Christopher Garde var for 2. uge i træk i en Category 3 finale i single. Det samme var Frederikke Alberte Pape i double, hvor hun sammen med Laura Brunkel vandt titlen

Nedenstående emneoverskrift kunne passende genanvendes ved blot at udskifte Birkerød med Rungsted, idet 14-årige Christopher Garde for 2. uge i træk har spillet sig helt frem til finalen i U14 Boys singles i en Tennis Europe Category 3 turnering på dansk grund.

TE Birkerød: Christopher Garde finale U14 single bedste danske resultat

Ligesom det var tilfældet i sidste uge var der mange danske juniorer, der fik chancen for at prøve kræfter på internationalt niveau, da Hørsholm Rungsted Tennisklub afviklede Category 3 turneringen TE Kystmesterskaberne i U14 og U16, og for 2. uge i træk stod Christopher Garde for det bedste danske resultat med en finaleplads i U14 Boys singles.

I modsætning til ugen forinden afgav Christopher ikke sæt undervejs til finalen.
Efter sejr i 1. runde 6-3, 6-2 over Felipe Ramirez (MEX) og 6-0, 6-4 over Carl Holder (FRA) i 1/8-finalen samt 6-3, 6-4 over Simon Norrman (SVK) i kvartfinalen, vandt Christopher i semifinalen 6-2, 6-3 over Carl Labitzke (GER), som han i sidste uge besejrede i kvartfinalen 6-0, 6-4.

I finalen var modstanderen Flynn Tjark Baumert (GER), der forinden havde været gennem kvalifikationen, men efter 5 stensikre 2-sæts sejre afgav han et enkelt sæt, da han i semifinalen vandt 6-0, 5-7, 6-3 over Clement Bergantz (FRA), der i Birkerød tabte i 1/8-finalen til Carl Labitzke.

I finalen kom tyskeren bedst fra start, idet han vandt 1. sæt 6-1, men i 2. sæt havde Christopher ved 5-4 40-15 sætbolde, som ikke blev udnyttet. Til gengæld afværgede han 3 matchbolde ved 3-6 i tiebreak, men Baumert vandt derefter de næste bolde og sikrede titlen med sejren på 6-1, 7-6(6).

Der var 4 danske deltagere i kvalifikationen til U14 Boys singles, hvoraf 2 nåede 2. kvalrunde.
I hovedturneringen deltog 9 danskere, og udover Christopher vandt  Yakup Uzunel 6-1, 6-1 over Santiago Valle-Saenz (MEX), og  Cornelius Alexander Shalmi vandt over 2. seedede Raphael Vaksmann (FRA) 4-6, 6-3, 6-2.
Yakup blev herefter besejret af  Clement Bergantz (FRA) 2-6, 6-3, 6-3 i 1/8-finalen, hvor Tom Hanel (CZE) vandt 6-4, 6-3 over Cornelius.

Dansk titel i U14 Girls doubles og semifinaler i single

I U14 Girls singles var både Laura Brunkel og 8. seedede Sarafina Olivia Hansen med fremme i semifinalen, hvor 3. seedede Annelin Bakker (NED) vandt 6-2, 6-0 over Laura, og 6. seedede Delia Gaillard (FRA) vandt 6-3, 6-2 over Sarafina, der i kvartfinalen vandt 6-1, 6-2 over Chili Alberthe Emelie Jensen.
Annelin Bakker vandt i kvartfinalen 6-4, 6-3 over Frederikke Alberte Pape, og Laura vandt 6-1, 6-2 Isabelle Lacy (GBR).

I U14 Girls doubles var der til gengæld dansk dominans, idet der var danskere på begge sider af nettet, da 2. seedede Laura Brunkel og Frederikke Alberte Pape i finalen vandt 6-2, 6-1 over 1. seedede Mille Mørk og Annelin Bakker.

Frederikke var også i finalen i double i sidste uge, hvor hun sammen med Emilia Korseth (NOR) mødte Anna Petkovic og Nele Niermann, der vandt finalen 6-3, 6-7(6), [10-6]

Desværre har Tennisavisen heller ikke i denne uge modtaget billeder med double-finalisterne, og derfor gentages opfordringen til, at spillere, forældre eller turnerings-arrangører fremsender præmie-billeder.

Euroelite Tennis var ligesom i sidste uge repræsenteret ved turneringen, hvor de havde 9 spillere i hovedturneringen.
16-årige Viggo Grondahl var den af svenskerne, der nåede længst i single, da han i kvartfinalen i U16 Boys singles vandt 7-6(6), 5-7, 7-6(4) i en ægte gyser over Rasmus Egehus, der i 1/8-finalen havde vundet 6-1, 6-4 over 4. seedede Borjan Jovanov (MKD).

Johan August Mottlau nåede ligeledes kvartfinalen, da han i 1/8-finalen vandt et dansk opgør Emil Demetriou 6-3, 6-3, hvorefter han mødte 3. seedede Volodymyr Jakubenko (UKR), der vandt 6-2, 6-2.

Viggo Grondahl blev i semifinalen besejret 7-5, 6-1 af 1. seedede Gabriel Matuszewski (POL), der efterfølgende vandt titlen, da han i finalen vandt 6-2, 6-1 over Jakubenko.

Til gengæld blev Viggo Grondahl sammen med sin landsmand Adrian Luddeckens vinder af titlen i U16 Boys doubles, da de i finalen vandt 6-3, 3-6, [10-6] over det tyske par Dominic Ducariu og Marco Jalalian.


I U16 Girls singles var både Olivia Thiemke og 8. seedede Filippa Olsen videre til kvartfinalen, hvor de mødte hinanden med Olivia som vinder 6-02, 6-2, hvorefter Olivia i semifinalen mødte 5. seedede Berta Passola (ESP), der vandt 6-3, 7-5, og hun vandt desuden titlen med finalesejr 3-6, 6-3, 6-3 over 1. seedede Emma Jouy (FRA).

Resultaterne af kampene med især danske deltagere i single-kampe samt udvalgte double resultater findes under Tennis Europe sektionen herunder.

Kampe uge 26: WTA/ATP Eastbourne og ATP Antalya. Torpegaard kval Wimbledon. Clara W25 Darmstadt