Cameron Norrie fører 3-0 over Holger Rune, som kan få ny mulighed for revanche i kvartfinalen i Stockholm. Ingen danskere nåede i sidste uge forbi 1. runde i ITF, men alle får en ny chance

Efter 2 uger uden deltagelse af de to 19-årige danske topnavne Holger Vitus Nødskov Rune og Clara Tauson vil TV 2 Sport X igen have spotlys på førstnævnte, der i den kommende uge deltager i ATP 250 Stockholm Open.

Patrick Mouratoglou coach for Holger Rune resten af året sammen med Lars Christensen

Tilknytningen af Patrick Mouratoglou som coach i samarbejde med Lars Christensen resten af sæsonen vil uden tvivl tiltrække ekstra interesse og opmærksomhed omkring det danske stortalent, der er seedet 7 i turneringen.

Holger bør have gode muligheder for at leve op til sin seedning, når han i 1. runde møder no. 65 Thiago Monteiro (BRA), der dog ikke må undervurderes, idet han ved ATP 250 Gijon fulgte godt med i 1/8-finalen mod no. 15 Pablo Carreno Busta (ESP), der i kvartfinalen til sidste måtte bøje sig mod Arthur Rinderknech (FRA) efter 16-18 i 3. sæts tiebreak.
For et par uger siden vandt Monteiro en ATP Challenger titel i Genoa.

I en eventuel 1/8-finale kan Holger møde no. 81 Cristian Garin, som Holger uden problemer vandt over 6-3, 6-1 på grus tidligere på året.
Garin har i hele hardcourt sæsonen blot vundet en enkelt kamp i 5 turneringer, og han møder i 1. runde en spiller fra kvalifikationen, hvor alle deltagere er udenfor top 100.

En sandsynlig kvartfinale for Holger kan blive et nyt revanche-opgør mod 2. seedede Cameron Norrie (GBR), som Holger ved både ATP 250 Lyon og ATP 1000 Cincinnati pressede i 3 sæt, men i begge tilfælde blev rutinen afgørende, så Norrie i begge kampe vandt 6-4 i afgørende sæt.
Til gengæld vandt Norrie 3-0 i sæt ved US Open efter 7-5, 6-4, 6-1, og derfor skal Holger finde et stabilt højt niveau gennem en hel kamp, hvis han skal gøre sig håb om være med i semifinalen, hvor 4. seedede Denis Shapovalov (CAN) eller 5. seedede Alex De Minaur (AUS) er de bedste bud på en modstandere.

I øverste halvdel kan 1. seedede Stefanos Tsitsipas (GRE) i kvartfinalen møde sidste års vinder Tommy Paul (USA), der i finalen vandt over den tidligere forsvarende mester Shapovalov.

ATP 250 Stockholm: Tommy Paul vinder finalen over den forsvarende mester

Tommy Paul møder muligvis i 1/8-finalen Sveriges bedste Mikael Ymer, der tidligere har afvist at deltage på hjemmebane i både Båstad og Stockholm, men parterne er tilsyneladende kommet til en forståelse, idet svenskeren accepterede et wildcard.
Imidlertid nåede Mikael Ymer semifinalen ved ATP 250 i Firenze, og derfor blev hans wildcard udskiftet med en “Speciel Exempt”, hvorved hans wildcard i stedet blev tildelt landsmanden Leo Borg, der for 2. år i træk møder Tommy Paul i 1. runde.

Storebror Elias Ymer har ligeledes wildcard, og han møder i 1. runde no. 55 Oscar Otte (GER), som svenskeren besejrede 2 gange sidste år i ATP Challenger turneringer, og hvis han gentager kunststykket venter 3. seedede Frances Tiafoe (USA) i 1/8-finalen.
Vinderen kan i kvartfinalen møde 6. seedede Grigor Dimitrov (BUL), hvis han i 1. runde vinder over no. 76 Jiri Lehecka (CZE) og derefter over no. 52 Emil Ruusuvuori (FIN) eller no. 64 Joao Sousa (POR).

Udover TV 2 Sport X og Play samt Tennistv kan turneringen desuden følges på svensk TV, hvor SVT1 ifølge TV-guiden sender dagligt kl. 13-17 og SVT2 overtager kl. 18-20.

TV 2 Play og Tennistv dækker desuden ATP 250 fra Antwerpen og Napoli.

Ugens største turnering er WTA 1000 Guadalajara Open Akron i Mexico, hvor næste alle fra top 60 deltager.
Hverken Iga Swiatek eller Ons Jabeur, der er no. 1 og 2 på både ranglisten og racelisten deltager, men de har dog begge sikret sig deltagelse i WTA-slutspillet i Fort Worth i Mexicom 31. oktober – 7. november.

Jessica Pegujla er den eneste af deltagerne, der er sikret deltagelse i slutspillet, hvor Cori Gauff, Aryna Sabalenka, Caroline Garcia, Daria Kasatkina og Veronika Kudermetova findes på de nærmeste pladser på racelisten, men mindst et dusin spillere har fortsat en teoretisk chance for at kvalificere sig.

Ny chance til danske Davis Cup emner

I optakten til uge 41 kunne allerede inden udgivelsen i tirsdags meldes om exit inden 2. runde for alle 4 danske deltagere ved M25 i Sunderland, men i tennis er der altid en ny turnering med mulighed for at gøre det bedre, hvilket også er tilfældet for de 4 Davis Cup emner Johannes Ingildsen, Elmer Møller, Christian Sigsgaard og Benjamin Hannestad.

De 3 førstnævnte er denne gang alle direkte i hovedturneringen ved M25 i Glasgow, mens Benjamin først skal gennem kvalifikationen, hvor han er seedet 10.
Hvis han vinder i 1. kvalrunde mod Louis Quaynor (JAM), møder han formentlig i kvalfinalen 1. seedede no. 939 Aziz Kijametovic (BIH).

Sideløbende afvikles en W60 turnering i Glasgow, hvor Sofia Nami Samavati også får chancen for at forbedre sidste uges 1. runde exit ved W60 Trnava.

I Canada er der også dansk deltagelse ved W60 Saguenay, hvor 18-årige Johanne Christine Svendsen er seedet 12 i kvalifikationen, hvor hun søndag møder 16-årige Ellie Daniels (CAN), og i en eventuel kvalfinale kan Johanne møde 4. seedede no. 507 Erica Oosterhout (USA).

Olga Helmi, der i sidste uge ikke nåede videre fra 1. runde i Quinta do Lago i Portugal, er tilmeldt endnu en portugisisk W25 turnering i Loule, hvor Olivia Thiemke  i kvalifikationen.

Der er desuden dansk deltagelse i kvalifikationen ved W25 Sevilla, hvor Olivia Gram er oversidder i 1. kvalrunde.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 23. oktober

Billeder: Holger Vitus Nødskov Rune og Stefanos Tsitsipas (for 3 år siden) – Finale TV 2 Sport X og SVT 1 kl. 1530

ATP 250 Stockholm (finaler) – SVT1 (1300->), Tennistv.com (1530->) TV 2 Sport X (optakt 1520)

Centre Court – start 1300
(1) Marcelo Arevalo/Jean-Julien Rojer vs. (3) Lloyd Glasspool/Harri Heliovaara
1530: Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (1) Stefanos Tsitsipas (GRE)

====

ATP 250 Antwerp (Finale) – Tennistv.com, TV 2 Play

Center Court – NB 1600
(2) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Sebastian Korda (USA)

====

ATP 250 Napoli (Finale) – Tennistv.com, TV 2 Play

Arena – NB 1500
(2) Matteo Berrettini (ITA) vs. (4) Lorenzo Musetti (ITA)

====

ATP 500 Basel (kvalfinaler) – Bet365, Unibet, Oddset

Centre Court – start 1230
(1) Aslan Karatsev vs. (Alt) Ugo Humbert (FRA)
(8) Laslo Djere (SRB) vs. (Alt) Taro Daniel (JPN)
(3) Jaume Munar (ESP) vs. Roman Safiullin

Court 1 – start 1330
(2) Arthur Rinderknech (FRA) vs. (6) Constant Lestienne (FRA)

—-

ATP 500 Wien (kvalfinaler) – Bet365, Unibet, Oddset

Center Court – start 1300
(1) Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (8) Joao Sousa (POR)
(3) Jeffrey John Wolf (USA) vs. (Alt) Marton Fucsovics (HUN)

#Glaubandich Court – start 1300
(2) Oscar Otte (GER) vs. (5) Thiago Monteiro (BRA)
(4) Pedro Cachin (ARG) vs. (7) Quentin Halys (FRA)

====

WTA 1000 Guadalajara – WTATV.com, TV 2 Play

Akron Tennis Stadium – start 2000cet
(4) Maria Sakkari (GRE) vs. Marie Bouzkova (CZE) – TBF 7-5 (SF)
NB 2200: Semifinale Double
NB 0100: Finale (3) Jessica Peguala (USA) vs. Sakkari OR Bouzkova
Finale Double

====

ATP Challenger – www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

W100 Les Franqueses del Valles (kval) – Livestream?

Centre Court – ca. 1200
(988) Olivia Gram (DEN) vs. [12] (627) Claudia Hoste Ferrer (ESP)

—-

W60 Toronto (kval) – Livestream?

Court 4 – ca. 1930
[12] ((811) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. Johnnise Renaud (USA)

—-

W15 Antalya – Livescore unavailable

MTA 20 – ca. 1200cet
Q32: Cecilie Wiche (DEN) vs. [10] (1418) Ksenia Agureeva

====

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-42-holger-rune-mulig-revanche-for-3-gang-mod-norrie-ny-chance-for-itf-succes/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


WTA Tour – ATP Tour (Uge 42)

ATP 250, Stockholm Open (SWE) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com, SVT1/SVT2, TV 2 Sport X/Play

Finale: (7) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (1) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-4, 6-4

Semifinale
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 6-2, 6-2
(7) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (5) Alex De Minaur (AUS) 4-6, 7-6(1), 7-5

Kvartfinale
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (SE) Mikael Ymer (SWE) 7-5, 6-3
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (3) Frances Tiafoe (USA) 6-1, 6-2
(5) Alex De Minaur (AUS) vs. (4) Denis Shapovalov (CAN) 6-2, 7-6(4)
(7) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (2) Cameron Norrie (GBR) 6-7(4), 6-3, 6-3

1/8-finale
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Maxime Cressy (USA) 7-6(5), 7-6(12)
(SE) Mikael Ymer (SWE) vs. (8.) Tommy Paul (USA) 6-2, 6-3
(3) Frances Tiafoe (USA) vs. (WC) Elias Ymer (SWE) 3-6, 7-6(4), 7-6(2)
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Jiri Lihecka (CZE) 6-2, 6-2
==
(5) Alex De Minaur (AUS) vs. Jeffrey John Wolf (USA) 6-4, 6-4
(4) Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Antoine Bellier (SUI) 6-4, 7-5
(7) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Cristian Garin (CHI) 7-6(2), 6-1
(2) Cameron Norrie (GBR) vs. Aslan Karatsev 6-7(8), 6-3, 6-4

R32
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) – bye
Maxime Cressy (USA) vs. Ilya Ivashka 4-6, 7-6(5), 6-4
(SE) Mikael Ymer (SWE) vs. Quentin Halys (FRA) 5-7, 6-4, 6-3
(8.) Tommy Paul (USA) vs. (WC) Leo Borg (SWE) 5-7, 6-4, 6-1

(3) Frances Tiafoe (USA) – bye
(WC) Elias Ymer (SWE) vs. Oscar Otte (GER) 7-6(2), 6-7(2), 6-3
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Joao Sousa (POR) 6-3, 6-2
Jiri Lihecka (CZE) vs. (6) Grigor Dimitrov (BUL) 6-4, 1-6, 7-6(5)
==
(5) Alex De Minaur (AUS) vs. Benjamin Bonzi (FRA) 6-3, 6-1
Jeffrey John Wolf (USA) vs. Alex Molcan (SVK) 7-5, 6-4
(Q) Antoine Bellier (SUI) vs. (Q) Alexander Shevchenko 6-4, 6-2
(4) Denis Shapovalov (CAN) – bye

(7) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Thiago Monteiro (BRA) 7-5, 6-2
Cristian Garin (CHI) vs. (Q) Jason Kubler 6-2, 6-4
Aslan Karatsev vs. (Q) Lukas Rosol (CZE) 6-3, 6-2
(2) Cameron Norrie (GBR) – bye


ATP 250, European Open, Antwerp (BEL) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: (2) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Sebastian Korda (USA) 6-3, 6-4

Semifinale
Sebastian Korda (USA) vs. (PR) Dominic Thiem (AUT) 6-7(4), 6-3, 7-6(4)
(2) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Richard Gasquet (FRA) 7-6(2), 7-6(3)

Kvartfinale
(PR) Dominic Thiem (AUT) vs. (1) Hubert Hurkacz (POL) 3-6, 7-6(9), 7-6(4)
Sebastian Korda (USA) vs. (8.) Yoshihito Nishioka (JPN) 6-0, 6-2
Richard Gasquet (FRA) vs. David Goffin (BEL) 6-2, 7-6(6)
(2) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (5) Daniel Evans (GBR) 4-6, 7-6(4), 6-2

1/8-finale
(1) Hubert Hurkacz (POL) vs. Jack Draper (GBR) 7-6(5), 6-7(5), 6-1
(PR) Dominic Thiem (AUT) vs. (6) Francisco Cerundolo (ARG) 6-1, 1-6, 7-5
Sebastian Korda (USA) vs. (4) Karen Khachanov 7-5, 7-6(9)
(8.) Yoshihito Nishioka (JPN) vs. Jaume Munar (ESP) 6-1, 7-6(3)
==
Richard Gasquet (FRA) vs. (Q) Dominic Stephan Stricker (SUI) 7-6(6), 7-5
David Goffin (BEL) vs. (3) Diego Schwartzman (ARG) 7-6(3), 6-2
(5) Daniel Evans (GBR) vs. Constant Lestienne (FRA) 6-2, 6-1
(2) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (LL) Manuel Guinard (FRA) 6-3, 6-3

R32
(1) Hubert Hurkacz (POL) – bye
Jack Draper (GBR) vs. Jenson Brooksby (USA) 6-1, 6-2
(PR) Dominic Thiem (AUT) vs. (WC) Michael Geerts (BEL) 6-4, 6-0
(6) Francisco Cerundolo (ARG) vs. Marc-Andrea Huesler (SUI) 5-7, 7-6(3), 6-3

(4) Karen Khachanov – bye
Sebastian Korda (USA) vs. Marcos Giron (USA) 6-3, 6-7(0), 6-4
Jaume Munar (ESP) vs. (Q) Tim Van Rijthoven (NED) 6-7(7), 6-4, 7-6(4)
(8.) Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (Q) Luca Van Assche (FRA) 5-7, 6-2, 7-6(1)
==
(Q) Dominic Stephan Stricker (SUI) vs. (7) Botic Van De Zandschulp (NED) 6-2, 6-4
Richard Gasquet (FRA) vs. (WC) Stan Wawrinka (SUI) 2-6, 7-6(4), 6-4
David Goffin (BEL) vs. (WC) Gilles Arnaud Bailly (BEL) 7-6(7), 5-7, 6-4
(3) Diego Schwartzman (ARG) – bye

(5) Daniel Evans (GBR) vs. Tallon Griekspoor (NED) 6-3, 6-4
Constant Lestienne (FRA) vs. (Q) Jesper De Jong (NED) 6-3, 6-4
(LL) Manuel Guinard (FRA) vs. Arthur Rinderknech (FRA) 3-6, 6-3, 7-5
(2) Felix Auger-Aliassime (CAN) – bye


ATP 250, Tennis Napoli Cup (ITA) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: (4) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (2) Matteo Berrettini (ITA) 7-6(5), 6-2

Semifinale
(4) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (5) Miomir Kecmanovic (SRB) 6-3, 6-4
(2) Matteo Berrettini (ITA) vs. Mackenzie McDonald (USA) 3-6, 7-6(2), 6-3

Kvartfinale
(5) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (1) Pablo Carreno Busta (ESP) 7-5, 6-2
(4) Lorenzo Musetti (ITA) vs. Daniel Elahi Galan (COL) 6-3, 6-0
Mackenzie McDonald (USA) vs. (Q) Zhizhen Zhang (CHN) 4-6, 6-3, 6-2
(2) Matteo Berrettini (ITA) vs. Taro Daniel (JPN) 6-2, 6-3

1/8-finale
(1) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Fabio Fognini (ITA) 6-1, 6-1
(5) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. Corentin Moutet (FRA) 5-3 Ret’d
(4) Lorenzo Musetti (ITA) vs. Laslo Djere (SRB) 7-5, 6-3
Daniel Elahi Galan (COL) vs. Nuno Borges (POR) 7-6(5), 6-4
==
(Q) Zhizhen Zhang (CHN) vs. (6) Sebastian Baez (ARG) 7-6(5), 7-6(11)
Mackenzie McDonald (USA) vs. (3) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-4, 6-4
Taro Daniel (JPN) vs. Pedro Cachin (ARG) 6-4, 7-6(2)
(2) Matteo Berrettini (ITA) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-4, 6-2

R32
(1) Pablo Carreno Busta (ESP) – bye
Fabio Fognini (ITA) vs. Hugo Grenier (FRA) 6-4, 3-6, 6-3
Corentin Moutet (FRA) vs. (WC) Luca Nardi (ITA) 6-7(7), 6-7(3), 6-2
(5) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (WC) Flavio Cobolli (ITA) 6-1, 6-2

(4) Lorenzo Musetti (ITA) – bye
Laslo Djere (SRB) vs. (Q) Borna Gojo (CRO) 6-4, 7-6(6)
Daniel Elahi Galan (COL) vs. Bernabe Zapata Miralles (ESP) 6-4, 6-4
Nuno Borges (POR) vs. (7) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 7-5, 7-6(5)
==
(6) Sebastian Baez (ARG) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 7-5, 7-6(3)
(Q) Zhizhen Zhang (CHN) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-4, 7-6(8)
Mackenzie McDonald (USA) vs. (Q) Francesco Passaro (ITA) 6-3, 7-5
(3) Roberto Bautista Agut (ESP) – bye

Pedro Cachin (ARG) vs. (8.) Adrian Mannarino (FRA) 6-1, 3-6, 6-4
Taro Daniel (JPN) vs. Pedro Martinez Portero (ESP) 6-3, 6-3
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (Q) Nicolas Jarry (CHI) 6-4, 6-4
(2) Matteo Berrettini (ITA) – bye


WTA 1000, Guadalajara Open Akron (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Sport/X/Play

Finale: (3) Jessica Peguala (USA) vs. (4) Maria Sakkari (GRE) OR Marie Bouzkova (CZE)

Finale: (3) Jessica Peguala (USA) vs. (4) Maria Sakkari (GRE)

Semifinale
(3) Jessica Peguala (USA) vs. Victoria Azarenka 7-6(3), 6-1
(4) Maria Sakkari (GRE) vs. Marie Bouzkova (CZE) 7-5, 6-4

Kvartfinale
Victoria Azarenka vs. (5) Cori Gauff (USA) 7-6(2), 4-6, 6-3
(3) Jessica Peguala (USA) vs. Sloane Stephens (USA) 6-2, 6-2
(4) Maria Sakkari (GRE) vs. (8.) Veronika Kudermetova 6-1, 5-7, 6-4
Marie Bouzkova (CZE) vs. Anna Kalinskaya 5-2 Ret’d

1/8-finale
Victoria Azarenka vs. (13) Madison Keys (USA) 6-4, 6-7(4), 6-1
(5) Cori Gauff (USA) vs. Martina Trevisan (ITA) 6-0, 6-3
(3) Jessica Peguala (USA) vs. Bianca Andreescu (CAN) 6-4, 6-4
Sloane Stephens (USA) vs. (6) Caroline Garcia (FRA) 7-6(6), 7-5
==
(8.) Veronika Kudermetova vs. (12) Jelena Ostapenko (LAT) 6-4, 6-4
(4) Maria Sakkari (GRE) vs. (14) Danielle Collins (USA) 5-7, 6-3, 6-3
Anna Kalinskaya vs. (7) Daria Kasatkina 6-2, 2-6, 6-3
Marie Bouzkova (CZE) vs. Ludmilla Samsonova 0-6, 7-5, 6-3

R32
Victoria Azarenka vs. (1) Paula Badosa (ESP) 6-2, Ret’d
(13) Madison Keys (USA) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 3-6, 6-4, 6-3
Martina Trevisan (ITA) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-0, 4-6, 6-3
(5) Cori Gauff (USA) vs. (Q) Elisabetta Cocciaretto (ITA) 7-6(1), 6-3

(3) Jessica Peguala (USA) vs. Elena Rybakina (KAZ) 2-6, 6-3, 7-6(8)
Bianca Andreescu (CAN) vs. (16) Petra Kvitova (CZE) 3-6, 6-2, 6-0
Sloane Stephens (USA) vs. (10) Belinda Bencic (SUI) 6-4, 6-4
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. (Q) Rebecca Marino (CAN) 6-7(2), 6-3, 7-6(5)
==
(8.) Veronika Kudermetova vs. (WC) Donna Vekic (CRO) 6-4, 7-5
(12) Jelena Ostapenko (LAT) vs. (WC) Eugenie Bouchard (CAN) 7-5, 2-6, 6-1
(14) Danielle Collins (USA) vs. (Q) Magdalena Frech (POL) 6-3, 6-4
(4) Maria Sakkari (GRE) vs. Marta Kostyuk (UKR) 6-4, 6-4

(7) Daria Kasatkina vs. Lin Zhu (CHN) 6-1, 6-2
Anna Kalinskaya vs. Elise Mertens (BEL) 4-6, 6-0, 6-4
Marie Bouzkova (CZE) vs. Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-3, 6-1
Ludmilla Samsonova vs. (2) Aryna Sabalenka 6-4, 2-6, 6-2

R64
(1) Paula Badosa (ESP) – bye
Victoria Azarenka vs. Shuai Zhang (CHN) 6-4, 6-2
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Fernanda Contreras Gomez (MEX) 6-2, 6-1
(13) Madison Keys (USA) vs. Magda Linette (POL) 6-3, 6-3

Katerina Siniakova (CZE) vs. (11) Beatriz Haddad Maia (BRA) 7-5, 6-2
Martina Trevisan (ITA) vs. (LL) Nao Hibino (JPN) 6-4, 6-3
(Q) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. Anastasia Potapova 6-2, 6-1
(5) Cori Gauff (USA) – bye

(3) Jessica Peguala (USA) – bye
Elena Rybakina (KAZ) vs. Karolina Pliskova (CZE) 7-6(5), 6-2
Bianca Andreescu (CAN) vs. Jil Teichmann (SUI) 6-2, 6-4
(16) Petra Kvitova (CZE) vs. Bernarda Pera (USA) 6-3, 7-5

(10) Belinda Bencic (SUI) vs. Leylah Fernandez (CAN) 7-5, 6-7(10), 6-3
Sloane Stephens (USA) vs. (Q) Linda Fruhvirtova (CZE) 6-0, 6-2
(Q) Rebecca Marino (CAN) vs. Ann Li (USA) 6-2, 7-6(2)
(6) Caroline Garcia (FRA) – bye
==
(8.) Veronika Kudermetova – bye
(WC) Donna Vekic (CRO) vs. (LL) Laura Pigossi (BRA) 6-4, 6-1
(WC) Eugenie Bouchard (CAN) vs. (Q) Kayla Day (USA) 7-5, 6-3
(12) Jelena Ostapenko (LAT) vs. (Q) Lauren Davis (USA) 6-1, 6-3

(14) Danielle Collins (USA) vs. (Q) Caroline Dolehide (USA) 6-4, 6-1
(Q) Magdalena Frech (POL) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-3, 6-4
Marta Kostyuk (UKR) vs. Aliaksandra Sasnovich 6-1, 6-3
(4) Maria Sakkari (GRE) – bye

(7) Daria Kasatkina – bye
Lin Zhu (CHN) vs. Alize Cornet (FRA) 3-6, 6-3, 6-4
Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Asia Muhammad (USA) 6-3, 6-2
Anna Kalinskaya vs, (9) Barbora Krejcikova (CZE) 6-3, 6-4

Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. (15) Ekaterina Alexandrova 6-4, 7-6(8)
Marie Bouzkova (CZE) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-2, 6-4
Ludmilla Samsonova vs. Kaia Kanepi (EST) 6-1, 7-5
(2) Aryna Sabalenka – bye

Q16
(1) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. (10) Elina Avanesyan

Q32 (udvalgte)
(1) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. Nadiia Kichenok (UKR) 6-1, 6-1
(10) Elina Avanesyan vs. (WC) Lya Fernandez (MEX) 6-3, 6-3

(16) Carolina Alves (BRA) vs. Ulrikke Eikeri (NOR) 6-2, 6-3


ATP Challenger (uge 42)

Place Country Category Surface
Busan Korea, Rep. Challenger 125 Hard
Ambato Ecuador Challenger 80 Clay
Coquimbo Chile Challenger 80 Clay
Hamburg Germany Challenger 80 Hard
Ismaning Germany Challenger 80 Carpet
Vilnius Lithuania Challenger 80 Hard

 

 


WTA Challenger (Uge 42)

WTA 125, Open Capfinances Rouen Metropole (FRA) – Hardcourt

Finale: (5) Viktorija Golubic (SUI) vs. (7) Maryna Zanevska (BEL)

Semifinale
(5) Viktorija Golubic (SUI) vs. Varvara Gracheva 7-6(2), 6-3
(7) Maryna Zanevska (BEL) vs. (Alt) Kamilla Rakhimova 4-6, 7-6(4), 6-1


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 42)

Place Country Category Surface
Girona Spain M25  Clay
Glasgow Great Britain M25 – Livestream Hard
Harlingen, TX TX, USA M25  Hard
Rio de Janeiro Brazil M25  Clay
Santa Margherita di Pula Italy M25 – Livestream  Clay
Antalya Türkiye M15 – Livestream  Clay
Cochabamba Bolivia M15  Clay
Heraklion Greece M15  Hard
Monastir Tunisia M15  Hard
Sharm ElSheikh Egypt M15  Hard
Sozopol Bulgaria M15  Hard

 

M25 Glasgow

Kvartfinale: (891) Christian Sigsgaard (DEN) vs. (WC) (1711) George Loffhagen (GBR) 4-6, 2-6

1/8-finale
(WC) (1711) George Loffhagen (GBR) vs. (Q) (1556) Joe Tyler (GBR) 6-3, 4-6, 6-2
(891) Christian Sigsgaard (DEN) vs. [3] (388) Alberto Barroso Campos (ESP) 6-2, 6-2
(890) Elmer Møller (DEN) vs. (690) Anton Matusevich (GBR) 3-6, 3-6
[2] (381) Filip Peliwo (CAN) vs. (Q) (1324) Sean Hodkin (GBR) 6-1, 6-4
==

R32
(653) Johannes Ingildsen (DEN) vs. [6] (462) Daniel Cukierman (ISR) 2-6, 6-3, 0-6
==
(891) Christian Sigsgaard (DEN) vs. (Q) (1048) Millen Hurrion (GBR) 5-1 Ret’d
[3] (388) Alberto Barroso Campos (ESP) vs. (Q) Aziz Kijametovic (BIH) 4-6, 6-4, 6-3

(890) Elmer Møller (DEN) vs. [7] (470) Kyrian Jacquet (FRA)3-6, 6-3, 6-4
(690) Anton Matusevich (GBR) vs. (Q) James Davis (GBR) 7-5, 6-2

Qfi: [10] (1601) Benjamin Hannestad (DEN) vs. [1] (939) Aziz Kijametovic (BIH) 7-5, 2-6, [8-10]

Q16
[1] (939) Aziz Kijametovic (BIH) vs. David Quayle (GBR) 7-6(3), 6-1
[10] (1601) Benjamin Hannestad (DEN) vs. Louis Quaynor (JAM) 7-6(2), 6-2

Doubles

Semifinale: Hannestad/Wendelken vs. (1) Giles Hussey (GBR)/Daniel Cukierman (GBR) 6-7(3), 3-6
Kvartfinale: Hannestad/Wendelken vs. (4) Joe Tyler/Ben Jones (GBR) 6-4, 7-6(6)

1/8-finale
Benjamin Hannestad (DEN)/Harry Wendelken (GBR) vs. Lucas Poullain/Alexandre Reco (FRA) 6-3, 5-7, [10-8]
==
Christian Sigsgaard/Johannes Ingildsen (DEN) vs. Scott Duncan/James Mackinlay (GBR) 5-7, 1-6


M15 Heraklion
Tidsforskel: cet +1 time

Qfi: (1802) Richard Biagiotti (DEN) vs. (1974) Shay Bar Menahem (ISR) 1-6, 0-6

Q16
(1974) Shay Bar Menahem (ISR) vs. [5] (1076) Thantub Suksumrarn (THA) 7-6(8), 6-1
(1802) Richard Biagiotti (DEN) vs. Raz Haviv (ISR) 7-6(4), 7-6(1)

Q32
[5] (1076) Thantub Suksumrarn (THA) vs. Finn Bischof (GER) 6-0, 6-1
(1974) Shay Bar Menahem (ISR) vs. (1802) Niels Visker (NED) 3-6, 6-0, [10-7]
(1802) Richard Biagiotti (DEN) vs. Niv Zuckerman (ISR) 6-3, 6-1
Raz Haviv (ISR) vs. [8] (1338) Stylianos Christodoulou (CYP) 6-0, 6-2

Doubles

Semifinale: Biagiotte/Nejedly vs. (1) David Pichler (AUT)/Milos Karol (SVK) 3-6, 1-6
Kvartfinale: Biagiotte/Nejedly vs. (4) Gabriele Maria Noce/Niccolo Catini (ITA) 6-2, 4-6, [11-9]
1/8-finale: Richard Biagiotti (DEN)/Pavel Nejedly (CZE) vs. (WC) Christos Antonopoulos/UStephanos Schinas (GRE) 6-4, 6-2


ITF Women (uge 41)

Place Country Category Surface
Glasgow Great Britain W60 – Livestream Hard
Hamburg Germany W60 – Livestream Hard
Macon, GA USA W60 – Livestream  Hard
Saguenay Canada W60 – Livestream Hard
Fort Worth, TX USA W25  Hard
Loule Portugal W25 – Livestream  Hard
Santa Margherita di Pula Italy W25 – Livestream  Clay
Seville Spain W25  Clay
Sozopol Bulgaria W25  Hard
Antalya Türkiye W15 – Livestream  Clay
Bucaramanga Colombia W15  Clay
Heraklion Greece W15  Clay
Monastir Tunisia W15  Hard
Sharm ElSheikh Egypt W15  Hard

 

W60 Glasgow

R32
(281) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [2] (137) Katie Boulter (GBR) 3-6, 3-6


W60 Saguenay
Tidsforskel: cet -6 timer

1/8-finale: (Q) (814) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [4] (217) Catherine Harrison (USA) 2-6, 3-6

R32
(Q) (814) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (365) Michaela Bayerlova (CZE) 6-4, 6-3
[4] (217) Catherine Harrison (USA) vs. (WC) (1060) Ana Grubor (CAN) 7-5, 6-3

Qfi: [12] (814) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [4] (507) Erica Oosterhout (USA) 6-1, 6-1

Q16
[4] (507) Erica Oosterhout (USA) vs. (974) Zoe Hitt (USA) 6-2, 6-0
[12] (814) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. Ellie Daniels (CAN) 6-4, 4-6, [10-6]

Doubles

1/8-finale
Johanne Christine Svendsen (DEN)/Kayla Cross (CAN) vs. Taylor NG (USA)/Katarina Jokic (BIH) 6-7(7), 2-6


W25 Loule
Tidsforskel: cet -1 time

1/8-finale
(388) Olga Helmi (DEN) vs. [1] (151) Victoria Jimenez Kasintseva (AND) 1-6, 7-5, 3-6
[6] (298) Yvonne Cavalle-Reimers (ESP) vs. (344) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) TBF 2-6, 0-2

R32
[1] (151) Victoria Jimenez Kasintseva (AND) vs. (Q) Leonie Kung (SUI) 6-1, 6-2
(388) Olga Helmi (DEN) vs. (WC) (918) Ana Filipa Santos (POR) 6-7(1), 4-6

Q32: Olivia Thiemke (DEN) vs. Francesca Davis (GBR) 7-6(3), 4-6, [3-10]

Doubles

1/8-finale: Olivia Thiemke (DEN)/Annemarie Lazar (GER) vs. Leonie Kung (SUI)/Anna Zyryanova 2-6, 1-6


W25 Seville

Q16: (996) Olivia Gram (DEN) vs. Ana Giraldi Requena (ESP) 1-6, 6-7(2)

Q32
(996) Olivia Gram (DEN) – bye
Ana Giraldi Requena (ESP) vs. Maryna Kolb (UKR) 6-4, 6-1

<< tilbage


ITF Junior (uge 42)

Grade 1, Sanxenxo (ESP) – Hardcourt

Q16: (277) Kane Bonsach Ganley (DEN) vs. [1] (171) Sergio Callejon Hernando (ESP) 3-6, 1-6

Q32
[1] (171) Sergio Callejon Hernando (ESP) vs. (316) Andrea Meduri (ITA) 6-2, 6-1
(277) Kane Bonsach Ganley (DEN) vs. (1798) Pere Prat Turro (ESP) 6-4, 7-6(5)


Grade 3,  Kuala Lumpur (MAS) – Hardcourt

1/8-finale: [6] (451) Yakup Uzunel (DEN) vs. (914) Pavle Marinkov (AUS) 7-6, 0-6, 0-6

R32
[6] (451) Yakup Uzunel (DEN) vs. (WC) (2728) Tzu-Cheng Liu (TPE) 6-2, 6-3
(914) Pavle Marinkov (AUS) vs. [10] (537) Weitao Xu (CHN) 6-3, 6-2

R64
[6] (451) Yakup Uzunel (DEN) – bye
(WC) (2728) Tzu-Cheng Liu (TPE) vs. (Q) Quoc Lam Vo (VIE) 6-2, 6-2


Grade 4, Rungsted Kyst (DEN) – Hardcourt

Boys singles

Finale: [5] (583) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. [1] (364) Gustavs Dambins (LAT) 6-4, 6-3

Semifinale
[1] (364) Gustavs Dambins (LAT) vs. [4] (554) Alexander Vasilev (BUL) 6-4, 6-7(1), 7-6(5)
[5] (583) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (757) Nikodem Barcik (POL) 7-5, 6-4

Kvartfinale
[1] (364) Gustavs Dambins (LAT) vs. [7] (614) Filip Gustafsson (SWE) 2-6, 6-2, 7-5
[4] (554) Alexander Vasilev (BUL) vs. (701) Leon Zaorski (POL) 4-6, 6-1, 6-4
(757) Nikodem Barcik (POL) vs. (821) Hugo Magnusson (SWE) 7-6(4), 6-2
[5] (583) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (731) Kyle McKay (GBR) 4-6, 6-4, 7-6(7)

1/8-finale
[1] (364) Gustavs Dambins (LAT) vs. (LL) (1791) Gustav Andersson (SWE) 6-2, 6-4
(1141) Christopher Garde (DEN) vs. [7] (614) Filip Gustafsson (SWE) 2-6, 1-6
[4] (554) Alexander Vasilev (BUL) vs. (646) Joel Mark Gibson (GBR) 7-5, 4-6, 6-1
(701) Leon Zaorski (POL) vs. (958) Gianluca Kunz (SUI) 6-4, 6-2
==
(757) Nikodem Barcik (POL) vs. (1088) Zechariah Hamrouni (GBR) 7-5, 3-6, 6-1
(WC) (3295) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. (821) Hugo Magnusson (SWE) 1-6, 2-6
[5] (583) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (1092) Albert Widell (SWE) 6-3, 3-6, 6-0
(731) Kyle McKay (GBR) vs. [2] (512) Saba George Nanobashvili (SWE) 6-3, 6-4

R32
[1] (364) Gustavs Dambins (LAT) vs. (Q) (1682) Daniel Margoulis (SWE) 6-2, 6-4
(WC) (2785) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. (LL) (1791) Gustav Andersson (SWE) 6-7(2), 7-5, 4-6
(1141) Christopher Garde (DEN) vs. (781) Dorian Juszczak (POL) 3-6, 6-3, 6-3
[7] (614) Filip Gustafsson (SWE) vs. (1231) Mika Petkovic (GER) 4-6, 7-5, 6-1

[4] (554) Alexander Vasilev (BUL) vs. (Q) (1203) Samuel Rovai (SWE) 6-2, 6-3
(646) Joel Mark Gibson (GBR) vs. (1159) Gabriel Gomez (FRA) 6-1, 4-6, 6-4
(WC) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. (958) Gianluca Kunz (SUI) 4-6, 6-7(6)
(701) Leon Zaorski (POL) vs. [6] (593) Tom Noltorp (SWE) 6-3, 6-3
==
(757) Nikodem Barcik (POL) vs. [8] (645) William Rejchtman Vinciguerra (SWE) 6-2, 6-3
(859) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (1088) Zechariah Hamrouni (GBR) 1-6, 6-3, 3-6
(WC) (3295) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. (1252) Jasper Camehn (GER) 6-4, 2-6, 6-4
(821) Hugo Magnusson (SWE) vs. (3) (543) Mateusz Lange (POL) 6-3, 6-2

[5] (583) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (Q) (2869) Cameron Kroman Amiri (SWE) 6-0, 6-1
(1092) Albert Widell (SWE) vs. (946) Daan Meijer (NED) 6-4, 3-6, 7-5
(731) Kyle McKay (GBR) vs. (919) Mateusz Miton (POL) 4-6, 6-4, 6-3
(WC) Anders Bjørn Møller (DEN) vs. [2] (512) Saba George Nanobashvili (SWE) 4-6, 2-6

Q16 (udvalgte)
Mikko Hemmingsen Bach Hansen (DEN) vs. [3] (1581) Samuel Borjesson (SWE) 4-6, 4-6
[8] (1886) Niklas Jensen (DEN) vs. (WC) Sture Thott (SWE) 6-2, 4-6, [8-10]

Q32
[1] (512) Saba George Nanobashvili (SWE) vs. (3185) Amir Albeg (ISR) 6-2, 6-1
(3384) Christoffer Thielsen (DEN) vs. (3384) Tim Andersson (SWE) 5-7, 1-6
(2575) Oliver Steines (DEN) vs. (2869) Lukas Andersson (SWE) 6-2, 1-6, [5-10]
Mads Tvede (DEN) vs. [6] (1791) Gustav Andersson (SWE) 1-6, 1-6

Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. [2] (1203) Samuel Rovai (SWE) 1-6, 2-6
(2632) Dilhan Wasantha (GBR) vs. (2328) Filip Slavkovic (SWE) 6-1, 7-5
(WC) Valdemar Spillemose Andersen (DEN) vs. (3384) Tim Malmqvist (SWE) 3-6, 1-6
[7] (1872) Simon Munkhammar (SWE) vs. (1889) Sturle Hoff Skigelstrand (NOR) 4-6, 6-2, [11-9]

Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs. [3] (1581) Samuel Borjesson (SWE) 1-6, 2-6
Mikko Hemmingsen Bach Hansen (DEN) vs. (2981) Victor Tauson (SWE) 6-4, 6-1
(WC) August Schrøder (DEN) vs. (WC) Mick Ilnicki (SWE) 4-6, 2-6
(2869) Cameron Kroman Amiri (SWE) vs. [5] (1706) Gabriel Wojcicki (POL) 6-0, 6-4

(2869) Valdemar Dubin (DEN) vs. [4] (1682) Daniel Margoulis (SWE) 4-6, 2-6
(3384) Hector Hertz Nissen (DEN) vs. (3384) Oskar Loef (SWE) 6-7(2), 4-6
(WC) August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (WC) Sture Thott (SWE) 4-6, 1-6
[8] (1886) Niklas Jensen (DEN) vs. (3185) Felix Diedrichs (SWE) 6-3, 6-1

Boys doubles

Finale: Jensen/Shalmi vs. Magnusson/Widell 1-6, 6-4, [11-9]

Semifinale
Niklas Jensen/Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (1) William Rejchtman Vinciguerra/Tom Noltorp (SWE) 6-2, 7-5
Hugo Magnusson/Albert Widell (SWE)  vs. Samuel Rovai/Filip Gustafsson (SWE) 6-4, 87-5


Girls singles

Finale: [3] (503) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [7] (664) Linea Bajraliu (SWE) 7-6(7), 6-4

Semifinale
[3] (503) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [8] (685) Tilda Hessleryd (SWE) 6-3, 6-0
[7] (664) Linea Bajraliu (SWE) vs. [4] (519) Artemis Aslanisvili (GRE) 6-3, 7-5

Kvartfinale
[8] (685) Tilda Hessleryd (SWE) vs. (892) Natalia Krockova (SVK) 7-6(1), 6-2
[3] (503) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (852) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) 3-6, 6-1, 6-0
[4] (519) Artemis Aslanisvili (GRE) vs. [6] (576) Antonina Czajka (POL) 6-4, 6-4
[7] (664) Linea Bajraliu (SWE) vs. (1116) Maja Pawelska (POL) 6-4, 7-6(10)

1/8-finale
(892) Natalia Krockova (SVK) vs. (1155) Bella Bergkvist Larsson (SWE) 6-2, 6-1
(1188) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. [8] (685) Tilda Hessleryd (SWE) 4-6, 2-6
[3] (503) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (830) Carina Syrtveit (NOR) 7-6(3), 6-2
(852) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. [5] (557) Nisan Can (TUR) 6-2, 6-3
==
(781) Mille Mørk (DEN) vs. [6] (576) Antonina Czajka (POL) 6-1, 2-6, 6-7(3)
(1210) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. [4] (519) Artemis Aslanisvili (GRE) 7-5, 3-6, 4-6
[7] (664) Linea Bajraliu (SWE) vs. (833) Amelie Brooks (GBR) 6-4, 3-0 Ret’d
(1116) Maja Pawelska (POL) vs. (776) Anna Vashchenko (UKR) 6-1, 6-4

R32
[1] (450) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (1155) Bella Bergkvist Larsson (SWE) 7-6(4), 3-6, 5-7
(892) Natalia Krockova (SVK) vs. (WC) (1921) Fredrika Runstrom (SWE) 3-6, 6-1, 6-3
(1188) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. (850) Amelia Paszun (POL) 6-2, 6-1
(WC) (2370) Freja B. Løvbjerg (DEN) vs. [8] (685) Tilda Hessleryd (SWE) 7-5, 4-6, 2-6

[3] (503) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (Q) (1318) Lovisa Valentinsson (SWE) 6-3, 6-4
(830) Carina Syrtveit (NOR) vs. (964) Ava Williamson (GBR) 6-2, 2-1 Ret’d
(852) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (1133) Tiana Tian Deng (SWE) 6-2, 6-2
[5] (557) Nisan Can (TUR) vs. (LL) (2671) Johanna Marten (GER) 6-1, 6-4
==
[6] (576) Antonina Czajka (POL) vs. (Q) (1822) Cecilie Maeland (NOR) 6-4, 6-3
(781) Mille Mørk (DEN) vs. (LL) (1520) Clara Nilsson (SWE) 6-2, 6-2
(1210) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (Q) (2206) Olivia Lindestaf (SWE) 6-4, 6-2
[4] (519) Artemis Aslanisvili (GRE) vs. (896) Tilda Larsson (SWE) 3-6, 7-6(5), 6-1

(WC) Sofia Mortensen (DEN) vs. [7] (664) Linea Bajraliu (SWE) 2-6, 0-6
(773) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (833) Amelie Brooks (GBR) 6-3, 2-6, 6-7(1)
(776) Anna Vashchenko (UKR) vs. (Q) (1773) Victoria Kapcia (SWE) 6-4, 7-5
[2] (452) Sara Børkop (DEN) vs. (1116) Maja Pawelska (POL) 3-6, 4-6

Qfi
(3071) Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs.  (3071) Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) 4-6, 2-6
[5] (1822) Cecilie Maeland (NOR) vs. [2] (1520) Clara Nilsson (SWE) 2-6, 6-3, [10-3]
Ena Arnautovic (DEN) vs. [6] (2206) Olivia Lindestaf (SWE) 1-6, 0-6
[4] (1773) Victoria Kapcia (SWE) vs. [8] (2671) Johanna Marten (GER) 6-0, 6-3

Q16
[1] (1318) Lovisa Valentinsson (SWE) vs. Sara Milosevic (SWE) 6-1, 4-6, [10-7]
(3071) Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. Esther Mansson (SWE) 6-0, 6-3

[2] (1520) Clara Nilsson (SWE) vs. (2948) Thea Jagare (SWE) 6-1, 7-6(3)
(3576) Mariam Hassouneh (DEN) vs. [5] (1822) Cecilie Maeland (NOR) 7-5, 0-6, [8-10]

Ena Arnautovic (DEN) vs. [3] (1760) Elin Axler (SWE) 6-2, 6-2
[6] (2206) Olivia Lindestaf (SWE) vs. (WC) Alice Olsson (SWE) 6-4, 6-0

(WC) Aida Omercajic (DEN) vs. [4] (1773) Victoria Kapcia (SWE) 4-6, 4-6
Liv Torp-Milojevic (DEN) vs. [8] (2671) Johanna Marten (GER) 4-6, 3-6

Q32
[1] (1318) Lovisa Valentinsson (SWE) vs. (3384) Marie Emma Knispel (GER) 6-1, 7-5
Mille Friis Haakonsson (DEN) vs. Sara Milosevic (SWE) 2-6, 3-6
(WC) Victoria Flintholm (DEN) vs. Esther Mansson (SWE) 7-6(4), 4-6, [1-10]
(3071) Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. [7] (2361) Edit Cosmo (SWE) 6-4, 6-3

Ingrid Friis Hein (DEN) vs. [2] (1520) Clara Nilsson (SWE) 2-6, 1-6
(2927) Hannah Winding Mollerup (DEN) vs. (2948) Thea Jagare (SWE) 3-6, 2-6
(3576) Mariam Hassouneh (DEN) vs. (2684) Esther Magnusson (SWE) 6-2, 4-6, [10-8]
Ophelia MIlle Ruus (DEN) vs. [5] (1822) Cecilie Maeland (NOR) 2-6, 2-6

Elin Brun Creton (DEN) vs. [3] (1760) Elin Axler (SWE) 6-4, 6-7(3), [5-10]
Ena Arnautovic (DEN) vs. (WC) Marie Poetzing (GER) 6-2, 2-6, [10-6]
Milla Hoffmann (DEN) vs. (WC) Alice Olsson (SWE) 4-6, 5-7
(WC) Gabriela Mincheva Hansen (DEN) vs. [6] (2206) Olivia Lindestaf (SWE) 1-6, 1-6

Lucca Ingildsen (DEN) vs. [4] (1773) Victoria Kapcia (SWE) 4-6, 3-6
(WC) Aida Omercajic (DEN) vs. (WC) Mathea Henriksen (NOR) 6-7(5), 6-4, [10-8]
Liv Torp-Milojevic (DEN) vs. Julia Orswall (SWE) 6-1, 6-4
Cecilie Funder (DEN) vs. [8] (2671) Johanna Marten (GER) 6-4, 4-6, [9-11]

Girls doubles

Finale: Hyllested/Hesslery vs. Den/Pawelska 6-3, 6-1

Semifinale
(3) Vilma Krebs Hyllested (DEN)/Tilda Hessleryd (SWE) vs. Amelia Paszun/Antonina Czajka (POL) 6-3, 7-5
(4) Zoe Du Pasquier Jensen/Sara Børkop (DEN) vs. Tiana Tian Deng (SWE)/Maja Pawelska (POL) 2-6, 3-6

<< tilbage[


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 42)

Cat 1, Telde (ESP) – Grus

U14 Boys singles

R64: (740) Nikolaj Sehested Bernes Petersen (DEN) vs. [9] (244) Adolfo Abascal (POR) 2-6, 1-6

U14 Boys doubles

R32: Nikolaj Sehested Bernes Petersen (DEN)/Marc Toral Ocana (ESP) vs. Abdelaziz Guennouni (MAR)/Amaury Abbas (FRA) 1-6, 1-6


Cat 3 Limassol (CYP) – Hardcourt

U14 Boys singles

Kvartfinale: [4] (196) Asger Sørensen (DEN) vs. [5] (212) Omer Shamian (ISR) 3-6, 2-6

1/8-finale
[4] (196) Asger Sørensen (DEN) vs. (Q) (797) Vladimir Ciobica (ROU) 6-2, 6-2
[5] (212) Omer Shamian (ISR) vs. (Q) Andreas Demetriou (CYP) 6-0, 6-0
==
(511) Carl Filip Bak Weller (DEN) vs. [7] (453) Jason Gladwish (BUL) 2-6, 5-7

R32
[4] (196) Asger Sørensen (DEN) vs. (WC) Michael Genethliou (CYP) 6-3, 6-3
(Q) (797) Vladimir Ciobica (ROU) vs. (Q) (1474) Noah Alexandros Ioannides (CYP) 7-6(4), 4-6, 6-3
==
[7] (453) Jason Gladwish (BUL) vs. (Q) (1030) Andreas Pierides (CYP) 6-4, 6-1
(511) Carl Filip Bak Weller (DEN) vs. (1171) Angelos Alexios Diamanti (CYP) 6-2, 6-4

U14 Boys doubles

Semifinale: Weller/Timini vs. (WC) Michael Genethliou/Athos Karakatsianis (CYP) 6-4, 4-6, [9-11]
Kvartfinale: Weller/Timini vs. Stefanos Mavromichalis/Minas Panagidis (CYP) 6-2, 6-0
1/8-finale: (1) Carl Filip Bak Weller (DEN)/Alecos Timini (CYP) vs. Aleksandr Asadullin (CYP)/Egor Navradizi 6-2, 6-0

<< tilbage


UTR turneringer 


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 


Davis Cup – 2022

Finals 2022  slutspil – 23-27. november 2022
Kvartfinale

Italien vs. USA
Tyskland vs. Canada
Australien vs. Holland
Kroatien vs. Spanien


World Group I og II Play-offs – 3-4/4-5. februar 2023

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I Play-offs
(1) Japan vs. Polen
Grækenland vs. (2) Ecuador
Kina vs. (3) Brasilien
Danmark vs. (4) Indien (3-4. feb)
Thailand vs. (5) Rumænien
Letland vs. (6) Israel
(7) Peru vs. Irland
(8) Mexico vs. Taipei
(9) Ukraine vs. Libanon
(10) Tyrkiet vs. Slovenien
Lithauen vs. (11) Pakistan
(12) New Zealand vs. Bulgarien
World Group II Play-offs
Zimbabwe vs. (1) Uruguay
Georgien vs. (2) Bolivia
(3) Tunesien vs. Cypern
Luxembourg vs. (4) Sydafrika
(5) Barbados vs. Pacific Ocean
Monaco vs. (6) Dominikanske Republik
Venzuela vs. (7) Hong Kong 
Jordan vs. (8) El Salvador
Jamaica vs. (9) Estland
(10) Egypten vs. Paraguay
Elfenbenskysten vs. (11) Marokke
Vietnam vs. (12) Indonesien

 

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Play-offs 2022 – 11-12. november

Holland vs. (1) Frankrig
Kroatien vs. (2) Tyskland
(3) Rumænien vs. Ungarn
Østrig vs. (4) Letland
(5) Japan vs. Ukraine
Argentina vs. (6) Brasilien
Slovenien vs. (7) Kina
Mexico vs. (8) Serbien


Finals 2022 – 8-13. november 2022

Group A: (1) Schweiz, Canada, Italien
Group B: (2) Australien, Slovakiet, Belgien
Group C: (3) Spanien, Kazakhstan, Storbritannien
Group D: (4) Tjekkiet, USA, Polen


Group I Europe/Africa – 2023

April 2023?
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Norge, Egypten
Fortsætter: Serbien, Østrig, Tyrkiet, Bulgarien, Danmark, Sverige
Nedrykkere fra Playoff 11-12. november: 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage

Forrige artikelNintendo Switch Sports: Husker du Wii Sports? Så vil du elske det nye tennisspil på din spilkonsol.
Næste artikelATP 250 Stockholm: Holger Rune klar til revanche mod Cameron Norrie efter 2 sikre sejre
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.