Clara Tauson forsøger de kommende uger forsvare sin top 100 status. TV 2 Play har fokus på Next Gen ATP Finals. August Holmgren kan sikre Australian Open med titel i Japan

Efter en ufrivillig pause som følge af de rygproblemer, som opstod i slutningen af september i Kina, var 20-årige Clara Tauson i forrige uge atter i aktion ved en W40 turnering i Petange i Luxembourg, hvor det blev til 2 stensikre sejre – 6-1, 6-1 over no. 233 Lesley Pattinama Kerkhove og 6-0, 6-0 over no. 228 Yuliya Hatouka.
Imidlertid trak Clara sig inden kvartfinalen mod no. 370 Hanne Vandewinkel (BEL), og Søren Tauson er efterfølgende citeret for, at årsagen var “ubehag i ryggen”, og derfor blev der ikke taget nogen chancer.

I den kommende uge deltager Clara ved WTA 125 Creand Andorra Open, hvor hun er seedet 2 efter no. 83 Cristina Bucsa (ESP), og ugen efter er hun tilmeldt WTA 125 Open Angers Arena Loire i Frankrig.

I samme uge sidste år optjente Clara 50 point, da hun vandt titlen ved W25 Selva Gardena i Italien, og hvis Clara ikke optjener nye point i Andorra, vil hun på ranglisten pr. 4. december miste ca. 10 placeringer, men det får dog i så fald ingen betydning for hendes muligheder for direkte adgang til hovedturneringen ved Australian Open, hvor det netop er rangeringen 6 uger forinden, der er afgørende for Entrylisten.

En uge senere forældes 29 point, som Clara optjente sidste år med en kvartfinale i Angers, og ugen derefter forældes yderligere 95 point, som blev optjent med en finaleplads ved WTA 125 Limoges i Frankrig, hvor Entrylisten for 2023 forventes frigivet 28. november.
I værste fald kan Clara slutte året udenfor top 100, men hvis hun undgår skader og genfinder sit naturlige niveau, er yderligere avancement de kommende uger dog en mere sandsynlig mulighed.

Tennisavisen har ikke modtaget officielt bekræftede meldinger om hverken skadessituationen eller Claras setup, men Ekstrabladet har i en artikel citeret Søren Tauson for, at Clara “har det fint” og forventes at spille et par turneringer mere i år, og desuden nævnes i artiklen, at Lars Christensen tidligere har bekræftet, at han stadig træner med Clara, mens Søren Tauson blev citeret for, at trænersituationen er uændret.

Samme journalist skrev i en tidligere artikel, at Lars Christensen bekræftede Rune-lejrens udmelding om, at ophøret som træner for Holger Rune var efter hans eget ønske, men i en senere opdatering af samme artikel var budskabet det stik modsatte, at Lars ikke ville bekræfte den udlægning, som han dog ikke ønskede at kommentere på.
I samme forbindelse blev Lars citeret for, at han først når året er omme ved, hvad der kommer til at ske fremadrettet.

Clara spiller ifølge turneringens hjemmeside sin første kamp onsdag mod no. 384 Victoria Jimenez Kasintseva (AND), og i tilfælde af den forventede sejr møder hun i 1/8-finalen vinderen af opgøret mellem no. 205 Katarzyna Kawa (POL) og no. 554 Sarah Iliev (FRA), der har wildcard.
Ifølge seedningerne kan Clara i kvartfinalen møde no. 118 Alize Cornet (FRA) og i semifinalen no. 105 Dayana Yastremska UKR.

I en eventuel finale kan Clara dog ikke møde 1. seedede Cristina Bucsa, der allerede mandag blev sendt ud af turneringen af no. 139 Celine Naef (SUI), der vandt 4-6, 6-3, 6-4.
Flittige læsere af Tennisavisen husker muligvis, at Clara i juli vandt 6-2, 6-3 over Naef ved Hopman Cup i Nice.

Der er mulighed for at følge kampe fra Andorra på livestream fra Bet365 (i fuld skærm) og via turneringens hjemmeside: https://andorraopenwta.com/partit-en-directe/ – dog blev de første kampe mandag ikke vist, men en alternativ mulighed er Bet365, hvor kampene vises i fuld skærmstørrelse.

25-årige August Holmgren har for 4. uge i træk kvalificeret sig til hovedturneringen ved japanske ATP Challenger turneringer, da han ved ATP Challenger 100 Yokkaichi vandt 6-3, 6-2 over 20-årige Ryuki Tsutsumi (JPN) i 1. kvalrunde og 6-2, 6-4 i kvalfinalen over no. 561 Kai Wehnelt (GER) i kvalfinalen.
I 1. runde af hovedturneringen møder August no. 454 Yusuke Takahashi (JPN), som han besejrede 6-4, 6-4 i kvalfinalen i Kobe for 2 uger siden.

Indtil videre har August optjent henholdsvis 34, 11 og 4 = 49 point i de 3 første uger i Japan, hvorved han mandag opnåede sin hidtil højeste rangering som no. 330.
Der mangler dog skønsmæssigt 80-90 point for at få adgang til kvalifikationen ved Australian Open, der kun er realistisk, hvis August leverer en sensation og går hele vejen i Yokkaichi, hvor der er 100 point til vinderen.

 

Efter slutspillet hos både WTA og ATP samt finalerne ved Billie Jean King Cup og Davis Cup er 2023 sæsonen endegyldigt slut for topspillerne, men nogle af fremtidens topspillere kan følges på både Tennistv og TV 2 Play tirsdag-lørdag, når Next Gen ATP Finals afvikles i Jeddah i Saudi Arabien.

Ofte har den arrangerende nation – som i flere år har været Italien – tildelt et wildcard til en landsmand, hvilket eksempelvis var tilfældet i 2019, hvor Jannik Sinner som 18-årig fik sit internationale gennembrud, da han sensationelt gik hele vejen med finalesejr over Alex de Minaur, som han i øvrigt efterfølgende har vundet over 5 gange i træk – senest i søndags da Italien vandt Davis Cup finalen over Australien.

Saudi Arabien har givet wildcardet til en arabisk nabo fra Jordan, no. 187 Abdullah Shelbayh.
De to topseedede er de to 19-årige franskmænd Arthur Fils og Luca Van Assche, der allerede er i top 100 som henholdsvis no. 36 og 66.
Desuden deltager yderlige 3 fra top 100, no. 92 Dominic Stricker (SUI), og no. 94 Alex Michelsen (USA) samt no. 100 Flavio Cobolli (ITA), og både no. 111 Hamad Medjedovic (SRB) og no. 118 Luca Nardi (ITA) er tæt på top 100.

Onsdag er der lagt op til “tennisfest” i Mexico, hvor publikum (iflg. Google-oversættelse) under overskriften “Stjernekamp” opfordres til at gøre sig “klar til at vibrere med sammenstødet mellem kraften fra Tommy Paul og verdenstennissensationen Carlos Alcaraz for første gang i Mexico City

Forinden spilles kl. 19:00 lokal tid (02:00cet natten til torsdag) “Åbningskampen”, hvor “Den episke historie om Caroline Wozniackis comeback bliver fortsat skrevet i La México, når hun tager imod den magtfulde og alsidige Maria Sakkari.
En udstilling fuld af intensitet og følelser!

Arrangementet afsluttes musikalsk, da “Natten vil være fyldt med rytme, når Sebastián Yatra viser sin karisme og energi på scenen for at afslutte en uforglemmelig fest

Det er i skrivende stund (mandag) uvist, om der er mulighed for at følge arrangementet på TV eller livestream – tjek eventuelt https://www.youtube.com/@tennisfestmx

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive. opdateret.
Nordiske flag: 🇩🇰 – 🇸🇪 – 🇳🇴 – 🇫🇮

Udvalgte kampe lørdag 2. december

Billeder (Tennistv): Arthur Fils og Hamad Medjedovic – Finale Next Gen ATP Finals

Next Gen ATP Finals, Jeddah (SAU) – Tennistv.com, TV 2 Play

Centre Court – start 18:00cet (finale)
(1) 36 Arthur Fils FRA vs. (6) 111 Hamad Medjedovic SRB

====

WTA 125 Andorra (AND) – Livestream: https://andorraopenwta.com/partit-en-directe/
Bet365 (fuld skærm)
Center Court – start 16:00cet (SF)
141 Erika Andreeva vs. 165 Heather Watson GBR
(6) 112 Marina Bassols Ribera ESP vs. (8.) 118 Alize Cornet FRA
====

ATP Challenger – www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

====

ITF World Tennis Tour

====

Resultater opdateres på: https://www.tennisavisen.dk/uge-48-clara-tauson-forlaenger-saesonen-med-wta-125-nextgen-dyster-i-saudi-arabien/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


ATP Tour & WTA Tour  (Uge 48)

Next Gen ATP Finals, Jeddah (SAU) – Tirsdag-lørdag
Tidsforskel: cet +2 timer

TV-dækning: Tennistv, TV 2 Play

Finale: (6) 111 Hamad Medjedovic SRB vs. (1) 36 Arthur Fils FRA 3-4(6), 4-1, 4-2, 3-4(9), 4-1

Semifinale
(1) 36 Arthur Fils FRA vs. (2) 66 Luca Van Assche FRA 2-4, 4-1, 4-3(1), 4-3(6)
(6) 111 Hamad Medjedovic SRB vs. (3) 92 Dominic Stricker SUI 4-3(5), 2-1 Ret’d

Green Group
(1) 36 Arthur Fils FRA vs. (7) 118 Luca Nardi ITA 2-4, 4-3(64), 4-2, 1-4, 4-2
(5) 100 Flavio Cobolli ITA vs.  (3) 92 Dominic Stricker SUI 4-2, 3-4(7), 4-1, 4-2
(3) 92 Dominic Stricker SUI vs. (7) 118 Luca Nardi ITA 4-1, 4-1, 4-2
(1) 36 Arthur Fils FRA vs. (5) 100 Flavio Cobolli ITA 4-1, 4-1, 4-2
(7) 118 Luca Nardi ITA vs. (5) 100 Flavio Cobolli ITA 3-4(4), 4-2, 4-3(1), 1-4, 4-3(3)
(1) 36 Arthur Fils FRA vs. (3) 92 Dominic Stricker SUI 4-2, 3-4(3), 4-2, 4-3(5)

Green Group
(1) 36 Arthur Fils FRA 3-0
(3) 92 Dominic Stricker SUI 1-2 (5-6)
(5) 100 Flavio Cobolli ITA 1-2 (5-7)
(7) 118 Luca Nardi ITA 1-2 (5-8)
Red Group
(6) 111 Hamad Medjedovic SRB 3-0
(2) 66 Luca Van Assche FRA 2-1
(8) 187 Abdullah Shelbayh JOR 1-2
(4) 94 Alex Michelsen USA 0-3

 

Red group
(2) 66 Luca Van Assche FRA vs. (8) 187 Abdullah Shelbayh JOR 4-3(5), 3-4(5) 4-1, 4-1
(6) 111 Hamad Medjedovic SRB vs. (4) 94 Alex Michelsen USA 4-2, 4-3(3), 3-4(3), 3-4(5), 4-3(4)
(8) 187 Abdullah Shelbayh JOR vs. (4) 94 Alex Michelsen USA 4-2, 1-4, 4-0, 4-0
(6) 111 Hamad Medjedovic SRB vs. (2) 66 Luca Van Assche FRA 4-2, 2-4, 4-3(7), 4-1
(2) 66 Luca Van Assche FRA vs. (4) 94 Alex Michelsen USA 4-3(0), 3-4(4), 3-4(4), 4-1, 4-3(6)
(6) 111 Hamad Medjedovic SRB vs. (8) 187 Abdullah Shelbayh JOR 3-4(4) 4-2, 4-3(5), 4-2

Schedule
Tir-tor: Round-Robin – start 13:00cet og 18:00cet
Fredag: Semifinaler – start 17:00cet og 19:00cet
Lørdag: Finale – start 18:00cet

onsdag centre Court – start 13:00cet
(7) 118 Luca Nardi ITA vs. (5) 100 Flavio Cobolli ITA 3-4(4), 4-2, 4-3(1), 1-4, 4-3(3)
NB 1400: (1) 36 Arthur Fils FRA vs. (3) 92 Dominic Stricker SUI 4-2, 3-4(3), 4-2, 4-3(5)
NB 1800: (2) 66 Luca Van Assche FRA vs. (4) 94 Alex Michelsen USA 4-3(0), 3-4(4), 3-4(4), 4-1, 4-3(6)
(6) 111 Hamad Medjedovic SRB vs. (8) 187 Abdullah Shelbayh JOR 3-4(4) 4-2, 4-3(5), 4-2


ATP Challenger (uge 48)

Livestream: www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

Place Country Category Surface
Maia POR Challenger 100 Clay
Yokkaichi JPN Challenger 100 Hard
Maspalomas ESP Challenger 75 Clay
Temuco CHI Challenger 75 Hard

 

CH 100 Yokkaichi (JPN)
Tidsforskel: cet +8 timer

Kvartfinale: Q 337 August Holmgren 🇩🇰 vs. 296 Chak Lam Coleman Wong HKG 6-4, 5-7, 4-6

1/8-finale (nederst)
247 Li Tu AUS vs. 241 Geoffrey Blancaneaux FRA 6-3, 7-6(6)
(3) 122 Michael Mmoh USA vs. Q 430 Hiroki Moriya JPN 7-6(4), 6-0
Q 337 August Holmgren 🇩🇰 vs. (6) 181 Zdenek Kolar CZE 6-4, 6-2
296 Chak Lam Coleman Wong HKG vs. WC 1181 Rei Sakamoto JPN 6-3, 6-2

R32
(6) 181 Zdenek Kolar CZE vs. 342 Mathys Erhard FRA 6-1, 5-7, 6-2
Q 337 August Holmgren 🇩🇰 vs. Q 454 Yusuke Takahashi JPN 6-3, 6-3
296 Chak Lam Coleman Wong HKG vs. 365 Naoki Nakagawa JPN 6-2, 6-7(5), 6-4
WC 1181 Rei Sakamoto JPN vs. (2) 110 Jurij Rodionov AUT 6-4, 6-4

Qfi: (1) 337 August Holmgren 🇩🇰 vs. (10) 561 Kai Wehnelt GER 6-2, 6-4

Q16
(1) 337 August Holmgren 🇩🇰 vs. WC Ryuki Tsutsumi JPN 6-3, 6-2
(10) 561 Kai Wehnelt GER vs. WC Shogo Sanada JPN 6-3, 6-2


CH 75 Maspalomas (ESP)
Tidsforskel: cet -1 time

Qfi: (2) 383 Eric Vanshelboim 🇺🇦 vs. (19) 632 Jonas Forejtek CZE 3-6, 6-3, 3-6

Q16
(2) 383 Eric Vanshelboim 🇺🇦 vs. WC 731 Alejandro Manzanera Pertusa ESP 6-4, 6-4
(19) 632 Jonas Forejtek CZE vs. 715 Mario Gonzalez Fernandez ESP 2-6, 6-0, 7-5

Doubles

1/8-finale: Eric Vanshelboim/Oleksii Krutykh 🇺🇦 vs. 1 Sadio Doumbia/Theo Arribage FRA 6-4, 3-6, [5-10]


WTA Challenger (Uge 48) 

Place Country Category Surface
Andorra AND WTA 125 Hard
Buenos Aires ARG WTA 125 Grus

 

WTA 125 Creand Andorra Open (AND) – Hardcourt

Finale: (6) 112 Marina Bassols Ribera ESP vs. 141 Erika Andreeva

Semifinale
141 Erika Andreeva vs. 165 Heather Watson GBR 6-7(6), 7-5, 6-0
(6) 112 Marina Bassols Ribera ESP vs. (8.) 118 Alize Cornet FRA 6-4, 6-2

Kvartfinale
141 Erika Andreeva vs. WC 193 Ella Seidel GER 6-4, 7-5
165 Heather Watson GBR vs. 125 Jessika Ponchet FRA – walkover
(6) 112 Marina Bassols Ribera ESP vs. WC Anastasija Sevastova LAT 2-6, 7-6(4), 6-4
(2) 85 Clara Tauson 🇩🇰 vs. (8.) 118 Alize Cornet FRA 3-6, 4-6

1/8-finale
141 Erika Andreeva vs. 139 Celine Naef SUI 2-6, 6-4, 6-4
WC 193 Ella Seidel GER vs. (7) 112 Anna-Lena Friedsam GER 6-4, 6-4
165 Heather Watson GBR vs. WC 386 Alina Charaeva 6-2, 6-1
125 Jessika Ponchet FRA vs. 161 Elsa Jacquemot FRA 4-6, 6-4, 7-6(4)
==
(6) 112 Marina Bassols Ribera ESP vs. (Alt) 464 Ekaterina Reyngold 6-3, 6-2
WC Anastasija Sevastova LAT vs. (4) 105 Dayana Yastremska UKR 6-7(3), 6-1, 6-4
(8.) 118 Alize Cornet FRA vs. 126 Nuria Parrizas Diaz ESP 6-1, 2-6, 6-1
(2) 85 Clara Tauson 🇩🇰 vs. 205 Katarzyna Kawa POL 6-1, 6-2

R32
139 Celine Naef SUI vs. (1) 83 Cristina Bucsa ESP 4-6, 6-3, 6-4
141 Erika Andreeva vs. 329 Susan Bandecchi SUI 6-3, 6-4
WC 193 Ella Seidel GER vs. 157 Zeynep Sonmez TUR 6-1, 6-0
(7) 112 Anna-Lena Friedsam GER vs. 161 Elsa Jacquemot FRA 6-4, 6-4

WC 386 Alina Charaeva vs. (3) 93 Oceane Dodin FRA 3-6, 6-2, 6-2
165 Heather Watson GBR vs. 179 Timea Babos HUN 7-5, 6-0
125 Jessika Ponchet FRA vs. 150 Tereza Martincova CZE 6-4, 1-6, 7-5
161 Elsa Jacquemot FRA vs. (5) 108 Rebecca Peterson 🇸🇪 6-2, 4-6, 6-3
==
(6) 112 Marina Bassols Ribera ESP vs. 176 Noma Akugue Noha GER 6-3, 7-5
(Alt) 464 Ekaterina Reyngold vs. 196 Elvina Kalieva USA 7-5, 7-5
WC Anastasija Sevastova LAT vs. 266 Irene Burillo Escorihuela ESP 6-7(6), 6-2, 6-1
(4) 105 Dayana Yastremska UKR vs. 168 Ekaterina Makarova 6-2, 6-2

(8.) 118 Alize Cornet FRA vs. 313 Cagla Buyukakcay TUR 1-6, 7-6(4), 6-3
126 Nuria Parrizas Diaz ESP vs. 431 Patricia Maria Tig (ROU) 7-5, 6-2
205 Katarzyna Kawa POL vs. WC 554 Sarah Iliev FRA 6-4, 6-2
(2) 85 Clara Tauson 🇩🇰 vs. 384 Victoria Jimenez Kasintseva AND 6-4, 6-2


TennisFest GNP, La México 
Livestream: https://www.youtube.com/live/lItopMNLn4o?si=9CZa9apbAEzN7GG8

Caroline Wozniacki 🇩🇰 vs. Maria Sakkari 3-6, 4-6
Carlos Alcaraz vs. Tommy Paul 7-6(3), 6-3


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 48)

Place Country Category Surface
Gold Coast Australia M25 – Livestream  Hard
Heraklion Greece M25  Hard
Kalaburagi India M25  Hard
Monastir Tunisia M25  Hard
Al Zahra Kuwait M15  Hard
Antalya Turkiye M15 – Livestream  Clay
Kuala Lumpur Malaysia M15  Hard
Limassol Cyprus M15  Hard
Madrid Spain M15  Hard
Monastir Tunisia M15  Hard
San Gregorio di Catania Italy M15  Clay
Santa Cruz Bolivia M15  Clay
Sharm ElSheikh Egypt M15  Hard

 

M15 Limassol (CYP)
Tidsforskel: cet +1 time

R32
964 Johannes Ingildsen 🇩🇰 vs. (3) 698 Oleg Prihodko UKR 0-6, 5-7
Q 1588 Philip Hjorth 🇩🇰 vs. 1115 Brian Bozemoj NED 7-6(2), 1-6, 5-7

Qfi: (6) 1588 Philip Hjorth 🇩🇰 vs. (16) Noah Thurner GER 6-1, 6-4

Q16
(6) 1588 Philip Hjorth 🇩🇰 vs. Vojtech Vlkovsky CZE 6-1, 6-0
(16) Noah Thurner GER vs. Pepijn Bastiaansen NED 6-2, 6-2

Doubles

Kvartfinale: Philip Hjorth 🇩🇰/Daniel De Junge NED vs. Henrik Bladelius 🇸🇪/Jonas Trinker AUT 6-7(3), 4-6
1/8-finale: Philip Hjorth 🇩🇰/Daniel De Junge NED vs. 1 Johannes Ingildsen 🇩🇰/Joshua Goodger GBR 6-4, 7-6(3)


M15 Antalya (TUR)
Tidsforskel: cet +2 timer

Q32: Yakup Uzunel 🇩🇰 vs. (12) 1966 Kaya Arinc USA 4-6, 2-6


ITF Women (uge 47)

Place Country Category Surface
Gold Coast Australia W60 – Livestream  Hard
Trnava Slovakia W60 – Livestream Hard
Veracruz Mexico W40 – Livestream  Hard
Yokohama Japan W40 – Livestream  Hard
Limassol Cyprus W25  Hard
Lousada Portugal W25 – Livestream Hard
Ramat Gan Israel W25  Hard
Selva Gardena Italy W25 – Livestream Hard
Ahmedabad India W15  Hard
Antalya Turkiye W15 – Livestream  Clay
Heraklion Greece W15 – Livestream  Clay
Monastir Tunisia W15  Hard
Sharm ElSheikh Egypt W15  Hard
Valencia Spain W15  Clay

 

W25 Limassol (CYP)
Tidsforskel: cet +1 time

1/8-finale: Q 922 Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰 vs.  (2) 192 Anastasia Zakharova 0-6, 6-4, 3-6

R32
Q 922 Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰 vs.  WC 992 Briana Szabo ROU 6-1, 5-7, 6-2
(2) 192 Anastasia Zakharova vs. WC Alian Zack ISR 6-1, 6-2

Qfi: (12) 922 Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰 vs. Rebeka Antal ROU 6-0, 6-1

Q16
Rebeka Antal ROU vs. (3) 536 Ksenia Laskutova 5-7, 6-4, [10-6]
(12) 922 Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰 vs. Ioanna Kyriakidou CYP 6-0, 6-1


W15 Valencia (ESP) 

Q16: Augusta Lucia Grau Krisensen 🇩🇰 vs. (12) Mina Hodzic GER 3-6, 3-6

Q32
Augusta Lucia Grau Krisensen 🇩🇰 vs. Lola Collin FRA 6-1, 6-3
(12) Mina Hodzic GER vs. Silvia Alejo ESP 7-6(3), 6-1


W15 Ahmedabad (IND) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +4½ time

R32: 1102 Elena Jamshidi 🇩🇰 vs. (7) 901 Humera Baharmus IND 5-7, 4-6

Doubles

1/8-finale: Elena Jamshidi 🇩🇰/Snehal Mane IND vs. Yashaswini Panwar/Kundali Majgaine IND 5-7, 3-6


W15 Monastir (TUN)

Q32: Olivia Thiemke 🇩🇰 vs. Daria Gorska POL 1-6, 5-7

<< tilbage


ITF Junior (uge 48)

J300 Bradenton (FL, USA) – Grus

Boys singles

Q32: 332 Cornelius Alexander Shalmi 🇩🇰 vs. WC 2146 Mikel Anderson USA 2-6, 1-6


Girls singles

R64
169 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. (13) 50 Alanis Hamilton USA 1-6, 0-6
291 Mille Mørk 🇩🇰 vs. 136 Anastasiia Firman UKR 4-6, 4-6

Qfi: (14) 291 Mille Mørk 🇩🇰 vs. 401 Sofia Cohen Perovani BRA 6-3, 6-2

Q16
401 Sofia Cohen Perovani BRA vs. (6) 207 Hinata Furutani JPN 6-4, 4-6, [10-5]
(14) 291 Mille Mørk 🇩🇰 vs. 1052 Lucia Donelly USA 6-4, 6-0

Q32
1052 Lucia Donelly USA vs. 1663 Stella Schmitz GER 7-5, 6-2
(14) 291 Mille Mørk 🇩🇰 vs. 1017 Reese Calvo USA 6-0, 6-1


J60 Glasgow (GBR) – Hardcourt

Girls singles

Semifinale: (4) Sara Børkop 🇩🇰 vs. (1) 210 Allegra Korpanec Davies GBR 6-3, 3-6, 3-6

Kvartfinale
(1) 210 Allegra Korpanec Davies GBR vs. 1257 Sirena Waas GBR 6-4, 6-1
(4) Sara Børkop 🇩🇰 vs. WC 2753 Celine Ricaud GBR

1/8-finale
(4) Sara Børkop 🇩🇰 vs. 1447 Mia Wainwright GBR 6-4, 6-3
WC 2753 Celine Ricaud GBR vs. WC 3692 Teodora Prisadnikova GBR

R32
(4) Sara Børkop 🇩🇰 vs. Q 3010 Eleanor Cochran GBR 6-2, 6-2
1447 Mia Wainwright GBR vs. Q 3692 Amira Afzal GBR 6-1, 6-0

Girls doubles

1/8-finale: Sara Børkop 🇩🇰/Grace Chinwike GBR vs. Chloe Cleaver/Tegan Bush GBR 2-6, 1-6


J30 San Jose (CRC) – Hardcourt

Boys singles

Kvartfinale: (7) 973 Valdemar Dubin 🇩🇰 vs. (2) 594 Adrian Quiros Monterrey CRC 6-7(4), 1-6

1/8-finale
1390 August Brostrøm Poulsen 🇩🇰 vs. (1) 294 Ty Host AUS 2-6, 3-6
(8) 982 Matthew Zeifman USA vs. 1024 Nicolas Garnier CRC
(4) 839 Ben Mann CAN vs. 1095 Sebastian Papp USA
1736 Tristan Thomas Engelschmidt 🇩🇰 vs. (5) 880 Malik Trail USA
==
(7) 973 Valdemar Dubin 🇩🇰 vs. 1098 Oliver Moises Aguilar Gasperin MEX 7-6(4), 6-4
(2) 594 Adrian Quiros Monterrey CRC vs. Q 1660 Xingyu Chen CHN 7-6(4), 6-4

R32
(1) 294 Ty Host AUS vs. WC Julian Garnier CRC 6-1, 6-2
1390 August Brostrøm Poulsen 🇩🇰 vs. 1925 Tommy Rainyn USA 6-4, 6-4

1736 Tristan Thomas Engelschmidt 🇩🇰 vs. WC 3707 Jose Ignacio Murillo CRC 6-3, 6-1
(5) 880 Malik Trail USA vs. WC 3707 Luis Yoshi Nashiki Perez MEX 6-1, 6-3
==
(7) 973 Valdemar Dubin 🇩🇰 vs. WC Daniel Araya CRC 3-6, 6-4, 6-3
1098 Oliver Moises Aguilar Gasperin MEX vs. Q Daniel Cristian Rila USA 6-4, 6-3

Boys doubles

Finale: Poulsen/Engelschmidt vs. Tommy Rainyn USA/Adrian Quiros Monterrey CRC 4-6, 3-6
Semifinale: Poulsen/Engelschmidt vs. Oliver Moises Aguilar Casperin/Santiago Trujillo Garcia MEX 6-4, 7-5
Kvartfinale: Poulsen/Engelschmidt vs. WC Andrea Lo Nardo CRC/Luis Yoshi Nashiki Pérez MEX 6-1, 6-1

1/8-finale
August Brostrøm Poulsen/Valemar Dubin 🇩🇰 vs. WC Ignacio & Julian Garnier CRC 6-2, 6-2
Tristan Thomas Engelschmidt 🇩🇰/Luis Guillermo Sauza De La Pena MEX vs. Fabrizio Fallas/Daniel Araya CRC 3-6, 2-6


J30 Brasov (ROU) – Grus

Boys singles

1/8-finale: 1373 Emanuel Grau Kristensen 🇩🇰 vs. 1297 Matteo Morazzi ESP 6-4, 3-6, 3-6

R32
1297 Matteo Morazzi ESP vs. (6) 1137 Radu Paisvant ROU 6-1, 6-4
1373 Emanuel Grau Kristensen 🇩🇰 vs. Q 2611 Matei Florin Breazu ROU 6-4, 5-7, 6-1

Boys doubles

Kvartfinale: Kristensen/Curuia vs. David Guta/Radu Valentin Filipache ROU 3-6, 3-6
1/8-finale: Emanuel Grau Kristensen 🇩🇰/Matia Curuia ROU vs. Stefan Alexandru Petcu/Traian Petrica ROU 7-6(4), 3-6, [10-7]


J30 Bergen 🇳🇴 – Hardcourt

Boys singles

Finale: (1) 732 Christian Grønfeldt-Sørensen 🇩🇰 vs. 2829 William Elmers 🇸🇪

Semifinale
(1) 732 Christian Grønfeldt-Sørensen 🇩🇰 vs. LL 4193 Lucas Christmas Møller 🇩🇰 6-3, 6-3
2829 William Elmers 🇸🇪 vs. 2169 Nikolas Paulovic SVK 6-2, 7-5

Kvartfinale
(1) 732 Christian Grønfeldt-Sørensen 🇩🇰 vs. 2849 Felix Oscarsson 🇳🇴 6-0, 6-2
LL 4193 Lucas Christmas Møller 🇩🇰 vs. 2653 Theo Nilsson 🇸🇪 6-1, 6-0
2829 William Elmers 🇸🇪 vs. Q Nikolai Shibani 🇳🇴 6-0, 6-3
2169 Nikolas Paulovic SVK vs. 2529 Bjorn Cristiano Asbjornrod Valdivieso 🇳🇴 7-5, 6-4

1/8-finale (øverst)
(1) 732 Christian Grønfeldt-Sørensen 🇩🇰 vs. 2213 Henry Best GBR 6-3, 7-5
2849 Felix Oscarsson 🇳🇴 vs. 2274 Dany Robas SUI 6-2, 6-3
2653 Theo Nilsson 🇸🇪 vs. (3) 1334 Ludwig Hermann 🇳🇴  7-6(5), 7-6(1)
LL 4193 Lucas Christmas Møller 🇩🇰 vs. (6) 1748 Marcos Alogo Piqueras ESP 3-6, 6-2, 6-2

R32
(1) 732 Christian Grønfeldt-Sørensen 🇩🇰 vs. 2012 Fabian Garvik 🇳🇴 6-1, 6-1
2213 Henry Best GBR vs. 2209 Fredrik Borch-Nielsen 🇳🇴 6-3, 6-2

LL 4193 Lucas Christmas Møller 🇩🇰 vs. Q Christoffer Topp-Parving 🇩🇰 6-3, 7-5
(6) 1748 Marcos Alogo Piqueras ESP vs. WC 3707 Maximillian Sartz-Lunde 🇳🇴 6-7(3), 7-5, 6-3
==
Q 2945 Christopher Lund Kuhl 🇩🇰 vs. LL 3707 Filip Glov Moeller 🇳🇴 4-6, 6-7(8)

Qfi
(2) 2945 Christopher Lund Kuhl 🇩🇰 vs. (7) 3537 Jorge Batarse MEX 4-6, 6-3, [10-4]
Christoffer Topp-Parving 🇩🇰 vs. 3707 Filip Glov Moeller 🇳🇴 7-5, 7-5

Q16
4193 Christoffer Emil Jessen 🇩🇰 vs. (1) 2937 Julian Brager-Carlsen 🇳🇴 2-6, 2-6
4193 Lucas Christmas Møller 🇩🇰 vs. (5) 3432 Luciano Larosa USA 4-6, 5-7
(2) 2945 Christopher Lund Kuhl 🇩🇰 vs. 4093 Matvey Korzh UKR 6-3, 6-2
(7) 3537 Jorge Batarse MEX vs. David Benjamin Fylkesnes 🇳🇴 2-2 Ret’d

3707 Filip Glov Moeller 🇳🇴 vs. Mats Rygg Hannestad 🇳🇴 6-2, 6-0
Christoffer Topp-Parving 🇩🇰 vs. Kristian Sommernes 🇳🇴 6-1, 6-2

Q32
(1) 2937 Julian Brager-Carlsen 🇳🇴 – bye
4193 Christoffer Emil Jessen 🇩🇰 vs. William Soderstrom 🇳🇴 6-3, 6-3
4193 Lucas Christmas Møller 🇩🇰 vs. Mikkel Hammersmark Gjervan 🇳🇴 6-0, 6-3
(5) 3432 Luciano Larosa USA vs. Ludvig Breistein 🇳🇴 6-0, 3-0 Ret’d

(2) 2945 Christopher Lund Kuhl 🇩🇰 – bye
4093 Matvey Korzh UKR vs. Carl Christian Christensen-Brusletto 🇳🇴 6-3, 6-4

(3) 3097 Mads Bruhn Aaby 🇩🇰 vs. 4193 Tarik Zubovic 🇳🇴 6-7(6), 6-1, [10-12]
Asger Sørensen 🇩🇰 vs. 3707 Filip Glov Moeller 🇳🇴 6-7(2), 2-6
Christoffer Topp-Parving 🇩🇰 vs. Eskil Eikevag Lotsberg 🇳🇴 6-0, 6-0
Kristian Sommernes 🇳🇴 vs. (6) 3497 Itsuki Umezawa JPN 4-6, 6-3, [10-4]

Boys doubles

Finale: Sørensen/Møller vs. 1 Ludwig Hermann 🇳🇴/william Elmers 🇸🇪 6-3, 1-6, [10-5]
Semifinale: Sørensen/Møller vs. 3 Amir Albeg ISR/Bjorn Cristiano Asbjornrod Valdivieso 🇳🇴 6-4, 6-3

Kvartfinale
Parving/Kuhl vs. 1 Ludwig Hermann 🇳🇴 vs. William Elmerds 🇸🇪 3-6, 4-6
Sørensen/Møller vs. Marcos Alogo Piqueras ESP/Theo Nilsson 🇸🇪 6-2, 6-3

1/8-finale
Christoffer Topp-Parving/Christopher Lund Kuhl 🇩🇰 vs. Hartmut Fiedler AUT/Roberto Perez Socas ESP 6-3, 6-4

Christian Grønfeldt-Sørensen/Lucas Christmas Møller 🇩🇰 vs.2 Henry Best/Harry Lumb GBR 7-6(3), 6-3


Girls singles

Finale: (1) 923 Sophia Izabella Ragus 🇩🇰 vs. (5) 1133 Maren Milla Tobiasson Reinemo 🇳🇴

Semifinale
(1) 923 Sophia Izabella Ragus 🇩🇰 vs. 1670 Ellen Hirschi AUS 4-6, 6-2, 6-3
(5) 1133 Maren Milla Tobiasson Reinemo 🇳🇴 vs. 1884 Iben Storkaas 🇳🇴 6-4, 6-1

Kvartfinale
(1) 923 Sophia Izabella Ragus 🇩🇰 vs. 2907 Mathilde Humbert LUX 6-3, 6-7(6), 6-1
1670 Ellen Hirschi AUS vs. (7) 1355 Luisa Fusil SLO 6-3, 6-2
Q Marie Benmouyal 🇩🇰 vs. (5) 1133 Maren Milla Tobiasson Reinemo 🇳🇴 5-7, 2-6
2639 Sophia Bergqvist 🇩🇰 vs. 1884 Iben Storkaas 🇳🇴  5-7, 1-6

1/8-finale
(1) 923 Sophia Izabella Ragus 🇩🇰 vs. LL 3692 Aleksandra Toneva BEL 6-1, 6-0
2907 Mathilde Humbert LUX vs. 1769 Sara Rydholt 🇳🇴 6-4, 6-0
==
(5) 1133 Maren Milla Tobiasson Reinemo 🇳🇴 vs. 1754 Kajsa Helgesen 🇳🇴 1-6, 6-3, 7-5
Q Marie Benmouyal 🇩🇰 vs. (4) 1106 Luana Kappeler SUI 6-3, 7-6(4)
1884 Iben Storkaas 🇳🇴 vs. (4) 1377 Sofia Carpi ITA 6-0, 6-2
2639 Sophia Bergqvist 🇩🇰 vs. 1461 Valentine Coussens BEL 3-6, 6-3, 6-0

R32
(1) 923 Sophia Izabella Ragus 🇩🇰 vs. 1495 Nora Syrtveit 🇳🇴 6-1, 6-3
LL 3692 Aleksandra Toneva BEL vs. WC Mathea Henriksen 🇳🇴 6-2, 7-5
==
Q Marie Benmouyal 🇩🇰 vs. Kaia Celin Bostrom Jorgensen 🇳🇴 6-4, 6-0
(4) 1106 Luana Kappeler SUI SUI vs. WC 3430 Mia Petrovic 🇳🇴 6-4, 6-0

2639 Sophia Bergqvist 🇩🇰 vs. WC Linea Louise Lyngsgard-Broddfelt 🇳🇴 6-1, 6-3
1461 Valentine Coussens BEL vs. (2) 969 Cecilie Maeland 🇳🇴 5-7, 0-1 Ret’d

Qfi
(2) 3651 Milla Hoffmann 🇩🇰 vs. Elin Siewertz 🇸🇪
Marie Benmouyal 🇩🇰 vs. (3) 3692 Alexane Lebelle Haller 🇸🇪

Girls doubles

Semifinale: Bergqvist/Benmouyal vs. 1 Nora Syrtveit/Elisabeth Braathen 🇳🇴 4-6, 1-6
Kvartfinale: Bergqvist/Benmouyal vs. Helena Eikeland Wolf/Linea Louise Lyngsgard-Broddfelt 🇳🇴 7-6(5), 6-3

1/8-finale
Sophia Bergqvist/Marie Benmouyal 🇩🇰 vs. 4 Valentine Coussens BEL/Sara Rydholt 🇳🇴 6-4, 6-1
Milla Hoffmann/Sophia Izabella Ragus 🇩🇰 vs. Mia Petrovic/Kaia Celin Bostrom Jorgensen 🇳🇴 6-3, 6-7(4), [8-10]


Tennis Europe (Uge 47)

Cat 3 Bergen 🇳🇴  – Hardcourt

U14 Girls singles

Semifinale: (3) 322 Alexandra Peralta Bønæs 🇩🇰 vs. (1) 166 Eva Ioana Cercel ROU 4-6, 2-6

Kvartfinale
(1) 166 Eva Ioana Cercel ROU vs. (8) 596 Lotta Helgesen 🇳🇴 6-2, 6-2
(3) 322 Alexandra Peralta Bønæs 🇩🇰 vs. (5) 357 Vasare Stanaityte LTU 6-2, 6-2

1/8-finale
(3) 322 Alexandra Peralta Bønæs 🇩🇰 vs. Q Lucie Mathilde Hofer Naess 🇳🇴 6-0, 6-2
(5) 357 Vasare Stanaityte LTU vs. Q Pauline Hua BEL 6-0, 6-2
==
815 Sofia Østergaard 🇩🇰 vs. (4) 329 Emma Ketler GBR 7-5, 2-6, 3-6
Q Sophia Valsted 🇩🇰 vs. (2) 212 Margo Bouchelaghem FRA 1-6, 7-5, 3-6

R32
Filippa Foxby Munch 🇩🇰 vs. Vida Danyela Fernandes Esaiassen 🇳🇴 6-2, 5-7, 3-6

(3) 322 Alexandra Peralta Bønæs 🇩🇰 vs. WC Helle Moeller-Siversten 🇳🇴 6-0, 6-0
Q Lucie Mathilde Hofer Naess 🇳🇴 vs. 1435 Henny Leganger Fritzner 🇳🇴 7-6(4), 7-5

815 Sofia Østergaard 🇩🇰 vs. 901 Emma Sandberg Van Der Hoek 🇳🇴 6-4, 6-0
(4) 329 Emma Ketler GBR vs. 1487 Andrea Hagen Lindegaard 🇳🇴 6-2, 6-0

(6) 377 Celia Troan 🇳🇴 vs. 1536 Emilie Bjella Skjorten 🇳🇴 6-2, 6-3
Q Frederikke Leifelt Bastholm 🇩🇰 vs. WC Una Soertveit 🇳🇴 1-6, 0-6
..
Q Sophia Valsted 🇩🇰 vs. Q Tilde Bruun-Jansen 🇳🇴 6-1, 6-0
(2) 212 Margot Bouchelagheim FRA vs. 751 Tomine Argel 🇳🇴 6-4, 6-3

Qfi
Frederikke Leifelt Bastholm 🇩🇰 vs. WC Helle Fredrikke Wadel-Andersen 🇳🇴 6-1, 6-1
Sophia Valsted 🇩🇰 vs. Hedda Smaadal Eide 🇳🇴 6-0, 6-0

U14 Girls doubles

Finale: Bønæs/Østergaard vs. 2 Stefaniia Karpaliuk UKR/Vasare Stanaityte LTU 2-6, 7-6(4), [10-7]

Semifinale
Bønæs/Østergaard vs. 1 Emma Ketler GBR/Margot Bouchelaghem FRA 7-5, 6-3
Valsted/Munch vs. 2 Stefaniia Karpaliuk UKR/Vasare Stanaityte LTU 3-6, 2-6

Kvartfinale
Bønæs/Østergaard vs. Lotta Wiel Golliasch/Lucia Mathilde Hofer Naess 🇳🇴 6-2, 6-1

Valsted/Munch vs. 3 Vida Danyela Fernandes Esaiassen/Celia Troan 🇳🇴 – walkover

1/8-finale
4 Alexandra Peralta Bønæs/Sofia Østergaard 🇩🇰 vs. Hedda Smaadal Eide/Helle Frederikke Wadel-Andersen 🇳🇴 6-0, 6-1

Sophia Valsted/Filippa Foxby Munch 🇩🇰 vs. Lotta Helgesen/Emma Sandberg Van Der Hoek 🇳🇴 0-6, 7-6(4), [10-6]
Frederikke Leifelt Bastholm 🇩🇰/Iris Louise Teigen Rasch-Halvorsen 🇳🇴 vs. 3 Celia Troan/Vida Danyela Fernandes Esaisassen 🇳🇴 


Cat 3 Norrköping 🇸🇪 – Hardcourt

U14 Boys singles

Finale: (5) 391 William Repakis 🇸🇪 vs. (8)  580 Oliver Wennerstad 🇸🇪 6-0, 4-0 Ret’d

Semifinale
(1) 66 Andreas Philip Cort Malee Hansen 🇩🇰 vs. (8)  580 Oliver Wennerstad 🇸🇪 6-7(3), 4-6
(5) 391 William Repakis 🇸🇪 vs. (7) 553 Mans Lidman 🇸🇪 6-1, 3-1 Ret’d

Kvartfinale
(1) 66 Andreas Philip Cort Malee Hansen 🇩🇰 vs. (6) 531 Eric Ten 🇸🇪  6-0, 6-2
(8)  580 Oliver Wennerstad 🇸🇪 vs. (4) 358 Denis Baskin 6-2, 6-2

1/8-finale
(1) 66 Andreas Philip Cort Malee Hansen 🇩🇰 vs. Q 1432 Lucas Kempe 🇸🇪 6-1, 6-1
(6) 531 Eric Ten 🇸🇪 vs. WC 1127 Viggo Kalleskog 🇸🇪 – walkover
==
(5) 391 William Repakis 🇸🇪 vs. Q Vincent Svedstam 🇸🇪
WC 1127 Nils Preger 🇸🇪 vs. (2) 151 Magnus Østergaard 🇩🇰 – walkover

R32
(1) 66 Andreas Philip Cort Malee Hansen 🇩🇰 vs. 595 Ludwig Erik Torsten Tolf 🇸🇪 6-3, 6-3
Q 1432 Lucas Kempe 🇸🇪 vs. 639 Alexander Chmielewski 🇸🇪 6-4, 6-3
==
WC 1127 Nils Preger 🇸🇪 vs. Q Noel Hajduk 🇸🇪 6-2, 6-0
(2) 151 Magnus Østergaard 🇩🇰 vs. Q 1070 Hugo Elmblad 🇸🇪 6-4, 7-6(6)


U14 Girls singles

Kvartfinale
(7) 296 Caroline Hermanns 🇩🇰 vs. (1) 42 Nora Olivia Adamson EST 3-6, 3-6
443 Victoria Lacki 🇸🇪 vs. Q Ella Lindgren 🇸🇪 6-1, 6-0
(5) 228 Anna Brandt Schultz 🇩🇰 vs. (2) 123 Elizaveta Bryakina 3-6, 2-6

1/8-finale
778 Viola From Pedersen 🇩🇰 vs. (1) 42 Nora Olivia Adamson EST 1-6, 0-6
(7) 296 Caroline Hermanns 🇩🇰 vs. Q Leah Puk IRL 7-6(3), 6-2
(3) 187 Ella Wilstrup 🇩🇰 vs. 57 Agathe Dayer SUI 6-4, 6-4
583 Nathalie Mackay Westling 🇸🇪 vs. Q Julia Moldenius 🇸🇪 6-1, 6-2
==
(6) 275 Emma Brandt Schultz 🇩🇰 vs. Q Ella Lindgren 🇸🇪 3-6, 0-6
443 Victoria Lacki 🇸🇪 vs. Q Agnes Bang-Kjaersgaard 6-3, 6-1
(5) 228 Anna Brandt Schultz 🇩🇰 vs. 674 Emilia Deuschl 🇸🇪 6-3, 6-2
(2) 123 Elizaveta Bryakina vs. Q 1225 Valerie Hafstrom 🇸🇪 6-2, 6-0

R32
(1) 42 Nora Olivia Adamson EST vs. WC 987 Nike Gunnarsson 🇸🇪 6-3, 6-0
778 Viola From Pedersen 🇩🇰 vs. WC 965 Emilia Samuelsson Baresso 🇸🇪 6-2, 2-6, 6-0

(3) 187 Ella Wilstrup 🇩🇰 vs. 491 Nicole Saidizand 🇸🇪 7-5, 6-0
57 Agathe Dayer SUI vs. Q Mika Testart 6-1, 6-1
469 Josefine Bente Malling 🇩🇰 vs. 583 Nathalie Mackay Westling 🇸🇪 3-6, 0-6
==
(6) 275 Emma Brandt Schultz 🇩🇰 vs. Q Lova Aronsson 🇸🇪 6-3, 6-0
Emilia Eyva Thygensen 🇩🇰 vs. Q Ella Lindgren 🇸🇪 6-2, 2-1 Ret’d

(5) 228 Anna Brandt Schultz 🇩🇰 vs. 847 Matilde Stamborg 🇸🇪 6-1, 7-6(0)
674 Emilia Deuschl 🇸🇪 vs. LL 1294 Stella Brunfelter 🇸🇪 6-2, 6-4
402 Nora Juncher Kjellin 🇩🇰 vs. Q 1225 Valerie Hafstrom 🇸🇪
733 Lovisa Neselius 🇸🇪 vs. (2) 123 Elizaveta Bryankina

U14 Girls doubles

Semifinale: Malling/Kjellin vs. 1 Nora Olivia Adamson EST/Elizaveta Bryakina 2-6, 1-6

Kvartfinale
Malling/Kjellin vs. Stella Brunfelter/Valerie Hafstrom 🇸🇪 6-4, 6-3
Emma & Anna vs. Nicole Saidizano/Emilia Deuschl 🇸🇪 1-6, 3-6

1/8-finale
Josefine Bente Malling/Nora Juncher Kjellin 🇩🇰 – bye
2 Emma & Anna Brandt Schultz 🇩🇰 – bye

<< tilbage


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte) 

Livestream: https://tennis.se/play

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 


Davis Cup 

Livestream: https://video.daviscup.com/

Finals 2023, Slutspil 21-26 November, Malaga

Kvartfinaler:
Canada vs. Finland
Tjekkiet vs. Australien
Italien vs. Holland
Serbien vs. Storbritannien


Qualifiers 2-3 eller 3-4. februar 2024

Vindere World Group I 2023: Tyskland, Kazakhstan, Belgien, Argentina, Ukraine, Ungarn, Israel, Portugal, Slovakiet, Peru, Taipei, Brasilien
3-4 Finals puljer: Chile, Sverige, Frankrig Schweiz, Spanien, Korea, USA Kroatien
Tabere Final 8 kvartfinale: Lodtrækning efter Final 8 Knockout i Malaga 21-26. november.


World Group I play-offs 2-3 eller 3-4 februar 2024 (ugen efter Australian Open)

(1) Colombia vs. Luxembourg
Libanen vs. (2) Japan
Irland vs. (3) Østrig
(4) Ecuador vs. Egypten
(5) Norge vs. Letland
Grækenland vs. (6) Rumænien
Bulgarien vs. (7) Bosnien/Herzegovina
(8) Uzbekistan vs. Polen
New Zealand vs. (9) Tyrkiet
Mexico vs. (10) Danmark 
Pakistan vs. (11) Indien
(12) Litauen vs. Georgien

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE

Qualifiers – April 2024?

Vindere Play-Offs 2023: Slovakiet, Belgien, Storbritannien, Brasilien, Ukraine, Rumænien, Japan, Mexico+


 

Group I Europe/Africa – April 2024

Oprykker fra Group II Europe/Africa: Portugal, Grækenland
Fortsætter: Serbien, Tyrkiet, Bulgarien, Letland, Norge, Danmark
Nedrykkere fra Playoff: Ungarn, Sverige, Holland, Serbien, Østrig


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)

<< tilbage

Forrige artikelBlack Week hos Ketcherspecialisten
Næste artikelAugust Holmgren rykker til top 300 efter japansk visit. Elmer Møller tilbage i top 400 efter ny M15 titel
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.