Når der arrangeres internationale turneringer på dansk grund, er det ofte en god anledning til at flere danske spillere tilmeldes og opdager, hvad der skal til for at begå sig

Den kommende uges ITF Grade 4 turnering Copenhagen Winter Cup, der afvikles i KB på Peter Bangsvej 147, Frederiksberg, er næstlaveste kategori under ITF, hvor deltagerne kan være indtil 18 år ved årets udgang.

Ingen bør dog forledes til at tro, at der er lette sejre at hente i denne turnerings-kategori, hvor der sammenlignet med niveauet blandt de fleste danske klubbers bedste juniorer, er meget få spillere, som er i stand til blot at vinde første runde i hovedturneringen i denne kategori.

I weekendens kvalifikation har et stort antal danske juniorer fået chancen for at få en fornemmelse af, hvad der skal til for at gøre sig gældende, idet 18 drenge og 15 piger fra Danmark deltager i kvalifikationen, hvor der kræves 3 sejre for at gå videre til selve hovedturneringen.
For de fleste af danskerne er det første gang, at de deltager i ITF sammenhæng.

Blandt deltagerne i kvalifikationen er 6 af dem sammen med Euroelite Tennis, som inden kvalstævnet havde dette opslag på deres Facebook-side

Fra venstre: Oliver Andersson (Lidköpings RIG), Hugo Regnér(soon Båstad RIG), Oliver Valentinsson (FPTK Gymnas.), Eric van Nunen (Norrköpings Gymnas), Leyton Rivera (Paradis TK Norge), Markus Sörensen (Heming TK Norge)

Lørdag blev 1. kvalrunde gennemført, og det lykkedes for 11 af drengene og 7 af de danske piger at vinde i første runde efter nedenstående resultater:

Boys singles

[1] (1138) Leyton Rivera (SWE) vs. Andre Biciusca Meinertz (DEN) 7-6(2), 6-2
Mikkel Emil Møller Larsson (DEN) vs. Philip Qvist Hyldedal (DEN)  6-2, 6-2
(WC) Oliver Valentinsson (SWE) vs. Christoffer Sander Nørby (DEN) 6-1, 3-6, 6-3
Marcus Løvstad Gebauer (DEN) vs. [5] (1353) Marco Matteoli (ITA) 6-3, 6-3
====
[2] (1194) Pelle Szegedi Jess (SWE) vs. (WC) Vladimir Ristic (DEN) 6-4, 5-7, 6-1
Jonas Schwarz (DEN) vs. Jonas Salem (GBR) 6-1, 6-1
(WC) Lukas Goldstein Wendelboe (DEN) vs. (1556) Oscar Hawken (NOR) 6-7(6), 5-1 Ret’d
[5] (1520) Gustaf Navarp (SWE) vs. Emil Okkels Jensen (DEN) 6-3, 3-6, 6-1
====
Anton Lindquist Davidsen (DEN) vs. [3] (1265) Matias Jarvi (FIN) 6-2, 6-4 
Mads Tagesen (DEN) vs. (WC) Oliver Dunne (SWE) 6-4, 0-6, 6-4
(1830) Markus Sorensen (NOR) vs. (WC) Tobias Bo Kudsk (DEN) 6-4, 6-2
[6] (1375) Oliver Andersson (SWE) vs. Marcus Gram Petersen (DEN) 6-1, 6-2
====
[4] (1327) Jannik S. Sinner (ITA) vs. Oscar Beck (DEN) 6-4, 6-0
Alexander Schou (DEN) vs. (1642) Hugo Regner (SWE) 7-6(1), 6-1
Mads Møller Haase (DEN) vs. Oliver Michalik Lind Frederiksen (DEN) 6-3, 6-0
[7] (1432) Mathias Gavelin (SWE) vs. Noah Svenningsen Holmvang (DEN) 6-1, 6-3

De svenske deltagere, som alle mødte danske modstandere fortæller herunder om deres kampe i et senere opslag på EuroElite’s Facebook.

Girls singles

[1] (1139) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (2083) Nora Lima Dahl (NOR) 6-1, 6-3
Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. Olivia Pezo (SWE) 6-1, 5-7, 6-4
(2083) Agnes Gustafsson (FRA) vs. Nina Vicic (DEN) 6-1, 6-1
[8] (2083) Nelly Mezan (SWE) vs. Anna Marie Møller (DEN) 6-0, 6-3
====
[2] (1160) Therese Ekdahl (SWE) vs. Camilla Flintholm Jensen (DEN) 6-1, 6-4
(2083) Yemisi Ifederu (GBR) vs. Martha Elisa Stemann (DEN) 4-6, 6-4, 6-3
Amanda Citre (SWE) vs. Sille Larsen (DEN) 6-4, 3-2 Ret’d
Cirkeline Lundberg (DEN) vs. [7] (1854) Mariam Tsivtsivadze (GEO) 6-2, 6-0
====
[3] (1346) Maria Novikova (RUS) vs. Frederikke Woller Kvist (DEN) 6-1, 6-0
(WC) Smilla Kjaergaard (SWE) vs. Michala Bach Christensen (DEN) 6-1, 6-1
(WC) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. (2202) Sangeeta Roopan (NOR) 7-6(4), 7-6(7)
Alisha Ali Hussain (DEN) vs. [5] (1498) Letcia Temirhanova (SWE) 6-1, 6-2
====
[4] (1494) Hanna Schmidt Axelsson (SWE) vs. Andrijana Brkic (SRB) 6-2, 6-3
(WC) Maja Radenkovic (SWE) vs. Kaia Fallinge (DEN) 6-0, 6-3
(2083) Frida Bostrand (SWE) vs. (WC) Louise Flintsø (DEN) 4-6, 6-2, 6-3
[6] (1854) Isabella Nunez (GBR) vs. (WC) Olivia Thiemke (DEN) 6-3, 7-5

Sofia Nami Samavati, som ses på øverste billede, er seedet 1 i kvalifikationen, og hun har senere lørdag også spillet sin kamp i 2. runde, som hos pigerne blev gennemført samme dag med disse resultater:

[1] (1139) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Anna Aagaard Nielsen (DEN) 6-0, 6-0
(2083) Agnes Gustafsson (FRA) vs. [8] (2083) Nelly Mezan (SWE) 6-4, 3-6, 6-2
====
[2] (1160) Therese Ekdahl (SWE) vs. (2083) Yemisi Ifederu (GBR) 6-1, 6-2
Amanda Citre (SWE) vs. Cirkeline Lundberg (DEN) 6-3, 6-4
====
[3] (1346) Maria Novikova (RUS) vs. (WC) Smilla Kjaergaard (SWE) 6-0, 7-5
Alisha Ali Hussain (DEN) vs. (WC) Nikoline Gullacksen (DEN) 6-0, 6-4
====
[4] (1494) Hanna Schmidt Axelsson (SWE) vs. (WC) Maja Radenkovic (SWE) 6-4, 4-6, 6-2
(2083) Frida Bostrand (SWE) vs. [6] (1854) Isabella Nunez (GBR) 6-2, 6-0

I hovedturneringen deltager flere af de absolut bedste danske juniorer, hvor Sebastian Grundtvig og Patrick Kristensen formentlig bliver seedet 1 og 2 hos drengene, og hos pigerne bliver de to 14-årige Clara Tauson og Daria Frayman (RUS) formentlig seedet 1 og 2.

Blandt de øvrige danske deltagere i hovedturneringen kan nævnes de to 13-årige Holger Vitus Nødskov Rune og Elmer Møller, der er Europas no. 1 og 2, og hos pigerne vil både Hannah Viller Møller og Helena Francati, der sidste år var i finalen i samme turnering, formentlig begge blive seedet.

Udover de nævnte har flere danske spillere fået wildcards, som både DTF og den arrangerende klub kan disponere over. Mere følger, når der er trukket lod til hovedturneringen.

Der er således al mulig grund til at tage en tur til Frederiksberg og følge tennis på et meget højt internationalt niveau.

Søndag afvikles 2. kval-runde hos drengene fra kl. 1200, og desuden afvikles kvalfinalerne hos både pigerne og drengene.