Der var 2. præmie til Caspar Jalili Mikkelsen i single og Johanne Christine Svendsen i double ved Grade 5 turneringen Stavanger ITF 2019

I torsdags (31. januar) modtog Tennisavisen opfordringen “Husk at holde øje med Stavanger”, hvor flere danske juniorer har deltaget i Grade 5 turneringen Stavanger ITF 2019.
Tennisavisens læsere havde dog haft mulighed for at følge resultaterne, som daglig er opdateret i “Kampe uge 5:”, men da 2 af de danske deltagere har været med helt fremme i finalerne, er det en ekstra god anledning til en særskilt omtale.

Den første finale med dansk deltagelse var om fredagen, hvor Johanne Christine Svendsen, som tilhører årgang 2004, sammen med sin tyske makker Lluca Victoria Vocke blev no. 2, da de i finalen blev slået 6-4, 6-0 af det norske par Emely Kahrs og Hedda Gurholt, der i kvartfinalen havde vundet 6-3, 6-2 over det danske par Sille Larsen og Cirkeline Lundberg, der i 1/8-finalen havde vundet et tæt opgør over 1. seedede Paloma Keresztes (HUN) og Fausta Zykute (LTU) 7-6(7), 3-6, [10-4].

Johanne og hendes makker havde i 1/8-finalen vundet 6-0, 6-0 over norske Sina og Tyra, der begge hedder Thon Skjelstad, og formodes at være søstre.
Kvartfinalen blev vundet 6-1, 6-4 over 4. seedede Niækolina Batoshvili (RUS) og Anastasiya Zholdakova (UKR), og i semifinalen blev 2. seedede Anna Sofia Haseth (NOR) og Tilde Stromquist (SWE) besejret 6-4, 6-4.

Foto
Foto: Privat – Johanne Christine Svendsen og Luca Victoria Vocke

De 3 nævnte danske piger deltog også single. Sille samt yderligere 2 danskere, Olivia Thiemke og Anna Aagaard Nielsen deltog i kvalifikationen.
Olivia var oversidder i 1. kvalrunde, og efter en walkover tabte hun i kvalfinalen til Kate Mansfield (USA) 1-6, 7-6(2), 1-6.
Anna vandt i 1. kvalrunde 6-3, 6-0 over Milla Falster (NOR), hvorefter hun i 2. kvalrunde tabte 3-6, 6-3, 2-6 Viktoria Kleer Kliimand (EST).

Sille var oversidder i 1. runde, og hun vandt derefter 6-4, 6-1 over Filippa Vale Frogner (NOR) i 2. kvalrunde, og i kvalfinalen vandt hun over Cheyenne Joyce Borg (MLT) 6-3, 2-6, 6-4 og spillede sig dermed videre til hovedturneringen, hvor hun i 1. runde tabte 0-6, 0-6 til Liisa Varul (EST).

Cirkeline Lundberg mødte i 1. runde 1. seedede Ine Solveit Stange (NOR), som vandt 6-1, 6-2,
Johanne vandt i 1. runde 6-3, 6-1 over 1. seedede Dariia Monakhova (RUS), og i 1/8-finalen blev det til endnu en sejr 6-3, 6-3 over hendes tyske double-makker Luca Victoria Vocke, inden hun i kvartfinalen tabte 1-6, 2-6 til Hedda Gurholt (NOR).

Caspar Jalili Mikkelsen finalist i Boys singles

Der var 4 danske deltagere hos drengene, hvor Felipe Mikkelsen som den eneste måtte gennem kvalifikation, og det startede fint med sejr i både 1. kvalrunde 6-1, 6-1 over Henrik Villanger (NOR) og i 2. kvalrunde, hvor han vandt 6-1, 7-5 over 3. seedede Anton Van Nunen (SWE), men i kvalfinalen mod Daniele Minighini (ITA) måtte Felipe trække sig ved stillingen 3-5 i 1. sæt.

I hovedturneringen tabte Kevin Chen i 1. runde (R32) 3-6, 1-6 til Jan Koupil (SWE).
Richard Biagiotti vandt i samme runde 6-3, 6-2 over Filip Aksel Hovland (NOR), og i 1/8-finalen vandt han 6-3, 6-1 over 4. seedede Espen Lagarde (FRA), inden han i kvartfinalen tabte knebent 7-6(4), 3-6, 2-6 til 7. seedede Justas Trainauskas (LTU).

Caspar Jalili Mikkelsen, der ligesom Richard er årgang 2003, har endnu ingen rangering hos ITF, men han fik mulighed for at være med på et wildcard.
Lodtrækningen forekom dog ikke gunstig, da han allerede i 1. runde mødte 1. seedede 16-årige Casper Christensen (NOR), der er no. 413 på ITFs junior-rangliste.
Normanden vandt 1. sæt 6-4, men i et yderst jævnbyrdigt 2. sæt lykkedes det for Caspar at vinde 7-5, og han sikrede sig en overraskende sejr 4-6, 7-5, 6-2.

Sejren over 1. seedede har uden tvivl givet Caspar ekstra tro på tingene, og han vandt derefter 6-4, 6-2 i 1/8-finalen over Daniele Minighini (ITA) efterfulgt af en afklapsning på 6-0, 6-0 i kvartfinalen over Alex Ganchev (BUL).
Semifinalen blev også vundet med overbevisende cifre 6-2, 6-2 over Justas Trainauskas (LTU).

I finalen mod 16-årige Conor Gannon (IRL) havde Caspar flere break-muligheder i begge sæt, men irerens enorme serv reddede ham hver gang ud af vanskelighederne, og den meget jævnbyrdige finale endte med irsk sejr 6-4, 6-4.

I double-rækken spillede Caspar sammen med Ugnius Biskauskis (LTU), og i 1/8-finalen vandt de knebent over Conor Gannon (IRL)/Jakub Ostajewski (USA) 6-4, 5-7, [10-6].
I kvartfinalen tabte de derefter 3-6, 4-6 til 3. seedede Jan Koupil/Albin Ekenros(SWE).

Richard nåede ligeledes kvartfinalen sammen med Casper Christensen (NOR), efter at det 1. seedede dansk-norske par havde vundet i 1/8-finalen over det norske par Felix Nordby/Ole Tinius Stave Lepsoe 6-4, 6-7(2), [10-3].
I kvartfinalen tabte de til Matas Bruzas/Justas Trainauskas (LTU) 1-6, 7-6(4), [1-10].

Kevin og hans norske makker Jacob Krefting tabte i 1/8-finalen 4-6, 3-6 til Alex Ganchev (BUL)/Malo Barthez (FRA).