Efter Davis Cup weekenden afvikles hele 3 ATP 250 turneringer. Ingen WTA-turneringer i Fed Cup ugen

Bortset fra ATP-ranglistens no. 8 Dominic Thiem holder ATP-ranglistens top 10 turneringspause i den kommende uge, men en stor del af de øvrige fra top 100 deltager i de 3 ATP 250 turneringer i Montpeillier, Sofia og Cordoba

Førstnævnte turnering kan ifølge Tennistv.com’s turnerings-schedule følges fra tirsdag, mens de to øvrige dækkes fra mandag.
Ingen af turneringerne dækkes af TV-stationer, som er alment tilgængelige i Danmark.

Torpegaard afbud på grund af Cleveland finale

Mikael Torpegaard var tilmeldt ATP Challenger i Budapest, hvor han i 1. runde skulle møde 20-årige Elliot Benchetrit (FRA), men da han søndag stadig var i Cleveland, hvor han var i finalen, var der for kort tid til både at rejse til Europa og omstille sig til tidsforskellen, og derfor har han trukket sig fra turneringen i Ungarn.

Torpegaard var tilsyneladende på sikker vinderkurs i finalen i Cleveland mod Maxime Cressy, da han havde sikret sig 1. sæt 7-4 i tiebreak, og foran 4-0 i 2. sæts tiebreak blev en stor chance til 5-0 misbrugt, hvorefter franskmanden tog begge breaks tilbage og vandt sættet.
I 3. sæt spillede nerverne tilsyneladende en afgørende rolle, da Torpegaard ved 3-4 og 30-0 i egen serv blev brudt for første gang i kampen efter flere nervøse fejl afsluttende med dobbeltfejl, hvorefter franskmanden servede kampen hjem til resultatet 6-7(4), 7-6(6), 6-3.

Sidste chance for Grade 1 point i Sydamerika

I de seneste uger har Tennisavisen fulgt nøje med i resultaterne fra en række Grade 1 turneringer i Sydamerika, hvor de to 17-årige Carl Emil Overbeck og Sebastian Grundtvig har været med Euroelite Tennis i Costa Rica, Colombia og Ecuador.
Udover resultaterne er “indlejret” rapporter fra EuroElite’s facebook, hvor spillernes præstationer ofte får et par – fortrinsvis anerkendende – ord med på vejen.

Sebastian erkendte inden afrejsen, at en af ambitionerne var at optjene rangliste-point, som kunne bringe ham i top 100 med mulighed for senere at deltage i Grand Slam turneringer.
Sebastian opnåede 15 point i hver af de 3 første turneringer, hvor han nåede 2. runde, og det samme gjorde Carl Emil i Columbia og Ecuador, mens han tabte 1. runde i Costa Rica, og derved har resultaterne ikke betydet en markant forbedring af deres rangering, som fortsat er omkring top 300.

15-årige Elmer Møller, der er placeret lige omkring top 100, deltog ikke i Costa Rica, men han har sammen med G2G-akademiet i Stockholm været med i Colombia, hvor han tabte i 1. runde, men i Ecuador kunne han sætte 60 point ind på kontoen, da han efter 2 sejre nåede kvartfinalen, hvilket betyder yderligere avancement i top 100.

Alle 3 danskere deltager i denne uge i Lamabare i Paraguay, hvor Sebastian i weekenden vandt kvalfinalen, mens både Elmer og Carl Emil er direkte i hovedturneringen.

Særskilt dækning fra Fed Cup i Polen

Der er turnerings-pause på WTA-touren i denne uge, hvor der 9-10. februar afvikles 1. runde i Fed Cup i både World Group og World Group II.
Det forventes, at nogle af disse opgør – som fremgår under Fed Cup afsnittet herunder – kan følges på https://video.fedcup.com, men Tennisavisen har endnu ikke fået svar på en forespørgsel herom. Opdate: Alle World Group I/II Fed Cup opgør vises på Fed Cup siden. Desuden vises nogle kampe på You Tube PZT TENIS TV og på deres Facebook side.
Herunder, de danske spillere er ankommet til Polen, desværre er Emilie Francati blevet skadet og er ikke med…

Fed Cup
Foto: Dansk Tennis Forbund

Resultaterne fra både World Group og World Group II vil løbende blive opdateret herunder, og det samme vil resultaterne fra Group I Europe/Africa, hvor Danmark deltager i Zielona Gora i Polen.
Da Tennisavisen vil være til stede i Polen, vil der desuden være en særskilt daglig dækning med referater, interview mv.

Fed Cup 2019

Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag 10. februar

ATP 250, Sofia – Tennistv.com, finaler

CENTER COURT start 1300
Double kamp
NB 1600: Marton FUCSOVICS (HUN) vs. Daniil MEDVEDEV (RUS) [3]

ATP 250, Montpellier – Tennistv.com, finaler

COURT PATRICE DOMINGUEZ start 1215
Double finale
NB 1430: Pierre-Hugues HERBERT (FRA) [7] vs. [WC] Jo-Wilfried TSONGA (FRA)

ATP 250 Cordoba – Tennistv.com, finaler

Cancha Central 2100cet
Double finale
NB 2300: Pablo CUEVAS (URU) vs. [WC] Juan Ignacio LONDERO (ARG)

 


ATP 250, Open Sud de France, Montpellier (FRA) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com (fra tirsdag, 19 kampe)

Deltagere: Pouille, Goffin, Shapovalov, Simon, Kohlschreiber Chardy, Herbert, Paire, m.fl.

Spilleprogram søndag 10. finaler

COURT PATRICE DOMINGUEZ start 1215
Double finale
NB 1430: Pierre-Hugues HERBERT (FRA) [7] vs. [WC] Jo-Wilfried TSONGA (FRA) 

Den komplette schedule findes på  https://www.atptour.com/en/scores/current/montpellier/375/daily-schedule

Resultater lørdag
Pierre-Hugues HERBERT (FRA) [7] vs Tomas BERDYCH (CZE) 62 75
[WC] Jo-Wilfried TSONGA (FRA) vs Radu ALBOT (MDA) 61 63

Resultater fredag
Tomas BERDYCH (CZE) vs Filip KRAJINOVIC (SRB) 76(3) 67(5) 75
Pierre-Hugues HERBERT (FRA) [7] vs [WC] Denis SHAPOVALOV (CAN) [3] 75 76(4)
Radu ALBOT (MDA)[Q] vs Marcos BAGHDATIS (CYP) 62 76(2)
[WC] Jo-Wilfried TSONGA (FRA) vs Jeremy CHARDY (FRA) [6] 67(6) 76(4) 64

Resultater torsdag
[WC] Denis SHAPOVALOV (CAN) vs [3]Marcel GRANOLLERS (ESP) 64 76(1)
Radu ALBOT (MDA)vs Ernests GULBIS (LAT) 76(5) 46 64
NB 1900 Pierre-Hugues HERBERT (FRA) [7] vs Ilya IVASHKA (BLR)46 64 62
[Q] Marcos BAGHDATIS (CYP) vs Lucas POUILLE (FRA) [1] 76(2) 67(3) 64

Resultater R2, onsdag
 [Q] Marcos BAGHDATIS (CYP) vs[LL] Ruben BEMELMANS (BEL) 62 64
Jeremy CHARDY (FRA) [6] vs [Q] Antoine HOANG (FRA) 63 75
[8] vs Tomas BERDYCH (CZE) vs Benoit PAIRE (FRA) 62 60
Gilles SIMON (FRA) [4] vs[WC] Jo-Wilfried TSONGA (FRA)
Filip KRAJINOVIC (SRB) vs David GOFFIN (BEL) [2]
Ilya IVASHKA (BLR) vs Thomas FABBIANO (ITA) 46 64 63
Radu ALBOT (MDA) vs Philipp KOHLSCHREIBER (GER) [5] 64 63

Resultater tirsdag, 1. runde
Antoine Hoang vs. Steva Datcis 61 62
Filip Krajinovic vs. Nicolas Mahut 76(7) 64
Benoit Paire vs. Evgeny Donskoy 75 63
Ernests Gulbis vs Hubert Hurkacz 64 76(5)
T Berdych vs M Bachinger 57 63 63


ATP 250, Sofia Open (BUL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: Tennistv.com (fra mandag, 22 kampe)

Deltagere: Khachanov, Tsitsipas, Medvedev, Bautista Agut, Basilashvili, Verdasco, Monfils, Seppi, m.fl.

Spilleprogram søndag 10. finaler

CENTER COURT start 1300
Double finale
NB 1600: Marton FUCSOVICS (HUN) vs Daniil MEDVEDEV (RUS) [3]

Den komplette schedule findes på  https://www.atptour.com/en/scores/current/sofia/7434/daily-schedule

Resultater lørdag semifinaler
Marton FUCSOVICS (HUN) vs Matteo BERRETTINI (ITA) 75, 57, 63
Daniil MEDVEDEV (RUS) [3] vs Gael MONFILS (FRA) [7] 62, 64

Resultater fredag kvartfinaler
Marton FUCSOVICS (HUN) vs Roberto BAUTISTA AGUT (ESP) [4] w/o
Matteo BERRETTINI (ITA) vs Fernando VERDASCO (ESP) [6] 46 75 64
Daniil MEDVEDEV (RUS) [3] vs Martin KLIZAN (SVK) 64 61
Næste Gael MONFILS (FRA) [7] vs Stefanos TSITSIPAS (GRE) [2] 63 76(5)

Resultater torsdag
Martin KLIZAN (SVK) vs [Q] Daniel BRANDS (GER) 76(5) 64
Fernando VERDASCO (ESP) vs [6]Marius COPIL (ROU) 62 46 61
Daniil MEDVEDEV (RUS) vs [3]Robin HAASE (NED) 57 62 62
Gael MONFILS (FRA) [7] vs Mikhail KUKUSHKIN (KAZ) 75 63
Stefanos TSITSIPAS (GRE) [2) vs Jan-Lennard STRUFF (GER) 76(5) 64
Marton FUCSOVICS (HUN) vs [Q] Yannick MADEN (GER) 76(3) 36 64

Resulater onsdag
Martin KLIZAN (SVK) vs Mirza BASIC (BIH) v60 36 62
Fernando VERDASCO (ESP) [6] vs [Q] Alexandar LAZAROV (BUL) 62 61
Roberto BAUTISTA AGUT (ESP) [4] vs Matthew EBDEN (AUS) 36 63 62
Karen KHACHANOV (RUS) [1] vs Matteo BERRETTINI (ITA)
Mikhail KUKUSHKIN (KAZ) vs Laslo DJERE (SRB) 76(6) 64
Marton FUCSOVICS (HUN) vs Andreas SEPPI (ITA) [8] 62 76(2)

Resultater tirsdag
Daniel Brands vsNikoloz Basilashvili 76(7) 75
Jan-Lennard Struff vs. Stefano Travaglia 64 63
Robin Haase vs. Demitar Kuzmanov 62 64
Gael Monfils vs. Viktor Troicki 63 64
Yannik Maden vs. Adrian Mannarino 64 76(4)
Matteo Berrettini vs Denis Istomin 64 76(7)


ATP 250, Cordoba Open (ARG) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer

TV-dækning: Tennistv.com (fra mandag, 19 kampe)

Deltagere: Fognini, Cecchinato, Schwartzman, Carreno Busta, Jarry, Jaziri, Mayer, Pella, m.fl.

Spilleprogram søndag 10.

Cancha Central 2100cet
Double finale
NB 2300: Pablo CUEVAS (URU) vs. [WC] Juan Ignacio LONDERO (ARG)

Resultater lørdag
[WC] Juan Ignacio LONDERO (ARG) vs Federico DELBONIS (ARG) 61 60
NB 0100: Guido PELLA (ARG) [8] vs Pablo CUEVAS (URU) 61 36 63

Resultater fredag
Federico DELBONIS (ARG) vs Jaume MUNAR (ESP) 75 64
[WC] Juan Ignacio LONDERO (ARG) vs [Q] Pedro CACHIN (ARG) 64 76(3)
Guido PELLA (ARG) [8] vs. Diego SCHWARTZMAN (ARG) [3] 75 62
Pablo CUEVAS (URU) vs Aljaz BEDENE (SLO) 76(2) 61

Resultater torsdag
Federico DELBONIS (ARG) vs Roberto CARBALLES BAENA (ESP) 67(3) 62 62
Aljaz BEDENE (SLO) vs Fabio FOGNINI (ITA) [1] 61 64
Diego SCHWARTZMAN (ARG) [3] vs [Q] Alessandro GIANNESSI (ITA) 67(4) 63
Næste Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) vs Guido PELLA (ARG) [8
Jaume MUNAR (ESP) vs Marco CECCHINATO (ITA) [2] 63 36 61
Næste Pablo CUEVAS (URU) vs Malek JAZIRI (TUN) [6] 76(5) 62

Resultater onsdag
[WC] Juan Ignacio LONDERO (ARG) vs Lorenzo SONEGO (ITA) 75 63
[Q] Pedro CACHIN (ARG) vs Pablo CARRENO BUSTA (ESP) [4]

[WC] Facundo BAGNIS (ARG) Guillermo DURAN (ARG) vs
Marcelo DEMOLINER (BRA) Frederik NIELSEN (DEN) [2] 63 64

Resultater tirsdag, 1 runde
Juan Ignacio Londero vs Nicolas Jarry  62 76(5)
Pablo Cuevas vs Facundo Bagnis 64 64
Jaume Munar vs Guido Andreozzi 61 64
Federico Delbonis vs Leonardo Mayer 64 67(5) 63
Roberto Carballers Baena vs Andrej Martin 63 62
Albert Ramos-Vinolas vs H. Dellien 76(7) 46 63
Alessandro Giannessi vs. Thiago Seyboth Wild 67(8) 75 76(4)

Den komplette schedule findes på  https://www.atptour.com/en/scores/current/cordoba/9158/daily-schedule


Fed Cup

Resultater efter dag 1:

09-10. feb 2019: World Group 1st Round (semi: 20-21. apr. – final: 09-10 nov)
Tjekkiet vs. Rumænien 1-1. Start tid søndag kl. 13:00 , alle tider i CET
Belgien vs. Frankrig 0-2. start kl. 13:30
Tyskland vs. Hviderusland 0-2. start kl. 11:00
USA vs. Australien 1-1. start kl. 19:00


09-10. feb 2019: World Group II 1st Round
Schweiz vs. Italien 2-0. start kl. 12:00
Letland vs. Slovakiet 2-0. start kl. 12:00
Japan vs. Spanien 1-1. start kl. 05:00
Holland vs. Canada 0-2. start kl. 12:00
20-21. april 2019: World Group & World Group II PlayOffs


06-09. feb 2019: Group I Europe/Africa

Group A: Zielona Gora (POL):
Pool A:
1.Rusland: Daria Kasatkina, Anastasia Pavlyuchenkova, Anastasia Potapova, Margarita Gasparyan, Natalia Vikhlyantseva
6.Polen: Magda Linette, Magdalene Frech, Iga Swiatek, Maja Chwalinska, Alicja Rosolska
11.Danmark: Clara Tauson, Karen Barritza, Maria Jespersen, Hannah Viller Møller

Pool B:
3.Ukraine: Lesia Tsurenko, Kateryna Kozlova, Dayana Yastramska, Marta Kostyuk, Nadiia Kichenok
7.Estland: Anett Kontaveit, Elena Malygina, Maileen Nuudi, Saara Orav, Valeria Gorlats
9.Bulgarien: Viktoriya Tomova, Isabella Shinikova, Gergana Topalova, Petya Arshinkova
13.Sverige: Johanna Larsson, Rebecca Peterson, Mirjam Bjorklund, Cornelia Lister, Caijsa Hennemann

Spilleplan onsdag 6. feb:
1000: Estland vs. Bulgarien – Group B, CC 1-2
1000: Ukraine vs. Sverige – Group B, C2 1-2
NB 1600: Rusland vs. Polen – Group A, CC 2-1

Spilleplan torsdag 7. feb:
1000: Estland vs. Sverige – Group B, CC 1-2
1000: Ukraine vs. Bulgarien – Group B, C2 2-1
NB 1600: Rusland vs. Danmark – Group A, CC 3-0

Spilleplan fredag 8. feb:
1000: Ukraine vs. Estland – Group B, CC 3-0
1000: Bulgarien vs. Sverige – Group B, C2 0-3
NB 1600: Polen vs. Danmark – Group A CC 3-0

Spilleplan lørdag 9. feb:
1000: Polen vs. Ukraine 2-1.
1200: Danmark vs. Estland 0-2. (Nedryknings kamp.)
NB 1600: Rusland vs. Sverige 2-0. (Opryknings kamp.)

Group B: Bath (GBR):
Pool A: 2.Storbrittanien, 8.Ungarn, 12.Grækenland, 15.Slovenien
Pool B: 4.Serbien, 5.Kroatien, 10.Tyrkiet, 14.Georgien,

Date and Session Centre Court – Court 1:

Onsdag Morning Serbia vs Georgia 2-1, Croatia vs Turkey 2-1
Onsdag Afternoon Great Britain vs Slovenia 3-0, Hungary vs Greece 2-1
Torsdag Morning Croatia vs Georgia 2-1, Serbia vs Turkey 3-0
Torsdag Afternoon Great Britain vs Greece 3-0, Hungary vs Slovenia 3-0
Fredag Morning Serbia vs Croatia 2-1, Turkey vs Georgia 3-0
Fredag Afternoon Great Britain vs Hungary 2-0, Greece vs Slovenia 2-1
Lørdag Morning Slovenia vs Georgia 2-0 (Nedryknings kamp)
Lørdag Afternoon Great Britain vs Serbia 2-0 (Opryknings kamp)


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe – 5-6. april
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 5-6. april
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september
Marokko vs. (4) Lithauen – 5-6. april
(5) Egypten vs. Slovenien 5-6. april
(6) Norge vs. Georgien 5-6. april


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger



ATP Challengers (Uge 6
)

$135K, Dallas, TX (USA)

€54K Chennai (IND)


€54K Budapest (HUN)

R64: Sadio Doumbia (FRA) vs. (279 – ITF251) Elliot Benchetrit (FRA)

Afbud fra Torpegaard (DAN)

Standard for afvikling er 48 deltagere (R64 med 16 bye). 4 reserveret til ITF-rangliste.
4 deltagere i kval baseret på ITF-rangliste, incl. evt. wildcard. 12 og 30 ITF-point til Qfinalister.

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 6)

M25 Oberentfelden (SUI)

M15 Grenoble (FRA)

M15 Kaarst (GER)

M15 Monastir (TUN)

M15 Laguna Niguel, CA (USA)

M15 Antalya (TUR)

M15 Sharm El Sheikh (EGY)

<< tilbage


ITF Women (uge 6)

W25 Grenoble (FRA)

W25 Trnava (SLO)

W15 Manacor (ESP) – Livestream

W15 Monastir (TUN)

W15 Palmanova (ESP)

W15 Antalya (TUR)

W15 Sharm El Sheikh (EGY)

<< tilbage)


ITF Junior (uge 6 udvalgte)


Grade 1, 39th Asuncion Bowl, Lambare (PAR) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer

Boys singles kvalifikation

Q16: [1] (320) Sebastian Grundtvig (DEN) – bye
QFi: Sebastian Grundtvig vs. [7] (542) Joaquim De Almeida (BRA) 6-0, 6-3

Boys singles hovedturnering

R64
(Q) (320) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (Q) (435) Nicolas Simkin (ARG) 6-4, 7-6(3)
(269) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (WC) (509) Christopher Heck (CAN) 3-6, 6-7(4)
(104) Elmer Møller (DEN) – bye

R32
(Q) (320) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. [1] (25) Keisuke Saitoh (JPN) 1-6, 2-6
(104) Elmer Møller (DEN) vs. (139) Carlos Gimeno Valero (ESP) 4-6, 4-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 6)

 

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage