7 af de danske piger er videre til 1/8-finalen, mens 1. seedede Sebastian Grundtvig er eneste dansker, der overlevede 1. runde hos drengene. KBs Eric Vanshelboim er også videre

Efter 1. runde ved Grade 4 turneringen Copenhagen Winter Cup i KB, kan man med rette tale om “mandefald” – eller rettere “drengefald” – i Boys singles, hvor det kun lykkedes for  en enkelt dansk spiller at avancere til 1/8-finalen, hvilket til gengæld skete i overbevisende stil, da 1. seedede 15-årige Sebastian Grundtvig vandt sikkert 6-1, 6-4 over Mathias Gavelin (SWE), der med 3 overbevisende sejre var gået videre fra kvalifikationen.

Sebastian Grundtvig
Sportsfotograf.com – Sebastian Grundtvig

Udtrykket “drengefald” passer måske bedste på de to yngste deltagere, 13-årige Holger Vitus Nødskov Rune og Elmer Møller, som begge mødte 3-4 år ældre seedede modstandere fra morgenstunden kl. 0900, inden Sebastian overtog bane 5 efter Holger.

Holger var ikke uden chancer mod 17. årige 5. seedede no. 347 Peter August Anker (NOR), og det var ganske lidt, der gjorde forskellen, så det blev norsk sejr 6-4, 7-5.
Holger var ikke helt oppe på samme niveau, som det var tilfældet, da han for en måned siden var i finalen i en Grade 4 turnering i Malmø, hvilket er nødvendigt for at slå de “store drenge”, som han i så fald kan spille helt op med – og endda vinde over – når han spiller helt op til sit bedste.

Holger Vitus Nødskov Rune
Sportsfotograf.com – Holger Vitus Nødskov Rune

Elmer mødte den venstrehåndede 7. seedede 16-årige Arthur Hugonenq (FRA), der hurtigt fornemmede at han med sin stærkere fysik havde kontrol over kampen, og selvom Elmer fightede bravt og fik masser af bolde i spil, var trykket fra franskmanden for massivt til, at han for alvor kunne true sin modstander, der vandt en sikker sejr 6-0, 6-1.

Både Holger og Elmer skal om kort tid til Rusland sammen med det danske U14 landshold, som er seriøse kandidater til at vinde EM indendørs med både no. 1 og no. 2 på Tennis Europes U14 rangliste.

Elmer Møller
Sportsfotograf.com – Elmer Møller

Efter Elmers kamp på bane 4 blev scenen overtaget af 16-årige Sofia Nami Samavati, der efter nederlag i kvalfinalen fik en ekstra chance som Lucky Loser, og den mulighed blev behandlet efter fortjeneste, idet Sofa vandt 6-4, 7-6(6) over no. 610) Ella Haavisto (FIN), der er en af de nordiske talentfulde spillere fra årgang 2002.

Sofia Nami Samavati
Sportsfotograf.com – Sofia Nami Samavati

Efter Sebastian Grundtvigs kamp på bane 5 trådte to andre talentfulde årgang 2002 spillere ind på arenaen, da 1. seedede Clara Tauson mødte Emma Raucanu (GBR), hvis forældre er henholdsvis af rumænsk og kinesisk afstamning.

På papiret var det måske ikke umiddelbart en afskrækkende modstander for den 1. seedede dansker, men hvis man researchede blot en lille smule, blev man hurtigt klar over, at der var tale om en yderst talentfuld spiller, der for blot en uge siden vandt en Grade 4 turnering i Hamburg, og i de 3 ITF-turneringer, som hun spillede sidste år, var 2 af dem finaleopgør.

Der var ikke spillet ret længe, inden tilskuerne til kampen måtte sande, at Clara ville få kvalificeret modstand, og hun blev specielt i 1. sæt ofte sat under pres, når der blev slået direkte vinder på returen, hvis serven ikke var skarp nok, og Clara kom også tit under pres i duellerne, og inden længe havde den britiske pige sikret sig 1. sæt 6-2.

Clara var dog væsentligt bedre med i 2. sæt, som hun efter en solid indsats vandt 6-3, og i 3. sæt blev der ikke for alvor tvivl om udfaldet, da Clara vandt kampen 2-6, 6-3, 6-1.

Clara Tauson
Sportsfotograf.com – Clara Tauson

Nogenlunde samtidig spillede 2. seedede 15-årige Hannah Viller Møller lige ved siden af Clara på bane 6 mod endnu en årgang 2002 spiller Maria Novikova (RUS), der er fyldt 15-år, og selvom hun også på papiret lignede en overkommelig opgave, kunne Hannah formentlig huske, at hun tidligere har tabt til russeren i Stavanger i en Tennis Europe turnering, så det var bestemt ikke nogen let opgave, selvom det måske kunne se sådan ud på resultat-tavlen efter 1. sæt, som Hannah vandt 6-1.

2. sæt blev langt mere jævnbyrdig, og russeren fik demonstreret, at hun mestrer spillet på et ganske fornuftigt plan, men det var alligevel Hannah, der så ud til at vinde sættet – og dermed kampen – da hun spillede sig frem til mere end 3 matchbolde, som russeren dog fik afværget, bl.a. med en netruller og en longline vinder fra baghånden, og det endte derfor alligevel med, at russeren vandt sættet efter en negle-bidende tiebreak 10-8.

En af Hannahs styrker er, at hun er mentalt stærk, og der skal mere end en håndfuld mistede matchbolde til, for at slå hende ud, og i 3. sæt viste hun sit format, da hun sikrede sig sejren 6-1, 6-7(8), 6-2.

Hannah Viller Møller
Sportsfotograf.com – Hannah Viller Møller

16-årige Rebekka La Cour Hillingsø er en af turneringens store spørgsmålstegn, idet hun ikke har spillet ITF-turneringer i et halvt års tid, hvor hun på et tidspunkt tog en “tænke-pause”, men lysten til tennis er intakt, og hvis hun rammer sit topniveau, kan hun volde store problemer for alle sine modstandere.

Den første modstander var Lissi Kubre (EST), der også er årgang 2002, og hende havde Rebekka godt styr på, da hun vandt en relativ sikker sejr 6-3, 6-2.

Rebekka La Cour Hillingsø
Sportsfotograf.com – Rebekka La Cour Hillingsø

Fotograf Kenneth Jessen fra Sportsfotograf.com var i aktion under ovennævnte kampe, og han har udvalgt ovenstående billeder, som han i første omgang har fremsendt til Tennisavisen. Senere følger formentlig et billedgalleri fra turneringen.

Senere på dagen blev spillet yderligere nogle kampe i Boys singles, hvor 17-årige Jonas Schwarz, der havde vundet 3 sikre sejre i kvalifikationen, skulle forsøge at få endnu en danske spiller videre hos drengene, da han i 1. runde mødte 16-årige Roni Rikkonen (FIN).
Jonas har ikke den store internationale erfaring, da han tidligere kun har deltaget i en enkelt ITF-turnering i Rungsted Kyst sidste år, hvor han vandt 3 kampe i kvalifikationen, og derefter tabte knebent til den jævnaldrende 8. seedede no. 818 Maximillian Gatev (SUI).

Resultatet denne gang blev nogenlunde det samme, idet Jonas tabte 5-7, 4-6, men med en smule mere erfaring kunne det ligeså godt være endt med dansk sejr.

Jonas Schwarz
Foto: Sportsfotograf.com. – Jonas Schwarz

Blandt de sene kampe var endvidere opgøret mellem KB’s ukrainske spiller 15-årige Eric Vanshelboim, der vandt 7-6(0), 6-4 over Gustaf Navarp (SWE), der havde fået en ekstra chance som Lucky Loser.

Tennisspilleren Eric Vanshelboim
Foto: Sportsfotograf.com. – Eric Vanshelboim

Status efter 1. runde er således, at Sebastian Grundtvig er eneste dansker, der er videre hos drengene, mens det ser helt fornuftigt ud hos pigerne, hvor 7 er videre til 2. runde.

På EuroElites Facebook findes denne beretning om kampen, hvor no. 635 Emiliano Maggioli (ITA) vandt over kvalspilleren Oliver Andersson (SWE) 6-3, 0-6, 6-2.

Da der ikke er offentliggjort spilleplan på ITFs hjemmeside, bringes turneringsoversigten for 1/8-finalerne uden spilletider – som dog er tilføjet senere:

1/8-finale Boys singles
[1] (169) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (635) Emiliano Maggioli (ITA) – tir 2. 1200 Court 5
(749) Jack Davis (CAN) vs. [5] (347) Peter August Anker (NOR) – tir 0900 Court 7
[4] (208) Emile Hudd (GBR) vs. (1052) Lukas Ridemar (SWE) – tir 2. match Court3
(723) Jakob Groener (NOR) vs. [8] (480) Nicolo Inserra (ITA) – tir 1200 Court 6
====

[7] (449) Arthur Hugounenq (FRA) vs. 629) Eric Vanshelboim (UKR) – tir 0900 Court 5
(945) Simon Wibler (SWE) vs. [3] (190) Simen Sunde Bratholm (NOR) – tir 0900 Court 6

—-
[6] (353) Guido Marson (ITA) vs. (707) Kevin Chahoud (SWE) – tir 1200 Court 3

(1091) Roni Rikkonen (FIN) vs. (506) Marko Vejnovic (SWE) – tir 0900 Court 3

 

1/8-finale Girls singles
[1] (202) Clara Tauson (DEN) vs. (500) Chloe C. Cirotte (FRA) – tir 2. match Court 5
(671) Ekaterina Vinnik (RUS) vs. [7] (475) Lillian Gabrielsen (NOR) – tir 1200 Court 7
[3] (283) Irene Garceran (GBR) vs. (747) Rebekka La Cour Hillingsø (DEN) – tir 1200 Court 4
(WC) (1015) Olivia Gram (DEN) vs. [6] (466) Sydney Berlin (SWE) – tir 1330 Court 4
====

[8] (480) Melis Yasar (SWE) vs. (1420) Mille Elsborg (DEN) – tir 2. match Court 6
(990) Tea Pavlicic (ESP) vs. [4] (389) Helena Francati (DEN) – fir 0900 Court 4

[5] (424) Anna Loughlan (GBR) vs. (LL) (1139) Sofia Nami Samavati (DEN) – tir 2. match Court 7
(894) Marta Custic (ESP) vs. [2] (253) Hannah Viller Møller (DEN)  – tir 2. match Court 4

 

Boys Doubles

1/4-finale
[1] Peter August Anker/Simen Sunde Bratholm (NOR) vs. Jesper Andi Jørgensen/Patrick Kristensen (DEN) 3-6, 6-4, [10-5]
[4] Marko Vejnovic/Simon Wibler (SWE) vs. Fabrizio Andaloro/Emiliano Maggioli (ITA) 6-4, 6-4

[3] Arthur Hugouneno (FRA)/Raphael Loukas (GER) vs. Mathias Gavelin/Lukas Ridemar (SWE)7-5, 6-3
[2] Jack Davis (CAN)/Emile Hudd (GBR) vs. Nicolo Inserra/Jannik Sinner (ITA) 6-3, 6-2
Semifinale
[1] Peter August Anker/Simen Sunde Bratholm (NOR) vs.[4] Marko Vejnovic/Simon Wibler (SWE) – tir 1330 Court 6
[3] Arthur Hugouneno (FRA)/Raphael Loukas (GER) vs. [2] Jack Davis (CAN)/Emile Hudd (GBR) – tir 1330 Court 3

 

Girls Doubles

1/4-finale
[1] Helena Francati/Clara Tauson (DEN) vs. Ella Haavisto (FIN)/Ekaterina Vinnik (RUS) 6-2, 6-1 – tir 1330 Court 4
Marta Custic (ESP)/Maria Novikova (RUS) vs. [4] Chloe Cirotte/Karine Marion Job (FRA) 6-3, 7-5
Mille Elsborg (DEN)/Agnes Gustafsson (FRA) vs. Frida Bostrand/Therese Ekdahl (SWE) 6-4, 6-0
[2] Anna Loughlan (GBR)/Melis Yasar (SWE) vs. Irene Garceran/Tea Pavlicic (ESP) 6-3, 6-1
Semifinale
[1] Helena Francati/Clara Tauson (DEN) vs. Marta Custic (ESP)/Maria Novikova (RUS) – tir 1330 Court 4
Mille Elsborg (DEN)/Agnes Gustafsson (FRA) vs. [2] Anna Loughlan (GBR)/Melis Yasar (SWE) – tir 1330 Court 7