TV2 Sport bekræfter, at der er TV-dækning på både Court 2 og 4, hvis Caroline Wozniacki vinder den udsatte kamp og spiller igen samme dag

ATP 250 Antalya Open (TUR)
TV3 Sport 2 fra torsdag. Tennistv.com fra mandag

Kampe på Centre Court
1400: Radu Albot (MDA) vs. [2] Paolo Lorenzi (ITA)
Næste: (LL) Daniel Altmaier (GEr) vs. (WC) Marsel Ilhan (TUR)
NB 1730: [4/WC] David Ferrer (ESP) vs. Yuichi Sugita (JPN)

ATP 250 Aegon International, Eastbourne (GBR)
Eurosport fra søndag. Tennistv.com fra onsdag

WTA Premier Aegon International, Eastbourne (GBR)
TV2 Sport fra mandag

ATP & WTA kampe Centre Court fra 1200cet
[1/WC] Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) Vasek Pospisil (CAN) – TBF 1-0 ATP
[1/WC] Angelique Kerber (GER) vs. Kristyna Pliskova (CZE) – WTA
(LL) Sorana Cirstea (ROU) vs. [5] Johanna Konta (GBR) – WTA
(WC) Cameron Norrie (GBR) vs. [2/WC] Gael Monfils (FRA) – ATP

Court 1
(Q) Ying Ying Duan (CHN) vs. [2/WC] Simona Halep (ROU) – TBF 2-1 WTA
[7] Richard Gasquet (FRA) vs. Frances Tiafoe (USA) – ATP
[4] Steve Johnson (USA) vs. (Q) Thomas Fabbiano (ITA) OR (Q) Franko Skugor (CRO) – ATP
[14] Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (WC) Heather Watson (GBR) – WTA
[3] Karolina Pliskova (CZE) vs. Shuai Peng (CHN) OR [15] Timea Bacsinszky (SUI) – WTA

Court 2
[6] Mischa Zverev (GER) vs. Ryan Harrison (USA) – TBF 1-2 ATP
[9] Kristina Mladenovic (FRA) vs. Shai Zhang (CHN) – WTA
[6] Caroline Wozniacki (DEN) vs. Naomi Osaka (JPN) – WTA
[7] Richard Gasquet (FRA) Or Frances Tiafoe (USA) vs. Kevin Anderson (RSA) – ATP
[1/WC] Angelique Kerber (GER) OR Kristyna Pliskova (CZE) vs. (Q) Lara Arruabarrena (ESP) – WTA

Court 4 – udvalgte
5. kamp: [6] Caroline Wozniacki (DEN) OR Naomi Osaka (JPN) vs. (LL) Veronica Cepede Royg (PAR) OR [12] Elena Vesnina (RUS) – WTA

Oversigten opdateres, når der er mere præcise oplysninger om hvilket kampe, der vises på TV.

Opdateret fra TV2 Sport 2030

Her er programmet onsdag, hvor vi viser Haleps kamp først efterfulgt af Kerbers kamp mod Krystina Pliskova. Vi sender fra kl.12.00.
Men vi går på bane 2 lige så snart Wozniacki skal spille mod Osaka. Også er det lidt svært at love hvilken kamp vi viser efter Wozniacki kampen.
Jeg vil tro, at vi viser kamp med Konta eller Watson, men det kan også blive kamp 2 med Kerber, hvis hun går videre.
Vi viser naturligvis Wozniackis anden kamp i morgen på bane 4, hvis hun slår Osaka i sin første kamp i morgen.

World Feed Matches

Court 1 – Start at 10:00 GMT (TBF 2/1)
[Q] Ying-Ying DUAN (CHN) v WC] Simona HALEP (ROU) [2]

Centre Court  – Followed by (follows 1 ATP match)
[WC] Angelique KERBER (GER) [1] v Kristyna PLISKOVA (CZE)

Centre Court – Followed by
[LL] Sorana CIRSTEA (ROU) v Johanna KONTA (GBR) [5]

Court 1 – Followed by (follows 2 ATP matches)
Anastasia PAVLYUCHENKOVA (RUS) [14] v [WC] Heather WATSON (GBR)

Grand Slam Wimbledon (GBR) – Kvalifikation

Single-kampe på Court 11, som forventes vist på TV3 Sport 1 fra kl. 1200cet:
Women’s singles – 1. Rnd
Harriet Dart (GBR) vs. Cagla Buyukakcay (TUR) – To Finish 6-4, 3-6, 4-4
Miyu Kato (JPN) vs. Amandine Hesse (FRA)
Marina Erakovic (NZL) vs. Amra Sadikovic (SUI)
Men’s singles – 2. Rnd
Liam Broady (GBR) vs. Marcus Willis (GBR)
Lukas Rosol (CZE) vs. Rajeev Ram (USA)

Det komplette program for onsdagens kvalkampe findes på http://www.wimbledon.com/en_GB/scores/schedule/schedule3.html

Det komplette program for alle ovennævnte turneringer findes ved at klikke på linket til turneringen.

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)
Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.

Udvalgte turneringer Uge 26

ATP Challengers: €43K Milan (ITA)
Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Futures (udvalgte)

100K, Southsea (GBR) Græs
1/8-finale
ca. 1500cet: (81) Julia Boserup (USA) vs. vinder af R32-kampen kl. 1200cet:
[4] (76) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (WC) (188) Laura Robson (GBR) – TBF 6-4, 0-0
Julia Boserup spiller på Court 3, og kampen kam formentlig følges på livestreaming hos Bet365 og Unibet m.fl.

25K, Lund (SWE) – Grus
1/8-finale
(500) Karen Barritza (DEN) vs. (422) Dea Herdzelas (BIH) – tidligst torsdag

15K, Pittsburgh (USA) – Grus
R32
[1] (336) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (LL) Kyle Seelig (USA) – ca. 1730cet

15K, Setubal (POR) – Hardcourt
1/8-finale
[5] (558) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (Q) (1497) Emil Ruusuvuori (FIN) – tidligst torsdag

ITF Junior (udvalgte)

Grade 2, Gladbeck (GER) – Grus
1/8-finaler
(162) Clara Tauson (DEN) vs. (155) Alexa Noel (USA) – ca. 1100 C10
(218) Philip Hjorth (DEN) vs. (166) Jonas Forejtek (CZE) – 0930 C3

Grade 5, ITF Aarhus 2017 – Grus
1/8-finale
[15] (861) Mathilde Tranberg (DEN) vs. (1247) Alisa Axyanova (RUS) – ca. 1030 C8
Øvrige Danske deltagere er slået ud i single

Klik på Order Of Play

Tennis Europe (udvalgte)

TE Kystmesterskaberne 2017 – Grus
U14+16 – Dagens spilleprogram

Resultater for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuelt omtale hos Tennisavisen.