Clara Tauson indleder kvalifikationen lørdag kl. 0700. I 2. kvalrunde er forventet modstander ukrainske Dayana Yastremska og i kvalfinalen Amanda Anisimova

Efter 3-4 ugers turneringspause siden Australian Open er 19-årige Clara Tauson de næste 2 uger tilmeldt både WTA 500 Dubai Duty Free Tennis Championships i Dubai og WTA 1000 Qatar Totalenergies Open i Doha.

Clara var ved tilmeldingsfristen no. 39 på WTA-ranglisten, man da stort set alle spillere er tilmeldt, rakte rangeringen ikke til en plads direkte i hoved turneringen i Dubai, hvor 21 spillere er direkte inde sammen med 4 wildcards og en enkelt SE (Special Exempt).

Sidstnævnte plads tildeles no. 56 Irina-Camelia Begu (ROU), fordi hun i denne uge er fremme i semifinalen ved WTA 500 i St. Petersburg, og de 4 wildcards er tildelt no. 55 Alison Riske (USA), no. 66 Mayar Sherif (EGY), Caroline Garcia (FRA) og no. 82 Vera Zvonareva (RUS).
Den lavest rangerede i hovedturneringen er no. 95 Sofia Kenin (USA), men  forklaringen herpå er, at hun ved tilmeldingen var no. 13, indtil hun mistede mistede de 2.000 fastfrosne point, som hun optjente ved at vinde Australian Open for 2 år siden.

Efter afbud fra Karolina Pliskova, Elena Rybakina, Anastasia Pavlyuchenkova, Angelique Kerber og Belinda Bencic, slap Camila Giorgi (ITA), der ved tilmeldingen var no. 33 direkte i hovedturneringen på den sidste plads, hvorved de øverste på Alternate-listen, no. 34 Jil Teichmann (SUI), no. 37 Ludmila Samsonova (RUS), no. 38 Sorana Cirstea (ROU) og no. 39 Clara Tauson blev henvist til at deltage i kvalifikationen.

I mellemtiden er Clara avanceret til sin hidtil højeste rangering som no. 33, og Samsonova til no. 34, mens Teichmann er dalet til no. 35.
Cirstea er avanceret til no. 31, men hun har trukket sig fra turneringen, og derved er Clara den højst rangerede i kvalifikationen foran Samsonova og Teichmann.

Jil Teichmann
Jil Teichmann of Switzerland in action during the third round of the 2021 Chicago Fall Tennis Classic WTA 500 tennis tournament 2021;Chicago;Chicago Fall Tennis Classic;Tennis;USA;United States;WTA

Mens det som nævnt er rangeringen ved tilmeldingen, der afgør hvem der er i hovedturneringen, er det den aktuelle rangering, der afgøre seedningen, og derfor forekommer det en smule overraskende, at no. 35 Teichmann er seedet 1 foran no. 33 Clara og no. 34 Samsonova, hvorimod de øvrige seedninger i kvalifikationen er i overensstemmelse med den aktuelle rangering.

Det har dog ingen praktisk betydning, idet det afgøres ved lodtrækning hvem seedet 1-6 kan møde i kvalfinalen blandt seedet 7-12, hvis de seedede forinden vinder deres 2 første kampe i kvalifikationen, som har 24 deltagere – herunder 6 wildcards.

Kvalifikationen indledes lørdag fra kl. 0700 dansk tid, hvor Clara i den første kamp på Court 3 møder no. 84 Anna Bondar (HUN).
Vinderen møder i 2. kvalrunde No. 149 Dayana Yastremska (UKR) eller no. 341 Anna Danilina (KAZ), der spiller 2. kamp på Court 1.

Amanda Anisimova
Amanda Anisimova of the United States in action during the fourth round at the 2022 Australian Open Grand Slam Tennis Tournament 2022;Australia;Australian Open;Grand Slam;ITF;Melbourne;Tennis;WTA

I en eventuel kvalfinale kan Clara møde 7. seedede no. 40 Amanda Anisimova (USA), der ved Australian Open både vandt over Belinda Bencic og Naomi Osaka, inden hun i 1/8-finalen blev sendt ud af den senere vinder Ashleigh Barty, eller no. 59 Madison Brengle (USA), der møder Anisimova på Centre Court kl. 0700.
Andre mulige modstandere i kvalfinalen er no. 83 Oceane Dodin (FRA) eller no. 91 Astra Sharma (AUS), der mødes kl. 0700 på Court 1.

Det er i skrivende stund uvist om kvalkampene kan følges på livestream hos Bet365, Unibet eller Oddset, men i så fald vil det fremgå af det daglige opslag på Tennisavisens Facebook med udvalgte kampe, som kan følges på TV eller livestream.

Hvis Clara kvalificerer sig til hovedturneringen, er der gode chancer for, at hendes kampe vises på TV 2 Sport.

Ulrikke Eikeri
Ulrikke Eikeri of Norway in action during the first round of the 2022 Adelaide International WTA 500 tennis tournament 2022;Adelaide;Adelaide International;Australia;Sport;Tennis;WTA

Herunder lodtrækningen til kvalifikationen, hvor Norges Ulrike Eikeri indleder mod Diane Parry (FRA) som 3. kamp på Court 7.
Nordmanden skal formentlig både vinde over 12. seedede Marta Kostyuk (UKR) og 3. seedede Ludmilla Samsonova.

Q32
(1) Jil Teichmann (SUI) vs. Aleksandra Krunic (SRB)
Diana Marcinkevica (LAT) vs. Kirsten Flipkens (BEL)
Maddison Inglis (AUS) vs. Sara Errani (ITA)
(9) Katerina Siniakova (CZE) vs. Jaqueline Cristian (ROU)
—-
(2) Clara Tauson (DEN) vs. Anna Bondar (HUN)
Anna Danilina (KAZ) vs. Dayana Yastremska (UKR)
Astra Sharma (AUS) vs. Oceane Dodin (FRA)
(7) Amanda Anisimova (USA) vs. Madison Brengle (USA)
—-
(3) Ludmilla Samsonova (RUS) vs. Kristina Kucova (SVK)
(WC) Sarah Behbehani (KUW) vs. Harriet Dart (GBR)
Ulrikke Eikeri (NOR) vs. Diane Parry (FRA)
(12) Marta Kostyuk (UKR) vs. Ellen Perez (AUS)
—-
(4) Viktorija Golubic (SUI) vs. Bernarda Pera (USA)
Varvara Gracheva (RUS) vs. (WC) Eri Hozumi (JPN)
Lin Zhu (CHN) vs. Maryna Zanevska (BEL)
(10) Magda Linette (POL) vs. (WC) Angelina Gabueva (RUS)
—-
(5) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (WC) Ena Shibahara (JPN)
Claire Liu (USA) vs. Stefanie Voegele (SUI)
Kristina Mladenovic (FRA) vs. Magdalena Frech (POL)
(8) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Shuai Zhang (CHN)
—-
(6) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Ann Li (USA)
(WC) Ekaterina Yashina (RUS) vss. Heather Watson (GBR)
Anastasia Gasanova (RUS) vs. Elena-Gabriela Ruse (ROU)
(11) Jasmine Paolini (ITA) vs. (WC) Giuliana Olmos (MEX)