Clara Tauson indleder græssæsonen mod Jule Niemeier. Holger Rune og Caroline Wozniacki spiller opvisning i Herning. Elmer Møller og August Holmgren topseededet i Skovbakken

Efter afslutningen af French Open er der kun få uger til den næste Grand Slam i Wimbledon, og derfor følger 3 uger med en række optaktsturneringer på græs.
I ‘s-Hertogenbosch i Holland afvikles i den kommende uge både ATP 250 og WTA 250, og i sidstnævnte turnering deltager Clara Tauson, som forventes at spille sin første kamp tirsdag, med mindre vejrguderne gør alvor af truslen om at spolere mandagens program, så programmet skubbes til næste dag.

Clara møder i 1. runde no. 97 Jule Niemeier (GER), og i tilfælde af sejr forventes hun at møde 8. seedede Magda Linette (POL), inden hun i en eventuel kvartfinale kan møde 3. seedede no. 18 Ekaterina Alexandrova, og vinderen kan derefter møde 2. seedede no. 17 Liudmila Samsonova.
Topseedet er no. 5 Jessica Pegula, der har været ude af spillet de seneste par måneder.

Clara Tauson, Ons Jabeur
© 2024 Jimmie48 Tennis Photography
This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net
Unauthorized editorial or commercial usage is fee-liable. Clara Tauson og Ons Jabeur

Som den eneste fra WTA top 10 deltager no. 9 Ons Jabeur ved WTA 250 Nottingham, der ligeledes kan følges på WTATV – og fra torsdag desuden på TV 2 Play.

Alle WTA kampe bliver vist på WTATV, men først fra onsdag kan kampene fra ‘s-Hertogenbosch følges på TV 2 Play.
Dog forventer TV 2 at få mulighed for at vise Clara på en af sportskanalerne.

Både Tennistv og TV 2 Play kan dog allerede fra mandag vise kampe fra ATP-udgaven i ‘s-Hertogenbosch, hvor de 4 topseedede Alex De Minaur, Tommy Paul, Ugo Humbert og Karen Khachanov oversiddere i 1. runde.

Tennistv og TV 2 Play viser desuden kampe fra ATP 250 Stuttgart, hvor French Open finalisten Alexander Zverev er seedet 1 foran Ben Shelton, Alexander Bublik og Frances Tiafoe.

Zverev er uden tvivl godt slidt efter 5 kampe ved ATP 1000 i Rom, hvor han løb med titlen, og ved French Open spillede han 7 kampe, hvoraf både 3. runde mod Tallon Griekspoor og 1/8-finalen mod Holger Rune var i 5 sæt, og det samme var søndagens finalen mod Carlos Alcaraz, der vandt sin 3. Grand Slam finale 6-3, 2-6, 5-7, 6-1, 6-2.

Både Holger Rune og Caroline Wozniacki venter til næste uge, inden de indleder græssæsonen ved henholdsvis ATP 500 Queens i London og WTA 250 Birmingham, hvor Caroline har fået et wildcard.
Til gengæld kan de begge opleves på dansk grund, når de tirsdag sammen med ægteparret Elina Svitolina og Gael Monfils deltager i Champions Battle i Jyske Bank Boxen i Herning, hvor Kanal 5 transmitterer showkampene.
Kl. 1830 spiller Caroline mod Svitolina, og 2015 følger Holger mod Monfils.
Kl. 2215 spiller Holger og Caroline mixed double mod Svitolina og Monfils.

Davis Cup Pressemøde 2023
Foto: Tennisavisen – August Holmgren og Elmer Møller.

For 2. år i træk afvikles en M25 ITF-turnering i Aarhus, hvor Elmer Møller sidste år vandt titlen.
Inden turneringen sidste år var Elmer lige udenfor top 600 på ATP-ranglistten, men i mellemtiden har han arbejdet sig støt op ad listen, hvor han 27. maj opnåede sin hidtil højeste rangering som no. 270, da han i forrige uge for første gang i karrieren var i en  Challenger finale, da han ved ATP Challenger 50 Augsburg i Tyskland var tæt på sejr i finalen mod 1. seedede no. 242 Timofey Skatov (KAZ), der dog vandt 3-6, 7-5, 6-3.

Elmer har derved overhalet August Holmgren, der på samme rangliste var no. 305, og derfor bliver Elmer seedet 1 foran August, når lodtrækningen offentliggøres.
Udover Elmer og August er både Kane Bonsach Ganley, Christian Sigsgaard og Philip Hjorth direkte i hovedturneringen, hvor arrangørerne derudover har givet wildcard til Carl Emil Overbeck, Valdemar Pape og Oskar Brostrøm Poulsen samt til svenske Erik Grevelius.

Udover førnævnte har yderligere 4 danskere stadig mulighed for at kvalificere sig til hovedturneringen, da Yakup Uzunel, Felipe Mikkelsen, Sebastian Grundtvig og Nikolaj Katic er videre fra 1. kvalrunde, og de spiller kvalfinale mandag.

Sport Live sender de afgørende kampe fra turneringen fra torsdag til søndag.
Torsdag og fredag transmitteres kl. 12-17, lørdag semfinaler 10-15 og søndag finaler fra kl.10.

CH 75 Tallahassee
Foto: Privat – Simon Freund og Johannes Ingildsen

Johannes Ingildsen deltager ikke i Aarhus, da han sammen med sin svenske makker Simon Freund har valgt at deltage i double ved ATP Challenger 100 Bratislava i Slovakiet.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive. opdateret.
Nordiske flag: 🇩🇰 – 🇸🇪 – 🇳🇴 – 🇫🇮

Udvalgte kampe søndag 16. juni

Billeder: August Holmgren 🇩🇰 & Elmer Møller 🇩🇰 – Sport Live Finale M25 Aarhus 10:00

====

ATP/WTA 250 ‘s-Hertogenbosch (NED) – TV 2 Play, ATP: Tennistv.com, WTA: WTATV.com

Centre Court – start 10:30
2 Liudmila Samsonova vs. 3 Ekaterina Alexandrova 6-3, 6-7(1), 6-1 – SF WTA
NB 1200: 1 Alex de Minaur AUS vs. 7 Sebastian Korda USA – Fin ATP
NB 1430: 2 Liudmila Samsonova vs. WC Bianca Andreescu CAN  – Fin WTA

====

ATP 250 Stuttgart (GER) – Tennistv.com, TV 2 Play

Center Court – NB 13:00 (Finale)
6 Jack Draper GBR vs. PR Matteo Berrettini ITA

====

WTA 250 Nottingham (GBR) – WTATV.com

Centre Court – start 12:00cet
6 Karolina Pliskova CZE vs. Diane Parry FRA 6-7(9), 6-1, 6-4 – SF
3 Katie Boulter GBR vs. WC Emma Raducanu GBR 6-7(13), 6-3, 6-4 – SF
3 Katie Boulter GBR vs. 6 Karolina Pliskova CZE

====

ATP Queens (London) – Bet365/Unibet

Court 1 – start 13:00cet
(1) 49 Alexei Popyrin AUS vs. (Alt.) 149 Otto Virtanen 🇫🇮 1-2 susp. – Q16
ca. 1430: (5) 74 Mackenzie McDonald USA vs. Popyrin OR Virtanen – Qfi

====

WTA/ATP Challenger – WTA: Bet365/Unibet/Oddset, ATP: www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

M25 Aarhus 🇩🇰 – Sport Live (fra 09:45)

Court 1 – start 10:00 (Finale)
(1) 270 Elmer Møller 🇩🇰 vs. (2) 305 August Holmgren 🇩🇰

====

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


ATP Tour & WTA Tour  

WTA 250 Nottingham (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

📺WTATV.com, TV 2 Play

Finale: 3 Katie Boulter GBR vs. 6 Karolina Pliskova CZE

Semifinale
6 Karolina Pliskova CZE vs. Diane Parry FRA 6-7(9), 6-1, 6-4 – SF
3 Katie Boulter GBR vs. WC Emma Raducanu GBR 6-7(13), 6-3, 6-4

Kvartfinale
6 Karolina Pliskova CZE vs. 1 Ons Jabeur TUN 7-6(8), 6-7(3), 7-5
Diane Parry FRA vs. Q Kimberly Birrell AUS 6-3, 7-6(4)
3 Katie Boulter GBR vs. Magdalena Frech POL 6-2, 6-4
WC Emma Raducanu GBR vs. WC Francesca Jones GBR – walkover

1/8-finale
1 Ons Jabeur TUN vs. Q Linda Fruhvirtova CZE 6-2, 6-1
6 Karolina Pliskova CZE vs. WC Heather Watson GBR 6-4, 6-4
Diane Parry FRA vs. Daria Saville AUS 6-4, 6-1
Q Kimberly Birrell AUS vs. Q Lucrezia Stefanini ITA 6-4, 6-7(5), 6-0
==
Magdalena Frech POL vs. Tatjana Maria GER 3-6, 6-3, 6-1
3 Katie Boulter GBR vs. Q Rebecca Marino CAN 6-4, 6-3
WC Francesca Jones GBR vs. Ashlyn Krueger USA 6-4, 4-6, 7-5
WC Emma Raducanu GBR vs. Daria Snigur UKR 6-2, 6-2

R32
1 Ons Jabeur TUN vs. Maria Camila Osorio Serrano COL 6-2, 6-3
Q Linda Fruhvirtova CZE vs. Yuriko Miyazaki GBR 6-4, 7-5
WC Heather Watson GBR vs. Kayla Day GBR 4-6, 6-0, 6-4
6 Karolina Pliskova CZE vs. Alycia Parks USA 6-4, 6-4

Daria Saville AUS vs. 4 Clara Burel FRA 6-3, 6-3
Diane Parry FRA vs. Cristina Bucsa ESP 6-3, 6-2
Q Kimberly Birrell AUS vs. Q Emily Appleton GBR 6-3, 7-5
Q Lucrezia Stefanini ITA vs. 7 Lin Zhu CHN 7-6(4), 3-6, 7-5
==
Magdalena Frech POL vs. Nao Hibino JPN 6-1, 6-4
Tatjana Maria GER vs. Emiliana Arango COL 4-6, 7-6(7), 7-6(6)
Q Rebecca Marino CAN vs. Viktorija Golubic SUI 6-1, 6-4
3 Katie Boulter GBR vs. Harriet Dart GBR 6-7(5), 6-4, 7-5

WC Francesca Jones GBR vs. 8 Caroline Dolehide USA 7-6(3), 6-3
Ashlyn Krueger USA vs. Yafan Wang CHN 6-3, 6-3
WC Emma Raducanu GBR vs. Q Ena Shibahara JPN 6-1, 6-4
Daria Snigur UKR vs. 2/WC Marta Kostyuk UKR 6-3, 6-3

Q16: 272 Mirjam Bjorklund 🇸🇪 vs. (7) 185 Talia Gibson AUS 5-7, 2-6


ATP/WTA 250 ‘s-Hertogenbosch (NED) – Græs

📺ATP: Tennistv.com, TV 2 Play, WTA: WTATV.com, TV 2 Play (fra onsdag)

Women’s singles

Finale: 2 Liudmila Samsonova vs. WC Bianca Andreescu CAN

Semifinale
WC Bianca Andreescu CAN vs. Q Dalma Galfi HUN 6-4, 6-2
2 Liudmila Samsonova vs. 3 Ekaterina Alexandrova 6-3, 6-7(1), 6-1

Kvartfinale
Q Dalma Galfi HUN vs. Aleksandra Krunic SRB 7-5, 6-3
WC Bianca Andreescu CAN vs. WC Naomi Osaka JPN 6-4, 3-6, 7-6(3)
3 Ekaterina Alexandrova  vs. Q Robin Montgomery USA 6-4, 6-3
2 Liudmila Samsonova vs. Greet Minnen BEL 6-4, 7-5

1/8-finale
Aleksandra Krunic SRB vs. 1 Jessica Pegula USA 7-6(3), 6-7(3), 6-4
Q Dalma Galfi HUN vs. 5 Veronika Kudermetova 6-3, 3-6, 7-5
WC Naomi Osaka JPN vs. WC Suzan Lamens NED  6-2, 6-2
WC Bianca Andreescu CAN vs. 6 Yue Yuan CHN 6-4, 6-4
==
Q Robin Montgomery USA vs. Jule Niemeier GER 6-3, 6-3
3 Ekaterina Alexandrova vs. Emina Bektas USA 7-5, 6-4
Greet Minnen BEL vs. 7 Donna Vekic CRO 6-1, 0-6, 7-5
2 Liudmila Samsonova vs. WC Celine Naef SUI 7-5, 6-2

R32
1 Jessica Pegula USA vs. Q Aliaksandra Sasnovich 6-2, 6-2
Aleksandra Krunic SRB vs. Q Jessika Ponchet FRA 4-6, 6-2, 6-1
Q Dalma Galfi HUN vs. Arantxa Rus NED vs.  6-0, 6-3
5 Veronika Kudermetova vs. Bai Zhuoxuan CHN 7-5, 6-1

WC Naomi Osaka JPN vs. 4 Elise Mertens BEL 6-2, 6-4
WC Suzan Lamens NED vs. Bernarda Pera USA 4-6, 6-2, 6-4
WC Bianca Andreescu CAN vs. Q Eva Vedder NED 4-6, 6-3, 6-2
6 Yue Yuan CHN vs. Diana Shnaider 1-6, 6-4, 6-3
==
Q Robin Montgomery USA vs. 8 Magda Linette POL 6-7(4), 6-3, 7-5
Clara Tauson 🇩🇰 vs. Jule Niemeier GER 4-6, 7-6(3), 4-6
Emina Bektas USA vs. Anna Blinkova 6-4, 6-0
3 Ekaterina Alexandrova vs. Arina Rodionova AUS 6-3, 6-4

7 Donna Vekic CRO vs. Tamara Korpatsch GER 6-1, 6-3
Greet Minnen BEL vs. Rebeka Masarova ESP 6-2, 6-4
WC Celine Naef SUI vs. Q Elizabeth Mandlik USA 7-6(4), 1-6, 6-4
2 Liudmila Samsonova vs. Alison Van Uytvanck BEL


Men’s singles

Finale: 1 Alex de Minaur AUS vs. 7 Sebastian Korda USA 6-2, 6-4

Semifinale
1 Alex de Minaur AUS vs. 3 Ugo Humbert FRA 7-6(4), 6-3
7 Sebastian Korda USA vs. 6 Tallon Griekspoor NED 6-2, 6-4

Kvartfinale
1 Alex de Minaur AUS vs. PR Milos Raonic CAN 7-5, 6-2
3 Ugo Humbert FRA vs. Q Gijs Brouwer NED 4-6, 5-2 susp.
6 Tallon Griekspoor NED vs. Aleksandar Vukic AUS 4-6, 6-3, 7-6(4)
7 Sebastian Korda USA vs. 2 Tommy Paul USA 6-4, 6-2

1/8-finale
1 Alex de Minaur AUS vs. LL Zizou Bergs BEL 7-5, 6-4
PR Milos Raonic CAN vs. Roberto Bautista Agut ESP 4-6, 6-4, 7-5
3 Ugo Humbert FRA vs. Arthur Fils FRA  6-3, 7-6(1)
Q Gijs Brouwer NED vs. 5 Adrian Mannarino FRA 6-3, 6-3

6 Tallon Griekspoor NED vs. Mackenzie McDonald USA 6-3, 7-6(5)
Aleksandar Vukic AUS vs. 4 Karen Khachanov 6-4, 5-7, 7-6(4)
7 Sebastian Korda USA vs. Luca Nardi ITA 7-5, 7-5
2 Tommy Paul USA vs. Alexei Popyrin AUS 5-7, 6-4, 6-3

R32
1 Alex de Minaur AUS – bye
LL Zizou Bergs BEL vs. WC Tim Van Rijthoven NED 6-4, 6-3
Roberto Bautista Agut ESP vs. Q Marc-Andrea Huesler SUI 7-6(7), 6-2
PR Milos Raonic CAN vs. 8 Jordan Thompson AUS 6-3, 6-4

3 Ugo Humbert FRA – bye
Arthur Fils FRA vs. Arthur Cazaux FRA 6-4, 6-4
Q Gijs Brouwer NED vs. Jakub Mensik CZE 6-1, 3-6, 6-3
5 Adrian Mannarino FRA vs. Q Stefano Napolitano ITA 3-6, 7-6(5), 6-2
==
6 Tallon Griekspoor NED vs. Miomir Kecmanovic SRB 6-7(3), 7-6(7), 7-6(3)
Mackenzie McDonald USA vs. WC Botic van de Zandshulp NED 6-4, 4-6, 6-2
Aleksandar Vukic AUS vs. Max Purcell AUS 6-3, 7-6(5)
4 Karen Khachanov – bye

7 Sebastian Korda USA vs. Q Tristan Schoolkate AUS 6-4, 7-6(4)
Luca Nardi ITA vs. WC David Goffin BEL 7-5, 7-5
Alexei Popyrin AUS vs. Rinky Hijikata AUS 6-4, 6-4
2 Tommy Paul USA – bye

Qfi:
194 Marc-Andrea Huesler SUI vs. 156 Otto Virtanen 🇫🇮 7-6, 7-6(4)

Q16
194 Marc-Andrea Huesler SUI  vs. (2) 96 Adam Walton AUS 7-6(3), 6-1
156 Otto Virtanen 🇫🇮 vs. (6) 123 Zachary Svajda USA 4-6, 6-4, 7-6(4)

📺WTATV.com, TV 2 Play (fra torsdag)


ATP 250 Stuttgart (GER) – Græs

📺Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: 6 Jack Draper GBR vs. PR Matteo Berrettini ITA 3-6, 7-6(5), 6-4

Semifinale
6 Jack Draper GBR vs. Brandon Nakashima USA 6-3, 6-3
PR Matteo Berrettini ITA vs. 5 Lorenzo Musetti ITA 6-4, 6-0

Kvartfinale
Brandon Nakashima USA vs. 7 Jan-Lennard Struff GER – walkover
6 Jack Draper GBR vs. 4 Frances Tiafoe USA 5-7, 6-4, 7-6(1)
5 Lorenzo Musetti ITA vs. 3 Alexander Bublik KAZ 4-6, 6-1, 1-0 Ret’d
PR Matteo Berrettini ITA vs. Q James Duckworth AUS 6-4, 7-5

1/8-finale
Brandon Nakashima USA vs. LL Richard Gasquet FRA 6-3, 6-4
7 Jan-Lennard Struff GER vs. Arthur Rinderknech FRA 6-4, 7-6(0)
4 Frances Tiafoe USA vs. Yannick Hanfmann GER 7-5, 7-6(5)
6 Jack Draper GBR vs. Marcos Giron USA  6-4, 3-6, 6-3
==
5 Lorenzo Musetti ITA vs. Dominik Koepfer GER 6-7(9), 7-6(5), 6-3
3 Alexander Bublik KAZ vs. WC Hamad Medjedovic SRB 6-1, 7-6(4)
PR Matteo Berrettini ITA vs. WC Denis Shapovalov CAN 6-4, 6-4
Q James Duckworth AUS vs. 2 Ben Shelton USA 7-6(5), 4-6, 6-3

R32
LL Richard Gasquet FRA – bye
Brandon Nakashima USA vs. Christopher Eubanks USA 7-6(4), 6-4
Arthur Rinderknech FRA vs. Alex Michelsen USA 6-4, 7-5
7 Jan-Lennard Struff GER vs. Flavio Cobolli ITA 7-6(7), 6-3

4 Frances Tiafoe USA – bye
Yannick Hanfmann GER vs. WC Henri Squire GER 6-3, 6-3
Marcos Giron USA vs. Andy Murray GBR 6-3, 6-4
6 Jack Draper GBR vs. Sebastian Ofner AUT 7-6(4), 7-6(5)
==
5 Lorenzo Musetti ITA vs. Q Giovanni Mpetshi Perricard FRA 7-6(9), 7-6(9)
Dominik Koepfer GER vs. Zhizhen Zhang CHN 4-6, 7-6(5), 7-6(6)
WC Hamad Medjedovic SRB vs. Fabian Marozsan HUN 6-7(3), 6-1, 6-4
3 Alexander Bublik KAZ – bye

PR Matteo Berrettini ITA vs. 8 Roman Safiullin 7-6(8), 5-7, 7-5
WC Denis Shapovalov CAN vs. Q Matteo Martineau FRA 7-6(5), 7-5
Q James Duckworth AUS vs. Q Pierre-Hugues Herbert FRA 6-4, 7-6(2)
2 Ben Shelton USA – bye


Champions Battle, Jyske Bank Boxen, Herning

📺Kanal 5, Max, Discovery+, Eurosport Premium

Opvisningskampe tirsdag 11. juni – start 18:30
Caroline Wozniacki def. Elina Svitolina
2015: Holger Rune def. Gael Monfils
2215: Rune/Wozniacki lost to Svitolina/Monfils

<< tilbage


WTA & ATP Challenger (Uge 24)

Place Country Category Surface
Nottingham Storbritannien CH 125 Grass
Perugia Italien CH 125 Clay
Valencia ESP WTA 125 Clay
Bratislava Slovakiet CH 100 Clay
Lyon Frankrig CH 100 Clay
Lima Peru CH 50 Clay

 

WTA 125 Valencia

📺https://www.wtatennis.com/tournament/2061/valencia-125/2024/live


CH 100 Bratislava (SVK)

1/8-finale: Johannes Ingildsen 🇩🇰/Simon Freund 🇸🇪 vs. Jakob Schnaitter/Mark Wallner GER 6-4, 4-6, [6-10]

<< tilbage


ITF World Tennis Tour (Uge 24)

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/

Place Country Category Surface
Biarritz France W100  Clay
Guimaraes Portugal W75  Hard
Taizhou China, P.R. W50  Hard
Gdansk Poland W35  Clay
Elvas Portugal M25  Hard
Martos Spain M25  Hard
Rabat Morocco M25  Clay
Villeneuve-Loubet France M25  Clay
Wichita, KS USA M25  Hard
Aarhus Denmark M25  Clay
Anseong Korea, Rep. M15  Hard
Chieti Italy M15  Clay
Hong Kong Hong Kong, China M15  Hard
Koszalin Poland M15  Clay
Kursumlijska Banja Serbia M15  Clay
KURSUMLIJSKA BANJA Serbia W15  Clay
Madrid Spain W15  Clay
Monastir Tunisia M15  Hard
Monastir Tunisia W15  Hard
Norges-la-Ville France W15  Hard
Nyiregyhaza Hungary M15  Clay
Oradea Romania M15  Clay
San Diego, CA USA M15  Hard
San Diego, CA USA W15  Hard
Santo Domingo Dominican Republic M15  Hard
Santo Domingo Dominican Republic W15  Hard
Tokyo Japan W15  Hard

 

W100 Biarritz (FRA)

Qfi: 1195 Olivia Gram 🇩🇰 vs. (3) 276 Victoria Jimenez Kasintseva AND 3-6, 1-6

Q16
587 Olga Helmi 🇩🇰 vs. (16) 550 Ena Koike JPN 4-6, 7-5, 3-6

(3) 276 Victoria Jimenez Kasintseva AND vs. Leire De Ezcurra FRA 6-1, 6-3
1195 Olivia Gram 🇩🇰 vs. (9) 457 Emeline Dartron FRA 3-6, 6-2, 7-6(2)

W35 Gdansk (POL) 

Qfi: 596 Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰 vs. Anastasiia Firman UKR 2-6, 5-7

Q16
596 Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰 vs. Gabriela Vilar USA 6-2, 6-0
Anastasiia Firman UKR vs. (15) 1108 Hanna Bougouffa FRA 7-6(5), 6-4


M25 Aarhus 🇩🇰 – Grus

📺Sport Live

Finale: (1) 270 Elmer Møller 🇩🇰 vs. (2) 305 August Holmgren 🇩🇰 6-3, 6-0

Semifinale
(1) 270 Elmer Møller 🇩🇰 vs. 1196 Toby Martin GBR 6-0, 6-2
(2) 305 August Holmgren 🇩🇰 vs. (4) 396 Lucas Gerch GER 6-0, 7-6(6)

Kvartfinale
(1) 270 Elmer Møller 🇩🇰 vs. (6) 462 Eric Vanshelboim 🇺🇦 6-3, Ret’d
1196 Toby Martin GBR vs. (6) 531 Adrian Oetzbach GER 6-2, 6-4
(4) 396 Lucas Gerch GER vs. 533 Buvaysar Gadamauri BEL 4-6, 6-3, 6-2
(2) 305 August Holmgren 🇩🇰 vs. 981 Adam Heinonen 🇸🇪 7-6(4), 6-3

1/8-finale
(1) 270 Elmer Møller 🇩🇰 vs. 1090 Jonas Trinker AUT 6-3, 6-1
(6) 462 Eric Vanshelboim 🇺🇦 vs. 1306 Sebastian Eriksson 🇸🇪 6-2, 6-4
1196 Toby Martin GBR vs. (3) 363 Daniel Michalski POL 6-4, 1-6, 7-5
(6) 531 Adrian Oetzbach GER vs. Q 2067 Andrea Fiorentini ITA 6-2, 3-6, 6-3


533 Buvaysar Gadamauri BEL vs. Q Olle Sonesson Lidholt 🇸🇪 6-1, 6-0
(4) 396 Lucas Gerch GER vs. 1020 Christian Sigsgaard 🇩🇰 6-0, 6-2
981 Adam Heinonen 🇸🇪 vs. 894 Mark Whitehouse GBR 4-6, 6-0, 7-5
(2) 305 August Holmgren 🇩🇰 vs. 1002 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 6-7(5), 6-4, 6-2

R32
(1) 270 Elmer Møller 🇩🇰 vs. 1023 Philip Hjorth 🇩🇰 6-2, 6-2
1090 Jonas Trinker AUT vs. WC/1890 Erik Grevelius 🇸🇪 6-4, 6-1
1306 Sebastian Eriksson 🇸🇪 vs. Q/1436 Leyton Rivera 🇸🇪 3-3 Ret’d
(6) 462 Eric Vanshelboim 🇺🇦 vs. WC Carl Emil Overbeck 🇩🇰 6-2, 6-2

(3) 363 Daniel Michalski POL vs. 1009 Leopold Zima GER 6-1, 7-6(4)
WC Oskar Brostrøm Poulsen 🇩🇰 vs. 1196 Toby Martin GBR 1-6, 3-6
Q/2067 Andrea Fiorentini ITA vs. Q Filip Gustafsson 🇸🇪 6-1, 6-2
Q Sebastian Grundtvig Jørgensen 🇩🇰 vs. (6) 531 Adrian Oetzbach GER 4-6, 6-3, 1-6
==
533 Buvaysar Gadamauri BEL vs. (7) 502 Viktor Durasovic 🇳🇴 6-2, 6-3
(Q) Nikolaj Katic 🇩🇰 vs. Q Olle Sonesson Lidholt 🇸🇪 1-6, 4-6
1020 Christian Sigsgaard 🇩🇰 vs. LL Jan Simonsson 🇸🇪 6-0, 6-0
WC Valdemar Frederik Pape 🇩🇰 vs. (4) 396 Lucas Gerch GER 1-6, 4-6

894 Mark Whitehouse GBR vs. (5) 399 Jelle Sels NED 6-4, Ret’d
Q Felipe Mikkelsen 🇩🇰 vs. 981 Adam Heinonen 🇸🇪 1-6, 5-7
1002 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. 767 Patrick Kaukovalta 🇫🇮 6-4, 3-6, 6-2
(2) 305 August Holmgren 🇩🇰 vs. 547 Olaf Pieczkowski POL 6-4, 6-0

Qfi
Yakup Uzunel 🇩🇰 vs. (2) 1802 Markus Bolin 🇸🇪 6-4, 7-5
(5) Filipe Mikkelsen 🇩🇰 vs. (11) Erwin Troebinger ITA 7-6(6), 6-2
WC Sebastian Grundtvig Jørgensen 🇩🇰 vs. (6) Olle Noltorp 🇸🇪 6-3, 6-3
(12) Nikolaj Katic 🇩🇰 vs. (8) Jan Simonsson 🇸🇪 3-6, 6-3, [10-7]

Q16
(2) 1802 Markus Bolin 🇸🇪 – bye
Yakup Uzunel 🇩🇰 vs. Sheikh Arslan Waqar PAK 6-0, 6-0

(5) Filipe Mikkelsen 🇩🇰 – bye
Thomas Joachim Hansen 🇩🇰 vs. (11) Erwin Troebinger ITA 0-6, 1-6

(6) Olle Noltorp 🇸🇪 – bye
WC Sebastian Grundtvig Jørgensen 🇩🇰 vs. (10) Patric Prinoth ITA 6-4, 6-1

(8) Jan Simonsson 🇸🇪 – bye
(12) Nikolaj Katic 🇩🇰 vs. Emil Chr. E. Mikkelsen 🇩🇰 6-7(4), 6-3, [13-11]

Doubles

Finale: Oskar Brostrøm Poulsen/Carl Emil Overbeck 🇩🇰 vs. Christian Sigsgaard/August Holmgren 🇩🇰 6-4, 3-6, [10-5]

Semifnale
Oskar Brostrøm Poulsen/Carl Emil Overbeck 🇩🇰 vs. Erik Grevelius/Adam Heinonen 🇸🇪 7-6(4), 6-4
Christian Sigsgaard/August Holmgren 🇩🇰 vs. Marcel Hornung GER/Lucas Hammond USA 6-3, 6-4

Kvartfinale
Oskar Brostrøm Poulsen/Carl Emil Overbeck 🇩🇰 vs. 1 Mark Whitehouse/James Davis GBR 7-6(5), 2-6, [10-5]

Christian Sigsgaard/August Holmgren 🇩🇰 vs. 3 Buvaysar Gadamauri BEL/Jelle Sels – walkover
Marcel Hornung GER/Lucas Hammond USA vs. 2 Eric Vanshelboim 🇺🇦/Viktor Durasovic 🇳🇴 – walkover

1/8-finale
Oskar Brostrøm Poulsen/Carl Emil Overbeck 🇩🇰 vs. Kane Bonsach Ganley/Philip Hjorth 🇩🇰 6-3, 6-3

Christian Sigsgaard/August Holmgren 🇩🇰 vs. Thomas Joachim Hansen 🇩🇰/Toby Martin GBR 6-0, 6-0

2 Eric Vanshelboim 🇺🇦/Viktor Durasovic 🇳🇴 vs. Vesa Ahti 🇫🇮/James Markiewicz GBR 6-2, 1-6, [10-5]

<< tilbage


ITF Junior (uge 24)

J60 Holte 🇩🇰 – Grus

Boys singles

Kvartfinale
(15) 1425 Lucas Christmas Møller 🇩🇰 vs. (5) 623 Dan Mughes GBR 6-4, 5-7, 3-6
(6) 644 Rasmus Hembo Mathiasen 🇩🇰 vs. (3) 442 Jan Sadzik POL 4-6, 6-2, 5-7
(11) 1196 Mads Bruhn Aaby 🇩🇰 vs. 3350 Tom Frederik Siebold GER 4-6, 0-6
(7) 725 August Brostrøm Poulsen 🇩🇰 vs. (2) 350 Artem Lyapshin GER 1-6, 3-6

1/8-finale
(15) 1425 Lucas Christmas Møller 🇩🇰 vs. (Q) 3802 Christoffer Topp-Parving 🇩🇰 7-5, 6-2
(10) 1123 Tristan Thomas Engelschmidt 🇩🇰 vs. (5) 623 Dan Mughes GBR 2-6, 3-6
(3) 442 Jan Sadzik POL vs. (14) 1312 Mats Egbring GER 4-6, 6-2, 6-4
(6) 644 Rasmus Hembo Mathiasen 🇩🇰 vs. (9) 1063 Constantin Neubauer AUT 6-2, 7-5
==
(11) 1196 Mads Bruhn Aaby 🇩🇰 vs. (8) 1037 Danila Folkheims LAT 6-3, 7-5
3350 Tom Frederik Siebold GER vs. (16) 1503 Simon Gruber AUT 7-5, 6-2
(7) 725 August Brostrøm Poulsen 🇩🇰 vs. 1519 Oliver Steines 🇩🇰 6-2, 6-2
Q 3802 Christoffer Emil Jessen 🇩🇰 vs. vs. (2) 350 Artem Lyapshin GER 4-6, 3-6

R32
(Q) 3802 Christoffer Topp-Parving 🇩🇰 vs. (1) 237 Jerome Esthan AUS 6-3, 6-4
(15) 1425 Lucas Christmas Møller 🇩🇰 vs. 1845 Fredrik-Nielsen 🇳🇴 6-4, 6-2
(10) 1123 Tristan Thomas Engelschmidt 🇩🇰 vs. 3592 Emil Remsted 🇩🇰 2-6, 7-6(3), 6-3
(5) 623 Dan Mughes GBR vs. Q Noah Walther GER 6-0, 6-0

(3) 442 Jan Sadzik POL vs. Fabian Carvik 🇳🇴 6-1, 6-1
(14) 1312 Mats Egbring GER vs. 2733 Arvid Magjard 🇸🇪
WC Tristan Brogaard 🇩🇰 vs. (9) 1063 Constantin Neubauer AUT 1-6, 1-6
(6) 644 Rasmus Hembo Mathiasen 🇩🇰 vs. Q Jonah Mielke GER 6-0, 6-2
==
(8) 1037 Danila Folkheims LAT vs. 2059 Johan Otto Christensen-Scheel 🇳🇴 6-4, 6-4
(11) 1196 Mads Bruhn Aaby 🇩🇰 vs. Q Julius Jauck GER 6-4, 4-6, 6-2
WC Mingus Zack Hansen 🇩🇰 vs. (16) 1503 Simon Gruber AUT 5-7, 1-6
(4) 446 Christian Grønfeldt-Sørensen 🇩🇰 vs. 3350 Tom Frederik Siebold GER 4-6, 4-6

(7) 725 August Brostrøm Poulsen 🇩🇰 vs. 1865 Damien Clerc FRA 5-7, 6-3, 6-3
1519 Oliver Steines 🇩🇰 vs. (12) 1221 Peter Kieslinger AUT 7-5, 6-3
Q 3802 Christoffer Emil Jessen 🇩🇰 vs. (15) 1240 Amir Albeg ISR 6-3, 6-4
2727 Andreas Philip Cort Maleeva Hansen 🇩🇰 vs. (2) 350 Artem Lyapshin GER 6-7(4), 6-4, 1-6

R64
(1) 237 Jerome Esthan AUS – bye
(Q) 3802 Christoffer Topp-Parving 🇩🇰 vs. vs. Q Elias Barth GER 6-1, 6-2
3592 Mathias Præstholm 🇩🇰 vs. 1845 Fredrik-Nielsen 🇳🇴 1-6, 0-6
(15) 1425 Lucas Christmas Møller 🇩🇰 – bye

(10) 1123 Tristan Thomas Engelschmidt 🇩🇰 – bye
3592 Emil Remsted 🇩🇰 vs. 3592 Ivo Sampayo ITA 6-0, 6-1
2151 Christopher Lund Kuhl 🇩🇰 vs. Q Noah Walther GER 6-2, 6-3
(5) 623 Dan Mughes GBR – bye

(3) 442 Jan Sadzik POL – bye
3592 Nikolas Groth Arentoft 🇩🇰 vs. Fabian Carvik 🇳🇴 6-4, 1-6, 3-6
WC Marcus Tofft 🇩🇰 vs. 2733 Arvid Magjard 🇸🇪 1-6, 0-6
(14) 1312 Mats Egbring GER – bye

(9) 1063 Constantin Neubauer AUT – bye
WC Tristan Brogaard 🇩🇰 vs. 3592 Martinus Smith Kvalvaag 🇳🇴
WC Isak Malthe Staniok-Dogonowski 🇩🇰 vs. Q Jonah Mielke GER 62, 36, 3-6
(6) 644 Rasmus Hembo Mathiasen 🇩🇰 – bye
==
(8) 1037 Danila Folkheims LAT – bye
WC Magnus Østergaard 🇩🇰 vs. 2059 Johan Otto Christensen-Scheel 🇳🇴 3-6, 0-6
3302 Hector Hertz Nissen 🇩🇰 vs. Q Julius Jauck GER
(11) 1196 Mads Bruhn Aaby 🇩🇰 – bye

(16) 1503 Simon Gruber AUT – bye
WC Mingus Zack Hansen 🇩🇰 vs. 3592 Mats Rygg Hannestad 🇳🇴 6-3, 2-6, 6-3
3159 Christoffer Thielsen 🇩🇰 vs. 3350 Tom Frederik Siebold GER 2-6, 6-4, 6-7(1)
(4) 446 Christian Grønfeldt-Sørensen 🇩🇰 – bye

(7) 725 August Brostrøm Poulsen 🇩🇰 – bye
WC Jens Holger Nissen 🇩🇰 vs. 1865 Damien Clerc FRA 6-7(4), 2-6
1519 Oliver Steines 🇩🇰 vs. 1745 Viggo Wagenknecht GER 6-4, 6-3
(12) 1221 Peter Kieslinger AUT – bye

(15) 1240 Amir Albeg ISR – bye
Q 3802 Christoffer Emil Jessen 🇩🇰 vs. Petter Christopher Berg Hagen 🇳🇴 5-7, 6-1, 6-3
2727 Andreas Philip Cort Maleeva Hansen 🇩🇰 vs. 2632 Pavlos Tryfon CYP 6-1, 5-7, 6-4
(2) 350 Artem Lyapshin GER – bye

Qfi
(1) 3802 Christoffer Topp-Parving 🇩🇰 vs. Asger Sørensen 🇩🇰 6-2, 6-0
(2) 3802 Christoffer Emil Jessen 🇩🇰 vs. Christoffer Hassel 🇩🇰 6–2, 6-1
Gustav Blok Clevin 🇩🇰 vs. Julius Jauck GER 1-6, 3-6
Sebastian Kvist 🇩🇰 vs. Noah Walther GER 4-6, 1-6

Q16
(1) 3802 Christoffer Topp-Parving 🇩🇰 vs. Oliver Wei Liu 🇸🇪 7-6(2), 3-6, [10-6]
Asger Sørensen 🇩🇰 vs. Thorbjorn Haubro Jensen 🇩🇰 6-0, 6-1

(2) 3802 Christoffer Emil Jessen 🇩🇰 vs. Adrien Joel Benjamin Hoffmann GER 7-5, 6-2
Christoffer Hassel 🇩🇰 vs. David Kalen 🇸🇪 6-4, 7-5

Gabriel Pyndt 🇩🇰 vs. Julius Jauck GER 4-6, 2-6
Gustav Blok Clevin 🇩🇰 vs. Leon Kraemer GER 6-2, 6-3

Oscar Alexander Strøm Lundsfryd 🇩🇰 vs. Jonah Mielke GER 4-6, 4-6
Francis Alexander Lendvay Thoresen 🇳🇴 vs. Hugo Bucht 🇸🇪

Sebastian Kvist 🇩🇰 vs. Dominic Augustinovic 🇩🇰
Noah Walther GER vs. Veljko Korunoski 🇸🇪 6-2, 6-1

Q32
(1) 3802 Christoffer Topp-Parving 🇩🇰 – bye
Nicholai H. Petersen 🇩🇰 vs. Oliver Wei Liu 🇸🇪 1-6, 1-6
Asger Sørensen 🇩🇰 vs. Petter Storberg 🇳🇴 6-2, 6-0
Thorbjorn Haubro Jensen 🇩🇰 – bye

(2) 3802 Christoffer Emil Jessen 🇩🇰 – bye
Andreas Frederiksen 🇩🇰 vs. Adrien Joel Benjamin Hoffmann GER 2-6, 3-6
Philip Østergaard 🇩🇰 vs. David Kalen 🇸🇪 0-6, 3-6
Christoffer Hassel 🇩🇰 – bye

Julius Jauck GER – byee
Gabriel Pyndt 🇩🇰 vs. Henning Olofsson 🇸🇪 6-1, 6-0
Gustav Blok Clevin 🇩🇰 vs. Carl Christian Christensen-Brusletto 🇳🇴 6-1, 4-6, [10-6]
Leon Kraemer GER vs. Aksel Lund Østergaard 🇩🇰 3-4 Ret’d

Giuseppe Catapane ITA – bye
Carl Filip Bak Weller 🇩🇰 vs. Elias Barth GER 3-6, 0-6
Sebastian Sehic Rasmussen 🇩🇰 vs. Nils Leveau 🇸🇪 4-6, 3-6
Mads Tvede 🇩🇰 vs. Filip Nawrocki POL 1-6, 2-6

Oscar Alexander Strøm Lundsfryd 🇩🇰 – bye
Sebastian Kjølbye 🇩🇰 vs. Jonah Mielke GER 1-6, 7-6(5), [7-10]
Valdemar Spillemose Andersen 🇩🇰 vs. Francis Alexander Lendvay Thoresen 🇳🇴 6-4, 2-6, [7-10]
Hugo Bucht 🇸🇪 vs. Vincent Risoldi USA 6-4, 6-4

Dominic Augustinovic 🇩🇰 – bye
Sebastian Kvist 🇩🇰 vs. Giorgio Sabet SUI 2-6, 7-6(1), [10-3]

Philip Hostrup 🇩🇰 vs. Veljko Korunoski 🇸🇪 1-6, 3-6
Adrien William Lee Weber 🇩🇰 vs. Noah Walther GER 2-6, 1-6

Boys doubles

Semifinale
Mathiasen/Engelschmidt vs. 8 Tom Frederik Siebold/Mats Egbring GER 6-3, 4-6, [4-10]
Poulsen/Grønfeldt-Sørensen vs. 3 Constantin Neubauer/Jerome Estephan AUS 3-6, 7-5, [8-10]

Kvartfinale
Rasmus Hembo Mathiasen/Tristan Thomas Engelschmidt 🇩🇰 vs. 7 Lucas Christmas Møller/Andreas Philip Cort Maleeva Hansen 🇩🇰 6-1, 6-4
August Brostrøm Poulsen/Christian Grønfeldt-Sørensen 🇩🇰 vs. 5 Amir Albeg ISR/Dan Hughes GBR 6-2, 6-4


Girls singles

Kvartfinale: (1) 458 Cecilie Agerbek Fridthjof 🇩🇰 vs. 2167 Polina Skliar UKR 4-6, 3-6

1/8-finale
(1) 458 Cecilie Agerbek Fridthjof 🇩🇰 vs. (14) 1432 Ines Delaloye SUI 6-1, 6-1
2167 Polina Skliar UKR vs. (5) 893 Justyna Anna Strykova CZE 6-1, 6-3
(4) 838 Jolie Angelique Abendroth GER vs. (16) 1688 Jaimee Collinson NZL 6-1, 6-1
Caroline Hermanns 🇩🇰 vs. Victoria Brand GER 3-6, 4-6

(13) 1669 Anna Brandt Schulz 🇩🇰 v. (3) 12 Victoria Kapcia 🇸🇪 4-6, 2-6
(11) 1210 Julie Jirakova CZE  vs. (7) 927 Sophia Izabella Ragus 🇩🇰 – walkover

R32
(1) 458 Cecilie Agerbek Fridthjof 🇩🇰 vs. 2584 Gabriella Eie 🇳🇴 6-3, 6-1
Clara Møller Wilstrup 🇩🇰 vs. (14) 1432 Ines Delaloye SUI 3-6, 1-6
2167 Polina Skliar UKR vs. (9) 968 Michelle Kirsch 6-1, 6-2
(5) 893 Justyna Anna Strykova CZE vs. 2215 Tallulah Belle Lynn-Browne IRL 6-1, 6-2

(4) 838 Jolie Angelique Abendroth GER vs. 3962 Charlotte Felux CZE 7-6(2), 6-4
(16) 1688 Jaimee Collinson NZL vs. Q Felien Willemse NED 6-1, 6-2
Caroline Hermanns 🇩🇰 vs. (12) 1343 Lena Jednacz POL 4-6, 7-5, 6-2
(4) Sofia Mortensen 🇩🇰 vs. Victoria Brand GER 2-6, 2-6
==
(6) 908 Stefaniya Neporent vs. Hanna Augustynska POL 6-1, 6-2
(10) 1095 Isabella Angelina Abendroth GER vs. Q Annika Schult GER 6-1, 6-2
(13) 1669 Anna Brandt Schulz 🇩🇰 vs. 3540 Sofiia Kucherova UKR 6-3, 6-1
Q Alberte Høybye 🇩🇰 vs. (3) 12 Victoria Kapcia 🇸🇪 5-7, 4-7

(7) 927 Sophia Izabella Ragus 🇩🇰 vs. 3540 Maja Schweika GER 6-4, 6-3
2447 Ella Møller Wilstrup 🇩🇰 vs. (11) 1210 Julie Jirakova CZE 4-6, 1-6
2278 Marie Benmouyal 🇩🇰 vs. (13) 1380 Iben Storkaas 🇳🇴 3-6, 1-6
(2) 549 Laura Maser GER vs. 3159 Hedvig Turesson 🇸🇪 6-0, 6-3

Q Silje Feldskou 🇩🇰
Q Karina Maria Macarie ROU

Qfi
Silje Feldskou 🇩🇰 vs. Andrea Eie Worren 🇳🇴 – walkover
Alberte Høybye 🇩🇰 vs.  Emma Van Zijll Langhout NED 4-6, 6-2, [10-8]
Karina Maria Macarie ROU vs. Katrine Rose Damkjær 🇩🇰 – walkover
Oline Vienberg Skovgaard 🇩🇰 vs. Luisa Gavriloutsa GER 3-6, 3-6

Q16
Andrea Eie Worren 🇳🇴 – bye
Silje Feldskou 🇩🇰 vs. Katalin Kormos GER – walkover

Emma Van Zijll Langhout NED – bye
Alberte Høybye 🇩🇰 vs. Manon Singer GER – walkover

Annika Schult GER – bye
Vanesa Vida Novovic 🇩🇰 vs. Veronik Belova

Karina Maria Macarie ROU – bye
Katrine Rose Damkjær 🇩🇰 vs. Rafaela Mihailescu 🇸🇪 6-3, 6-4

Smilla Haupt 🇩🇰 vs. Felien Willemse NED 2-6, 3-6

Oline Vienberg Skovgaard 🇩🇰 vs. Johanna Chryssafi 🇳🇴 6-1, 6-0
Luisa Gavriloutsa GER vs. Isabelle Robles 🇸🇪 – walkover

Girls doubles

Finale: Fridthjof/Skliar vs. 2 Isabella & Jolie Angelina Abendroth GER – walkover

Semifinale
Fridthjof/Skliar vs. 1 Julie Jirakova CZE/Laura Maser GER 6-1, 7-5
Hermanns/Eie vs. 2 Isabella & Jolie Angelina Abendroth GER 4-6, 5-7

Kvartfinale
6 Cecilie Agerbek Fridthjof 🇩🇰/Polina Skliar UKR vs. 3 Lena Jednacz POL/Victoria Kapcia 🇸🇪 6-3, 6-1
Caroline Hermanns 🇩🇰/Gabriella Eie 🇳🇴 vs. Charlotte Felux/Justyna Anna Strykova CZE 6-2, 6-4


J60 Kramfors 🇸🇪 – Grus

Boys singles

R64: 2218 Marcus Sehested 🇩🇰 vs. 2218 Theodor Lorenztzon 🇸🇪 1-6, 1-6

Boys doubles

R32: Marcus Sehested 🇩🇰/Egor Rybakov 🇫🇮 vs. Theodor Lorentzon/Fili Hesser 🇸🇪 6-4, 2-6, [10-6]

<< tilbage


Tennis Europe (Uge 24)

Cat 3 Hillerød 🇩🇰 – Grus

U14 Boys singles

Kvartfinale: (7) 623 Nicholai H. Petersen 🇩🇰 vs. (1) 65 Ian Barroeta ESP 2-6, 0-6

1/8-finale
WC 1279 Viktor Ildor Lyngbæk 🇩🇰 vs. (1) 65 Ian Barroeta ESP 2-6, 1-6
(7) 623 Nicholai H. Petersen 🇩🇰 vs. Q Jin Nishimura JPN 6-3, 6-3
(4) 311 Villum Thorsted Riddersholm 🇩🇰 vs. Q Reiji Mizoguchi JPN 6-3, 3-6, 6-7(2)
LL William Thyssen Wendell 🇩🇰 vs. (8) 630 Noel Hajduk 🇸🇪2-6,1-6

(6) 597 Tim Maximilian Friese GER vs. LL William Lundahl 🇸🇪 6-2, 6-4
(3) 265 Daniel Bronner Lesoil 🇳🇴 vs. Valter Mandir 🇸🇪 6-3,6-0
(3) 412 Laurits Østergaard 🇩🇰 vs. Q Yuto Hisano JPN 2-6, 2-6
(2) 231 Emil Curovic 🇸🇪 vs. Q 1111 Thiago Aiello ITA 6-2, 6-1

R32
WC 1279 Louie Waldemar Jessen 🇩🇰 vs. (1) 65 Ian Barroeta ESP 1-6, 1-6
WC 1279 Viktor Ildor Lyngbæk 🇩🇰 vs. LL 1279 Albert Wennergren 🇸🇪 7-5, 6-4
Q Jin Nishimura JPN vs. 646 Henrik Aamann 🇳🇴 6-2, 6-0
(7) 623 Nicholai H. Petersen 🇩🇰  vs. Q Theo Walderyd 🇸🇪 6-3, 1-6, 7-5

(4) 311 Villum Thorsted Riddersholm 🇩🇰 vs. Q 1155 Oliver Forsman 🇸🇪 E6-3, 6-1
Q Reiji Mizoguchi JPN vs. 727 Oscar  Hasselbald Johannesson 🇸🇪 6-1, 6-1
LL William Thyssen Wendell 🇩🇰 vs. WC 1279 Mathias Eie Worren 7-5, 6-3
1052 Oscar Grant-Rosendahl 🇩🇰 vs. (8) 630 Noel Hajduk 🇸🇪 3-6,  0-6
==
Philip Tiedemann 🇩🇰 vs. (6) 597 Tim Maximilian Friese GER 6-3, 6-0
1279 Mads Dam Bitsch 🇩🇰 vs. LL William Lundahl 🇸🇪 3-6, 4-6
Q Ulrik Juul Sørensen 🇩🇰 vs. Valter Mandir 🇸🇪  0-6, 2-6
(3) 265 Daniel Bronner Lesoil 🇳🇴 vs. LL Julian Saado NED 6-0, 6-0

(3) 412 Laurits Østergaard 🇩🇰 vs. Q Iver Olai Boee  Innseth 🇳🇴 7-6(5), 6-2
Q Yuto Hisano JPN vs. Sam Jor 🇸🇪 6-1, 6-0
WC Lucca Isaac Hoar 🇩🇰 vs. Q 1111 Thiago Aiello ITA 0-6, 1-6
1081 Adam Kjærsgaard Sørensen 🇩🇰 vs. (2) 231 Emil Curovic 🇸🇪 5-7,  1-6

Qfi
Ulrik Juul Sørensen 🇩🇰 vs. Philip Hassing 🇩🇰 6-2, 6-4
William Thyssen Wendell 🇩🇰 vs. (2) 1111 Thiago Aiello ITA 3-6, 2-6
Reinholdt Emil Brandt Schultz 🇩🇰 vs. Theo Walderyd 🇸🇪 1-6, 1-6

Q16
Philip Hassing 🇩🇰 vs. (1) 822 Theodor Liedholm 🇸🇪 – walkover
Ulrik Juul Sørensen 🇩🇰 vs. Sean Jayden Conway ITA 6-4, 6-2

WC Ludvig Thøger Frandsen 🇩🇰 vs. (2) 1111 Thiago Aiello ITA 1-6, 2-6
William Thyssen Wendell 🇩🇰 vs. Oscar Hagglof 🇸🇪 6-4, 4-4 Ret’d

William Sander Hjortsø 🇩🇰 vs. (3) 1155 Oliver Forsman 🇸🇪 1-6, 1-6
Theodor Horneman-Thielcke 🇩🇰 vs. Emil Taugbol 🇳🇴 2-6, 3-6

WC Silas Agerbek Fridthjof 🇩🇰 vs. (4) 1279 Albert Wennergren 🇸🇪 4-6, 6-4, [2-10]
WC Andreas Falch Midtgaard 🇩🇰 vs. Yuto Hisano JPN 0-6, 0-6

(5) 1279 Alfred Figge 🇩🇰 vs. Theo Walderyd 🇸🇪 1-6, 6-4, [6-10]
Reinholdt Emil Brandt Schultz 🇩🇰 vs. Bjorn Hommes Ned 2-6, 6-4, [10-5]

Richard Felix Yang Andersen 🇩🇰 vs. Iver Olai Boee Innseth 🇳🇴 0-6, 1-6

Tristan Moadeli 🇩🇰 vs. Vinston Stigh 🇸🇪 4-6, 6-1, [3-10]
Rasmus Kjær Skovgaard 🇩🇰 vs. Jin Nishimura JPN 5-7, 5-7

Felix Palm 🇩🇰 vs. Reiji Mizoguchi JPN 1-6, 0-6
Isak Nørgaard Staun 🇩🇰 vs. William Lundahl 🇸🇪 0-6, 3-6

U14 Boys doubles

Finale: Petersen/Østergaard vs. Jin Nishimura/Yuto Hisano JPN 6-4, 7-6(6)

Semifinale
Riddersholm/Lyngbæk vs. Jin Nishimura/Yuto Hisano JPN 3-6, 2-6
Petersen/Østergaard vs. Bitsch/Skovgaard 6-0, 3-6, [14-12]

Kvartfinale
Villum Thorsted Riddersholm/Viktor Ildor Lyngbæk 🇩🇰 vs. Silas Agerbek Fridthjof 🇩🇰/Reiji Mizoguchi JPN 6-2, 3-6, [10-4]

Rasmus Kjær Skovgaard/Mads Dam Bitsch 🇩🇰 vs. Bjorn Hommes/Julian Saado NED 7-5, 6-4
Nicholai H. Petersen/Laurits Østergaard 🇩🇰 vs. Louie Waldemar Jessen 🇩🇰/Thiago Aiello ITA 6-2, 6-3


U14 Girls singles

Finale: (7) 534 Agnes Bang-Kjærsgaard 🇩🇰 vs. (6) 499 Paula Cortes Medrano ESP

Semifinale
(7) 534 Agnes Bang-Kjærsgaard 🇩🇰 vs. Q Clarissa Santi ITA 6-4, 7-5
(6) 576 Viola From Pedersen 🇩🇰 vs. (6) 499 Paula Cortes Medrano ESP 1-6, 3-6

Kvartfinale
Q Clarissa Santi ITA vs. 916 Esmee Vokers NED  6-1, 6-2
(7) 534 Agnes Bang-Kjærsgaard 🇩🇰 vs. (4) 467 Victoria Frederiksen 🇩🇰 6-2, 6-0
(3) 458 Emilia Eyva Thygesen 🇩🇰 vs. (6) 499 Paula Cortes Medrano ESP 3-6, 5-7
(6) 576 Viola From Pedersen 🇩🇰 vs. (2) 3365 Benedikte Kaljulaid Skov Jensen 🇩🇰 6-4, 6-2

1/8-finale
(1) 338 Sophia Valsted 🇩🇰  vs. Q Clarissa Santi ITA 6-7(0), 6-4, 4-6
Q Vera Elander Rasmussen 🇩🇰  vs. 916 Esmee Vokers NED 4-6, 1-6

(4) 467 Victoria Frederiksen 🇩🇰 vs. 742 Lotta Wiel Golliasch 🇳🇴 6-0, 6-3
(7) 534 Agnes Bang-Kjærsgaard 🇩🇰 vs. 616 Carla Agersbæk Willadsen 🇩🇰 4-6, 6-1, 6-1
==
Q Frederikke Ellen Reedtz 🇩🇰 vs. (6) 499 Paula Cortes Medrano ESP 1-6, 0-6
(3) 458 Emilia Eyva Thygesen 🇩🇰 vs. Q Liva Jansma 6-0, 6-1
(6) 576 Viola From Pedersen 🇩🇰 vs. 1244 Niamh Sutherland IRL 6-2, 6-3
(2) 3365 Benedikte Kaljulaid Skov Jensen 🇩🇰  vs. WC Ella Andrews Wendell 6-0, 6-2

R32
(1) 338 Sophia Valsted 🇩🇰  vs. Coco Cirkeline Lynge Olsen 🇩🇰  6-0, 6-3
Q Clarissa Santi ITA vs. Ingrid Thorn Sørensen 🇩🇰 0-6, 0-6
1244 Filippa Fagerberg 🇩🇰 vs. 916 Esmee Vokers NED 0-6, 2-6
Q Vera Elander Rasmussen 🇩🇰  vs. (5) 472 Scarlett Foley IRL 6-0, 4-6, 1-6

(4) 467 Victoria Frederiksen 🇩🇰 vs. Q Florine Schipper NED 6-1, 6-0
Q Madicken Dunne 🇩🇰 vs. 742 Lotta Wiel Golliasch 🇳🇴 6-2, 2-6, 5-7
616 Carla Agersbæk Willadsen 🇩🇰 vs. 691 Stella Kitsou 6-2, 6-1
(7) 534 Agnes Bang-Kjærsgaard 🇩🇰 vs. 616 Filippa Foxby Munch 🇩🇰 6-3, 6-2
==
1149 Liyana Azarksn 🇩🇰 vs. (6) 499 Paula Cortes Medrano ESP 1-6, 3-6 
Q Frederikke Ellen Reedtz 🇩🇰 vs. 1244 Helene Erikssen 🇳🇴 6-1, 7-5
Q Frederikke Andersen 🇩🇰 vs. Q Liva Jansma 3-6, 2-6
(3) 458 Emilia Eyva Thygesen 🇩🇰 vs. LL Frederikke Leifelt Bastholm 🇩🇰 6-2, 6-2

(6) 576 Viola From Pedersen 🇩🇰 vs. WC 1337 Ophelia Appel-Graem Solove 🇩🇰 6-2, 6-1
WC Maria Bogdanova 🇩🇰 vs. 1244 Niamh Sutherland IRL 1-6, 7-5, 5-7
WC Ella Andrews Wendell vs. Q Hannah Meijer NED 6-3, 7-6(7) 

(2) 3365 Benedikte Kaljulaid Skov Jensen 🇩🇰  vs. Q Isabella Tiedemann 🇩🇰 2-6, 6-4, 6-1

Qfi
Madicken Dunne 🇩🇰 vs. (1) 1337 Frederikke Leifelt Bastholm 🇩🇰 6-2, 6-2
Celeste Deichmann 🇩🇰 vs. Clarissa Santi ITA 5-7, 4-6
Isabella Tiedemann 🇩🇰 vs. Sarah Ann Christensen 🇩🇰 6-2, 6-3
Frederikke Andersen 🇩🇰 vs. Anna Vinten 🇩🇰 6-3, 6-2
Ingrid Thorn Sørensen 🇩🇰 vs. Florine Schipper NED 4-6, 4-6
Vera Elander Rasmussen 🇩🇰  vs. Kassandra-Sofie Steensby 🇩🇰 1-6, 7-6(4), [10-4]
Frederikke Ellen Reedtz 🇩🇰 vs. Anna Irs Serban 🇩🇰 6-3, 6-7(5), [10-4]

Q16
Vera Elander Rasmussen 🇩🇰 – bye
Kassandra-Sofie Steensby 🇩🇰 vs. Fleur Luderer NED 5-7, 6-4, [10-8]

Victoria Amalie Godthaab Jensen 🇩🇰 vs. Hannah Meijer NED 5-7, 2-6

Frederikke Ellen Reedtz 🇩🇰 – bye
Anna Irs Serban 🇩🇰 vs. Nathalie Matute Wilander 6-4, 6-2

U14 Girls doubles

Finale: Valsted/Kjærsgaard vs. Jensen/Willadsen

Semifinale
1 Sophia Valsted/Agnes Bang-Kjærsgaard 🇩🇰 vs. Victoria Frederiksen/Filippa Foxby Munch 🇩🇰 6-2,5-7, [10-4]
3 Benedikte Kaljulaid Skov Jensen/Carla Agersbæk Willadsen 🇩🇰  vs. 2 Emilia Eyva Thygesen 🇩🇰/Paula Cortes Medrano ESP 5-7, 6-3, [12-10]


U16 Boys singles

1/8-finale
2271 Sebastian Sehic Rasmussen 🇩🇰 vs. (1) 132 Nicolai Eie Worren 🇳🇴 0-6, 1-6
WC Thorbjorn Haubro Jensen 🇩🇰 vs. (3) 480 Matej Kukrika CRO 0-6, 1-6
1002 Carl Filip Bak Weller 🇩🇰 vs. (7) 747 Lars Ivarson Horn 🇳🇴 6-1, 3-6, 2-6
1590 Dominic Augustinovic 🇩🇰 vs. (5) 658 Mattis Thorsnes 🇳🇴 2-6, 2-6

R32
WC Nicolai Schølin 🇩🇰 vs. (1) 132 Nicolai Eie Worren 🇳🇴 1-6, 1-6
2271 Sebastian Sehic Rasmussen 🇩🇰 vs. Q Didrik Roos 🇸🇪 6-4, 2-6, 6-2
Anders Elfving Navarro 🇩🇰 vs. 1011 Eivind Roed Rise 🇳🇴 4-6, 2-6
(8) 837 Nils Froebel 🇸🇪 vs. LL Mika Verdegaal NED 6-0, 6-0

(3) 480 Matej Kukrika CRO vs. 1290 Adrien Joel Benjamin Hoffmann GER 5-7, 6-3, 6-1
WC Thorbjorn Haubro Jensen 🇩🇰 vs. Alfred Graffner 🇸🇪 6-1, 6-4
Q Sebastian Hammeleff 🇩🇰 vs. Q Jordi Veenema NED 5-7, 2-6
(6) 700 Benjamin Herbert Kamps 🇳🇴 vs. 1319 Gabriel Wennhall 🇸🇪 7-6(4), 6-4
==
(7) 747 Lars Ivarson Horn 🇳🇴 vs. Q Tigo Nieland NED 6-3, 6-0
1002 Carl Filip Bak Weller 🇩🇰 vs. 1617 Benjamin Blania Loof 🇸🇪 7-6(2), 6-4
Q Christian Morits Guldborg 🇩🇰 vs. Folke Johansson 🇸🇪 2-6, 7-5, 1-6
1131 Scott Authen Johnsen 🇳🇴 vs. (4) 546 Jerzy Filip Urban POL 6-4, 6-1

WC 2344 Philip Østergaard 🇩🇰 vs. (5) 658 Mattis Thorsnes 🇳🇴 1-6, 0-6
1590 Dominic Augustinovic 🇩🇰 vs. Q Tristan Kvarmo 🇸🇪 6-0, 6-0
Q Christoffer Oggesen 🇩🇰 vs. Q Oscar Jusufagic 🇸🇪5-7, 3-6
(2) 328 Finn Stoter NED vs. 2218 Allan Plesko 🇸🇪

Qfi
Christian Morits Guldborg 🇩🇰 vs. (1) 2271 Piotr Szklar POL 6-3, 6-4
Ole Pagh Søndberg 🇩🇰 vs. Didrik Roos 🇸🇪 4-6, 1-6
Christoffer Oggesen 🇩🇰 vs. Leo Granlund 🇸🇪 6-1, 6-1
Finn Sulugiuc 🇩🇰 vs. Tigo Nieland NED 2-6, 1-6

Q16
Leo Granlund 🇸🇪 – bye
Christoffer Oggesen 🇩🇰 vs. Rafael Tiago Dos Santos Costa Kaku POR 6-2, 6-3

Victor Ronnback 🇸🇪 – bye
Sebastian Hammeleff 🇩🇰 vs. Maarten Gerhard Veling NED 6-4, 5-7, [13-11]

Finn Sulugiuc 🇩🇰 – bye
Emil Schølin 🇩🇰 vs. Tigo Nieland NED 2-6, 3-6


U16 Girls singles

Finale: (1) 305 Sofie Carolina Fraes Espersen 🇩🇰 vs. (2) 698 Natalie Havelkova CZE

Semifinale
(1) 305 Sofie Carolina Fraes Espersen 🇩🇰 vs. Nicci Mulder NED 6-3, 6-0
(3) 810 Nora Juncher Kjellin 🇩🇰 vs. (2) 698 Natalie Havelkova CZE 5-7, 4-6

Kvartfinale
(1) 305 Sofie Carolina Fraes Espersen 🇩🇰 vs. (7) 1335 Isabela Skorepova CZE 6-4, 4-6, 7-6(4)
(4) 829 Cassandra Davids Hinnerskov 🇩🇰 vs. Nicci Mulder NED 4-6, 1-6
(3) 810 Nora Juncher Kjellin 🇩🇰 vs. Kamille Thomsen 🇩🇰 6-4, 6-1
(5) 878 Anna Frederikke Forland 🇩🇰  vs. (2) 698 Natalie Havelkova CZE 4-6, 3-6

1/8-finale
(1) 305 Sofie Carolina Fraes Espersen 🇩🇰 vs. 2309 Josefine Beate Pape 🇩🇰 6-2, 6-3
(7) 1335 Isabela Skorepova CZE vs. Denise Lorena Oorlog NED 6-0, 2-6, 6-2
(4) 829 Cassandra Davids Hinnerskov 🇩🇰 vs. Silje Amalie Nødgaard Kring 🇩🇰 6-1, 7-5
2351 Nikolina Varenica Nojinovic 🇩🇰 vs. Nicci Mulder NED 5-7, 3-6

Kamille Thomsen 🇩🇰 vs. 2213 Karla Kleist Giersløv Jørgensen 🇩🇰 6-1, 6-0
(3) 810 Nora Juncher Kjellin 🇩🇰 vs. Betty Lou Reffstrup 🇩🇰 4-6, 6-4, 6-3
(5) 878 Anna Frederikke Forland 🇩🇰  vs. 1922 Smilla Haupt Toft 🇩🇰 4-6, 6-1, 6-3
1824 Vanesa Vida Nielsen 🇩🇰 vs. (2) 698 Natalie Havelkova CZE 4-6, 6-7(4)

R32
(1) 305 Sofie Carolina Fraes Espersen 🇩🇰 – bye
2309 Josefine Beate Pape 🇩🇰 vs. 2309 Maria Palichleb POL 6-2, 7-6(3)
1886 Rebecca Harder Kirk 🇩🇰 vs. Denise Lorena Oorlog NED 6-4, 4-6, 6-7(0)
(7) 1335 Isabela Skorepova CZE vs. Anna Pugachova SWE 6-0, 6-0

(4) 829 Cassandra Davids Hinnerskov 🇩🇰 – bye
Silje Amalie Nødgaard Kring 🇩🇰 vs. Linnea Ford SWE – walkover
2351 Nikolina Varenica Nojinovic 🇩🇰 vs. 2055 Mia Lazetic NOR 4-6, 7-5, 7-5
(6) 969 Sofia Østergaard 🇩🇰 vs. Nicci Mulder NED 7-5, 4-6, 2-6
==
Kamille Thomsen 🇩🇰 vs. (8) 1425 Zoe Kammandel GER 6-2, 6-2
2213 Karla Kleist Giersløv Jørgensen 🇩🇰 vs. 1922 Maja Palichleb POL 6-1, 6-3
Betty Lou Reffstrup 🇩🇰 vs. Ilse Van Driel NED 1-6, 6-3, 6-1
(3) 810 Nora Juncher Kjellin 🇩🇰 – bye

(5) 878 Anna Frederikke Forland 🇩🇰  – bye
1922 Smilla Haupt Toft 🇩🇰 vs. Amanda Svennberg SWE 6-2, 6-0
1824 Vanesa Vida Nielsen 🇩🇰 vs. 2492 Celine Lindseth NOR 6-0, 6-3
(2) 698 Natalie Havelkova CZE – bye

U16 Girls doubles

Finale: Østergaard/Hinnerskov vs. 2 Isabela Skkorepova/Natalie Havelkova CZE 6-4, 3-6, [9-11]
Semifinale: Sofia Østergaard/Cassandra Davids Hinnerskov 🇩🇰 vs. Nicci Mulder/Ilse Van Driel NED 6-0, 6-1

<< tilbage


UTR turneringer 

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte) 

Livestream: https://tennis.se/play

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 


Davis Cup 

Livestream: https://video.daviscup.com/

Davis Cup Finals Group Stage – 10-15 september 2024
Group A Bologna (ITA): Holland, Belgien, Italien Brasilien
Group B Valencia (ESP): Australien Frankrig, Tjekkiet, Spanien
Group C Zhuhai (CHN): Tyskland, Slovakiet, USA, Chile
Group D Manchester (GBR): Canada, Argentina, Finland 🇫🇮, Storbritannien


World Group I september 2024

(1) Serbien vs. Grækenland
(2) Kroatien vs. Lithauen
(3) Sverige 🇸🇪 vs. Indien
(4) Kazakhstan vs. Danmark 🇩🇰
Polen vs. (5) Korea
(6) Schweiz vs. Peru
Egypten vs. (7) Ungarn
Norge 🇳🇴 vs. (8) Portugal
(9) Østrig vs. Tyrkiet
Taipei vs. (10) Bosnien/Herzegovina
(11) Israel vs. Ukraine
Japan vs. Colombia


<< tilbage


Billie Jean King Cup

Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE

Finals – 12-17. november 2024

Vindere Qualifiers: Australien, Polen, Storbrittanien, USA, Japan, Tyskland, Slovakiet, Rumænien
Vinder og no. 2 2023: Canada, Italien, Vært: Spanien, WC Tjekkiet

Canada – bye
Tyskland vs. Storbritannien
Australien – bye
Slovakiet vs. USA
Spanien vs. Polen
Tjekkiet – bye
Japan vs. Rumænien
Italien – bye

 


Play-Offs 15-16 eller 16-17. november 2024

Tabere Qualifiers: 1. Schweiz, 2. Kazakhstan, 3. Frankrig,  4. Slovenien, 5. Belgien, 6. Ukraine, 7. Brasilien, 8. Mexico
No. 1-4 Group I Europe Africa: Holland, Østrig, Serbien, Danmark
No. 1-2 Gorup I Americas og Asia/Oceania: Columbia, Argentina, Kina, Kore

1. Schweiz vs. Serbien
2. Kazakstan vs. Korea
Columbia vs. 3. Frankrig
4. Slovenien vs. Holland
Kina vs. 5. Belgien
6. Ukraine vs. Østrig
7. Brasilien vs. Argentina
Danmark vs. 8. Mexico

 

<< tilbage


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)

<< tilbage

Forrige artikelUtrolig tæt Elitedivision
Næste artikelBOSS Open Stuttgart: Hovedsponsor klæder Matteo Berrettini på
Ole Dalsgaard Jensen
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.