Clara Tauson fortsatte med at imponere, da hun indledte WTA 250 i Rumænien med sikker sejr over seedet argentiner. Holger Rune erklæret "Good to go" til UTS Oslo

Trods det ærgerlige nederlag i 1/8-finalen mod Jelena Ostapenka i sidste uge har Clara Tauson hurtigt lagt skuffelsen væk, og i den første kamp ved WTA 250 Transylvania Open i Cluj-Napoca i Rumænien fornemmedes hurtigt, at det høje niveau i de tidligere turneringer har givet masser af selvtillid.

WTA 500 Linz: Clara Tauson mulehår fra sejr over Jelena Ostapenko. Mandag WTA 250 i Rumænien

Ganske vist skulle Clara lige finde den rette rytme i starten af kampen mod 9. seedede Nadia Podoroska (ARG), der brød danskerens serv til 2-1 – primært som følge af lidt for mange danske fejl i starten af kampen.

Clara brød dog straks tilbage, og resten af kampen var nærmest spil til 1 mål, idet Clara vandt de næste 4 partier i træk, inden Podoroska fik reduceret til 3-5.
Herefter servede Clara sættet hjem, og hun var godt på vej til at uddele “æg” i 2. sæt, men da Clara kortvarigt slap gaspedalen, kom hun bagud 0-40, da hun servede for kampen.
Hun afværgede dog alle 3 break-muligheder, inden Podoroska alligevel brød serven og pyntede på resultatet, inden Clara vandt 6-3, 6-1.

Allerede inden turneringen begyndte, blev blev Clara betragtet som favorit til at vinde titlen, selvom hun ikke er blandt de seedede, og der er ingen tvivl om, at 250 point vil lune på ranglisten, hvor Clara i denne uge forsvarer 72 point fra Linz sidste år, og i næste uge mister hun yderligere 80 point fra sin W60 titel i Altenkirchen, hvor hun som forsvarende mester er tilmeldt igen i næste uge.
Uden disse point risikerer Clara at miste så mange placeringer, at hun får svært ved at få direkte adgang til WTA 1000 Miami, hvor cuttet afgøres af rangeringen 19. februar.

Hvis tingene flasker sig, kan Clara både komme direkte i hovedturneringen ved WTA 250 i Austin i Texas, hvor Clara er blandt de første på Alternate listen, og hun kan muligvis også komme direkte i Indian Wells på et af de yderste mandater, og hun kan som nævnt sikre adgang til Miami, hvis hun forsvarer eller – endnu bedre – forbedrer sin nuværende rangering.

Den største turnering i denne uge er WTA 500 Muabadala Abu Dhabi Open i de Forenede Arabiske Emirater, hvor 33-årige Sorana Cirstea overraskende er blandt deltagerne i stedet for at være med i sit hjemland Rumænien.
Cirstea vandt mandag over 30-årigie Caroline Garcia og hun møder i 1/8-finalen 3. seedede Maria Sakkari, der ligesom 1. seedede Elena Rybakina og 2. seedede Ons Jabeur samt 4. seedede Barbora Krejcikova er oversiddere i 1. runde.

Sorana Cirstea
© 2024 Jimmie48 Tennis Photography
This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net
Unauthorized editorial or commercial usage is fee-liable. – Sorana Cirstea

26-årige Naomi Osaka har ligesom ved Australian Open, hvor hun blev besejret 6-4, 7-6(2) af Caroline Garcia i 1. runde, fået wildcard, og vinder hun i 1. runde over Danielle Collins, møder hun i 1/8-finalen 1. seedede Rybakina.

Naomi Osaka
© 2024 Jimmie48 Tennis Photography
This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net
Unauthorized editorial or commercial usage is fee-liable.

Tennisavisen har netop fået bekræftet, at Holger Rune er blevet ærklæret “Good to go”, og derfor deltager han som planlagt i showturneringen UTS Oslo 9-11 februar.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive. opdateret.
Nordiske flag: 🇩🇰 – 🇸🇪 – 🇳🇴 – 🇫🇮

Udvalgte kampe søndag 11. februar

Billeder: Elena Rybakina og Daria Kasatkina – Finale WTA 500 Abu Dhabu TV 2 Play 14:00cet

WTA 1000 Doha (QAT) – WTATV.com, TV 2 Play

Centre Court – start 13:30cet (R64)
Donna Vekic CRO vs. Katerina Siniakova CZE
Sorana Cirstea ROU vs. Sloane Stephens USA
WC Paula Badosa ESP vs. Q Ashlyn Krueger USA
16 Emma Navarro USA vs. Jasmine Paolini ITA

Grandstand 1 – start 12:00cet (R64)
Caroline Dolehide USA vs. Marta Kostyuk UKR
15 Veronika Kudermetova vs. Q Danielle Collins USA
Varvara Gracheva vs. Lin Zhu CHN

Grandstand 2 – start 12:00cet (R64)
Lesia Tsurenko UKR vs. WC Zeynep Sonmez TUR
Tatjana Maria GER vs. Q Greet Minnen BEL
Q Erika Andreeva vs. Q Diana Schnaider

====

WTA 500 Abu Dhabi (UAE) – WTATV.com, TV 2 Play

Stadium Court – NB 14:00cet (Finale)
1 Elena Rybakina KAZ vs. 7 Daria Kasatkina

====

WTA 250 Cluj Napoca (ROU) – WTATV.com, TV 2 Play

Center Court – start 16:30cet (Finale)
8 Ana Bogdan ROU vs. Karolina Pliskova CZE

====

ATP 250 Marseille (FRA) – Tennistv.com, TV 2 Play

Central – NB 15:30cet (Finale)
2 Grigor Dimitrov BUL vs. 4 Ugo Humbert FRA

====

ATP 250 Dallas (TX, USA) – Tennistv.com, TV 2 Play

Stadium – start 20:00cet (Finale)
2 Tommy Paul USA vs. Marcos Giron USA

====

ATP 250 Cordoba Open (ARG) – Tennistv.com, TV 2 Play

Cancha Central – NB 23:00cet (Finale)
Q Facundo Bagnis ARG vs. Q Luciano Darderi ITA

====

UTS Oslo – Livestream: Ekstra Bladet +, UTS Live app

Final 4 søndag – start 12:30 (1 time pr. kamp)
Casper Ruud 🇳🇴 vs. Alex de Minaur
Andrey Rublev vs. Alexander Bublik
14:30-15:00: Pause
Finale

====

WTA/ATP Challenger – WTA: Bet365/Unibet/Oddset, ATP: www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

CH 100 Bengaluru (IND)

Court 1 – start 05:30cet (Q16)
(6) 351 Kaichi Uchida JPN vs. 678 Enzo Wallart FRA
(7) 368 Eric Vanshelboim 🇺🇦 vs. 677 Siddharth Vishwakarma IND

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

W50 Roehampton (GBR)

Court 4 – ca. 11:30cet (Q16)
(10) 491 Johanne Christine Svendsen 🇩🇰 vs. 735 Eliz Maloney GBR

W15 Manacor (ESP) – ingen livescore Q32

Court 12 – start 11:00 (Q32)
Vilma Krebs Hyllested 🇩🇰 vs. Sara Dols ESP

Court 11 – NB 12:00 (Q32)
Olivia Thiemke 🇩🇰 v. Josefine Falster 🇳🇴

Court 14 – NB 12:00 (Q32)
(7) 1233 Olivia Gram 🇩🇰 vs. Shuqian Xu CHN

Resultater opdateres på: https://www.tennisavisen.dk/uge-6-useedede-clara-tauson-betegnes-som-favorit-til-titlen-ved-wta-250-i-rumaenien/ 


Genveje: ITF, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


ATP Tour & WTA Tour  

WTA 500 Muabadala Abu Dhabi Open (UAE) – Hardcourt

Cat Skema Win Fin SF QF R16 R32
WTA 500 30/28M, 24/16Q 500 325 195 108 60 1

📺 WTATV.com, TV 2 Play

Finale: 1 Elena Rybakina KAZ vs. 7 Daria Kasatkina 6-1, 6-4

Semifinale
1 Elena Rybakina KAZ vs. 8 Ludmilla Samsonova 6-0, 4-6, 6-2
7 Daria Kasatkina vs. 6 Beatriz Haddad Maia BRA 6-3, 4-6, 7-6(2)

Kvartfinale
1 Elena Rybakina KAZ vs. LL Cristina Bucsa ESP 6-1, 6-4
8 Ludmilla Samsonova vs. 4 Barbora Krejcikova CZE 7-5, 6-4
7 Daria Kasatkina vs. Sorana Cirstea ROU 6-2, 6-0
6 Beatriz Haddad Maia BRA vs. 2 Ons Jabeur TUN 6-3, 6-4

1/8-finale
1 Elena Rybakina KAZ vs. Q Danielle Collins USA 4-6, 6-3, 6-3
LL Cristina Bucsa ESP vs. Q Heather Watson GBR 7-6(1), 7-5
4 Barbora Krejcikova CZE vs. LL Sara Sorribes Tormo ESP 6-2, 1-0 Ret’d
8 Ludmilla Samsonova vs. Anhelina Kalinina UKR 6-1, 6-3

7 Daria Kasatkina vs. Q Ashlyn Krueger USA6-3, 7-5
Sorana Cirstea ROU vs. 3 Maria Sakkari GRE 6-2, 6-1
6 Beatriz Haddad Maia BRA vs. Magda Linette POL 7-6(6), 6-7(1), 6-1
2 Ons Jabeur TUN vs. WC Emma Raducanu GBR 6-4, 6-1

R32
1 Elena Rybakina KAZ vs. bye
Q Danielle Collins USA vs. WC Naomi Osaka JPN 7-5, 6-0
LL Cristina Bucsa ESP vs. Xin Yu Wang CHN 5-7, 6-0, 6-3
Q Heather Watson GBR vs. 9 Veronika Kudermetova CZE 6-3, 7-5

4 Barbora Krejcikova CZE vs. bye
LL Sara Sorribes Tormo ESP vs. Q Linda Noskova CZE 6-3, 3-6, 6-3
Anhelina Kalinina UKR vs. LL Lucia Bronzetti ITA 6-1, 7-6(1)
8 Ludmilla Samsonova vs. Lesia Tsurenko UKR 6-0, 6-1
==
7 Daria Kasatkina vs. Q Diane Parry FRA 6-4, 5-7, 6-4
Q Ashlyn Krueger USA vs. Q Bernarda Pera USA 6-2, 5-7, 6-3
Sorana Cirstea ROU vs. Caroline Garcia FRA 6-7(4), 6-4, 6-4
3 Maria Sakkari GRE – bye

6 Beatriz Haddad Maia BRA vs. WC Xiyu Wang CHN 6-2, 7-6(4)
Magda Linette POL vs. WC Alexandra Eala PHI 7-6(4), 6-1
WC Emma Raducanu GBR vs. Marie Bouzkova CZE 6-4, 6-1
2 Ons Jabeur TUN – bye


WTA 250 Transylvania Open, Cluj-Napoca (ROU) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Cat Skema Win Fin SF QF R16 R32
WTA 250 32M, 24/16Q 250 163 96 54 30 1

📺 WTATV.com, TV 2 Play

Finale: Karolina Pliskova CZE vs. 8 Ana Bogdan ROU 6-4, 6-3

Semifinale
8 Ana Bogdan ROU vs. Jaqueline Cristian ROU 6-3, 3-6, 6-4
Karolina Pliskova CZE vs. Q Harriet Dart GBR 6-3, 6-3

Kvartfinale
8 Ana Bogdan ROU vs. 1 Arantxa Rus NED 3-6, 7-6(6), 7-6(5)
Jaqueline Cristian ROU vs. Anastasija Sevastova LAT 6-3, 7-5
Q Harriet Dart GBR vs. Nuria Parrizas Diaz ESP 6-3, 6-2
Karolina Pliskova CZE vs. Sara Errani ITA 6-2, 6-0

1/8-finale
1 Arantxa Rus NED vs. Q Alizé Cornet FRA 4-6, 6-4, 6-0
8 Ana Bogdan ROU vs. Q Erika Andreeva 6-4, 6-4
Clara Tauson 🇩🇰 vs. Jaqueline Cristian ROU 4-6, 0-6
Anastasija Sevastova LAT vs. 6 Elina Avanesyan 6-2, 6-7(5), 2-0 Ret’d

Q Harriet Dart GBR vs. 5 Elisabetta Cocciaretto ITA 5-7, 7-5, 6-3
Nuria Parrizas Diaz ESP vs. 3 Anna Blinkova 6-1, 3-6, 6-4
Karolina Pliskova CZE vs. Maria Camila Osorio Serrano COL 6-2, 6-1
Sara Errani ITA vs. 2 Tatjana Maria GER 6-0, 6-1

R32
1 Arantxa Rus NED vs. Greet Minnen BEL 7-5, 6-1
Q Alizé Cornet FRA vs. Yanina Wickmayer BEL 7-5, 4-6, 6-3
Q Erika Andreeva vs. WC Aanca Alexia Todoni ROU 6-3, 6-4
8 Ana Bogdan ROU vs. Alycia Parks USA 7-5, 7-5

Clara Tauson 🇩🇰 vs. 9 Nadia Podoroska ARG 6-3, 6-1
Jaqueline Cristian ROU vs. WC Miriam Bulgaru ROU 6-3, 6-2
Anastasija Sevastova LAT vs. WC Andreea Mitu ROU 6-2, 6-3
6 Elina Avanesyan vs. Tamara Korpatsch GER 6-4, 7-6(3)
==
5 Elisabetta Cocciaretto ITA vs. Q Emiliana Arango COL 6-0, 6-1
Q Harriet Dart GBR vs. LL Anna Bondar HUN 6-4, 7-6(0)
Nuria Parrizas Diaz ESP vs. Laura Siegemund GER 6-4, 6-4
3 Anna Blinkova vs. Q Simona Waltert SUI 6-3, 6-0

Maria Camila Osorio Serrano COL vs. 7 Viktoriya Tomova BUL 6-2, 6-4
Karolina Pliskova CZE vs. Q Sinja Kraus AUT 6-4, 7-6(6)
Sara Errani ITA vs. Caty McNally USA 6-2, 6-4
2 Tatjana Maria GER vs. Zhoxuan Bai CHN 7-5, 6-3


ATP 250 Open 13 Provence, Marseille (FRA) – Hardcourt

Cat Skema Win Fin SF QF R16
ATP 250 32 250 165 100 50 25

📺Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: 4 Ugo Humbert FRA vs. 2 Grigor Dimitrov BUL 6-4, 6-3

Semifinale
4 Ugo Humbert FRA vs. 1 Hubert Hurkacz POL 6-4, 6-4
2 Grigor Dimitrov BUL vs. 3 Karen Khachanov 6-7(3), 6-4, 7-6(5)

Kvartfinale
1 Hubert Hurkacz POL vs. Tomas Machac CZE 6-3, 6-4
4 Ugo Humbert FRA vs. 5 Alejandro Davidovich Fokina ESP 6-1, 6-4
3 Karen Khachanov vs. Zhizhen Zhang CHN 6-4, 6-1
2 Grigor Dimitrov BUL vs. (Alt) Arthur Rinderknech FRA 6-3, 7-6(3)

1/8-finale
1 Hubert Hurkacz POL vs. Alexander Shevchenko KAZ 6-1, 6-4
Tomas Machac CZE vs. 6 Lorenzo Musetti ITA 6-3, 6-2
4 Ugo Humbert FRA vs. Q Hugo Gaston FRA 2-6, 6-1, 6-3
5 Alejandro Davidovich Fokina ESP vs. Emil Ruusuvuori 🇫🇮 6-3, 7-5

Zhizhen Zhang CHN vs. 7 Felix Auger-Aliassime CAN 6-4, 6-4
3 Karen Khachanov vs. Roberto Bautista Agut ESP 6-2, 6-2
(Alt) Arthur Rinderknech FRA vs. 8 Jiri Lehecka CZE 7-5, 7-6(5)
2 Grigor Dimitrov BUL vs. Sebastian Korda USA 6-1, 7-6(5)

R32
1 Hubert Hurkacz POL – bye
Alexander Shevchenko KAZ vs. WC Benjamin Bonzi FRA 7-6(4), 6-4
Tomas Machac CZE vs. Andy Murray GBR 7-5, 6-4
6 Lorenzo Musetti ITA vs. (Alt) Maximilian Marterer GER 6-4, 6-2

4 Ugo Humbert FRA – bye
Q Hugo Gaston FRA vs. WC Denis Shapovalov CAN 7-5, 1-6, 6-3
Emil Ruusuvuori 🇫🇮 vs. Luca Van Assche FRA 7-6(2), 6-4
5 Alejandro Davidovich Fokina ESP vs. Gregoire Barrere FRA 4-6, 6-4, 6-4
==
7 Felix Auger-Aliassime CAN vs. WC Quentin Halys FRA 6-2, 7-5
Zhizhen Zhang CHN vs. Alexandre Muller FRA 6-7(7), 6-1, 6-4
Roberto Bautista Agut ESP vs. Richard Gasquet FRA 6-3, 7-5
3 Karen Khachanov – bye

8 Jiri Lehecka CZE vs. Q David Goffin BEL 3-6, 7-5, 6-2
(Alt) Arthur Rinderknech FRA vs. Q Maxime Cressy USA 6-7(6), 7-5, 6-2
Sebastian Korda USA vs. Q Hugo Grenier FRA 6-3, 2-6, 7-6(3)
2 Grigor Dimitrov BUL – bye


ATP 250 Cordoba Open (ARG) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -4 timer

📺Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: Q Luciano Darderi ITA vs. Q Facundo Bagnis ARG 6-1, 6-4

Semifinale
Q Facundo Bagnis ARG vs. Federico Coria ARG 6-3, 7-5
Q Luciano Darderi ITA vs. 2 Sebastian Baez ARG 6-1, 3-6, 6-3

Kvartfinale
Q Facundo Bagnis ARG vs. Jaume Munar ESP 7-5, 6-4
Federico Coria ARG vs. 3 Tomas Martin Etcheverry ARG 6-3, 6-4
Q Luciano Darderi ITA vs. 7 Yannick Hanfmann GER 7-6(2), 6-1
2 Sebastian Baez ARG vs. Facundo Diaz Acosta ARG 6-3, 6-1

1/8-finale
Jaume Munar ESP vs. 1 Francisco Cerundolo ARG 7-5, 6-4
Q Facundo Bagnis ARG vs. 8 Roberto Carballes Baena ESP 7-6(5), 6-4
3 Tomas Martin Etcheverry ARG vs. Bernabe Zapata Miralles ESP 7-5, 6-4
Federico Coria ARG vs. Albert Ramos-Vinolas ESP 6-1, 6-3

7 Yannick Hanfmann GER vs. Q Roman Andres Burruchaga ARG 3-6, 6-1, 6-4
Q Luciano Darderi ITA vs. 4 Sebastian Ofner AUT 6-0, 6-3
Facundo Diaz Acosta ARG vs. LL Thiago Agustin Tirante ARG 6-2, 6-7(5), 6-2
2 Sebastian Baez ARG vs. Hugo Dellien BOL 4-6, 6-3, 6-4

R32
1 Francisco Cerundolo ARG – bye
Jaume Munar ESP vs. Daniel Eelahi Galan COL 6-2, 6-4
Q Facundo Bagnis ARG vs. WC Juan Manuel Cerundolo ARG 6-4, 6-2
8 Roberto Carballes Baena ESP vs. WC Mariano Navone ARG 3-6, 6-3, 6-3

3 Tomas Martin Etcheverry ARG – bye
Bernabe Zapata Miralles ESP vs. Cristian Garin CHI 1-6, 7-6(3), 3-0 Ret’d
Albert Ramos-Vinolas ESP vs. Pedro Cachin ARG 6-4, 3-6, 6-1
Federico Coria ARG vs. 5 Daniel Altmaier GER 5-7, 6-3, 6-4
==
7 Yannick Hanfmann GER vs. Juan Pablo Varillas PER 5-7, 7-6(1), 6-1
Q Roman Andres Burruchaga ARG vs. Diego Schwartzman ARG 6-1, 4-6, 6-4
Q Luciano Darderi ITA vs. Marcelo Tomas Barrios Vera CHI 4-6, 6-1, 6-2
4 Sebastian Ofner AUT – bye

LL Thiago Agustin Tirante ARG vs. WC Francisco Comesana ARG 6-1, 7-6(4)
Facundo Diaz Acosta ARG vs. Q Federico Agustin Gomez ARG 6-1, 6-4
Hugo Dellien BOL vs. Thiago Seyboth Wild BRA 6-4, 2-6, 6-3
2 Sebastian Baez ARG – bye


ATP 250 Dallas Open (TX, USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

📺Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: 2 Tommy Paul USA vs. Marcos Giron USA 7-6(3), 5-7, 6-3

Semifinale
Marcos Giron USA vs. 4 Adrian Mannarino FRA 6-1, 6-3
2 Tommy Paul USA vs. 3 Ben Shelton USA 6-2, 6-4

Kvartfinale
Marcos Giron USA vs. 1 Frances Tiafoe USA 6-1, 6-4
4 Adrian Mannarino FRA vs. James Duckworth AUS 6-2, 3-1 Ret’d
3 Ben Shelton USA vs. 7 Jordan Thompson AUS 6-7(2), 6-4, 6-4
2 Tommy Paul USA vs. 8 Dominik Koepfer GER 7-5, 6-3

1/8-finale
1 Frances Tiafoe USA vs. Alex Michelsen USA 6-4, 6-3
Marcos Giron USA vs. 6 Max Purcell AUS 6-4, 6-3
4 Adrian Mannarino FRA vs. Yoshihito Nishioka JPN – walkover
James Duckworth AUS vs. 5 Christopher Eubanks USA 7-6(3), 6-4

7 Jordan Thompson AUS vs. LL Denis Kudla USA 6-1, 6-1
3 Ben Shelton USA vs. Michael Mmoh USA 6-3, 6-3
8 Dominik Koepfer GER vs. Rinky Hijikata JPN 6-3, 7-6(5)
2 Tommy Paul USA vs. Taro Daniel JPN 6-3, 6-2

R32
1 Frances Tiafoe USA – bye
Alex Michelsen USA vs. Q Tennys Sandgren USA 6-3, 3-6, 6-1
Marcos Giron USA vs. Q Nicolas Moreno De Alboran ESP 6-1, 6-4
6 Max Purcell AUS vs. WC Mitchell Krueger USA 6-2, 4-6, 7-6(3)

4 Adrian Mannarino FRA – bye
Yoshihito Nishioka JPN vs. Pedro Martinez Portero ESP 7-6(5), 4-6, 6-3
James Duckworth AUS vs. Zachary Svajda USA 7-6(3), 6-1
5 Christopher Eubanks USA vs. Q Steve Johnson USA 6-1, 6-4
==
7 Jordan Thompson AUS vs. WC Adam Neff USA 6-3, 6-1
LL Denis Kudla USA vs. Radu Albot MDA 6-3, 7-6(3)
Michael Mmoh USA vs. Q Emilio Nava USA 7-5, 6-2
3 Ben Shelton USA – bye

8 Dominik Koepfer GER vs. Aleksandar Kovacevic USA 6-4, 7-6(5)
Rinky Hijikata JPN vs. WC Ethan Quinn USA 6-4, 6-4
Taro Daniel JPN vs. Constant Lestienne FRA 4-6, 6-4, 5-0 Ret’d
2 Tommy Paul USA – bye


UTS Oslo  – 9-11 februar

Livestream: Ekstra Bladet +

½

Finale
Andrey Rublev  vs. Alex de Minaur 14-16, 17-10, 16-13, 20-12

Semifinale
Alex de Minaur vs. Casper Ruud 🇳🇴 15-9, 17-9, 14-10
Andrey Rublev vs. Alexander Bublik 25-11, 25-12, 26-11

Group A
Holger Rune 🇩🇰 vs. Dominic Thiem 16-8, 11-14, 13-10, 11-13, (2-1)
Alexander Bublik vs. Dominic Thiem 16-13, 17-14, 16-17, 13-12
Holger Rune 🇩🇰 vs. Casper Ruud 🇳🇴 21-6, 13-14, 12-17, 12-13
Casper Ruud 🇳🇴 vs. Alexander Bublik  12-15, 10-18, 19-8, 18-12, (2-0)
Casper Ruud 🇳🇴 vs. Nicolai Budkov Kjaer 🇳🇴 14-13, 14-13, 16-9
Alexander Bublik vs.  Holger Rune 🇩🇰 – walkover

Group B
Andrey Rublev vs. Benoit Pair 20-12, 20-14, 22-16
Alex de Minaur vs. Gaël Monfils 15-12, 17-8, 16-9
Benoit Paire vs. Lucas Pouille 20-13, 15-18, 16-18, 23-15 (2-1)
Andrey Rublev vs. Lucas Pouille 17-11, 20-9, 15-18, 18-14
Andrey Rublev vs. Alex de Minaur 17-12, 17-14, 18-10, 13-15
Benoit Paire vs. Alex de Minaur 13-14, 11-19, 16-15, 19-15 (2-0)


WTA & ATP Challenger (Uge 6)

Place Country Category Surface
Mumbai IND WTA 125 Hard
Channai India CH 100 Hard
Burnie 2 Australia CH 75 Hard
Nottingham GBR CH 50 Hard

 

CH 100 Channai
Tidsforskel: cet +4½ time

R32: (Q) 393 Eric Vanshelboim 🇺🇦 vs. (1) 117 Luca Nardi ITA 2-6, 2-6

Qfi: (1) 393 Eric Vanshelboim 🇺🇦 vs. (9) 576 Evgeny Karlovskiy 6-3, 6-1

Q16
(1) 393 Eric Vanshelboim 🇺🇦 vs. 775 Ray Ho TPE 6-3, 6-3
(9) 576 Evgeny Karlovskiy vs. WC Rethin Pranav Senthil Kumar IND 6-4, 7-6(4)


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF  (Uge 6)

Place Country Category Surface
Irapuato Mexico W100 Livestream  Hard
Burnie Australia W75 Livestream  Hard
Grenoble France W75 Livestream Hard
Edgbaston Great Britain W50 Livestream Hard
ANTALYA Turkiye W35 Livestream  Clay
Wesley Chapel USA W35  Clay
Antalya Turkiye M25 Livestream  Clay
Hammamet Tunisia M25  Clay
Monastir Tunisia M25  Hard
Punta del Este Uruguay M25  Clay
Grenoble France M15 Livestream Hard
Monastir Tunisia W15  Hard
Monastir Tunisia M15  Hard
Sharm ElSheikh Egypt W15  Hard
Sharm ElSheikh Egypt M15  Hard
Sunrise USA M15  Clay

 

M15 Sharm El Sheikh (EGY)
Tidsforskel: cet +1 time

Qfi: (10) 1075 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. Kevin Humpfner GER 5-7, 1-6

Q16
Kevin Humpfner GER vs. Leonardo Borrelli ITA 6-2, 6-3
(10) 1075 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. Jonathan Backman 🇸🇪 6-4, 7-6(5)

Q32
Kevin Humpfner GER vs. (6) 1357 Ali Habibb GBR 6-2, 6-2
Leonardo Borrelli ITA vs. 1337 Zhenxiong Dong CHN 7-6(6), 6-1
Jonathan Backman 🇸🇪 vs. Tikhon Fedorov 6-4, 6-2
(10) 1075 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. Aryan Lakshmann IND 6-1, 7-6(7)


ITF Junior (uge 6)

J100 Manacor (ESP) – Hardcourt

Boys singles

Q16: 1014 Emanuel Grau Kristensen 🇩🇰 vs. (1) 443 Pierre Antoine Faut FRA  6-4, 1-6, [3-10]

Q32
(1) 443 Pierre Antoine Faut FRA vs. 1445 Alexander Ilin 6-1, 6-1
1014 Emanuel Grau Kristensen 🇩🇰 vs. 942 Goncalo Serras Pereira POR 7-5, 7-5

Girls singles

Semifinale
359 Augusta Lucia Grau Kristensen 🇩🇰 vs. 436 Marina Gatell ESP
(2) 167 Allegra Korpanec Davies GBR vs. Q 1266 Cristina Ramos Sierra ESP

Kvartfinale
436 Marina Gatell ESP vs. (1) 94 Hannah Read GBR 7-5, 7-5
359 Augusta Lucia Grau Kristensen 🇩🇰 vs. (3) 189 Marina Markina LAT 6-2, 6-1

1/8-finale
(3) 189 Marina Markina LAT vs. 584 Ariadna Garcia-Patron Canals ESP 6-3, 6-2
359 Augusta Lucia Grau Kristensen 🇩🇰 vs. (5) 270 Lauren Seye BEL 6-1, 6-0

R32
359 Augusta Lucia Grau Kristensen 🇩🇰 vs. 369 Ccarla Grignac FRA 6-3, 6-1
(5) 270 Lauren Seye BEL vs. 330 Freya Peet GBR 6-4, 7-6(1)


J100 Queretaro (MEX) – Grus

Girls singles

Semifinale: (3) 261 Sara Børkop 🇩🇰 vs. (1) 123 Dune Vaissaud FRA 6-7(4), 2-6

Kvartfinale
(1) 123 Dune Vaissaud FRA vs. (5) 452 Nicole Okhtenberg USA 6-2, 6-1
(3) 261 Sara Børkop 🇩🇰 vs. (6) 475 Carolina Alonso MEX 3-6, 6-1, 6-0

1/8-finale
(3) 261 Sara Børkop 🇩🇰 vs. (13) 808 Havana Kadi CAN 6-1, 6-1
(6) 475 Carolina Alonso MEX vs. (11) 735 Olivia Allegre USA 6-0, 7-6(4)

R32
(3) 261 Sara Børkop 🇩🇰 vs. 1819 Shaya Jovanovic USA 5-7, 6-0, 6-4
(13) 808 Havana Kadi CAN vs. 1316 Ana Camila Celi MEX 6-3, 3-6, 6-4

R64
(3) 261 Sara Børkop 🇩🇰 – bye
1819 Shaya Jovanovic USA vs. Q 2680 Georgina Victorio MEX 6-0, 6-0

Girls doubles

Semifinale: Børkop/Lepage vs. 7 Havana Kadi CAN/Ella Olofson USA 6-1, 2-6, [7-10]
Kvartfinale: Børkop/Lepage vs. 7 Ella Olofson USA/Havana Kadi CAN 6-1, 6-1
1/8-finale: Børkop/Lepage vs .Alex Ackamnn/Abigail Gordan USA 6-1, 6-1
R32: 3 Sara Børkop 🇩🇰/Indira Lepage BEL – bye


J30 Liverpool (GBR) – Hardcourt

Girls singles

R32: 1953 Sophia Bergqvist 🇩🇰 vs. 2075 Francesca Tye GBR 3-6, 3-6

Girls doubles

1/8-finale: Sophia Bergqvist 🇩🇰/Anna Louise Bornestad 🇳🇴 vs. Karina Kiss/Sophie Ryland GBR 2-6, 0-6


Tennis Europe (Uge 6)

 

<< tilbage


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte) 

Livestream: https://tennis.se/play

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 


Davis Cup 

Livestream: https://video.daviscup.com/

Davis Cup Finals Group Stage – 10-15 september 2024
Vindere Qualifiers: Argentina, Belgien, Brasilien, Canada, Chile, Tjekkiet, Finland 🇫🇮, Franckrig, Tyskland, Holland, Slovakiet, USA
2023 finalister (Australien og Italien og Wild Cards (Storbrittanien og Spanien)


World Group I september 2024
12 tabere Qualifiers: Taipei, Kroatien, Ungarn, Israel, Kazakhstan, Korea, Peru, Portugal, Serbien, Sverige, Schweiz, Ukraine
12 vindere World Group Play-offs: Danmark, Columbia, Japan, Østrig, Egypten, Norge, Grækenland, Bosnien/Herzegovina, Polen, Tyrkiet, Indien, Litauen

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE

Qualifiers – April 2024?

Vindere Play-Offs 2023: Slovakiet, Belgien, Storbritannien, Brasilien, Ukraine, Rumænien, Japan, Mexico+


Group I Europe/Africa – April 2024

Oprykker fra Group II Europe/Africa: Portugal, Grækenland
Fortsætter: Serbien, Tyrkiet, Bulgarien, Letland, Norge, Danmark
Nedrykkere fra Playoff: Ungarn, Sverige, Holland, Serbien, Østrig


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)

<< tilbage

Forrige artikelWTA 500 Linz: Clara Tauson mulehår fra sejr over Jelena Ostapenko. Mandag WTA 250 i Rumænien
Næste artikelSkab et tennis-inspireret hjem: Indretning for den ægte entusiast
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.