Holger Vitus Nødskov Rune udnytter wildcard med sejr over seedet nordmand og er ligesom Kasper Elsvad i 1/8-finale. Både Clara Tauson og Hannah Viller Møller er i kvartfinaler

I efterårsferien afvikler Hørsholm-Rungsted Tennisklub Grade 4 turneringen Yonex HRT Autumn Cup 2016, hvilket er en god anledning til at give en lang række danske juniorer mulighed for at få en fornemmelse af, hvad der kræves for at begå sig i en international turnering under ITF.

Hos drengene deltog 28 danskere i kvalifikationen, og for de fleste af dem var det deres første optræden i ITF-regi.
11 af danskerne var med fremme i kvalfinalerne, hvorfra 8 gik videre til hovedturneringen, hvilket lykkedes for 6 af danskerne – William Gormsen, Gustav Theilgaard, Andreas Dyrskov Toftgaard, Valdemar Rasmussen, Emil Okkels Jensen og Jonas Schwarz – mens Martin Nygaard, Lucas Oliversen, Christoffer Sander Norby, Noah Svenningsen Holmvang og Alexander Schou ikke slap igennem.

I 1. runde af hovedturneringen, hvor der er 64 deltagere, sluttede deltagelsen i single dog for alle 8 førnævnte.
15-årige Emil Okkels Jensen havde den mest uheldige lodtrækning, da han mødte 1. seedede Jonas Erdmann (GER), der er no. 575 på ITFs junior-rangliste, og det blev til tysk favorit-sejr 6-4, 6-2.

Tennisspilleren Emil Okkels Jensen
Foto: Sportsfotograf.com.

De danske kvalspillere har dog grund til at være stolte af deres indsats, da de fleste af dem gav kvalificeret modstand og næsten spillede lige op med deres modstandere, hvilket disse resultater indikerer
[5] (728) Loris Pourroy (FRA) vs. (Q) Andreas Dyrskov Toftgaard (DEN) 2-6, 6-4, 7-6(2)
[8] (818) Maximilian Gatev (SUI) vs. (Q) Jonas Schwarz (DEN) 7-6(3) 6-4
(1212) Milan Welte (GER) vs. (Q) (2401) William Gormsen (DEN) 6-4, 7-6(5)
(1414) Herman H. Jentoft (NOR) vs. (Q) Valdemar Rasmussen (DEN) 6-4, 4-6, 6-1
Gustav Theilgaard kunne dog ikke stille meget op, da han tabte 0-6, 0-6 til Rasmus Johnsson (SWE).

Udover de nævnte danske kvalspillere måtte flere danske spillere, som var direkte i hovedturneringen, forlade single-rækken efter disse resultater, hvor der er særlig grund til at bemærke, at Kristoffer Berge var i stand til at vinde henholdsvis 3 og 4 point mod 2. seedede.
[2] (630) Peter August Anker (NOR) vs. (WC) Kristoffer Berge (DEN) 6-3, 6-4
[12] (864) Mikko Malinen (SWE) vs. (2263) Tobias Lentz (DEN) 6-3, 6-4
[14] (887) Harold Mayot (FRA) vs. (WC) Niels Heise Korsgaard (DEN) 6-3, 6-2
[15] (904) Masi Sarpola (FIN) vs. (2191) Troels Andersen (DEN) 1-6, 6-4, 6-1
(1246) Vincent Jonah Strauch (GER) vs. (WC) Niels Gerstrøm (DEN) 6-2, 6-0
(1268) Max Wiskandt (GER) vs. (WC) Anton Lindquist Davidsen (DEN) 6-4, 7-6(4)

Yderligere 3 danske spillere måtte forlade single-rækken efter 2. runde (R32). Forinden var de videre fra 1. runde med disse resultater
(1303) Romeo Midtgaard Jivraj (DEN) vs. (1974) Benjamin Heynold (GBR) 6-2, 2-6, 7-5
(WC) (2263) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (1720) Jakob Groener (NOR) 6-3, 6-3
(WC) Oscar Beck (DEN) vs. (2263) Kazimieras Sakalauskas (LTU) 6-2, 7-6(3)

Romeo tabte i 2. runde til 16. seedede (962) Filippo Morini (ITA) 6-7(4), 6-4, 0-6.
Jesper gav 2. seedede (720) Marco Furlanetto (ITA) kamp til stregen, da han tabte 4-6, 6-4, 4-6.
Oscar havde ikke en heldig lodtrækning, idet han mødte 2. seedede (630) Peter August Anker (NOR), der vandt 6-1, 6-2.

Holger Rune ITF-debut med 2 sejre

Tilbage er herefter 2 danske spillere hos drengene, og det er ekstra bemærkelsesværdigt, at den ene af dem er 13-årige Holger Vitus Nødskov Rune, som egentlig først har alderen til at spille ITF-turneringer fra næste sæson, men han har alligevel fået wildcard til hovedturneringen, hvilket han har udnyttet på fornemste vis ved at spille sig frem til 1/8-finalen.

I 1. runde vandt Holger over 17-årige (2401) Cameron Bowie (GBR) 6-2, 6-1, og i 2. runde vandt han 7-5, 6-3 over 10. seedede (836) Lukas Hellum Lilleengen (NOR), der er 15 år.
Holgers modstander i 1/8-finalen bliver 16-årige no. 2191 Mark Keki (HUN).

Kasper Elsvad
All rights reserved Espen Hildrup 2016 – Kasper Elsvad

18-årige Kasper Elsvad, der er no. 985 på ranglisten, er ligeledes videre til 1/8-finalen, hvor han møder 4. seedede (720) Marco Furlanetto (ITA).
Forinden havde han i 1. runde vundet over (1061) Moritz Stoeger (GER) 6-3 7-6(6), og i 2. runde vandt han over (884) Mathys Erhard (FRA) 5-7, 6-2, 7-5.

Både Holger og Kasper spiller onsdag kl. 0900.

Clara Tauson og Hannah Viller Møller i kvartfinale

Hos pigerne var der 13 danske deltagere i kvalifikationen, hvoraf flere deltog for første gang i ITF-regi.
Efter de 2 første kvalrunder var 4 danske piger med i kvalfinalen om 4 pladser i hovedturneringen.

Sofia Nami Samavati var seedet 1, og hun vandt sikkert 6-0, 6-2 over Maren Nordklev (NOR).
Også i de to første runder havde Sofia uddelt æg (6-0) til sine modstandere.

Alisha Ali Hussain var meget tæt på at gå videre, men hun tabte en tæt kamp 1-6, 6-2, 5-7 mod Hedda Gurholt (NOR).

I et rent dansk opgør vandt 6. seedede Karoline Laursen 1-6, 6-2, 6-4 over Martha Elisa Stemann, og dermed var Sofia og Karoline de eneste danskere, som kvalificerede sig til hovedturneringen.

Sofia var direkte uheldig med sin lodtrækning, idet hun i 1. runde (R32) af hovedturneringen mødte 1. seedede (299) Victoria Mikhaylova (RUS), som hun fulgte helt til dørs, inden russeren spillede sig videre til 2. runde med cifrene 2-6, 7-5, 6-4.

Sofia Nami Samavati
Foto: Sportsfotograf.com. – Sofia Nami Samavati

Karoline blev ligeledes besejret i 1. runde, da hun tabte 2-6, 1-6 til (1111) Alexandra Almborg (SWE).

Derudover tabte følgende danske deltagere i 1. runde efter disse resultater
[3] (489) Anastasia Tikhonova (RUS) vs. (WC) (1557) Mille Elsborg (DEN) 6-2, 6-0
(918) Ida Ferding (SWE) vs. (WC) Nina Vicic (DEN) 6-3, 6-0
(1221) Luisa Meyer Auf Der Heide (GER) vs. (WC) Ida Hasselbalch (DEN) 6-2, 6-1

3 danske piger gik videre til 1/8-finalen med disse resultater
[2] (379) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (1048) Caterina Luisa Rokke (NOR) 6-1, 6-0
[5] (516) Clara Tauson (DEN) vs. (1198) Alena Nikishina (RUS) 6-2, 6-2
[7] (602) Helena Francati (DEN) vs. (LL) (1910) Isabel Kallmen (SWE) 6-0, 6-3
(895) Mathilde Tranberg (DEN) vs. (803) Helene Heiberg (NOR) 6-4, 6-3

Helena tabte i 1/8-finalen 4-6, 0-6 til (941) Emilie Elde (NOR), der tidligere på året blev Norges yngste senior mester, da hun som 13-årig vandt det norske mesterskab indendørs.
Mathilde tabte med de samme cifre, blot modsat (0-6, 4-6) til 3. seedede (489) Anastasia Tikhonova (RUS), der som nævnt også vandt over Mille Elsborg.

De to danske finalister ved DM Clara Tauson og Hannah Viller Møller er dermed alene om at repræsentere de danske farver, når der spilles kvartfinaler hos pigerne.

Clara vandt i 1/8-finalen over (739) Fanni Gecsek (HUN) 6-3, 6-0, mens Hannah havde noget mere besvær, da hun vandt over (1194) Lillian Mould (GBR) 6-2, 4-6, 6-3.

Clara Tauson og Hannah Viller Møller
Foto: Martin Møller

De 4 kvartfinaler bliver herefter følgende
[1] (299) Victoria Mikhaylova (RUS) vs. (941) Emilie Elde (NOR)
(1157) Sarina Reinertsen (NOR) vs. [5] (516) Clara Tauson (DEN)

(670) Paula Joukanen (FIN) vs. [3] (489) Anastasia Tikhonova (RUS)
[6] (593) Daria Frayman (RUS) vs. [2] (379) Hannah Viller Møller (DEN)

Hannah’s modstander har flere gange været Clara’s “onde ånd”, idet Clara tabte til hende, da hun var i sin første ITF-finale på Malta i marts måned, og det samme var tilfældet, da de i juni måned mødtes i kvartfinalen ved Grade 4 i Odense.

Både Clara og Hannah spiller 2. kamp efter kl. 09 onsdag.