Australian Open vinder Aryna Sabalenka er igen klar til at konkurrere mod Iga Swiatek og Elena Rybakina samt CoCo Gauff, der skuffede i Doha.

For anden uge i træk afvikles en turnering i WTA 1000 kategorien, hvor no. 2 Aryna Sabalenka og no. 4 Jessica Pegula dog ikke deltog i Doha i sidste uge, og derfor var de 4 topseedede Iga Swiatek, CoCo Gauff, Elena Rybakina og Ons Jabeur, men både Gauff og Jabeur optrådte kun kortvarigt i turneringen, da de i deres første kamp blev ekspederet ud af henholdsvis Katerina Siniakova og Lesia Tsurenko, der begge vandt sikre 2-sæts sejre.

Til gengæld gik Swiatek og Rybakina hele vejen til finalen, hvor Swiatek vandt 7-6(8), 6-2, og samtidig overtog Rybakina 4. pladsen på ranglisten, hvilket samtidig betyder at de 4 øverste på den nye rangliste deltager i denne uges WTA 1000 Dubai Duty Free Tennis Championships, hvor Sabalenka er tilbage for første gang siden hun vandt Australian Open.
Derimod er Jessica Pegula heller ikke med i denne uge, og Ons Jabeur har meldt fra efter lodtrækningen med en skade i højre knæ som begrundelse.

De 8 topseedede var oversiddere i 1. runde, der blev afviklet søndag og mandag, og både 10. seedede Daria Kasatkina og 11. seedede Beatriz Haddad Maia BRA samt 16. seedede 16 Caroline Garcia for 2. uge i træk er ude efter en enkelt kamp.

Ligesom i sidste uge er der en ATP 500 turnering, som denne gang er i Rio de Janeiro i Brasilien med Carlos Alcaraz som topseedet, og han kan få mulighed for revanche for nederlaget i semifinalen ved ATP 250 Buenos Aires i sidste uge mod Nicolas Jarry, hvis de begge når finalen.
Den 23-årige argentiner Facundo Diaz Acosta, der sensationelt udnyttede et wildcard til at vinde titlen i Buenos Aires, indleder mod veteranen Stan Wawrinka, og han kan med 2 sejre få mulighed for at møde Alcaraz i kvartfinalen.

Ved ATP 250 Los Cabos er Alexander Zverev topseedet, og han kan i en eventuel semifinale møde formstærke Alex de Minaur, der netop har opnået top 10 status med en 9. plads på den nye rangliste foran Taylor Fritz, der mandag vandt den udsatte finale mod Tommy Paul i Delray Beach, og samtidig skubbes Stefanos Tsitsipas  ud af top 10, hvor der for første gang i evigheder ikke findes en spiller, der benytter enhånds-baghånd.

Tsitsipas kan dog formentlig med en finale eller titel vende tilbage i top 10, og det samme kan no. 12 Casper Ruud, hvis han vinder turneringen, hvor han kan møde Tsitsipas i semifinalen i nederste halvdel.

Ved ATP 250 Doha er Andrey Rublev topseedet forand Karen Khachanov.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive. opdateret.
Nordiske flag: 🇩🇰 – 🇸🇪 – 🇳🇴 – 🇫🇮

Udvalgte kampe søndag 25. februar

Billeder: August Holmgren (Sportsfotograf.com) – challenger tv CH 75 Tenerife kl. 11:00cet
Sebastian Mariano Navone og Baez ARG (Tennistv) – TV 2 Play ATP 500 Rio 21:30cet (genuds. TV 2 Sport X 01:25)

ATP 500 Rio (BRA) – 📺Tennistv.com, TV 2 Play (genudsendes TV 2 Sport X 01:25cet)

Quadra Guga Kuerten – start 21:30cet (Finale)
5 Sebastian Baez ARG vs. Q Mariano Navone ARG

====

WTA/ATP Challenger – WTA: Bet365/Unibet/Oddset, ATP: www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

CH 75 Santa Cruz de Tenerife (ESP)

Court 3 – start 11:00cet (Q16)
(12) 297 August Holmgren 🇩🇰 vs. WC 394 Carlos Taberner ESP

—-

CH 125 Pau (FRA)

Court Central – start 15:00cet (Finale)
176 Leandro Riedi SUI vs. 172 Otto Virtanen 🇫🇮

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

M25 Faro (POR) – ingen livescore Q16

Court 6 – ca. 16:00cet (Q16)
(6) 958 Johannes Ingildsen 🇩🇰 vs. Ricardo Batista POR

—-

W15 Manacor (ESP) – ingen livescore Q32

Court 16 – start 11:00 (Q32)
(6) 1228 Olivia Gram 🇩🇰 vs. Jacquline Nylander Aaltelius 🇸🇪

Resultater opdateres på: https://www.tennisavisen.dk/uge-8-wta-toppen-dyster-i-denne-uge-i-dubai-mod-swiatek-og-sabalenka-som-topseedede/


Genveje: ITF, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


ATP Tour & WTA Tour  

WTA 1000 Dubai Duty Free Tennis Championships (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Cat Skema Win Fin SF QF R16 R32 R64
WTA 1000 56M, 32Q 1.000 650 390 215 120 65 10

📺 WTATV.com, TV 2 Play, TV 2 Sport/Sport X (sporadisk)

Finale: Jasmine Paolini ITA vs. Q Anna Kalinskaya 4-6, 7-5, 7-5

Semifinale
Q Anna Kalinskaya vs. 1 Iga Swiatek POL 4-6, 4-6
Jasmine Paolini ITA vs. Sorana Cirstea ROU 6-2, 7-6(6)

Kvartfinale
1 Iga Swiatek POL vs. 6 Qinwen Zheng CHN 6-3, 6-2
Q Anna Kalinskaya vs. 3 CoCo Gauff USA 2-6, 6-4, 6-2
Jasmine Paolini ITA vs. 4 Elena Rybakina – walkover
Sorana Cirstea ROU vs. 7 Marketa Vondrousova CZE 2-6, 7-6(1), 6-2

1/8-finale
1 Iga Swiatek POL vs. 15 Elina Svitolina UKR 6-1, 6-3
6 Qinwen Zheng CHN vs. Anastasia Potapova 6-3, 6-2
3 CoCo Gauff USA vs. Karolina Pliskova CZE 2-6, 6-4, 6-3
Q Anna Kalinskaya vs. 9 Jelena Ostapenko LAT 6-4, 7-5
==
Jasmine Paolini ITA vs. 8 Maria Sakkari GRE 6-4, 6-2
4 Elena Rybakina vs. Q Magdalena Frech POL 7-6(5), 3-6, 6-4
7 Marketa Vondrousova CZE vs. 12 Liudmila Samsonova 6-2, 6-2
Sorana Cirstea ROU vs. Donna Vekic CRO 3-6, 6-3, 7-5

R32
1 Iga Swiatek POL vs. Sloane Stephens USA 6-4, 6-4
15 Elina Svitolina UKR vs. Tatjana Maria GER 6-3, 6-3
Anastasia Potapova vs. (LL) Lucia Bronzetti ITA 6-0, 6-3
6 Qinwen Zheng CHN vs. Q Nao Hibino JPN 5-7, 6-2, 6-2

3 CoCo Gauff USA vs. (LL) Elisabetta Cocciaretto ITA 6-1, 7-5
Karolina Pliskova CZE vs. WC Ashlyn Krueger USA 6-7(2), 6-3, 6-4
9 Jelena Ostapenko LAT vs. WC Lulu Sun SUI 6-4, 6-3
Q Anna Kalinskaya vs. (LL) Cristina Bucsa ESP 6-3, 6-4
==
8 Maria Sakkari GRE vs. Emma Navarro USA 6-2, 6-3
Jasmine Paolini ITA vs. Leylah Annie Fernandez CAN 6-3, 6-4
Q Magdalena Frech POL vs. Petra Martic CRO 6-4, 1-6, 6-2
4 Elena Rybakina vs. Victoria Azarenka 4-6, 6-2, Ret’d

7 Marketa Vondrousova CZE vs. Peyton Stearns USA 6-1, 5-7, 6-2
12 Liudmila Samsonova vs. Anastasia Pavlyuchenkova – walkover
Sorana Cirstea ROU vs. 13 Veronika Kudermetova 6-1, 6-4
Donna Vekic CRO vs. 2 Aryna Sabalenka 6-7(5), 6-3, 6-0

R64
1 Iga Swiatek POL – bye
Sloane Stephens USA vs. Q Clara Burel FRA 6-4, 1-6, 6-2
Tatjana Maria GER vs. Varvara Gracheva FRA 6-2, 6-1
15 Elina Svitolina UKR vs. Anhelina Kalinina UKR 6-3, 7-6(7)

(LL) Lucia Bronzetti ITA vs. 10 Daria Kasatkina 7-6(5), 4-6, 7-5
Anastasia Potapova vs. Lin Zhu CHN 4-6, 6-2, 6-4
Q Nao Hibino JPN vs. Magda Linette POL 6-2, 3-6, 6-4
6 Qinwen Zheng CHN – bye
==
3 CoCo Gauff USA – bye
(LL) Elisabetta Cocciaretto ITA vs. Elise Mertens BEL 1-6, 6-3, 7-6(3)
Karolina Pliskova CZE vs. WC Shuai Zhang CHN 6-3, 7-5
WC Ashlyn Krueger USA vs.16 Caroline Garcia FRA 3-6, 6-3, 6-3

9 Jelena Ostapenko LAT vs. Q Xiyu Wang CHN 5-7, 6-2, 6-3
WC Lulu Sun SUI vs. Paula Badosa ESP 6-4, Ret’d
Q Anna Kalinskaya vs. Q Storm Hunter AUS 6-1, 6-2
(LL) Cristina Bucsa ESP – bye
====
8 Maria Sakkari GRE – bye
Emma Navarro USA vs. Katerina Siniakova CZE 4-6, 7-5, 6-4
Leylah Annie Fernandez CAN vs. Q Bernarda Pera USA 6-3, 6-2
Jasmine Paolini ITA vs. 11 Beatriz Haddad Maia BRA 4-6, 6-4, 6-0

Q Magdalena Frech POL vs. 14 Ekaterina Alexandrova 7-6(2), 6-3
Petra Martic CRO vs. Caroline Dolehide USA 6-4, 7-6(4)
Victoria Azarenka vs. Arantxa Rus NED 6-2, 6-4
4 Elena Rybakina – bye
==
7 Marketa Vondrousova CZE – bye
Peyton Stearns USA vs. Mirra Andreeva 6-2, 2-6, 6-1
Anastasia Pavlyuchenkova vs. Marie Bouzkova CZE 6-4, 6-3
12 Liudmila Samsonova vs. Q Viktoriya Tomova BUL 7-6(2), 6-3

13 Veronika Kudermetova vs. WC Dayana Yastremska UKR 6-0, 1-6, 6-0
Sorana Cirstea ROU vs. Sofia Kenin USA 6-3, 7-6(2)
Donna Vekic CRO vs. Xinyu Wang CHN 6-2, 6-4
2 Aryna Sabalenka – bye


ATP 500 Rio Open presented by Claro (BRA) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer

Cat Skema Win Fin SF QF R16
ATP 500 32 500 330 200 100 50

📺Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: 5 Sebastian Baez ARG vs. Q Mariano Navone ARG 6-2, 6-1

Semifinale
5 Sebastian Baez ARG vs. 4 Francisco Cerundolo ARG 7-5, 6-0
Q Mariano Navone ARG vs. 2 Cameron Norrie GBR 6-4, 6-2

Kvartfinale
5 Sebastian Baez ARG vs. WC Thiago Monteiro BRA 6-4, 1-6, 6-2
4 Francisco Cerundolo ARG vs. Dusan Lajovic SRB 3-6, 6-4, 6-4
Q Mariano Navone ARG vs. WC Joao Fonseca BRA 2-6, 6-3, 6-2
2 Cameron Norrie GBR vs. Thiago Seyboth Wild BRA 6-1, 3-6, 6-2

1/8-finale
WC Thiago Monteiro BRA vs. Q Felipe Meligeni Rodrigues Alves BRA 7-5, 6-3
5 Sebastian Baez ARG vs. Facundo Diaz Acosta ARG 7-6(1), 6-3
4 Francisco Cerundolo ARG vs. Albert Ramos-Vinolas ESP PER 6-2, 6-1
Dusan Lajovic SRB vs. 6 Laslo Djere SRB 6-2, 7-5

WC Joao Fonseca BRA vs. Cristian Garin CHI 6-4, 6-4
Q Mariano Navone ARG vs. Yannick Hanfmann GER 6-1, 6-2
Thiago Seyboth Wild BRA vs. Jaume Munar ESP 6-2, 4-6, 6-3
2 Cameron Norrie GBR vs. Tomas Barrios Vera CHI 6-1, 6-1

R32
WC Thiago Monteiro BRA vs. 1 Carlos Alcaraz ESP 1-1 Ret’d
Q Felipe Meligeni Rodrigues Alves BRA vs. Pedro Cachin ARG 6-2, 3-6, 6-3
Facundo Diaz Acosta ARG vs. Stan Wawrinka SUI 7-5, 6-4
5 Sebastian Baez ARG vs. Q Corentin Moutet FRA 6-4, 6-3

4 Francisco Cerundolo ARG vs. Q Francisco Comesana ARG 6-1, 1-6, 6-2
Albert Ramos-Vinolas ESP vs. Juan Pablo Varillas PER 3-6, 6-3, 7-5
Dusan Lajovic SRB vs. Daniel Elahi Galan COL 4-6, 7-6(8), 6-1
6 Laslo Djere SRB vs. Bernabe Zapata Miralles ESP 6-3, 6-1
==
WC Joao Fonseca BRA vs. 7 Arthur Fils FRA 6-0, 6-4
Cristian Garin CHI vs. Roberto Carballes Baena ESP 2-6, 7-6(1), 6-3
Q Mariano Navone ARG vs. Federico Coria ARG 1-6, 6-4, 6-2
Yannick Hanfmann GER vs. 3 Nicolas Jarry CHI 6-1, 1-6, 7-5

Jaume Munar ESP vs. 8 Sebastian Ofner AUT 6-3, 6-1
Thiago Seyboth Wild BRA vs. Alejandro Tabilo CHI 2-6, 6-4, 6-4
Tomas Barrios Vera CHI vs. WC Gustavo Heide BRA 7-5, 6-3
2 Cameron Norrie GBR vs. Hugo Dellien BOL 6-3, 6-2


ATP 250 Quatar ExxonMobil Open, Doha (QAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -4 timer

Cat Skema Win Fin SF QF R16
ATP 250 32 250 165 100 50 25

📺Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: 2 Karen Khachanov vs. Jakub Mensik CZE 7-6(12), 6-4

Semifinale
2 Karen Khachanov vs. Alexei Popyrin AUS 7-6(12), 6-2
Jakub Mensik CZE vs. WC Gael Monfils FRA 6-4, 1-6, 6-3

Kvartfinale
Jakub Mensik CZE vs. 1 Andrey Rublev 6-2, 6-4
WC Gael Monfils FRA vs. 3 Ugo Humbert FRA 6-2, 6-4
Alexei Popyrin AUS vs. 4 Alexander Bublik KAZ 6-4, 6-4
2 Karen Khachanov vs. Emil Ruusuvuori FIN 3-0 Ret’d

1/8-finale
1 Andrey Rublev vs. WC Richard Gasquet FRA 6-3, 6-4
Jakub Mensik CZE vs. Andy Murray GBR 7-6(6), 6-7(3), 7-6(4)
3 Ugo Humbert FRA vs. Pavel Kotov 6-4, 6-1
WC Gael Monfils FRA vs. Zhizhen Zhang CHN 4-6, 7-5, 7-6(2)

Alexei Popyrin AUS vs. Q Hugo Grenier GRA 7-6(3), 6-7(8), 6-1
4 Alexander Bublik KAZ vs. Marton Fucsovics HUN 2-6, 6-3, 6-4
Emil Ruusuvuori FIN vs. Christopher O’Connell AUS 6-3, 6-3
2 Karen Khachanov vs. Fabian Marozsan HUN 6-4, 7-5

R32
1 Andrey Rublev – bye
WC Richard Gasquet FRA vs. Alexander Shevchenko KAZ 6-4, 6-4
Andy Murray GBR vs. Q Alexandre Muller GBR 6-1, 7-6(5)
Jakub Mensik CZE vs. 5 Alejandro Davidovich Fokina ESP 7-6(3)

3 Ugo Humbert FRA – bye
Pavel Kotov vs. Lorenzo Sonego ITA 6-2, 7-5
WC Gael Monfils FRA vs. Botic van de Zandshulp NED 6-1, 7-6(9)
Zhizhen Zhang CHN vs. 7 Lorenzo Musetti ITA 6-2, 6-0
==
Q Hugo Grenier GRA vs. (LL) Maximilian Marterer GER 7-6(5), 7-5
Alexei Popyrin AUS vs. WC Abdullah Shelbayh JOR 3-6, 6-3, 6-4
Marton Fucsovics HUN vs. Roberto Bautista Agut ESP 6-1, 6-3
4 Alexander Bublik KAZ – bye

Christopher O’Connell AUS vs. 6 Jan-Lennard Struff GER 6-4, 6-4
Emil Ruusuvuori FIN vs. Q Giulio Zeppieri ITA 7-6(2), 7-5
Fabian Marozsan HUN vs. Q Vit Kopriva CZE 7-5, 7-6(6)
2 Karen Khachanov – bye


ATP 250 Mifel Tennis Open by Teicel Oppo, Los Cabos (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -8 timer

📺Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: 8 Jordan Thompson AUS vs. 4 Casper Ruud 🇳🇴 6-3, 7-6(4)

Semifinale
8 Jordan Thompson AUS vs. 1 Alexander Zverev GER 7-5, 4-6, 7-6(2)
4 Casper Ruud 🇳🇴 vs. 2 Stefanos Tsitsipas GRE 6-4, 7-6(4)

Kvartfinale
1 Alexander Zverev GER vs. Thanasi Kokkinakis AUS 6-3, 6-4
8 Jordan Thompson AUS vs. Alt. Alex Michelsen USA 0-6, 7-6(1), 7-5
4 Casper Ruud 🇳🇴 vs. Nuno Borges POR 6-3, 6-3
2 Stefanos Tsitsipas GRE vs. Q Aleksandar Kovacevic USA 7-6(1), 6-3

1/8-finale
1 Alexander Zverev GER vs. Yoshihito Nishioka JPN 6-3, 6-0
Thanasi Kokkinakis AUS vs. Daniel Evans GBR 6-4, 6-2
Alt. Alex Michelsen USA vs. 3 Alex de Minaur AUS 6-4, 6-1
8 Jordan Thompson AUS vs. Q Emilio Nava USA 7-6(5), 6-3
==
Nuno Borges POR vs. 7 Max Purcell AUS 6-3, 6-3
4 Casper Ruud 🇳🇴 vs. Marcos Giron USA 6-1, 6-0
Q Aleksandar Kovacevic USA vs. Rinky Hijikata AUS 6-3, 4-6, 6-4
2 Stefanos Tsitsipas GRE vs. Aleksandar Vukic AUS 6-3, 6-0

R32
1 Alexander Zverev GER – bye
Yoshihito Nishioka JPN vs. Q Flavio Cobolli ITA 6-1, 6-0
Thanasi Kokkinakis AUS vs. Jack Draper GBR 4-6, 7-6(5), 6-4
Daniel Evans GBR vs. 5 Roman Safiullin 6-2, 6-4

3 Alex de Minaur AUS – bye
Alt. Alex Michelsen USA vs. Alt. Constant Lestienne FRA 6-3, 7-6(3)
Q Emilio Nava USA vs. WC Diego Schwartzman ARG 6-4, 6-3
8 Jordan Thompson AUS vs. WC Ernesto Escobedo MEX 6-4, 6-3
==
7 Max Purcell AUS vs. Matteo Arnaldi ITA 6-4, 4-6, 6-4
Nuno Borges POR vs. Dominik Koepfer GER 7-6(2), 6-2
Marcos Giron USA vs. Taro Daniel JPN  6-4, 7-5
4 Casper Ruud 🇳🇴 – bye

Rinky Hijikata AUS vs. 6 Miomir Kecmanovic SRB 6-3, 7-6(2)
Q Aleksandar Kovacevic USA vs. Q Brandon Holt USA 6-1, 6-4
Aleksandar Vukic AUS vs. WC Rodrigo Pacheco Mendez MEX 7-6(5), 7-6(10)
2 Stefanos Tsitsipas GRE – bye


WTA & ATP Challenger (Uge 8)

Place Country Category Surface
Pau France CH 125 Hard
Puerto Vallarta MEX WTA 125 Hard
Pune India CH 100 Hard
Tenerife 2 Spain CH 75 Hard

 

CH 125 Pau (FRA)

Finale: 176 Leandro Riedi SUI vs. 172 Otto Virtanen 🇫🇮

Semifinale
176 Leandro Riedi SUI vs. SE 563 Clement Chidekh FRA 6-3, 6-3
172 Otto Virtanen 🇫🇮 vs. (3) 92 Brandon Nakashima USA 6-4, 7-6(4)

Kvartfinale
176 Leandro Riedi SUI vs. 171 Dino Prizmic CRO 3-6, 6-2, 7-5
SE 563 Clement Chidekh FRA vs. 154 Titouan Droguet FRA 7-5, 3-6, 7-5
(3) 92 Brandon Nakashima USA vs. 193 Mattia Bellucci ITA 3-6, 6-4, 7-6(2)
172 Otto Virtanen 🇫🇮 vs. WC 306 Lucas Pouille FRA 7-6(5), 7-6(3)

1/8-finale
176 Leandro Riedi SUI vs. (1) 88 Jurij Rodionov AUT 6-3, 7-6(4)
171 Dino Prizmic CRO vs. 180 Antoine Escoffier FRA 6-2, 4-6, 6-2

172 Otto Virtanen 🇫🇮 vs. (6) 112 Benoit Paire FRA 6-0, 7-6(3)
WC 306 Lucas Pouille FRA vs. Q 367 Hazem Naw SYR 6-3, 6-4

R32
171 Dino Prizmic CRO vs. 182 Lloyd George Harris RSA 6-4, 4-6, 6-4
180 Antoine Escoffier FRA vs. (7) 131 Harold Mayot FRA 6-4, 6-2
==
(6) 112 Benoit Paire FRA vs. 157 Jan Choinski GBR
172 Otto Virtanen 🇫🇮 vs. Q Tristan Lamasine FRA 7-5, 7-6(3)


CH 75 Tenerife 2 (ESP)
Tidsforskel: cet -1 time

R32: Q 297 August Holmgren 🇩🇰 vs. (2) 141 Jesper De Jong NED 6-2, 4-6, 3-6

Qfi: (7) 297 August Holmgren 🇩🇰 vs. 360 Mohamed Safwat EGY 6-4, 7-6(3)

Q16
360 Mohamed Safwat EGY vs. (2) 276 Timofey Skatov KAZ 7-6(0), 6-4
(7) 297 August Holmgren 🇩🇰 vs. WC Kenay Ortiz Gonzalez ESP 6-3, 6-4


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF  (Uge 8)

Place Country Category Surface
Porto Portugal W75 Livestream Hard
Mexico City Mexico W50  Hard
Pretoria South Africa W50 Livestream  Hard
ANTALYA Turkiye W35 Livestream  Clay
Hammamet Tunisia W35  Clay
Traralgon Australia W35 Livestream  Hard
Antalya Turkiye M25 Livestream  Clay
Hammamet Tunisia M25  Clay
Monastir Tunisia M25  Hard
Naples USA M25 Livestream  Clay
Traralgon Australia M25 Livestream  Hard
Trento Italy M25 Hard
Vila Real de Santo Antonio Portugal M25  Hard
Manacor Spain W15  Hard
Monastir Tunisia W15  Hard
Monastir Tunisia M15  Hard
Nakhon Si Thammarat Thailand W15  Hard
Nakhon Si Thammarat Thailand M15  Hard
Sharm ElSheikh Egypt W15  Hard
Sharm ElSheikh Egypt M15  Hard
Villa Maria Argentina M15  Clay
Villena Spain M15  Hard

 


M25 Vila Real de Santo Antonio (POR)
Tidsforskel: cet -1 time

Kvartfinale: (4) 362 Elmer Møller 🇩🇰 vs. (5) 390 Jaime Faria POR 4-6, 6-4, 6-7(1)

1/8-finale
(4) 362 Elmer Møller 🇩🇰 vs. 451 Eliakim Coulibaly CIV 6-4, 6-2
(5) 390 Jaime Faria POR vs. 660 Johan Alexander Rodriguez COL 6-0, 4-6, 6-3

R32
(4) 362 Elmer Møller 🇩🇰 vs. LL 928 Alexander Donski BUL 6-2, 2-6, 6-3
451 Eliakim Coulibaly CIV vs. WC 850 Pedro Araujo POR 6-2, 6-1
660 Johan Alexander Rodriguez COL vs. 584 Keegan Smith USA 3-6, 6-3, 6-3
(5) 390 Jaime Faria POR vs. Q 1678 Raphael Calzi LUX 6-2, 6-0

Qfi: (10) 1629 Philip Hjorth 🇩🇰 vs. (4) 879 Joao Eduardo Schiessl BRA 7-6(3), 3-6, [6-10]

Q16
(4) 879 Joao Eduardo Schiessl BRA vs. Max Cunat FRA 7-5, 6-1
(10) 1629 Philip Hjorth 🇩🇰 vs. Tomas Almeida POR 6-2, 7-6(1)

Q32
(4) 879 Joao Eduardo Schiessl BRA – bye
Max Cunat FRA vs. Dean Thurner GER 6-3, 6-4
Tomas Almeida POR vs. WC Joao Maria Soares POR 6-4, 6-1
(10) 1629 Philip Hjorth 🇩🇰 – bye

Doubles

Kvartfinale: 2 954 Johannes Ingildsen 🇩🇰/Simon Freund 🇸🇪 vs. Joao Eduardo Schiessl BRA/Raphael Calzi LUX 3-6, 6-4, [5-10]
1/8-finale: 2 954 Johannes Ingildsen 🇩🇰/Simon Freund 🇸🇪 vs. Keegan Smith/Nick Chappell USA 6-4, 7-5


M15/W15 Sharm El Sheikh (EGY)
Tidsforskel: cet +1 time

Men’s Singles

Q32
WC Kristian Kjellberg 🇩🇰 vs. (6) 1017 Pablo Trochu FRA 1-6, 0-6
WC Yakup Uzunel 🇩🇰 vs. (7) 1094 Michael Bassem Sobhy EGY 0-6, 1-6

Women’s singles

Qfi: (3) 1035 Sarafina Olivia Hansen 🇩🇰 vs. WC Charlotte Van Zonneveld NED 0-6, 1-6

Q16
(3) 1035 Sarafina Olivia Hansen 🇩🇰 vs. Diana Yakovleva UZB 6-4, 6-1
WC Charlotte Van Zonneveld NED vs. (16) Nicol Benesova CZE 6-2, 6-3

Q32
(3) 1035 Sarafina Olivia Hansen 🇩🇰 – bye
Diana Yakovleva UZB vs. Sofya Gapankova 3-6, 6-2, [10-3]


W15 Manacor (ESP)

Finale: Q 918 Marie Weckerle LUX vs. ?

Semifinale
Q 918 Marie Weckerle LUX vs. 674 Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰 0-1 Ret’d
(3) 522 Caijsa Wilda Hennemann 🇸🇪 vs. 835 Julie Belgraver FRA

Kvartfinale
Q 918 Marie Weckerle LUX vs. 855 Yaroslava Bartashevich 6-3, 6-3
674 Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰 vs. (4) 560 Ivana Sebestova CZE 6-2, 6-3
(3) 522 Caijsa Wilda Hennemann 🇸🇪 vs. 797 Ania Hertel POL 6-0, 6-1
835 Julie Belgraver FRA vs. (6) 594 Fiona Ganz SUI 6-4, 6-3

1/8-finale
(4) 560 Ivana Sebestova CZE vs. Q Jana Otzipka BEL 7-5, 5-7, 6-1
674 Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰 vs. 779 Anna Ulyashchenko USA – walkover

R32
Q Tian Jialin CHN vs. (1) 506 Olga Helmi 🇩🇰 – walkover

(4) 560 Ivana Sebestova CZE vs. 748 Laura Mair ITA 6-1, 3-6, 7-5
Q Jana Otzipka BEL vs. WC Charlotte Ruud 🇳🇴 6-4, 6-3
779 Anna Ulyashchenko USA vs. Q 1203 Xenia Lipiec POL 6-2, 7-6(0)
674 Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰 vs. (8) 623 Denisa Hindova CZE 6-3, 6-2

Q16: (Alt.) Vilma Krebs Hyllested 🇩🇰 vs. Tian Jialin CHN 2-6, 3-6

Q32
(14) 1227 Olivia Gram 🇩🇰 vs. WC Ava Williamson GBR 1-6, 5-7

(Alt.) Vilma Krebs Hyllested 🇩🇰 vs. Jeanne Meme FRA 6-2, 6-2
Tian Jialin CHN vs. (9) 1123 Carolin Raschdorf GER 6-3, 6-4 

Doubles

Semifinale: Ruth Roura Llaverias/Martina vs. Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰/Xenia Lipiec POL – walkover
Kvartfinale: Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰/Xenia Lipiec POL vs. Jana Vanik GER/Iulia Andreea Ionescu ROU 6-2, 6-3
1/8-finale: Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰/Xenia Lipiec POL vs. 2 Julie Belgraver FRA/Adrienn Nagy HUN 7-6(5), 7-6(2)


M15 Villena (ESP) – Hardcourt

R32: (JR) Nicolai Budkov Kjaer 🇳🇴 vs. 726 Alejandro Manzanera Pertusa ESP 5-7, 6-3, 4-6


ITF Junior (uge 8)

J300 Lambare (PAR) – Grus

Boys singles

1/8-finale: (5) 32 Oliver Bønding 🇬🇧(🇩🇰) vs. 88 Nathan Trouve FRA 4-6, 4-6

R32
(3) 27 Hoyoung Roh KOR vs. Q 352 Joâo Pedro Didoni Bonini BRA 6-0, 6-0
53 Maximo Zeitune ARG vs. 111 Alejandro Arcila COL 6-4, 6-4
88 Nathan Trouve FRA vs. WC 179 Thiago Drozdowski PAR 7-6(6), 7-5
(5) 32 Oliver Bønding 🇬🇧(🇩🇰) vs. Q 153 Joâo Vitor Scramin Do Lago BRA 6-0, 3-6, 6-4

Boys doubles

Kvartfinale: Bønding/Dussault vs. 1 Hoyoung Roh KOR/Atakan Karahan TUR 6-7(3), 4-6
1/8-finale: Oliver Bønding 🇬🇧(🇩🇰)/Maximus Dussault USA vs. Joâo Pedro Didoni Bonini/Joâo Vitor Scramin Do Lago BRA 6-3, 7-6(7)


Girls singles

R32: (SE) 255 Sara Børkop 🇩🇰 vs. (5) 48 Mika Buchnik ISR 1-6, 1-6

Girls doubles

Kvartfinale: Børkop/Xu vs. 2 Emily Sartz Lunde 🇳🇴/Kaitlyn Rolls USA 3-6, 4-6
1/8-finale: 255 Sara Børkop 🇩🇰/Naomi Xu CAN vs. Victoria Lopez Ocampos PAR/Gabriela Pimentel PER 6-7(4), 6-2, [10-8]


J200 Siauliai (LTU) – Hardcourt

Girls singles

R32: 235 Mille Mørk 🇩🇰 vs. 342 Noemi Maines ITA 6-7(3), 6-3, 1-6


J200 Santo Domingo (DOM) – Hardcourt

Girls singles

Kvartfinale: (9) 116 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. (1) 59 Shannon Lam USA  3-6, 4-6

1/8-finale
(1) 59 Shannon Lam USA vs. 232 Raphaelle Lleroux 6-2, 6-1
(9) 116 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. 427 Maria Araoz-Gosn USA 6-3, 6-3

R32
(9) 116 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. Q 512 Eva Oxford USA 2-6, 7-5, 7-6(3)
427 Maria Araoz-Gosn USA vs. (5) 76 Monika Ekstrand USA 3-6, 7-6(5), 6-1

R64
(9) 116 Laura Brunkel 🇩🇰 – bye
Q 512 Eva Oxford USA vs. 270 Mariana Isabel Higuita Barraza COL 6-2, 6-2

Girls doubles

1/8-finale: Brunkel/Paskauskas vs. Kenzie Nguyen/Kayla Chung USA 6-4, 4-6, [6-10]
R32: 3 Laura Brunkel 🇩🇰/Gabia Paskauskas GBR – bye


J100 Wolfsberg (AUT) – Carpet

Boys singles

1/8-finale: (6) 417 Christian Grønfeldt-Sørensen 🇩🇰 vs. 588 Alexander Wagner AUT 4-6, 6-7(5)

R32
588 Alexander Wagner AUT vs. 740 Vid Mohar SLO 7-6, 6-3
(6) 417 Christian Grønfeldt-Sørensen 🇩🇰 vs. 755 Konstantinos Loukopoulos GRE 6-3, 6-3

Boys doubles

Finale: Sørensen/Kumar vs. 2 Adam Jilly/Botond Nagy HUN 6-4, 3-6, [10-8]
Semifinale: Sørensen/Kumar vs. Timeo Gailard SUI/Barnabas Sift HUN 6-4, 6-7(2), [10-3]
Kvartfinale: Sørensen/Kumar vs. Paolo Angeli/Rocco Bukovec SLO 6-7(5), 6-1, [10-8]
1/8-finale: 4 Christian Grønfeldt-Sørensen 🇩🇰/Melvin Kumar 🇸🇪 vs. WC Rafael Ficjan/Leo Stieber AUT


J100 The Hague (NED) – Hardcourt

Girls singles

R32
952 Sofia Mortensen 🇩🇰 vs. (10) 381 Minxu Zhou 3-6, 1-6
1052 Maja Michna GER vs. (12) 445 Cecilie Agerbek Fridthjof 🇩🇰 5-5 Ret’d

R64
719 Sophia Izabella Ragus 🇩🇰 vs. 775 Ellen Katzerova CZE 3-6, 3-6

(10) 381 Minxu Zhou – bye
952 Sofia Mortensen 🇩🇰 vs. WC Wiktoria Sienko POL 6-2, 6-1
==
1052 Maja Michna GER vs. 1110 Lina Ilahi NED 6-2, 1-6, 6-3
(12) 445 Cecilie Agerbek Fridthjof 🇩🇰 – bye

Girls doubles

1/8-finale: Ragus/Mortensen vs. 3 Karla Bartel GER/Tilda Larsson 🇸🇪 2-6, 4-6
R32: Sophia Izabella Ragus/Sofia Mortensen 🇩🇰 vs. Dallas Janssen/Lisanne Bunnig NED 7-5, 6-1


J60 Oslo 🇳🇴 – Hardcourt

1/8-finale
1974 Marcus Sehested 🇩🇰 vs. 1005 Ludwig Hermann 🇳🇴 2-6, 1-6
(6) 706 Rasmus Hembo Mathiasen 🇩🇰 vs.  858 Haiyi Qin CHN 3-6, 3-6

R32
937 August Brostrøm Poulsen 🇩🇰 vs. (1) 307 Niels McDonald GER 2-6, 4-6
Q 2687 Varun Verma IND vs. Q 2127 Julian Brager-Carlsen 🇳🇴 7-6(4), 6-4
1974 Marcus Sehested 🇩🇰 vs. WC Even Solheim 🇳🇴 7-6(3), 7-6(5)
1005 Ludwig Hermann 🇳🇴 vs. (7) 763 Tom Hanel CZE 6-1, 6-0

1602 Lucas Christmas Møller 🇩🇰 vs. 969 Johan Oscar Lien 🇳🇴 6-2, 4-6, 5-7
==
Q 2416 Mads Bruhn Aaby 🇩🇰 vs. 1829 Felix Oscarsson 🇳🇴 7-6(5), 6-7(4), 4-6

(6) 706 Rasmus Hembo Mathiasen 🇩🇰 vs.  1824 Niccolo Graziani SUI 2-6, 6-3, 6-2
858 Haiyi Qin CHN vs. 1510 Fabian Garvik 🇳🇴 6-4, 6-1

Boys doubles

Finale: Poulsen/Milovanov vs. 1 Aron Major/David Bakonyi HUN 3-6, 3-6
Semifinale: Poulsen/Milovanov vs. 2 Daniel Bien CZE/Johan Oscar Lien 🇳🇴  6-2, 6-2

Kvartfinale
Mathiasen/Aaby vs. 1 Aron Major/David Bakonyi HUN 6-3, 4-6, [6-10]

Poulsen/Milovanov vs. Sebastian Eie/Sander Juuhl Sivertsen 🇳🇴 6-1, 6-3
Kuhl/Lorentzon 🇸🇪 vs. 2 Daniel Bien CZE/Johan Oscar Lien 🇳🇴 4-6, 1-6

1/8-finale
Rasmus Hembo Mathiasen/Mads Bruhn Aaby 🇩🇰 vs. Marcus Sehested 🇩🇰/Benjamin Du 🇸🇪 6-2, 6-3

August Brostrøm Poulsen 🇩🇰/Tymofii Milovanov UKR vs. Lucas Christmas Møller 🇩🇰/Linus Andersson 🇸🇪 7-6(5), 6-3

Christopher Lund Kuhl 🇩🇰/Theodor Lorentzon 🇸🇪 vs. WC Oskar Gedde-Dahl Ekjord/Ole Nicolai Kahrs 🇳🇴  6-3, 6-3


J30 Setubal (POR) – Hardcourt

Girls singles

R64: 2755 Hannah Hafez 🇩🇰 vs. 2932 Nahia Echaide Gonzalez ESP 4-6, 4-6

Girls doubles

1/8-finale: Hafez/Vancea vs. Francisca Laundes/Barbara Brito POR 0-6, 2-6
R32: Hannah Hafez 🇩🇰/Gabriela Maria Vancea ROU – bye


Tennis Europe (Uge 8)

Cat 3 Rotterdam (NED) – Hardcourt

U14 Boys singles

R64: (6) 161 Sebastian Kvist 🇩🇰 vs. 787 Julius Mondria NED 0-6, 3-6


Cat 3 Paralimni (CYP) – Græs

U16 Girls singles

1/8-finale: 1289 Amani Azarkan 🇩🇰 vs. (3) 149 Eleni Chatziavraam GRE 1-6, 7-5, 1-6

R32
1289 Amani Azarkan 🇩🇰 vs. 694 Ioanna Kyriakidou CYP 6-3, 6-1
(3) 149 Eleni Chatziavraam GRE vs. 957 Frederica Nunes POR 6-7(2), 6-4, 6-0

U16 Girls doubles

Finale: Azarkan/Volonaki vs. (2) Eleonora Toneva BUL/Aimilia Pandou GRE 1-6, 4-6
Semifinale: Azarkan/Volonaki vs. Anastasia Efthymiou/Veronika Knyazeva CYP 6-1, 6-3
Kvartfinale: Azarkan/Volonaki vs. 1 Eva Panova CYP/Myrto Proimaki GRE 6-0, 6-4
1/8-finale: Amani Azarkan 🇩🇰/Valia Volonaki GRE vs. Christina Amourgianou GRE/Thea Gregoriou CYP 7-5, 6-2

<< tilbage


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte) 

Livestream: https://tennis.se/play

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 


Davis Cup 

Livestream: https://video.daviscup.com/

Davis Cup Finals Group Stage – 10-15 september 2024
Vindere Qualifiers: Argentina, Belgien, Brasilien, Canada, Chile, Tjekkiet, Finland 🇫🇮, Franckrig, Tyskland, Holland, Slovakiet, USA
2023 finalister (Australien og Italien og Wild Cards (Storbrittanien og Spanien)


World Group I september 2024
12 tabere Qualifiers: Taipei, Kroatien, Ungarn, Israel, Kazakhstan, Korea, Peru, Portugal, Serbien, Sverige, Schweiz, Ukraine
12 vindere World Group Play-offs: Danmark, Columbia, Japan, Østrig, Egypten, Norge, Grækenland, Bosnien/Herzegovina, Polen, Tyrkiet, Indien, Litauen

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE

Qualifiers – April 2024?

Vindere Play-Offs 2023: Slovakiet, Belgien, Storbritannien, Brasilien, Ukraine, Rumænien, Japan, Mexico+


Group I Europe/Africa – April 2024

Oprykker fra Group II Europe/Africa: Portugal, Grækenland
Fortsætter: Serbien, Tyrkiet, Bulgarien, Letland, Norge, Danmark
Nedrykkere fra Playoff: Ungarn, Sverige, Holland, Serbien, Østrig


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)

<< tilbage

Forrige artikel25 klubber vil have forandring i dansk tennis
Næste artikelIndkaldelse til DTF’s generalforsamling 2024
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.