Mens Mikael Torpegaard og Holger Rune forsøger at gøre sig gældende på højeste ATP 1000 niveau i Indian Wells spiller flere danske mandlige spillere om mere beskedne point i Doha

Mandag indledes kvalifikationen til WTA 1000 udgaven af Indian Wells, som ofte betegnes som den 5. Grand Slam.
Turneringen afvikles normalt i starten af marts måned og strækker sig over 2 uger, men i 2020 blev turneringen aflyst på grund af Corona-pandemien, som også er begrundelsen for, at turneringen er blevet udsat til oktober.

Caroline Wozniacki har gode minder fra Indian Wells, hvor hun deltog for første gang som 16-årige i 2007, hvor hun i 2. runde (R64) blev besejret af selveste Martina Hingis.
Året efter nåede Caroline 1/8-finalen, og i 2009 kvartfinalen, hvorefter hun i 2010 nåede helt frem til finalen mod Jelena Jankovic, der vandt 6-2, 6-4, men i 2011 strøg Caroline helt til tops og vandt karrierens hidtil største titel, som dog senere blev overgået med titlerne ved WTA-slutspillet i 2017 og Grand Slam titlen ved Australian Open 2019.

2018 Australian Open - Day 13
2018 Getty Images – Caroline Wozniacki med trofæet ved Australian Open 2018

Caroline deltog også ved den seneste udgave af Indian Wells i 2019, og der har således været dansk repræsentation ved turneringen hvert eneste år siden 2007, og selvom Caroline i mellemtiden har indstillet karrieren, vil der også være dansk deltagelse i dette års – udsatte – udgave af BNP Paribas Open i Indian Wells, idet 18-årige Holger Vitus Ndskov Rune har modtaget wildcard af arrangørerne til ATP 1000 udgaven.

Challenger Orleans: Indian Wells wildcard til Holger Rune fejret med ny sejr i Frankrig

Wildcardet giver desuden Holger mulighed for optjene værdifulde point, som kan medvirke til at opfylde målsætningen om både at nå Next Gen Finals slutspillet i Milano og top 100 på ATP-ranglisten.
Efter omtalen herover af kapløbet om den adgangsgivende 7. plads på Race To Milan listen, forpassede Holger muligheden for at passere både 19-årige Juan Manuel Cerundolo (ARG) og 20-årige Brandon Nakashima (USA), da han efterfølgende blev besejret 6-3, 6-4 i kvartfinalen af no. 118 Henri Laaksonen (SUI), der efterfølgende vandt turneringen.

Laaksonen har – ligesom de fleste spillere, der er rangeret efter de bedste – et solidt højt niveau, hvor Holger kun kan vinde, hvis han spiller op til nærheden af sit bedste, men Holger manglede tydeligvis det nødvendige fysiske og mentale overskud.

Da 1. runde af hovedturneringen ved ATP udgaven i Indian Wells først spilles torsdag eller fredag, har Holger dog næsten en uge til at lade batterierne op samt vænne sig til tidsforskellen på 9 timer i Californien, og han risikerer ikke i sin første kamp at møde en spiller fra top 40, idet de 32 seedede alle er oversiddere i R128.

Et avancement til 2. runde forudsætter dog, at Holger finder frem til nogenlunde samme takter, som han viste ved ATP 250 i Metz, da han vandt i 3 sæt over no. 24 Lorenzo Sonego (ITA).
I en eventuel 2. runde kan Holger derefter møde en af de seedede spillere, og med en god lodtrækning og endnu en toppræstation, er avancement til 3. runde en realistisk mulighed, hvorefter yderligere sejre formentlig må henføres til kategorien “sensationer”.

Mikael Torpegaard
© KJSelekta.dk – Mikael Torpegaard

Det behøver dog ikke at være en “sensation”, hvis der er 2 danske deltagere i hovedturneringen, idet 27-årige Mikael Torpegaard (Torpe) deltager i kvalifikationen, som i ATP udgaven afvikles tirsdag og onsdag.
Torpe har ganske vist ikke vundet mange kampe i en længere periode, men han vandt dog for første gang siden april 2 kampe i træk, da han ved en ATP Challenger på hjemmebanen i Columbus i Ohio nåede kvartfinalen, hvor han blev besejret i 3 sæt af den senere vinder Stefan Kozlov (USA).

Sejre giver som bekendt selvtillid, som i de tætte ofte er den afgørende forskel.
Der er i skrivende stund ikke trukket lod til hverken kvalifikationen eller hovedturneringen.

Turneringen dækkes af TV 2 Sport, Sport X og Play fra onsdag, hvor 1. runde hos kvinderne indledes, og fra torsdag vises desuden kampe fra ATP-udgaven.
På grund af tidsforskellen på 9 timer kan det blive nødvendigt at ofre nattesøvnen, men de første kampe kan dog følges i dansk primetime fra kl. 20.
Kampe fra flere baner kan desuden følges på WTATV.com (fra onsdag) og TennisTV.com (fra torsdag).
Kvalkampene forventes vist på livestream fra Bet365, Unibet og Oddset.

Dansk deltagelse ved M15 i Doha

I den modsatte ende af turnerings-skalaen, som ofte betegnes Futures, er der dansk deltagelse i M15-kategorien i Doha, hvor 24-årige Christian Sigsgaard (Sigs) er direkte i hovedturneringen i kraft af sin rangering som no. 1083 ved tilmeldingen.

Davis Cup 2021
Foto: Morten Olsen/Dansk Tennis Forbund – Christian Sigsgaard ved Davis Cup mod Thailand

Sigs er i mellemtiden avanceret til no. 969 på ranglisten som følge af de 4 point, som han optjente med en semifinale i Monastir forleden, og han har dermed 13 point på ranglisten.
I næste uge vil han avancere yderligere ca. 30 pladser, når 1 point fra sejren over Leo Borg i 1. runde ved M25 i Falun medregnes.

Desuden er 18-årige Elmer Møller i hovedturneringen på en “Junior Reserved” (JR) plads.

Elmer Møller
Sportsfotograf.com – Elmer Møller

Både 19-årige Felipe Mikkelsen og 23-årige Nikolaj Katic har vundet deres første kamp i kvalifikationen, og begge spiller mandag kvalfinale.

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 10. oktober

Billeder (Facebook-opslag): Carlos Alcaraz og Andy Murray (Foto: Getty Images) – Stadium ca. 2130
ATP/WTA 1000 Indian Wells  –  TV 2 Sport X (2000-2355) TV 2 Play, ATP: Tennistv.com, WTA: WTATV.com

Stadium 1 – start 2000cet
(2) Iga Swiatek (POL) vs. (25) Veronika Kudermetova (RUS) – W
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. (32) Sorana Cirstea (ROU) – W
(3) Alexander Zverev (GER) vs. Jenson Brooksby (USA) – M
NB 0300: [2] (3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (61) Pedro Martinez Portero (ESP) – M
(9) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (23) Leylah Fernandez (CAN) – W

Stadium 2 – start 2000cet
(5) Matteo Berrettini (ITA) vs. (Q) Alejandro Tabilo (CHI) – M
(30) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (WC) Andy Murray (GBR) – M
NB 2400: (11) Simona Halep (ROU) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) – W
NB 0300: (7) Petra Kvitova (CZE) vs. (27) Victoria Azarenka (BLR) – W
(20) John Isner (USA) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) – M

Stadium 3 – start 2000cet
(10) Jannik Sinner (ITA) vs. John Millman (AUS) – M
(31) Taylor Fritz (USA) vs. Brandon Nakashima (USA) – M
(7) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) – M
NB 0300: (19) Jessica Pegula (USA) vs. (LL) Jasmine Paolini (ITA) – W
Double kamp – W

Stadium 4 – start 2000cet
Double kamp – W
NB 2200: Shelby Rogers (USA) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) – W
(24) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Yulia Putintseva (KAZ) – W
NB 0300: (29) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (Q) Christopher Eubanks (USA) – M
Double kamp – W

Stadium 5 – start 2000cet (ATP)
(17) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Kevin Anderson (RSA)
[13] (17) Christian Garin (CHI) vs. (Q) (178) Ernesto Escobedo (USA)
[22] (27) Alex De Minaur (AUS) vs. (Q) (202) Aleksandar Vukic (AUS)
NB 0300: (24) Karen Khachanov (RUS) vs. Emil Ruusuvuori (FIN)

Stadium 6 – start 2000cet (ATP)
(14) Gael Monfils (FRA) vs. Gianluca Mager (ITA)
[25] (30) Fabio Fognini (ITA) vs. (54) Jan-Lennard Struff (GER)
(12) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (Q) Emilio Gomez (ECU)
NB 0300: 2 Double kampe

Stadium 9 – start 2000cet
2 Double kampe – M
NB 2300: Double kamp – W
NB 0300: Double kamp – M

====

ATP Challenger – Finaler Livestream.com/ATP
Barcelona: (1) Hugo Gaston (FRA) vs. Dimitar Kuzmanov (BUL)
Mouilleron le Captif: (2) Jiri Vesely (CZE) vs. Norbert Gombos (SVK) – 1500
Napoli: (4) Tallon Griekspoor (NED) vs. Andrea Pellegrino (ITA) – 1500
Santiago: (3) Juan Pablo Varillas (PER) vs. (6) Sebastian Baez (ARG) – 2000cet?

====

ITF World Tennis Tour

 

M15 Doha, kvalifikation – Ingen livescore?

[10] (1923) Elmer Møller (DEN) vs. Davud Amirov (RUS) – NB 1730cet C10
Nikolaj Katic (DEN) vs. theertha Shashank Macherla (IND) – NB 1630cet C10
Felipe Mikkelsen (DEN) vs. tushar Madan (IND) –  ca. 1630cet C11


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE JuniorDanske, Svenske 


WTA Tour – ATP Tour (Uge 40) 

WTA 1000 & ATP 1000, BNP Parisbas Open, Indian Wells (CA, USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

TV-dækning: TV 2 Sport/Sport X/Play (WTA fra onsdag, ATP fra torsdag)
WTA: WTATV.com (fra onsdag), ATP: Tennistv.com (fra torsdag),

Tidsplan (uge 1)
søndag: WTA R32 (nederst)/ATP R64 (nederst)

ATP 1000 (udvalgte)

(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. Mackenzie McDonald (USA) 6-4, 6-2
(27) Filip Krajinovic (SRB) vs. Marcos Giron (USA) 7-6(2), 7-5
(23) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Daniel Altmaier (GER) 6-4, 6-2
(16) Reilly Opelka (USA) vs. Taro Daniel (JPN) 7-5, 6-3

(9) Denis Shapovalov (CAN) vs. Vasek Pospisil (CAN) 3-0 Ret’d
(19) Aslan Karatsev (RUS) vs. (Q) Salvatore Caruso (ITA) 6-0, 6-2
Frances Tiafoe (USA) vs. (32) Sebastian Korda (USA) 6-0, 6-4
(8) Hubert Hurkacz (POL) vs. Alexei Popyrin (AUS) 6-1, 7-5
—-
(4) Andrey Rublev (RUS) vs. Carlos Taberner (ESP) 6-3, 6-4
Tommy Paul (USA) vs. (28) Dusan Lajovic (SRB) 6-2, 6-3
(21) Cameron Norrie (GBR) v. Thiago Monteiro (BRA) 6-4, 5-7, 6-0
(15) Roberto Bautisata Agut (ESP) vs. Guido Pella (ARG) 7-5, 6-3

(11) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Maxime Cressy (USA) 6-2, 3-6, 7-5
(18) Daniel Evans (GBR) vs. Kei Nishikori (JPN) 4-6, 6-3, 6-4
(26) Lloyd Harris (RSA) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 6-3, 6-3
(6) Casper Ruud (NOR) vs. Roberto Carbales Baena (ESP) 6-1, 6-2
====
(5) Matteo Berrettini (ITA) vs. (Q) Alejandro Tabilo (CHI) 6-4, 7-5
(31) Taylor Fritz (USA) vs. Brandon Nakashima (USA) 6-3, 6-4
(20) John Isner (USA) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-3, 6-4
(10) Jannik Sinner (ITA) vs. John Millman (AUS) 6-2, 6-2

(14) Gael Monfils (FRA) vs. Gianluca Mager (ITA) 6-4, 6-2
Kevin Anderson (RSA) vs. (17) Lorenzo Sonego (ITA) 7-6(7), 7-6(3)
(WC) Andy Murray (GBR) vs. (30) Carlos Alcaraz (ESP) 5-7, 6-3, 6-2
(3) Alexander Zverev (GER) vs. Jenson Brooksby (USA) 6-4, 3-6, 6-1
—-
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (7) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 6-2
(29) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (Q) Christopher Eubanks (USA) 6-4, 6-3
(24) Karen Khachanov (RUS) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 6-2, 7-5
(12) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (Q) Emilio Gomez (ECU) 6-1, 6-4

[13] (17) Christian Garin (CHI) vs. (Q) (178) Ernesto Escobedo (USA) 7-5, 6-2
[22] (27) Alex De Minaur (AUS) vs. (Q) (202) Aleksandar Vukic (AUS) 6-4, 7-5
[25] (30) Fabio Fognini (ITA) vs. (54) Jan-Lennard Struff (GER) 6-4, 4-6, 6-3
[2] (3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (61) Pedro Martinez Portero (ESP) 6-2, 6-4

R128
(1) Daniil Medvedev (RUS) – bye
Mackenzie McDonald (USA) vs. James Duckworth (AUS) 6-3, 6-3
Marcos Giron (USA) vs. (Q) Botic Van De Zandschulp (NED) 6-7(7), 6-2, 6-4
(27) Filip Krajinovic (SRB) – bye

(23) Grigor Dimitrov (BUL) – bye
Daniel Altmaier (GER) vs. Sam Querrey (USA) 6-2, 6-4
Taro Daniel (JPN) vs. (PR) Philipp Kohlschreiber (GER) 6-2, 6-4
(16) Reilly Opelka (USA) – bye

(9) Denis Shapovalov (CAN) – bye
Vasek Pospisil (CAN) vs. (WC) John Jeffrey Wolf (USA) 6-4, 4-6, 6-4
(Q) Salvatore Caruso (ITA) vs. (WC) Zachary Svajda (USA) 6-3, 6-1
(19) Aslan Karatsev (RUS) – bye

(32) Sebastian Korda (USA) – bye
Frances Tiafoe (USA) vs. Benoit Paire (FRA) 6-4, 6-4
Alexei Popyrin (AUS) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 6-3, 7-6(4)
(8) Hubert Hurkacz (POL) – bye
—-
(4) Andrey Rublev (RUS) – bye
Carlos Taberner (ESP) vs. Jaume Munar (ESP) 6-3, 6-3
Tommy Paul (USA) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-3, 7-6(3)
(28) Dusan Lajovic (SRB) – bye

(21) Cameron Norrie (GBR) – bye
Thiago Monteiro (BRA) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-4, 6-3
Guido Pella (ARG) vs. Soonwoo Kwon (KOR) 1-6, 6-3, 6-4
(15) Roberto Bautisata Agut (ESP) – bye

(11) Diego Schwartzman (ARG) – bye
(Q) Maxime Cressy (USA) vs. Laslo Djere (SRB) 6-7(3), 6-1, 7-5
Kei Nishikori (JPN) vs. (Q) Joao Sousa (POR) 6-7(5), 6-3, 6-2
(18) Daniel Evans (GBR) – bye

(26) Lloyd Harris (RSA) – bye
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Steve Johnson (USA) 6-7(5), 6-3, 7-5
Roberto Carbales Baena (ESP) vs. (Q) Renzo Olivo (ARG) 7-5, 7-5
(6) Casper Ruud (NOR) – bye
====
(5) Matteo Berrettini (ITA) – bye
(Q) Alejandro Tabilo (CHI) vs. Denis Kudla (USA) 6-1, 7-6
Brandon Nakashima (USA) vs. Federico Coria (ARG) 6-3, 6-2
(31) Taylor Fritz (USA) – bye

(20) John Isner (USA) – bye
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-3, 3-6, 7-6(2)
John Millman (AUS) vs. (WC) Jack Sock (USA) 7-5, 4-6, 6-3
(10) Jannik Sinner (ITA) – bye

(14) Gael Monfils (FRA) – bye
Gianluca Mager (ITA) vs. Marton Fucsovics (HUN) 1-6, 6-3, 6-2
Kevin Anderson (RSA) vs. Jordan Thompson (AUS) 7-5, 6-2
(17) Lorenzo Sonego (ITA) – bye

(30) Carlos Alcaraz (ESP) – bye
(WC) Andy Murray (GBR) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 6-2
Jenson Brooksby (USA) vs. (Q) Cem Ilkel (TUR) 7-6(5), 6-4
(3) Alexander Zverev (GER) – bye
—-
(7) Felix Auger-Aliassime (CAN) – bye
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 6-1, 6-3
(Q) Christopher Eubanks (USA) vs. Egor Gerasimov (BLR) 6-3, 6-3
(29) Nikoloz Basilashvili (GEO) – bye

(24) Karen Khachanov (RUS) – bye
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Dominik Koepfer (GER) 6-7(3), 6-2, 6-0
(Q) Emilio Gomez (ECU) vs. Facundo Bagnis (ARG) 6-3, 6-3
(12) Pablo Carreno Busta (ESP) – bye

[13] (17) Christian Garin (CHI) – bye
(WC) (124) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (Q) (178) Ernesto Escobedo (USA) 4-6, 1-6
(Q) (202) Aleksandar Vukic (AUS) vs. (96) Pablo Andujar (ESP) 7-5, 6-4
[22] (27) Alex De Minaur (AUS) – bye

[25] (30) Fabio Fognini (ITA) – bye
(54) Jan-Lennard Struff (GER) vs. (105) Daniel Elahi (COL) 7-6(4), 6-3
(61) Pedro Martinez Portero (ESP) vs. (Q) (208) Roberto Marcora (ITA) 6-4, 6-0
[2] (3) Stefanos Tsitsipas (GRE) – bye

Qfi
Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (1) vs. Thai-Son Kwiatkowski (USA) 6-4, 4-6, 6-2
(2) Salvatore Caruso (ITA) vs. Roberto Quiroz (ECU) 6-4, 6-4
Roberto Marcora (ITA) vs. Matteo Viola (ITA) 6-2, 7-5
(4) Maxime Cressy (USA) vs. (18) Enzo Couacaud (FRA) 7-5, 6-7(2), 6-2
(13) Ernesto Escobedo (USA) vs. (5) Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-2, 6-4
(17) Alejandro Tabilo (CHI) vs. (6) Evgeny Donskoy (RUS) 6-2, 6-1
(22) Renzo Olivo (ARG) vs. Andrea Arnaboldi (ITA) 6-1, 6-7(6), 6-3
(14) Cem Ilkel (TUR) vs. (WC) Govind Nanda (USA) 6-1, 2-6, 6-4
(20) Christopher Eubanks (USA) vs. (WC) Stefan Kozlov (USA) 2-6, 6-0, 7-5
(15) Joao Sousa (POR) vs. (10) Altug Celikbilek (TUR) 6-3, 7-5
(11) Emilio Gomez (ECU) vs. (23) Ivo Karlovic (CRO) 6-3, 7-6(7)
(24) Aleksandar Vukic (AUS) vs. (24) Bjorn Fratangelo (USA) 6-1, 6-4

Q64: (220) Mikael Torpegaard (DEN) vs.  [12] (176) Bjorn Fratangelo (USA) 2-6, 1-6


WTA 1000 

R32
(1) Karolina Pliskova (CZE) vs. (LL) Beatriz Haddad Maia (BRA)
(16) Bianca Andreescu (CAN) vs. (18) Anett Kontaveit (EST)
(12) Ons Jabeur (TUN) vs. (22) Danielle Collins (USA)
(Q) Anna Kalinskaya (RUS) vs. Viktorija Golubic (SUI)
—-
(3) Barbora Krejcikova (CZE) vs. Amanda Anisimova (USA)
(15) Cori Gauff (USA) vs. (21) Paula Badosa (ESP)
(10) Angelique Kerber (GER) vs. (20) Daria Kasatkina (RUS)
(26) Tamara Zidansek (SLO) vs. Ajla Tomljanovic (AUS)
====
(27) Victoria Azarenka (BLR) vs. (7) Petra Kvitova (CZE) 7-5, 6-4
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (11) Simona Halep (ROU) 7-5, 6-4
(19) Jessica Pegula (USA) vs. (LL) Jasmine Paolini (ITA) 6-4, 6-1
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. (32) Sorana Cirstea (ROU) 4-6, 6-4, 7-6(3)
—-
Shelby Rogers (USA) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-0, 6-2
(23) Leylah Fernandez (CAN) vs. (9) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 5-7, 6-3, 6-4
(24) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-3, 2-6, 6-3
(2) Iga Swiatek (POL) vs. (25) Veronika Kudermetova (RUS) 6-1, 6-0

R64
(1) Karolina Pliskova (CZE) vs. Magdalena Frech (POL) 7-5, 6-2
(LL) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. Mayar Sherif (EGY) 6-3, 6-0
(18) Anett Kontaveit (EST) vs. (Q) Martina Trevisan (ITA) 6-3, 5-2 Ret’d
(16) Bianca Andreescu (CAN) vs. Alison Riske (USA) 7-6(2), 5-7, 6-2

(12) Ons Jabeur (TUN) vs. Anastasija Sevastova (LAT) 6-2, 6-7(5), 6-3
(22) Danielle Collins (USA) vs. Lauren Davis (USA) 6-1 Ret’d
(Q) Anna Kalinskaya (RUS) vs. (28) Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-3, 4-6, 6-2
Viktorija Golubic (SUI) vs. (6) Maria Sakkari (GRE) 5-7, 6-3, 6-2
—-
(3) Barbora Krejcikova (CZE) vs. (Q) Zarina Diyas (KAZ) 6-4, 3-6, 6-1
Amanda Anisimova (USA) vs. (30) Camila Giorgi (ITA) 6-4, 6-1
(21) Paula Badosa (ESP) vs. Dayana Yastremska (UKR) 6-4, 2-6, 6-2
(15) Cori Gauff (USA) vs. Caroline Garcia (FRA) 6-3, 6-7(2), 6-1

(10) Angelique Kerber (GER) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-1, 6-7(4), 7-5
(20) Daria Kasatkina (RUS) vs. (Q) Astra Sharma (AUS) 3-4 Ret’d
(26) Tamara Zidansek (SLO) vs. Ana Konjuh (CRO) 6-4, 5-7, 6-3
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (5) Garbine Muguruza (ESP) 6-3, 1-6, 6-3
====
(7) Petra Kvitova (CZE) vs. Arantxa Rus (NED) 6-2, 6-2
(27) Victoria Azarenka (BLR) vs. Magda Linette (POL) 7-5, 3-0 Ret’d
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (17) Emma Raducanu (GBR) 6-2, 6-4
(11) Simona Halep (ROU) vs. Marta Kostyuk (UKR) 7-6(2), 6-1

(LL) Jasmine Paolini (ITA) vs. (14) Elise Mertens (BEL) 3-6, 6-4, 6-4
(19) Jessica Pegula (USA) vs. Sloane Stephens (USA) 6-2, 6-3
(32) Sorana Cirstea (ROU) vs. Misaki Doi (JPN) 6-2, 6-3
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-2, 7-5
—-
Shelby Rogers (USA) vs. (LL) Kristina Kucova (SVK) 6-2, 6-2
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (31) Jil Teichmann (SUI) 7-5, 6-1
(23) Leylah Fernandez (CAN) vs. Alize Cornet (FRA) 6-2, 6-3
(9) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Madison Keys (USA) 6-3, 6-1

Yulia Putintseva (KAZ) vs. (13) Elena Rybakina (KAZ) 6-2, 7-6(5)
(24) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 6-3, 6-0
(25) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Ludmilla Samsonova (RUS) 6-2, 6-3
(2) Iga Swiatek (POL) vs. Petra Martic (CRO) 6-1, 6-3

R128
(1) Karolina Pliskova (CZE) – bye
Magdalena Frech (POL) vs. (PR) Saisai Zheng (CHN) 6-1, 6-4
Mayar Sherif (EGY) vs. Danka Kovinic (MNE) 6-1, 6-3
(29) Nadia Podoroska (ARG) – bye

(18) Anett Kontaveit (EST) – bye
(Q) Martina Trevisan (ITA) vs. Marie Bouzkova (CZE) 6-4, 6-7(8), 6-4
Alison Riske (USA) vs. (Q) En Shuo Liang (TPE) 6-2, 6-2
(16) Bianca Andreescu (CAN) – bye

(12) Ons Jabeur (TUN) – bye
Anastasija Sevastova (LAT) vs. Polona Hercog (SLO) 3-6, 6-2, 6-0
Lauren Davis (USA) vs. Nuria Parrizas Diaz (ESP) 6-2, 7-5
(22) Danielle Collins (USA) – bye

(28) Sara Sorribes Tormo (ESP) – bye
(Q) Anna Kalinskaya (RUS) vs. (WC) Claire Liu (USA) 6-3, 2-6, 6-1
Viktorija Golubic (SUI) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-1, 4-6, 6-3
(6) Maria Sakkari (GRE) – bye
—-
(3) Barbora Krejcikova (CZE) – bye
(Q) Zarina Diyas (KAZ) vs. Nao Hibino (JPN) 6-3, 6-3
Amanda Anisimova (USA) vs. (WC) Katrina Scott (USA) 6-1, 6-1
(30) Camila Giorgi (ITA) – bye

(21) Paula Badosa (ESP) – bye
Dayana Yastremska (UKR) vs. (WC) Elsa Jacquemot (FRA) 6-2, 6-4
Caroline Garcia (FRA) vs. (Q) Kirsten Flipkens (BEL) 5-7, 6-4, 6-0
(15) Cori Gauff (USA) – bye

(10) Angelique Kerber (GER) – bye
Katerina Siniakova (CZE) vs. (WC) Kim Clijsters (BEL) 6-1, 2-6, 6-2
(Q) Astra Sharma (AUS) vs. Donna Vekic (CRO) 6-4, 2-6, 6-3
(20) Daria Kasatkina (RUS) – bye

(26) Tamara Zidansek (SLO) – bye
Ana Konjuh (CRO) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-2, 6-2
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (Q) Usue Maltane Arconada (USA) 6-0, 6-2
(5) Garbine Muguruza (ESP) – bye
====
(7) Petra Kvitova (CZE) – bye
Arantxa Rus (NED) vs. (Q) Alycia Parks (USA) 6-0, 6-1
Magda Linette (POL) vs. Rebecca Peterson (SWE) 3-6, 6-3, 6-2
(27) Victoria Azarenka (BLR) – bye

(17) Emma Raducanu (GBR) – bye
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-0, 6-4
Marta Kostyuk (UKR) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-3, 1-6, 6-2
(11) Simona Halep (ROU) – bye

(14) Elise Mertens (BEL) – bye
(LL) Jasmine Paolini (ITA) vs. (Q) Mai Hontama (JPN) 6-0, 3-6, 6-2
Sloane Stephens (USA) vs. Heather Watson (GBR) 6-7(5), 7-5, 6-1
(19) Jessica Pegula (USA) – bye

(32) Sorana Cirstea (ROU) – bye
Misaki Doi (JPN) vs. Ann Li (USA) 6-2, 5-7, 7-5
Tereza Martincova (CZE) vs. (WC) Ashlyn Krueger (USA) 6-2, 7-6(1)
(4) Elina Svitolina (UKR) – bye
—-
(8) Belinda Bencic (SUI) – bye
Shelby Rogers (USA) vs. Anhelina Kalinina (UKR) 7-6(2), 6-2
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Fiona Ferro (FRA) 6-2, 7-6(2)
(31) Jil Teichmann (SUI) – bye

(23) Leylah Fernandez (CAN) – bye
Alize Cornet (FRA) vs. (Q) Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-3, 7-6(5)
Madison Keys (USA) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-0, 7-5
(9) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) – bye

(13) Elena Rybakina (KAZ) – bye
Yulia Putintseva (KAZ) vs. Andrea Petkovic (GER) 7-6(2), 6-1
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Madison Brengle (USA) 6-1, 7-6(4)
(24) Jelena Ostapenko (LAT) – bye

(25) Veronika Kudermetova (RUS) – bye
Ludmilla Samsonova (RUS) vs. (Q) Kateryna Kozlova (UKR) 6-4, 7-6(6)
Petra Martic (CRO) vs. (WC) Katie Volynets (USA) 6-4, 6-4
(2) Iga Swiatek (POL) – bye

Qfi
(15) Kateryna Kozlova (UKR) vs. (1) Jasmine Paolini (ITA) 6-1, 6-3
(2) Martina Trevisan (ITA) vs. (WC) Reese Brantmeier (USA) 6-1, 6-2
(3) Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. (17) Lesley Pattinama Kerkhove (NED) 6-3, 6-2
(4) Astra Sharma (AUS) vs. (WC) Peyton Stearns (USA) 7-5, 6-0
(5) Magdalena Frech (POL) vs. (21) Rebecca Marino (CAN) 6-3, 4-6, 6-3
(6) Zarina Diyas (KAZ) vs. (13) Olga Govortsova (BLR) 6-3, 6-3
Mai Hontama (JPN) vs. (7) Kristina Kucova (SVK) 6-3, 6-4
(19) Anna Kalinskaya (RUS) vs. Priscilla Hon (AUS) 6-4, 7-5
(WC) Usue Maltane Arconada (USA) vs. (9) Beatriz Haddad Maia (BRA) 4-6, 6-4, 6-0
En-Shuo Liang (TPE) vs. Caroline Dolehide (USA) 6-4, 6-7(2), 6-3
Alycia Parks (USA) vs. (11) Maddison Inglis (AUS) 6-3, 6-4
(11) Kirsten Flipkens (BEL) vs. (23) Katarzyna Kawa (POL) 2-6, 6-2, 6-3


ATP Challenger (uge 40)

Place Country Category Surface
Mouilleron le Captif FRA ATP Challenger €66K Hard
Santiago 2 CHI ATP Challenger $52K Clay
Barcelona ESP ATP Challenger €44K Clay
Napli ITA ATP Challenger €44K Clay

 

Mouilleron le Captif

1/8-finale: (163) Elias Ymer (SWE) vs. (121) Dennis Novak (AUT) 6-7(1), 4-6
R32: (163) Elias Ymer (SWE) vs. (137) Lucas Pouille (FRA) 6-2, 7-6(2)


Santiago 2
Tidsforskel: cet -5 timer

R32: (286) Nicolas Kicker (ARG) vs. [1] (103) Juan Manuel Cerundolo (ARG) 6-0, 6-1

Qfi: [4] (405) Oliver Crawford (USA) vs. (Alt) (524) Jonathan Mridha (SWE) 7-5, 6-3
Q16: (Alt) (524) Jonathan Mridha (SWE) vs. [8] (480) Evan King (USA) 6-3, 3-6, 6-0


Barcelona

Semifinale: Dimitar Kuzmanov (BUL) vs. (1) Hugo Gaston (FRA) 6-3, 6-0
Kvartfinale: (1) Hugo Gaston (FRA) vs. (Q) (445) Nicolas Alvarez Varona (ESP) 6-2, 6-1
1/8-finale: (1) Hugo Gaston (FRA) vs. (LL) (396) Oleksii Krutykh (UKR) 6-0, 6-2
R32: (1) Hugo Gaston (FRA) vs. Andrea Collarini (ARG) 7-5, 6-2

Livestream/ATP


WTA Challenger (uge 40)


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 40)

Place Country Category Surface
Lima PER M25 Clay
Nevers FRA M25 Hard
Prag CZE M25 – Livestream C1+C2 Hard
Setubal POR M25 Hard
Cancun MEX M15 Hard
Doha QAT M15 Hard
Ithacy NY, USA M15 Hard
Monastir TUN M15 Hard
Naples FL, USA M15 – Livestream C1+C2 Clay
Platja D’Aro ESP M15 Clay
Sharm El Sheikh EGY M15 Hard
Sozopol BUL M15 Hard

 

M15 Naples
Tidsforskel: cet -6 timer

1/8-finale (udvalgte)
(1323) Benjamin Hannestad (DEN) vs. [5] (584) Ricardo Rodriguez-Pace (VEN) 7-6(3), 4-6, 1-6

R32 (udvalgte)
[5] (584) Ricardo Rodriguez-Pace (VEN) vs. (WC) (1407) Tristan McCormick (USA) 7-6(2), 6-2
(1323) Benjamin Hannestad (DEN) vs. (Q) (1919) Francisco Vittar (ARG) 6-3, 6-3
(1457) Marco De Rossi (SMR) vs. (980) Alan Kohen (ARG) 6-2, 6-4
[4] (573) Damien Wenger (SUI) vs. (WC) (1625) Jake Van Emburgh (USA) 6-2, 6-2

Doubles

Kvartfinale: Hannestad/Vale vs. (1) Damien Wenger/Louroi Martines (SUI) 6-4, 2-6, [5-10]
1/8-finale: Benjamin Hannestad (DEN)/Duarte Vale (POR) vs. Matthieu Scaglia (FRA)/Oscar Mesquida Berg (ESP) 6-4, 3-6, [10-4]


M15 Doha
Tidsforskel: cet +1 time

Kvartfinale: (969) Christian Sigsgaard (DEN) vs. (1102) Oscar Moraing (GER) 6-3, 1-6, 6-2

1/8-finale (udvalgte)
(969) Christian Sigsgaard (DEN) vs. (1300) Boris Butulija (SRB)  6-1, 6-3
(1102) Oscar Moraing (GER) vs. (JR) (2050) Dev Javia (IND) 2-6, 6-2, 6-2

R32 (udvalgte)
(LL) Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (Q) Nico Hornitschek (GER) 6-4, 3-6, 2-6

(969) Christian Sigsgaard (DEN) vs. [3] (570) Saketh Myneni (IND) 6-4, 6-4
(1300) Boris Butulija (SRB) vs. (1395) Mousa Alkotop (JOR) 7-5, 3-6, 6-1
(1102) Oscar Moraing (GER) vs. (WC) Mousa Shanan Zayed (QAT) 6-0, 6-0
(JR) (2050) Dev Javia (IND) vs. [8] (913) Terence Atmane (FRA) 1-6, 7-5, 6-2
==
(JR) (1505) Elmer Møller (DEN) vs. [5] (839) Dominik Boehler (GER) 6-7(4), 6-4, 2-6

Qfi
[1] (1996) Essa Qabazard (KUW) vs. [7] (Felipe Mikkelsen (DEN) 2-6, 7-6(1), [8-10]
Nikolaj Katic (DEN) vs. [11] Tao Mu (CHN) 2-6, 1-6

Q16
[1] (1996) Essa Qabazard (KUW) vs. George Gregoriou (RSA) 6-0, 6-1
[7] (Felipe Mikkelsen (DEN) vs. Theertha Shashank Macherla (IND) 6-2, 6-7(1), [10-8]

Nikolaj Katic (DEN) vs. [3] Alexey Dubinin (RUS) 6-2, 6-1
[11] Tao Mu (CHN) vs. Vashu Gupta (IND) 6-1, 6-0

Doubles

Finale: Sigsgaard/Cash vs. (1) Patrik Niklas-Salminen (FIN)/Saketh Myneni (IND) 6-4, 6-4
Semifinale: Sigsgaard/Cash vs. Nico Hornitschek/Oscar Moraing (GER) 6-3, 6-3
Kvartfinale: Sigsgaard/Cash vs. Preston Brown (USA)/Mousa Alkotop (JOR) 6-3, 3-6, [10-7]

1/8-finale
Elmer Møller/Felipe Mikkelsen (DEN) vs. Hanwen Li (CHN)/Beibit Zhukayev (KAZ) 3-6, 6-3, [10-8]
Essa Qabazard (KUW)/Issa Alharrasi (QAT) vs. Mousa Alkotop (JOR)/Preston Brown (USA)
(4) Christian Sigsgaard (DEN)/Julian Cash (GBR) vs. Rashed Nawaf (QAT)/Tao Mu (CHN) 6-2, 6-3

<< tilbage


ITF Women (uge 40)

Place Country Category Surface
Las Vegas NV, USA W60 – Livestream C1+C2 Hard
Cherbourg-En-Cottentin FRA W25+H Hard
Lima PER W25 Clay
Loule POR W25 – Livestream C1+C2 Hard
Redding CA, USA W25 Hard
Cancun MEX W15 Hard
Hilton Head SC, USA W15 Clay
Monastir TUN W15 Hard
Sharm El Sheikh EGY W15 Hard
Sozopol BUL W15 Hard

 

W15 Sozopol
Tidsforskel: cet +1 time

Kvartfinale: (809) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (823) Yeon Woo Ku (KOR) 0-6, 2-6

1/8-finale:
(823) Yeon Woo Ku (KOR) vs. (WC) Mihaela Tsoneva (BUL) 6-2, 6-1
(809) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (Q) Martha Matoula (GRE) 6-2, 6-3

R32
(809) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (JR) (972) Alina Granwehr (SUI) 6-2, 6-1
(Q) Martha Matoula (GRE) vs. [7] (726) Dia Evtimova (BUL) 6-3, 6-2

Double

1/8-finale: Sofia Nami Samavati (DEN)/Saumya Vig (IND) vs. (Alt) Zdena Safarova (CZE)/Martha Matoula (GRE) 2-6, 2-6


ITF Junior (uge 40)

Grade 3, MARIA LANZENDORF (AUT) – Grus

Girls singles

R32: (711) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. [1] (133) Nina Vargova (SVK) 1-6, 4-6
R64: (711) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. (WC) Sydney Stark (AUT) 0-6, 6-0, 6-0

Q16: [6] (1864) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. (3136) Isabella Temenugov (CZE) 2-6, 0-6
Q32: [6] (1864) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) – bye

Girls doubles

R32: Emma Kamper Malmkjær (DEN)/Kseniia Saenko (RUS) vs. Tamara Sramkova/Zofia Cubonova (SVK) 3-6, 5-7


Grade 4, Salk Open 2021, Bromma – Hardcourt

Boys singles

Qfi: [8] (1922) Christopher Garde (DEN) vs. (Alt) (1689) Viktor Frydrych (GBR) 2-6, 5-7
Q16: [8] (1922) Christopher Garde (DEN) vs. (WC) Viktor Naeslund (SWE) 6-1, 6-4
Q32: [8] (1922) Christopher Garde (DEN) vs. Max August Lidman (SWE) 6-3, 2-6, [10-8]

Girls singles

Semifinale: Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (808) Tessa Johanna Brockmann (GER)
Kvartfinale: Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (Q) (2830) Nora Svensson (SWE) 6-2, 6-4
1/8-finale: Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (4) Agnes Mitteregger (SWE) 3-6, 6-3, 6-4
R32: Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Emma Lindh (SWE) 6-4, 4-6, 6-4


Grade 4, COPA MANGULINA, Santo Domingo (DOM) – Hardcourt

Girls singles

1/8-finale: Freja B. Løvbjerg (DEN) vs. (1631) Maria Gell (DOM) 2-6, 5-7
R32: Freja B. Løvbjerg (DEN) vs. (2244) Lily Pradkin (USA) 6-3, 6-2

Qfi: Freja B. Løvbjerg (DEN) vs. [1] (537) Alessandra Caceres (CHI) 2-6, 6-3, [4-10]
Q16: Freja B. Løvbjerg (DEN) vs. Emma Roeck (USA) 6-3, 6-0

Girls doubles

Kvartfinale: Løvbjerg/Acioly vs. (4) Paloma Goldsmith Weinreich (CHI)/Valentina Ponce Serrano (ECU) 0-6, 0-6
1/8-finale: Freja B. Løvbjerg (DEN)/Julia Acioly (BRA) vs. Maria Miroshnichenko/Lily Pradkin (USA) 7-5, 4-6, [10-8]


Grade 5, PORTIMÃO JUNIOR OPEN ITF U18 2021 (POR) – Hardcourt

Girls singles

R32
(Q) (3207) Hannah Hafez (DEN) vs. [6] (1034) Alina Laptieva (UKR) 3-6, 2-6
(1933) Sara Børkop (DEN) vs. [9] (1204) Aryana Bartlett (GBR) 3-6, 2-6

R64:
(3207) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. [1] (497) Mariana Campino (POR) 4-6, 2-6
(Q) (3207) Hannah Hafez (DEN) vs. (2381) Ines Rodrigues (POR) 6-1, 3-6, 6-4
(1933) Sara Børkop (DEN) vs. (3042) Cecily Cortes (FRA) 6-2, 6-0

Qfi: [2] (3207) Hannah Hafez (DEN) vs. Sophia Ksandinov (GER) 6-2, 6-2

Girls doubles

Semifinale: Fridthjof/Børkop vs. (1) Yoana Dudova (BUL)/Mariana Campino (POR) 6-7(3), 3-6
Kvartfinale: Fridthjof/Børkop vs. (3) Lena Couto (POR)/Valeria Avdeeva (RUS) 6-3, 7-5
1/8-finale: Cecilie Agerbek Fridthjof/Sara Børkop (DEN) vs. Maria Pinto/Sofia Pinto (POR) 6-0, 6-4


Grade 5, Aviles J5 (ESP) – Grus

Girls singles

R32: (2186) Emma Timm Neergaard (DEN) vs. (WC) Emma Moratalla Sanz (ESP) 2-6, 2-6

Girls doubles

1/8-finale: (2) Emma Timm Neergaard (DEN)/India Fenieys (FRA) vs. Martina Puvill/Ines Costa (ESP) 2-6, 1-6


Grade 5, AURORA CUP 2021, Ulcinj (MON) – Grus

Girls singles

1/8-finale: (WC) (3042) Sarah Suljadzic (DEN) vs. (1529) Anastasija Ignjatic (BIH) 0-4, 4-0, [4-10]
R32: (WC) (3042) Sarah Suljadzic (DEN) vs. (Q) Andjela Raznatovic (SRB) 6-4, 3-6, 6-4

Girls doubles

Semifinale: Suljadzic/Kammerer vs. Milica Popovski/Andjelija Markovic (SRB) 1-4, 2-4
Kvartfinale: Suljadzic/Kammerer vs. Anastasija Arsic/Milica Stosovic (SRB) 4-0, 4-2
1/8-finale: Sarah Suljadzic (DEN)/Maxine Sophie Kammerer (GER) vs. Stasa Bulatovic (MNE)/Andjela Raznatovic (SRB) 6-3, 6-0


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 40)

Cat 1, AZORES OPEN 12 & UNDER 2021, Ponta Delgada (POR) – Acrylic

U12 Boys singles

1/8-finale:
Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. Adolfo Abascal (POR) 4-6, 2-6

R32
Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) – bye
Adolfo Abascal (POR) vs. Vlad Catalin Sandu (ROU) 6-3, 7-5

U12 Boys doubles

Kvartfinale: Hansen/Brand vs. Tiago Peterhans (SUI)/Lukian Grau (GER) 6-4, 2-6, [7-10]
1/8-finale: Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN)/Dan Brand (ISR) vs. Vicente Corte Real/Adolfo Abascal (POR) – walkover

<< tilbage


UTR turneringer (udvalgte)


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

 


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2021 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Bolivia vs. (4) Belgien 2-3
(16) Argentina vs. Hviderusland 4-1
(35) Pakistan vs. (17) Japan 0-4
(32) Uruguay vs. (20) Holland 0-4
(36) Libanon vs. (26) Brazilien 0-4
(38) New Zealand vs. (27) Korea 1-3
(31) Slovakiet vs. (21) Chile 3-1
(33) Finland vs. (22) Indien 3-1
— vindere herunder spiller om de 2 sidste pladser sidste weekend november —
(34) Ukraine vs. (30) Israel 3-2
(39) Peru vs. (29) Bosnien/Herzegovina 3-2
(42) Rumænien vs. (28) Portugal 3-1
(46) Norge vs. (25) Uzbekistan 3-1
—- Knock out—-
(43) Norge vs. (33) Ukraine, 26-27. november Oslo (Hardcourt)
(40) Rumænien vs. (35) Peru, 27-28. november Cluj-Napoca (Hardcourt)
10 vindere til 2022 Qualifiers. 14 tabere til World Group I Play-offs 2022


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

(59) Bulgarien vs. (37) Mexico 1-3
(44) Schweiz vs. (57) Estland 5-0
(45) Polen vs. (64) El Salvador 3-1
(58) Grækennland vs. (48) Lithauen 1-3
(50) Slovenien vs. (65) Paraguay 3-1
(51) Tyrkiet vs. (66) Letland 4-0
(52) Sydafrika vs. (55) Venezuela 3-0 opdateres..
(54) Barbados vs. (63) Indonesien 3-1
—4  vindere herunder spiller om de 2 sidste pladser sidste weekend november —
(56) Tunesien vs. (47) Dominikanske Republik 3-1
(60) Danmark vs. (49) Thailand 4-1
(53) Taipei vs. (61) Marokko – walkover
(62) Zimbabwe vs. (40) Kina – walkover
—- Knock out—-

(55) Tunesien vs. (62) Zimbabwe – 26-27. november Tunis – Grus
(60) Marokko vs. (56) Danmark – 27-28. november Marrakesh – Grus
10 vindere til World Group I Play-offs 2022. Tabere til World Group II Play-offs 2022


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Billie Jean King Cup Finals 2021 – Prag, 1-6. november (udsat fra 2020)
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020
Group A:
(1) Frankrig vs. Canada – man 1030 CC
Rusland, Canada – tir 1030 C1
(1) Frankrig vs. Rusland – ons 1030 CC
(1) Frankrig, Rusland, Canada

Group B:
Belgien vs. Hviderusland – man 1030 C1
(2) Australien vs. Belgien – tir 1030 CC
(2) Australien vs. Hviderusland  – tor 1030 CC

Group C:
Spanien vs. Slovakiet – man 1700 C1
(3) USA vs. Slovakiet – tir 1700 CC
(3) USA vs. Spanien – ons 1700 CC

Group D:
(4) Tjekkiet vs. Tyskland – man 1700 CC
Tyskland vs. Schweiz – tir 1700 C1
(4) Tjekkiet vs. Schweiz – tor 1700 CC
Semifinaler
Vinder Group A vs. vinder Group B – fre 1030 CC
Vinder Group C vs. vinder Gropu B – fre 1700 CC
Finale: lørdag 1600 CC


Qualifiers 2022 – ikke fastsat

8 vindere af Play-offs 2021: Polen, Storbrittannien, Canada, Letland, Ukraine, Italien, Kazakhstan, Holland
8 vindere fra Group I 2022:


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm