Trods 2 sikre sejre i træk mangler Clara Tauson fortsat stabilitet forud for de sidste WTA 125 turneringer i Frankrig

Forud for den seneste uges WTA 125 turnering Creand Andorra Open var forventningen, at 20-årige Clara Tauson næppe fik problemer i de første par runder, selvom hun som følge af “ubehag i ryggen” trak sig fra W40 Petange i Luxembourg efter 2 kampe mod spillere, som ikke kunne give kvalificeret modstand, og derfor var Clara endnu ikke blevet testet, siden hun for et par måneder siden blev tvunget til at trække sig i 2. runde mod Vera Zvonareva ved WTA 250 i Ningbo i Kina.

Uge 48: Clara Tauson forlænger sæsonen med WTA 125. NextGen dyster i Saudi Arabien

Den manglende kampform hindrede dog ikke, at Clara vandt 6-2, 6-4 over Andorras hjemmebanehåb, no 384 Victoria Jimenez Kasintseva, der ikke kunne matche Claras højere tempo.
Alligevel blev der en smule spænding i 2. sæt, hvor Kasintseva fik flere bolde i spil, hvorved hun blev belønnet med flere danske fejl, som formentlig til dels kan tilskrives førnævnte kamppause samt mere “flyvske” bolde  i de højere luftlag end vanlig.
Dog blev den niveaumæssige forskel afgørende, så Clara trods problemer undervejs hev sejren hjem.

I 2. runde blev Clara heller ikke for alvor testet, idet hun havde et solidt overtag i det meste af kampen, som hun efter en “godkendt” indsats vandt overbevisende 6-1, 6-2 mod no. 203 Katarzyna Kawa (POL), der ikke havde midlerne til at udfordre Clara, og derfor gav de 2 første kampe ikke et brugbart fingerpeg om Claras reelle niveau.

Det blev der imidlertid bedre mulighed for at vurdere i kvartfinalen, hvor Clara mødte den 33-årige franske veteran Alicé Cornet, der i sine velmagtsdage var lige under top 10, men de seneste måneder har hun foretaget en rutsjetur, der for nylig sendte hende ud af top 100.
Cornét har langt fra samme power som Clara i sit spil, men til gengæld er hun bundsolid og sender mange bolde retur.

I det seneste indbyrdes møde ved Hopman Cup i Nice formåede Clara dog at vinde 7-6(2), 6-4 efter en opslidende kamp over 2½ time i stegende hede, men den manglende kampform var formentlig stærkt medvirkende til en alt for høj fejlprocent, som medførte et rent fransk break i det første danske serveparti.
Cornét havde desuden en break-mulighed til 4-0, men Clara fik dog reduceret, og i de 2 næste danske servepartier afgav Clara kun et enkelt point, og hun havde desuden en mulighed for at bryde tilbage, da Cornét servede for 1. sæt, som Cornét dog vandt på sin 3. sætbold.

I 2. sæt havde Clara et solidt overtag i sine 3 første servepartier, og hun havde desuden et par break-muligheder, men ved stillingen 3-3 vendte usikkerheden tilbage, og Cornét kunne bryde rent til 4-3.
Clara brød dog straks tilbage, men endnu et usikkert serveparti gav Cornét et “gratis” break, hvorefter franskmanden servede kampen hjem 6-3, 6-4.

Nederlaget behøver dog ikke at være en “katastrofe”, da 3 kampe i den første af 3 turneringer i WTA 125 kategorien kan være et godt afsæt til at skærpe kampformen yderligere i de næste turneringer.
Desuden optjener Clara 29 point til WTA-ranglisten, hvor hun mandag forventes at være no. 82 med 839 point.

Ganske vist optjente Clara i samme uge sidste år 50 point, da hun vandt titlen ved W25 Selva Gardena, men da point fra W25 først tilskrives med en uges forsinkelse, forældes de 50 point først den 12. december, og derfor bortelimineres den teoretiske mulighed for at gå glip af direkte adgang til Australian Open, hvor “Cut off” er ranglisten pr. 4. december.

Clara indleder den kommende uges WTA 125 Open Angers Arena Loire allerede kl. 10:00 mandag, hvor hun møder 24-årige no. 231 Mccartney Kessler (USA), som ikke må undervurderes, idet hun i starten af oktober vandt en W80 titel i Rome (GA, USA) med finalesejr 6-2, 6-1 over Grace Min (USA), men det vil alligevel være en større overraskelse, hvis Clara ikke vinder, og det samme vil være tilfældet i 1/8-finalen, hvor Clara kan møde vinderen af 1. runde opgøret mellem no. 433 Patricia Maria Tig (ROU) og no. 341 Francesca Curmi (MLT).

I en eventuel kvartfinale mod 6. seedede Dayana Yastremska (UKR) og semifinale mod 2. seedede Clara Burel (FRA) er en nødvendig forudsætning for dansk sejr, at danske Clara finder et mere stabilt niveau end det var tilfældet mod Cornét i Andorra.

Af årsager, som får stå hen i det uvisse, har hverken Lars Christensen eller Team Tauson ønsket af bekræfte eller dementere informationer fra andre kilder, at Lars har fungeret som coach for Clara i Luxembourg og Andorra.
Det er dog blevet oplyst, at der endnu ikke er taget stilling til, hvorvidt Lars fortsætter samarbejdet med Clara efter indeværende sæson.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive. opdateret.
Nordiske flag: 🇩🇰 – 🇸🇪 – 🇳🇴 – 🇫🇮

Udvalgte kampe lørdag 9. december

Billeder: Cristina Bucsa, Chloe Paquet, Clara Burel og Dayana Yastremska- livestream WTA 125 Angers

====

WTA 125 Angers (FRA) – Livestream: https://www.openangersloire.com/livestreaming
Bet365 (fuld skærm)

Centre Court NB 14:30 (SF)
(3) 82 Cristina Bucsa ESP vs. 187 Chloe Paquet FRA
(2) 61 Clara Burel FRA vs. (6) 105 Dayana Yastremska UKR

====

ATP Challenger – www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

====

ITF World Tennis Tour

====

Resultater opdateres på: https://www.tennisavisen.dk/uge-49-clara-tauson-videre-til-frankrig-efter-3-kampe-i-andorra/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


ATP Tour & WTA Tour  

Næste turneringer uge 1


ATP Challenger 

Ingen ATP Challengers i december 2023

Livestream: www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv


WTA Challenger (Uge 49) 

Place Country Category Surface
Angers FRA WTA 125 Hard
Montevideo URU WTA 125 Grus

 

WTA 125 Open Angers Arena Loire (FRA) – Hardcourt

Livestream: https://www.openangersloire.com/livestreaming, Bet365 (fuld skærm)

Finale: (2) 61 Clara Burel FRA vs. 187 Chloe Paquet FRA

Semifinale
187 Chloe Paquet FRA vs. (3) 82 Cristina Bucsa ESP 7-5, 6-3
(2) 61 Clara Burel FRA vs. (6) 105 Dayana Yastremska UKR 6-7(3), 6-3, 6-2

Kvartfinale
187 Chloe Paquet FRA vs. (1) 48 Elisabetta Cocciaretto ITA 7-5, 6-3
(3) 82 Cristina Bucsa ESP vs. WC 346 Audrey Albie FRA 6-3, 6-1
(6) 105 Dayana Yastremska UKR vs. 231 Mccartney Kessler USA 5-7, 6-3, 7-6(9)
(2) 61 Clara Burel FRA vs. 140 Erika Andreeva 7-6(5), 2-6, 6-3

R32: (4) 85 Clara Tauson 🇩🇰 vs. 231 Mccartney Kessler USA 6-7(2), 3-6


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 49)

Place Country Category Surface
Al Zahra Kuwait M15  Hard
Antalya Turkiye M15 – Livestream  Clay
Concepcion Chile M15  Clay
Madrid Spain M15  Clay
Monastir Tunisia M15  Hard
Sharm ElSheikh Egypt M15  Hard

 


ITF Women (uge 49)

Place Country Category Surface
Dubai United Arab Emirates W100-Livestream  Hard
Mogi das Cruzes Brazil W25 – Livestream  Clay
Monastir Tunisia W25  Hard
Antalya Turkiye W15 – Livestream  Clay
Sharm ElSheikh Egypt W15  Hard
Valencia Spain W15  Clay

 

W15 Sharm El Sheikh (EGY)
Tidsforskel: cet +1 time

Kvarfinale: 921 Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰 vs. 964 Mariia Tkacheva 6-2, 2-6, 2-6

1/8-finale
964 Mariia Tkacheva vs. (1) 515 Katarina Kuzmova SVK 6-4, 6-1
921 Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰 vs. 1144 Sara Milanese ITA 6-3, 6-1
==
1069 Sarafina Olivia Hansen 🇩🇰 vs. (8) 935 Alisa Kummel 3-6, 0-6

R32
1144 Sara Milanese ITA vs. JR Yujin Ki KOR 6-2, 6-1
921 Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰 vs. WC Mariam Atia EGY 6-2, 6-1
==
(8) 935 Alisa Kummel vs. Q 1227 Olivia Bergler POL 6-4, 6-1
1069 Sarafina Olivia Hansen 🇩🇰 vs. WC Alicja Formella (POL) 6-4, 6-2

Doubles

1/8-finale: 9 Sarafina Olivia Hansen/Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰 vs. 1 Katarina Kuzmova SVK/Karola Bejenaru ROU 5-7, 1-6


W15 Valencia (ESP)

Q16: Augusta Lucia Grau Kristensen 🇩🇰 vs. (3) 1326 Maria Oliver Sanchez ESP 4-6, 6-7(2)

Q32
(3) 1326 Maria Oliver Sanchez ESP – bye
Augusta Lucia Grau Kristensen 🇩🇰 vs. Victoria Lazarova BUL 6-0, 6-2

<< tilbage


ITF Junior (uge 49)

J500 Plantation (FL, USA) – Grus

Boys singles

Q16: 332 Cornelius Alexander Shalmi 🇩🇰 vs. 230 Mika Petkovic GER 6-7, 7-6(4), [6-10]

Q32
230 Mika Petkovic GER vs. (8) 178 Kase Schinnerer USA 7-5, 6-1
332 Cornelius Alexander Shalmi 🇩🇰 vs. 615 Emil Matikainen 🇫🇮 6-3, 6-1


Girls singles

R32: Q 149 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. (13) 36 Gloriana Nahum MAR 6-4, 1-6, 4-6

R64
Q 149 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. 108 Claire An USA 6-1, 6-1
(13) 36 Gloriana Nahum MAR vs. 51 Alanis Hamilton USA 6-7(5), 6-4, 6-3

Qfi: (3) 149 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. (9) 182 Tianmei Wang USA 6-4, 4-6, [14-12]

Q16
(3) 149 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. 499 Sam Grosjean FRA 6-3, 6-2
(9) 182 Tianmei Wang USA vs. 520 Athena Rosas USA 6-2, 6-0

290 Mille Mørk 🇩🇰 vs. (10) 188 Duru Soke TUR 6-2, 4-6, [5-10]

Q32
(3) 149 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. 537 Nicole Okhtenberg USA 6-3, 6-2
499 Sam Grosjean FRA vs. 492 Maria Araoz-Gosn USA 7-6(5), 6-3

290 Mille Mørk 🇩🇰 vs. 670 Susana Souhrada USA 5-7, 6-0, [10-3]
(10) 188 Duru Soke TUR vs. 1052 Lucia Donnelly USA 6-3, 6-3


J100 Loughborough (GBR) – Hardcourt

Boys singles

R32: 729 Christian Grønfeldt-Sørensen 🇩🇰 vs. 513 Ilias Hirani Worthington GBR 3-6, 7-5, 4-6

Boys doubles

1/8-finale: Christian Grønfeldt-Sørensen 🇩🇰/Christopher Thies GER vs. WC Harry McDonagh/James Hutchinson GBR 5-7, 3-6

Girls singles

1/8-finale: (7) 361 Sara Børkop 🇩🇰 vs. 476 Flora Johnson GBR  3-6, 2-6

R32
(7) 361 Sara Børkop 🇩🇰 vs. WC 1040 Isabella Walker GBR 5-7, 6-3, 6-4
476 Flora Johnson GBR vs. 768 Elizabeth Evans GBR 7-6(4), 6-4


J30 San Jose (CRC) – Hardcourt

Boys singles

Semifinale: (6) 972 Valdemar Dubin 🇩🇰 vs. (2) 601 Adrian Quiros Monterrey CRC 2-6, 1-6

Kvartfinale
(1) 294 Ty Host AUS vs. (5) 880 Malik Trail USA 3-0 Ret’d
1436 August Brostrøm Poulsen 🇩🇰 vs. (4) 840 Ben Mann CAN 6-4, 2-6, 2-6
(6) 972 Valdemar Dubin 🇩🇰 vs. (3) 608 Juan Carlos Fuentes Vasquez ESA 6-2, 6-7(6), 6-4
(2) 601 Adrian Quiros Monterrey CRC vs. (8) 1097 Sebastian Papp USA 6-1, 6-1

1/8-finale
(4) 840 Ben Mann CAN vs. WC Julian Garnier CRC 6-1, 6-4
1436 August Brostrøm Poulsen 🇩🇰 vs. 1308 Giancarlo Rosario DOM 6-2, 6-4
==
(6) 972 Valdemar Dubin 🇩🇰 vs. 1101 Oliver Moises Aguilar Gasperin MEX 1-6, 6-3, 6-1
(3) 608 Juan Carlos Fuentes Vasquez ESA vs. WC Daniel Araya CRC 7-5, 6-3

R32
1748 Tristan Thomas Engelschmidt 🇩🇰 vs. 1286 Santiago T MEX 4-6, 6-1, 6-0

1308 Giancarlo Rosario DOM vs. 1322 Javier Gutierrez Arreaga GUA 3-6, 7-5, 6-2
1436 August Brostrøm Poulsen 🇩🇰 vs. (7) 1023 Nicolás Garnier CRC 2-6, 6-4, 7-5
==
(6) 972 Valdemar Dubin 🇩🇰 vs. 1235 Nikolas Kumria USA 6-0, 6-1
1101 Oliver Moises Aguilar Gasperin MEX vs. Q 3556 Paul Croisy MRN 6-0, 6-1

Boys doubles

Kvartfinale: Poulsen/Dublin vs. 4 Oliver Moises Aguilar Gasperin/Santiago Trujillo Garcia MEX 6-7(5), 4-6
1/8-finale: August Brostrøm Poulsen/Valdemar Dubin vs. Javier Gutierrez Arreaga GUA/Sebastian Papp USA 6-4, 6-4


J30 Satu Mare (ROU) – Grus

Boys singles

1/8-finale: (2) 642 David Bakonyi HUN vs. 1380 Emanuel Grau Kristensen 🇩🇰 – walkover

R32
1380 Emanuel Grau Kristensen 🇩🇰 vs. WC Luca Frunza ROU 6-3, 6-4
(2) 642 David Bakonyi HUN vs. WC Mark Negulescu ROU 6-2, 6-3


Tennis Europe (Uge 49)

Cat 2 Leszno (POL) – Hardcourt

U14 Girls singles

R32: (7) 188 Ella Wilstrup 🇩🇰 vs. 383 Sofia Ziukyna UKR 2-6, 3-6


Cat 3 Oslo 🇳🇴 – Hardcourt

U14 Girls singles

Kvartfinale: (7) 325 Alexandra Peralta Bønæs 🇩🇰 vs. (1) 78 Gabriella Eie 🇳🇴 3-6, 2-6

1/8-finale
(1) 78 Gabriella Eie 🇳🇴 vs. WC 1448 Henny Leganger Fritzner 🇳🇴 6-3, 6-1
(7) 325 Alexandra Peralta Bønæs 🇩🇰 vs. Q Linn Wikstrom 🇸🇪 6-0, 6-0
==
779 Viola From Pedersen 🇩🇰 vs. (5) 310 Roneta Kacinskaite LUT 2-6, 4-6

R32
Q Linn Wikstrom 🇸🇪 vs. WC 1228 Lily Mari Birkevold 🇳🇴 6-2, 3-6, 6-1
(7) 325 Alexandra Peralta Bønæs 🇩🇰 vs. WC 1228 Lotta Wiel Golliasch 🇳🇴 6-3, 6-1
==
(5) 310 Roneta Kacinskaite LUT vs. Q 1500 Froya Thon Skjelstad 🇳🇴 6-3, 6-1
779 Viola From Pedersen 🇩🇰 vs. 986 Hermine Catharina Margret Fors-Skjaeveland 🇳🇴 6-3, 6-0

U14 Girls doubles

Finale: Bønæs/Stroe vs. Stefaniia Karpaliuk UKR/Celine Henriksen 🇳🇴 1-6, 5-7
Semifinale: Bønæs/Stroe vs. Henny Leganger Fritzner/Tomine Argel 🇳🇴 6-3, 7-6(7)
Kvartfinale: Bønæs/Stroe vs. Ieva Skliutait LTU/Linn Wikstrom 🇸🇪 6-1, 6-2
1/8-finale: 2 Alexandra Peralta Bønæs 🇩🇰/Jasmine Maria Stroe ROU – bye


Cat 3 Gøteborg 🇸🇪 – Hardcourt

U14 Girls singles

R32
(7) 402 Nora Juncher Kjellin 🇩🇰 vs. Q Mimmie Buchler 🇸🇪 2-6, 6-0, 2-6
==
(9) 448 Victoria Lacki 🇩🇰 vs. Q 1547 Olivia Lundmark 🇸🇪
472 Josefine Bente Malling 🇩🇰 vs. Q Sara Iemima Gacea 🇸🇪

U14 Girls doubles

Finale: Kjellin/Ketler vs. 1 Mila Mihailov EST/Casey Mauro GBR 1-6, 5-7
Semifinale: Kjellin/Ketler vs. Mimmie Bouchler 🇸🇪/Vega Bontin 2-6, 6-1, [10-6]
Kvartfinale: Kjellin/Ketler vs. Melisa Guler/Tuva Taari 🇸🇪 6-4, 6-0
1/8-finale: 2 Nora Juncher Kjellin 🇩🇰/Emma Ketler GBR – bye

<< tilbage


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte) 

Livestream: https://tennis.se/play

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 


Davis Cup 

Livestream: https://video.daviscup.com/

Qualifiers 2-3 eller 3-4. februar 2024

Vindere World Group I 2023: Tyskland, Kazakhstan, Belgien, Argentina, Ukraine, Ungarn, Israel, Portugal, Slovakiet, Peru, Taipei, Brasilien
3-4 Finals puljer: Chile, Sverige, Frankrig Schweiz, Spanien, Korea, USA Kroatien
Tabere Final 8 kvartfinale: Lodtrækning efter Final 8 Knockout i Malaga 21-26. november.


World Group I play-offs 2-3 eller 3-4 februar 2024 (ugen efter Australian Open)

(1) Colombia vs. Luxembourg
Libanen vs. (2) Japan
Irland vs. (3) Østrig
(4) Ecuador vs. Egypten
(5) Norge vs. Letland
Grækenland vs. (6) Rumænien
Bulgarien vs. (7) Bosnien/Herzegovina
(8) Uzbekistan vs. Polen
New Zealand vs. (9) Tyrkiet
Mexico vs. (10) Danmark 
Pakistan vs. (11) Indien
(12) Litauen vs. Georgien

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE

Qualifiers – April 2024?

Vindere Play-Offs 2023: Slovakiet, Belgien, Storbritannien, Brasilien, Ukraine, Rumænien, Japan, Mexico+


Group I Europe/Africa – April 2024

Oprykker fra Group II Europe/Africa: Portugal, Grækenland
Fortsætter: Serbien, Tyrkiet, Bulgarien, Letland, Norge, Danmark
Nedrykkere fra Playoff: Ungarn, Sverige, Holland, Serbien, Østrig


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)

<< tilbage

Forrige artikelAugust Holmgren rykker til top 300 efter japansk visit. Elmer Møller tilbage i top 400 efter ny M15 titel
Næste artikelKonkurrence: Vind en signeret ketcher fra Carlos Alcaraz
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.