Slovakiets Irina Balus sikrede titlen i Girls singles efter sejre over både Vilma Krebs Hyllested og Rebecca Munk Mortensen, der til gengæld sammen vandt over slovakken og finske Stella Remander i double

Da Aarhus 1900 i sidste uge var vært ved Grade 4 turneringen ITF J4 Aarhus 2021 var TV Aarhus besøg og fik en snak med elitetræner Alan Rasmussen, der ser turneringen som en mulighed for, at unge talenter kan få en start på en international karriere ved at optjene deres første ranglistepoint, som åbner mulighed for at komme ind i turneringer i udlandet.

Alan viste rundt på anlægget, hvor den omliggende skov i de fleste tilfælde giver læ for vinden.
Anlæggets center court overholder de internationale krav til afvikling af Davis Cup, og selvom de øvrige baner ikke opfylder samme krav, er de godkendt af ITF til at afvikle turneringen, der trods de strenge corona-regler havde deltagere fra et stort antal nationer, bl.a. fra så fjerne lande som Argentina og Chile.

For 2 år siden blev turneringen gennemført i Grade 5 kategorien, men i år er niveauet hævet til Grade 4.

 

Boys singles

For at optjene rangliste-point i single kræves dog mindst en sejr i 1. runde af hovedturneringen, hvor 17-årige 7. seedede Richard Biagiotti var den eneste af de 9 danske deltagere i Boys singles, der slap videre til 1/8-finalen, hvor han mødte 15-årige Jakub Filip (CZE), der vandt 1. sæt 6-3 hvorefter Richard måtte trække sig fra kampen.

Der var 9 danske deltagere i kvalifikationen i Boys singles, hvor 17-årige Ervin Mesic som den eneste kvalificerede sig til hovedturneringen, hvor han i 1. runde mødte 2. seedede Jan Hrazdil (CZE), der vandt 6-2, 6-3.

Herunder en oversigt med resultater for de danske deltagere i Boys singles.

1/8-finale
[7] (443) Richard Biagiotti (DEN) vs.  (1163) Jakub Filip (CZE) 3-6 Ret’d

R32
(WC) (2308) Mikkel Ballisager (DEN) vs. [1] (217) Juan Manuel La Serna (ARG) 1-6, 1-6
(WC) Christopher Garde (DEN) vs. (LL) Mika Petkovic (GER) 6-3, 3-6, 1-6

(1110) Asger Emil Ildor (DEN) vs. [4] (344) Georg Eduard Israelan (GER) 2-6, 2-6
(WC) (1679) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (508) Julian Desousa (NED) 4-6, 4-6
==
[7] (443) Richard Biagiotti (DEN) vs. (972) Jeiden Saidizand (SWE) 6-1, 6-0
(WC) Nikolaj Terp Maansson (DEN) vs. [3] (287) Benjamin Ignacio Torres Fernandez (CHI) 0-6, 0-6

(LL) Oliver Steines (DEN) vs. (551) Alexander Eriksson (SWE) 2-6, 0-6
(914) Julius Kostopouos (DEN) vs. (489) David Fix (GER) 3-6, 6-3, 3-6
(Q) (1469) Ervin Mesic (DEN) vs. [2] (271) Jan Hrazdil (CZE) 2-6, 3-6

Qfi
[1] (1396) Gabriel Berner (SWE) vs. (WC) Mika Petkovic (GER) 7-6(1)
[2] (1469) Ervin Mesic (DEN) vs. (WC) Frederik Sommer Houborg (DEN) 6-1, 6-2
Gabriele Vulpitta (ITA) vs. Julian Lockl (AUT) 6-2, 6-1
Oliver Steines (DEN) vs. [5] (2182) Lukas Escher (GER) 6-2, 6-0

Q16:
Fidel Nweke (DEN) vs. [1] (1396) Gabriel Berner (SWE) 0-6, 0-6
(WC) Anton Seemann (DEN) vs. (WC) Mika Petkovic (GER) 0-6, 0-6

[2] (1469) Ervin Mesic (DEN) vs. (WC) Luka Stojanovic (DEN) 6-4, 6-1
(WC) Frederik Sommer Houborg (DEN) vs. (WC) Michele Di Pierro (ITA) 2-6, 1-6

Gabriele Vulpitta (ITA) vs. [3] (1551) Arenui Luethi (SUI) 7-5, 6-2
Niklas Jensen (DEN) vs. Julian Lockl (AUT) 6-0, 2-6, [8-10]

Oliver Steines (DEN) vs. [4] (1590) Nikolaos Sfyrakis (GRE) 6-4, 6-3
Philip Peter Carstensen (DEN) vs. [5] (2182) Lukas Escher (GER) 1-6, 1-6

Q32:
(WC) Niklas Kudsk (DEN) vs. Gabriele Vulpitta (ITA) 1-6, 0-6
Oliver Steines (DEN) vs. Tobias Van Ooijen (NED) 7-5, 4-6, [10-6]

Girls singles og doubles

Inden turneringen blev de største danske forhåbninger knyttet til 15-årige Rebecca Munk Mortensen, der var seedet 2 i Girls singles.
Efter komfortable 2-sæts sejre i de 2 første kampe, måtte Rebecca i kvartfinalen igennem 3 sæt, inden hun vandt 6-3, 5-7, 6-2 over 14-årige Camilia Samel Druz (FRA).

I semifinalen mødte Rebecca 15-årige Irina Balus (SVK), der i kvartfinalen havde vundet et tæt opgør 6-3, 6-7(2), 6-3 over 15-årige Vilma Krebs Hyllested, og slovakken vandt semifinalen 6-1, 7-5 og senere selve finalen 1-6, 6-1, 7-5 over 15-årige Tessa Johanna Brockmann (GER), der var videre fra kvalifikationen.

Udover Rebecca og Vilma var 15-årige Annelieke Saustrup Steenhuisen den eneste dansker, der slap videre fra 1. runde, hvor hun vandt 6-2, 6-0 over 16-årige Pauline Greta Bruns (GER), hvorefter hun i 1/8-finalen blev besejret 7-6(1), 6-0 af Rebecca.

De øvrige 10 danske deltagere måtte alle forlade turneringen efter 1. runde, og det samme var tilfældet i kvalifikationen for de 5 danske deltagere.

Vilma og Rebecca blev som nævnt begge besejret i Girls singles i henholdsvis kvartfinalen og semifinalen af turneringens vinder Irina Balus, men i double-rækken nåede de to danskere på billedet herover helt til tops, da de i finalen vandt over Balus og hendes finske makker Stella Remander.
Danskerne, der var seedet 2 i double, vandt 4-6, 6-3, [10-4] over det 1. seedede par.

Herunder udvalgte resultater med de danske deltagere i Girls singles og doubles.

Finale: [3] (596) Irina Balus (SVK) vs. (Q) Tessa Johanna Brockmann (GER) 1-6, 6-1, 7-5

Semifinale
(Q) Tessa Johanna Brockmann (GER) vs. (1934) Leonie Møller (GER) 6-4, 6-3
[2] (352) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [3] (596) Irina Balus (SVK) 1-6, 5-7

Kvartfinale
(Q) Tessa Johanna Brockmann (GER) vs. (1307) Berta Passola (ESP) 4-6, 6-3, 7-5
(1934) Leonie Møller (GER) vs. [4] (602) Lilly Pauline Schultz (GER) 6-4, 6-4
(1181) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [3] (596) Irina Balus (SVK) 3-6, 7-6(2), 6-3
[2] (352) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (1005) Camilia Samel Druz (FRA) 6-3, 5-7, 6-2

1/8-finale
(1307) Berta Passola (ESP) vs. [1] (327) Stella Remander (FIN) 6-4, 6-3
(Q) Tessa Johanna Brockmann (GER) vs. (1139) Zuzana Vanceelova (SVK) 6-3, 7-6(4)
[4] (602) Lilly Pauline Schultz (GER) vs. (2038) Adelisa Kahriman (SWE) 6-1, 6-0
(1934) Leonie Møller (GER) vs. [6] (812) Emilija Pranyte (LTU) 6-1, 6-4
==
(1181) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (Q) Vicky Veloso (GER) 6-1, 6-3
[3] (596) Irina Balus (SVK) vs. (Q) Sarah Hartel (GER) 6-1, 6-1
(1005) Camilia Samel Druz (FRA) vs. [5] (773) Lavinia Morreale (GER) 7-6(4), 6-2
[2] (352) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) 7-6(1), 6-0

R32
(1737) Laura Brunkel (DEN) vs. [1] (327) Stella Remander (FIN) 6-7(3), 2-6
(1091) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (1307) Berta Passola (ESP) 3-6, 2-6
(WC) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (Q) Tessa Johanna Brockmann (GER) 4-6, 1-6
(895) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (1139) Zuzana Vanceelova (SVK) 5-7 7-5, 1-6

(2824) Sara Børkop (DEN) vs. [4] (602) Lilly Pauline Schultz (GER) 5-7, 5-6 Ret’d
(1624) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (2038) Adelisa Kahriman (SWE) 3-6, 4-6
(1049) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. (1934) Leonie Møller (GER) 0-6, 2-6
[6] (812) Emilija Pranyte (LTU) vs. (2224) Nicole Lukesova (CZE) 6-1, 6-4
==
(1181) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [7] (890) Sade Scharlin (FIN) 6-4, 7-5
(WC) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (Q) Vicky Veloso (GER) 4-6, 6-2, 3-6
(WC) Freja B. Løvbjerg (DEN) vs. (Q) Sarah Hartel (GER) 6-3, 4-6, 2-6
[3] (596) Irina Balus (SVK) vs. (Q) Isabella Svahn (SWE) 6-3, 6-1

[5] (773) Lavinia Morreale (GER) vs. (1845) Didi Bredberg Canizares (USA)
(1635) Mille Mørk (DEN) vs. (1005) Camilia Samel Druz (FRA) 2-6, 3-6
Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. (980) Pauline Greta Bruns (GER) 6-2, 6-0
[2] (352) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (2829) Vasilisa Borisova (RUS) 6-0, 6-3

Qfi
Lykke Bertelsen (DEN) vs. Vicky Veloso (GER) 1-6, 1-6
Sarah Hartel (GER) vs. Victoria Kapcia (SWE) 6-2, 6-1
Anne-Sofie Ravn (DEN) vs. Tessa Johanna Brockmann (GER) 1-6, 1-6
Isabella Svahn (SWE) vs. Lilien Thieking (GER) 6-3, 6-1

Q16
Lykke Bertelsen (DEN) – bye
Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. Vicky Veloso (GER) 2-6, 4-6

Victoria Kapcia (SWE) – bye
Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) vs. Sarah Hartel (GER) 1-6, 1-6

Anne-Sofie Ravn (DEN) vs. Anna Petkovic (GER) – walkover
Tessa Johanna Brockmann (GER) vs. Alma Kahriman (SWE) 6-0, 6-1

Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. Lilien Thieking (GER) 2-6, 1-6
Mille Friis Haakonsson (DEN) vs. Isabella Svahn (SWE) 2-6, 2-6

Girls doubles

Finale: (2) Vilma Krebs Hyllested/Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (1) Stella Remander (FIN)/Irina Balus (SVK) 4-6, 6-3, [10-4]
Semifinale: (2) Vilma Krebs Hyllested/Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Cirkeline Lundberg (DEN)/Vicky Veloso (GER) 6-0, 6-3

Kvartfinale:
Cirkeline Lundberg (DEN)/Vicky Veloso (GER) vs. (3) Pauline Greta Bruns/Lilly Pauline Schultz (GER) 6-7(6), 7-6(4), [10-7]
[2] (352) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Mille Mørk (DEN)/Isabella Svahn (SWE) 6-3, 6-3

1/8-finale
Cirkeline Lundberg (DEN)/Vicky Veloso (GER) vs. Sara Børkop (DeN)/Emilija Pranyte (LTU) 7-5, 6-2
Mille Mørk (DEN)/Isabella Svahn (SWE) vs. Divine Dasam Nweke (DEN)/Zuzana Vancelova (SVK) 6-4, 6-4
[2] (352) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Zoe Du Pasquier Jensen (DeN)/Sade Scharlin (FIN) 6-1, 6-3

Samtlige resultater findes på https://www.itftennis.com/en/tournament/j4-aarhus/den/2021/j-g4-den-01a-2021/draws-and-results/