Når US Open fortsætter i 2. uge, er Johanne Christine Svendsen med i juniorrækken. Holger Rune spiller formentlig sin sidste Challenger turnering, inden der bliver fuld fokus på ATP-touren. Flere danskere aktive på ITF touren

Blandt de mest bemærkelsesværdige præstationer inden der søndag tages hul på 1/8-finalerne ved US Open har der i Tennisavisen været særligt fokus på de fire 18-årige supertalenter, der er omtalt i artiklen herunder.

US Open 2021: 18-årige supertalenter viste formatet på Arthur Ashe Stadium

Efter lørdagens sidste kampe i 3. runde kan tilføjes endnu en 18-årig, Emma Raducanu (GBR), som under Wimbledon fik sit store internationale gennembrud, da hun kvitterede for sit wildcard ved at vinde i 2 sæt over både no. 150 Vitalia Diatchenko (RUS), no. 40 Marketa Vondrousova (CZE) og no. 45 Sorana Cirstea (ROU), inden hun i 1/8-finalen måtte trække sig ved stillingen 4-6, 0-3 mod no. 73 Ajla Tomljanovic (AUS).

Emma er i mellemtiden avanceret til no. 150, bl.a. i kraft af en finaleplads ved WTA 125 i Chicago, hvor Clara Tauson vandt finalen 6-1, 2-6, 6-4, og ugen efter deltog hun i kvalifikationen til US Open, hvor hun vandt alle 3 kampe i 2 sæt, og hun fortsatte stimen af 2-sæts sejre med komfortable cifre 6-2, 6-3 over no. 128 og Lucky Loser Stefanie Voegele (SUI) og 6-2, 6-4 over no. 49 Shuai Zhang (CHN).
I 3. runde lørdag spillede Emma sig igen videre til en Grand Slam 1/8-finale, da hun vandt en knusende sejr 6-0, 6-1 over no. 43 Sara Sorribes Tormo (ESP), der sendte Ashleigh Barty ud af OL i 1. runde.
Sejren betyder, at Emma biiver no. 100 på WTA liverankingen.

Emma møder i 1/8-finalen no. 42 Shelby Rogers (USA), der sensationelt vandt 6-2, 1-6, 7-6(5) Barty ud i 3. runde.
I samme 1/4-del af lodtrækningen mødes 7. seedede Iga Swiatek (POL) og 11. seedede Belinda Bencic (SUI), hvilket er helt efter seedningen, og i samme halvdel har både 4. seedede Karolina Pliskova (CZE) og 5. seedede Bianca Andreecu (CAN) foreløbig levet op til seedningen.

I den nederste halvdel er 3. seedede Osaka som omtalt sendt ud af 18-årige Leylah Fernandez, men de øvrige topseedede, no. 2 Aryna Sabalenka (BLR), no. 5 Elina svitolina (UKR) og no. 8 Barbora Krejcikova (CZE) fortsat med, når 1/8-finalerne indledes.
Svitolina er i skrivende stund desuden videre til kvartfinalen efter sejr 6-3, 6-3 over 12. seedede Simona Halep (ROU).

Hos mændene er der tyndet lidt mere ud hos top 8, idet 5. seedede Andrey Rublev (RUS), 7. seedede Denis Shapovalov (CAN) og 8. seedede Casper Ruud (NOR) samt 3. seedede Stefanos Tsitsipas (GRE), der som omtalt blev sendt ud af 18-årige Carlos Alcaraz (ESP) er ude.
Der er således lagt op til en semifinale mellem 1. seedede Novak Djokovic (SRB) og 4. seedede Alexander Zverev (GER), hvilket samtidig vil være et revanche-opgør fra semifinalen ved OL, hvor Zverev vandt 1-6, 6-3, 6-1 og derefter løb med OL-guldet efter finalesejr 6-3, 6-1 over Karen Khachanov (RUS).

I nederste halvdel har 2. seedede Daniil Medvedev (RUS) endnu ikke afgivet sæt, og den eneste reelle trussel er formentlig 12. seedede Felix Auger-Aliassime (CAN), idet det vil være “for vildt”, hvis Carlos Alcaraz kan lave en endnu større sensation og besejre både Auger-Aliassime i kvartfinalen og Medvedev i semifinalen, men han udstråler dog så stor selvtillid, at han garanteret selv tror på muligheden.

Holgers sidste Challenger inden hardcourt og ATP

Efter nederlaget i 1. runde mod Djokovic ved US Open, er Holger i den kommende uge tilbage på gruset i Europa, hvor han formentlig for sidste gang deltager på ATP Challenger niveau ved Challenger 100 i Tullin i Østrig, inden fokus derefter rettes mod hardcourt og ATP-touren, hvor Holger som følge af de seneste ugers opstigning på ATP-ranglisten formentlig mindst han komme ind i kvalifikationen til de fleste ATP 250 turneringer.

Holger konkurrerer bl.a. med 19-årige Juan Manuel Cerundolo (ARG) om en plads ved Next Gen Finals, hvor argentineren netop har snuppet 8. pladsen fra Holger på liverankingen, da han netop har vundet titlen ved en ATP Challenger i Como i Italien, men Holger kan tage 8. pladsen tilbage, hvis han vinder titlen og opnår 100 point i Østrig, forudsat at Cerundolo ikke vinder næste uges titel ved ATP Challenger 80 i Banja Luka.

Drømmen indfriet – nu begynder eventyret for Holger Rune

Flere danskere på ITF World Tennis Tour

I weekenden forsøger flere danske spillere at kvalificere sig til ITF Men’s World Tennis Tour, heriblandt August Holmgren og Johannes Ingildsen (Joe), der i sidste uge uheldigvis mødte hinanden i kvalfinalen, hvorved kun Joe slap videre til hovedturneringen, hvor han i 1. runde måtte trække sig, da han i 1. runde var bagud 3-6, 0-2 mod 7. seedede Yuki Mochizuki (JPN).

Johannes Ingildsen
Sportsfotograf.com – Johannes Ingildsen

Til gengæld nåede Joe og August finalen i double, hvor det australske par Li Tu og Jeremy Beale vandt 6-4, 6-2.

August Holmgren
Sportsfotograf.com – August Holmgren

Joe og August har fået selskab af Christian Sigsgaard (Sigs), og selvom der skal vindes 3 kampe for at gå videre fra kvalifikationen, risikerer de ikke at skulle møde hinanden undervejs.

Christian Sigsgaard
Sportsfotograf.com – Christian Sigsgaard

Alle 3 ovennævnte danskere vandt søndag 1. kvalrunde i Monastir.
Både August og Sigs er udtaget til Davis Cup opgøret mod Thailand i Kolding 17-18. september.

Henrik Heise Korsgaard, der ligesom de 3 førnævnte indgår i Davis Cup bruttotruppen, deltager i kvalifikationen til M25 i Sintra i Portugal, hvor han er oversidder i 1. kvalrunde, og i 2. kvalrunde møder han den urangerede 21-årige Paulo Andre Saraiva Dos Santos (BRA), der har wildcard.
Henrik optjente 2 point til ATP-ranglisten, da han ved M15 i Vejle vandt 7-5, 6-2 i 1/8-finalen over Sigsgaard, hvorefter han i kvartfinalen måtte trække sig ved stillingen 3-6, 0-3 mod 3. seedede no. 548 Matias Zukas.

Henrik Heise Korsgaard
Sportsfotograf.com – Henrik Heise Korsgaard

I sidste uge deltog KB’s Eric Vanshelboim (UKR) i en M15 turnering i Ulcinj i Montenegro, hvor han nåede semifinalen i single, og i double vandt han titlen sammen med Juan Pablo Paz (ARG) 6-3, 6-3 over det bulgarske par Gabriel Donev og Simon Anthony Ivanov.

Eric var oprindelig også tilmeldt M15 samme sted ugen efter som 2. prioritet, men han blev frameldt i tide, idet han havde forventet et wildcard til ATP Challenger 80 i Kiev, da han som  den højest rangerede ukrainer på 20 år og yngre har markeret sig fornemt på M15 niveau.
Hans coach Rune Thomsen oplyser, at arrangørerne i stedet har givet det forventede wildcard til en 21-årig amerikaner, der i 2021 ikke har vundet en eneste kamp i 7 W15 og en enkelt W25 turnering.

Eric Vanshelboim og Rune Thomsen
Sportsfotograf.com – Eric Vanshelboim og Rune Thomsen

Til gengæld er der dansk deltagelse i kvalifikationen ved M15 i Ulcinj, hvor 19-årige Felipe Mikkelsen i 1. kvalrunde vandt 6-2, 7-5 over no. 1644 Aleksandar Tomas (AUT), men det kræver yderligere 2 sejre for at kvalificere sig til hovedturneringen.

Felipe Stevn Mikkelsen
Sportsfotograf.com – Felipe Mikkelsen

21-årige Sofia Nami Samavati, der 2 uger i træk nåede finalen i W15 turneringer og vandt sin første W15-titel for en uge siden, forsøger at kvalificere sig til at deltage på det næste niveau i W25 Frydek Mistek i Tjekkiet, hvor hun i 1. kvalrunde vandt 6-1, 6-3 over no. 955 Nicole Gadient (SUI).
2. kvalrunde ser på papiret overkommeligt ud mod den urangerede 18-årige Mia Chudejova (SVK) inden den forventede kvalfinale mod 19-årige no. 571 Zeynep Sonmez (TUR).

W15 Belgien: Sofia Nami Samavati vandt sin første professionelle titel ugen efter sin første finale

17-årige Divine Dasam Nweke er videre til 2. kvalrunde ved W15 i Cairo efter sejr 6-3, 7-5 over Diana Mihail (ROU), og i 2. runde møder hun Natalija Senic (SRB).
Også i Cairo kræves 3 sejre for at kvalificere sig til hovedturneringen.

Divine Dasam Nweke
Foto: Sportsfotograf.com. – Divine Dasam Nweke

Johanne Svendsen deltager i Junior US Open

I den 2. uge af US Open indledes junior-udgaven af turneringen, hvor 17-årige Johanne Christine Svendsen som følge af sin rangering som no. 54 ved tilmeldingen var den sidste på Acceptancelisten til at gå direkte i hovedturneringen, hvor hun i 1. runde (R64) møder no. 63 Valencia Xu (USA), der er videre efter 2 sejre i kvalifikationen.

I tilfælde af sejr møder Johanne derefter 6. seedede Kristina Dmitruk (BLR), der er oversidder i 1. runde.
I en eventuel 1/8-finale kan Johanne møde 11. seedede Mara Guth (GER).

Johanne har for nylig indgået en sponsoraftale med Codex Advokater.

Norden er – udover Johanne – repræsenteret af no. 32 Laura Hietaranta (FIN), der på papiret har en overkommelig 1. runde mod 16-årige no. 1463 Theadora Rabman (USA), der er videre fra kvalifikationen, men i 2. runde venter ranglistens no. 1, Victoria Jimenez Kasintseva (AND), der for et par uger siden var i finalen i en W60 turnering i Spanien.

Laura Hietaranta og Emma Laine
Foto: Georg Beyer Clausen – Laura Hietaranta sammen med Finlands Fed Cup holdkaptajn Emma Laine (Helsinki 2020)

Det lykkedes ikke for 18-årige Elmer Møller at kvalificere sig til hovedturneringen i Boys singles, idet han i 1. kvalrunde blev besejret af 16-årige Kyle Kang (USA), der efter match-tiebreak vandt 7-5, 4-6, [10-6], og i kvalfinalen vandt Kang igen efter match-tiebreak 6-1, 3-6, [10-5] over 2. seedede no. 41 Chak Lam Coleman wong (HKG).

Skandinavien er dog repræsenteret i hovedturneringen, idet både no. 23 Leo Borg og no. 39 Mans Dahlberg er blandt deltagerne.

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 12. september

Billeder (facebook-opslag): (Foto: Getty Images) Novak Djokovic og Daniil Medvedev – finale kl. 2200

Grand Slam, US Open – Eurosport 1/Player/Discovery+
Arthur Ashe Stadium – start 1900cet
C. Gauff/C. McNally vs. S.Zhang/S. Stosur – W
2200: (1) Novak Djokovic (SRB) vs. (2) Daniil Medvedev (RUS) – M
====
ATP Challenger – Finaler – Livestream.com/ATP
Kiev: (1) Sebastian Baez (ARG) vs. Franco Agamenone (ITA) – 1300
Cassis: (1) Benjamin Bonzi (FRA) vs. (5) Lucas Pouille (FRA) – 1500
Banja Luka: (2) Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. (4) Nikola Milojevic (SRB) – 1900
====
ITF World Tennis Tour
Kiev: (1) Sebastian Baez (ARG) vs. Franco Agamenone (ITA) – 1300cet
Cassis: (1) Benjamin Bonzi (FRA) vs. (5) Lucas Pouille (FRA) – 1500
Banja Luka: (2) Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. (4) Nikola Milojevic (SRB) – 1900

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-36-us-open-2-uge-med-johanne-svendsen-i-junior-raekken-holgers-sidste-challenger/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE JuniorDanske, Svenske 


WTA Tour – ATP Tour (Uge 36) 

 


US Open, New York (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Women’s singles

Finale: (Q) Emma Raducanu (GBR) vs. Leylah Fernandez (CAN) 6-4, 6-3

Semifinale
(Q) Emma Raducanu (GBR) vs. (17) Maria Sakkari (GRE) 6-1, 6-4
Leylah Fernandez (CAN) vs. (2) Aryna Sabalenka (BLR) 7-6(3), 4-6, 6-4

Kvartfinale
(Q) Emma Raducanu (GBR) vs. (11) Belinda Bencic (SUI) 6-3, 6-4
(17) Maria Sakkari (GRE) vs. (4) Karolina Pliskova (CZE) 6-4, 6-4
Leylah Fernandez (CAN) vs. (5) Elina Svitolina (UKR) 6-3, 3-6, 7-6(5)
(2) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (8) Barbora Krejcikova (CZE) 6-1, 6-4

1/8-finale
(Q) Emma Raducanu (GBR) vs. Shelby Rogers (USA) 6-2, 6-1
(11) Belinda Bencic (SUI) vs. (7) Iga Swiatek (POL) 7-6(12), 6-3
(4) Karolina Pliskova (CZE) vs. (14) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 7-5, 6-4
(17) Maria Sakkari (GRE) vs. (6) Bianca Andreescu (CAN) 6–7(2), 7-6(6), 6-3
====
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. (12) Simona Halep (ROU) 6-3, 6-3
Leylah Fernandez (CAN) vs. (16) Angelique Kerber (GER) 4-6, 7-6(5), 6-2
(8) Barbora Krejcikova (CZE) vs. (9) Garbine Muguruza (ESP) 6-3, 7-6(4)
(2) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (15) Elise Mertens (BEL) 6-4, 6-1

R32
Shelby Rogers (USA) vs. (1) Ashleigh Barty (AUS)  6-2, 1-6, 7-6(5)
(Q) Emma Raducanu (GBR) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-0, 6-1
(11) Belinda Bencic (SUI) vs. (23) Jessica Pegula (USA) 6-2, 6-4
(7) Iga Swiatek (POL) vs. (28) Anett Kontaveit (EST) 6-3, 4-6, 6-3
—-
(4) Karolina Pliskova (CZE) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-3, 6-2
(14) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Varvara Gracheva (RUS) 6-1, 6-4
(17) Maria Sakkari (GRE) vs. (10) Petra Kvitova (CZE) 6-4, 6-3
(6) Bianca Andreescu (CAN) vs. (LL) Greet Minnen (BEL) 6-1, 6-2
====
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. (25) Daria Kasatkina (RUS) 6-4, 6-2
(12) Simona Halep (ROU) vs. (19) Elena Rybakina (KAZ) 7-6(11), 4-6, 6-3
(16) Angelique Kerber (GER) vs. Sloane Stephens (USA) 5-7, 6-2, 6-3
Leylah Fernandez (CAN) vs. (3) Naomi Osaka (JPN) 5-7, 7-6(2), 6-4
—-
(8) Barbora Krejcikova (CZE) vs. (LL) Kamilla Rakhimova (RUS) 6-4, 6-2
(9) Garbine Muguruza (ESP) vs. (16) Victoria Azarenka (BLR) 6-4, 3-6, 6-2
(15) Elise Mertens (BEL) vs. (20) Ons Jabeur (TUN) 6-3, 7-5
(2) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (26) Danielle Collins (USA) 6-3, 6-3

R64
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Clara Tauson (DEN) 6-1, 7-5
Shelby Rogers (USA) vs. Sorana Cirstea (ROU) 7-5, 6-2
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Su-wei Hsieh (TPE) 6-1, 6-3
(Q) Emma Raducanu (GBR) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-4

(11) Belinda Bencic (SUI) vs. Martina Trevisan (ITA) 6-3, 6-1
(23) Jessica Pegula (USA) vs. Misaki Doi (JPN) 6-3, 6-2
(28) Anett Kontaveit (EST) vs. Jil Teichmann (SUI) 6-4, 6-1
(7) Iga Swiatek (POL) vs, Fiona Ferro (FRA) 3-6, 7-6(3), 6-0
—-
(4) Karolina Pliskova (CZE) vs. Amanda Anisimova (USA) 7-5, 6-7(5), 7-6(7)
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (30) Petra Martic (CRO) 7-6(6), 6-4
Varvara Gracheva (RUS) vs. (24) Paula Badosa (ESP) 6-4, 6-4
(14) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (Q) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-2, 5-7, 6-2

(10) Petra Kvitova (CZE) vs. (Q) Kristyna Pliskova (CZE) 7-6(4), 6-2
(17) Maria Sakkari (GRE) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 6-2
(LL) Greet Minnen (BEL) vs. Ludmilla Samsonova (RUS) 6-4, 6-4
(6) Bianca Andreescu (CAN) vs. Lauren Davis (USA) 6-4, 6-4
====
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. (Q) Reheka Masarova (ESP) 6-2, 7-5
(25) Daria Kasatkina (RUS) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 3-6, 6-4, 6-4
(19) Elena Rybakina (KAZ) vs. Caroline Garcia (FRA) 6-1, 6-4
(12) Simona Halep (ROU) vs. (LL) Kristina Kucova (SVK) 6-3, 6-1

(16) Angelique Kerber (GER) vs. Anhelina Kalinina (UKR) 6-3, 6-2
Sloane Stephens (USA) vs. (21) Cori Gauff (USA) 6-4, 6-2
Leylah Fernandez (CAN) vs. Kaia Kanepi (EST) 7-5, 7-5
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. (Q) Olga Danilovic (SRB) – walkover
—-
(8) Barbora Krejcikova (CZE) vs. Christina McHale (USA) 6-3, 6-1
(LL) Kamilla Rakhimova (RUS) vs. (32) Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-4, 6-1
(16) Victoria Azarenka (BLR) vs. Jasmine Paolini (ITA) 6-3, 7-6(1)
(9) Garbine Muguruza (ESP) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-4, 6-2

(15) Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Valentini Grammatikopoulou (GRE) 6-2, 6-2
(20) Ons Jabeur (TUN) vs. Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-0, 6-1
(26) Danielle Collins (USA) vs. Kaja Juvan (SLO) 6-4, 6-2
(2) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Tamara Zidansek (SLO) 6-3, 6-1

R128
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-1, 7-6(7)
Clara Tauson (DEN) vs. Clara Burel (FRA) 7-5, 6-0
Shelby Rogers (USA) vs. Madison Brenle (USA) 6-4, 6-0
Sorana Cirstea (ROU) vs. (29) Veronika Kudermetova (RUS) 7-6(5), 3-6, 6-0

Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (22) Karolina Muchova (CZE) 6-2, 7-6(3)
Su-wei Hsieh (TPE) vs. Claire Liu (USA) 6-1, 6-4
Shuai Zhang (CHN) vs. (WC) Hailey Baptiste (USA) 6-3, 6-4
(Q) Emma Raducanu (GBR) vs. (LL) Stefanie Voegele (SUI) 6-2, 6-3

(11) Belinda Bencic (SUI) vs. Arantxa Rus (NED) 6-4, 6-4
Martina Trevisan (ITA) vs. (WC) CoCo Vandeweghe (USA) 6-1, 7-5
Misaki Doi (JPN) vs. (WC) Storm Sanders (AUS) 7-6(3), 6-3
(23) Jessica Pegula (USA) vs. Anastasia Potapova (RUS) 6-2, 6-2

(28) Anett Kontaveit (EST) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-3, 6-0
Jil Teichmann (SUI) vs. (Q) Cristina Bucsa (ESP) 6-3, 6-4
Fiona Ferro (FRA) vs. Nao Hibino (JPN) 6-1, 6-4
(7) Iga Swiatek (POL) vs. (Q) Jamie Loeb (USA) 6-3, 6-4
—-
(4) Karolina Pliskova (CZE) vs. (WC) Caty McNally (USA) 6-3, 6-4
Amanda Anisimova (USA) vs. Zarina Diyas (KAZ) 7-5, 6-2
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (WC) Katie Volynets (USA) 6-3, 6-1
(30) Petra Martic (CRO) vs. (Q) Dalma Galfi (HUN) 6-3, 6-2

(24) Paula Badosa (ESP) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-4, 6-3
Varvara Gracheva (RUS) vs. (Q) Nuria Parrizas Diaz (ESP) 5-7, 6-0, 6-2
(Q) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (WC) Ashlyn Krueger (USA) 7-5, 6-7(3), 6-3
(14) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Alison Riske (USA) 6-4, 6-2

(10) Petra Kvitova (CZE) vs. Polona Hercog (SLO) 6-1, 6-2
(Q) Kristyna Pliskova (CZE) vs. Danka Kovinic (MNE) 6-4, 6-3
Katerina Siniakova (CZE) vs. Anastasija Sevastova (LAT) 7-6(6), 6-3
(17) Maria Sakkari (GRE) vs. Marta Kostyuk (UKR) 6-4, 6-3

(LL) Greet Minnen (BEL) vs. Nadia Podoroska (ARG)  6-4, 1-6, 6-3
Ludmilla Samsonova (RUS) vs. (Q) Katie Boulter (GBR) 6-3, 6-2
Lauren Davis (USA) vs. (LL) Viktoriya Tomova (BUL) 6-2, 2-6, 6-3
(6) Bianca Andreescu (CAN) vs. Viktorija Golubic (SUI) 7-5, 4-6, 7-5
====
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. (Q) Rebecca Marino (CAN) 6-2, 6-3
(Q) Reheka Masarova (ESP) vs. Ana Bogdan (ROU) 6-7(9), 7-6(2), 7-6(9)
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (Q) Elena-Gabriela Ruse (ROU) 7-5, 6-0
(25) Daria Kasatkina (RUS) vs. Tsvetana Pironkova (BUL) 6-2, 6-1

(19) Elena Rybakina (KAZ) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-2, 6-3
Caroline Garcia (FRA) vs. (Q) Harriet Dart (GBR) 6-7(6), 6-4, 6-2
(LL) Kristina Kucova (SVK) vs. Ann Li (USA) 7-5, 6-1
(12) Simona Halep (ROU) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-4, 7-6(3)

(16) Angelique Kerber (GER) vs. Dayana Yastremska (UKR) 3-6, 6-4, 7-6(3)
Anhelina Kalinina (UKR) vs. (LL) Mayar Sherif (EGY) 4-6, 6-1, 6-1
Sloane Stephens (USA) vs. Madison Keys (USA) 6-3, 1-6, 7-6(7)
(21) Cori Gauff (USA) vs. Magda Linette (POL) 5-7, 6-3, 6-4

Kaia Kanepi (EST) vs. (31) Yulia Putintseva (KAZ) 2-6, 7-6(4), 6-2
Leylah Fernandez (CAN) vs. (Q) Ana Konjuh (CRO) 7-6(3), 6-2
(Q) Olga Danilovic (SRB) vs. (WC) Alycia Parks (USA) 6-3, 7-5
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. Marie Bouzkova (CZE) 6-4, 6-1
—-
(8) Barbora Krejcikova (CZE) vs. (Q) Astra Sharma (AUS) 6-0, 6-4
Christina McHale (USA) vs. (WC) Emma Navarro (USA) 6-1, 7-6(5)
(LL) Kamilla Rakhimova (RUS) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 2-6, 6-2, 6-3
(32) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Sara Errani (ITA) 6-3, 6-2

(16) Victoria Azarenka (BLR) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-4, 6-0
Jasmine Paolini (ITA) vs. Yaroslava Shvedova (KAZ) 6-3, 6-4
Andrea Petkovic (GER) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-2, 7-6(3)
(9) Garbine Muguruza (ESP) vs. Danno Vekic (CRO) 7-6(4), 7-6(5)

(15) Elise Mertens (BEL) vs. Rebecca Peterson (SWE) 3-6, 7-6(5), 7-6(5)
(Q) Valentini Grammatikopoulou (GRE) vs. Anna Blinkova (RUS) 6-3, 6-2
Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. Ivana Jorovic (SRB) 6-2, 6-2
(20) Ons Jabeur (TUN) vs. Alize Cornet (FRA) 7-5, 7-5

(26) Danielle Collins (USA) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 6-2, 6-4
Kaja Juvan (SLO) vs. Heather Watson (GBR) 6-1, 6-4
Tamara Zidansek (SLO) vs. Bernarda Pera (USA) 6-4, 7-6(4)
(2) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Nina Stojanovic (SRB) 6-4, 6-7(4), 6-0


Men’s singles

Finale: (2) Daniil Medvedev (RUS) vs. (1) Novak Djokovic (SRB) 6-4, 6-4, 6-4

Semifinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (4) Alexander Zverev (GER) 4-6, 6-2, 6-4, 4-6, 6-2
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. (12) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 7-5, 6-2

Kvartfinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (6) Matteo Berrettini (ITA) 5-7, 6-2, 6-2, 6-3
(4) Alexander Zverev (GER) vs. Lloyd Harris (RSA) 7-6(6), 6-3, 6-4
(12) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Carlos Alcaraz (ESP) 6-3, 3-1 Ret’d
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. (Q) Botic Van De Zandschulp (NED) 6-3, 6-0, 4-6, 7-5

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SrB) vs. (WC) Jenson Brooksby (USA) 1-6, 6-3, 6-2, 6-2
(6) Matteo Berrettini (ITA) vs. (Q) Oscar Otte (GER) 6-4, 3-6, 6-3, 6-2
(4) Alexander Zverev (GER) vs. (13) Jannik Sinner (ITA) 6-4, 6-4, 7-6(7)
Lloyd Harris (RSA) vs. (22) Reilly Opelka (USA) 6-7(6), 6-4, 6-1, 6-3
====
(12) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. France Tiafoe (USA) 4-6, 6-2, 7-6(6), 6-4
Carlos Alcaraz (ESP) vs. (Q) Peter Gojowczyk (GER) 5-7, 6-1, 5-7, 6-2, 6-0
(Q) Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (11) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 6-4, 5-7, 5-7, 6-1
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. (24) Daniel Evans (GBR) 6-3, 6-4, 6-3

R32
(1) Novak Djokovic (SrB) vs. Kei Nishikori (JPN) 6-7(4), 6-3, 6-3, 6-2
(WC) Jenson Brooksby (USA) vs. (21) Aslan Karatsev (RUS) 6-2, 3-6, 2-6, 6-3, 6-3
(Q) Oscar Otte (GER) vs. Andreas Seppi (ITA) 6-3, 6-4, 2-6, 7-5
(6) Matteo Berrettini (ITA) vs. Ilya Ivashka (BLR) 6-7(5), 6-2, 6-4, 2-6, 6-3
—-
(4) Alexander Zverev (GER) vs. (WC) Jack Sock (USA) 3-6, 6-2, 6-3, 2-1 Ret’d
(13) Jannik Sinner (ITA) vs. (17) Gael Monfils (FRA) 7-6(1), 6-2, 4-6, 6-4, 6-4
(22) Reilly Opelka (USA) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 7-6(5), 6-3, 6-4
Lloyd Harris (RSA) vs. (7) Denis Shapovalov (CAN) 6-4, 6-4, 6-4
====
France Tiafoe (USA) vs. (5) Andrey Rublev (RUS) 4-6, 6-3, 7-6(6), 4-6, 6-1
(12) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (18) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-3, 6-4, 4-6, 3-6, 6-3
(Q) Peter Gojowczyk (GER) vs. (Q) Henri Laaksonen (SUI) 3-6, 6-3, 6-1, 6-4
Carlos Alcaraz (ESP) vs. (3) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-3, 4-6, 7-6(2), 0-6, 7-6(5)
—-
(Q) Botic Van De Zandschulp (NED) vs. Facundo Bagnis (ARG) 3-6, 6-0, 6-2, 6-2
(11) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Alex Molcan (SVK) 6-4, 6-3, 6-3
(24) Daniel Evans (GBR) vs. Alexei Popyrin (AUS) 4-6, 3-6, 6-3, 6-4, 7-6(1)
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. Pablo Andujar (ESP) 6-0, 6-4, 6-3

R64
(1) Novak Djokovic (SrB) vs. Tallon Griekspoor (NED) 6-2, 6-3, 6-2
Kei Nishikori (JPN) vs. Mackenzie McDonald (USA) 7-6(3), 6-3, 6-7(5), 2-6, 6-3
(21) Aslan Karatsev (RUS) vs. Jordan Thompson (AUS) 3-6, 3-6, 7-5, 7-6(9), 6-1
(WC) Jenson Brooksby (USA) vs. Taylor Fritz (USA) 6-7(7), 7-6(10), 7-5, 6-2

Andreas Seppi (ITA) vs. (10) Hubert Hurkacz (POL) 2-6, 6-4, 6-4, 7-6(6)
(Q) Oscar Otte (GER) vs. Denis Kudla (USA) 6-4, 6-4, 6-2
Ilya Ivashka (BLR) vs. Vasek Pospisil (CAN) 6-3, 6-4, 7-6(5)
(6) Matteo Berrettini (ITA) vs. Corentin Moutet (FRA) 7-6(2), 4-6, 6-4, 6-3
—-
(4) Alexander Zverev (GER) vs. Albert Rmos-Vinolas (ESP) 6-1, 6-0, 6-3
(WC) Jack Sock (USA) vs. (31) Alexander Bublik (KAZ) 7-6(3), 6-7(2), 6-4, 4-6, 6-3
(17) Gael Monfils (FRA) vs. Steve Johnson (USA) 7-5, 4-6, 6-4, 6-4
(13) Jannik Sinner (ITA) vs. (WC) Zachary Svajda (USA) 6-3, 7-6(2), 6-7(6), 6-4

Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (Q) Maxime Cressy (FRA) 7-6(3), 6-3, 7-5
(22) Reilly Opelka (USA) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 7-6(1), 7-5, 6-4
Lloyd Harris (RSA) vs. (WC) Ernesto Escobedo (USA) 6-4, 6-4, 6-2
(7) Denis Shapovalov (CAN) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 7-6(7), 6-3, 6-0
====
(5) Andrey Rublev (RUS) vs. Pedero Martinez (ESP) 7-6(2), 6-7(5), 6-1, 6-1
France Tiafoe (USA) vs. Guido Pella (ARG) 6-1, 6-2, 7-5
(18) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 6-1, 6-3, 6-2
(12) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (LL) Bernabe Zapata Miralles (ESP)  7-6(5), 6-3, 6-2

(Q) Henri Laaksonen (SUI) vs. (16) Cristian Garin (CHI) 3-6, 7-6(5), 6-2, 6-4
(Q) Peter Gojowczyk (GER) vs. Dusan Lajovic (SRB) 2-6, 6-4, 2-6, 7-5, 6-4
Carlos Alcaraz (ESP) vs. Arthur Rinderknech (FRA) 7-6(6), 4-6, 6-1, 6-4
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 6-4, 6-7(4), 6-0
—-
(Q) Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (8) Casper Ruud (NOR) 3-6, 6-4, 6-3, 6-4
Facundo Bagnis (ARG) vs. (Q) Marco Trungelliti (ARG) 7-6(4), 4-6, 6-3, 6-3
(Q) Alex Molcan (SVK) vs. (WC) Brandon Nakashima (USA) 6-3, 3-6, 1-6, 6-2, 6-4
(11) Diego Schwartzman (ARG) vs. Kevin Anderson (RSA) 7-6(4), 6-3, 6-4

Alexei Popyrin (AUS) vs. (15) Grigor Dimitrov (BUL) 7-6(4), 7-6(4), 4-0 Ret’d
(24) Daniel Evans (GBR) vs. Marcos Giron (USA) 6-4, 7-6(3), 2-6, 6-2
Pablo Andujar (ESP) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 6-4, 6-3, 6-1
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. Dominik Koepfer (GER) 6-4, 6-1, 6-2

R128:
(1) Novak Djokovic (SrB) vs. (Q) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) 6-1, 6-7(5), 6-2, 6-1
Tallon Griekspoor (NED) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 2-6, 7-6(3), 4-6, 6-4, 7-5
Kei Nishikori (JPN) vs. Salvatore Caruso (ITA) 6-1, 6-1, 5-7, 6-3
Mackenzie McDonald (USA) vs. (27) David Goffin (BEL) 6-2, 7-5, 6-2

(21) Aslan Karatsev (RUS) vs. Jaume Munar (ESP) 7-5, 1-6, 6-3, 6-2
Jordan Thompson (AUS) vs. Gianluca Mager (ITA) 4-6, 6-3, 7-5, 2-6, 7-6(3)
(WC) Jenson Brooksby (USA) vs. Mikael Ymer (SWE) 7-5, 6-2, 5-7, 6-2
Taylor Fritz (USA) vs. (14) Alex De Minauer (AUS) 7-6(4), 6-2, 1-6, 6-4

(10) Hubert Hurkacz (POL) vs. Egor Gerasimov (BLR) 6-3, 6-4, 6-3
Andreas Seppi (ITA) vs. Marton Fucsovics (HUN) 2-6, 7-5, 6-4, 2-6, 7-6(12)
Denis Kudla (USA) vs. Laslo Djere (SRB) 4-6, 6-3, 7-5, 7-6(4)
(Q) Oscar Otte (GER) vs. (20) Lorenzo Sonego (ITA) 6-7(8), 7-5, 7-6(4), 7-6(1)

Vasek Pospisil (CAN) vs. (28) Fabio Fognini (ITA) 2-6, 3-6, 6-1, 6-3, 7-6(4)
Ilya Ivashka (BLR) vs. Tennys Sandgren (USA) 7-6(3), 6-3, 6-4
Corentin Moutet (FRA) vs. Stefano Travaglia (ITA) 6-4, 7-5, 7-6(3)
(6) Matteo Berrettini (ITA) vs. Jeremy Chardy (FRA) 7-6(5), 7-6(7), 6-3
—-
(4) Alexander Zverev (GER) vs. Sam Querrey (USA) 6-4, 7-5, 6-2
Albert Rmos-Vinolas (ESP) vs. Lucas Pouille (FRA) 6-1, 5-7, 5-7, 7-5, 6-4
(WC) Jack Sock (USA) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-7(5), 6-2, 6-4, 6-2
(31) Alexander Bublik (KAZ) vs. Yannick Hanfmann (GER) 6-0, 4-6, 6-2, 6-1

(17) Gael Monfils (FRA) vs. Federico Coria (ARG) 6-3, 6-2, 6-2
Steve Johnson (USA) vs. (Q) Maxime Cressy (FRA) 5-7, 7-6(8), 7-6(8), 6-3
(WC) Zachary Svajda (USA) vs. Marco Cecchinato (ITA) 7-6(6), 5-7, 6-4, 6-4
(13) Jannik Sinner (ITA) vs. Max Purcell (AUS) 6-4, 6-2, 4-6, 6-2

(Q) Maxime Cressy (FRA) vs. (9) Pablo Carreno Busta (ESP) 5-7, 4-6, 6-1, 6-4, 7-6(7)
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Sebastian Korda (USA) 6-2, 2-1 Ret’d
Lorenzo Musetti (ITA) vs. Emilio Nava (USA) 6-7(5), 6-4, 6-1, 6-3
(22) Reilly Opelka (USA) vs. Soonwoo Kwon (KOR) 7-6(3), 6-4, 6-4

Lloyd Harris (RSA) vs. (25) Karen Khachanov (RUS) 6-4, 1-6, 4-6, 6-3, 6-2
(WC) Ernesto Escobedo (USA) vs. Pablo Cuevas (URU) 6-1, 6-3, 6-1
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. Tommy Paul (USA) 7-6(5), 6-2, 1-6, 6-2
(7) Denis Shapovalov (CAN) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-2, 6-2, 6-3
====
(5) Andrey Rublev (RUS) vs. (Q) Ivo Karlovic (CRO) 6-3, 7-6(3), 6-3
Pedero Martinez (ESP) vs. James Duckworth (AUS) 4-6, 4-6, 7-6(7), 6-2, 6-2
France Tiafoe (USA) vs. (Q)  Christoper Eubanks (USA) 7-6(8), 5-7, 6-3, 6-4
Guido Pella (ARG) vs. (32) Filip Krajinovic (SRB) 6-(2), 6-3, 6-2, 6-2

(18) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Nick Kyrgios (AUS) 6-3, 6-4, 6-0
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (Q) Kamil Majchrzak (POL) 6-4, 6-2, 3-6, 6-1
(LL) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. Feliciano Lopez (ESP) 5-7, 7-6(6), 4-6, 6-3, 6-3
(12) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) Evgeny Donskoy (RUS) 7-6, 3-6, 7-6(1), 7-6(8)

(16) Cristian Garin (CHI) vs. Norbert Gombos (SVK) 6-3, 4-6, 6-4, 7-6(4)
(Q) Henri Laaksonen (SUI) vs. John Millman (AUS) 7-6(6), 7-6(2), 6-1
Dusan Lajovic (SRB) vs. Benoit Paire (FRA) 6-3, 7-5, 2-6, 6-4
(Q) Peter Gojowczyk (GER) vs. (23) Ugo Humbert (FRA) 1-6, 6-1, 6-2, 5-7, 6-4

Carlos Alcaraz (ESP) vs. (26) Cameron Norrie (GBR) 6-4, 6-4, 6-3
Arthur Rinderknech (FRA) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 6-7(10), 3-6, 7-5, 6-3, 6-4
Adrian Mannarino (FRA) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 3-6, 4-6, 6-4, 6-3, 6-3
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Andy Murray (GBR) 2-6, 7-6(7), 3-6, 6-3, 6-4
—-
(8) Casper Ruud (NOR) vs. (LL) Yuichi Sugita (JPN) 6-3, 6-2, 6-2
(Q) Botic Van De Zandschulp (NED) vs. Carlos Taberner (ESP) 2-6, 3-6, 6-4, 7-5, 6-3
Facundo Bagnis (ARG) vs. Taro Daniel (JPN) 6-3, 6-3, 6-3
(Q) Marco Trungelliti (ARG) vs. (29) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 5-7, 6-3, 7-5, 6-7(3), 6-4

(WC) Brandon Nakashima (USA) vs. (19) John Isner (USA) 7-6(7), 7-6(6), 6-3
(Q) Alex Molcan (SVK) vs. (Q) Cem Ilkel (TUR) 4-6, 6-3, 6-1, 6-1
Kevin Anderson (RSA) vs. Jiri Vesely (CZE) 7-6(1), 4-6, 3-6, 7-6(5), 7-6(4)
(11) Diego Schwartzman (ARG) vs. Ricardas Berankis (LTU) 7-5, 6-3, 6-3

(15) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (WC) Sam Riffice (USA) 6-1, 7-6(3), 6-3
Alexei Popyrin (AUS) vs. Radu Albot (MDA) 6-3, 6-7(3), 6-3, 6-3
Marcos Giron (USA) vs. (Q) Antoine Hoang (FRA) 6-3, 6-4, 7-5
(24) Daniel Evans (GBR) vs. Thiago Monteiro (BRA) 6-3, 6-7(6), 6-4, 6-1

Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (30) Marin Cilic (CRO) 6-7(4), 6-7(3), 6-2, 6-1, 2-0 Ret’d
Pablo Andujar (ESP) vs. (LL) Mikhail Kukushkin (KAZ) 3-6, 4-6, 6-4, 6-4, 6-2
Dominik Koepfer (GER) vs. (Q) Quentin Halys (FRA) 6-4, 3-6, 4-6, 6-3, 6-4
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-4, 6-3, 6-1

Men’s doubles

R32
(Alt) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Vasek Pospisil (CAN) vs. (6) Kevin Krawietz (GER)Horia Tecau 6-7(12), 6-7(4)

R64 (udvalgte)
(Alt) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Vasek Pospisil (CAN) vs. Marcos Giron (USA)/Andre Goransson (SWE) 6-3, 7-6(3)
(6) Kevin Krawietz (GER)Horia Tecau (ROU) vs. Stefano Travaglia (ITA)/Marton Fucsovics (HUN) 6-3, 6-2


ATP Challenger (uge 36)

Place Country Category Surface Start
Tulln AUT ATP Challenger €88K Clay 6.9.21
Seville ESP ATP Challenger €66K Clay 6.9.21
Kiev UKR ATP Challenger $52K Clay 6.9.21
Banja Luka BIH ATP Challenger €44K Clay 6.9.21
Cassis FRA ATP Challenger €44K Hard 6.9.21

 

Tulln

R32
(145) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [4] (114) Kamil Majchrzak (POL) 6-3, 4-6, 2-6


Banja Luka

Finale: [2] (135) Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. [4] (160) Nikola Milojevic (SRB) 6-3, 6-1

Semifinale
[4] (160) Nikola Milojevic (SRB) vs. [1] (122) Andrej Martin (SVK) 6-2, 6-4
[2] (135) Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. [3] (142) Tomas Martin Etcheverry (ARG)  6-3, 6-3

Kvartfinale
[1] (122) Andrej Martin (SVK) vs. (383) Carlos Gomez-Herrera (ESP) 7-6, 6-3
[4] (160) Nikola Milojevic (SRB) vs. [7] (182) Zdenek Kolar (CZE) 6-3, 6-0
[3] (142) Tomas Martin Etcheverry (ARG) vs. (WC)  (1586) Marko Topo (SRB) 6-3, 7-6
[2] (135) Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. (259) Chun Hsin tseng (TPE) 6-2, 6-0

1/8-finale:
[1] (122) Andrej Martin (SVK) vs. (Q) (564) Jonathan Mridha (SWE) 6-3, 7-5
[2] (135) Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. (346) Matija Pecotic (CRO) – walkover

R32:
(Q) (564) Jonathan Mridha (SWE) vs. (292) Dominic Stephan Stricker (SUI) 6-2, 6-3
[2] (135) Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. (276) Malek Jaziri (TUN) 1-6, 6-3, 6-3


Cassis

1/8-finale
[5] (133) Lucas Pouille (FRA) vs. (167) Elias Ymer (SWE) 7-6(5), 6-1

R32 (udvalgte)
[5] (133) Lucas Pouille (FRA) vs. (149) Joao Sousa (POR) 6-4, 7-6(3)
(167) Elias Ymer (SWE) vs. (196) Alexandre Muller (FRA) 7-5, 6-4
(Q) (286) Hiroki Moriya (JPN) vs. (Q) (226) Nicolas Jarry (CHI) 6-4, 7-6(5)
[2] (123) Yasutaka Uchiama (JPN) vs. (WC) (702) Clement Chidekh (FRA)

Livestream/ATP


WTA Challenger (uge 36)

WTA 125, Liqui Moly Open 2021, Karlsruhe (GER) – Grus

Finale: (3) Mayar Sharif (EGY) vs. (4) Martina Trevisan (ITA) 6-3, 6-2

Semifinale
(3) Mayar Sharif (EGY) vs. Jaqueline Cristian (ROU) 7-6(3), 4-6, 6-4
(4) Martina Trevisan (ITA) vs. (6) Maryna Zanevska (BEL) 6-3, 4-6, 6-4

Kvartfinale
Jaqueline Cristian (ROU) vs. (WC) Nastasja Schunk (GER) 6-1, 6-1
(3) Mayar Sharif (EGY) vs. Rebecca Sramkova (SVK) 6-3, 6-2
(4) Martina Trevisan (ITA) vs. Dalma Galfi (HUN) 7-6(2), 7-5
(6) Maryna Zanevska (BEL) vs. (199) Anna Bondar (HUN) 1-6, 6-4, 6-4

1/8-finale
Jaqueline Cristian (ROU) vs. Lucia Bronzetti (ITA) 6-1, 7-6(2)
(WC) Nastasja Schunk (GER) vs. (7) Astra Sharma (AUS) 6-2, 6-4
(3) Mayar Sharif (EGY) vs. Katarzyna Kawa (POL) 6-3, 6-4
Rebecca Sramkova (SVK) vs. Katarina Zavatska (UKR) 5-7, 6-2, 6-4
==
Dalma Galfi (HUN) vs. (8) Irina Bara (ROU) 6-4, 6-3
(4) Martina Trevisan (ITA) vs. Grace Min (USA) 6-1, 7-6(3)
(6) Maryna Zanevska (BEL) vs. (Q) Tereza Mrdeza (CRO) 6-1, 6-2
(199) Anna Bondar (HUN) vs. Magdalena Frech (POL) 6-3, 6-3

R32
Jaqueline Cristian (ROU) vs. (1) Clara Burel (FRA) 6-7(7), 6-3, 6-2
Lucia Bronzetti (ITA) vs Reka-Luca Jani (HUN) 6-4, 3-6, 6-1
(WC) Nastasja Schunk (GER) vs. (Q) Katharina Hobgarski (GER) 6-0, 3-6, 7-5
(7) Astra Sharma (AUS) vs. (Q) Yana Morderger (GER) 6-1, 6-2

(3) Mayar Sharif (EGY) vs. (WC) Sina Herrmann (GER) 6-0, 6-2
Katarzyna Kawa (POL) vs. Maddison Inglis (AUS) 2-1 Ret’d
Katarina Zavatska (UKR) vs. (WC) Tatjana Maria (GER) 5-7, 6-2, 6-4
Rebecca Sramkova (SVK) vs. (5) Kaja Juvan (SLO) 6-3, 6-1
==
(8) Irina Bara (ROU) vs. Paula Ormaechea (ARG) 3-6, 6-4, 6-3
Dalma Galfi (HUN) vs. Ekaterine Gorgodze (GEO) 6-4, 7-6
Grace Min (USA) vs. (Q) Giulia Gatto-Monticone (ITA) 6-0, 6-2
(4) Martina Trevisan (ITA) vs. Anastasia Gasanova (RUS) 7-6(4), 6-3

(6) Maryna Zanevska (BEL) vs. Cristina Bucsa (ESP) 5-7, 6-4, 6-2
(Q) Tereza Mrdeza (CRO) vs. Tamara Korpatsch (GER) 6-2, 7-6(6)
Magdalena Frech (POL) vs. (WC) Alexandra Vecic (GER) 6-2, 6-2
(199) Anna Bondar (HUN) vs. (2) (93) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-2, 6-7(3), 7-5


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 36)

Place Country Category Surface
Eupen BEL M25 Clay
Sintra POR M25 – Livestream C12+C13 Hard
Cairo EGY M15 Clay
Ibague COL M15 Clay
Monastir TUN M15 Hard
Ulcinj MON M15 Clay

 

M25 Sintra
Tidsforskel: cet -1 time

Qfi: [16) (1559) Henrik Heise Korsgaard (DEN) vs. [8] (1046) Alastair Gray (GBR) 1-6, 4-6

Q16
[8] (1046) Alastair Gray (GBR) vs. Mirko Lagasio (ITA) 6-0, 6-2
[16) (1559) Henrik Heise Korsgaard (DEN) vs. (WC) Paulo Andre Saraiva Dos Santos (BRA) 5-7, 7-5, [10-6]

Q32:
[8] (1046) Alastair Gray (GBR) – bye
Mirko Lagasio (ITA) vs. Martim Marujo (POR) 6-4, 4-6, [11-9]
(WC) Paulo Andre Saraiva Dos Santos (BRA) vs. Illia Stoliar (POR) 6-2, 6-2
[16) (1559) Henrik Heise Korsgaard (DEN) – bye


M15 Monastir
Tidsforskel: cet -1 time

Semifinale
(Q) [6] (1085) Christian Sigsgaard (DEN) vs. [2] (557) Gage Brymer (USA) 4-6, 4-6

Kvartfinale
(Q) [6] (1085) Christian Sigsgaard (DEN) vs. (Q) (1459) Masamichi Imamura (JPN) 6-3, 3-6, 6-3
[2] (557) Gage Brymer (USA) vs. (JR) (1285) Marat Sharipov (RUS) Walkover

1/8-finale
(Q) (1459) Masamichi Imamura (JPN) vs. [5] (713) Takuto Niki (JPN) 6-2, 6-3
(Q) [6] (1085) Christian Sigsgaard (DEN) vs. [4] (597) Stuart Parker (GBR) 1-6, 6-2, 6-1

R32:
(Q) [6] (1085) Christian Sigsgaard (DEN) vs. (743) Peter Bertran (DOM) 6-3, 6-3
[4] (597) Stuart Parker (GBR) vs. (Q) (1110) Michael Zhu (USA) 6-2, 4-6, 7-5

Qfi: [6] (1085) Christian Sigsgaard (DEN) vs. [16] (1533) James Ibrahim (AUS) 6-2, 6-1

Q16
[2] (913) August Holmgren (DEN) vs. Theo Arribage (FRA) 6-4, 5-7, [9-11]
(1549) Johannes Ingildsen (DEN) vs. [5] (1056) Evgeny Philippov (RUS) 4-6, 2-6
[6] (1085) Christian Sigsgaard (DEN) vs. Gerald Padilla Silva (CHI) 6-0, 6-0
[16] (1533) James Ibrahim (AUS) vs. Hamza Ben Yaacoub (TUN) 6-1, 6-0

Q32
[2] (913) August Holmgren (DEN) vs. Preston Connor (IRL) 6-0, 6-1
Theo Arribage (FRA) vs. Lohithaksha Bathrinath (IND) 6-4, 3-6, [10-5]
(2007) Shinnosuke Hiramutsu (JPN) vs. (1746) Sergey Bolotov (RUS) 6-4, 3-6, [10-7]
[13] (1410) Canchai Sookton-Eng (AUS) vs. (WC) Maximo Nagele (ESP) 6-2, 6-2

[5] (1056) Evgeny Philippov (RUS) vs. Bastian Alonso Utreras Santander (CHI) 6-2, 6-0
(1549) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (WC) Hao Sheng Koay (MAS) 3-6, 7-6(3), [10-3]
Alex Knaff (LUX)  vs. Tom Dynka (CAN) 6-0, 6-0
[14] (1459) Masarnichi Immamura (JPN) vs. Raphael Calzi (LUX) 7-5, 6-0

[6] (1085) Christian Sigsgaard (DEN) vs. Amaury Raynel (FRA) 6-1, 6-2
Gerald Padilla Silva (CHI) vs. (WC) Tushar Sharma (IND) 6-0, 6-2
Hamza Ben Yaacoub (TUN) vs. Lucas Antonio Kleinert Paonessa (CHI) 6-4, 6-4
[16] (1533) James Ibrahim (AUS) vs. Andres Haefele (CHI) 6-4, 6-1

Doubles

Kvartfinale
Holmgren/Zhu vs. (2) Yuki Mochizuki/Takuto Niki (JPN) 6-7(2), 6-3, [6-10]
Sigsgaard/Ingildsen vs. Robert Strombachs (GER)/Gabriel Decamps (BRA) 1-6, 6-1, [9-11]

1/8-finale
August Holmgren (DEN)/Michael Zhu (USA) vs. Taisei Ichikawa/Masamichi Imamura (JPN) 6-4, 7-6(4)
Christian Sigsgaard/Johannes Ingildsen (DEN) vs. (2) Blake Ellis/Dane Sweeny (AUS) 2-6, 6-1, [10-5]


M15 Ulcinj

Q16: Felipe Mikkelsen (DEN) vs. Dimitrije Zubac (SRB) 1-6, 7-5, [2-10]
Q32: Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (1644) Aleksandar Tomas (AUT) 6-2, 7-5

Doubles

1/8-finale: Felipe Mikkelsen (DEN)/Felix Gill (GBR) vs. Daniel Ibragimov/Egor Agafonov (RUS) 6-7(4), 1-6

<< tilbage


ITF Women (uge 36)

Place Country Category Surface
Montreux SUI W60 – Livestream CC+C1 Clay
Frydek Mistek CZE W25 – Livestream C1+C4 Clay
Leiria POR W25 Hard
Saint Palais Sur Mer FRA W25 Clay
Cairo EGY W15 Clay
Ibague COL W15 Clay
Monastir TUN W15 Hard
Varna BUL W15 Clay

 

W25 Frydek Mistek

Qfi: (939) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [4] (571) Zeynep Sonmez (TUR) 2-6, 6-7(4)

Q16
[4] (571) Zeynep Sonmez (TUR) vs. (1133) Martina Pradova (CZE) 6-2, 6-1
(939) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Mia Chudejova (SVK) 3-6, 7-6(3), [12-10]

Q32
[4] (571) Zeynep Sonmez (TUR) vs. Karolina Novakova (CZE) 6-3, 6-3
(1133) Martina Pradova (CZE) vs. Karolina Mrowiecova (CZE) 6-2, 6-0
(939) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (955) Nicole Gadient (SUI) 6-1, 6-3
Mia Chudejova (SVK) vs. [14] (705) Alexandra Osborne (AUS) 7-6, 6-3

Doubles

1/8-finale: Sofia Nami Samavati (DeN)/Berta Bonardi (ARG) vs. (1) Erika Sema/Kanako Morisaki (JPN) 5-7, 3-6


W15 Varna

R32: (1151) Elena Jamshidi (DEN) vs. [2] (477) Daria Mishina (RUS) 2-6, 0-6


W15 Cairo

Q16: Divine Dasam Nweke (DEN) vs. Natalija Senic (SRB) 2-6, 3-6
Q32: Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [5] (1447) Diana Mihail (ROU) 6-3, 7-5


ITF Junior (uge 36)

Grade A, US OPEN JUNIOR TENNIS CHAMPIONSHIPS, New York (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Boys singles

R64 (udvalgte)
(39) Mans Dahlberg (SWE) vs. (Q) (47) Jakub Mensik (CZE) 4-6, 2-6
(23) Leo Borg (SWE) vs (38) Max Hans Rehberg (GER) 6-4, 3-6, 6-7(4)

Girls singles

1/8-finale
[12] (18) Elvina Kalieva (USA) vs. [5] (6) Linda Fruhvirtova (CZE) 7-6, 6-4

R32
[13] (20) Matilda Mutavdzic (GBR) vs. (Q) (57) Lucija Ciric Bagaric (CRO)
[5] (6) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. (48) Clervie Ngounoue (USA)  6-0, 6-2
(56) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [5] (7) Kristina Dmitruk (BLR) 3-6, 7-6(5), 2-6

R64 (udvalgte)
(32) Laura Hietaranta (FIN) vs. (Q) (1463) Theadora Rabman (USA) 5-7, 2-6
—-
[5] (7) Kristina Dmitruk (BLR) – bye
(56) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (Q) (63) Valencia Xu (USA) 7-5, 6-2

Girls doubles

R32: Johanne Christine Svendsen (DEN)/Solana Sierra (ARG) vs. Elizabeth Coleman/Madison Sieg (USA) 4-6, 3-6


Grade 3, 7° TORNEO INTERNAZIONALE U18 “CITTA’ DI PALERMO”, Palermo (ITA) – Grus

1/8-finale: (555) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [6] (335) Marte Lambrecht (BEL) 6-7(2), 6-3, 2-6
R32: (555) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (1019) Emma Pedretti (ITA) 6-1, 6-4


Grade 5, KOSOVA OPEN 2021, Peja (KOS) – Hardcourt

Boys singles

R32: (2660) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. [3] (862) Syl Gaxherri (AUT) 2-6, 2-6

Boys doubles

Kvartfinale: Clausen/Lazarcik vs. (1) Eugene Vasilakis/Dimitris Paliouras (GRE) 3-6, 1-6
1/8-finale: Alexander Nordal Clausen (DeN)/Markus Lazarcik (SVK) vs. Shon Mor (ISR)/Gustav Gunst (BEL) 6-2, 6-2


Grade 5, 2ND MOSTAR OPEN 18&U 2021 (BIH) – Grus

Girls singles 

Qfi: Ena Ernautovic (DEN) vs. [1] (2919) Anastasia Zhilina (RUS) 1-6, 0-6
Q16: Ena Ernautovic (DEN) vs. Iva Bozic (CRO) 6-3, 6-0
Q32: Ena Ernautovic (DEN) – bye


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 36)

Cat 4, Les Petits As Mondial Lacoste, Tarbes (FRA) – Asfalt

U14 Boys singles

R64 (35) Oliver Bonding (GBR) vs. [1] (1) Maxim Mrva (CZE) 5-7, 3-6

U14 Boys doubles

R32: Oliver Bonding/Benjamin Gusic Wan (GBR) vs. (6) Andrea De Marchi/Federica Cina (ITA) 2-6, 6-7(1)

<< tilbage


UTR turneringer (udvalgte)


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

 


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan 0-4
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel 3-2


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Bulgarien vs. Mexico 1-3
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador 3-1
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Billie Jean King Cup Finals 2021 – udsat fra 2020
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020
Group A: (1) Frankrig, Rusland, Canada

Group B: (2) Australien, Hviderusland, Belgien
Group C: (3) USA, Spanien, Slovakiet
Group D: (4) Tjekkiet, Tyskland, Schweiz


Qualifiers 2022 – ikke fastsat

8 vindere af Play-offs 2021: Polen, Storbrittannien, Canada, Letland, Ukraine, Italien, Kazakhstan, Holland
8 vindere fra Group I 2022:


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm