6-8 i 3. sæts tiebreak mod turneringens vinder var de små marginaler, der hindrede at Sebastian Grundtvig kunne have stået i finalen med gode vinder-chancer

Da Tennisavisen ikke har rapporteret undervejs fra sidste uges Grade 4 turnering FBT ITF Junior Challenge 2017 i Odense, bringes hermed en forsinket opsamling fra turneringen, hvor et stort antal Danske spillere for 2. uge i træk har haft mulighed for at prøve kræfter på internationalt plan.

Resultaterne bekræfter endnu en gang, at det generelle niveau i ITF er så højt, at det kun er ganske få Danske juniorer, der har tilstrækkeligt højt niveau til at slippe forbi de første runder, selvom der er tale om en af de laveste internationale turnerings-kategorier.

For at optjene point til ITF-ranglisten i en Grade 4 turnering, skal man mindst videre til 1/8-finalen, hvilket hos drengene kun lykkedes for 16-årige Sebastian Grundtvig, der til gengæld var meget tæt på at gå hele vejen til finalen, da han i semifinalen tabte 3-6, 6-1, 6-7(6) til 6. seedede no. 326 Deney Wassermann (NED), der efterfølgende vandt finalen 6-3, 6-4 over 3. seedede Emile Hudd (GBR).

Sebastians resultater i de første runder:
R64: Harold Mayot (FRA) 6-2, 7-5
R32: Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) 6-1, 3-6, 6-2
1/8-finale: Josh Wilson (GBR) 6-1, 3-6, 7-6(4)
Kvartfinale: Edoardo Graziani (ITA) 6-2, 6-2

Sebastian har døjet en del med skader, og derfor har han kun spillet en enkelt ITF turnering i 2017, da han i februar deltog i en Grade 4 i KB.
Da Tennisavisen spurgte, om skaderne er ved at være overstået og formen er ved at være på plads, lød svaret at spillet går fremad og formen er god, og der er ingen skader pt.

Den ufrivillige pause har betydet et større fald på ranglisten til no. 999 fra en placering som no. 151 i starten af året, hvor forventningen uden tvivl har været, at han primært skulle spille Grade 1 og 2 turneringer med deltagelse i junior Grand Slam som et af målene.

Sebastian er netop blevet færdig med 9. klasse, og han fortalte for halvanden måned siden til Tennisavisen, at hans plan er at tage et sabbat år, så han kan fokusere på tennis, og han havde lagt et godt trænings-program, men efter to ugers træning fik han både ondt i håndleddet og akillessenen.

Hvis Sebastian undgår skader, er der ingen tvivl om, at han snart vil være i stand til at forbedre sin rangering og måske få mulighed for at spille junior Grand Slam i både 2018 og 19.

En anden potentiel Grand Slam deltager på lidt længere sigt er uden tvivl 13-årige Elmer Møller, der havde wildcard til turneringen.
Elmer fik en god start med en sikker sejr 6-2, 6-2 over 17-årige Herman Jentoft (NOR) i 1. runde, som dog ikke er point-givende i et 64-skema.
I 2. runde (R32) tabte Elmer derefter 2-6, 6-7(3) til 7. seedede Moritz Thiem (AUT), hvis storebror Dominic er en af tennissportens helt store stjerner i den såkaldte NextGen, som står på spring til at overtage hoved-scenen efter Federer, Nadal, Djokovic, Murray, Wawrinka mv.

17-årige Moritz Thiem havde i 1. runde besejret KBs Eric Vanshelboim (UKR) og han nåede senere semifinalen, hvor han tabte til Emile Hudd.

I øvrigt kan tilføjes, at Elmer og Eric mødtes i 1. runde i denne uges Grade 5 turnering i Aarhus, hvor Elmer med sejr på 2-6, 6-2, 7-5 cementerede at han har genfundet sit topniveau, hvilket titlen i TE U14 Category 1 turneringen i Bucharest for en måned siden også indikerede.

Oskar Brostrøm Poulsen vandt også i 1. runde, da han besejrede Markus Sorensen (NOR) 7-5, 6-1, men i 2. runde var modstanderen 1. seedede Digvijay Pratap Singh (IND), der vandt 6-3, 6-0.

Ingen af de øvrige Danske deltagere slap videre fra 1. runde hos drengene, hvor Jesper Andi Jørgensen tabte 2-6, 6-7(4) til 15. seedede Anton Ornberg (SWE).
Christoffer Sander Norby, der var videre fra kvalifikationen, tabte 1-6, 5-7 til 9. seedede Marcus Anker Aarthun Sulen (NOR).
Også Patrikck Emborg var videre fra kval, og han tabte 0-6, 3-6 til 16. seedede Amadatus Admiraal (NED).
Marcus Wognsen, som også var videre fra kval, tabte 0-6, 0-6 til Allan Deschamps (FRA).

Julius Kristensen fik wildcard og han tabte 2-6, 4-6 til Josh Wilson (GBR).
Niels Heise Korsgaard havde ligeledes wildcard, og han tabte 0-6, 1-6 til 5. seedede Lukas Hellum Lillengen (NOR).
Endvidere var der wildcard til Noah Svenningsen Holmvang, som tabte 5-7, 1-6 til 11. seedede Jesper Klov Nilsson (SWE).
Emil Henriksen havde også wildcard, og han tabte 1-6, 1-6 til Martins Rocens (LAT).
Det samme havde Emil Okkels Jensen, der tabte 2-6, 2-6 til 13. seedede Marko Vejnovic (SWE).

Sofia Nami Samavati i 1/8-finalen hos pigerne

Hos pigerne var Sofia Nami Samavati den eneste af de Danske deltagere, der var i stand til at optjene 10 rangliste-point, da hun efter sejr i 1. runde 6-0, 6-0 over den Svenske Lucky Loser Isabel Kallmen, vandt i 2. runde (R32) 6-2, 6-1 over 13. seedede Katriin Saar (EST).
I 1/8-finalen mødte hun 2. seedede Skyler Marie Grace Grishuk (USA), som vandt 6-4, 6-2.

Sofia Nami Samavati
Foto: Sportsfotograf.com. – Sofia Nami Samavati

De Danske forhåbninger var primært knyttet til Hannah Viller Møller, der var seedet 1 i turneringen, og hun indledte med en sikker sejr 6-0, 6-2 over Olivia Malm (SWE), der var videre fra kvalifikationen.
I 2. runde mødte Hannah den Svenske wildcard spiller Victoria Carlsten, der ligesom Hannah er årgang 2001.
Kampen forløb tilsyneladende som forventet, da Hannah vandt 1. sæt 6-1, men det blev alligevel Svenskeren, der løb med sejren 1-6, 6-2, 6-4.

Blandt deltagerne var 13-årige Clarine Lerby (NED), der er datter af Søren Lerby, som mange husker fra det Danske dynamit-landshold fra 1980’eerne.
Clarine klarede sig overraskende godt, idet hun i 1. runde vandt 7-6(3), 7-6(5) over 10. seedede Ekaterina Vinnik (RUS) og derefter 6-4, 6-1 over Romina Ccuno (PER), inden hun i 1/8-finalen tabte 3-6, 3-6 til 5. seedede Maria Budin (GBR).

13-årige Cirkeline Lundberg vandt overraskende i 1. runde 7-6(4), 5-7, 7-5 over 1. seedede Alexandra Viktorovitch (SWE), hvorefter hun tabte 0-6, 0-6 til Eva Lys (GER).

15-årige Nikoline Gullacksen vandt i 1. runde 7-5, 6-4 over Alexandra Diana Braga (ROU), og i 2. runde tabte hun 1-6, 1-6 til 8. seedede Jimar Geraldine Gerald Gonzalez (CHI).

16-årige Martha Elisa Stemann kom videre fra kvalifikationen, hvor hun i finalen vandt 4-6, 6-2, 6-1 over 5. seedede Yemisi Ifederu (GBR).
I 1. runde af hovedturneringen blev det til endnu en sejr, da hun vandt 7-6(0), 6-2 over Ida Ferding (SWE).
I 2. runde tabte hun derefter 1-6, 1-6 til 5. seedede Maria Budin (GBR).

De øvrige Danske resultater fra 1. runde:
(WC) Camilla Flintholm Jensen vs. Dana Guzman (PER) 3-6, 6-7(5)
Mathilde Tranberg vs. [12] Dainah Cameron (NED) 2-6, 2-6
(WC) Nina Vicic vs. Ella Haavisto (FIN) 2-6, 0-6
(WC) Mille Elsborg vs. Jazmin Ortenzi (ARG) 2-6, 3-6
Karoline Laursen vs. [9] Francisca Emilia Vergara Jofre (CHI) 6-2, 4-6, 6-7(1)
Olivia Gram vs. [16] Liisa Vehvilainen (FIN) 7-6(7), 2-6, 3-6
(WC) Alisha Ali Hussain vs. Margriet Timmermans (NED) 4-6, 2-6