Fruens Bøge Tennisklub er i denne uge vært for en ITF Grade 4 turnering, hvor flere danske spillere kan få en fornemmelse af, hvad der skal til for at være med på internationalt niveau

Det er ofte blevet påpeget, at der er alt for få internationale turneringer i Danmark, og derfor er det relativt få danske spillere, der jævnligt deltager i internationale turneringer.
I denne uge har mange danske juniorer fået en sådan mulighed, da Fruens Bøge Tennisklub i Odense afvikler ITF Grade 4 turneringen FBT Int. Junior Challenge 2016.

Flere af de spillere, som endnu ikke har større erfaring i ITF sammenhæng, har i weekenden deltaget i kvalifikationen, hvor det blev til 3 danske sejre i 1. runde i Boys singles
Nicolas Andersen vandt efter en gyserafslutning 2-6, 6-0, 7-6(5) over Ron Mansdorf (ISR), der havde wildcard.
Christian Damgaard Qvist vandt over David Kciuk (GER) 6-0, 6-2. Begge havde wildcard
Haris Huskic havde ligeledes wildcard, og han vandt over Max Ashley (AUS) 6-2, 6-0.

Eneste danske nederlag i 1. runde hos drengene var, da Jonas Salem (GBR) vandt over Marcus Wognsen 6-0, 6-1.
Desuden var flere spillere oversiddere, og de var derved sammen med de 3 førnævnte danske vindere videre til selve kvalfinalerne, hvor Christian Damgaard Qvist som den eneste formåede at kæmpe sig videre til hovedturneringen, da han vandt en ægte gyser 6-0, 6-7(4), 7-5 over Mario Gerasimoski (MKD), der ligesom danskeren havde wildcard.

De øvrige resultater for de danske spillere i kvalfinalerne blev
[1] (1721) Pierre Delage (FRA) vs. Martin Nygaard (DEN) 6-0, 6-2
(WC) Rikhardt Bierman (RSA) vs. [2] (1871) Troels Andersen (DEN) 6-4, 4-6, 6-3
[3] (1871) Roni Rikkonen (FIN) vs. Nicolas Andersen (DEN) 7-6(5) Ret’d
[4] Remy Alexander Johansen (NOR) vs. Rasmus Okkels Jensen (DEN) 6-3, 6-0
Karlo Kranic (CRO) vs. [6] (2075) William Gormsen (DEN) 6-2, 6-0
(WC) Jason Sormunen (FIN) vs. (WC) Haris Huskic (DEN) 6-3, 6-1

I Girls singles var bevirkede deltager antallet, at der kun var finalerunden i kvalifikationen, hvor flere af deltagerne endda gik direkte videre til hovedturneringen, hvilket var tilfældet for den ene af de to danske deltagere, Michala Bach Christensen.
Cecillia Giselle Lee var eneste dansker, som kom i kamp i kvalifikationen, hvor hun tabte til Anita Gavran (AUT), men Cecillia kom dog med i hovedturneringen som Lucky Loser.

Mange danskere videre til 2. runde

Udover de førnævnte er mange danske spillere direkte inde i hovedturneringen, hvor de fleste kampe i 1. runde blev afviklet mandag.
Desuden kom både Rasmus Okkels Jensen, Troels Andersen og Haris Huskic med som Lucky Loser.

I Boys singles måtte flere forlade turneringen efter disse resultater
[11] (518) Marcus Anker Aarthun Sulen (NOR) vs. (WC) Philip Qvist Hyldedal (DEN) 6-1, 6-4
[6] (481) Stijn Slump (NED) vs. (LL) Rasmus Okkels Jensen (DEN) 6-0, 6-0
(Q) (1871) Roni Rikkonen (FIN) vs. (WC) Noah Svenningsen Holmvang (DEN) 6-2, 6-2
[12] (558) Aaron Schmid (SUI) vs. (WC) Jesper Andi Jørgensen (DEN)
(796) Lodewijk Weststrate (NED) vs. (Q) Christian Damgaard Qvist (DEN) 6-3, 6-2
(1056) Maximilian Gatev (SUI) vs. (WC) Julius Kristensen (DEN) 6-3, 6-4
[15] (570) Damien Wenger (SUI) vs. (WC) Adam Larsen (DEN) 6-1, 6-2
(934) Garrett Johns (USA) vs. (LL) Haris Huskic (DEN) 6-1, 6-1
[2] (358) Ien Schouten (NED) vs. (WC) Emil Henriksen (DEN) 6-2, 6-0

Der var dog også flere danskere videre til 2. runde, hvor KBs ukrainer Eric Vanshelboim også er med.
(1031) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (LL) Mario Gerasimoski (MKD) 7-6(2), 6-1
(777) Kasper E. Elsvad (DEN) vs. (1407) Lukas Vontobel (SUI) 7-5, 6-1
(WC) Mads Tagesen (DEN) vs. [7] (484) Christian Linge (NOR) 4-1, Ret’d
(WC) Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. (1244) Raoul Hasselerharm (NED) 6-1, 6-1
[5] (466) Patrick Kristensen (DEN) vs. Jason Sormunen (FIN) 3-6, 6-3, 6-3

Desuden var der et enkelt rent dansk opgør, hvor (1135) Romeo Midtgaard Jivraj vandt over (1871) Troels Andersen (DEN) 6-1, 6-2.

I Girls singles mangler flere 1. runde-kampe, men disse resultater betyder, at foreløbig har to danske piger forladt turneringen efter 1. runde
(WC) Matilda Lenngren (SWE) vs. (1426) Mille Elsborg (DEN) 7-6(3), 6-2
[15] (924) Lilly Elida Haseth (NOR) vs. (LL) Cecillia Giselle Lee (DEN) 6-2, 6-4

Hannah Viller Møller er seedet 4, og derfor er hun oversidder og videre til 2. runde.
Clara Tauson er seedet 9, og hun vandt ubesværet 6-1, 6-1 over  (2020) Ellen Ashley (AUS).
Linnea Sophie Dissing Fristam er også videre til 2. runde efter sejr over 6. seedede (494) Sophia Derivan (IRL).
Det samme er Emilie Hansen efter sejr over 8. seedede (507) (Lillian Gabrielsen (NOR) 6-4, 6-4

Andre danske vindere i 1. runde
(1135) Mathilde Tranberg (DEN) vs. (LL) Hedda Hakala (FIN) 6-1, 6-3
(WC) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. (1106) Daria Frayman (RUS)
(WC) Camilla Flintholm Jensen (DEN) vs. Milica Kostic (SRB) 6-1, 6-4