Ugens græsturneringer er sidste chance for at finpudse kampformen inden Wimbledon for Frederik Løchte og Franko Skugor i Eastbourne og for Clara Tauson i Bad Homburg, mens Mikael Torpegaard spiller kval. Holger Rune fortsætter på grus i Milan

Når Wimbledon indledes om en uge er der dansk deltagelse i både Women’s singles med Clara Tauson og Men’s doubles med Frederik Løchte Nielsen.
Clara når dog ikke at få mere end en enkelt kamp på græs som optakt, idet hun kun valgte at deltage i en enkelt turnering på græs som optakt til Wimbledon, og den manglende kampform var til at få øje på, da hun mandag i 1. runde ved WTA 250 i Bad Homburg mødte no. 90 Anna Blinkova (RUS), hvis større sikkerhed på underlaget sikrede hende sejren 7-6(4), 4-6, 6-2.

Clara Tauson
© 2021 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Clara Tauson

Kampen blev ekstraordinært vist på TV 2 Sport, der ellers først får signal fra Bad Homburg fra onsdag, og derfor blev en ekstra sidegevinst, at TV 2 Sport kunne vise flere live kampe fra Tyskland mandag, hvor det oprindeligt var planen at vise kampe fra WTA 500 i Eastbourne, hvor vedvarende regn forsinkede programmet.

TV 2 Sport viser dog badminton tirsdag-onsdag, hvor både ATP og WTA-kampe fra Eastbourne henvises til TV 2 Play, hvorimod kampe fra ATP 250 Mallorca vises på TV 2 Sport X.
Fra torsdag vises – iflg. TV-guiden – kampe fra Eastbourne på TV 2 Sport (WTA) og TV 2 Sport X (ATP), mens både WTA 250 Bad Homburg og ATP 250 Mallorca kan følges på TV 2 Play.
Alle WTA kampe vises desuden på WTATV.com og på Tennistv.com kan ATP single kampe fra Center Court på Mallorca samt på både Center og Court 1 i Eastbourne følges.

Frederik Løchte Nielsen
Foto: Tennisavisen – Frederik Løchte Nielsen ved Wimbledon 2019

Frederik Løchte møder frem til Wimbledon med flere græskampe som optakt, idet han for 2 uger siden spillede double ved ATP 250 i Stuttgart sammen med Jean-Julien Rojer, og i sidste uge deltog han ved ATP 500 i Halle sammen med Franko Skugor (CRO), som han også spiller sammen med i denne uges ATP 250 turnering i Eastbourne, og ved Wimbledon i næste uge.
I begge førnævnte turneringer måtte Løchte dog forlade turneringen efter 1. runde, og det kræver formentlig en ekstraordinær indsats at få brudt stimen af nederlag, idet modstanderne i 1. runde tirsdag bliver 3. seedede Rajeev Ram (USA) og Joe Salisbury (GBR), der både var finalister ved Australian Open og ATP 1000 i Rom.

Mikael Torpegaard
© KJSelekta.dk – Mikael Torpegaard ved Davis Cup i Holbæk 2020

Danmark kan få endnu en deltager ved Wimbledon, men det kræver at Mikael Torpegaard vinder 3 kampe i kvalifikationen, hvor han skulle have mødt no. 165 Mohamed Safwat (EGY) i mandagens 1. kvalrunde, men på grund af regn bliver kampen først spillet tirsdag, hvor der ligeledes tages hul på kvindernes kvalifikation til Wimbledon.

Både Løchtes og Torpegaards kampe forventes vist på livestream fra Bet365, Unibet og Oddset.

Oeiras 4 2021
ALL RIGHTS RESERVED 2021@SARAHAWKKK – FPTénis – Holger Vitus Nødskov Rune

Da de fleste spillere omkring top 100-230 på ATP-ranglisten deltager i kvalifikationen til Wimbledon, er der i denne uge kun en enkelt ATP Challenger turnering, som afvikles på grus i Milan.
Holger Vitus Nødskov Rune var tilmeldt på baggrund af sin tidligere rangering som no. 291, som efter en række afbud viste sig at række til direkte adgang til hovedturneringen.
Da seedningen ved lodtrækningen er baseret på sidste uges rangliste, hvor Holger var avanceret til no. 231, bliver Holger for første gang nogensinde seedet i en ATP Challenger, idet han er seedet 2 i turneringen, hvor 1. seedede er no. 103 Federico Corio (ARG), der lidt uventet har valgt at spille en grusturnering i ugen før Wimbledon.

Holger møder tirsdag i 1. runde Tung-lin Su (TPE), der i 4 af de seneste 5 Challenger turneringer er sendt ud i 1. runde.
Alle kampe fra ATP Challenger kan følges på Livestream.com/ATP.

W15 Monastir: Ihærdighed og fortsat fremskridt belønnes med første professionelle titel til Olga Helmi

Efter at Olga Helmi for en måned siden vandt sin første professionelle titel ved W15 i Monastir, forsøger hun i denne uge at kvalificere sig til næste kategori W25 i Porto, hvor hun indledte kvalifikationen med at uddele 3 “æg” på stribe, da hun i 1. kvalrunde vandt 6-0, 6-0 over Barbara Balancho (POR) og derefter 6-0, 7-5 over Olga Parres Azcoitia (ESP).
Tirsdag møder hun i kvalfinalen no. 482 Melanie Stokke (NOR).

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe lørdag 26. juni

Billeder (facebook-opslag): Holger Rune (Foto: 2021@SARAHAWKKK – FPTénis)
Anett Kontaveit, Jelena Ostapenko

====

WTA 500/ATP 250, Eastbourne
WTA: WTATV.com, TV 2 Sport
ATP: Tennistv.com & TV 2 Sport X

Centre Court – start 1330cet
Anett Kontaveit (EST) vs. (WC) Jelena Ostapenko (LAT – W
NB 1530: (2) Alex De Minaur (AUS) vs. (4) Lorenzo Sonego (ITA) – M

====

WTA 250, Bad Homburg – WTATV.com, TV 2 Play

Centre Court – start 1300
(4) Angelique Kerber (GER) vs. Katerina Siniakova (CZE)
(1) D. Jurak/A. Klepac vs. (2) N. Kichenok/R. Olaru

====

ATP 250, Mallorca – Tennistv.com, TV 2 Play

Center Court – NB 1600
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. Sam Querrey (USA)

====

ATP Challenger – Livestream.com/ATP

Milan

Centre Court – start 1330
[2] (231) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [8] (260) Gian Marco Moroni (ITA)
NB 1700: [1] (103) Federico Coria (ARG) vs. (262) Hugo Grenier (FRA)

====

DM semifinaler – Rødovre Tennisklub

Bane 3 – start 1000
(4) Philip Hjorth vs. (5) Sebastian Grundtvig – HS
NB 1215: (1) P. Hjorth/J. Zacho Larsen vs. (4) A. Kønigsfeldt/C. Kønigsfeldt – HD

Bane 5 – start 1000
(1) Simon Friis Søndergaard vs. (3) Valdemar Frederik Pape – HS
NB 1215: (1) H. Viller Møller/Kromann vs. E. Vesten Håkansson/Kristensen – MD

Bane 6 – start 1000
(1) Sofia Nami Samavati vs. (3) Hannah Viller Møller – DS
NB 1430: (3) M.J. Mørk/M. Tranberg vs. (2) E. Vesten Håkansson/H. Viller Møller – DD

Bane 7 – start 1000
(4) Rebecca Munk Mortensen vs. Berta Passola – DS
NB 1145: Z. Du Pasquier JEnsen/C. Ellegaard vs. (4) S. Alipieva/K. Laursen – DD
NB 1430: K. Gade Krüger/C.A. Shalmi vs. (2) A. Grinderslev/P. Kristensen – HD

Finaler søndag kl. 1000 Sport Live

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores

====


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, Svenske 


WTA Tour – ATP Tour (Uge 25) 

Kvalifikation, Wimbledon (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet-1 time

TV-dækning: Bet365/Unibet/Oddset

Resultater Women (udvalgte)

Q64
(1) Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. Panna Udvardy (HUN) 6-4, 3-6, 6-2
Danielle Lao (USA) vs. (2) Viktoriya Tomova (BLR) 6-1, 2-6 6-4
Urszula Radwanska (POL) vs. (18) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-3, 7-5
Storm Sanders (AUS) vs. Aleksandra Krunic (SRB)
(31) Clara Burel (FRA) vs. Sachia Vickery (USA)

Q128
(1) Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. En Shuo Liang (TPE) 6-4, 3-6, 6-4
(2) Viktoriya Tomova (BLR) vs. Irene Burillo Escorihuela (ESP) 6-2, 6-2
Storm Sanders (AUS) vs. (3) Sara Errani (ITA) 3-6, 7-6(2), 6-1
Monica Niculescu (ROU) vs. Ulrikke Eikeri (NOR) 6-3, 6-3

Resultater Men (udvalgte)

Q128:
(210) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (165) Mohaed Safwat (EGY) 5-7, 6-3, 5-7
(182) Elias Ymer (SWE) vs. (225) Tatsuma Ito (JPN) 3-6, 4-6


WTA 500, ATP 250 Viking International, Eastbourne (GBR) – Græs

TV-dækning:
Women: WTATV.com, TV 2 Sport/Play
Men: Tennistv.com, TV 2 Sport X/Play

Womens singles

Finale: (WC) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Anett Kontaveit (EST) 6-3, 6-3

Semifinale
Anett Kontaveit (EST) vs. (Q) Camila Giorgi (ITA)  5-4 Ret’d
(WC) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Elena Rybakina (KAZ) 6-4, 6-1

Kvartfinale
(Q) Camila Giorgi (ITA) vs. (1) Aryna Sabalenka (BLR) 7-6(5), 0-6, 6-4
Anett Kontaveit (EST) vs. (Q) Viktorija Golubic (SUI) 2-6, 7-6(2), 7-5
(WC) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Daria Kasatkina (RUS) 1-6, 7-5, 6-2
Elena Rybakina (KAZ) vs. (LL) Anastasija Sevastova (LAT) 2-6, 7-6(7), 7-6(5)

1/8-finale
(1) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Alison Riske (USA) 6-1, 6-4
(Q) Camila Giorgi (ITA) vs. (LL) Shelby Rogers (USA) 6-3, 4-6, 6-2
Anett Kontaveit (EST) vs. (3) Bianca Andreescu (CAN) 6-3, 6-3
(Q) Viktorija Golubic (SUI) vs. (6) Belinda Bencic (SUI) 6-4, 6-4
==
(WC) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Ons Jabeur (TUN) 5-7, 6-4, 6-3
Daria Kasatkina (RUS) vs. (4) Iga Swiatek (POL) 4-6, 6-0, 6-1
(LL) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Cori Gauff (USA) 4-6, 7-5, 6-2
Elena Rybakina (KAZ) vs. (2) Elina Svitolina (UKR) 6-4, 7-6(3)

R32
(1) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Bernarda Pera (USA) 6-3, 6-4
Alison Riske (USA) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 6-3, 6-4
(LL) Shelby Rogers (USA) vs. Kiki Bertens (NED) 6-1, 7-5
(Q) Camila Giorgi (ITA) vs. (5) Karolina Pliskova (CZE) 2-6, 6-2, 6-2

(3) Bianca Andreescu (CAN) vs. (Q) Christina McHale (USA) 6-4, 2-6, 6-2
Anett Kontaveit (EST) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-4, 3-6, 6-3
(Q) Viktorija Golubic (SUI) vs. Samanta Stosur (AUS) 6-2, 6-3
(6) Belinda Bencic (SUI) vs. Petra Martic (CRO) 6-1, 6-3
==
(WC) Jelena Ostapenko (LAT) vs. (8) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-1, 6-3
Ons Jabeur (TUN) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-3, 7-6(4)
Daria Kasatkina (RUS) vs. (Q) Vera Zvonareva (RUS) 7-5, 2-2 Ret’d
(4) Iga Swiatek (POL) vs. Heather watson (GBR) 6-3, 6-7(4), 7-5

Cori Gauff (USA) vs. (7) Elise Mertens (BEL) 0-6, 7-6(4), 7-5
(LL) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (Q) Marta Kostyuk (UKR) 6-1, 6-7(6), 6-4
Elena Rybakina (KAZ) vs. Harriet Dart (GBR) 6-2, 6-7(5), 6-4
(2) Elina Svitolina (UKR) vs. Paula Badosa (ESP) 4-6, 6-1, 7-6(1)


Mens singles

Finale: (2) Alex De Minaur (AUS) vs. (4) Lorenzo Sonego (ITA) 4-6, 6-4, 7-6(5)

Semifinale
(4) Lorenzo Sonego (ITA) vs. (LL) Max Purcell (AUS) 6-1, 3-6, 6-1
(2) Alex De Minaur (AUS) vs. (LL) Soonwoo Kwon (TPE) 6-3, 7-6(2)

Kvartfinale
(LL) Max Purcell (AUS) vs. (LL) Andreas Seppi (ITA) 6-4, 1-6, 6-4
(3) Lorenzo Sonego (ITA) vs. (8) Alexander Bublik (KAZ) 6-1, 7-5
(LL) Soonwoo Kwon (TPE) vs. (Q) Ilya Ivashka (BLR) 6-4, 7-5
(2) Alex De Minaur (AUS) vs. Vasek Pospisil (CAN) 6-4, 6-4

1/8-finale
(LL) Max Purcell (AUS) vs. (1) Gael Monfils (FRA) 6-4, 5-7, 6-4
(LL) Andreas Seppi (ITA) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 6-2, 6-3
(3) Lorenzo Sonego (ITA) vs. John Millman (AUS) 6-4, 6-2
(8) Alexander Bublik (KAZ) vs. Egor Gerasimov (BLR) 6-2, 6-2
==
(Q) Ilya Ivashka (BLR) vs. Alexei Popyrin (AUS) 6-7(5) 7-5, 6-3
(LL) Soonwoo Kwon (TPE) vs. Marton Fucsovics (HUN)  7-6(4), 6-7(4), 6-3
Vasek Pospisil (CAN) vs. (6) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 7-6(1), Ret’d
(2) Alex De Minaur (AUS) vs. (WC) Liam Broady (GBR) 6-3, 6-4

R32
(1) Gael Monfils (FRA) – bye
(LL) Max Purcell (AUS) vs. (Q) James Duckworth (AUS) 6-2, 3-6, 7-6(5)
(LL) Andreas Seppi (ITA) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 7-6(5), 6-1
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (7) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-4, 6-3

(3) Lorenzo Sonego (ITA) – bye
John Millman (AUS) vs. (WC) Jay Clarke (GBR) 6-3, 6-2
Egor Gerasimov (BLR) vs. Jo-wilfried Tsonga (FRA) 6-3, 6-4
(8) Alexander Bublik (KAZ) vs. (Q) Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-1, 6-4
==
Alexei Popyrin (AUS) vs. (LL) Norbert Gombos (SVK) 4-6, 6-4, 6-1
(Q) Ilya Ivashka (BLR) vs. (LL) Alastair Gray (GBR) 6-2, 7-6(6)
Marton Fucsovics (HUN) vs. Aljaz Bedene (SLO) 7-6(3), 3-6, 7-6(3)
(LL) Soonwoo Kwon (TPE)- bye

(6) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (Q) Mikael Ymer (SWE) 7-5, 6-1
Vasek Pospisil (CAN) vs. (WC) James Ward (GBR) 6-4, 6-4
(WC) Liam Broady (GBR) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-3, 7-6(4)
(2) Alex De Minaur (AUS) – bye

Mens doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Franko Skugor (CRO) vs. (3) Rajeev Ram (USA)/Joe Salisbury (GBR) 5-7, 3-6


WTA 250 Bad Homburg (GER) – Græs

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Sport/Play

Finale: (4) Angelique Kerber (GER) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-3, 6-2

Semifinale
(4) Angelique Kerber (GER) vs. (1) Petra Kvitova (CZE) 3-6, 6-4, 7-6(3)
Katerina Siniakova (CZE) vs. (7) Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-2, 6-4

Kvartfinale
(1) Petra Kvitova (CZE) vs.  (5) Nadia Podoroska (ARG) 6-3, 7-6(10)
(4) Angelique Kerber (GER) vs. Amanda Anisimova (USA) 2-6, 6-3, 6-3
Katerina Siniakova (CZE) vs. (8) Laura Siegemund (GER) 7-5, 6-4
(7) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (2) Victoria Azarenka (BLR) – walkover

1/8-finale
(1) Petra Kvitova (CZE) vs. Ann Li (USA)  6-2, 6-7(4), 6-1
(5) Nadia Podoroska (ARG) vs. Patricia Maria Tig (ROU) 7-6(4), 2-6, 6-4
(4) Angelique Kerber (GER) vs. Anna Blinkova (RUS) 6-0, 6-2
Amanda Anisimova (USA) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-1, 7-5
==
(8) Laura Siegemund (GER) vs. Tamara Korpatsch (GER) 6-2, 6-2
Katerina Siniakova (CZE) vs. (3) Jessica Pegula (USA) 6-3, 5-7, 6-4
(7) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Misaki Doi (JPN) 6-4, 6-4
(2) Victoria Azarenka (BLR) vs. Alize Cornet (FRA) 6-4, 3-6, 7-6(7)

R32
(1) Petra Kvitova (CZE) vs. (Q) Katarzyna Pieter (POL) 4-6, 6-1, 6-4
Ann Li (USA) vs. (Q) Anna Zaja (GER) 6-0, 6-4
Patricia Maria Tige (ROU) vs. Mona Barthel (GER) 7-6(4), 6-3
(5) Nadia Podoroska (ARG) vs. Mara Guth (GER) 6-0, 6-3

(4) Angelique Kerber (GER) vs. (Q) Ekaterina Yashina (RUS) 6-1, 6-1
Clara Tauson (DEN) vs. Anna Blinkova (RUS) 6-7(4), 6-4, 2-6
Amanda Anisimova (USA) vs. Danka Kovinic (MNE) 6-2, 6-1
Andrea Petkovic (GER) vs. (6) Sorana Cirstea (ROU) 6-3, 6-4
==
(8) Laura Siegemund (GER) vs. (LL) Riya Bhatia (IND) 2-6, 7-6(2), 6-1
Tamara Korpatsch (GER) vs. Rebecca Peterson (SWE) 7-5, 2-6, 7-6(5)
Katerina Siniakova (CZE) vs. Varvara Gracheva (RUS) 6-3, 6-2
(3) Jessica Pegula (USA) vs. Amandine Hesse (FRA) 6-1, 6-2

(7) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Martina Trevisan (ITA) 6-4, 3-6, 6-2
Misaki Doi (JPN) vs. Anna Danilina (KAZ) 6-2, 6-2
Alize Cornet (FRA) vs. Arantxa Rus (NED) 6-3, 2-6, 6-1
(2) Victoria Azarenka (BLR) vs. (Q) Yuliya Hatouka (BLR) 7-5, 6-0


ATP 250 Mallorca Championships (ESP) – Græs

TV-dækning (CC): Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: (1) Daniil Medvedev (RUS) vs. Sam Querrey (USA) 6-4, 6-2

Semifinale
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. (4) Pablo Carreno Busta (ESP) 3-6, 6-3, 6-2
Sam Querrey (USA) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-4, 6-3

Kvartfinale
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. (5) Casper Ruud (NOR) 7-5, 6-1
(4) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-4, 6-4
Sam Querrey (USA) vs. (3) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-3, 7-6(4)
Adrian Mannarino (FRA) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-4, 3-6, 6-4

1/8-finale
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. Corentin Moutet (FRA) 6-4, 6-2
(5) Casper Ruud (NOR) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-3, 6-4
(4) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Jiri Vesely (CZE) 6-4, 6-4
Jordan Thompson (AUS) vs. (Q) Lukas Klein (SVK) 6-4, 6-4
==
Sam Querrey (USA) vs. (7) Ugo Humbert (FRA) – walkover
(3) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Stefano Travaglia (ITA) 6-3, 7-5
Feliciano Lopez (ESP) vs. (6) Karen Khachanov (RUS) 4-6, 6-2, 6-4
Adrian Mannarino (FRA) vs. (2) Dominic Thiem (AUT) 2-5 Ret’d

R32
(1) Daniil Medvedev (RUS) – bye
Corentin Moutet (FRA) vs. Lloyd George Harris (RSA) 6-4, 6-2
Tennys Sandgren (USA) vs. Jaume Munar (ESP) 7-6(3), 7-5
(5) Casper Ruud (NOR) vs. Gilles Simon (FRA) 6-4, 7-6(4)

(4) Pablo Carreno Busta (ESP) – bye
Jiri Vesely (CZE) vs. Salvatore Caruso (ITA) 7-6(2), 6-2
Jordan Thompson (AUS) vs. Pablo Andujar (ESP) 2-6, 7-6(4), 6-2
(Q) Lukas Klein (SVK) vs. (8) Dusan Lajovic (SRB) 6-4, 7-6(2)
==
(7) Ugo Humbert (FRA) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 4-6, 7-6(3), 6-2
Sam Querrey (USA) vs. (Q) Roberto Carballes Baena (ESP) 5-7, 6-4, 7-6(3)
Stefano Travaglia (ITA) vs. Guido Pella (ARG) 7-5, 7-6(4)
(3) Roberto Bautista Agut (ESP) – bye

(6) Karen Khachanov (RUS) vs. (Q) Lucas Pouille (FRA) 7-6(7), 3-6, 6-4
Feliciano Lopez (ESP) vs. (Q) Nicola Kuhn (ESP) 6-1, 7-6(4)
Adrian Mannarino (FRA) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 7-6(3), 6-3
(2) Dominic Thiem (AUT) – bye


ATP Challenger (uge 25)

€44 Aspria Tennis Cup, Milan (ITA) – Grus

Finale (søndag)
[1] (103) Federico Coria (ARG) vs. [8] (260) Gian Marco Moroni (ITA)  -1630 CC

Semifinale
[1] (103) Federico Coria (ARG) vs. (262) Hugo Grenier (FRA) 6-4, 6-3
[2] (231) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [8] (260) Gian Marco Moroni (ITA) 6-7(4), 1-6

Kvartfinale
[1] (103) Federico Coria (ARG) vs. [5] (250) Gastao Elias (POR) 6-2, 6-0
(262) Hugo Grenier (FRA) vs. (272) Pedja Krstin (SRB) 6-4, 6-4
[8] (260) Gian Marco Moroni (ITA) vs. (Q) (297) Duje Ajdukovic (CRO) 6-3, 7-5
[2] (231) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (277) Pedro Cachin (ARG) 0-6, 7-6(3), 7-6(8)

1/8-finale
[1] (103) Federico Coria (ARG) vs. (294) Mirza Basic (BIH) 7-6(8), 6-3
[5] (250) Gastao Elias (POR) vs. (263) Jiri Lehecka (CZE) 6-2, 6-4
(272) Pedja Krstin (SRB) vs. (SE) (301) Manuel Guinard (FRA)
(262) Hugo Grenier (FRA) vs. (Q) (307) Giulio Zeppieri (ITA) 3-6, 6-3, 7-6(5)
==
[8] (260) Gian Marco Moroni (ITA) vs. (Q) (328) Orlando Luz (BRA) 6-3, 6-4
(Q) (297) Duje Ajdukovic (CRO) vs. [3] (247) Ulises Blanch (USA) 6-3, 6-1
(277) Pedro Cachin (ARG) vs. [6] (252) Tristan Lamasine (FRA) 6-1, 6-4
[2] (231) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (283) Malek Jaziri (TUN) 6-3, 6-1

R32 (udvalgte)
[6] (252) Tristan Lamasine (FRA) vs. (271) Andrea Arnaboldi (ITA) 3-6, 6-1, 7-5
(277) Pedro Cachin (ARG) vs. (WC) (336) Raul Brancaccio (ITA) 7-5, 6-3
(283) Malek Jaziri (TUN) vs. (288) Elliot Benchetrit (MAR) 6-4, 6-1
[2] (231) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (265) Tung-lin Wu (TPE) 7-6(4), 7-5

Livestream/ATP


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 25)

Place Country Category Surface
Alkmaar NED M25 – Livestream CC+C6 Clay
Klosters SUI M25 – Livestream C1+C2 Clay
Montauban FRA M25 Clay
Antalya TUR M15 – Livestream C2+C3 Clay
Bergamo ITA M15 Clay
Champaign IL, USA M15 Hard
Monastir TUN M15 Hard

 

<< tilbage


ITF Women (uge 25)

Place Country Category Surface
Charleston SC, USA W60 – Livestream CC(6)+C9 Clay
Klosters SUI W25 – Livestream C1+C2 Clay
Perigueux FRA W25 Clay
Porto POR W25 – Facebook CC Hard
Alkmaar NED W15 Clay
Antalya TUR W15 – Livestream C2+C3 Clay
L’Aquila ITA W15 Clay
Monastir TUN W15 Hard

 

W25 Porto – Tidsforskel: cet -1 time

Livestream CC: https://www.facebook.com/portoopen

Finale: [4] (295) Mai Hontama (JPN) vs. (Q) (537) Anastasia Tikhonova (RUS)

Semifinale
(Q) (537) Anastasia Tikhonova (RUS) vs. (340) Arianne Hartono (NED) 7-6(3), 6-2
[4] (295) Mai Hontama (JPN) vs. [2] (256) Tessah Andrianjafitrimo (FRA) 7-5, 1-6, 7-6(4)

Kvartfinale:
(Q) (537) Anastasia Tikhonova (RUS) vs. [8] (312) Marina Bassols Ribera (ESP) 2-6, 7-6(4), 6-1
(Q) (692) Olga Helmi (DEN) vs. (340) Arianne Hartono (NED) 0-6, 6-4, 2-6
[4] (295) Mai Hontama (JPN) vs. (WC) Matilde Jorge (POR) 6-0, 6-0
[2] (256) Tessah Andrianjafitrimo (FRA) vs. (349) Maria Gutierrez Carrasco (ESP) 6-3, 4-1 Ret’d

1/8-finale: (Q) (692) Olga Helmi (DEN) vs. (8) (317) Yuriko Miyazaki (JPN) 6-4, 6-3
R32: (Q) (692) Olga Helmi (DEN) vs. (400) Risa Ushijima (JPN) 6-0, 6-1

Qfi: [15] (692) Olga Helmi (DEN) vs. [7] (482) Melanie Stokke (NOR) 6-3, 6-1
Q16: [15] (692) Olga Helmi (DEN) vs. (857) Olga Parres Azcoitia (ESP) 6-0, 7-5
Q32: [15] (692) Olga Helmi (DEN) vs. Barbara Balancho (POR) 6-0, 6-0


W15 Alkmaar

R32: (Q) (1222) Elena Jamshidi (DEN) vs. (653) Chiara Scholl (USA) 0-6, 1-6

Qfi: [8] (1222) Elena Jamshidi (DEN) vs. [14] (1369) Perla Nieuwboer (NED) 2-6, 6-2, [14-12]

Q16:
[9] (1222) Olivia Gram (DEN) vs. Liga Dekmeijere (LAT) 0-6, 3-6
[8] (1222) Elena Jamshidi (DEN) vs. (WC) Elysia Pool (NED) 6-4, 6-1

Doubles

1/8finale: Olivia Gram (Den)/Lucie Wargnier (FRA) vs. Jaimee Fourlis (AUS)/Ali Collins (GBR) 1-6, 3-6

<< tilbage


ITF Junior (uge 25)

Grade 4, AMJOY CUP POWERED BY AUDI, Eindhoven (NED) – Grus

R32:
[3] (297) Natacha Schou (DEN) vs. (WC) Dilara Okur (NED) 2-6, 4-6

Girls doubles

Finale: Schou/Balus vs. Marente Sijbesma/Rikke De Koning (NED)
Semifinale: Schou/Balus vs. Annelin Bakker/Isis Louise Van Den Broek (NED) 6-1, 7-5
Kvartfinale: Schou/Balus vs. Liisa Varul/Andrea Roots (EST) 6-1, 6-3
1/8-finale: (3) Natacha Schou (DEN)/Irina Balus (SVK) vs. Joy De Zeeuw/Dilara Okur (NED) 6-3, 6-3


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 25)

 


WTA Challenger/125K 

<< tilbage


UTR turneringer (udvalgte)


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan 0-4
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel 3-2


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Bulgarien vs. Mexico 1-3
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador 3-1
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Billie Jean King Cup Finals 2021 – udsat fra 2020
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020
Group A: (1) Frankrig, Rusland, Ungarn

Group B: (2) Australien, Hviderusland, Belgien
Group C: (3) USA, Spanien, Slovakiet
Group D: (4) Tjekkiet, Tyskland, Schweiz


Qualifiers 2022 – ikke fastsat

8 vindere af Play-offs 2021: Polen, Storbrittannien, Canada, Letland, Ukraine, Italien, Kazakhstan, Holland
8 vindere fra Group I 2022:


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm