Straks efter juleaften er Danmarks 3 største tennisnavne Holger Rune, Clara Tauson og Caroline Wozniacki rejst til Australien for at konkurrere fra årets start

Allerede i den første uge af 2024 kan 33-årige Caroline Wozniacki følges ved WTA 250 ASB Classic i Auckland i New Zealand, idet hun har fået wildcard til turneringen, hvor de topseedede er no. 3 Coco Gauff og no. 25 Elina Svitolina.
Lodtrækning foretages kl. 01:00 dansk tid natten til lørdag.

Inden afrejsen til New Zealand sendte Caroline nedenstående julehilsen til sine fans.

Aneke Rune har ligeledes sendt en jule-selfie, hvor Anders Nødskov for en sjælden gangs skyld optræder sammen med hustruen og børnene Holger Vitus Nødskov Rune og Alma Nødskov Rune, inden afrejsen til Australien, hvor Holger i den første uge deltager i ATP 250 Brisbane International presented by Evie.

Da den nye træner Severin Lüthi først ankommer til Melbourne 8. januar består Holgers team i den første uge af de samme personer som ved UTS i London forleden, og derfor er Kenneth Carlsen coach i Brisbane, hvor også den fysiske træner Lapo Becherini, analytiker Mike James samt den nye behandler Louis Fresneau fra Mouratoglou er med (øverste billede).

Holger bliver seedet 1 i turneringen foran no. 14 Grigor Dimitrov, no. 17 Ben Shelton og no. 20 Ugo Humbert.
Endvidere deltager Holger i double sammen med Andy Murray, og det forventes ifølge Aneke Rune, at de spiller 1. runde i double allerede 31. december, og det forventes desuden, at Holger spiller 1. runde i single Nytårsdag sidst på eftermiddagen eller sidste aftenkamp.

Turneringen byder på et interessant comeback, idet den levende legende Rafael Nadal efter et års pause stiller op, og hvis han møder Holger i 1. runde, mødes de tirsdag aften, som er formiddag dansk tid.
Efter ankomsten til Brisbane har Holger – trods jetlag og temperaturer omkring 35 grader – allerede benyttet lejligheden til slagudvekslinger med sit tidligere idol.

Holgers tidligere træner Lars Christensen har i et interview med Sport Live udtrykt sig i positive vendinger om, at ansættelsen af Boris Becker kan blive et godt match for Holger, som efter hans opfattelse både har de fornødne tennismæssige og fysiske forudsætninger for at opnå sine mål om Grand Slam sejre og no. 1 på ranglisten, når han bliver moden til at nå helt til tops.

Interviewet bliver genudsendt fredag 21:35, lørdag 10:10, søndag 20:45, mandag 21:40, tirsdag 11:30, onsdag 16:45 – se evt. link til programoversigt: https://www.sport-live.dk/programoversigt

Ca. 17 minutter inde i interviewet fortæller Lars Christensen, at han netop har indgået aftale om af indgå som fast træner på fuld tid for Clara Tauson i 2024 med mulighed for forlængelse, hvis tingene forløber som ønsket.
Parterne ønsker ikke på forhånd at afsløre, hvilke forventninger de har til den kommende sæson, men hvis forventningerne indfries, ser Lars gode muligheder for, at samarbejdet fortsætter.

Clara deltager i den første uge ved WTA 125 Workday Canberra International, hvor hun var den højst rangerede som no. 82 ved tilmeldingen 4. december, men i mellemtiden er hun dalet til no. 107, hvorved hun formentlig må nøjes med en 5-8. seedning.
Tennisavisen har tidligere fået oplyst, at Clara også forventes at deltage i WTA 250 i Hobart i næste uge, hvilket i så fald bliver i kvalifikationen, da hendes rangering ikke rækker til hovedturneringen.

Hvis Clara når langt i Canberra, får hun næppe en “Special Exempt” (SE) til WTA 250 Hobart, da det er en højere kategori end WTA 125 Canberra, men til gengæld har hun i så fald fået skærpet kampformen, som kan være til gavn ved Australian Open, hvor Clara er direkte i hovedturneringen.

Clara Tauson
© 2022 Jimmie48 Tennis Photography
This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net
Unauthorized editorial or commercial usage is fee-liable. – Clara Tauson

Allerede inden Nytår indledes United Cup, som kan følges på Tennistv.com og Viaplay.
De 18 deltagende nationer er fordelt i 6 puljer fordelt mellem Perth og Sydney.
De første puljekampe afvikles fredag 29. december i Perth, hvor Spanien indleder mod Brasilien kl. 03:00 dansk tid.
Storbritannien møde Australien på et mere humant dansk tidspunkt kl. 10:00.

I Sydney indledes natten til lørdag allerede kl. 00:30 dansk tid mellem Holland og Norge med Malene Helgø og Casper Ruud på holdet, og fra kl. 07:30 spiller Italien mod Tyskland.

Der spilles både om point til ATP og WTA ranglisten efter et sindrigt system, hvor modstanderens rangering også vægtes ved pointberegningen.

De første puljekampe blev afviklet i Perth fredag 29. december, hvor Spanien vandt 2-1 over Brasilien i Group A, og i Group C førte Storbritannien 2-0 over Australien efter singlerne, da Cameron Norie vandt 6-4, 2-6, 7-6(2) over Alex de Minaur, hvorefter Katie Boulter vandt 6-2, 6-4 over Ajla Tomljanovic.

Både Novak Djokovic og Iga Swiatek – no. 1 i hhv. ATP og WTA – er blandt deltagerne i United Cup.

 

20-årige Elmer Møller er ligeledes aktiv fra årets start, idet han er tilmeldt M25 Esch/Alzette i Luxembourg i den første uge, og ugen efter er han både tilmeldt M25 Loughborough i Storbritannien og ATP Challenger 75 Oires 2 i Portugal, hvor han er 6 pladser fra at deltage i kvalifikationen.

Elmer Møller
Foto: Sportsfotograf.com – Elmer Møller

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive. opdateret.
Nordiske flag: 🇩🇰 – 🇸🇪 – 🇳🇴 – 🇫🇮

Udvalgte kampe søndag 7. januar

Billeder: Holger Rune og Grigor Dimitrov) – TV 2 Sport X 07:30cet
Coco Gauff og Elina Svitolina  – TV 2 Sport 05:30cet

====

United Cup – Tennistv.com, Viaplay

Ken Rosewall Arena, Sydney – start 07:30cet
1 Polen vs. 6 Tyskland
1 Iga Swiatek vs. Angelique Kerber
9 Hubert Hurkacz vs. 7 Alexander Zverev

====

ATP/WTA 250 Auckland (NZL)

Court 1 – NB 12:00cet (Qfi) – Bet365, Unibet, Oddset
(7) 86 Jaume Munar ESP vs. 90 Luca Van Assche FRA

Stadium – start 05:00cet (Finale) – WTATV.com, TV 2 Sport
1 CoCo Gauff USA vs. 2 Elina Svitolina UKR

====

WTA 500/ATP 250 Brisbane – TV 2 Play, ATP: Tennistv.com, TV 2 Sport X, WTA: WTATV.com

Pat Rafter Arena – NB 05:30cet (Finaler)
1 Aryna Sabalenka vs. 2 Elena Rybakina KAZ – WTA
NB 0730: 1 Holger Rune 🇩🇰 vs. 2 Grigor Dimitrov BUL – ATP

====

ATP 250 Hong Kong Tennis Open – TV 2 Play

Centre Court – NB 09:30cet (Finale)
1 Andrey Rublev vs. Emil Ruusuvuori 🇫🇮

====

WTA 500 Adelaide – Bet365, Unibet, Oddset

Court 4 – ca. 03:00cet (Qfi)
(Alt) 608 Ulrikke Eikeri 🇳🇴 vs. 86 Aliaksandra Sasnovich

====

WTA/ATP Challenger – WTA: Bet365/Unibet/Oddset, ATP: www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

CH 75 Nonthaburi 2 (THA)

Court 1 – ca. 07:00cet (Q16)
(10) 394 Eric Vanshelboim 🇺🇦 vs. 435 Fajing Sun CHN

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

====

Resultater opdateres på: https://www.tennisavisen.dk/uge-1-holger-clara-og-caroline-i-aktion-fra-saesonstart/


Genveje: ITF, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


ATP Tour & WTA Tour  

United Cup – 29. december – 7. januar 

TV-dækning: Tennistv.com, Viaplay

Perth – RAC Arena
Tidsforskel: cet +7 timer

Group A

1 Polen 2-0
11 Spanien 1-1 (3-3) sæt 46,15%
Brasilien 0-2

11 Spanien vs. Brasilien 2-1
26 Alejandro Davidovic Fokina vs. 79 Thiago Seyboth Wild 6-4, 6-0 (25pts.)
48 Sara Sorribes Tormo vs. 11 Beatriz Haddad Maia 6-7(1), 2-6 (35pts)
Tomo/Fokina vs. Haddad Maia/Marcelo Melo 6-4, 7-5

1 Polen vs. Brasilien 2-0
1 Iga Swiatek vs. 11 Beatriz Haddad Maia 6-2, 6-2 (45pts)
9 Hubert Hurkacz vs. 79 Thiago Seyboth Wild 6-7(4), 6-2, 6-3 (25pts)

1 Polen vs. 11 Spanien 2-1
9 Hubert Hurkacz vs. 26 Alejandro Davidovic Fokina 6-3, 3-6, 4-6 (55pts)
1 Iga Swiatek vs. 48 Sara Sorribes Tormo 6-2, 6-1 (35pts)
Swiatek/Hurkacz vs. Tormo/Fokina 6-0, 6-0

26 Alejandro Davidovic Fokina (ESP) – 80 pts.
9 Hubert Hurkacz (POL) – 25 pts.
1 Iga Swiatek (POL) – 80 pts.
11 Beatriz Haddad Maia (BRA) – 35 pts


Group C

15 Australien 1-1 (3-3), sæt 53,85%
3 USA 1-1 (3-3) sæt 50%
8 Storbritannien 1-1 (3-3), sæt 46,68%

8 Storbritannien vs. 15 Australien 2-1
18 Cameron Norrie vs. 12 Alex de Minaur 6-4, 2-6, 7-6(2) (45pts)
56 Katie Boulter vs. 290 Ajla Tomljanovic 6-2, 6-4 (15 pts)
Boulter/Neal Skupski vs. Storm Hunter/Matthew Ebden 3-6, 6-7(5)

3 USA vs. 8 Storbritannien 2-1
5 Jessica Pegula vs. 56 Katie Boulter 7-5, 4-6, 4-6 (55pts)
10 Taylor Fritz vs. 18 Cameron Norrie 7-6(5), 6-4 (45pts)
Pegula/Fritz vs. Boulter/Neal Skupski 1-6, 7-6(4), [10-7]

3 USA vs. 5 Australien 1-2
10 Taylor Fritz vs. 12 Alex de Minaur 4-6, 2-6 (55pts)
5 Jessica Pegula vs. 290 Ajla Tomljanovic 7-6(6), 6-3 (15pts)
Pegula/Rajeev Ram vs. Storm Hunter/Matthew Ebden 3-6, 1-6

12 Alex de Minaur (AUS) – 55 pts
10 Taylor Fritz (USA) – 45 pts
18 Cameron Norrie (GBR) – 45 pts
56 Katie Boulter (GBR) – 70 pts
5 Jessica Pegula – 15 pts


Group E

13 Serbien 2-0 
9 Kina 1-1 (4-2) sæt 60% – Best runner up
5 Tjekkiet 0-2

5 Tjekkiet vs. 9 Kina 0-3
31 Jiri Lehecka vs. 58 Zhizhen Zhang 7-5, 3-6, 4-6 (35pts)
7 Marketa Vondrousova vs. 15 Qinwen Zheng 1-6, 6-2, 1-6 (55pts)
Vondrousova/Lehecka vs. Zheng/Zhang 1-6, 2-6

9 Kina vs. 13 Serbien 1-2
58 Zhizhen Zhang vs. 1 Novak Djokovic 3-6, 2-6 (25pts)
15 Qinwen Zheng vs. 119 Olga Danilovic 6-4, 6-2 (20pts)
Zheng/Zhang vs. Danilovic/Djokovic 4-6, 6-1, [6-10]

5 Tjekkiet vs. 13 Serbien 1-2
7 Marketa Vondrousova vs. 119 Olga Danilovic 6-1, 3-6, 6-3 (20pts)
31 Jiri Lehecka vs. 1 Novak Djokovic 1-6, 7-6(3), 1-6 (40pts)
Miriam Kolodziejova/Petr Nouza vs. Danilovic/Hamad Madjedovic 6-4, 6-7(2), [8-10]

1 Novak Djokovic (SRB) 65 pts
58 Zhizhen Zhang (CHN) – 35 pts
15 Qinwen Zheng (CHN) – 75 pts
7 Marketa Vondrousova (CZE) – 20 pts


Kvartfinaler

1 Polen vs. 9 Kina 3-0
9 Hubert Hurkacz vs. 58 Zhizhen Zhang 6-3, 6-4 (35pts)
1 Iga Swiatek vs. 15 Qinwen Zheng 6-2, 6-3 (65pts)
Katarzyna Piter/Jan Zielinski vs. Xiaodi You/Fajing Sun 6-3, 5-7, [10-7]

9 Hubert Hurkacz (POL) – (25+35) 60 pts.
1 Iga Swiatek (POL) – (80+65) 145 pts.

15 Australien vs. 13 Serbien 3-0
12 Alex de Minaur vs. 1 Novak Djokovic 6-4, 6-4 (80pts)
290 Ajla Tomljanovic vs. 184 Natalija Stevanovic 6-1, 6-1 (25pts)
Storm Hunter/Matthew Ebden vs. Dejana Radanovic/Nikola Cacic 6-3, 6-3

12 Alex de Minaur  – (55+80) 135 pts
290 Ajla Tomljanovic – 25 pts


Sydney – Ken Rosewall Arena
Tidsforskel: cet +10 timer

Group B

2 Grækenland 1-1 (4-2) sæt 71,43%
Chile 1-1 (3-3) sæt 46,67%
7 Canada 1-1 (2-4)

7 Canada vs. Chile 2-1
35 Leylah Fernandez vs. 567 Daniela Seguel 6-2, 6-3 (15pts)
314 Steven Diez vs. 19 Nicolas Jarry 5-7, 4-6 (15pts)
Fernandez/Diez vs. Seguel/Tomas Barrios Vera 7-5, 4-6, [10-8]

2 Grækenland vs. Chile 1-2
9 Maria Sakkari vs. 567 Daniela Seguel 6-0, 6-1 (15pts)
416 Stefanos Sakellaridis vs. 19 Nichurkaolas Jarry 3-6, 6-3, 5-7 (15pts)
Sakkari/Stefanos Tsitsipas vs. Seguel/Tomas Barrios Vera 7-6(5), 3-6, [6-10]

2 Grækenland vs. 7 Canada 3-0
6 Stefanos Tsitsipas vs. 314 Steven Diez 6-2, 6-3 (15pts)
9 Maria Sakkari vs. 35 Leylah Fernandez 7-6(2), 6-3 (35pts)
Despina Papamichall/Petros Tsitsipas vs. Stacey Fung/Felix Auger-Aliassime 7-5, 6-4

19 Nicolas Jarry (CHI) – 30 pts
6 Stefanos Tsitsipas (GRE) – 15 pts
9 Maria Sakkari (GRE) – 50 pts
35 Leylah Fernandez (CAN) – 15 pts


Group D

4 Frankrig 2-0 
16 Tyskland 1-1 (3-3) sæt 50% Best runner up
12 Italien 0-2

12 Italien vs. 16 Tyskland 1-2
30 Jasmine Paolini vs. Angelique Kerber 6-4, 7-5 (15pts?)
46 Lorenzo Sonego vs. 7 Alexander Zverev 7-6(5), 3-6, 4-6 (35pts)
Angelica Moratellu/Sonego vs. Kerber/Zverev 3-6, 0-6

4 Frankrig vs. 16 Tyskland 2-1
22 Adrian Mannarino vs. 7 Alexander Zverev 6-4, 4-6, 3-6 (40pts)
20 Caroline Garcia vs. Angelique Kerber 1-6, 6-2, 6-2 (15pts?)
Garcia/Edouard Roger-Vasselin vs. Kerber/Zverev 7-6(4), 2-6, [12-10]

4 Frankrig vs. 12 Italien 3-0
22 Adrian Mannarino vs. 46 Lorenzo Sonego 6-4, 6-4 (35pts)
20 Caroline Garcia vs. 30 Jasmine Paolini 6-4, 5-7, 6-4 (40pts)
Elixane Lechemia/Edouard Roger-Vasselin vs. Nuria Brancaccio/Flavio Cobolli 7-6(5), 6-4

7 Alexander Zverev (GER) – 75 pts
22 Adrian Mannarino (FRA) – 35 pts
30 Jasmine Paolini (ITA) – 15 pts
20 Caroline Garcia (FRA) – 55 pts


Group F

14 Norge 🇳🇴 1-1 (3-3) sæt 50%, game 51,16%
6 Kroatien 1-1 (3-3) sæt 50%, game 49,63%
10 Holland 1-1 (3-3) sæt 50%, game 49,25%

10 Holland vs. 14 Norge 🇳🇴 2-1
51 Arantxa Rus vs. 539 Malene Helgø 🇳🇴 7-6(4), 6-1 (15pts)
23 Tallon Griekspoor vs. 11 Casper Ruud 🇳🇴 6-3, 6-4 (45pts)
Demi Schuurs/Wesley Koolhof vs. Ulrikke Eikeri/Ruud 🇳🇴 7-6(5), 7-5

6 Kroatien vs. 14 Norge 🇳🇴 1-2
23 Donna Vekic vs. 539 Malene Helgø 🇳🇴 7-5, 3-6, 6-3 (15pts)
37 Borna Coric vs. 11 Casper Ruud 🇳🇴 4-6, 1-6 (35pts)
Vekic/Ivan Dodig vs. Ulrikke Eikeri/Ruud 🇳🇴 2-6, 3-6

6 Kroatien vs. Holland 2-1
37 Borna Coric vs. 23 Tallon Griekspoor 7-6(4), 6-4 (40pts)
23 Donna Vekic vs. 51 Arantxa Rus 6-4, 3-6, 6-1 (25pts)
Vekic/Ivan Dodig vs. Demi Schuurs/Wesley Koolhof 7-6(3), 3-6, [12-14]

23 Tallon Griekspoor (NED) – 45 pts
37 Borna Coric (CRO) – 40 pts
11 Casper Ruud 🇳🇴 – 35 pts
23 Donna Vekic (CRO) – 40 pts
51 Arantxa Rus (NED) – 15 pts


Kvartfinaler

4 Frankrig vs. 14 Norge 🇳🇴 2-1
20 Caroline Garcia vs. 539 Malene Helgø 🇳🇴 6-2, 6-7(5), 7-6(5) (20pts)
22 Adrian Mannarino vs. 11 Casper Ruud 🇳🇴 1-6, 4-6 (55pts)
Garcia/Edouard Roger-Vasselin vs. Ulrikke Eikeri/Ruud 7-5, 6-4

11 Casper Ruud 🇳🇴 – (35+55) 90 pts
20 Caroline Garcia (FRA) – (55+20) 75 pts

2 Grækenland vs. 16 Tyskland 1-2
9 Maria Sakkari vs. Angelique Kerber 6-0, 6-3 (20 pts)
6 Stefanos Tsitsipas vs.  7 Alexander Zverev 4-6, 4-6 (80pts)
Sakkari/Petros Tsitsipasvs. Laura Siegemund/Zverev 3-6, 3-6

7 Alexander Zverev (GER) – (75+80) 155 pts
9 Maria Sakkari (GRE) – (50+20) pts


Semifinaler Sydney

1 Polen vs. 4 Frankrig 3-0
9 Hubert Hurkacz vs. 22 Adrian Mannarino 6-3, 7-5 (90 pts)
1 Iga Swiatek vs. 20 Caroline Garcia 4-6, 6-1, 6-1 (105 pts)
Katarzyna Kawa/Jan Zielinski vs. Elixane Lechemia/Edouard Roger-Vasselin 6-3, 6-3

9 Hubert Hurkacz (POL) – (60+90) 150 pts.
1 Iga Swiatek (POL) – (145+105) 250 pts.

15 Australien vs. 6 Tyskland 1-2
290 Ajla Tomljanovic vs. Angelique Kerber 6-4, 2-6, 6-7(7) (25 pts)
12 Alex de Minaur vs. 7 Alexander Zverev 5-7, 6-3, 6-3 (130 pts)
Storm Hunter/Matthew Ebden vs. Laura Siegemund/Zverev 6-7(2), 7-6(2), [13-15]

12 Alex de Minaur  – (135+130) 265 pts
Angelique Kerber – (25 pts)

Sydney Finale
Tidsforskel: cet +10 timer

1 Polen vs. 6 Tyskland 1-2
1 Iga Swiatek vs. Angelique Kerber 6-3, 6-0 (35 pts)
9 Hubert Hurkacz vs. 7 Alexander Zverev 7-6(3), 6-7(6), 4-6 (180 pts)
Swiatek/Hurkacz vs. Laura Siegemund/Zverev 4-6, 7-5, [4-10]

1 Iga Swiatek (POL) – (250+35) 285 pts.
7 Alexander Zverev (GER) – (155+180) 335 pts


ATP 250 Bank of China Hong Kong Tennis Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: 1 Andrey Rublev vs. Emil Ruusuvuori 🇫🇮 6-4, 6-4

Semifinale
1 Andrey Rublev vs. WC Juncheng Shang CHN 4-6, 6-2, 6-3
Emil Ruusuvuori 🇫🇮 vs. Sebastian Ofner AUT 4-6, 7-5, 6-3

Kvartfinale
1 Andrey Rublev vs. 8 Arthur Fils FRA 6-4, 1-6, 6-2
WC Juncheng Shang CHN vs. 3 Frances Tiafoe USA 6-4, 6-4
Sebastian Ofner AUT vs. Roberto Bautista Agut ESP 6-4, 6-4
Emil Ruusuvuori 🇫🇮 vs. Pavel Kotov 6-3, 7-6

1/8-finale
1 Andrey Rublev vs. Q Liam Broady GBR 6-4, 7-6(8)
8 Arthur Fils FRA vs. Q Marc-Andrea Huesler SUI 7-5, 7-5
3 Frances Tiafoe USA vs. Miomir Kecmanovic SRB 6-3, 7-6(4)
WC Juncheng Shang CHN vs. Botic van de Zandshulp NED 6-7(5), 7-6(2), 7-6(2)
==
Sebastian Ofner AUT vs. 5 Jan-Lennard Struff GER 6-7, 7-6, 7-6
Roberto Bautista Agut ESP vs. 4 Francisco Cerundolo ARG 7-5, 6-3
Pavel Kotov vs. 6 Lorenzo Musetti ITA 6-4, 6-3
Emil Ruusuvuori 🇫🇮 vs. 2 Karen Khachanov 7-6(2), 2-6, 6-2

R32
1 Andrey Rublev – bye
Q Liam Broady GBR vs. Pedro Cachin ARG 6-4, 6-0
Q Marc-Andrea Huesler SUI vs. Q Vitaliy Sachko UKR 6-3, 6-4
8 Arthur Fils FRA vs. Borna Gojo CRO 6-3, 4-6, 6-1

3 Frances Tiafoe USA – bye
Miomir Kecmanovic SRB vs. Q Taro Daniel JPN 6-3, 6-2
Botic van de Zandshulp NED vs. WC Shintaro Mochizuki JPN 7-5, 6-1
WC Juncheng Shang CHN vs. 7 Laslo Djere SRB 6-7(5), 6-3, 7-6(8)
==
5 Jan-Lennard Struff GER vs. PR Marin Cilic CRO 3-6, 7-6(4), 7-6(7)
Sebastian Ofner AUT vs. Mackenzie McDonald USA 6-1, 6-2
Roberto Bautista Agut ESP vs. Fabian Marozsan HUN 6-2, 6-3
4 Francisco Cerundolo ARG – bye

6 Lorenzo Musetti ITA vs. WC Chak Lam Coleman Wong HKG 6-4, 7-5
Pavel Kotov vs. Nuno Borges POR 6-2, 6-4
Emil Ruusuvuori 🇫🇮 vs. Benjamin Bonzi FRA 6-7(5), 6-2, 6-1
2 Karen Khachanov – bye

Qfi: 194 Marc-Andrea Huesler SUI vs. 168 Otto Virtanen 🇫🇮 6-2, 6-0

Q32
168 Otto Virtanen 🇫🇮 vs. (2) 86 Jaume Munar ESP 3-6, 6-3, 6-4
194 Marc-Andrea Huesler SUI vs. (8.) 149 Sho Shimabukuro JPN 6-2, 6-4


WTA 500/ATP 250Brisbane International presented by Evie (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +9 timer

TV-dækning:
ATP: Tennistv.com, TV 2 Play (start søndag 05:00cet) – Single kampe med Holger Rune forventes vist på TV
WTA: WTATV.com, TV 2 Play

Men’s singles

Finale: Holger Rune 🇩🇰 vs. 2 Grigor Dimitrov BUL 6-7(5), 4-6

Semifinale
1 Holger Rune 🇩🇰 vs. Roman Safiullin 6-4, 7-6(0)
2 Grigor Dimitrov BUL vs. Jordan Thompson AUS 6-3, 7-5

Kvartfinale
1 Holger Rune 🇩🇰 vs. Q James Duckworth AUS 6-2, 7-6(6)
Roman Safiullin vs. Matteo Arnaldi ITA 7-6(4), 6-2
Jordan Thompson AUS vs. WC Rafael Nadal ESP 5-7, 7-6(6), 6-3
2 Grigor Dimitrov BUL vs. WC Rinky Hijikata AUS 6-1, 6-4

1/8-finale
1 Holger Rune 🇩🇰 vs. Alexander Shevchenko 6-4, 5-7, 6-2
Q James Duckworth AUS vs. Yannick Hanfmann GER 4-6, 6-1, 7-6
Roman Safiullin vs. Alexei Popyrin AUS 6-7(9), 6-4, 7-6(3)
Matteo Arnaldi ITA vs. Q Lukas Klein SVK 6-4, 3-6, 7-5
==
WC Rafael Nadal ESP vs. WC Jason Kubler AUS 6-1, 6-2
Jordan Thompson AUS vs. 4 Ugo Humbert FRA – walkover
WC Rinky Hijikata AUS vs. Q Tomas Machac CZE 5-7, 6-2, 7-6
2 Grigor Dimitrov BUL vs. Daniel Altmaier GER 6-1, 6-2

R32
1 Holger Rune 🇩🇰 vs. Max Purcell AUS 4-6, 6-4, 6-2
Alexander Shevchenko vs. Luca Van Assche FRA 6-3, 6-2
Q James Duckworth AUS vs. Jeffrey John Wolf USA 6-3, 6-4
Yannick Hanfmann GER vs. 5 Sebastian Korda USA 7-5, 6-4

Roman Safiullin vs. 3 Ben Shelton USA 6-3, 6-7(4), 3-6
Alexei Popyrin AUS vs. Christopher O’Connell AUS 6-4, 6-7(5), 7-6(4)
Matteo Arnaldi ITA vs. Marton Fucsovics HUN 6-7(5), 6-4, 7-6(7)
Q Lukas Klein SVK vs. 3 Sebastian Baez ARG 4-6, 6-3, 6-4
==
WC Jason Kubler AUS vs. 8 Aslan Karatsev 6-4, 6-7(4), Ret’d
WC Rafael Nadal ESP vs. Q Dominic Thiem SUI 7-5, 6-1
Jordan Thompson AUS vs. Aleksandar Vukic AUS 6-3, 6-2
4 Ugo Humbert FRA vs. Q Alex Michelsen USA 6-2, 6-4

Q Tomas Machac CZE vs. 7 Tomas Martin Etcheverry ARG 6-7(5), 7-5, 7-6(1)
WC Rinky Hijikata AUS vs. Thanasi Kokkinakis AUS 7-6(8), 6-2
Daniel Altmaier GER vs. Q Li Tu AUS 7-6(5), 7-6(4)
2 Grigor Dimitrov BUL vs. Andy Murray GBR 4-6, 7-5, 6-2

Men’s doubles

1/8-finale: Holger Rune 🇩🇰/Andy Murray 🇬🇧 vs. Roman Safiullin/Aslan Karatsev 6-4, 3-6, [5-10]


Women’s singles

Finale: 2 Elena Rybakina KAZ vs. 1 Aryna Sabalenka 6-0, 6-3

Semifinale
1 Aryna Sabalenka vs. 8 Victoria Azarenka 6-2, 6-4
2 Elena Rybakina KAZ vs. Linda Noskova CZE 6-3, 6-2

Kvartfinale
1 Aryna Sabalenka vs. 5 Daria Kasatkina 6-1, 6-4
8 Victoria Azarenka vs. 3 Jelena Ostapenko LAT 6-3, 3-6, 7-5
Linda Noskova CZE vs. Mirra Andreeva 7-5, 6-3
2 Elena Rybakina KAZ vs. 11 Anastasia Potapova 6-1, Ret’d

1/8-finale
1 Aryna Sabalenka vs. 15 Lin Zhu CHN 6-1, 6-0
5 Daria Kasatkina vs. 9 Magda Linette POL 6-4, 6-2
3 Jelena Ostapenko LAT vs. 10 Karolina Pliskova CZE 6-2, 4-6, 6-3
8 Victoria Azarenka vs. Clara Burel FRA 7-5, 6-2
====
Linda Noskova CZE vs. Q Julia Riera ARG 6-1, 6-7(4), 6-3
Mirra Andreeva vs. WC Arina Rodionova AUS 6-1, 6-1
11 Anastasia Potapova vs. 6 Veronika Kudermetova 7-5, 6-7(7), 6-4
2 Elena Rybakina KAZ vs. 13 Elise Mertens BEL 6-1, 6-0

R32
1 Aryna Sabalenka vs. Lucia Bronzetti ITA 6-3, 6-0
15 Lin Zhu CHN vs. Danielle Collins USA 1-6, 6-3, 7-6(7)
9 Magda Linette POL vs. Cristina Bucsa ESP 6-2, 7-5
5 Daria Kasatkina vs. Marta Kostyuk UKR 6-3, 6-4
==
3 Jelena Ostapenko LAT vs. Camila Giorgi ITA 6-1, 6-4
10 Karolina Pliskova CZE vs. WC Naomi Osaka JPN 3-6, 7-6(4), 6-4
Clara Burel FRA vs. 12 Anhelina Kalinina UKR 6-4, 6-1
8 Victoria Azarenka vs. Anna Kalinskaya 6-1, 7-6(8)
====
Q Julia Riera ARG vs. 7 Ekaterina Alexandrova 6-3, 6-4
Linda Noskova CZE vs. 10 Sorana Cirstea ROU 6-4, 4-6, 6-4
WC Arina Rodionova AUS vs. 14 Sofia Kenin USA 7-5, 7-6(7)
Mirra Andreeva vs. 4 Ludmilla Samsonova 6-2, 6-1
==
6 Veronika Kudermetova vs. Anna Karolina Schmiedlova SVK 6-2, 6-3
11 Anastasia Potapova vs. WC Daria Saville AUS 6-4, 3-6, 6-4
13 Elise Mertens BEL vs. Sloane Stephens USA 2-6, 6-1, 6-3
2 Elena Rybakina KAZ vs. Q Olivia Gadecki AUS 6-4, 6-1

R64
1 Aryna Sabalenka – bye
Lucia Bronzetti ITA vs. Ashlyn Krueger USA 6-4, 7-5
Danielle Collins USA vs. Q Hailey Baptiste USA 6-1, 4-6, 6-3
15 Lin Zhu CHN – bye

9 Magda Linette POL – bye
Cristina Bucsa ESP vs. Greet Minnen BEL 5-7, 6-3, 6-1
Marta Kostyuk UKR vs. Ana Bogdan ROU 4-6, 6-3, 6-3
5 Daria Kasatkina – bye
==
3 Jelena Ostapenko LAT – bye
Camila Giorgi ITA vs. Peyton Stearns USA 5-7, 6-2, 6-3
WC Naomi Osaka JPN vs. Tamara Korpatsch GER 6-3, 7-6(9)
10 Karolina Pliskova CZE – bye

12 Anhelina Kalinina UKR – bye
Clara Burel FRA vs. Q Zeynep Sonmez TUR 6-4, 6-2
Anna Kalinskaya vs. Bernarda Pera USA 6-2, 6-1
8 Victoria Azarenka – bye
====
7 Ekaterina Alexandrova – bye
Q Julia Riera ARG vs. Viktoriya Tomova BUL 6-2, 6-4
Linda Noskova CZE vs. Q Timea Babos HUN 5-7, 7-6(8), 7-6(2)
10 Sorana Cirstea ROU – bye

14 Sofia Kenin USA – bye
WC Arina Rodionova AUS vs. Martina Trevisan ITA 6-3, 6-2
Mirra Andreeva vs. Diana Shnaider 6-2, 6-3
4 Ludmilla Samsonova – bye
==
6 Veronika Kudermetova – bye
Anna Karolina Schmiedlova SVK vs. Caroline Dolehide USA 3-6, 6-4, 6-2
WC Daria Saville AUS vs. Q Dayana Yastremska UKR 6-0, 6-4
11 Anastasia Potapova – bye

13 Elise Mertens BEL – bye
Sloane Stephens USA vs. Katerina Siniakova CZE 7-5, 6-3
Q Olivia Gadecki AUS vs. WC Kimberly Birrell AUS 4-6, 6-0, 6-4
2 Elena Rybakina KAZ – bye


WTA 250 ASB Classic, Auckland (NZL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +12 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Sport/Play

Finale: 1 CoCo Gauff USA vs. 2 Elina Svitolina UKR 6-7(4), 6-3, 6-3

Semifinale
1 CoCo Gauff USA vs. 4 Emma Navarro USA 6-3, 6-1
2 Elina Svitolina UKR vs. Xiyu Wang CHN 2-6, 6-4, 6-3

Kvartfinale
1 CoCo Gauff USA vs. 8 Varvara Gracheva FRA 6-1, 6-1
4 Emma Navarro USA vs. 7 Petra Martic CRO 6-4, 6-3
Xiyu Wang CHN vs. Diane Parry FRA 6-7(3), 6-3, 6-4
2 Elina Svitolina UKR vs. 5 Marie Bouzkova CZE 6-0, 6-3

1/8-finale
1 CoCo Gauff USA vs. Q Brenda Fruhvirtova CZE 6-3, 6-0
8 Varvara Gracheva FRA vs. Q Lulu Sun SUI 6-3, 6-4
4 Emma Navarro USA vs. Elina Avanesyan 6-1, 6-2
7 Petra Martic CRO vs. Yue Yuan CHN 6-2, 6-2
==
Xiyu Wang CHN vs. 6 Xinyu Wang CHN 6-3, 3-6, 7-6(2)
Diane Parry FRA vs. 3 Lesia Tsurenko UKR 2-6, 6-4, 6-1
5 Marie Bouzkova CZE vs. WC Amanda Anisimova USA 6-0, 6-1
2 Elina Svitolina UKR vs. WC Emma Raducanu GBR 6-7(5), 7-6(3), 6-1

R32
1 CoCo Gauff USA vs. Claire Liu USA 6-4, 6-2
Q Brenda Fruhvirtova CZE vs. Anna Blinkova 7-5, 6-4
Q Lulu Sun SUI vs. Q Mccartney Kessler USA 6-4, 6-3
8 Varvara Gracheva FRA vs. Q Tereza Martincova CZE 6-7(3), 7-5, 6-2

4 Emma Navarro USA vs. Lina Fruhvirtova CZE 2-6, 6-4, 6-2
Elina Avanesyan vs. WC Monique Barry NZL 7-6(6), 6-2
Yue Yuan CHN vs. Kayla Day USA 7-6(1), 6-7(5), 6-1
7 Petra Martic CRO vs. Rebeka Masarova ESP 3-6, 6-3, 6-3
==
6 Xinyu Wang CHN vs. Yulia Putintseva KAZ 6-4, 7-5
Xiyu Wang CHN vs. Jaqueline Cristian ROU6-1, 5-7, 7-6(3)
Diane Parry FRA vs. Emina Bektas USA 6-7(4), 7-5, 6-3
3 Lesia Tsurenko UKR vs. Q Sachia Vickery USA 7-5, 6-4

5 Marie Bouzkova CZE vs. Magdalena Frech POL 6-0, 3-6, 6-4
WC Amanda Anisimova USA vs. Anastasia Pavlyuchenkova 7-5, 6-4
WC Emma Raducanu GBR vs. Q Elena-Gabriela Ruse ROU 6-3, 4-6, 7-5
WC Caroline Wozniacki 🇩🇰 vs. 2 Elina Svitolina UKR 4-6, 3-6


WTA & ATP Challenger (Uge 1)

Place Country Category Surface Start
Canberra Australia CH 125 Hard 1.1.24
Canberra AUS WTA 125 Hard 1.1.24
Antalya Turkey CH 100 Clay 1.1.24
Nonthaburi Thailand CH 75 Hard 1.1.24
Oeiras Portugal CH 50 Hard 1.1.24

 

WTA 125/CH 125 Canberra
Tidsforskel: cet +10 timer

Women’s singles

Finale: 125 Nuria Parrizas Diaz ESP vs. 121 Harriet Dart GBR 6-4, 6-3

Semifinale
107 Clara Tauson 🇩🇰 vs. 125 Nuria Parrizas Diaz ESP 4-6, 6-7(3)
121 Harriet Dart GBR vs. 108 Katie Volynets USA 7-5, 3-6, 7-5

Kvartfinale
107 Clara Tauson 🇩🇰 vs. WC 738 Maya Joint USA 6-4, 6-2
125 Nuria Parrizas Diaz ESP vs. (3) 96 Oceane Dodin FRA 6-2, 3-1 Ret’d
108 Katie Volynets USA vs. 118 Anna Bondar HUN 6-2, 6-3
121 Harriet Dart GBR vs. (2) 94 Nao Hibino JPN 6-3, 6-0

1/8-finale
107 Clara Tauson 🇩🇰 vs. Q 161 Fiona Ferro FRA 6-3, 4-6, 6-3
WC 738 Maya Joint USA vs. Q 179 Ella Seidel GER 5-7, 6-3, 6-4
(3) 96 Oceane Dodin FRA vs. 112 Erika Andreeva 7-6(5), 6-7(6), 6-4
125 Nuria Parrizas Diaz ESP vs. (5) 99 Kamilla Rakhimova 6-4, 0-6, 6-3
==
108 Katie Volynets USA vs. Q 440 Kaylah McPhee AUS 6-2, 6-2
118 Anna Bondar HUN vs. (4) 97 Jodie Burrage GBR 6-4, 3-6, 6-3
121 Harriet Dart GBR vs. (6) 100 Yafan Wang CHN 6-3, 1-6, 6-1
(2) 94 Nao Hibino JPN vs. WC 203 Taylah Preston AUS 6-1, 5-7, 6-1

R32
107 Clara Tauson 🇩🇰 vs. (1) 83 Viktorija Golubic SUI 6-2, 6-4
Q 161 Fiona Ferro FRA vs. 110 Laura Pigossi BRA 7-6(5), 6-2
Q 179 Ella Seidel GER vs. 123 Lucrezia Stefanini ITA 6-1, 7-5
WC 738 Maya Joint USA vs. (8) 105 Sara Errani ITA 6-2, 6-3

(3) 96 Oceane Dodin FRA vs. Q 134 Daria Snigur UKR 7-6(2), 6-3
112 Erika Andreeva vs. Q 176 Rebecca Marino CAN 6-4, 6-3
125 Nuria Parrizas Diaz ESP vs. Q 141 Celine Naef SUI 6-3, 6-1
(5) 99 Kamilla Rakhimova vs. Q 127 Rebecca Peterson 🇸🇪 6-4, 6-4
==
Q 440 Kaylah McPhee AUS vs. (7) 104 Renata Zarazua MEX 6-3, 6-7(4), 6-4
108 Katie Volynets USA vs. 113 Elizabeth Mandlik USA 6-2, 6-0
118 Anna Bondar HUN vs. 116 Emiliana Arango COL 6-2, 6-2
(4) 97 Jodie Burrage GBR vs. Astra Sharma AUS 6-2, 6-4

(6) 100 Yafan Wang CHN vs. WC 793 Emerson Jones AUS 6-4, 6-2
121 Harriet Dart GBR vs. 135 Anna-Lena Friedsam GER 3-6, 6-4, 6-3
WC 203 Taylah Preston AUS vs. WC 511 Melisa Ercan TUR 6-0, 6-4
(2) 94 Nao Hibino JPN vs. Q 145 Katherine Sebov CAN 6-2, 6-3

Qfi
(1) 127 Rebecca Peterson 🇸🇪 vs. 182 Polina Kudermetova 6-2, 6-3, 6-1
(5) 141 Celine Naef SUI vs. (10) 159 Jessica Bouzas Maneiro ESP 2-6, 6-3, 6-0

Q32
(1) 127 Rebecca Peterson 🇸🇪 vs. 217 Nigina Abduraimova UZB 6-3, 6-4
182 Polina Kudermetova vs. (14) 172 Katarina Zavatska UKR 7-5, 6-2

(5) 141 Celine Naef SUI vs. 190 Alexandra Eala PHI 6-4, 7-5
(10) 159 Jessica Bouzas Maneiro ESP vs. 223 Alice Robbe FRA 6-2, 6-3


Men’s singles

Finale: (1) 77 Dominik Koepfer GER vs. 167 Jakub Mensik CZE 6-3, 6-2

Semifinale
(1) 77 Dominik Koepfer GER vs. 139 Gabriel Diallo CAN 6-7(5), 7-5, 6-3
167 Jakub Mensik CZE vs. 134 Brandon Nakashima USA 7-5, 7-5

Kvartfinale
(1) 77 Dominik Koepfer GER vs. (6) 111 David Goffin BEL 7-6(5), 6-3
139 Gabriel Diallo CAN vs. Q 181 Matteo Gigante ITA 7-6(2), 6-2
167 Jakub Mensik CZE vs. Q 221 Alexander Ritschard USA – walkover
134 Brandon Nakashima USA vs. WC 260 Tristan Schoolkate AUS 6-4, 6-4

1/8-finale
(1) 77 Dominik Koepfer GER vs. Q 157 Andrea Vavassori ITA 6-4, 6-4
(6) 111 David Goffin BEL vs. 140 Lloyd George Harris RSA 6-4, 6-4
139 Gabriel Diallo CAN vs. Q 201 Rudolf Molleker GER 7-6(5), 6-3
Q 181 Matteo Gigante ITA vs. WC 1104 Pavle Marinkov AUS 6-1, 6-0
==
167 Jakub Mensik CZE vs. Q 190 Denis Yevseyev KAZ 6-4, 6-4
Q 221 Alexander Ritschard USA vs. 154 Damir Dzumhur BIH 6-1, 2-1 Ret’d
WC 260 Tristan Schoolkate AUS vs. (5) 105 Michael Mmoh USA 6-7(4), 6-1, 7-6(5)
134 Brandon Nakashima USA vs. 178 Dino Prizmic CRO 6-2, 6-1

R32
(1) 77 Dominik Koepfer GER vs. 142 Zachary Svajda USA 6-2, 6-4
Q 157 Andrea Vavassori ITA vs. 138 Sumit Nagal IND 6-7(1), 6-4, 7-5
140 Lloyd George Harris RSA vs. 146 Filip Misolic AUT 7-5, 7-6(4)
(6) 111 David Goffin BEL vs. WC 176 Adam Walton AUS 6-4, 7-5

Q 201 Rudolf Molleker GER vs. (3) 95 Facundo Diaz Acosta ARG 7-6(7), 6-3
139 Gabriel Diallo CAN vs. 120 Juan Manuel Cerundolo ARG 4-6, 6-3, 6-0
Q 181 Matteo Gigante ITA vs. 147 Emilio Nava USA 7-6(4), 4-6, 6-3
WC 1104 Pavle Marinkov AUS vs. (7) 118 Luca Nardi ITA 6-4, 6-1
==
Q 190 Denis Yevseyev KAZ vs. (8.) 119 Alex Molcan SVK 7-5, 6-4
167 Jakub Mensik CZE vs. 151 Benjamin Hassan GER 6-3, 7-5
Q 221 Alexander Ritschard USA vs. PR 292 Jiri Vesely CZE 6-3, 7-5
154 Damir Dzumhur BIH vs. (4) 96 Arthur Rinderknech FRA 6-4, 3-6, 6-3

(5) 105 Michael Mmoh USA vs. 143 Duje Ajdukovic CRO 6-2, 6-4
WC 260 Tristan Schoolkate AUS vs. Q 1388 Casey Hoole AUS 6-3, 6-4
178 Dino Prizmic CRO vs. 131 Radu Albot MDA 6-7(4), 6-1, 6-2
134 Brandon Nakashima USA vs. (2) 81 Alexandre Muller FRA 5-7, 7-6(7), 7-6(5)


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF  (uge 1)

Place Country Category Surface
Nonthaburi Thailand W50 – Livestream  Hard
Arcadia, CA USA W35  Hard
Esch/Alzette Luxembourg M25 – Livestream Hard
Kish Island Iran M15  Clay
Monastir Tunisia M15  Hard
Monastir Tunisia W15  Hard

 

M25 Esch/Alzette (LUX)

R32: 397 Elmer Møller 🇩🇰 vs. 596 Nikoloz Basilashvili GEO 4-6, 5-7


M15/W15 Monastir (TUN)

Men’s singles

Q32: (4) 1608 Philip Hjorth 🇩🇰 vs. WC Kamil Majchrzak POL 4-6, 4-6

Men’s doubles

1/8-finale: Philip Hjorth 🇩🇰/Yuta Kikuchi JPN vs. 3 Vladyslav Orlov UKR/Michiel De Krom NED 2-6, 2-6

<< tilbage


ITF Junior (uge 1)

J100 Bromma 🇸🇪 – Hardcourt

Boys singles

1/8-finale: 411 Christian Grønfeldt-Sørensen 🇩🇰 vs. (7) 250 Artem Lyapshin GER 3-6, 6-4, 2-6

R32
411 Christian Grønfeldt-Sørensen 🇩🇰 vs. 375 Tom Noltorp 🇸🇪 6-3, 6-2
(7) 250 Artem Lyapshin GER vs. Q 3288 William Olsson 🇸🇪 6-4, 6-0

Q32
3431 Andreas Philip Cort Maleeva Hansen 🇩🇰 vs. 4232 William Olsson 🇸🇪 2-6, 6-3, [7-10]
1316 Emanuel Grau Kristensen 🇩🇰 vs. 3180 Vincent Almroth 🇸🇪 6-7(2), 6-3, 7[3-10]
2742 Marcus Sehested 🇩🇰 vs. 2039 Axel Bergh 🇸🇪 7-5, 1-6, [7-10]

Boys doubles

1/8-finale: Christian Grønfeldt-Sørensen 🇩🇰/Tom Noltorp 🇸🇪 vs. Pijus Reklevicius LTU/Emil Kindhult 🇸🇪 6-3, 6-7(8), [6-10]


Girls singles

Kvartfinale: 365 Augusta Lucia Grau Kristensen 🇩🇰 vs. (3) 129 Sarah Melany Fajmonova CZE 2-6, 4-6

1/8-finale
(3) 129 Sarah Melany Fajmonova CZE vs. 1306 Manon Favier FRA 6-2, 6-2
365 Augusta Lucia Grau Kristensen 🇩🇰 vs. (8) 263 Lauren Seye BEL 6-4, 6-4

R32
365 Augusta Lucia Grau Kristensen 🇩🇰 vs. Q 302 Tiana Tian Den 🇸🇪 7-6(7), 6-4
(8) 263 Lauren Seye BEL vs. 335 Tilda Larsson 🇸🇪 7-5, 7-5

(6) 230 Mille Mørk 🇩🇰 vs. 543 Iva Marinkovic 🇸🇪
343 Isabella Svahn 🇸🇪 vs. 555 Marie Johanna Lapimaa EST

Q32
2271 Anna Brandt Schultz 🇩🇰 vs. 4134 Vaida Matujseviciute 🇸🇪 7-6(2), 3-6, [4-10]
Caroline Hermanns 🇩🇰 vs. Sara Naeslund 🇸🇪 5-7, 3-6
Emma Brandt Schultz 🇩🇰 vs. Julia Nord 🇸🇪 2-6, 3-6

Girls doubles

Semifinale: Mørk/Kristensen vs. (1) Dominika Podhajecka POL/Sarah Melany Fajmonova CZE 7-6(3), 4-6, [6-10]
Kvartfinale: Mørk/Kristensen vs. Tiana Tian Deng/Iva Marinkovic 🇸🇪 7-5, 3-6, [13-11]
1/8-finale: 3 Mille Mørk/Augusta Lucia Grau Kristensen 🇩🇰 vs. (WC) Rebecca Malmstrom/Fredrika Nicander 🇸🇪 7-5, 7-6(6)


J60 Frankfurt (GER) – Hardcourt

Boys singles

R32: 898 August Brostrøm Poulsen 🇩🇰 vs. 900 Sebastian Gampert GER 3-6, 1-6


Tennis Europe (Uge 1)

Cat 1 Boulogne Billancourt (FRA) – Hardcourt

U12 Girls singles

R64: Philip Tiedemann 🇩🇰 vs. WC Nelson Rakotomahanina FRA 2-6, 0-6

U12 Girls singles

R32: Emilia Henningsen 🇩🇰 vs. Eva Maria Bulai ROU 2-6, 1-2 Ret’d

R64
Eva Maria Bulai ROU – bye
Emilia Henningsen 🇩🇰 vs. WC Rose D’Andrea FRA 6-0, 6-0

U12 Girls doubles

1/8-finale: Juliette Lafont/Lila Blondeel FRA vs. Henningsen/Fomina – walkover
R32: Emilia Henningsen 🇩🇰/Arina Fomina vs. Philomene Dupont De Dinechin FRA/Pauline Hardy Frauger 6-3, 6-0

<< tilbage


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte) 

Livestream: https://tennis.se/play

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 


Davis Cup 

Livestream: https://video.daviscup.com/

Qualifiers 2-3 eller 3-4. februar 2024

Vindere World Group I 2023: Tyskland, Kazakhstan, Belgien, Argentina, Ukraine, Ungarn, Israel, Portugal, Slovakiet, Peru, Taipei, Brasilien
3-4 Finals puljer: Chile, Sverige, Frankrig Schweiz, Spanien, Korea, USA Kroatien
Tabere Final 8 kvartfinale: Lodtrækning efter Final 8 Knockout i Malaga 21-26. november.


World Group I play-offs 2-3 eller 3-4 februar 2024 (ugen efter Australian Open)

(1) Colombia vs. Luxembourg
Libanen vs. (2) Japan
Irland vs. (3) Østrig
(4) Ecuador vs. Egypten
(5) Norge vs. Letland
Grækenland vs. (6) Rumænien
Bulgarien vs. (7) Bosnien/Herzegovina
(8) Uzbekistan vs. Polen
New Zealand vs. (9) Tyrkiet
Mexico vs. (10) Danmark 
Pakistan vs. (11) Indien
(12) Litauen vs. Georgien

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE

Qualifiers – April 2024?

Vindere Play-Offs 2023: Slovakiet, Belgien, Storbritannien, Brasilien, Ukraine, Rumænien, Japan, Mexico+


Group I Europe/Africa – April 2024

Oprykker fra Group II Europe/Africa: Portugal, Grækenland
Fortsætter: Serbien, Tyrkiet, Bulgarien, Letland, Norge, Danmark
Nedrykkere fra Playoff: Ungarn, Sverige, Holland, Serbien, Østrig


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)

<< tilbage

Forrige artikelMultitalentet Jannik Sinner er slet ikke færdig med at sejre
Næste artikelBillie Jean King: 80 år og mere relevant end nogensinde
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.