Elmer Møller blev stoppet i 2. runde, hvor både Holger Rune og Clara Tauson er videre. Alle er videre i double

I 2. runde ved U14 Category 1 turneringen Kungens Kanna & Drottningens Pris i Stockholm kom Elmer Møller som ventet på en hård opgave, da han mødte den et år ældre 11. seedede Arthur Cazaux (FRA), der er no. 23 på U14 ranglisten, hvor Elmer er no. 46.
Selvom Elmer spillede en flot kamp og ydede en solid indsats, kunne han dog ikke hindre fransk sejr 6-1, 6-3.

Holger Vitus Nødskov Rune var godt på vej til at få samme skæbne, da han tabte 1. sæt mod kval-spilleren (112) Giorgio Tabacco (IRL), som lagde ud som fyr og flamme og lykkedes med alt.
12. seedede Holger bevarede dog troen på sit spil, og han fik derefter kontrol over kampen, som han vandt 1-6, 6-2, 6-0.

Onsdag venter 5. seedede no. 8 Viktor Jovic, der er Serbiens bedste i årgang 2002. Han vandt over (37) Angel Guerrero Melgar (ESP) 5-7, 6-0, 6-4.

Holger Vitus Nødskov Rune
Foto: SweTennis – Holger Rune ved Kungens Kanna & Drottningens Pris

Tirsdagen bød på et par overraskelser hos drengene, hvor de seedede som regel vinder, men 1. seedede no. 4 Borna Devald (CRO) tabte overraskende 1-6, 3-6 til kval-spilleren (64) Thomas George Brun (SUI), og 8. seedede (15) Sebastian Gima (ROU) tabte 6-7(2), 2-6 til (75) Jakub Katuch (SVK).

Elmer og Holger fik en god start i double, hvor de vandt sikkert over Sebastian Lind (SWE)/Nikolai Marin (GBR) 6-0, 6-3.
De 8. seedede danske U12 Europamestre møder onsdag i kvartfinalen 1. seedede Borna Devald (SRB)/Alexander Gaponenko (ISR).

Clara Tauson
Foto: SweTennis – Clara Tauson ved Kungens Kanna & Drottningens Pris

Clara Tauson, som ikke er med på billedet herover, selvom hun varmede op sammen med Holger og Elmer, var oversidder i 1. runde i single, og i tirsdagens 2. runde var hun på sikker sejrskurs mod Emma Shasteen (SWE), da Clara vandt 6-0 i 1. sæt og førte 5-1 i 2. sæt, men et lille fald i niveau lukkede svenskeren ind i kampen, som Clara dog alligevel vandt 6-0, 7-5.

I 1/8-finalen bliver Clara for alvor udfordret, når hun møder 3. seedede Kamilla Bartone (LAT), der er no. 6 på ranglisten, hvor den 16. seedede dansker er no. 39.

Claras doublemakker, 15. seedede (36) Emilie Elde (NOR) vandt over (46) Katriin Saar (EST) 6-1, 6-4.
I 1/8-finalen får den norske senior-mester den ultimative udfordring, når hun møder 1. seedede no. 3 Daria Frayman (RUS).

Det dansk-norske 7. seedede double-par vandt i 1. runde over Noa Krznaric (SRB)/Emma Shasteen (SWE) 6-1, 7-5, så svenskeren tabte således to kampe mod Clara samme dag.
I kvartfinalen møder de 1. seedede Kamilla Bartone (LAT)/Romana Cisovska (SVK).
Det bliver således 2. dag i træk, at Clara møder samme spiller i både single og double samme dag.

Til slut et par svenske resultater.
No. 67 Ross Weibull tabte til 4. seedede no. 7 Artjorn Matus (RUS) 1-6, 6-3, 4-6.
Til gengæld leverede no. 506 Adam Heinonen en større overraskelse, da han vandt over 13. seedede (25) Alexander Georg Mandma (EST) 6-3, 7-6(4), hvilket SweTennis.se har berettet om i en selvstændig omtale herunder.
Det vil dog være en endnu større sensation, hvis Heinonen også kan vinde i 1/8-finalen, hvor han møder 3. seedede no. 6 Alibek Kachmazov (RUS)

I dag spelas den andra omgången i Kungens Kanna & Drottningens Pris. En spelare som redan är vidare är Växjös Adam Heinonen.

Opslået af SweTennis.se på 1. marts 2016