra KB søndag vundet  i 1. kvalrunde over spanske Ignasi De Rueda De Genover, som Eric dog ikke kørte henover, idet han vandt knebent 7-6(3), 4-6, 7-5.
I mandagens kvalfinale mødere Eric 1. seedede no. 364 Rudolf Molleker (GER), hvilket kan følges på challenger-tv, som viser alle kampe fra Chellenger-touren.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe fredag 2. december

Billeder: (Facebook opslag): ingen opslag

====

ATP Challenger – www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

 

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

W25 Selva Gardena – Livestream

Court 1 – start 1400
(356) Emina Bektas (USA) vs. (Q) (419) Taylor Ng
[1] (127) Clara Tauson (DEN) vs. [7] (278) Katarzyna Kawa (POL)

====

ITF Junior

Grade 1 Bradenton – https://web.playsight.com/live/img-academy-tennis/home

—-

Grade 5, Bergen – https://web.playsight.com/facility/bergen-tennis-arena/home

====

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-48-clara-tauson-ude-af-top-100-indleder-genopbygning-med-w25-i-italien/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


WTA Tour – ATP Tour (Uge )

Ingen turneringer resten af 2022


ATP Challenger (uge 48)

Livestream: www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

Place Country Category Surface
Maia Portugal Challenger 80 Clay
Maspalomas Spain Challenger 80 Clay

 

Maia
Tidsforskel: cet -1 time

R32:  [3] (130) Elias Ymer (SWE) vs. (200) Luca Van Assche (FRA) 2-6, 1-6


Maspalomas

Tidsforskel: cet -1 time

R32: (Q) (527) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (298) Timo Stodder (GER) 6-7(2), 7-6(8), 1-6

Qfi: [9] (527) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (364) Rudolf Molleker (GER) 6-3, 6-2
Q16: [9] (527) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (1027) Ignasi De Rueda de Genover (ESP) 7-6(3), 4-6, 7-5

Doubles

Kvartfinale: Vanshelboim/Bergevi vs. (1) Matej Sabanov (SRB)/Ivan Sabanov (CRO) 6-4, 3-6, [6-10]
1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Filip Bergevi (SWE) vs. Vit Kopriva/Dalibor Svrcina (CZE) 6-7(2), 6-2, [10-3]


WTA Challenger (Uge 48) 

Livestream: Bet365, Unibet, Oddset

WTA 125, Credit Andorra Open (AND) – Grus

Finale: Alycia Parks (USA) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-1, 6-4

Semifinale
Rebecca Peterson (SWE) vs. (1) Shuai Zhang (CHN) 6-3, 6-1
Alycia Parks (USA) vs. (8) Cristina Bucsa (ESP) 6-3, 6-3


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 48)

Place Country Category Surface
Monastir Tunisia M25  Hard
Trnava Slovakia M25 Hard
Vacaria Brazil M25 – Livestream Clay
Antalya Türkiye M15  Clay
Madrid Spain M15  Hard
Monastir Tunisia M15  Hard
Santo Domingo Dominican Republic M15 – Livestream  Hard
Sharm ElSheikh Egypt M15  Hard

 


ITF Women (uge 48)

Place Country Category Surface
Rio de Janeiro Brazil W60 – Livestream  Clay
Selva Gardena Italy W25 – Livestream Hard
Antalya Türkiye W15  Clay
Buenos Aires Argentina W15  Clay
Lousada Portugal W15 Hard
Monastir Tunisia W15  Hard
Oberpullendorf Austria W15 Hard
Santo Domingo Dominican Republic W15 – Livestream  Hard
Sharm ElSheikh Egypt W15  Hard
Valencia Spain W15  Clay

 

W25 Selva Gardena

Finale: [1] (127) Clara Tauson (DEN) vs. (356) Emina Bektas (USA) 6-3, 7-5

Semifinale
[1] (127) Clara Tauson (DEN) vs. [7] (278) Katarzyna Kawa (POL) 6-2, 7-6(8)
(356) Emina Bektas (USA) vs. (Q) (419) Taylor Ng 7-6(3), 6-4

Kvartfinale
[1] (127) Clara Tauson (DEN) vs. (LL) Daria Lopatetska (UKR) 7-6(3), 6-4
[7] (278) Katarzyna Kawa (POL) vs. [4] (251) Joanna Garland (TPE) 6-7(5), 6-3, 6-3
(356) Emina Bektas (USA) vs. [3] (238) Jana Fett (CRO) 6-3, 6-4
(Q) (419) Taylor Ng vs. (WC) (948) Laura Mair (ITA) 6-1, 6-2

1/8-finale
[1] (127) Clara Tauson (DEN) vs. (310) Adithya Karunaratne (HKG) 7-6(2), 6-0
(LL) Daria Lopatetska (UKR) vs. (Q) (298) Diana Marcinkevica (LAT) 6-3, 6-4
[4] (251) Joanna Garland (TPE) vs. (370) Martina Di Giuseppe (ITA) 5-7, 7-5, 6-4
[7] (278) Katarzyna Kawa (POL) vs. (LL) (815) Ekaterina Ovcharenko 6-2, 7-6(5)
==
(356) Emina Bektas (USA) vs. (409) Anna Turati (ITA) 4-6, 6-3, 6-1
[3] (238) Jana Fett (CRO) vs. (Q) (470) Katarina Jokic (BIH) 3-6, 6-3, 6-2
(WC) (948) Laura Mair (ITA) vs. [6] (266) Lena Papadakis (GER) 6-4, 7-6(3)
(Q) (419) Taylor Ng (USA) vs. [2] (234) Nefisa Berberovic (BIH) 6-3, 6-2

R32
[1] (127) Clara Tauson (DEN) vs. (426) (WC) Diletta Cherubini (ITA) 6-4, 6-4
(310) Adithya Karunaratne (HKG) vs. (Q) (721) Maria Fernanda Navarro (MEX) 6-3, 6-2
(Q) (298) Diana Marcinkevica (LAT) vs. (306) Sapfo Sakellaridi (GRE) 7-5, 5-7, 6-2
(LL) Daria Lopatetska (UKR) vs. (861) Beatrice Ricci (ITA) 6-7(3), 6-3, 6-2

[4] (251) Joanna Garland (TPE) vs. (Q) (421) Ashley (USA) 6-1, 6-4
(370) Martina Di Giuseppe (ITA) vs. (343) Angelica Moratelli (ITA) 2-6, 7-6(5), 6-4
(LL) (815) Ekaterina Ovcharenko vs. (392) En Shuo Liang (TPE) 7-5, 6-3
[7] (278) Katarzyna Kawa (POL) vs. (Q) (278) Katarzyna Kawa (POL) 6-4, 6-3
==
(356) Emina Bektas (USA) vs. [5] (260) Ekaterina Makarova 6-3, 6-4
(409) Anna Turati (ITA) vs. (Q) (555) Stefania Rubini (ITA) 7-6(5), 6-4
(Q) (470) Katarina Jokic (BIH) vs. (385) Lisa Pigato (ITA) 7-5, 6-1
[3] (238) Jana Fett (CRO) vs. (LL) (626) Angelina wirges (GER) 6-3, 7-5

[6] (266) Lena Papadakis (GER) vs. (Q) (737) Arianna Zucchini (ITA) 6-0, 6-0
(WC) (948) Laura Mair (ITA) vs. (312) Cristina Dinu (ROU) 7-6(5), 4-6, 7-6(7)
(Q) (419) Taylor Ng (USA) vs. (WC) (1016) Lara Pfeifer (ITA) 6-1, 6-2
[2] (234) Nefisa Berberovic (BIH) vs. (403) Maria Bondarenko 7-5, 4-6, 6-3

<< tilbage


ITF Junior (uge 48)

Livestream:

Grade 1, Bradenton (FL, USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Livestream: https://web.playsight.com/live/img-academy-tennis/home

Girls singles

R32: (129) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (WC) (252) Maelie Monfils (FRA) 3-6, 6-2, 6-7(4)

R64
[3] (15) Sayaka Ishii (JPN) vs. (WC) (447) Tyra Caterina Grant (USA) 1-6, 6-3, 6-3
(166) Gaeul Jang (KOR) vs. (159) Natalia Perez (PUR) 6-4, 6-1
(WC) (252) Maelie Monfils (FRA) vs. (WC) (303) Jessica Bernales (USA) 7-6(4), 6-4
(129) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [14] (61) Madeleine Jessup (USA) 6-4, 6-1

Q32: (402) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [16] (298) Taylor Goetz (USA) 4-6, 5-7

Girls doubles

R32: Rebecca Munk Mortensen (DEN)/Zara Larke (AUS) vs. (5) Yoana Konstantinova (BUL)/Darja Suvirdjonkova (SRB) 2-6, 6-2, [7-10]


Grade 3, Saint Gregoire (FRA) – Hardcourt

Girls singles

1/8-finale
(907) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. [2] (463) Lea Bathellier (FRA) 6-7(5), 0-6

R32
(907) Augusta Lucia Grau Kristensen (DeN) vs. (1082) Manon Favier (FRA) 6-4, 6-3
[2] (463) Lea Bathellier (FRA) vs. (647) Meritxell Teixido Garcia (ESP) 7-6(3), 6-2


Grade 3, Haifa (ISR) – Hardcourt

Boys singles

1/8-finale: (913) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. [5] (351) Ofek Shimanov (ISR)  1-6, 4-6

R32
(913) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (742) Ido Samimyan (ISR) 6-4, 6-4
[5] (351) Ofek Shimanov (ISR) vs. (975) Gur Libal (ISR) 6-3, 6-1

Boys doubles

Kvartfinale: Clausen/Ashoosh vs. (2) Cesar Cruz (eSA)/Andres Delgadillo (MEX) 4-6, 2-6
1/8-finale: Alexander Nordal Clausen (DEN)/Halel Ashoosh (ISR) vs. Itay Ezra/Itamar Verthaimer (ISR) 6-0, 6-1

Girls singles

Finale: (648) Alessandra Teodosescu (ITA) vs. [4] (255) Kristiana Sidorova 6-3, 6-4

Semifinale
(590) Laura Brunkel (DEN) vs. [4] (255) Kristiana Sidorova 1-6, 1-6
(648) Alessandra Teodosescu (ITA) vs. (372) Gabia Paskauskas (GBR) 6-2, 6-0

Kvartfinale
(590) Laura Brunkel (DEN) vs. [1] (140) Mika Buchnik (ISR) 6-4, 6-1
[4] (255) Kristiana Sidorova vs. [5] (280) Liam Oved (ISR)

1/8-finale
[1] (140) Mika Buchnik (ISR) vs. (408) Gaia Maduzzi (ITA) 6-4, 6-0
(590) Laura Brunkel (DEN) vs. [6] (305) Kaat Coppez (BEL) 6-4, 7-6(4)

R32
(590) Laura Brunkel (DEN) vs. (WC) (1498) Roni Baranes (ISR) 6-1, 6-1
[6] (305) Kaat Coppez (BEL) vs. (1101) Kariman Buqai (ISR) 6-3, 4-6, 6-4

Girls doubles

Semifinale: Brunkel/Oved vs. Gaia Maduzzi/Alessandra Teodosescu (ITA) 3-6, 3-6
Kvartfinale: Brunkel/Oved vs. Adi Bitton (ISR)/Ustiniya Lekomtseva 6-4, 6-1
1/8-finale: (4) Laura Brunkel (DEN)/Liam Oved (ISR) vs. May Fadida/Masyan Laron (ISR) 6-3, 6-0


Grade 4, Leszno (POL) – Hardcourt

Boys singles

Kvartfinale: [4] (481) Yakup Uzunel (DEN) vs. (733) Jan Klimas (CZE) 5-7, 2-6

1/8-finale
(733) Jan Klimas (CZE) vs. (672) William Rejchtman Vinciguerra (SWE) 6-3, 1-6, 6-2
[4] (481) Yakup Uzunel (DEN) vs. (Q) (1323) Gabriel Wojcicki (POL) 6-1, 6-4

R32
(Q) (1323) Gabriel Wojcicki (POL) vs. (917) Simon Norrman (SVK) 4-6, 6-3, 6-3
[4] (481) Yakup Uzunel (DEN) vs. (735) Filip Kosinski (POL) 7-5, 6-4

Boys doubles

Semifinale: Uzunel/Kask vs. (3) Jan Klimas/Marek Pazdera (CZE) 2-6, 7-5, [2-10]
Kvartfinale: Uzunel/Kask vs. Filip Gabriel Bara (ROU)/Andrea De Marchi (ITA) 4-6, 6-4, [10-5]
1/8-finale: (1) Yakup Uzunel (DEN)/Matthias Uwe Kask (CAN) vs. Szymon Janzen/Kacper Krolikowski (POL) 7-5, 6-4

Girls singles

Semifinale: [2] (438) Sara Børkop (DEN) vs. [8] (548) Antonina Czajka (POL)  6-3, 6-7(4), 1-6

Kvartfinale
[8] (548) Antonina Czajka (POL) vs. [3] (450) Nadia Kulbiej (POL) 6-3, 4-6, 6-1
[2] (438) Sara Børkop (DEN) vs. (766) Veronika Kliuch (UKR) 6-2, 6-2

1/8-finale
(766) Veronika Kliuch (UKR) vs. (1076) Karolina Golda (POL) 6-4, 6-4
[2] (438) Sara Børkop (DEN) vs. (913) Tilda Larsson (SWE) 6-2, 6-1

R32
(913) Tilda Larsson (SWE) vs. (2156) Natalia Turczuk (POL) 6-1, 6-4
[2] (438) Sara Børkop (DEN) vs. (803) Yevheniia Zelenska (UKR) 6-4, 6-3

Girls doubles

Finale: Børkop/Kulbiej vs. Adriana Tkachenko (UKR)/Alexandra Zimmer (AUT) 4-6, 6-4, [10-7]
Semifinale: Børkop/Kulbiej vs. Veronika Kliuch (UKR)/Karolina Golda (POL) 6-4, 1-6, [10-3]
Kvartfinale: Børkop/Kulbiej vs. Anna Kmiecik/Nadia Affelt (POL) 6-2, 2-6, [10-3]
1/8-finale: (2) Sara Børkop (DeN)/Nadia Kulbiej (POL) vs. Sofiya Kotlyarova/Polina Gontaryk (UKR) 6-0, 6-2


Grade 5, Bergen (NOR) – Hardcourt

Livestream (Court 1-3): – https://web.playsight.com/facility/bergen-tennis-arena/home

Boys singles

1/8-finale
(2569) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. (2384) Filip Soderqvist (SWE) 4-6, 3-6
(2964) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. [2] (712) Tudor Batin (ROU) 6-7(3), 6-4, 6-7(3)

R32
(WC) August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (Q) Melvin Kumar (SWE) 4-6, 5-7
==
(2569) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. (WC) Rasmus M. Grindheim (NOR) 7-6(1), 6-4
(2384) Filip Soderqvist (SWE) vs. [3] (1078) Finbar McGarvey (GBR) 6-4, 6-1

(2964) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. (LL) Filip Glov Moeller (NOR) 6-2, 6-3
[2] (712) Tudor Batin (ROU) vs. (LL) Henry Best (GBR) 6-2, 6-2

Q16
Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. [1] (2924) Sebastian Eie (NOR) 1-6, 3-6
Valdemar Spillemose Andersen (DEN) vs. Henry Best (GBR) 1-6, 1-6
Asger Sørensen (DEN) vs. Fredrik Lundquist (USA)  7-5, 5-7, [7-10]

Q32
[1] (2924) Sebastian Eie (NOR) – bye
Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. Mats Cappelen Mazzocchi (NOR) 3-6, 6-3, [10-4]

[2] (2964) Emanuel Grau Kristensen (DEN) –  bye
Melvin Kumar (SWE) vs. Julian Brager-Carlsen (NOR) 6-1, 6-3
Henry Best (GBR) vs. Maximilian Synnestvedt (NOR) 6-3, 6-1
Valdemar Spillemose Andersen (DEN) vs. (WC) William Soderstrom (NOR) 6-2, 6-0

Fredrik Lundquist (USA) vs. Oskar Gedde-Dahl Ekjord (NOR) 7-5, 7-6(3)
Asger Sørensen (DEN) vs. (WC) Felix Pihl Nyborg (NOR) 6-2, 6-0

[4] (3585) Christoffer Delfort Lorentzen (DEN) vs. Severin Risan (NOR) 6-7(1), 1-6

Boys doubles

Kvartfinale: Sørensen/Poulsen vs. (1) Hugo Soares (FRA)/Tudor Batin (ROU) 2-6, 3-6
1/8-finale: Christian Grønfeldt-Sørensen/August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Jens Fredrik Sylvester-Jensen (NOR)/Fredrik Lundquist (USA) 6-3, 7-6(2)


Girls singles

Finale: [1] (718) Mille Johanna Mørk (DEN) vs. [7] (1611) Martyna Mackiewicz (POL)

Semifinale
[1] (718) Mille Johanna Mørk (DEN) vs. (1898) Cecilie Maeland (NOR) 6-1, 6-4
[7] (1611) Martyna Mackiewicz (POL) vs. [4] (1189) Cheuk Ying Shek (HKG) 6-3, 6-2

Kvartfinale
[1] (718) Mille Johanna Mørk (DEN) vs. (1823) Viktoria Lorentzon (SWE) 6-7(6), 6-4, 6-1
(1898) Cecilie Maeland (NOR) vs. (1694) Emma Lindh (SWE) 6-1, 6-2
[4] (1189) Cheuk Ying Shek (HKG) vs. (3144) Emma Katarina Forgac (GER) 4-6, 6-3, 6-1
[2] (848) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. [7] (1611) Martyna Mackiewicz (POL) 2-6, 4-6

1/8-finale
[1] (718) Mille Johanna Mørk (DEN) vs. Elisabeth Birkevold (NOR) 6-2, 6-1
(1823) Viktoria Lorentzon (SWE) vs. [8] (1620) Daisy Clifford (GBR) 6-0, 6-2
(1694) Emma Lindh (SWE) vs. (871) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) 4-1 Ret’d
(1898) Cecilie Maeland (NOR) vs. [6] (1439) Hanna Koprowska (POL) 6-4, 6-1
==
[5] (1204) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (3144) Emma Katarina Forgac (GER) 6-4, 6-7(1), 5-7
(WC) Sophia Bergqvist (DEN) vs. [4] (1189) Cheuk Ying Shek (HKG) 7-6(3), 0-6, 3-6
[7] (1611) Martyna Mackiewicz (POL) vs. (Q) (3258) Lea Holmlund (SWE) 6-1, 6-1
[2] (848) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (Q) Luana Kappeler (SUI) 7-5, 6-2

R32
[1] (718) Mille Johanna Mørk (DEN) vs. (1749) Inka Wawrzkiewicz (POL) 6-2, 6-2
Elisabeth Birkevold (NOR) vs. (WC) Anna Louise Bjornestad (NOR) 7-5, 5-7, 6-3
(1823) Viktoria Lorentzon (SWE) vs. (2125) Elisabeth Braathen (NOR) 6-2, 6-2
[8] (1620) Daisy Clifford (GBR) vs. (Q) Sofie Hettlerova (CZE) 0-6, 2-1 Ret’d

(871) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (2691) Isabella Kellenberger (SUI) 2-6, 6-4, 7-5
(1694) Emma Lindh (SWE) vs. (WC) (3653) Kajsa Helgesen (NOR) 7-5, 3-6, 6-3
(2971) Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. (1898) Cecilie Maeland (NOR) 1-6, 3-6
[6] (1439) Hanna Koprowska (POL) vs. (3144) Linn Eriksson Sundling (SWE) 6-3, 6-3
==
[5] (1204) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (2166) Louise Kerstin Marie Ternstrom (SWE) 6-2, 6-3
(3144) Emma Katarina Forgac (GER) vs. (Q) Susanna Ramstad Spaeren (NOR) 6-1, 6-1
(WC) Sophia Bergqvist (DEN) vs. (WC) Sunniva Aadland (NOR) 6-2, 6-4
[4] (1189) Cheuk Ying Shek (HKG) vs. (2280) Olivia Lindestaf (SWE) 6-2, 7-6(3)

[7] (1611) Martyna Mackiewicz (POL) vs. (3102) Freya Peet (GBR) 7-6(1), 6-4
(Q) (3258) Lea Holmlund (SWE) vs. (3144) Nora Syrtveit (NOR) 6-2, 6-3
(Q) Luana Kappeler (SUI) vs. (2259) Emilia Korseth (NOR) 6-3, 6-2
[2] (848) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (2603) Nikol Kedun (CAN) 6-2, 6-3

Q16 (udvalgte)
Ingrid Friis Hein (DEN) vs. Helena Eikeland Wolff (NOR) 2-6, 3-6
Cecilie Funder (DEN) vs. Iben Storkaas (NOR) 1-6, 2-6

Girls doubles

Finale: Pape/Mørk vs. Jensen/Lind 6-1, 7-6(2)

Semifinale
Pape/Mørk vs. (4) Emilia Korseth (NOR)/Viktoria Lorentzon (SWE) 6-4, 6-3
Jensen/Lind vs. Isabella Kellenberger/Luana Kappeler (SUI) 6-2, 6-3

Kvartfinale:
Pape/Mørk vs. Freya Peet (GBR)/Cheuk Ying Shek (HKG) 6-1, 6-2

Jensen/Lind vs. Inka Wawrzkiewicz (POL)/Emma Lindh (SWE) 1-6, 6-3, [10-7]

1/8-finale
(1) Frederikke Alberte Pape/Mille Mørk (DEN)

Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN)/Olivia Lindestaf (SWE) vs. Nora Syrtveit/Elisabeth Braathen (NOR) 3-6, 7-6(2), [5-10]

(2) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN(/Emma Lindh (SwE) .v. Helena Eikeland Wolff/Susanna Ramstad Spaeren (NOR) 6-2, 6-2


Grade 5, Fleesensee (GER) – Carpet

Boys singles

Kvartfinale: [5] (1126) Christopher Garde (DEN) vs. [3] (931) Artem Lyapshin (GER) 6-7(3), 3-6

1/8-finale
[5] (1126) Christopher Garde (DEN) vs. (Q) Deni Hadzialijagic (GER) 6-1, 5-7, 6-2
[3] (931) Artem Lyapshin (GER) vs. (1425) Henrik Haup 6-2, 6-0

R32
[5] (1126) Christopher Garde (DEN) vs. (WC) Phillipp-Maximilian Huebert (GER) 7-6(1), 3-6, 6-1
(Q) Deni Hadzialijagic (GER) vs. (1853) Noe Plique (LUX) 6-4, 6-2

Qfi: Kristian Kjellberg (DEN) vs. (WC) Leonard Von Bismarck (GER) 4-6, 4-6

Q16
Kristian Kjellberg (DEN) vs. [3] (3585) Paolo Vasquez Gehrke (GER) 6-1, 6-3
(WC) Leonard Von Bismarck (GER) vs. Tiebe Louvaert (BEL) 6-0, 6-0

Boys doubles

1/8-finale: (4) Christopher Garde (DEN)/Tibo Meermans (BEL) vs. Leonard Von Bismarck/Mika Petkovic (GER) 4-6, 2-6


Grade 5, Harare (ZIM) – Hardcourt

Boys singles

1/8-finale: (3061) Valdemar Dubin (DEN) vs. [7] (1401) Rudiger Dusselberg (RSA) 4-6, 3-6

R32
[7] (1401) Rudiger Dusselberg (RSA) vs. (3156) Asher Simbarashe Chimedza (ZIM) 6-2, 6-0
(3061) Valdemar Dubin (DEN) vs. (Q) Mandisi Moyo (ZIM) 7-6(3), 6-1

Boys doubles

Semifinale: Dubin/Mtisi vs. (2) Cuan Western/Benjamin Scott (RSA) 6-7(4), 6-7(4)
Kvartfinale: Dubin/Mtisi vs. Alexander Hristov/Rudiger Dusselberg (RSA) 4-6, 6-4, [10-5]
1/8-finale: (4) Valdemar Dubin (DEN)/Ronan Tashinga Mtisi (ZIM) vs. Michael Happy/Clandestine Kudakwashe Ndiringepi (ZIM) 6-3, 7-6(4)

<< tilbage[


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 48)

Cat 3, Norrkoeping (SWE) – Hardcourt

U14 Boys singles

1/8-finale: (WC) (1149) Mingus Zack Hansen (DEN) vs. [7] (523) Oscar Karmteg (SWE) 4-6, 1-6

R32
(WC) (1149) Mingus Zack Hansen (DEN) vs. (Q) (1110) Ted Lee (SWE) 6-4, 6-3
[7] (523) Oscar Karmteg (SWE) vs. (Q) David Hjelmberg (SWE) 6-1, 6-0

<< tilbage


UTR turneringer 


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 


Davis Cup 

Finals 2023 

Finalister 2022: Canada, Australien, Wildcards: Italien, Spanien, Vindere Qualifiers 2023


Qualifiers 2023 – 4-6. februar

(1) Kroatien vs. Østrig
Ungarn (vs. (2) Frankrig
Uzbekistan vs. (3) USA
(4) Tyskland vs. Schweiz
Columbien vs. (5) Storbritannien
Norge vs. (6) Serbien
Chile vs. (7) Kazakhstan
Korea vs. (8) Belgien
(9) Sverige vs. Bosnien/Herzegovina
Slovakiet vs. (10) Holland
Finland vs. (11) Argentina
Portugal vs. (12) Tjekkiet

Vindere spiller Finals 2023, Tabere spiller World Group I september 2023


World Group I og II Play-offs – 3-4/4-5. februar 2023

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I Play-offs
(1) Japan vs. Polen
Grækenland vs. (2) Ecuador
Kina vs. (3) Brasilien
Danmark vs. (4) Indien (3-4. feb)
Thailand vs. (5) Rumænien
Letland vs. (6) Israel
(7) Peru vs. Irland
(8) Mexico vs. Taipei
(9) Ukraine vs. Libanon
(10) Tyrkiet vs. Slovenien
Lithauen vs. (11) Pakistan
(12) New Zealand vs. Bulgarien


Vindere: World Group I – september
Tabere: World Group II – september

World Group II Play-offs
Zimbabwe vs. (1) Uruguay
Georgien vs. (2) Bolivia
(3) Tunesien vs. Cypern
Luxembourg vs. (4) Sydafrika
(5) Barbados vs. Pacific Ocean
Monaco vs. (6) Dominikanske Republik
Venzuela vs. (7) Hong Kong 
Jordan vs. (8) El Salvador
Jamaica vs. (9) Estland
(10) Egypten vs. Paraguay
Elfenbenskysten vs. (11) Marokko
Vietnam vs. (12) Indonesien


Vindere World Group II – september
Tabere: World Group III

 

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Qualifiers 2023 – 14-15. april

(1) Spanien vs. Mexico
Ukraine vs. (2) Tjekkiet (spillested besluttes)
Storbritannien vs. (3) Frankrig
(4) Canada vs. Belgien
(5) USA vs. Østrig
(6) Slovakiet vs. Italien
(7) Tyskland vs. Brasilien
(8) Kazakhstan vs. Polen
(9) Rumænien vs. Slovenien

Vinderne spiller 2023 Finals sammen med Schweiz og Australien
Taberne spiller Play-offs november 2023


Group I Europe/Africa – 10-15. April 2023 

Oprykker fra Group II Europe/Africa: Norge, Egypten
Fortsætter: Tyrkiet, Bulgarien, Danmark, Sverige
Nedrykkere fra Playoff 11-12. november: Holland, Kroatien, Ungarn, Letland, Serbien
Værtsland: Ikke fastsat


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage

Forrige artikelHolger Rune mod Nick Kyrgios i Royal Arena
Næste artikelW25 Selva Gardena: Clara Tauson vinder årets første titel uden at afgive sæt
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.