I de kommende 2 uger afvikles årets sidste Grand Slam turnering med både Clara Tauson og Holger Rune, og sidst på ugen med danske junior-piger

I nedenstående optakt til US Open udtrykkes stor optimisme angående mulighederne for, at de 19-årige danske håb Clara Tauson og Holger Vitus Nødskov Rune forsat kan være med i Grand Slam turneringen US Open, når de 2 første runder i single er afviklet.

US Open: Mindst 3. runde anses for realistisk for både Clara og Holger

Turneringen dækkes massivt af Discovery, der viser alle kampe på Discovery+, og desuden kan flere kampe følges på Eurosport 1 og 2.
Fra turneringens start vil der være dansk kommentering fra de 3 største baner, Arthur Ashe Stadium, Louis Armstrong Stadium og Grandstand.

Selvom hverken Clara eller Holger spiller på en af disse baner, når de tirsdag spiller deres første kamp, bliver der dog mulighed for at følge deres kampe på TV, idet Discovery har oplyst, at kampen tirsdag kl. 1700 på Court 5  mellem Clara og 9. seedede Garbine Muguruza (ESP) vises på 6’eren, og når Holger senere spiller 2. kamp på Court 4 ved 1830-1900 tiden mod Peter Gojowczyk (GER), bliver den vist på Eurosport 2.

I Kraliks Klumme herunder forudser ekspertkommentator Ondrej Kralik, at Serena Williams kommer til at løbe med al opmærksom heden ved US Open, som forventes at blive hendes sidst.
Desuden peges på favoritter på både dame- og herresiden.

Endvidere findes links til en video, hvor Mikael Mortensen og Anders Haahr Rasmussen (med pølsehat) udtrykker stor optimisme på vegne af Holger.

HOLGER RUNE KLAR TIL US OPEN: VI VED, HVAD HAN ER I STAND TIL

Endvidere link til endnu en video, hvor de to tenniskommentatorer ligeledes ser muligheder for Clara, der i de seneste kampe havde vist store fremskridt, og derfor var vurderingen – som blev fremsat inden lodtrækningen – at hun er i stand til at slå alle, hvis hun er fit for fight.

ANDERS HAAHR OM SKADESPLAGET CLARA TAUSON INDEN US OPEN: ER HUN FIT FOR FIGHT, KAN HUN SLÅ ALLE

Begge danskere deltager desuden i double, hvor 1. runde (R64) afvikles onsdag og torsdag.
Holger spiller sammen med Alexander Bublik (KAZ) og de møder i 1. runde amerikanerne Denis Kudla og Frances Tiafo, og i tilfælde af sejr kan de møde det 16. seedede franske par Edouard Roger-Vasselin og Nicolas Mahut.

Clara har Ann Li (USA) som makker, og de møder i 1. runde Kaitlyn Christian (USA) og Lidziya Marozava.
Vinderen møder i 2. runde enten 15. seedede Shuko Aoyama (JPN) og Hao-Ching Chan (TPE) eller amerikanerne CoCo Vandeweghe og Robin Montgomery, der har wildcard.
Aoyama og Chan vandt i sidste uge 6-1, 6-1 over Clara og Maria Camila Osorio Serrano (COL) i Cleveland.

Foto: Leschly Tennis Foundation – Natacha Schou og Johanne Christine Svendsen slutter junior-karrieren til Nytår

Fredag indledes kvalifikationen til juniorernes US Open, hvor både Rebecca Munk Mortensen og Natacha Schou er blandt deltagerne.
Søndag indledes hovedturneringen, hvor Johanne Christine Svendsen deltager i sin sidste junior Grand Slam, inden både hun og Natacha slutter junior-karrieren til Nytår, hvor Rebecca fortsat har et år tilbage som junior.

Rebecca Munk Mortensen
Foto: Sportsfotograf.com – Rebecca Munk Mortensen er fortsat junior i 2023.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 4. september

Billeder: Rebecca Munk Mortensen (Foto: Sportsfotograf.com) – R64 US Open junior (Discovery+/Eurosport Player ca. 2000cet)
Casper Ruud (Foto: Sportsfotograf.com) og Corentin Moutet (Foto: Tennistv) – US Open kl. 1800
Eric Vanshelboim (Foto: Sportsfotograf.com) – Q16 ATP Challenger Seville ca. 1400

Grand Slam, US Open – Discovery+/Eurosport Player

Arthur Ashe Stadium – start 1800cet
(5) Casper Ruud (NOR) vs. (LL) Corentin Moutet (FRA) – M
(12) Cori Gauff (USA) vs. Shuai Zhang (CHN) – W
0100: (1) Daniil Medvedev vs. (23) Nick Kyrgios (AUS) – M
(5) Ons Jabeur (TUN) vs. (18) Veronika Kudermetova – W

Louis Armstrong Stadium – start 1700cet
(13) Matteo Berrettini (ITA) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) – M
(17) Caroline Garcia (FRA) vs. (29) Alison Riske (USA) – W
(12) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (27) Karen Khachanov – M
Ludmilla Samsonova vs. Ajla Tomljanovic (AUS) – W

Court 14 – ca. 2000cet (Junior)
(Q) (115) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (69) Georgia Pedone (ITA) – GS

Komplet schedule: https://www.usopen.org/en_US/scores/2022/schedule/pdf/schedulePDF13.pdf

sendeplan Eurosport opdateres..

====

ATP Challenger – www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

Seville (kvalifikation)

Pista 2 – ca. 1400
Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Alt) (6) Viktor Durasovic (NOR)

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

====

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-35-massiv-daekning-af-us-open-fra-discovery-med-fokus-paa-clara-og-holger/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


WTA Tour – ATP Tour (Uge 35)

Ingen ATP eller WTA turneringer


Grand Slam, US Open – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: Eurosport 1 & 2, Discovery+, Eurosport Player

Men’s singles

Kvartfinale
(23) Nick Kyrgios (AUS) vs. (27) Karen Khachanov
(5) Casper Ruud (NOR) vs. (13) Matteo Berrettini (ITA)

1/8-finale
(23) Nick Kyrgios (AUS) vs. (1) Daniil Medvedev 7-6(11), 3-6, 6-3, 6-2
(27) Karen Khachanov vs. (12) Pablo Carreno Busta (ESP) 4-6, 6-3, 6-1, 4-6, 6-3
(13) Matteo Berrettini (ITA) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 3-6, 7-6(2), 6-3, 4-6, 6-2
(5) Casper Ruud (NOR) vs. (LL) Corentin Moutet (FRA) 6-1, 6-2, 6-7(4), 6-2
==
(11) Jannik Sinner (ITA) vs. Ilya Ivashka
(3) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (15) Marin Cilic (CRO)
(7) Cameron Norrie (GBR) vs. (9) Andrey Rublev
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (22) Frances Tiafoe (USA)

R32
(1) Daniil Medvedev vs. (Q) Yibung Wu (CHN) 6-4, 6-2, 6-2
(23) Nick Kyrgios (AUS) vs. (WC) Jeffrey John Wolf (USA) 6-4, 6-2, 6-3
(12) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (18) Alex De Minaur (AUS) 6-1, 6-1, 3-6, 7-6(5)
(27) Karen Khachanov vs. Jack Draper (GBR) 6-3, 4-6, 6-5 Ret’d

Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (Q) Daniel Elahi Galan (COL) 6-4, 5-7, 6-4, 6-4
(13) Matteo Berrettini (ITA) vs. Andy Murray (GBR) 6-4, 6-4, 6-7(1), 6-3
(LL) Corentin Moutet (FRA) vs. Pedro Cachin (ARG) 6-3, 4-6, 6-2, 7-5
(5) Casper Ruud (NOR) vs. (29) Tommy Paul (USA) 7-6(3), 6-7(5), 7-6(2), 5-7, 6-0
==
Ilya Ivashka vs. (26) Lorenzo Musetti (ITA) 6-4, 3-6, 6-2, 6-3
(11) Jannik Sinner (ITA) vs. Brandon Nakashima (USA) 3-6, 6-4, 6-1, 6-2
(15) Marin Cilic (CRO) vs. (20) Daniel Evans (GBR) 7-6(11), 6-7(3), 6-2, 7-5
(3) Carlos Alcaraz (ESP) vs. Jenson Brooksby (USA) 6-3, 6-3, 6-3

(28) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (7) Cameron Norrie (GBR) 5-7, 4-6, 1-6
(9) Andrey Rublev vs. (19) Denis Shapovalov (CAN) 6-4, 2-6, 6-7(3), 6-4, 7-6(7)
(22) Frances Tiafoe (USA) vs. (14) Diego Schwartzman (ARG) 7-6(7), 6-4, 6-4
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-0, 6-1, 7-5

R64
(1) Daniil Medvedev vs. Arthur Rinderknech (FRA) 6-2, 7-5, 6-3
(Q) Yibung Wu (CHN) vs. (Q) Nuno Borges (POR) 6-7(3), 7-6(4), 4-6, 6-4, 6-4
(23) Nick Kyrgios (AUS) vs. Benjamin Bonzi (FRA) 7-6(3), 6-4, 4-6, 6-4
(WC) Jeffrey John Wolf (USA) vs. Alejandro Tabilo (CHI) 4-6, 7-5, 6-4, 6-3

(12) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Alexander Bublik (KAZ) 4-6, 6-4, 6-3, 7-6(5)
(18) Alex De Minaur (AUS) vs. Cristian Garin (CHI) 6-3, 6-0, 4-6, 6-2
(27) Karen Khachanov vs. Thiago Monteiro (BRA) 6-3, 6-3, 5-7, 6-4
Jack Draper (GBR) vs. (6) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 6-4, 6-4
==
(Q) Daniel Elahi Galan (COL) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-3, 2-6, 3-6, 6-4, 6-3
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Marton Fucsovics (HUN) 7-6(3), 5-7, 3-6, 6-0, 7-6(3)
Andy Murray (GBR) vs. (WC) Emilio Nava (USA) 5-7, 6-3, 6-1, 6-0
(13) Matteo Berrettini (ITA) vs. (LL) Hugo Grenier (FRA) 2-6, 6-1, 7-6(4), 7-6(7)

Pedro Cachin (ARG) vs. (Q) Brandon Holt (USA) 1-6, 2-6, 6-1, 7-6(1), 7-6(6)
(LL) Corentin Moutet (FRA) vs. (21) Botic Van De Zandschulp (NED) 6-4, 1-6, 6-2, 6-4
(29) Tommy Paul (USA) vs. Sebastian Korda (USA) 6-0, 3-6, 4-6, 6-3, 6-4
(5) Casper Ruud (NOR) vs. Tim Van Rijthoven (NED) 6-7(4), 6-4, 6-4, 6-4
====
Ilya Ivashka vs. (8) Hubert Hurkacz (POL) 6-4, 4-6, 7-6(5), 6-3
(26) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (Q) Gijs Brouwer (NED) 6-7(1), 6-3, 6-4, 6-2
Brandon Nakashima (USA) vs. (17) Grigor Dimitrov (BUL) 7-6(5), 7-5, 6-3
(11) Jannik Sinner (ITA) vs. (Q) Christopher Eubanks (USA) 6-4, 7-6(8), 6-2

(15) Marin Cilic (CRO) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-4, 7-6(4), 6-3
(20) Daniel Evans (GBR) vs. James Duckworth (AUS) 6-3, 6-2, 4-6, 6-4
Jenson Brooksby (USA) vs. (25) Borna Coric (CRO) 6-4, 7-6(10), 6-1
(3) Carlos Alcaraz (ESP) vs. Federico Coria (ARG) 6-2, 6-1, 7-5
==
(7) Cameron Norrie (GBR) vs. Joao Sousa (POR) 6-4, 6-4, 7-6(4)
(28) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. John Isner (USA) – walkover
(19) Denis Shapovalov (CAN) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-4, 4-6, 6-3, 6-2
(9) Andrey Rublev vs. Soon Woo Kwon (KOR) 6-3, 6-0, 6-4

(14) Diego Schwartzman (ARG) vs. Alexei Popyrin (AUS) 7-6(3), 7-5, 7-6(6)
(22) Frances Tiafoe (USA) vs. Jason Kubler (AUS) 7-6(3), 7-5, 7-6(2)
Richard Gasquet (FRA) vs. (32) Miomir Kecmanovic (SRB) 6-2, 6-4, 4-6, 6-4
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Fabio Fognini (ITA) 2-6, 6-4, 6-2, 6-1

R128
(1) Daniil Medvedev vs. Stefan Kozlov (USA) 6-2, 6-4, 6-0
Arthur Rinderknech (FRA) vs. Quentin Halys (FRA) 4-6, 7-6(4), 6-3, 6-2
(Q) Nuno Borges (POR) vs. (WC) Ben Shelton (USA) 7-6(6), 3-6, 7-6(5), 6-7(8), 6-3
(Q) Yibung Wu (CHN) vs. (31) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 6-4, 6-0

(23) Nick Kyrgios (AUS) vs. Thanasi Kokkinakis (AUS) 6-3, 6-4, 7-6(4)
Benjamin Bonzi (FRA) vs. (WC) Ugo Humbert (FRA) 7-6(1), 6-1, 5-7, 3-6, 6-2
Alejandro Tabilo (CHI) vs. Kamil Majchrzak (POL) 6-1, 6-4, 6-7(3), 6-1
(WC) Jeffrey John Wolf (USA) vs. (16) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-4, 6-4, 6-4

(12) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (WC) Dominic Thiem (AUT) 7-5, 6-1, 5-7, 6-3
Alexander Bublik (KAZ) vs. Hugo Gaston (FRA) 6-4, 6-4, 6-4
Cristian Garin (CHI) vs. Jiri Lehecka (CZE) 3-6, 7-6(3), 7-5, 6-1
(18) Alex De Minaur (AUS) vs. Filip Krajinovic (SRB) 7-5, 6-2, 6-3

(27) Karen Khachanov vs. Denis Kudla (USA) 3-6, 6-1, 6-2, 6-2
Thiago Monteiro (BRA) vs. Alex Molcan (SVK) 6-4, 4-6, 6-4, 6-1
Jack Draper (GBR) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 6-4 6-3, 6-3
(6) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) Alexander Ritschard (USA) 6-3, 6-4, 3-6, 6-3
==
(Q) Daniel Elahi Galan (COL) vs. (4) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-0, 6-1, 3-6, 7-5
Jordan Thompson (AUS) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 2-6, 1-6, 6-2, 6-4, 6-4
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-3, 7-5, 6-3
Marton Fucsovics (HUN) vs. (30) Maxime Cressy (USA) 6-7(4), 7-5, 5-1 Ret’d

Andy Murray (GBR) vs. (24) Francisco Cerundolo (ARG) 7-5, 6-3, 6-3
(WC) Emilio Nava (USA) vs. John Millman (AUS) 7-6(7), 4-6, 7-6(4), 1-6, 6-1
(LL) Hugo Grenier (FRA) vs. Tomas Martin Etcheverry (ARG) 4-6, 6-2, 6-3, 6-4
(13) Matteo Berrettini (ITA) vs. (Q) Nicolas Jarry (CHI) 6-2, 6-3, 6-3

(Q) Brandon Holt (USA) vs. (10) Taylor Harry Fritz (USA) 6-7(3), 7-6(1), 6-3, 6-4
Pedro Cachin (ARG) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-4, 6-3, 5-7, 1-6, 7-6(6)
(LL) Corentin Moutet (FRA) vs. Stan Wawrinka (SUI) 6-4, 7-6(7), Ret’d
(21) Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (Q) Tomas Machac (CZE) 3-6, 7-6(3), 6-1, 3-6, 7-5

(29) Tommy Paul (USA) vs. Bernabe Zapata Miralles (ESP) 4-6, 6-3, 2-6, 6-0, 7-5
Sebastian Korda (USA) vs. (Q) Facundo Bagnis (ARG) 5-7, 7-6(3), 7-5, 6-1
Tim Van Rijthoven (NED) vs. (Q) Zhizhen Zhang (CHN) 3-6, 6-7(4), 7-6(9), 6-1, 6-4
(5) Casper Ruud (NOR) vs. Kyle Edmund (GBR) 6-3, 7-5, 6-2
====
(8) Hubert Hurkacz (POL) vs. Oscar Otte GER) 6-4, 6-2, 6-4
Ilya Ivashka vs. (WC) Sam Querrey (USA) 4-6, 6-4, 7-6(8), 6-3
(Q) Gijs Brouwer (NED) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 6-4, 6-4
(26) Lorenzo Musetti (ITA) vs. David Goffin (BEL) 3-6, 7-5, 6-4, 3-6, 7-6(9)

(17) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Steve Johnson (USA) 6-3, 6-2, 6-2
Brandon Nakashima (USA) vs. (Q) Pavel Kotov 7-6(4), 6-2, 6-2
(Q) Christopher Eubanks (USA) vs. Pedro Martinez Portero (ESP) 7-5, 6-3, 7-6(3)
(11) Jannik Sinner (ITA) vs. Daniel Altmaier (GER) 5-7, 6-2, 6-1, 3-6, 6-1

(15) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Maximilian Marterer (GER) 6-3, 6-2, 7-5
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (Q) Norbert Gombos (SVK) 6-3, 6-4, 7-5
James Duckworth (AUS) vs. Christopher O’Connell (AUS) 4-6, 7-6(0), 6-2, 6-3
(20) Daniel Evans (GBR) vs. Jiri Vesely (CZE) 6-4, 6-1, 6-1

(25) Borna Coric (CRO) vs. (Q) Enzo Couacaud (FRA) 6-2, 7-6(5), 3-6, 4-6, 7-5
Jenson Brooksby (USA) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-2, 6-0, 3-0 Ret’d
Federico Coria (ARG) vs. Tallon Griekspoor (NED) 7-5, 6-4, 6-3
(3) Carlos Alcaraz (ESP) vs. Sebastian Baez (ARG) 7-5, 7-5, 2-0 Ret’d
==
(7) Cameron Norrie (GBR) vs. Benoit Paire (FRA) 6-0, 7-6(1), 6-0
Joao Sousa (POR) vs. Mackenzie McDonald (USA) 1-6, 7-6(4), 7-6(4), 6-3
John Isner (USA) vs. (Q) Federico Delbonis (ARG) 6-3, 6-1, 7-5
(28) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-2, 6-4, 7-6(5)

(19) Denis Shapovalov (CAN) vs. Marc-Andrea Huesler (SUI) 2-6, 67-4, 6-4, 3-6, 6-1
Roberto Carballes Baena (ESP)  vs. Jaume Munar (ESP) 6-1, 3-6, 4-6, 6-2
Soon Woo Kwon (KOR) vs. (LL) Fernando Verdasco (ESP) 6-2, 6-7(4), 6-3, 6-3
(9) Andrey Rublev vs. Laslo Djere (SRB) 7-6(5), 6-3, 3-6, 4-6, 6-4
– –
(14) Diego Schwartzman (ARG) vs. Jack Sock (USA) 3-6, 5-7, 6-0, 1-0 Ret’d
Alexei Popyrin (AUS) vs. Chun Hsin Tseng (TPE) 6-3, 7-6(5), 7-6(3)
Jason Kubler (AUS) vs. Mikael Ymer (SWE) 5-7, 6-4, 6-2, 6-4
(22) Frances Tiafoe (USA) vs. Marcos Giron (USA) 7-6(0), 6-4, 6-3

(32) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (WC) Learner Tien (USA) 3-6, 6-1, 6-3, 6-3
Richard Gasquet (FRA) vs. Taro Daniel (JPN) 6-4, 6-7(1), 6-2, 6-2
Fabio Fognini (ITA) vs. Aslan Karatsev 1-6, 5-7, 6-4, 6-1, 6-4
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (WC) Rinky Hijikata (AUS)  4-6, 6-2, 6-3, 6-3

Men’s doubles

R32
Rune/Bublik vs. Mannarino/Halys 3-6, 7-5, 6-7[8]

R64
Adrian Mannarino/Quentin Halys (FRA) vs. (16) Edouard Roger-Vasselin/Nicolas Mahut (FRA) 6-1, 3-6, 6-3
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Alexander Bublik (KAZ) vs. Denis Kudla/Frances Tiafoe (USA) 6-2, 3-6, 6-1


Women’s singles

Kvartfinale
(12) Cori Gauff (USA) vs. (17) Caroline Garcia (FRA)
(5) Ons Jabeur (TUN) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) vs.

1/8-finale
(1) Iga Swiatek (POL) vs. Jule Niemeier (GER)
(8) Jessica Pegula (USA) vs. (21) Petra Kvitova (CZE)
(22) Karolina Pliskova (CZE) vs. (26) Victoria Azarenka
(6) Aryna Sabalenka vs. (19) Danielle Collins (USA)
==
(12) Cori Gauff (USA) vs. Shuai Zhang (CHN) 7-5, 7-5
(17) Caroline Garcia (FRA) vs. (29) Alison Riske (USA) 6-4, 6-1
(5) Ons Jabeur (TUN) vs. (18) Veronika Kudermetova 7-6(1), 6-4
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Ludmilla Samsonova 7-6(8), 6-1

R32
(1) Iga Swiatek (POL) vs. Lauren Davis (USA) 6-3, 6-4
Jule Niemeier (GER) vs. Qinwen Zheng (CHN) 6-4, 7-6(5)
(21) Petra Kvitova (CZE) vs. (9) Garbine Muguruza (ESP) 5-7, 6-3, 7-6(10)
(8) Jessica Pegula (USA) vs. (Q) Yue Yuan (CHN) 6-2, 6-7(6), 6-0

(26) Victoria Azarenka vs. Petra Martic (CRO) 6-3, 6-0
(22) Karolina Pliskova (CZE) vs. (10) Belinda Bencic (SUI) 5-7, 6-4, 6-3
(19) Danielle Collins (USA) vs. Alize Cornet (FRA) 6-4, 7-6(9)
(6) Aryna Sabalenka vs. (Q) Clara Burel (FRA) 6-0, 6-2
==
Shuai Zhang (CHN) vs. Rebecca Marino (CAN) 6-2, 6-4
(12) Cori Gauff (USA) vs. (20) Madison Keys (USA) 6-2, 6-3
(17) Caroline Garcia (FRA) vs. Bianca Andreescu (CAN) 6-3, 6-2
(29) Alison Riske (USA) vs. Xiyu Wang (CHN) 6-4, 3-6, 6-4

(5) Ons Jabeur (TUN) vs. (31) Shelby Rogers (USA) 4-6, 6-4, 6-3
(18) Veronika Kudermetova vs. Dalma Galfi (HUN) 6-2, 6-0
Ludmilla Samsonova vs. Aleksandra Krunic (SRB) 6-3, 6-3
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Serena Williams (USA) 7-5, 6-7(4), 6-1

R64
(1) Iga Swiatek (POL) vs. Sloane Stephens (USA) 6-3, 6-2
Lauren Davis (USA) vs. (28) Ekaterina Alexandrova 0-6, 6-4, 7-6(5)
Jule Niemeier (GER) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-4, 6-3
Qinwen Zheng (CHN) vs. Anastasia Potapova 7-6(4), 7-6(3)

(9) Garbine Muguruza (ESP) vs. (Q) Linda Fruhvirtova (CZE) 6-0, 6-4
(21) Petra Kvitova (CZE) vs. Anhelina Kalinina (UKR) – walkover
(Q) Yue Yuan (CHN) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3, 7-6(6)
(8) Jessica Pegula (USA) vs. Aliaksandra Sasnovich 6-4, 6-4
==
Petra Martic (CRO) vs. (4) Paula Badosa (ESP) 6-7(5) 6-1, 6-2
(26) Victoria Azarenka vs. Marta Kostyuk (UKR) 6-2, 6-3
(22) Karolina Pliskova (CZE) vs. Marie Bouzkova (CZE) 6-3, 6-2
(10) Belinda Bencic (SUI) vs. Sorana Cirstea (ROU) 3-6, 7-5, 6-2

Alize Cornet (FRA) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-1, 1-6, 6-3
(19) Danielle Collins (USA) vs. (Q) Cristina Bucsa (ESP) 6-2, 7-5
(Q) Clara Burel (FRA) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-4, 4-6, 6-4
(6) Aryna Sabalenka vs. Kaia Kanepi (EST) 2-6, 7-6(8), 6-4
====
Rebecca Marino (CAN) vs. (Q) Daria Snigur (UKR) 6-3, 7-6(5)
Shuai Zhang (CHN) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-2, 7-6(4)
(20) Madison Keys (USA) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-4, 5-7, 7-6(6)
(12) Cori Gauff (USA) vs. Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-2, 7-6(4)

Bianca Andreescu (CAN) vs. (15) Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-2, 6-4
(17) Caroline Garcia (FRA) vs. Anna Kalinskaya 6-3, 6-1
(29) Alison Riske (USA) vs. Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-4, 6-7(5), 7-6(5)
Xiyu Wang (CHN) vs. (3) Maria Sakkari (GRE) 6-3, 5-7, 2-1 Ret’d
==
(5) Ons Jabeur (TUN) vs. (WC) Elizabeth Mandlik (USA) 7-5, 6-2
(31) Shelby Rogers (USA) vs. (Q) Viktoria Kuzmova (SVK) 7-5, 6-1
(18) Veronika Kudermetova vs. Maryna Zanevska (BEL) 6-2, 6-3
Dalma Galfi (HUN) vs. Harriet Dart (GBR) 6-4, 6-0

Ludmilla Samsonova vs. (14) Leylah Fernandez (CAN) 6-3, 7-6(3)
Aleksandra Krunic (SRB) vs. (23) Barbora Krejcikova (CZE) 2-6, 6-4, 6-2
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Evgeniya Rodina 1-6, 6-2, 7-5
Serena Williams (USA) vs. (2) Anett Kontaveit (EST) 7-6(4), 2-6, 6-2

R128
(1) Iga Swiatek (POL) vs. Jasmine Paolini (ITA) 6-3, 6-0
Sloane Stephens (USA) vs. Greet Minnen (BEL) 1-6, 6-3, 6-3
Lauren Davis (USA) vs. Lucia Bronzetti (ITA) 4-6, 7-6(3), 5-4 Ret’d
(28) Ekaterina Alexandrova vs. (WC) Peyton Stearns (USA) 6-4, 4-6, 7-5

Yulia Putintseva (KAZ) vs. (24) Amanda Anisimova (USA) 6-3, 6-3
Jule Niemeier (GER) vs. (WC) Sofia Kenin (USA) 7-6(3), 6-4
Anastasia Potapova vs. Claire Liu (USA) 6-1, 6-4
Qinwen Zheng (CHN) vs. (16) Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 3-6, 6-4

Clara Tauson (DEN) vs. (9) Garbine Muguruza (ESP) 3-6, 6-7(5)
(Q) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. Xin Yu Wang (CHN) 6-3, 6-4
Anhelina Kalinina (UKR) vs. Bernarda Pera (USA) 6-4, 6-4
(21) Petra Kvitova (CZE) vs. (Q) Erika Andreeva 7-6(3), 6-0

Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (32) Elise Mertens (BEL) 3-6, 6-2, 6-3
(Q) Yue Yuan (CHN) vs. (WC) Jaimee Fourlis (AUS) 6-3, 6-2
Aliaksandra Sasnovich vs. (Q) Elisabetta Cocciaretto (ITA) 6-2, 6-4
(8) Jessica Pegula (USA) vs. (Q) Viktorija Golubic (SUI) 6-2, 6-2
==
(4) Paula Badosa (ESP) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 3-6, 7-6(4), 6-3
Petra Martic (CRO) vs. Varvara Gracheva 6-4, 7-6(3)
Marta Kostyuk (UKR) vs. Mayar Sherif (EGY) 7-6(2), 6-4
(26) Victoria Azarenka vs. (Q) Ashlyn Krueger (USA) 6-1, 4-6, 6-2

(22) Karolina Pliskova (CZE) vs. Magda Linette (POL) 6-2, 4-6, 7-6(8)
Marie Bouzkova (CZE) vs. (Q) Linda Noskova (CZE) 6-2, 6-7(3), 6-2
Sorana Cirstea (ROU) vs. Laura Siegemund (GER) 6-4, 6-4
(10) Belinda Bencic (SUI) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-2, 4-6, 6-4

Alize Cornet (FRA) vs. (11) Emma Raducanu (GBR) 6-3, 6-3
Katerina Siniakova (CZE) vs. Taylor Townsend (USA) 6-4, 4-y, 6-2
(Q) Cristina Bucsa (ESP) vs. Kaja Juvan (SUI) 6-4, 6-4
(19) Danielle Collins (USA) vs. Naomi Osaka (JPN) 7-6(5), 6-3

(Q) Clara Burel (FRA) vs. (25) Elena Rybakina (KAZ) 6-4, 6-4
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (WC) Venus Williams (USA) 6-1, 7-6(5)
Kaia Kanepi (EST) vs. Tereza Martincova (CZE) 7-6(4), 6-3
(6) Aryna Sabalenka vs. (Q) Catherine Harrison (USA) 6-1, 6-3
====
(Q) Daria Snigur (UKR) vs. (7) Simona Halep (ROU) 6-2, 0-6, 6-4
Rebecca Marino (CAN) vs. Magdalena Frech (POL) 6-2, 6-3
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Nadia Podoroska (ARG) 6-3, 6-2
Shuai Zhang (CHN) vs. (30) Jil Teichmann (SUI) 6-4, 6-2

(20) Madison Keys (USA) vs. Dayana Yastremska (UKR) 7-6(3), 6-3
Camila Giorgi (ITA) vs. Anna Bondar (HUN) 4-6, 6-3, 6-1
Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. Daria Saville (AUS) 3-6, 6-2, 6-4
(12) Cori Gauff (USA) vs. (Q) Leolia Jeanjean (FRA) 6-2, 6-3

(15) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. Ana Konjuh (CRO) 6-0, 6-0
Bianca Andreescu (CAN) vs. (WC) Harmony Tan (FRA) 6-4, 6-3
Anna Kalinskaya vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-4, 6-3
(17) Caroline Garcia (FRA) vs. (Q) (LL) Kamilla Rakhimova 6-2, 6-4

(29) Alison Riske (USA) vs. (WC) Eleana Yu (USA) 6-2, 6-4
Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. Ann Li (USA) 1-6, 6-3, 6-1
Xiyu Wang (CHN) vs. Diane Parry (FRA) 5-7, 6-3, 6-3
(3) Maria Sakkari (GRE) vs. Tatjana Maria (GER) 6-4, 3-6, 6-0
==
(5) Ons Jabeur (TUN) vs. Madison Brengle (USA) 7-5, 6-2
(WC) Elizabeth Mandlik (USA) vs. Tamara Zidansek (SLO) 5-7, 7-6(3), 6-4
(Q) Viktoria Kuzmova (SVK) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-3, 6-4
(31) Shelby Rogers (USA) vs. Arantxa Rus (NED) 3-6, 6-3, 6-4

(18) Veronika Kudermetova vs. Donna Vekic (CRO) 7-5, 6-3
Maryna Zanevska (BEL) vs. (WC) CoCo Vandeweghe (USA) 6-1, 7-5
Dalma Galfi (HUN) vs. Nuria Parrizas Diaz (ESP) 6-4, 6-3
Harriet Dart (GBR) vs. (10) Daria Kasatkina 7-6(8), 1-6, 6-3

(14) Leylah Fernandez (CAN) vs. Oceane Dodin (FRA) 6-3, 6-4
Ludmilla Samsonova vs. (Q) Sara Bejlek (CZE) 6-3, 6-1
Aleksandra Krunic (SRB) vs. (Q) Elina Avanesyan 6-4, 6-4
(23) Barbora Krejcikova (CZE) vs. (Q) Fernanda Contreras Gomez (MEX) 6-0, 6-4

Evgeniya Rodina vs. (27) Martina Trevisan (ITA) 7-5, 6-1
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Karolina Muchova (CZE) 6-3, 7-6(5)
Serena Williams (USA) vs. Danka Kovinic (MNE) 6-3, 6-3
(2) Anett Kontaveit (EST) vs. Jacqueline Cristian (ROU) 6-3, 6-0

Women’s doubles

R64
Clara Tauson (DEN)/Ann Li (USA) vs. Kaitlyn Christian (USA)/Lidziya Marozava 7-6(5), 4-6, 4-6


Hovedturnering
Søndag-Mandag: R16 – start 1700cet & 0100cet
Tirsdag-Onsdag: QF – start 1800cet & 0100cet
Torsdag: SF Women – start 0100 (natten til fredag)
Fredag: SF Men – start 2100cet & 0100cet
Lørdag: Fin. Women – start 2200cet
Søndag: Fin. Men – start 2200cet


ATP Challenger (uge 35)

Place Country Category Surface
Como ITA Challenger 80 Clay
Mallorca ESP Challenger 80 Hard
Toulouse FRA Challenger 80 Clay
Nonthaburi 2 THA Challenger 50 Hard

 

Toulouse

1/8-finale: (2) Elias Ymer (SWE) vs. (283) Luca Van Assche (FRA) 6-3, 4-6, 1-6
R32: (2) Elias Ymer (SWE) vs. (Alt) Joao Domingues (POR) 6-4, 6-1


Como

Q16: (Alt) (645) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (Alt) (452) Francesco Forti (ITA) 6-4, 2-6, 5-7

Challenger TV


WTA Challenger

Ingen turneringer denne uge


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 35)

Place Country Category Surface
Maribor Slovenia M25 – Livestream  Clay
Oviedo Spain M25 – Livestream  Clay
Sapporo Japan M25  Hard
Setubal Portugal M25 – Livestream  Hard
Sierre Switzerland M25  Clay
Szabolcsveresmart Hungary M25  Clay
Allershausen Germany M15  Clay
Cairo Egypt M15  Clay
Daegu Korea, Rep. M15  Hard
Haren Netherlands M15  Clay
Monastir Tunisia M15  Hard
Pescara Italy M15  Clay

 

M25 Maribor

Finale: 1] (327) Hernan Casanova (ARG) vs. [4] (376) Murkel Dellien (BOL)

Semifinale
(628) August Holmgren (DEN) vs. [1] (327) Hernan Casanova (ARG) 6-2, 4-6, 6-7(5)
[4] (376) Murkel Dellien (BOL) vs. (560) Daniele Capecchi (ITA) 6-7(4), 6–2, 6-4

Kvartfinale
[1] (327) Hernan Casanova (ARG) vs. [7] (435) Martin Krumich (CZE) 6-0, 6-4
(628) August Holmgren (DEN) vs. (648) Luigi Sorrentino (ITA) 3-6, 6-3, 6-4

1/8-finale:
(628) August Holmgren (DEN) vs. [3] (370) Valentin Royer (FRA) 6-4, 6-1
(648) Luigi Sorrentino (ITA) vs. [8] (525) Valerio Aboian (ARG) 6-2, 6-4

R32
[3] (370) Valentin Royer (FRA) vs. (1883) Admir Kalender (CRO) 6-3, 6-3
(628) August Holmgren (DEN) vs. (Q) (983) Domago Biljesko (CRO) 6-1, 6-4

Doubles

1/8-finale: August Holmgren (DEN)/Sergo Sikharulidze (GEO) vs. (3) Aldin Setkic (BIH)/Hernan Casanova (ARG) 6-2, 4-6, [7-10]


M25 Oviedo

1/8-finale
[6] (480) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (1003) Sergi Perez Contri (ESP) 6-7(3), 7-5, 2-6

R32
(1003) Sergi Perez Contri (ESP) vs. (Q) (1800) Nil regas Luis (ESP) 6-4, 6-3
[6] (480) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (1106) Inaki Cabrera Bello (ESP) 6-2, 6-7(3), 6-3


M15 Pescara

Q16: Richard Biagiotti (DEN) vs. [16] (1860) Stefano D’Agostino (ITA) 4-6, 5-7


ITF Women (uge 35)

Place Country Category Surface
Collonge-Bellerive Switzerland W60  Clay
Prague Czech Republic W60 – Livestream  Clay
Almaty Kazakhstan W25  Clay
Leiria Portugal W25 – Livestream  Hard
Trieste Italy W25  Clay
Vienna Austria W25 – Livestream  Clay
Brasov Romania W15  Clay
Cairo Egypt W15  Clay
Haren Netherlands W15  Clay
Monastir Tunisia W15  Hard
Yeongwol Korea, Rep. W15  Hard

 

W25 Leiria

R32: (457) Olga Helmi (DEN) vs. [4] (224) Antonia Ruzic (CRO) 6-3, 5-7, 3-6


W15 Haren

Q16: [13] Olivia Thiemke (DEN) vs. Sem Hazes (NED) 1-6, 4-6
Q32: [13] Olivia Thiemke (DEN) – bye

Doubles

Olivia Thiemke (DEN)/Venla Ahti (FIN) vs. Josy Daems (GER)/Bente Patist (NED) 6-1, 4-6, [8-10]

<< tilbage


ITF Junior (uge 35-36)

Grade A, US Open (USA) – Hardcourt

Girls singles

R32
(Q) (115) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [9] (14) Victoria Mboko (CAN)

R64
[9] (14) Victoria Mboko (CAN) vs. (47) Kaitlin Quevedo (USA) 6-4, 6-2
(Q) (115) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (69) Georgia Pedone (ITA) 5-7, 6-1, 6-3
==
[13] (17) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (Q) (588) Katherine Hui (USA)
(41) Charlotte Kempenaers-Pocz (AUS) vs. (26) Kayla Cross (CAN)

Qfi
(119) Natacha Schou (DEN) vs. (WC) (576) Alanis Hamilton (USA) 6-7(8), 6-7(2)
(115) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (101) Isis Louise Van Den Broek (NED) 7-5, 6-1

Q16
(WC) (576) Alanis Hamilton (USA) vs. [2] (61) Yu-Yun Li (TPE) 6-1, 3-6, [10-5]
(119) Natacha Schou (DEN) vs. [12] (78) Theadora Rabman (USA) 6-7(1), 6-0, [11-9]

(115) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [7] (71) Ava Krug (USA) 6-0, 6-4
(101) Isis Louise Van Den Broek (NED) vs. [15] (87) Chelsea Fontenel (SUI) 2-6, 6-4, [10-8]


Grade 3, Liepaja (LAT) – Grus

Boys singles

Kvartfinale: (569) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. [4] (336) Luca Preda (ROU) 1-6, 6-7(7)

1/8-finale
[4] (336) Luca Preda (ROU) vs. (995) Denis Maijorov (EST) 6-1, 6-1
(569) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (WC) (1028) Anthony Wright (GBR) 6-0, 6-2
==
[8] (404) Oliver Bonding (GBR) vs. (852) Nicolai Budkov Kjaer (NOR) 0-6, 6-3, 3-6

R32
(569) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (WC) Stefans Audrins (LAT) 6-0, 6-0
(WC) (1028) Anthony Wright (GBR) vs. [7] (401) Manvydas Balciunas (NED) 6-4, 6-7(1), 6-3
==
[8] (404) Oliver Bonding (GBR) vs. (879) Gabriel Berner (SWE) 6-3, 6-2
(852) Nicolai Budkov Kjaer (NOR) vs. (WC) (3158) Maksims Kazancevs (LAT) 6-1, 6-1

Boys doubles

Kvartfinale: Shalmi/Bonding vs. Robert Raag/Denis Maijorov (EST) 3-6, 4-6
1/8-finale: Cornelius Alexander Shalmi (DEN)/Oliver Bonding (GBR) vs. Matteo Covato (ITA)/Tamerlan Azizov (AZE) 7-5, 6-4

Girls singles

1/8-finale
(772) Mille Mørk (DEN) vs. [1] (240) Iva Ivanova (BUL) 1-6, Ret’d

R32
[1] (240) Iva Ivanova (BUL) vs. (WC) (1851) Nikola Nikolajeva (LAT) 6-1, 6-3
(772) Mille Mørk (DEN) vs. (1080) Madara Markevica (LAT) 1-6, 6-4, 6-4

Girls doubles

Finale: Mørk/Remander vs. Anastasija Adeikyte (LTU)/Julia Daroszewska (POL) 7-6(1), 4-6, [8-10]
Semifinale: Mørk/Remander vs. (1) Dominika Podhajecka/Barbara Straszewska (POL) 6-2, 6-1
Kvartfinale: Mørk/Remander vs. Smilte Bakyte/Liepa Sataite (LTU) 6-3, 3-6, [10-6]
1/8-finale: (3) Mille Mørk (DEN)/Stella Remander (FIN) vs. Marija Lauva/Odeta Panasa (LAT) 7-6(3), 6-1


Grade 3, Barcelona (ESP) – Grus

Girls singles

1/8-finale: (462) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (Q) (1632) Martina Genis Salas (ESP) 4-6, 4-6

R32
(Q) (1632) Martina Genis Salas (ESP) vs. [1] (137) Mathilde Ngijol Carre (FRA) 7-6(2), 6-1
(462) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (WC) (1721) Alexia Gonzalez Galino (ESP) 7-6(4), 7-5

Girls doubles

Semifinale: Hyllested/Bjork vs. (1) Nao Nishino (JPN)/Hannah Klugman (GBR) 2-6, 4-6
Kvartfinale: Hyllested/Bjork vs. Maria Garcia Cid/Alexia Gonzalez Galino (ESP) 2-6, 2-6
1/8-finale: (3) Vilma Krebs Hyllested (DEN)/June Bjork (SWE) vs. (WC) Marina Gatell/Sorana Matis (ESP) 7-6(2), 6-0


Grade 5, Szczawno Zdroj (POL) – Grus

Boys singles

R32: (2077) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. (WC) Aleksander Blus (POL) 0-6, 2-6


Grade 5, Kreuzlingen (SUI) – Grus

Boys singles

R64: (2978) Nicolas Borgsten (DEN) vs. (Q) Michel Delaloye (SUI) 6-1, 2-6, 1-6

Boys doubles

R32: Nicolas Borgsten (DEN)/Yannick Castelnuovo (SUI) vs. Elias Lagger (AUT)/Jordi Garcia Portell (ESP) 4-6, 6-7(2)

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 35)

Cat 3, Oslo (NOR) – Hardcourt

U14 Girls singles

Finale: [4] (482) Sofia Mortensen (DEN) vs. [1] (371) Grace Chinwike (GBR) 6-3, 7-6(1)

Semifinale
[8] (706) Sophia Bergqvist (DEN) vs. [1] (371) Grace Chinwike (GBR) 6-4, 6-7(6), 1-6
[4] (482) Sofia Mortensen (DEN) vs. [7] (692) Arshia Vinod Joon (IND) 6-3, 5-7, 7-6(5)

Kvartfinale
[1] (371) Grace Chinwike (GBR) vs. (921) Erika Abraham-Nilsen (NOR) 7-5, 2-6, 6-2
[8] (706) Sophia Bergqvist (DEN) vs. [3] (418) Milla Maluka Hoffmann (DEN) 7-6(5), 6-7(5), 6-3
[4] (482) Sofia Mortensen (DEN) vs. Q) Elizabeth Prangley (GBR) 6-3, 6-3
[2] (409) Victoria Flintholm Andreasen (DEN) vs. [7] (692) Arshia Vinod Joon (IND) 6-7(6), 2-6

1/8-finale
[1] (371) Grace Chinwike (GBR) vs. (Q) Sriniya Sarkar (IND) 6-2, 6-1
[5] (659) Amani Azarkan (DEN) vs. (921) Erika Abraham-Nilsen (NOR) 1-6, 2-6
[3] (418) Milla Maluka Hoffmann (DEN) vs. (Q) Martina Esteban Davio (ESP) 6-1, 6-0
[8] (706) Sophia Bergqvist (DEN) vs. Celia Troan (NOR) – walkover
==
Q) Elizabeth Prangley (GBR) vs. [6] Mia Lazetic (NOR) 6-1, 6-0
[4] (482) Sofia Mortensen (DEN) vs. (899) Ona Marcinkeviciute (LTU) 6-1, 6-2
(1106) Sofie Carolina Fræs Espersen (DEN) vs. [7] (692) Arshia Vinod Joon (IND) 3-6, 6-4, 3-6
[2] (409) Victoria Flintholm Andreasen (DEN) vs. (785) Klara Andonegui Sehnalova (ESP) 6-4, 6-1

R32
[1] (371) Grace Chinwike (GBR) vs. (1349) Ingrid Sofia Haukeli (NOR) 6-2, 6-1
(Q) Sriniya Sarkar (IND) vs. (Q) Hennie Ba Halvorsen (NOR) 6-1, 6-1
(921) Erika Abraham-Nilsen (NOR) vs. (1274) Esther Andreasson (SWE) 6-2, 6-1
[5] (659) Amani Azarkan (DEN) vs. (1046) Nora Rivelsrud Juul Moller (NOR) 1-6, 6-3, 6-3

[3] (418) Milla Maluka Hoffmann (DEN) vs. (1392) Nicoline de Vibe Malling (NOR) 7-5, 6-0
(Q) Martina Esteban Davio (ESP) vs. (WC) Caroline Holtan Solvang (NOR) 6-2, 7-6(5)
Celia Troan (NOR) vs. (WC) Tomine Argel (NOR) 6-1, 6-2
[8] (706) Sophia Bergqvist (DEN) vs. (Q) Vida Danyela Fernandes Esaiassen (NOR) 6-1, 6-0
==
(1434) Karla Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) vs. [6] Mia Lazetic (NOR) 2-6, 3-6
(Q) Elizabeth Prangley (GBR) vs. (Q) Felicia Synnestvedt (NOR) 6-1, 6-1
(899) Ona Marcinkeviciute (LTU) vs. (WC) Lotte Emilia Rivelsrud (NOR) 6-0, 6-0
[4] (482) Sofia Mortensen (DEN) vs. (WC) Margrete Berg (NOR) 6-1, 6-3

[7] (692) Arshia Vinod Joon (IND) vs. (Q9 hanna Ringdal (NOR) 6-4, 6-1
(1106) Sofie Carolina Fræs Espersen (DEN) vs. (1323) Gine Madeleine Aa. Pettersen (NOR) 6-2, 6-1
(785) Klara Andonegui Sehnalova (ESP) vs. (Q) Hermine Thogersen (NOR) 6-0, 6-1
[2] (409) Victoria Flintholm Andreasen (DEN) vs. (1455) Celine Juuhl-Sivertsen (NOR) 6-2, 6-4

U14 Girls doubles

Finale: Bergqvist/Hoffmann vs. Mortensen/Andreasen – walkover

Semifinale
Mortensen/Andreasen vs. (3) Klara Andonegui Sehnalova (ESP)/Grace Chinwike (GBR) 6-2, 7-6(5)
Bergqvist/Hoffmann vs. Jørgensen/Espersen 6-1, 6-0

Kvartfinale
Mortensen/Andreasen vs. Erika Abraham-Nilsen (NOR)/Arshia Vinod Joon (IND) 6-3, 6-3
==
Jørgensen/Espersen vs. Azarkan/Marcinkevciute 3-6, 6-3, [10-5]
Bergqvist/Hoffmann vs. Gine Madeleine Aa. Pettersen (NOR)/Martina Esteban Davio (ESP) 6-3, 6-3

1/8-finale
(1) Sofia Mortensen/Victoria Flintholm Andreasen (DEN) – bye
==
Karla Kleist Giersløv Jørgensen/Sofie Carolina Fræs Espersen (DEN) vs. Amelie Brager-Carlsen/Celine Lindseth (NOR) 6-3, 6-0
(4) Amani Azarkan (DEN)/Ona Marcinkeviciute (LTU) vs. Celine Juuhl-Sivertsen/Gabriella Eie (NOR) 6-3, 6-3

(2) Sophia Bergqvist/Milla Maluka Hoffmann (DEN) vs. Norah Torset Hansen/Hermine Thogersen (NOR) 6-0, 6-0

<< tilbage


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 

 


Davis Cup – 2022

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Østrig vs. Pakistan
(2) Columbia vs. Tyrkiet
Israel vs. (3) Tjekkiet
Uzbekistan vs. (4) Japen
(5) Ecuador vs. Schweiz
Peru vs. (6) Chile
Portugal vs. (7) Brasilien
Norge vs. (8) Indien
Ukraine vs. (9) Ungarn
(10) Slovakiet vs. Rumænien
(11) Finland vs. New Zealand
(12) Bosniend/Herzegovina vs. Mexico

World Group II – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Uruguay vs. China, P.R.
(2) Libanon vs. Monaco
(3) Litauen vs. Egypten
Thailand vs. (4) Bolivien
(5) Taipei vs. Hong Kong
(6) Slovenien vs. Estland
(7) Tunesien vs. Grækenland
El Salvador vs. (8) Danmark
(9) Polen vs. Indonesien
Bulgarien vs. (10) Sydafrika
(11) Barbados vs. Irland
Letland vs. (12) Dominicanske Republik

Finals 2022  Gruppespil – 14-18. september 2022
1-2 Finals 2021: Rusland??, Kroatien (Hvis Rusland fortsat udelukkes, udpeges afløser)
2 wildcards: Storbritannien, Serbien

Vindere Qualifiers 2022: Frankrig, Spanien, Belgien, USA, Holland, Tyskland, Italien, Australien, Kazakhstan, Sverige, Argentina, Korea

Finals 2022  slutspil – 23-27. november 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Play-offs 2022 – 11-12. november

Tabere fra Qualifiers: Frankrig, Ukraine, Storbrittanien, Tyskland, Letland, Holland, Rumænien, Hviderusland? 
Oprykkere fra Group I: Ungarn, Slovenien, Kroatien, Brasilien, Argentina, Japan, Kina 


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers: Italien, USA, Tjekkiet, Belgien, Kazakhstan, Canada, Spanien, Polen


Group I Europe/Africa – 2023

April 2023?
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Norge, Egypten
Fortsætter: Serbien, Østrig, Tyrkiet, Bulgarien, Danmark, Sverige
Nedrykkere fra Playoff 11-12. november: 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage