Eurosport 2 indleder kl. 1330 med WTA-finale i Nürnberg med Johanna Larsson og Alison Riske kl. 1330. TV3 Max viser 1430 ATP-finale i Lyon, og kl. 15 viser WTATV og TV2 Play WTA-finale fra Strasbourg. 1530 viser Eurosport 2 ATP-finale fra Geneva

29-årige Johanna Larsson har i sin karriere primært markeret sig i double, hvor hun har vundet 12 titler, hvoraf de 7 er sammen med Kike Bertens (NED).
Svenskerens bedste resultater i single er opnået i Båstad, hvor hun var i finalen i både 2011 og 2013, og i 2015 vandt hun sin hidtil eneste single-titel, da hun i finalen vandt over Mona Barthel (GER), hvilket var samme år, hvor Serena Williams efter sejr i 1. runde trak sig fra turneringen.

Lørdag får Larsson chancen for at vinde endnu en single-titel, når hun i finalen ved WTA International turneringen i Nürnberg møder Alison Riske (USA).
Hidtil har man været henvist til livestreaming på betting-tjenester som Bet365 og Unibet for at følge kampene i Nürnberg, men lørdag bliver finalen vist på Eurosport 2 kl. 1330.

Forinden kan man hhv. kl. 1000 og 1230 på Eurosport I gense semifinalerne, hvor Larsson vandt 4-6, 6-3, 6-1 over Katerina Siniakova (CZE), der sidste år vandt finalen i Båstad over Caroline Wozniacki, og Riske vandt 6-3, 6-1 over Kirsten Flipkens (BEL).

Rettelse: Semifinalen Riske vs. Flipkens kan genses på Eurosport 2 kl. 1230

ATP-turneringen i Lyon har i løbet af ugen været dækket af Tennistv.com, hvorimod der ikke har været muligt at følge med på TV3 Sport, som normalt viser ATP tennis.
Når finalen mellem 1. seedede Dominic Thiem (AUT) og Gilles Simon (FRA) afvikles lørdag kl. 1430, bliver kampen desuden vist på TV3 Max.

TV2 Sport har hele ugen primært vist Thomas Cup og Upper Cup i badminton, og derfor har WTA-turneringen i Strasbourg været henvist til TV2 Play, hvor man også kan følge finalen kl. 1500 mellem 3. seedede Anasatasia Pavlyuchenkova (RUS) og 5. seedede Dominika Cibulkova (SVK).
Finalen vises desuden på WTATV.com.

Tennistv har desuden dækket ATP-turneringen i Geneva, hvor også Eurosport har bidraget med TV-dækning, og finalen kl. 1530 mellem Marton Fucsovics (HUN) og Peter Gojowczyk (GER) kan følges på både Tennistv, Eurosport 2 og Eurosport Player.

Lørdag er der endvidere livestream fra semifinalen i double ved ATP Challenger i Loughborough, hvor Frederik Løchte Nielsen sammen med Joe Salisbury (GBR) møder Nathaniel Lammons (USA)/Robert Galloway (USA).
Herover der link til kampen, som afvikles 1200cet.

 

Der er meget sjældent mulighed for at følge junior-kampe på TV eller livestream, og derfor har det ikke været muligt at følge med fra hverken Milano eller Budapest, hvor Clara Tauson og Holger Vitus Nødskov Rune har været i aktion i både single og double.

Til gengæld er der livescore fra Grade A turneringen i Milano, hvor Clara fredag tog sin hidtil største skalp, da hun vandt 6-4, 7-6(9) over 1. seedede Xin Yu Wang (CHN), der er no. 4 på ITFs rangliste.
Clara vandt desuden senere samme dag sammen med Eleonora Molinaro (LUX) kvartfinalen i double over 7. seedede Sofya Lansere/Kamilla Rakhimova (RUS) 6-4, 6-3.

Både semifinalen i single lørdag 1230 mod 9. seedede Yuki Naito (JPN) og i double mod 2. seedede Yuki Naito/Naho Sato (JPN) ca. 1530 kan følges på livescore på linket, som fremgår herunder.

Holger Vitus Nødskov Rune
Foto: Sportsfotograf.com. – Holger Vitus Nødskov Rune

Holger kæmpede forbilledligt, da han i semifinalen ved Grade 2 turneringen i Budapest mødte den 3 år ældre Henry Von Der Schulenburg (SUI), og det var de berømte små marginaler, der bevirkede at schweizeren kunne sikre sejren 6-4, 7-6(4).
Selvom det for en ambitiøs spiller som Holger er ærgerligt at tabe et så tæt opgør, er der grund til at være imponeret over, at Holger under turneringen igen har løftet sit spil til endnu et højere niveau.

Holger er dog videre til finalen i double, da han sammen med Luciano Tacchi (ARG) vandt 6-3, 2-6, [10-5] over 2. seedede  Axel Nefve/William Woodall (USA).
Finalen mod Mate Voros/Mark Keki (HUN) spilles lørdag ved 11-tiden.

 


WTA International, May 19 NÜRNBERGER VERSICHERUNGSCUP 2018 (GER) – Grus

Resultater hovedturnering (udvalgte)

Finale
Johanna Larsson (SWE) vs. Alison Riske (USA) 7-6(4), 6-4

Semifinale
Johanna Larsson (SWE) vs. (8) Katerina Siniakova (CZE) 4-6, 6-3, 6-1
Alison Riske (USA) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-3, 6-1

Kvartfinale
Alison Riske (USA) vs. (6) Sorana Cirstea (ROU) 2-6, 7-5, 1-0 Ret’d
Kirsten Flipkens (BEL) vs. (3) Kiki Bertens (NED) 5-7, 6-3, 7-6(3)
(8) Katerina Siniakova (CZE) vs. (Q) Fanny Stollar (HUN) 7-5, 6-4
Johanna Larsson (SWE) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 5-7, 7-5, 6-4

1/8-finale
Alison Riske (USA) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 3-6, 6-4, 6-4
(6) Sorana Cirstea (ROU) vs. Madison Brengle (USA) 6-3, 3-6, 6-3
(3) Kiki Bertens (NED) vs. Mona Barthel (GER) 6-7(2), 6-2, 6-4
Kirsten Flipkens (BEL) vs. (Q) Nadia Podoroska (ARG) 7-6(6), 6-2

(8) Katerina Siniakova (CZE) vs. Veronica Cepede Royg (PAR) 7-5, 6-4
(Q) Fanny Stollar (HUN) vs. Heather Watson (GBR) 6-3, 6-3
Johanna Larsson (SWE) vs. Christina Mchale (USA) 6-3, 6-0
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Lara Arruabarrena (ESP) 6-3, 7-5

R32
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (1/WC) Sloane Stephens (USA) 5-7, 6-4, 7-6(3)
Alison Riske (USA) vs. (Q) Mandy Minella (LUX) 6-1, 7-6(2)
Madison Brengle (USA) vs. Varvara Lepchenko (USA) 6-1, 6-3
(6) Sorana Cirstea (ROU) vs. (WC) Andrea Petkovic (GER) 2-6, 7-6(3), 7-6(5)
(3) Kiki Bertens (NED) vs. (Q) Dejana Radanovic (SRB) 6-1, 6-1
Mona Barthel (GER) vs. Carina Witthoeft (GER) 7-5, 6-3
(Q) Nadia Podoroska (ARG) vs. (Q) Kristina Kucova (SVK) 6-2, 6-3
Kirsten Flipkens (BEL) vs. (7) Alison Van Uytvanck (BEL) 7-6(5), 2-6, 7-6(2)

(8) Katerina Siniakova (CZE) vs. (Q) Anna Zaja (GER) 2-6, 6-4, 6-1
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. Kateryna Kuzlova (UKR) 6-3, 6-4
Heather Watson (GBR) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 6-3, 3-6, 7-6(3)
(Q) Fanny Stollar (HUN) vs. (4) Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-2
Johanna Larsson (SWE) vs. (5) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-4, 3-3 Ret’d
Christina Mchale (USA) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-2, 7-6(5)
Lara Arruabarrena (ESP) vs. (WC) Katharina Hobgarski (GER) 7-6(6), 6-1
Kristyna Pliskova (CZE) vs. (2) Julia Goerges (GER) 6-2, 6-7(8), 7-6(5)

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: (9) Anna Zaja (GER) vs. Katharina Gerlach (GER) 7-6(2), 6-3
QFi: Anna Zaja vs. Anastasia Zarycka (CZE) 6-7(9), 6-3, 6-4


WTA International, Internationaux de Strasbourg (FRA) – Grus

Resultater (udvalgte)

Finale:
(3) Anasatasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (5/WC) Dominika Cibulkova (SVK) 6-7(5), 7-6(3), 7-6(6)

Semifinale
(3) Anasatasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (1) Asleigh Barty (AUS) 6-4, 1-0 Ret’d
(5/WC) Dominika Cibulkova (SVK) vs. (4) Mihaela Buzarnescu (ROU) 2-6, 7-6(5), 6-1

Kvartfinale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Qiang Wang (CHN) 7-5, 6-4
(3) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Zarina Diyas (KAZ) 6-4, 6-2
(4) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (8) Su-Wei Hsieh (TPE) 6-0, 6-3
(5/WC) Dominika Cibulkova (SVK) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-4, 6-3

1/8-finale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-1, 6-4
Qiang Wang (CHN) vs. (7) Danielle Collins (USA) 4-6, 7-5, 6-2
(3) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 6-4, 6-4
Zarina Diyas (KAZ) vs. (6) Timea Babos (HUN) 7-6(2), 4-6, 6-2

(8) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (WC) Lucie Safarova (CZE) 6-2, 6-3
(4) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (LL) Elena Rybakina (RUS) 6-3, 7-6(2)
(5/WC) Dominika Cibulkova (SVK) vs. Reka-Luca Jani (HUN) 6-1, 6-4
Samantha Stosur (AUS) vs. (2) Daria Gavrilova (AUS) 6-3, 6-4

R32
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (LL) Luksika Kumkhum (THA) 6-4, 6-4
Pauline Parmentier (FRA) vs. Yafan Wang (CHN) 6-4, 7-6(8)
Qiang Wang (CHN) vs. (Q) Camilla Rosatello (ITA) 3-6, 6-1, 6-4
(7) Danielle Collins (USA) vs. Amandine Hesse (FRA) 6-1, 4-6, 6-3
(3) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Tatjana Maria (GER) 6-0, 6-0
Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. (Q) Tereza Mirdeza (CRO) 6-3, 7-6(4)
Zarina Diyas (KAZ) vs. (Q) Katarzyna Piter (POL) 6-2, 6-4
(6) Timea Babos (HUN) vs. (WC) Fiona Ferro (FRA) 6-4, 6-0

(8) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (Q) Kaia Kanepi (EST) 2-6, 7-5, 6-2
(WC) Lucie Safarova (CZE) vs. (Q) Marina Melnikova (RUS) 6-2, 4-6, 6-3
(LL) Elena Rybakina (RUS) vs. Andrea Gamiz (VEN) 6-3, 6-1
(4) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Magda Linette (POL) 4-6, 7-6(1), 6-3
(5/WC) Dominika Cibulkova (SVK) vs. (Q) Chloe Paquet (FRA) 6-4, 6-2
Reka-Luca Jani (HUN) vs. Sachia Vickery (USA) 6-3, 7-5
Samantha Stosur (AUS) vs. Sofia Kenin (USA) 6-3, 6-2
(2) Daria Gavrilova (AUS) vs. Jennifer Brady (USA) 7-6(8), 7-6(6)


ATP 250, Open Parc Auvergne-Rhône-Alpes Lyon (FRA) – Grus

Resultater (udvalgte)

Finale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Gilles Simon (FRA) 3-6, 7-6(1), 6-1

Semifinale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-4, 5-7, 6-4
Gilles Simon (FRA) vs. Cameron Norrie (GBR) 6-1, 7-6(6)

Kvartfinale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 6-7(4), 7-6(0), 6-4
Dusan Lajovic (SRB) vs. Taylor Fritz (USA) 7-5, 6-1
Gilles Simon (FRA) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 4-6, 6-4, 7-6(5)
Cameron Norrie (GBR) vs. (2) John Isner (USA) 7-6(1), 6-4

1/8-finale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-2, 6-4
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. Calvin Hemery (FRA) 7-6(4), 6-3
Taylor Fritz (USA) vs. (3) Jack Sock (USA) 7-6(6), 6-2
Dusan Lajovic (SRB) vs. (Q) filip Horansky (SVK) 6-4, 7-5

Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (LL) Federico Coria (ARG) 6-2, 6-3
Gilles Simon (FRA) vs. (LL) Joris De Loore (BEL) 7-6(3), 6-2
Cameron Norrie (GBR) vs. Maximilian Marterer (GER) 6-1, 6-4
(2) John Isner (USA) vs. Radu Albot (MDA) 7-6(3), 6-3

R32
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (Q) LasloDjere (SRB) 7-6(3), 6-7(4), 6-3
Calvin Hemery (FRA) vs. (WC) Corentin Moutet (FRA) 6-7(4), 7-5, 6-4
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. (5/WC) Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 4-6, 6-1
Dusan Lajovic (SRB) vs. Horacio Zeballos (ARG) 6-4, 6-2
Taylor Fritz (USA) vs. Matthew Ebden (AUS) 6-4, 6-2
(Q) Filip Horansky (SVK) vs. (7) Joao Sousa (POR) 6-4, 3-6, 6-4

(LL) Federico Coria (ARG) vs. Nicolas Kicker (ARG) 4-6, 6-1, 7-5
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (WC) Gregoire Barrere (FRA) 6-2, 6-3
Gilles Simon (FRA) vs. (Q) Jordi Samper-Montana (ESP) 6-4, 6-2
Maximillian Marterer (GER) vs. (6) Gael Monfils (FRA) 2-6, 6-4, 6-4
Cameron Norrie (GBR) vs. (Q) Jose Hernandez-Fernandez (DOM) 7-6(5), 6-1
Radu Albot (MDA) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-7(7), 7-5, 6-4


ATP 250, Banque Eric Sturdza Geneva Open (SUI) – Grus

Resultater (udvalgte)

Finale
Marton Fucsovics (HUN) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-2, 6-2

Semifinale
Marton Fucsovics (HUN) vs. Steve Johnson (USA) 2-6, 6-4, 6-1
Peter Gojowczyk (GER) vs. (2/WC) Fabio 2-6,(ITA) 6-4, 6-4

Kvartfinale
(6) Steve Johnson (USA) vs. Guido Pella (ARG) 6-3, 6-4
Marton Fucsovics (HUN) vs. (3/WC) Stan Wawrinka (SUI) 6-4, 6-0
Peter Gojowczyk (GER) vs. (7) Andreas Seppi (ITA) 6-3, 6-7(3), 6-3
(2/WC) Fabio Fognini (ITA) vs. Tennys Sandgren (USA) 7-6(3), 7-6(5)

1/8-finale
Guido Pella (ARG) vs. (1) Sam Querrey (USA) 7-5, 6-7(6), 7-6(4)
(6) Steve Johnson (USA) vs. (Q) Lukas Rosol (CZE) 6-4, 4-6, 6-3
(3/WC) Stan Wawrinka (SUI) vs. Jared Donaldson (USA) 6-3, 6-4
Marton Fucsovics (HUN) vs. Frances Tiafoe (USA) 7-6(5), 6-4

(7) Andreas Seppi (ITA) vs. (Q) Bernabe Zapata Miralles (ESP) 7-5, 6-3
Peter Gojowczyk (GER) vs. (4/WC) David Ferrer (ESP) 6-2, 6-4
Tennys Sandgren (USA) vs. Mirza Basic (BIH) 6-3, 6-2
(2/WC) Fabio Fognini (ITA) vs. (Q) Noah Rubin (USA) 6-7(5), 6-2, 6-2

R32
Guido Pella (ARG) vs. (Q) Dominik Koepfer (GER) 6-3, 6-4
(Q) Lukas Rosol (CZE) vs. Jiri Vesely (CZE) 2-6, 7-6(5), 7-6(4)
(6) Steve Johnson (USA) vs. Marius Copil (ROU) 7-6(4), 6-3
Jared Donaldson (USA) vs. Denis Istomin (UZB) 5-7, 6-4, 6-0
Frances Tiafoe (USA) vs. Ray Harrison (USA) 3-6, 7-6(5), 6-4
Marton Fucsovics (HUN) vs. (5) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-1, 6-2

(7) Andreas Seppi (ITA) vs. Marco Cecchinato (ITA) 7-5, 6-4
(Q) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. Florian Mayer (GER) 6-3, 6-2
Peter Gojowczyk (GER) vs. Ivo Karlovic (CRO) 7-6(4), 4-6, 7-6(1)
Mirza Basic (BIH) vs. (8) Mischa Zverev (GER) 5-7, 6-3, 6-4
Tennys Sandgren (USA) vs. (PR) Andreas Haider-Maurer (AUT) 1-6, 6-1, 6-0
(Q) Noah Rubin (USA) vs. Marcos Baghdatis (CYP) vs. 7-6(4), 6-4


Grand Slam, French Open, Kvalifikation

Resultater Women’s singles (udvalgte)

QFi:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. (21) Ysaline Bonaventure (BEL)
Francesca Schiavone (ITA) vs. (10) Evgeniya Rodina (RUS)

Q64:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Francesca Di Lorenzo (USA) 6-2, 6-4
Rebecca Sramkova (SVK) vs. Diane Parry (FRA) 7-6(6), 6-0
Martina TREVISAN (ITA) vs. Marta KOSTYUK (UKR) 6-3, 6-3

Q128:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Misaki Doi (JPN) 6-3, 6-0
Diane Parry (FRA) vs. (5) Jana Fett (CRO) 7-6(6), 1-6, 7-5
(13) Dalila Jakupovic (SLO) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-0, 2-1 Ret’d
Marta KOSTYUK (UKR) vs. Eri HOZUMI (JPN) 6-4, 4-6, 6-4

Resultater Men’s singles (udvalgte)

QFi:
Casper Ruud (NOR) vs. Alexandre Muller (FRA) 6-1, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Prajnesh Gunneswaran (IND) 6-3, 6-4
Hubert Hurkacz (POL) vs. Marco Trungelliti (ARG) 6-3, 4-6, 6-4
Carlos Taberner (ESP) vs. Oscar Otte (GER) 6-2, 2-6, 6-4

Q64:
Casper Ruud (NOR) vs. Daniel Elahi Galan (COL) 6-2, 6-4
Jaume Munar (ESP) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-3, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Facundo Bagnis (ARG) 6-2, 6-7, 6-2
Hubert Hurkacz (POL) vs. (15) Yannick Hanfmann (GER) 7-6(1), 7-6(4)
Carlos Taberner (ESP) vs. Jurgen Melzer (AUT) 3-6, 7-6(1), 6-3

Q128:
Casper Ruud (NOR) vs. (5) Thiago Monteiro (BRA) 6-3, 6-3
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Lloyd George Harris (RSA) 6-4, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Aleksandr Nedovyesov (KAZ) 0-6, 7-5, 6-1
Hubert Hurkacz (POL) vs. Hugo Grenier (FRA) 6-1, 6-4
Carlos Taberner (ESP) vs. (16) Yannick Maden (GER) 6-1, 7-5


Grand Slam, French Open, Paris – Grus

TV-dækning: Eurosport I & 2, Eurosport Player (alle baner)

Deltagere: Alle top spillere’

Spilleprogram søndag 

Court Philippe-CHATRIER – début à 11h00

Viktor TROICKI (SRB) – Grigor DIMITROV (BUL)[4]
Alizé CORNET (FRA)[32] – Sara ERRANI (ITA)
Lucas POUILLE (FRA)[15] – Daniil MEDVEDEV (RUS)
Jelena OSTAPENKO (LAT)[5] – Kateryna KOZLOVA (UKR)

Court Suzanne-LENGLEN – début à 11h00

Ajla TOMLJANOVIC (AUS) – Elina SVITOLINA (UKR)[4]
Elliot BENCHETRIT (FRA) – Gaël MONFILS (FRA)[32]
Qiang WANG (CHN) – Venus WILLIAMS (USA)[9]
Ricardas BERANKIS (LTU) – Alexander ZVEREV (GER) [2]

Court 1 – début à 11h00

Kurumi NARA (JPN) – Barbora STRYCOVA (CZE) [26]
Kei NISHIKORI (JPN) [19] – Maxime JANVIER (FRA)
Johanna KONTA (GBR) [22] – Yulia PUTINTSEVA (KAZ)
David GOFFIN (BEL)[8] – Robin HAASE (NED)

Court 3 – début à 11h00

Madison BRENGLE (USA) – Anett KONTAVEIT (EST) [25]
Jozef KOVALIK (SVK) – Pablo CARRENO BUSTA (ESP) [10]
Francesca SCHIAVONE (ITA) – Viktoria KUZMOVA (SVK)
Federico DELBONIS (ARG) – Thomaz BELLUCCI (BRA)

Court 6 – début à 11h00

Saisai ZHENG (CHN) – Ekaterina MAKAROVA (RUS)
Nicolas JARRY (CHI) – Jared DONALDSON (USA)
Oscar OTTE (GER) – Matteo BERRETTINI (ITA)
Magdalena FRECH (POL) – Ekaterina ALEXANDROVA (RUS)

Court 7 – début à 11h00

Damir DZUMHUR (BIH)[26] – Denis KUDLA (USA)
Jennifer BRADY (USA) – Amandine HESSE (FRA)
Ivo KARLOVIC (CRO) – Corentin MOUTET (FRA)
Magda LINETTE (POL) – Zarina DIYAS (KAZ)

Court 9 – début à 11h00

Petra MARTIC (CRO) – Yafan WANG (CHN)
Martin KLIZAN (SVK) – Laslo DJERE (SRB)
Guido ANDREOZZI (ARG) – Taylor FRITZ (USA)
Alexandra DULGHERU (ROU) – Christina MCHALE (USA)

Court 18 – début à 11h00

Grégoire BARRERE (FRA) – Radu ALBOT (MDA)
Arantxa RUS (NED) – Sloane STEPHENS (USA)[10]
Fernando VERDASCO (ESP) [30] – Yoshihito NISHIOKA (JPN)
Chloé PAQUET (FRA) – Pauline PARMENTIER (FRA)

Women’s singles (udvalgte)

R128: (følger..)

Men’s singles (udvalgte)

R128: (følger..)


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 21)

Loughborough (GBR) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32: [8] (548) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (616) Remi Boutillier (FRA) 6-7(2), 7-6(10), 6-1
Q16: Frederik Løchte Nielsen vs. (881) Simon Carr (IRL) 6-3, 6-4
QFi: Frederik Løchte Nielsen vs. (838) Johannes Haerteis (GER) 7-6(2), 6-1

Singles hovedturnering

R32: (Q) (548) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. [7] (277) David Guez (FRA) 2-6, 4-6 (tirsdag)

Finale: (8) Hiroki Moriya (JPN) vs. (WC) James Ward (GBR) – søn NB 1400cet

Doubles

1/8-finale: (4) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Joe Salisbury (GBR) vs. Scott Clayton/Luke Johnson (GBR) 6-1, 6-1
Kvartfinale: Løchte/Salisbury vs. Julian Ocleppo/Andrea Vavassori (ITA) 5-7, 6-0, [10-8]
Semifinale: Løchte/Salisbury vs. Nathaniel Lammons (USA)/Robert Galloway (USA) 7-6(6), 7-6(5)

Finale: Løchte/Salisbury vs. (3) Luke Bambridge/Jonny O’Mara (GBR) – søn 1200

Mestre (ITA)

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32: [4] (326) Federico Gaio (ITA) vs. (372) Mikael Ymer (SWE) 6-2, 6-3


Uge 22

Vicenza (ITA)

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32: (344) Gianluca Mager (ITA) vs. (369) Mikael Ymer (SWE) 1-6, 6-4, 6-1

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 21)

$15.000, Hammamet Open (TUN) – Grus

Singles kvalifikation

QFi: [2] (1213) Olga Helmi (DEN) – bye

Singles hovedturnering

R32: (Q) (1213) Olga Helmi (DEN) vs. (1008) Miriana Tona (ITA) 1-6, 0-6 (onsdag)

Doubles

1/8-finale:
Olga Helmi (DEN)/Maria Vittoria Viviani (ITA) vs. Brittany Collens (USA)/Celine Fritsch (GER) 1-4 Ret’d (onsdag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 21)

Grade A, 59th Trofeo Bonfiglio – Campionati Internazionali d’Italia Juniores, Milan (ITA) – Grus

Girls singles hovedturnering

R64:
[5] (11) Clara Tauson (DEN) vs. (38) Sada Nahimana (BDI) 6-2, 6-2

R32:
Clara Tauson vs. (39) Ana Makatsaria (GEO) 6-1, 6-3

1/8-finale:
Clara Tauson vs. [12] (22)Joanna Garland (TPE) 6-4, 6-4

Kvartfinale:
Clara Tauson vs. [1] (4) Xin Yu Wang (CHN) 6-4, 7-6(9)

Semifinale:
Clara Tauson vs. [9] (17) Yuki Naito (JPN) 2-6, 6-7(4), 3-6
[13] (24) Eleonora Molinaro (LUX) vs. [7] (14) Elisabetta Cocciaretto (ITA) 7-6(3), 2-6, 7-6(4)

Finale:
[9] (17) Yuki Naito (JPN) vs. [13] (24) Eleonora Molinaro (LUX) – søndag

Girls doubles

R32:
(3) Clara Tauson (DEN)/Eleonora Molinaro (LUX) vs. Mariam Dalakishvili (GEO)/Ania Hertel (POL) 6-3, 6-3

1/8-finale:
Tauson/Molinaro vs. Gergana Topalova (BUL)/Daniela Vismane (LAT) 6-3, 6-0

Kvartfinale:
Tauson/Molinaro vs. (7) Sofya Lansere/Kamilla Rakhimova (RUS) 6-4, 6-3

Semifinale:
Caty Mcnally (USA)/Leonie Kung (SUI) vs. Marion Leonard (FRA)/Lenka Stara (SVK) 7-5, 6-0
Tauson/Molinaro vs. (2) Yuki Naito/Naho Sato (JPN) 5-7, 2-6

Finale: (2) Yuki Naito/Naho Sato (JPN)  vs. Caty Mcnally (USA)/Leonie Kung (SUI) – søndag

Livescore på “Tennis-Ticker” – http://scores.tennisticker.de/ita/sb.html?tournid=3694


Grade 2, Alfa TI Cup, Budapest (HUN) – Grus

Boys singles hovedturnering

R32:
(121) Luciano Tacchi (ARG) vs. [5] (88) Peter Makk (HUN) 6-7(4), 7-6(4), 6-2
(119) Axel Nefve (USA) vs. (165) Eric Vanshelboim (UKR) 6-2, 6-4
(LL) (469) Janos Fekete (SVK) vs. (WC) (1000) Dominik Buzonics (HUN) 6-0, 6-0
[4] (87) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (Q) (908) Alex Bancila (USA) 6-1, 4-6, 6-2

1/8-finale:
(121) Luciano Tacchi (ARG) vs. (119) Axel Nefve (USA) 6-1, 6-3
Holger Rune vs. (LL) (469) Janos Fekete (SVK) 6-3, 7-5

Kvartfinale:
Holger Rune vs. (121) Luciano Tacchi (ARG) 7-5, 3-6, 6-2
(109) Henry Von Der Schulenburg (SUI) vs. [6] (97) Eliot Spizzirri (USA) 7-5, 6-3

Semifinale
[7] (103) Gauthier Onclin (BEL) vs. Evzen Holis (CZE) 6-2, 4-6, 6-3
Holger Rune vs. (109) Henry Von Der Schulenburg (SUI) 4-6, 6-7(4)

Finale
(109) Henry Von Der Schulenburg (SUI) vs. [7] (103) Gauthier Onclin (BEL) 6-3, 7-6

Girls singles hovedturnering

R32:
(107) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) (544) Eleonora Alvisi (ITA) 6-1, 6-2
(Q) Oana Smaranda Corneanu (ROU) vs. [7] (96) Sinja Kraus (AUT) 6-2, 7-5

1/8-finale:
(107) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) Oana Smaranda Corneanu (ROU) 4-6, 1-6

Boys doubles

1/8-finale:
Eric Vanshelboim (UKR)/James Story (GBR) vs. Alex Bancila/Mark Mandlik (USA) 6-4, 6-4
(3) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Luciano Tacchi (ARG) vs. Martins Rocens (LAT)/Alexander Shevchenko (RUS) 6-4, 6-4

Kvartfinale:
(1) Louis Herman/Gauthier Onclin (BEL) vs. Vanshelboim/Story 6-3, 3-6, [10-5]
Rune/Tacchi vs. (WC) Dominik Buzonics/Zsombor Velcz (HUN) 6-2, 5-7, [14-12]

Semifinale:
Mate Voros/Mark Keki (HUN) vs. (1) Louis Herman/Gauthier Onclin (BEL) 6-3, 6-2
Rune/Tacchi vs. (2) Axel Nefve/William Woodall (USA) 6-3, 2-6, [10-5]

Finale:
Rune/Tachi vs. Mate Voros/Mark Keki (HUN) 3-6, 3-6

Girls doubles

1/8-finale:
(4) Hannah Viller Møller (DEN)/Niluka Madurawe (USA) vs. (A) Adrienn Horvath/Reka Szalai (HUN) 6-3, 6-2

Kvartfinale:
Møller/Madurawe vs. Melania Delai (ITA)/Andjela Skrobonja (SRB) 3-6, 0-6 (torsdag)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage