Tennisavisen vil i hele påskeugen dagligt informere om UM inde 2015 i Hørsholm Rungsted Tennisklub, hvor der er mange spændende opgør i vente.

Fra lørdag 28. marts til søndag 5. april afvikles de danske ungdomsmesterskaber i tennis i Hørsholm Rungsted Tennisklub.

Der dystes i både Drengesingle, Pigesingle, Drengedouble og Pigedouble i alle 4 årgange U12 (født indtil 2003), U14 (01-02), U16 (99-00), U18 (97-98), hvilket ifølge gængs matematik bliver i alt 16 rækker.

Lørdag indledes med kvalifikationen i single-rækkerne, inden det for alvor går løs i hovedturneringen i løbet af påskeugen.

I denne gennemgang forsøges at udpege nogle af favoritterne til at løbe med titlen i de 8 single-rækker

U12 Drengesingle ligner en lokal udgave af Europamesterskabet

Efter det fornemme resultat ved europamesterskabet for hold, hvor Holger Vitus Nødskov Rune (HIK) og Elmer Møller (Aarhus 1900) samt Arthur Leonhard Linck (KB) blev suveræne vindere, vil det være intet mindre end en vaskeægte sensation, hvis det ikke bliver en af europamestrene, der løber med titlen.

Elmer er forsvarende dansk mester i U12 både ude og inde, og han må dele rollen som favorit med Holger, som han har haft mange jævnbyrdige opgør mod, senest ved finalen i en fransk turnering omkring Nytår, TE Junior Paris: Holger og Elmer gjorde rent bord ved fransk U12 turnering, hvor Holger vandt 6-4, 7-5.

Arthur møder op til UM med selvtilliden i orden efter at han i sidste uge som omtalt vandt sin første Grand Prix titel U12 Farum JuniorGPS: EM-vinder Arthur overvandt favorit nerver og tog titel.

Ifølge seedningen kan Arthur og Holger mødes i den ene semifinalen, mens 4. seedede Valdemar Frederik Pape (HIK) står til at møde Elmer i nederste halvdel.

Hos pigerne er Sille Larsen (HIK) seedet til en semifinale mod Charlotte Ellegaard (Birkerød) i øverste halvdel, og Michelle Tully (Hvidovre) er seedet til at møde Anna Richmann Hector (HIK).

Ved førnævnte JuniorGPS i Farum vandt Sille faktisk over Charlotte i semifinalen og over Michelle i finalen, så en gentagelse ved UM vil næppe være nogen større overraskelse.

Michelle Tulle mødet ved den lejlighed i semifinalen Amalie Basse (Lyngby), som havde vundet over Anna Richmann Hector, men ved UM kan Amalie ifølge lodtrækningen møde Sille i kvartfinalen.

Eric Vanshelboim og Hannah Viller Møller favoritter i U14

I U14 Drengesingle er 1. seedede Eric Vanshelboim (KB) uden tvivl et godt bud på titlen.
Eric, der er fra Ukraine, men har spillet hele sin karriere i KB, var suveræn, da han vandt U14 Bakken Open JuniorGPS.

7. seedede Oskar Brostrøm Poulsen (Gentofte) og 4. seedede Gustav Theilgaard (Hillerød) eller 8. seedede Mads Tagesen (Aarhus 1900) kan blive nogle af de forhindringer, som Eric skal forsøge at passere på vejen mod semifinalen.

I nederste halvdel kan det blive 2. seedede Niels Heise Korsgaard (Fruens Bøge), som trak sig på matchbold ved førnævnte JuniorGPS, eller 3. seedede Sebastian Grundtvig (HIK), som kan blive Erics modstander i en eventuel finale.

Hos pigerne er Hannah Viller Møller (HIK) uden tvivl en af de største favoritter ved UM.

Ifølge seedningen kan hun i semifinalen møde 4. seedede Cecillia Giselle Lee (Randers) eller 6. seedede Anne-Sofie Lyhne Moltke (Skovbakken).

I nederste halvdel er der et spændende 1. runde opgør, hvor vinderen af førnævnte JuniorGPS, Martha-Elisa Stemann (HIK) møder 3. seedede Clara Tauson (Gentofte).

Vinderen af den kamp kan i kvartfinalen møde 8. seedede Ida Hasselbalch (HRT), som var Martha-Elisas modstander i den omtalte JuniorGPS.

Vinderen af kvartfinalen kan ifølge seedeningen møde enten 2. seedede Camilla Flintholm Jensen (Fruens Bøge) eller 5. seedede Jacqueline Tully (Hvidovre) i semifinalen.

Olga og Rebekka i samme halvdel i U16 Pigesingle

I U16 Pigesingle er 4 af de “hotte” navne samlet i øverste halvdel af lodtrækningen.

1. seedede er (fredagens 15-års fødselar 27. marts) Olga Helmi (Birkerød), som netop har vundet KB Cup JuniorGPS. Olga kan i kvartfinalen møde 6. seedede Helena Francati (Gentofte), hvis seedningerne holder.

I den 2. fjerdedel af lodtrækningen er der stor trængsel af spillere, som for nylig også har markeret sig. Rebekka La Cour Hillingsø (KB) er seedet 3, og hvis hun når frem til kvartfinalen, kan der være lagt op til et interessant revancheopgør, hvor en sandsynlig modstanderen kan blive enten Karoline Laursen (Greve) eller Josefine Axelsen (Aarhus 1900). Sidstnævnte vandt ved KB Cup JuniorGPS semifinalen over Rebekka, som efter at have tabt 1. sæt måtte trække sig med skade bagud i 2. sæt.

Karoline slog sit navn fast i tennis-interesseredes bevidsthed, da hun nåede semifinalen ved senior DM, og Josefine markerede sig fornemt ved KB Cup JuniorGPS, hvor hun efter sejre over de 2 KB’ere Ida Emilie Stilling Krause og Rebekka nåede finalen, som hun tabte til Olga.

Derfor er 1. runde opgøret mellem Karoline og Josefine ekstra interessant.

I nederste halvdel er der lagt op til en semifinale mellem 2. seedede Ida Emilie Stilling Krause (KB) eller 7. seedede Mathilde Tranberg (HIK) og 4. seedede Sofia Nami Samavati (Hillerød) eller Sofie Vogel Bjerringgaard (B93).

Sidstnævnte Sofie vandt i KB Cup JuniorGPS over Sofia, hvorefter Sofie måtte trække sig midt i 1. sæt i semifinalen mod Olga.

U16 Drengesingle bliver uden ranglistens no. 2, Philip Hjorth (KB), som deltager i ITF Grade 4 turneringen GD Tennis Cup i Tyrkiet, og derfor er no. 1 Patrick Kristensen (Skovbakken) formentlig rækkens favorit.

Efter seedningen kan han i kvartfinalen møde 8. seedede Andreas Toftgaard (Vi/So) og i semifinalen enten 4. seedede Martin Nygård Knudsen (Holbæk) eller 7. seedede William Gormsen (KB).

I nederste halvdel står kampen om den anden semifinale ifølge seedningen mellem 2. seedede Thomas Skøtt Støttrup (Skovbakken) eller 3. seedede Philip Qvist Hyldedal (Kolding), men 5. seedede Alexander Schou og 6. seedede Marcus Løvstad-Gebauer, som begge er fra Lyngby, vil uden tvivl forsøge at forpurre dette.

U18 uden Hannestad, Sigsgaard, Ingildsen, Holmgren og Francati

I U18 deltager de allerbedste danske juniorer ikke ved UM.

Både Benjamin Hannestad (KB) og Emilie Francati (Gentofte), som er de 2 bedst placerede danske juniorer på ITFs rangliste, er i gang med forberedelserne til French Open på grus, og de har foreløbig deltaget i 2 turneringer i Brasilien.

Benjamin, der er no. 3 på den danske rangliste, deltager i den kommende uge i  Grade1 turneringen International Spring Championships, USA Carson CA, og Emilie spiller i Grade 2 turneringen IX ITF Junior Benicarlo i Italien, som også er på grus, hvilket passer godt med Emilies forberedelse til både FED Cup og French Open.

No. 1 på den danske rangliste, Johannes Ingildsen (KB) og no. 4 August Holmgren (Gentofte) deltager ligesom Philip Hjorth i GD Tennis Cup i Tyrkiet.

Ranglistens no. 2, Christian Sigsgaard deltager heller ikke ved UM.

Derfor er no. 5 på ranglisten, Mads Hjortskov (Lyngby) seedet 1 ved UM, mens Tobias Lentz (Skovbakken) er seedet 2.

Mads kan i kvartfinalen møde 8. seedede Gustav Brorson (HIK) og i semifinalen 3. seedede Nikolaj Katic (KB) eller 5. seedede Christopher Weis (Sønderborg), hvis seedningerne holder.

Tobias er oversidder i 1. runde, og han vil i 2. runde møde Sean Zachory Ellingsen (KB), hvis Sean forinden vinder over en kvalifikant.

I kvartfinalen er sidste uges finalist ved KB Cup JuniorGPS, Peter Kampen (KB) den sandsynlige modstander, da han i de 2 første runder kun har mulighed for at møde spillere fra kvalifikationen.

Vinderen af førnævnte kvartfinale kan i semifinalen i nederste halvdel møde 4. seedede Kasper Elsvad (KB) eller 7. seedede Romeo Midtgaard Jivraj (Hvidovre), som i 1. runde møder Julius Gormsen (KB), og vinderen møder derefter Adam Larsen (Fruens Bøge), hvis han i 1. runde vinder over en kvalifikant, mens Kasper står til at møde Valdemar Rasmussen (Lyngby), som også møder en kvalifikant i 1. runde.

I Pigesingle er Emilie Francati som nævnt ikke med, men ellers er de fleste fra toppen af den danske U18 rangliste med i turneringen, hvor ranglistens no. 1 Emma Rønholt (Gentofte) er seedet til finale mod no. 3, Frederikke Svarre (Hillerød).

Hvis seedningerne holder, spiller Emma kvartfinale mod 8. seedede Simone Michael Alipieva (HIK), og modstanderen kan blive 3. seedede Sille Tranberg (Hvidovre) eller 5. seedede Laura Gaarde Andersen (Lyngby).

I nederste halvdel bliver den ene kvartfinale ifølge seedningerne mellem 4. seedede Sidsel Dahl Pehrson (Aarhus 1900) og 7. seedede Emilie K.S. Hansen (KB), og den anden kvartfinale mellem Frederikke og 6. seedede Emma Tranberg (Hvidovre).

Som bekendt sker det næsten aldrig, at alle seedninger holder, og derfor vil Tennisavisen uden tvivl i dækningen af UM berette om flere eksempler på seedninger, som ikke holder.

Alle tennis-elskere opfordres til at møde op i Hørsholm Rungsted Tennisklub og bakke op om arrangementet og heppe på de mange talenter, som med garanti vil levere seværdig tennis i masser af spændende kampe.