TV2 Sport dækker WTA Eastbourne med Caroline Wozniacki og eventuel kvalfinale til Wimbledon med Mikael Torpegaard. TV3 Sport og Viaplay viser ATP fra Eastbourne og Antalya sidst på ugen

Caroline Wozniacki stiller op som forsvarende mester og 11. seedet ved WTA Premier turneringen Nature Valley International i Eastbourne, hvor hun mandag møder Kirsten Flipkens (BEL) i 1. runde.
Selvom Caroline i de 3 seneste turneringer har tabt allerede i 1. runde til spillere, som hun under normale omstændigheder vinder over 9 af 10 gange, tyder odds fra bookmakerne fortsat på stor tiltro på dansk sejr.

Usikkerhed om leddegigtens fortsatte betydning for den fysiske formåen taler dog for at nedtone forventningerne om en gentagelse af sidste års titel, hvorimod eventuelle spekulationer om, hvorvidt det netop overståede bryllup med David Lee har haft indflydelse på forberedelserne, næppe har betydning for en sportskvinde med Carolines seriøse indstilling til sin sport.

I tilfælde af sejr over både Flipkens og enten Andrea Petkovic (GER) eller Daria Kasatkina (RUS) i 2. runde, kan Caroline allerede i 1/8-finalen møde 8. seedede Aryna Sabalenka (BLR), som Caroline vandt over i sidste års finale 7-5, 7-6(5).

Sideløbende med WTA-turneringen, som både kan følges på TV2 Sport og WTATV.com, afvikles også en ATP 250 udgave af turneringen, som dækkes af Tennistv.com, der endvidere dækker ATP 250 turneringen Turkish Airlines Open Antalya.
TV3 Sport og Viaplay er med fra Eastbourne fra torsdag, og fra Antalya fredag fra semifinalerne.

Frederik Løchte Nielsen tabte 1. kamp i Davis Cup kampen mod Egypten
Foto: Sportsfotograf.com. – Frederik Løchte Nielsen

Frederik Løchte Nielsen deltager i double sammen med Ben McLachlan (NZL).

Alle de 16 seedede WTA-spillere i Eastbourne er i top 20, hvorimod top 20 er helt fraværende i både Eastbourne og Antalya hos herrerne.

Mikael Torpegaard
Foto: Privat – Mikael Torpegaard

Kvalifikationen til Wimbledon starter for mændenes vedkommende allerede mandag, hvor Mikael Torpegaard kl. 1100 indleder på court 2 mod ATP-ranglistens no. 148 Nikola Milojevic (SRB).

TV2 Sport oplyser, at der ikke transmitteres kampe fra kvalifikationen, men det forventes dog, at en eventuel kvalfinale med Mikael Torpegaard bliver vist på TV2 Play.

Søren Tauson, Clara Tauson
Foto: Frank Kjeldsen – Søren Tauson og Clara Tauson i samtale med sin mor efter sejr i 1/8-finalen i Ystad

Da lodtrækningen til kvalifikationen til den forløbne uges W25 i Ystad blev offentliggjort sidste søndag, dukkede Clara Tausons navn op, hvilket var helt uventet for Tennisavisen, da Clara ikke optrådte på turneringens Acceptanceliste.

Turneringen gav dog mulighed for at pudse kampformen af, inden Clara om et par uger har fået wildcard til WTA 125K turneringen Swedish Open i Båstad, og Clara fortsatte det sejrsspor, som blev genoptaget ugen før ved W15 i Kaltenkirchen, hvor Clara efter 4 sejre blev besejret i finalen af Yuki Naito (JPN) 4-6, 6-4, 6-0.

Efter sejre i kvalfinalen 6-4, 6-1 over Laura Svatikova (SVK) vandt Clara derefter 6-2, 6-3 over Alexandra Viktorovitch (SWE) og i torsdagens 1/8-finale vandt Clara 6-0, 6-2 over Andrea Lazaro Garcia (ESP).
Kampen blev overværet af Frank Kjeldsen, fra hvem Tennisavisen modtog ovenstående billede, hvor Clara ses sammen med en tilfreds far og coach Søren Tauson, mens hun er i telefonisk kontakt med sin mor.
Desuden medsendte Frank dette link til flere billeder fra kampen – https://www.facebook.com/groups/2027519857341401/permalink/2383381015088615/.

I kvartfinalen mødte Clara derefter 1. seedede Danka Kovinic (MNE), der er no. 180 på WTA-ranglisten, og selvom Clara indhentede 1-5 i 1. sæt, kunne hun ikke forhindre, at Kovinic vandt kampen 7-5, 6-2.

Clara er ikke blandt deltagerne i kvalifikationen til W25 i Darmstadt i denne uge, men da 1. seedede Jule Niemeier (GER) er anført efter Clara på Acceptancelisten, må det formodes, at Clara er direkte inde i hovedturneringen.
Det er i skrivende stund uvist, om der er livestream fra turneringen, hvilket dog vil fremgå af den løbende opdatering.

Tilføjelse: Der er livestream fra Centre Court og Court 5 i Darmstadt, hvor Clara i 1. runde møder 3. seedede no. 267 Laura Ioana Andrei (ROU).

Grade 5 i Aarhus og TE Kystmesterskaberne

Ligesom i den forløbne uge afvikles der også i denne uge juniorturneringer i både ITF og Tennis Europe regi.

Grade 5 turneringen Aarhus 2019 ITF Juniors og TE Category 3 turneringen TE Kystmesterskaberne i Rungsted Kyst vil daglig blive opdateret herunder.


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag 30. juni

Billede: Clara Tauson – Spiller finale i Darmstadt kl. 1100

W25, Darmstadt – http://live.itftennis.com/en/live-streams/

Finale: Clara Tauson vs. [4] (270) Olga Govortsova (BLR) – 1100

=====

Livescore fra Grade 1, Roehampton – http://tennis-ticker.biz/

[1] (2) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (WC) Oscar Weightman (GBR) – 1130cet
(Q) (95) Christian Lerby (NED) vs. (Q) (96) Andres Martin (USA) – ca. 1300cet
(39) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (34) Cannon Kingsley (USA) – ca. 1600cet


Uge 26


WTA Premier & ATP 250, Nature Valley International, Eastbourne (GBR) – Græs

Resultater WTA

Finale
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. (4/WC) Angelique Kerber (GER) 6-4, 6-1

Semifinale
(4/WC) Angelique Kerber (GER) vs. Ons Jabeur (TUN) – walkover
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. (3) Kiki Bertens (NED) 6-1, 6-2

Kvartfinale
Ons Jabeur (TUN) vs. Alize Cornet (FRA) 1-6, 7-5, 6-3
(4/WC) Angelique Kerber (GER) vs. (6/WC) Simona Halep (ROU) 6-4, 6-3
(3) Kiki Bertens (NED) vs. (8) Aryna Sabalenka (BLR) 6-4, 3-6, 6-4
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS)

1/8-finale
Ons Jabeur (TUN) vs. (14) Johanna Konta (GBR) 6-3, 6-2
Alize Cornet (FRA) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-2
(4/WC) Angelique Kerber (GER) vs. Rebecca Peterson (SWE) 7-6(4), 6-0
(6/WC) Simona Halep (ROU) vs. (Q) Polona Hercog (SLO) 6-1, 4-6, 6-3

(8) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (11) Caroline Wozniacki (DEN) 2-6, 6-4, 7-6(5)
(3) Kiki Bertens (NED) vs. Anna-Lena Friedsam (GER) 6-3, 6-3
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 2-1 Ret’d
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. Elise Mertens (BEL) 6-1, 6-2

R32
Ons Jabeur (TUN) vs. (LL) Mandy Minella (LUX) 2-6, 6-2, 6-1
(14) Johanna Konta (GBR) vs. Maria Sakkari (GRE) 6-4, 7-6(4)
Shuai Zhang (CHN) vs. (LL) Daria Gavrilova (AUS) 6-3, 6-1
Alize Cornet (FRA) vs. (5) Elina Svitolina (UKR) 6-3, 7-6(3)
(4/WC) Angelique Kerber (GER) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-4, 6-4
Rebecca Peterson (SWE) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 7-6(6), 6-4
(Q) Polona Hercog (SLO) vs. (LL) Pauline Parmentier (FRA) 2-6, 6-2, 7-6(4)
(6/WC) Simona Halep (ROU) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 6-2, 6-0

(8) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Tamara Zidansek (SLO) 6-2, 6-3
(11) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-4, 6-4
Anna-Lena Friedsam (GER) vs. (16) Anett Kontaveit (EST) 6-3, 6-4
[3] Kiki Bertens (NED) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-4, 6-1
Jelena Ostapenko (LAT) vs. (7) Sloane Stephens (USA) 1-6, 6-0, 6-3
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Belinda Bencic (SUI) 6-7(6), 6-2, 6-3
Elise Mertens (BEL) vs. (13) Marketa Vondrousova (CZE) 6-1, 5-7, 6-2
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. Margarita Gasparyan (RUS) 6-3, 6-3

R64 – udvalgte
Ons Jabeur (TUN) vs. Evgeniya Rodina (RUS) 1-6, 7-6(3), 7-5
(14) Johanna Konta (GBR) vs. (Q) Dayana Yastremska (UKR) 6-2, 6-4
(LL) Daria Gavrilova (AUS) vs. (9) Anastasija Sevastova (LAT) 6-0, 6-7(2), 7-6(6)
Rebecca Peterson (SWE) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 4-6, 6-3, 6-2
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-3, 4-6, 6-4
Tamara Zidansek (SLO) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 4-6, 7-5, 7-5
(11) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-3, 6-4
Yulia Putintseva (KAZ) vs. Danielle Collins (USA) 5-0 Ret’d
Jelena Ostapenko (LAT) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-4, 6-4
(13) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-2, 6-3

(Q) Samantha Stosur (AUS) vs. Sofia Kenin (USA) – 6-2, 6-3 WTA
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (LL) Zarina Diyas (KAZ) 6-2, 6-2 – WTA
(Q) Polona Hercog (SLO) vs. Barbora Strycova (CZE) 7-6(3), 0-1 Ret’d – WTA
(10) Belinda Bencic (SUI) vs. (Q) Veronika Kudermetova (RUS) 6-3, 6-4 – WTA

Kvalifikation

Qfi:
(1) Dayana Yastremska (UKR) vs. (10) Viktorija Golubic (SUI)
Samantha Stosur (AUS) vs. (7) Magda Linette (POL) 6-4, 6-4
Fiona Ferro (FRA) vs. (5) Daria Gavrilova (AUS)

Q16:
Samantha Stosur (AUS) vs. (4) Iga Swiatek (POL) 6-0, 6-3
(7) Magda Linette (POL) vs. Urszula Radwanska (POL) 7-6(3), 6-1
Fiona Ferro (FRA) vs. (8) Eugenie Bouchard (CAN) 6-2, 6-0

Resultater ATP

Finale: Taylor Fritz (USA) vs. Sam Querrey (USA) 6-3, 6-4

Semifinale
Taylor Fritz (USA) vs. (3/WC) Kyle Edmund (GBR) 7-6(8), 6-3
Sam Querrey (USA) vs. (Q) Thomas Fabbiano (ITA) 6-3, 6-7(4), 6-3

Kvartfinale
Taylor Fritz (USA) vs. Hubert Hurkacz (POL) 6-4, 7-6(5)
1700: (3/WC) Kyle Edmund (GBR) vs. (WC) Daniel Evans (GBR) 1-6, 6-3, 6-4
Sam Querrey (USA) vs. (5) Fernando Verdasco (ESP) 7-6(4), 6-2
(Q) Thomas Fabiano (ITA) vs.  (6) Gilles Simon (FRA) 6-4, 6-3

1/8-finale
Taylor Fritz (USA) vs. (1) Guido Pella (ARG) 6-4, 3-6, 6-4
Hubert Hurkacz (POL) vs. Steve Johnson (USA)6-3, 7-6(6)
(3/WC) Kyle Edmund (GBR) vs. Cameron Norrie (GBR) 6-2, 6-2
(WC) Daniel Evans (GBR) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-3, 7-5

(5) Fernando Verdasco (ESP) vs. (LL) Juan Ignacio Londero (ARG)  6-7(4), 6-3, 7-6(2)
Sam Querrey (USA) vs. (4) Dusan Lajovic (SRB) 6-2, 6-3
(6) Gilles Simon (FRA) vs. Nicolas Jarry (CHI) 6-2, 6-4
(Q) Thomas Fabbiano (ITA) vs. (2) Laslo Djere (SRB) 7-6(5), 7-6(6)

R32
Taylor Fritz (USA) vs. (Q) Paul Jubb (GBR) 6-2, 6-3
NB 1330: Steve Johnson (USA) vs. Reilly Opelka (USA) 7-6(4), 6-3
Hubert Hurkacz (POL) vs. (7) Marco Cecchinato (ITA) 6-4, 6-4
Cameron Norrie (GBR) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-3, 7-6(4)
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (LL) Denis Kudla (USA) 5-7, 7-6(8), 6-4
(WC) Daniel Evans (GBR) vs. (8) Radu Albot (MDA) 7-6(2), 6-2

(5) Fernando Verdasco (ESP) vs. John Millman (AUS) 6-7(3), 6-4, 6-1
Leonardo Mayer (ARG) vs. (WC) Jay Clarke (GBR) 6-7(5), 6-1, 6-3
Sam Querrey (USA) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-3, 7-6(4)
(6) Gilles Simon (FRA) vs. (Q) Tennys Sandgren (USA) 7-5, 6-1
Nicolas Jarry (CHI) vs. Pablo Cuevas (URU) 6-1, 7-6(4)
(Q) Thomas Fabbiano (ITA) vs. (Q) James Ward (GBR) 2-6, 6-3, 6-1

Doubles (udvalgte)

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Ben McLachlan (JPN) vs. Juan Ignacio Londero (ARG)/Cameron Norrie (GBR) 6-3, 6-7(1), [10-5]
Kvartfinale: Løchte/McLachlan vs. (3) Fabrice Martin (FRA)/Edouard Roger-Vasselin (FRA) 3-6, 4-6


ATP 250, Turkish Airlines Open Antalya (TUR) – Græs

Resultater

Finale: Lorenzo Sonego (ITA) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 6-3, 7-6(2)

Semifinale
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (3) Jordan Thompson (AUS) 6-7(5), 7-6(5), 7-6(1)
Lorenzo Sonego (ITA) vs. (4) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-3, 7-6(2)

Kvartfinale
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (Q) Viktor Troicki (SRB) 6-3, 6-4
(3) Jordan Thompson (AUS) vs. (5) Damir Dzumhur (BIH) 7-5, 1-0 Ret’d
(4) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Bernard Tomic (AUS) 6-7(7), 6-4, 6-4
Lorenzo Sonego (ITA) vs. (2) Adrian Mannarino (FRA) 3-6, 7-6(3), 6-3

1/8-finale
(Q) Viktor Troicki (SRB) vs. (1) Benoit Paire (FRA) 7-6(4), 7-6(5)
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (6) Ugo Humbert (FRA) 6-4, 7-5
Bernard Tomic (AUS) vs. Peter Gojowczyk (GER) 7-6(3), 6-3
(4) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (Q) Kevin Krawietz (GER) 7-6(6), 6-4

(3) Jordan Thompson (AUS) vs. Bradley Klahn (USA) 7-6(7), 6-3
(5) Damir Dzumhur (BIH) vs. (WC) Altug Celikbilek (TUR) 6-3, 4-6, 6-3
Lorenzo Sonego (ITA) vs. Prajnesh Gunneswaran (IND) 6-7(3), 6-0, 7-5
(2) Adrian Mannarino (FRA) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 3-6, 6-1, 7-5

R32
(Q) Viktor Troicki (SRB) vs. (PR) Jozef Kovalik (SVK) 7-6(3), 6-4
(6) Ugo Humbert (FRA) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-3, 7-5
Bradley Klahn (USA) vs. (Q) Steve Darcis (BEL) 6-3, 6-2
(WC) Altug Celikbilek (TUR) vs. Ernests Gulbis (LAT) 6-3, 4-6, 6-4
(5) Damir Dzumhur (BIH) vs. Matthew Ebden (AUS) 6-4, 7-5

Bernard Tomic (AUS) vs. (7) Andreas Seppi (ITA) 4-6, 6-4, 6-4
Peter Gojowcyk (GER) vs. (WC) Ergi Kirkin (TUR) 6-3, 6-7(3), 6-2
(Q) Kevin Krawietz (GER) vs. (WC) Cem Ilkel (TUR) 6-4, 6-4
Prajnesh Gunneswaran (IND) vs. (PR) Janko Tipsarevic (SRB) 6-0, 7-6(6)
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (Q) JC Aragone (USA) 6-4, 7-6(2)


Kvalifikation, Grand Slam, Wimbledon (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

Women’s singles kvalifikation

Qfi
Cori Gauff (USA) vs. (19) Greet Minnen (BEL) 6-1, 6-1
Lesley Kerkhove (NED) vs. Sabine Lisicki (GER) 0-6, 6-4, 6-4

Q64
Cori Gauff (USA) vs. (Alt) Valentyna Ivakhnenko (RUS) 6-2, 6-3
Sabine Lisicki (GER) vs. Ankita Raina (IND) 6-1, 7-6(4)

Men’s singles kvalifikation

Qfi
14] (104) Dennis Novak (AUT) vs. [19] (124) Mikael Ymer (SWE)  7-6(4), 7-6(1), 4-6, 6-2

Q64
(172) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [30] (136) Tommy Paul (USA) 6-0, 4-6, 4-6
[19] (124) Mikael Ymer (SwE) vs. (150) Dustin Brown (GER) 7-6(5), 6-2

Q128
[2] (95) Henri Laaksonen (SUI) vs. (189) Jason Kubler (AUS) 2-6, 7-5, 5-7
[4] (99) Alexei Popyrin (AUS) vs.  Federico Coria (ARG) 6-2, 7-5
[7] (108) Jiri Vesely (CZE) vs. (187) Simone Bolelli (ITA) 6-4, 6-2
(172) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (181) Nikola Milojevic (SRB) 4-6, 7-6(6), 6-3
[30] (136) Tommy Paul (USA) vs. (WC) (429) Chun Hsin Tseng (TPE) 6-3, 6-3
(210) Jannik Sinner (ITA) vs. (143) Alex Bolt (AUS)
(125) Mikael Ymer (SWE) vs. (WC) Aidan McHugh (GBR) 6-4, 6-0
(120) Elias Ymer (SWE) vs. (171) Ruben Bemelmans (BEL) 3-6, 7-6(4), 4-6


Fed Cup

World Group


09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe 4-1
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 13-14. september
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september – Vejlby-Risskov Hallen
Marokko vs. (4) Lithauen 2-3
(5) Egypten vs. Slovenien 13-14. september
(6) Norge vs. Georgien 13-14. september


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 26)

Ingen turneringen i denne uge



ATP Challengers (Uge 26
)

€46 Milan (ITA) – Grus

Singles hovedturnering

R64: (WC) (457) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (282) Pavel Kotov (RUS) 7-6(2), 6-3
R32: Lorenzo Musetti vs. [3] (107) Taro Daniel (JPN) 6-1, 6-0
1/8-finale: Lorenzo Musetti vs. [16] (275) Jose Hernandez-Fernandez (DOM) 7-5, 3-0 Ret’d
Kvartfinale: Lorenzo Musetti vs. (304) Marcelo Arevalo (ESA) 7-6(4), 6-2
Semifinale: [1] (94) Hugo Dellien (BOL) vs. Lorenzo Musetti 6-2, 6-4


Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 25)

M25 (udvalgte)

 


M15 (udvalgte)

M15, RE/MAX Lounge Setúbal Open (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles hovedturnering

R32: (Q) (ITF2103) August Holmgren (DEN) vs. (WC) (ITF1114) Pedro Araujo (POR) 6-2, 6-2
1/8-finale: August Holmgren vs. [4] (650/ITF49) Frederico Gil (POR) 4-6, 7-5, 2-6

Singles kvalifikation

Q32: (ITF2103) August Holmgren (DEN) vs. [6] (ITF1070) Louis Dussin (FRA) 7-5, 7-6(0)
Qfi: August Holmgren vs. (ITF1346) Maxence Beauge (FRA) 7-6(6), 6-2

Doubles

1/8-finale: (WC) August Holmgren (DEN)/Guilherme Osorio (POR) vs. Alberto Colas Sanchez (ESP)/Michel Vernier (CHI) 7-6(2), 6-1
Kvartfinale: Holmgren/Osorio vs. Simon Anthony Ivanov (BUL)/Henry Craig (USA) – tabte walkover


ITF Women (uge 25)

W25 (udvalgte)


W25, Tennis International Darmstadt (GER) – Grus 

Livestream Centre Court og Court 5

Singles hovedturnering

R32: (386/ITF133) Clara Tauson (DEN) vs. [3] (267) Laura Ioana Andrei (ROU) 6-0, 6-4
1/8-finale: Clara Tauson vs. (449) Monika Kilnarova (CZE) 6-0, 6-3
Kvartfinale: Clara Tauson vs. [5] (282) Julia Grabher (AUT) 6-2, 6-2
Semifinale:
[4] (270) Olga Govortsova (BLR) vs. [6] (305) Stephanie Wagner (GER) 3-6, 6-4, 6-4
Clara Tauson vs. [2] (253) Katharina Hobgarski (GER) 6-3, 6-4
Finale: Clara Tauson vs. [4] (270) Olga Govortsova (BLR) – søn 1100


W15 (udvalgte)


ITF Junior (uge 26)

Grade 1, Junior International Nottingham (GBR) – Græs

Boys singles hovedturnering

R64
(91) Christian Lerby (NED) vs. (222) Jack Pinnington Jones (GBR) 2-6, 2-6
[6] (24) Dane Sweeny (AUS) – bye

[3] (15) Shintaro Mochizuki (JPN) – bye

R32: [3] (15) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. (180) Joshua Lapadat (CAN) 6-2, 6-4
1/8-finale: Shintaro Mochizuki vs. [16] (66) Natan Rodrigues (BRA) 6-2, 6-3
Kvartfinale: Shintaro Mochzuki vs. [5] (21) Rinky Hijikata (AUS) 6-2, 6-2
Semifinale:
(222) Jack Pinnington Jones (GBR) vs. [12] (58) Dalibor Svrcina (CZE) 6-1, 6-3
Shintaro Mochzuki vs. [11] (44) Tristan Schoolkate (AUS) 6-2, 6-2
Finale: Shintaro Mochzuki vs. Jack Pinnington Jones 6-3, 6-1


Grade 5, Aarhus 2019 ITF Juniors (DEN) – Grus 

Boys singles hovedturnering

Finale: Niels Heise Korsgaard vs. Isac Stroemberg 7-6(4), 6-2

Semifinale
[1] (497) Isac Stroemberg (SWE) vs. [14] (1163) Adolfo Daniel Vallejo (PAR) 2-6, 6-4, 6-4
(1246) Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. (WC) Oliver Olsson (GER) 6-3, 6-7(3), 6-3

Kvartfinale
(1246) Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. (Q) Gerard Oltra Guiral (ESP) 6-2, 6-2

1/8-finale
(WC) (2098) Tobias Bo Kudsk (DEN)  vs. (Q) Roberto Miceli (ITA) 6-3, 0-6, 3-6
[6] (847) Gustav Theilgaard (DEN) vs. (Q) Gerard Oltra Guiral (ESP) 3-6, 5-7
(1246) Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. [15] (1170) Sven Thiergard (GER) 6-4, 6-0

R32
[16] (1245) Mads Tagesen vs. (1309) Stian Klaassen (NED) 1-6, 0-6
(WC) (2098) Tobias Bo Kudsk (DEN) vs. [11] (1010) Timothy Carlsson Seger (SWE) 6-4, 1-6, 7-6(5)
[7] (948) Richard Biagiotti (DEN) vs. (Q) Roberto Miceli (ITA) 6-7(2), 7-5, 2-6
[6] (847) Gustav Theilgaard (DEN) vs. (2189) Frederic Vogeli (SUI) 6-2, 2-6, 6-1
(2098) Marcus Gram Petersen (DEN) vs. (Q) Gerard Oltra Guiral (ESP) 1-6, 1-6
(1246) Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. (WC) (1475) Max Basing (GBR) 2-6, 6-2, 6-3
(2388) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (WC) Oliver Olsson (GER) 4-6, 4-6

R64
Luka Stojanovic (DEN) vs. (Q) Paul Inchauspe (FRA) 0-6, 0-6
[16] (1245) Mads Tagesen vs. (2204) Rafael Rullan Zarraga (ESP) 6-1, 6-1
(2388) Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (1571) Ole Tinius Stave Lepsoe (NOR) 1-6, 3-6
Theodor Boisen (DEN) vs. (Q) Jan Simonsson (SWE) 0-6, 4-6

Christopher Luthra (DEN) vs. [4] (721) Felix Nordby (NOR) 3-6, 1-6
Asger Emil Ildor (DEN) vs. (2388) Mattias Selde (SWE) 3-6, 6-2, 1-6
Ervin Mesic (DEN) vs. [14] (1163) Adolfo Daniel Vallejo (PAR) 2-6, 5-7
(WC) (2098) Tobias Bo Kudsk (DEN) vs. (WC) Elbert Barr (GBR) 6-2, 3-6, 7-6(5)
[7] (948) Richard Biagiotti (DEN) vs. (Q) David Kilian (GER) 6-1, 6-4
=
[6] (847) Gustav Theilgaard (DEN) vs. (1897) Jacob Lowen (USA) 6-3, 6-7(5), 6-1
(2098) Marcus Gram Petersen (DEN) vs. (2528) Anders Parr (NOR) 6-2, 6-0
Julius Kostopoulos (DEN) vs. (LL) Jonas Kolonovics (AUT) 5-7, 4-6
(WC) Mikkel Ballisager (DEN) vs. (WC) (1475) Max Basing (GBR) 0-6 Ret’d
(1246) Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. [3] (572) Sebastian Abboud (SWE) 6-1, 6-1

(WC) Jonas Hembo Mathiasen (DEN) vs. [8] (954) Gonzalo Bueno (PER) 3-6, 2-6
(2098) Noah Svenningsen Holmvang (DEN) vs. (1272) Francisco Pini (ARG) 4-6, 0-6
(1343) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. (Q) Teodor Hessle (SWE) 4-6, 7-5, 6-7(7)
[13] (1107) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. (1571) Jonathan Berling (NOR) 5-7, 3-6
(2388) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (1594) David Flisberg (SWE) 6-1, 4-6, 6-1

Boys singles kvalifikation

Q64
Christoffer Hayes Hjelm (DEN) vs. Kasper Byskata (FIN) 4-6, 3-6
Oliver Eliasen (DEN) vs. Allan Krueger (SWE) 5-7, 0-6

Boys doubles

1/8-finale: (3) Gustav Theilgaard/Richard Biagiotti (DEN) vs. Paul Inchauspe (FRA)/William Jansen (GBR)  6-2, 7-6(6)
Kvartfinale: Theilgaard/Biagiotti vs. (5) Sebastian Abboud/Nils Andersson (SWE) 6-4, 7-5
Semifinale: Theilgaard/Biagiotti  vs. (2) Reiya Komagata/Taiyo Uenoyama (JPN) 7-5, 6-4
Finale: Theilgaard/Biagiotti vs. (4) Adolfo Daniel Vallejo (PAR) – lør NB 1030

Girls singles hovedturnering

Kvartfinale
(1679) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. [4] (812) Veronika Solovyeva (RUS) 4-6, 2-6

1/8-finale
(2324) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [8] (1107) Ester Katerina Pataki (GER) 2-6, 6-1, 4-6
(1679) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. [10] (1395) Emilia Valentinsson (SWE) 6-2, 7-5
[14] (1601) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [4] (812) Veronika Solovyeva (RUS) 1-6, 1-6

R32
(2324) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Irina Artemova (RUS) 6-3, 6-4
(1679) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (Q) Emma Boggiali (ITA) 6-1, 5-7, 6-4
Isabella Kierkegaard (DEN) vs. [10] (1395) Emilia Valentinsson (SWE) 4-6, 1-6
[14] (1601) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (1808) Sayaka Ishii (JPN) 6-3, 6-2
Katerina Norup Hansen (DEN) vs. [4] (812) Veronika Solovyeva (RUS) 0-6, 3-6
(2346) Natacha Schou (DEN) vs. [15] (1622) Olga Golas (POL) 2-6, 2-6
(WC) Camilla Jensen (DEN) vs. [2] (532) Amy Stevens (AUS) 4-6, 4-6

R64
Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. (1697) Gabriela Cortes Flores (BOL) 1-6, 1-6
(2665) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (WC) Jessica Marie Ruetten (GER) 5-7, 2-6
(2324) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [11] (1414) Paula Cembranos (SUI) 6-3, 2-6, 6-4
Cecilie Wiche (DEN) vs. Irina Artemova (RUS) 1-6, 0-6
(Q) Lykke Bertelsen (DEN) vs. (1690) Sissi Schmidt Axelsson (SWE) 1-6, 3-6

Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. (Q) Chisato Kanemaki (JPN) 6-2, 2-6, 3-6
Victoria Wiche (DEN) vs. (WC) Ewa Podulka (POL) 3-6, 1-6
Freja B. Løvbjerg (DEN) vs. [16] (1650) Emma Shasteen (SWE) 2-6, 1-6
Camilla Sojberg (DEN) vs. Kate Hizenga (IRL) 2-6, 1-6
(2346) Anna Tang (DEN) vs. [6] (1002) Mao Mushika (JPN) 4-6, 1-6
=
(1679) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (LL) Vicky Veloso (GER) 6-4, 6-1
Isabella Kierkegaard (DEN) vs. (2795) Madeleine Joffe (FRA) 7-5, 6-4
Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. [10] (1395) Emilia Valentinsson (SWE) 4-6, 0-6
[14] (1601) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (WC) Wiktoria Kusmierz (POL) 6-1, 6-2
Katerina Norup Hansen (DEN) vs. (1685) Tess Menten (NED) 6-2, 7-5

(Q) Isabella Bertelsen (DEN) vs. [7] (1076) Anna Sofia Haseth (NOR) 0-6, 0-6
(WC) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. (Q) Ella Vidarson (SWE) 1-6, 5-7
Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (Q) Kaede Tajima (JPN) 6-2, 3-6, 2-6
(2346) Natacha Schou (DEN) vs. (1903) Michelle Weinstock (GER) 6-3, 6-2
(WC) Camilla Jensen (DEN) vs. (Q) Hosianna Sereke (SWE) 6-0, 6-0

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 26)

Category 2, Amjoy Cup, Veldhoven (NED) – Grus

Cecilie Agerbek Fridthjof
Foto: Privat – Cecilie Agerbek Fridthjof

U12 Girls singles – Group E

Ceciie Agerbeck Fridthjof (DEN) vs. Philippa Faerber (GER) 4-6, 1-06
Cecilie Agerbeck Fridthjof vs. Ines Vandekerckhove (FRA) 6-0, 3-6, [11-9]
Cecilie Agerbeck Fridthjof vs. Sanne Rutten (NED) 6-2, 6-4

I den sidste puljekamp falder Cecilie ved 0-2 i 2. sæt og bløder fra knæ og bag ved skulder. Efter 2 minutters pause kommer hun bagud 1-4, men hun viser “kriger-instinkt” og vinder 6-2, 6-4. En fysio lappede hende sammen efter kampen.

Cecilie Agerbek Fridthjof
Foto: Privat – Cecilie Agerbek Fridthjof
  1. Philippa Faerber (GER)
  2. Cecilie Agerbeck Fridthjof
  3. Ines Vandekerckhove (FRA)
  4. Sanne Rutten (NED) 6-2, 6-4

U12 Girls doubles

1/8-finale: Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN)/Lauren Seye (BEL) vs. Marc’harid Bisova/Severine Deppner (FRA) 6-2, 7-5
Kvartfinale: Fridthjof/Seve vs. Mirthe De Bresser/Sammie Schouten (NED) 6-4, 6-1
Semifinale: Fridthjof/Seve vs. Lina Ilahi/Britt Du Pree (NED) 6-4, 6-7(4) [8-10]


Category 3, TE Kystmesterskaberne (DEN) – Grus

U16 Boys singles hovedturnering

Kvartfinale
(WC) (1389) Rasmus Egehus (DEN) vs. [8] (1235) Viggo Grondahl (SWE) 6-7(6), 7-5, 6-7(4)
(1263) Johan August Mottlau (DEN) vs. [3] (318) Volodymyr Jakubenko (UKR) 2-6, 2-6

1/8-finale
(WC) (1389) Rasmus Egehus (DEN) vs. [4] (440) Borjan Jovanov (MKD) 6-1, 6-4
(Q) Elliot Heine (DEN) vs. [8] (1235) Viggo Grondahl (SWE) 1-6, 2-6
(1263) Johan August Mottlau (DEN) vs. (2136) Emil Demetriou (DEN) 6-3, 6-3
(1580) Jonathan Sund Nordahl (DEN) vs. [3] (318) Volodymyr Iakubenko (UKR) 3-6, 2-6
(WC) Victor Bech Frandsen (DEN) vs. [7] (1146) Jasper Visker (NED) 1-6, 4-6
(1389) Alexander Borup (DEN) vs. [2] (310) Adrian Luddeckens (SWE) 1-6, 5-7

R32
(Q) Bjørn Gebeke (DEN) vs. [1] (228) Gabriel Matuszewski (POL) 1-6, 0-6
(WC) Esben Josephsen (DEN) vs. Tim Andersson (SWE) 3-6, 1-6
(2136) Linus Harden (DEN) vs. (Q) Marco Jalalian (GER) 1-6, 0-6
(Q) Frederik William Nissen Horsten (DEN) vs. [4] (440) Borjan Jovanov (MKD) 6-4, 3-6, 2-6
(WC) (1389) Rasmus Egehus (DEN) vs. Henry Ronnberg (SWE) 6-2, 6-2
(Q) Elliot Heine (DEN) vs. (1389) Tobias Koller (GER) 6-7(5), 6-3, 6-0

(1263) Johan August Mottlau (DEN) vs. [5] (771) Dominic Ducariu (GER) 6-4, 1-6, 6-4
(2136) Emil Demetriou (DEN) vs. (Q) Kalle Wolter Alehammar (SWE) 6-2, 7-5
(1580) Jonathan Sund Nordahl (DEN) vs. (1981) Hugo Magnusson (SWE) 6-3, 4-6, 6-1
(2136) Kristoffer Poedenphant (DEN) vs. [7] (1146) Jasper Visker (NED) 0-6, 0-6
(WC) Victor Bech Frandsen (DEN) vs. (2136) Pieter-Roux Olivier (GBR) 6-0, 6-0
(1389) Alexander Borup (DEN) vs. (LL) Branislav Krstevski (SRB) 6-0, 6-1

U16 Boys singles kvalifikation

Qfi
Elliot Heine (DEN) vs. Alexander Borgsved (SWE) 6-1, 6-0
Frederik William Nissen Horsten (DEN) vs. Martin Nelson Ashworth (DEN) 6-1, 6-2
Marcus Leschly Strobech (DEN) vs. Kalle Wolter Alehammar (SWE) 2-6, 0-6
Bjørn Gebeke (DEN) vs. Romeo Elfving (DEN) 6-0, 6-1

U16 Girls singles hovedturnering

Semifinale:
Olivia Thiemke vs. [5] (1081) Berta Passola (ESP) 3-6, 5-7

Kvartfinale:
Olivia Thiemke (DEN) vs. [8] (1939) Filippa Olsen (DEN)   6-0, 6-2

1/8-finale
(2514) Melissa Zulkic (DEN) vs. [6] (1639) Sanne Selmer Gilje (NOR) 1-6, 3-6
Asta Ripperger (DEN) vs. 7] (1838) Bente Patist (NED) 3-6, 5-7
[8] (1939) Filippa Olsen (DEN) vs. Mimi Unger (NED) 6-1, 6-0
Olivia Thiemke (DEN) vs. [2] (711) Adelisa Kahriman (SWE) 7-6(7), 7-6(6)

R32
Julie Højerslev (DEN) vs. (2094) Madalina Josan (MDA) 6-7(4), 1-6
(2514) Melissa Zulkic (DEN) vs. (2262) Sofia Læssøe Højer (DEN) 6-4, 6-3
(2094) Daria Giurgiteanu (DEN) vs. Milla Falster (NOR) 3-6, 0-6
Asta Ripperger (DEN) vs. Ena Arnautovic (DEN) 6-0, 7-6(1)

(Alt) Benedicte Joel Ahm Danielsen (DEN) vs. (2262) Tesse Haan (NED) 6-1, 6-3
Marie Søndergaard Juhl (DEN) vs. Gabriella Danielsson (SWE) 6-1, 1-6, 6-1
[8] (1939) Filippa Olsen (DEN) – bye
(Alt) Ida Marie Holmer (DEN) vs. Mimi Unger (NED) 0-6, 4-6
Olivia Thiemke (DEN) vs. Julia Braathen (NOR) 6-4, 6-3

U16 Girls doubles

Kvartfinale
Benedicte Joel Ahm Danielsen/Olivia Thiemke (DEN) vs. (3) Bente Patist/Tesse Haan (NED) 2-6, 4-6
Melissa Zulkic/Julie Højerslev (DEN) vs. Mirte Post/Mimi Unger (NED) 6-2, 6-3
Sofia Læssøe Højer (DEN) vs. (2) Hilma Sederlin/Adelisa Kahriman (SWE) 1-6, 0-6

Semifinale
Zulkic/Højerslev vs. (2) Hilma Sederlin/Adelisa Kahriman (SWE) 1-6, 2-6

U14 Boys singles hovedturnering

Finale: Christopher Garde vs. (Q) (810) Flynn Tjark Baumert (GER) 1-6, 6-7(6)

Semifinale: Christopher Garde vs. [1] (100) Carl Labitzke (GER) 6-2, 6-3

Kvartfinale: (425) Christopher Garde (DEN) vs. [5] (188) Simon Norrman (SVK) 6-3, 6-4

1/8-finale
(425) Christopher Garde (DEN) vs. [3] (172) Carl Holder (FRA) 6-0, 6-4
(481) Yakup Uzunel (DEN) vs. [8] (270) Clement Bergantz (FRA) 6-2, 1-6, 3-6
(390) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (Q) (826) Tom Hanel (CZE) 3-6, 4-6

R32
(826) Kristian Kjellberg (DEN) vs. [1 (100) Carl Labitzke (GER) 3-6, 2-6
(WC) Anders Bjørn Møller (DEN) vs. (WC) (826) Victor Tauson (SWE) 0-6, 4-6
Magnus Rank Lindberg (DEN) vs. [3] (172) Carl Holder (FRA) 6-4, 1-6, 2-6
(425) Christopher Garde (DEN) vs. (Q) (431) Filipe Ramirez (MEX) 6-3, 6-2
(505) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (409) Alfons Ridstrom (SWE) 2-6, 1-6
(464) Oliver Steines (DEN) vs. (Q) (615) Daan Meijer (NED) 0-6, 4-6
(WC) Valdemar Soldbro Dubin (DEN) vs. (Q) (810) Flynn Tjark Baumert (GER) 0-6, 0-6
(481) Yakup Uzunel (DEN) vs. (WC) Santiago Valle-Saenz (MEX) 6-1, 6-1
(390) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. [2] (124) Raphael Vaksmann (FRA) 4-6, 6-3, 6-2

Q16
Lucas Christmas Møller (DEN) vs. [9] (615) Clement Lemire (FRA) 6-7(9), 2-6
Emil Remsted (DEN) vs. [12] (801) Jim Saint Martin (FRA) 1-6, 1-6

Q32
Oliver Lindberg (DEN) vs. Job Weening (NED) 6-7(4), 3-6
August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (1009) Jimmy Governatori (FRA)
Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs. Jorrit Tromp (NED) 6-7(3), 3-6
(WC) William Lykkegaard Hjorth (DEN) vs. Yoshito Oda (JPN) 5-7, 2-6

U14 Girls singles hovedturnering

Finale: [3] (353) Annelin Bakker (NED) vs. [6] (472) Delia Gaillard (FRA) 6-2, 6-1

Semifinale
(522) Laura Brunkel (DEN) vs. [3] (353) Annelin Bakker (NED) 2-6, 0-6
[8] (490) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. [6] (472) Delia Gaillard (FRA) 3-6, 2-6

Kvartfinale
(522) Laura Brunkel (DEN) vs. (WC) (1163) Isabelle Lacy (GBR) 6-1, 6-2
[3] (353) Annelin Bakker (NED) vs. [5] (389) Vanessa Epp (GER) 7-5, 6-3
[8] (490) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (Q) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) 6-1, 6-2
[2] (329) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. [6] (472) Delia Gaillard (FRA) 4-6, 3-6

1/8-finale
(522) Laura Brunkel (DEN) vs. (Q) Maria Laspa (GRE) 6-1, 6-2
[7] (486) Mille Mørk (DEN) vs. (WC) (1163) Isabelle Lacy (GBR) 0-6, 2-6
[8] (490) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) 6-1, 6-4
(Q) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. (Q) Sara Borkop (DEN) 6-3, 6-3
[2] (329) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (Q) Alexandra Karin Persson (POL) 6-2, 6-0

R32
(522) Laura Brunkel (DEN) vs. [1] (264) Leticia Matuszewski (POL) 6-2, 6-4
(Q) Carla Valentin Jensen (DEN) vs. (Q) Maria Laspa (GRE) 3-6, 4-6
(LL) (967) Augusta Thalia Estrup (DEN) vs. (WC) (1163) Isabelle Lacy (GBR) 4-6, 6-7(2)
[7] (486) Mille Mørk (DEN) vs. (871) Ingrid Forsberg (SWE) 6-4, 6-2

(579) Dicte Ingildsen (DEN) vs. [3] (353) Annelin Bakker (NED) 3-6, 3-6
(967) Therese Harboe Holst (DEN) vs. (545) Laetitia Perona (FRA) 1-6, 6-3, 3-6
(948) Felicia Damm Nielsen (DEN) vs. (1163) Esther Magnusson (SWE) 5-7, 4-6
(WC) Lucca Ingildsen (DEN) vs. [5] (389) Vanessa Epp (GER) 2-6, 1-6
=
[8] (490) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (967) Shana Gaillard (FRA) 6-1, 6-2
Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) vs. (1163) Iris Nielsen Gulis (SWE) 6-0, 6-1
(Q) Sara Borkop (DEN) vs. Emina Cabro (BIH) 6-1, 4-6, 6-4
(Q) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. [4] (378) Yuki Charlotte Alexander (GER) 6-4, 6-2

(WC) Sarah Suljadzic (DEN) vs. [6] (472) Delia Gaillard (FRA) 1-6, 1-6
(Q) Caroline Porsager (DEN) vs. (Q) Mariella Gelbke (GER) 1-6, 0-6
(1124) Emma Zulkic (DEN) vs. (Q) Alexandra Karin Persson (POL) 1-6, 0-6
[2] (329) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (Q) Alexandra Bernstein (SWE) 1-6, 1-6

U14 Girls kvalifikation

Qfi
Sara Borkop (DEN) vs. [1] (967) Augusta Thalia Estrup (DEN) 6-4, 6-2
Carla Valentin Jensen (DEN) vs. Romy Stam (NED) 6-3, 6-0
Caroline Porsager (DEN) vs. Bente Schijf (NED) 7-5, 6-3
Ophelia Mille Ruus (DEN) vs. Alexandra Bernstein (SWE) 5-7, 4-6
(Alt) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. Liva Kornelia Mortensen (DEN) 6-7(4), 6-4, 6-3
Anna Lindelof Schmidt (DEN) vs. Alexandra Karin Persson (POL) 4-6, 7-5, 4-6

Q16
(Alt) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. (Alt) Tilde Pierrou (SWE) 6-3, 5-7, 6-2
Filippa Alberta Klemmensen (DEN) vs. Maria Laspa (GRE) 5-7, 1-6
Julie Palm Rhode (DEN) vs. Mariella Gelbke (GER) 1-6, 1-6

U14 Girls doubles

Kvartfinale
(1) Mille Mørk/Annelin Bakker (DEN) vs. Lucca Ingildsen/Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) 6-0, 6-1
Sarah Suljadzic (DEN)/Isabelle Lacy (GBR) vs. (4) Sarafina Olivia Hansen/Dicte Ingildsen (DEN) 3-6, 6-3, [11-9]
(3) Laetitla Perona/Delia Gaillard (FRA) vs. Vanessa Epp/Mariella Gelbke (GER) 6-2, 7-5
(2) Frederikke Alberte Pape/Laura Brunkel (DEN) vs. Sara Borkop/Carla Valentin Jensen (DEN) 6-2, 6-3

Semifinale
Mørk/Bakker vs. Sarah Suljadzic (DEN)/Isabelle Lacy (GBR) 6-3, 6-2
Pape/Brunkel vs. (3) Laetitla Perona/Delia Gaillard (FRA) 6-1, 6-1

Finale
Pape/Brunkel vs. Mørk/Bakker 6-2, 6-1

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage