Efter 3 gange 3-0 i kvalifikationen, fortsætter de danske U12 drenge stimen af 3-0 sejre, da Polen blev besejret i 1. kamp ved finalestævnet

Efter 1. runde ved 2015 Tennis Europe Winter Cups by Head B12 (U12 Drenge) blev det endnu en gang dokumenteret, at dansk tennis i den yngste årgang hos drengene kan gøre sig gældende blandt de allerbedste, idet Danmark indledte stævnet med at vinde en overbevisende sejr på 3-0 over Polen.

Holger Vitus Nødskov Rune og Elmer Møller har i de tidligere tilfælde, hvor Tennisavisen har omtalt deres resultater, næsten altid vundet sikre sejre i 2 sæt.
En enkelt undtagelse herfra var, da Holger i et stævne i Frankrig omkring Nytår i semifinalen vandt knebent 7-6(4), 7-5 over Maks Kasnikowski (POL).

I 1. singlen mod Polen stod Holger igen overfor Maks Kasnikowski, men denne gang var der mindre tvivl om udfaldet, idet Holger vandt med de sikre cifre 6-2, 6-1.

Forinden havde Elmer indledt med 2. singlen mod Marcel Kamrowksi, og Elmer bragte Danmark foran 1-0 ved at vinde kampen 6-3, 6-3.

Tennisspilleren Elmer Moeller.
Foto: Sportsfotograf.com.

Inden omtalen af doublen skal lige rettes en forkert oplysning, som tidligere er bragt i Tennisavisen, hvor det fremgik, at Arthur Leonhard Linck kun havde spillet en enkelt kamp mod Great Britain, hvor han vandt doublen sammen med Holger.
Arthur spillede også doublen mod Rumænien, hvor han vandt sammen med Elmer.
Arthur tilgiver formentlig Tennisavisen den fejl, som udelukkende skyldes, at det oprindeligt fremgik af resultatlisten, at Holger og Elmer havde spillet doublen.

I kampen mod Polen spillede Arthur sammen med Holger i doublen, og her blev det til dansk sejr 7-5, 6-3 over Marcel Kamrowski/Borys Zgola, og dermed endnu en 3-0 sejr til de skrappe drenge.

På billedet ses Arthur Leonhard Linck. Foto: Michael Jepsen.
På billedet ses Arthur Leonhard Linck. Foto: Michael Jepsen.

Danmark møder i semifinalen lørdag kl. 1200 Tjekkiet, som vandt 3-0 over Italien.
MS2:  Daniel Siniakov vs. Giuseppe Bonaiuti 6-1, 6-0
MS1: Adam Jurajda vs. Luca Nardi 6-4, 6-2
MD: Matyas Alan/Daniel Siniakov vs. Bonaiuti/Nardi 6-1, 6-3

I kvalifikationen vandt Tjekkiet 3-0 over Portugal og 2-1 over både Belgien og Frankrig.
I de 2 sidstnævnte kampe tabte Daniel Siniakov 2. singlen, mens 1. singlen Adam Jurajda vandt sikre sejre i alle 3 opgør, så på papiret får Holger formentlig den sværeste opgave i semifinalen.

I den modsatte halvdel vandt Great Britain 3-0 over Schweiz, og Frankrig 2-1 over Rusland.
Great Britain og Frankrig mødes i semifinalen kl. 1200.
Kl. 1000 spilles placerings-kampene Schweiz vs. Rusland og Polen vs. Italien.