Både Clara Tauson og Holger Rune spiller i denne uge i Washington. Mikael Torpegaard spiller Challenger igen efter et par måneders pause. ITF 15K rykker fra Vejle til KB

TV 2 havde uden tvivl forventet, at begge de 19-årige danske topnavne Clara Tauson og Holger Vitus Nødskov Rune hyppigt ville optræde på TV-stationens sportskanaler, da de sikrede sig rettighederne til at vise både WTA og ATP turneringer.

Siden midten af marts, hvor Clara som den eneste formåede at presse den suveræne no. 1 Iga Swiatek (POL) ud i 3 sæt ved WTA 1000 i Indian Wells, har hun kun optrådt sporadisk på en af TV 2’s sportskanaler, idet hun på grund af sygdom et par uger senere blev tvunget til at trække sig i 3. sæt i 1. runde ved WTA 1000 i Miami, og efterfølgende har store rygproblemer holdt hende ude af spillet i en længere periode.

Til gengæld kunne Holgers store internationale gennembrud, da han vandt sin første ATP 250 titel i München lige efter sin 19-års fødselsdag følges hos TV 2, hvorefter hans efterfølgende succes ved French Open blev vist på Eurosport.

Selvom Holger derefter har deltaget hver uge i turneringer, som TV 2 har rettigheder til, har der dog været begrænset skærmtid med Holger, der i de seneste 6 turneringer ikke har vundet en eneste kamp.

ATP 250 Umag: Holger Rune tilbage i spiralen trods suveræn start

I denne uge kan billedet dog vende, idet både Clara og Holger deltager i Citi Open i Washington, hvor kampe med Clara ved WTA 250 udgaven forventes at blive vist på TV 2 Sport, og når Holger træder ind i ATP 500 udgaven i 2. runde, bliver det vist på TV 2 Sport X.
Holgers mulige modstandere fremgår af omtalen herover efter ATP 250 i Umag.

Den lange pause for Clara og de udeblevne resultater for Holger giver derfor grund til forsigtig optimisme, men Washington kan dog blive starten på, at begge igen får karrieren videre på rette spor.

Clara er tilmeldt i både single og double, hvor hun sammen med Emma Raducanu (GBR) spillede sin første kamp mandag mod 3. seedede Monica Niculescu (ROU) og Lucie Hradecka (CZE), hvor det rutinerede rumænske/tjekkiske par vandt 6-4, 6-1.’

Clara møder tirsdag kl. 1800 no. 64 Andrea Petkovic (GER), og i tilfælde af sejr kan Clara muligvis få chancen for at møde den 42-årige legende Venus Williams, der har fået wildcard, og hun møder natten til tirsdag no. 101 Rebecca Marino (CAN).
I en eventuel kvartfinale er den sandsynligste modstander 1. seedede Jessica Pegula (USA).

Ifølge sendeplanen fra TV 2 viser TV 2 Sport X kampe fra ATP 500 Washington, mens TV 2 Sport dækker WTA 500 San Jose, hvor topnavnene i øverste halvdel er Maria Sakkari og Ons Jabeur, og i nederste halvdel er det Paula Badosa (ESP) seedet 2 foran 4. seedede Aryna Sabalenka.
I nederste halvdel findes desuden 6. seedede Cori Gauff og 7. seedede Daria Kasatkina.

TV 2 får først tilbudt signal til WTA 250 Washington fra torsdag, men det forventes dog, at single kampe med Clara tilkøbes ekstra, og TV 2 har bekræftet, at Claras kamp mod Petkovic bliver vist på TV 2 Sport.

Ved sidste uges $15.000 turnering i Vejle forsvarede Johanne Christine Svendsen sin titel med en suveræn finalesejr over Hannah Viller Møller, der til gengæld tog sig af titlen i Women’s doubles, og der var også dansk succes i Men’s doubles, hvor finalen blev et rent dansk anliggende.

Johanne er automatisk blandt favoritterne til at tage endnu en titel, når KB er vært ved endnu en ITF 15K turnering på Peter Bangsvej, men hun kan dog blive udfordret allerede i 1. runde, hvor hun møder 2. seedede no. 738 Kajsa Rinaldo Persson (SWE), der ikke deltog i Vejle.

Både Natacha Schou og Rebecca Munk Mortensen, der skiftes til at være næsthøjest rangerede danske junior hos pigerne lige omkring top 100, har fået wildcard til turneringen i KB, hvor de ved skæbnens ironi møder hinanden i 1. runde.

Begge finalister i Men’s singles i Vejle – Chris Rodesch (LUX) og Mick Veldheer (NED) deltager også i KB, men finalen bliver ikke en gentagelse fra Vejle, idet begge finalister er i samme halvdel, hvor August Holmgren er seedet 2, og han kan møde Veldheer i kvartfinalen.

Chris Rodesch, som løb med titlen i Vejle, indleder mod 8. seedede Sandro Kopp (AUT), og hvis han gentager sejren fra kvartfinalen i Vejle, kan modstanderen i 1/8-finalen blive Philip Hjorth, der har gode muligheder i 1. runde mod Alessio Vasquez Gehrke (GER), der er videre fra kvalifikationen.

I samme 1/4-del kan Elmer Møller få mulighed for revanche i en eventuel 1/8-finale mod 4. seedede Karl Friberg (SWE), der vandt 6-4, 6-2 i Vejle og udlignede til 1-1 indbyrdes opgør efter Elmers sejr i kvartfinalen ved M25 i Kalmar tidliger i år.

Fra fredag viser Sport Live fra turneringen i KB.

28-årige Mikael Torpegaard er som følge af udeblevne resultater og forældelse af fastfrosne point fra fortiden dalet markant på ATP-ranglisten, hvor han kort før corona-pandemien satte Verden i stå var no. 166.
På den seneste rangliste er Torpegaard no. 491 og dermed tæt på at forlade top 500, hvilket han ikke har haft mulighed for at rette op på de seneste par måneder, da han ikke har deltaget i Challenger turneringer siden midten af maj i Kazakhstan.

I denne uge er Torpegaard dog tilbage på Challenger touren, idet han er inde som “Alternate” i Lexington i Kentucky, hvor han natten til tirsdag møder no. 445 Mukund Sasikumar (IND), der ligeledes er inde som “Alternate”.

Davis Cup Indien 2022
Foto: Dansk Tennis Forbund – Johannes Ingildsen og Mikael Torpegaard

Alle Challenger kampe kan følges på www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv.

Både Sofia Nami Samavati og Olivia Gram kan følges på livestream fra henholdsvis W25 Hechingen og W60 San Bartolome de Tirajana, hvor Olivia har wildcard.

.TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 7. august

Billeder: (Foto: Sportsfotograf.com) Rebecca Munk Mortensen (i Robin Söderling outfit) – Sport Live fra kl. 1000

ATP 500/WTA 250 Washington – ATP: Tennistv.com, TV 2 Sport X (2300-0100), TV 2 Play – WTA: WTATV.com, TV 2 Play

Stadium – start 2030cet (Finaler)
(6) Kaia Kanepi (EST) vs. Ludmilla Samsonova – WTA
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. Nick Kyrgios (AUS) – ATP
30 min. efter ceremoni – double finale: (Tennistiv)
(4) I. Dodig/A. Krajicek vs. N. Kyrgios/J. Sock – ATP

====
WTA 500 San Jose – WTATV.com, TV 2 Sport (0100-)
Stadium – start 2300cet (Finaler)
(4) Y. Xu/Z. Yang vs. S. Aoyama/H. Chan
NB 0100: (7) Daria Kasatkina vs. Shelby Rogers (USA)

ITF 15K KB – Sport Live (1. kamp live, 2. kamp forskudt 1800), Livescore

Court 6 – start 1000
(WC) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (Q) Jessica Luisa Alsola (CAN)
[4] (651) Karl Friberg (SWE) vs. [7] (705) Maxime Chazal (FRA)

—-

W60 San Bartolome de Tirajana – Livescore

Central Court – NB 1200
Q16: [14] (1250) Olivia Gram (DEN) vs. Maria Mateos (ESP)


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


WTA Tour – ATP Tour (Uge 31)

ATP 500 & WTA 250Citi Open, Washington (DC, USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: ATP: Tennistv.com, TV 2 Sport X/Play – WTA: WTATV, TV 2 Play?

Men’s singles

Finale: Nick Kyrgios (AUS) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-4, 6-3

Semifinale
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (1) Andrey Rublev  6-3, 6-4
Nick Kyrgios (AUS) vs. Mikael Ymer (SWE) 7-6(4), 6-3

Kvartfinale
(1) Andrey Rublev  vs. (WC) Jeffrey John Wolf (USA) 6-2, 6-3
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (16) Daniel Evans (GBR) 7-6(5), 4-6, 7-5
Nick Kyrgios (AUS) vs. (10) Frances Tiafoe (USA) 6-7(5), 7-6(12), 6-2
Mikael Ymer (SWE) vs. Sebastian Korda (USA) 6-2, 5-7, 6-3

1/8-finale
(1) Andrey Rublev  vs. (13) Maxime Cressy (USA) 6-4, 7-6(8)
(9) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (WC) Jeffrey John Wolf (USA) 5-7, 6-4, 3-6
(16) Daniel Evans (GBR) vs. (3) Taylor Harry Fritz (USA) 3-6, 7-6(6), 4-1 Ret’d
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (7) Karen Khachanov 7-6(2), 7-6(1)
==
(10) Frances Tiafoe (USA) vs. (8.) Botic Van De Zandschulp (NED) 4-6, 6-2, 6-3
Nick Kyrgios (AUS) vs. (4) Reilly Opelka (USA) 7-6(1), 6-2
Sebastian Korda (USA) vs. (5) Grigor Dimitrov (BUL) 4-6, 6-1, 6-2
Mikael Ymer (SWE) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 6-3, 6-7(3), 6-3

R32
(1) Andrey Rublev  vs. Jack Draper (GER) 6-4, 6-2
(13) Maxime Cressy (USA) vs. Jack Sock (USA) 4-6, 6-4, 6-0
(9) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Benoit Paire (FRA) 6-3, 6-2
(WC) Jeffrey John Wolf (USA) vs. (6) Denis Shapovalov (CAN) 6-2, 6-7(5), 6-3

(3) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Alexei Popyrin (AUS) 6-4, 6-3
(16) Daniel Evans (GBR) vs. (PR) Kyle Edmund (GBR) 6-1, 6-2
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (11) Alex De Minaur (AUS) 3-6, 7-6(6), 6-2
(7) Karen Khachanov vs. (Q) Dominik Koepfer (GER) 6-7(3), 7-5, 6-4
==
(8.) Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (Q) Borna Gojo (CRO) 7-6(6), 6-7(5), 6-4
(10) Frances Tiafoe (USA) vs. (WC) Christopher Eubanks (USA) 6-3, 7-6(2)
Nick Kyrgios (AUS) vs. (14) Tommy Paul (USA) 6-3, 6-4
(4) Reilly Opelka (USA) vs. Denis Kudla (USA) 6-7(6), 6-4, 6-4

(5) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-1, 3-6, 7-5
Sebastian Korda (USA) vs. (12) Sebastian Baez (ARG) 6-1, 6-4
Mikael Ymer (SWE) vs. (15) Aslan Karatsev  6-4, 3-6, 6-4
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (2) Hubert Hurkacz (POL) 6-4, 7-6(3)

R64
(1) Andrey Rublev – bye
Jack Draper (GER) vs. (WC) Stefan Kozlov (USA) 7-5, 6-2
Jack Sock (USA) vs. David Goffin (BEL) 7-6(4), 6-4
(13) Maxime Cressy (USA) – bye

(9) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) – bye
Benoit Paire (FRA) vs. Peter Gojowczyk (GER) 7-5, 6-4
(WC) Jeffrey John Wolf (USA) vs. (Q) Taro Daniel (JPN) 6-2, 6-3
(6) Denis Shapovalov (CAN) – bye

(3) Taylor Harry Fritz (USA) – bye
Alexei Popyrin (AUS) vs. (Q) Tung-lin Wu (TPE) 3-3 Ret’d
(PR) Kyle Edmund (GBR) vs. (Q) Yosuke Watanuki (JPN) 6-4, 7-6(8)
(16) Daniel Evans (GBR) – bye

(11) Alex De Minaur (AUS) – bye
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. Jenson Brooksby (USA) 6-4, 6-3
(Q) Dominik Koepfer (GER) vs. Soon Woo Kwon (KOR) 3-6, 6-3, 6-4
(7) Karen Khachanov – bye
==
(8.) Botic Van De Zandschulp (NED) – bye
(Q) Borna Gojo (CRO) vs. James Duckworth (AUS) 4-6, 7-6(30), 6-2
(WC) Christopher Eubanks (USA) vs. Benjamin Bonzi (FRA) 3-6, 6-3, 7-5
(10) Frances Tiafoe (USA) – bye

(14) Tommy Paul (USA) – bye
Nick Kyrgios (AUS) vs. Marcos Giron (USA) 6-3, 6-2
Denis Kudla (USA) vs. (Q) Michael Mmoh (USA) 1-6, 6-3, 6-4
(4) Reilly Opelka (USA) – bye

(5) Grigor Dimitrov (BUL) – bye
Adrian Mannarino (FRA) vs. (WC) Bradley Klahn (USA) 6-2, 6-4
Sebastian Korda (USA) vs. Ilya Ivashka 6-4, 7-6(5)
(12) Sebastian Baez (ARG) – bye

(15) Aslan Karatsev – bye
Mikael Ymer (SWE)  vs. Andy Murray (GBR) 7-6(8), 4-6, 6-1
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Mackenzie McDonald (USA) 1-6, 6-4, 6-4
(2) Hubert Hurkacz (POL) – bye


Women’s singles

Finale: Ludmilla Samsonova vs. (6) Kaia Kanepi (EST) 4-6, 6-3, 6-3

Semifinale
(6) Kaia Kanepi (EST) vs. Daria Saville (AUS) 6-3, 6-1
Ludmilla Samsonova vs. (LL) Xiyu Wang (CHN) 6-1, 6-1

Kvartfinale
Daria Saville (AUS) vs. (Q) Rebecca Marino (CAN) 6-1, 7-5
(6) Kaia Kanepi (EST) vs. Anna Kalinskaya 6-7(4), 6-4, 6-3
(LL) Xiyu Wang (CHN) vs. (4) Victoria Azarenka 6-1, 6-3
Ludmilla Samsonova vs. (2) Emma Raducanu (GBR) 7-6(6), 6-1

1/8-finale
Daria Saville (AUS) vs. (1) Jessica Pegula (USA) 7-5, 6-4
(Q) Rebecca Marino (CAN) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-3, 3-6, 6-1
Anna Kalinskaya vs. (3) Simona Halep (ROU) 7-5, 2-0 Ret’d
(6) Kaia Kanepi (EST) vs. Linz Zhu (CHN) 4-6, 6-4, 6-4
==
(LL) Xiyu Wang (CHN) vs. Donna Vekic (CRO) 4-6, 7-5, 6-1
(4) Victoria Azarenka vs. Tereza Martincova (CZE) 7-6(7), 6-2
Ludmilla Samsonova vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 4-6, 6-3, 6-2
(2) Emma Raducanu (GBR) vs. Maria Camila Osorio Serrano (COL)

R32
(1) Jessica Pegula (USA) vs. (WC) Hailey Baptista (USA) 6-2, 6-2
Daria Saville (AUS) vs. (Q) Mirjam Bjorklund (SWE) 3-6, 7-5, 7-6(4)
(Q) Rebecca Marino (CAN) vs. (WC) Venus Williams (USA) 4-6, 6-1, 6-4
(8.) Clara Tauson (DEN) vs. Andrea Petkovic (GER) 2-6, 2-6

(3) Simona Halep (ROU) vs. (Q) Cristina Bucsa (ESP) 6-3, 7-5
Anna Kalinskaya vs. Madison Brengle (USA) 6-3, 6-0
Linz Zhu (CHN) vs. Harriet Dart (GBR) 6-4, 6-3
(6) Kaia Kanepi (EST) vs. Greet Minnen (BEL) 6-3, 6-3
==
Donna Vekic (CRO) vs. (7) Mayar Sherif (EGY) 6-4, 6-1
(LL) Xiyu Wang (CHN) vs. Tatjana Maria (GER) 6-2, 7-5
Tereza Martincova (CZE) vs. Xin Yu Wang (CHN) 0-6, 6-4, 6-4
(4) Victoria Azarenka vs. Dayana Yastremska (UKR) 6-4, 6-0

Ludmilla Samsonova vs. (5) Elise Mertens (BEL) 7-6(4), 6-4
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Sloane Stephens (USA) 6-1, 6-4
Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. (WC) Sofia Kenin (USA) 7-6(2), 6-1
(2) Emma Raducanu (GBR) vs. (LL) Louisa Chirico (USA) 6-4, 6-2

Qfi: (5) Mirjam Bjorlund (SWE) vs. (3) Heather Watson (GBR) 6-2, 6-3
Q16: (5) Mirjam Bjorlund (SWE) vs. (WC) Christina McHale (USA) 6-3, 6-3

Women’s doubles

1/8-finale: Clara Tauson (DEN)/Emma Raducanu (GBR) vs. (3) Lucie Hradecka (CZE)/Monica Niculescu (ROU) 4-6, 1-6


WTA 500, Mubadala Silicon Valley Classic, San Jose (CA, USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

TV-dækning: WTATV, TV 2 Sport/Play

Finale: (7) Daria Kasatkina vs. Shelby Rogers (USA) 6-1, 6-2

Semifinale
Shelby Rogers (USA) vs. (9) Veronica Kudermetova 6-3, 6-4
(7) Daria Kasatkina vs. (2) Paula Badosa (ESP) 6-2, 6-4

Kvartfinale
Shelby Rogers (USA) vs. Amanda Anisimova (USA) 6-4, 6-4
(9) Veronica Kudermetova vs. (3) Ons Jabeur (TUN) 7-6(5), 6-2
(7) Daria Kasatkina vs. (4) Aryna Sabalenka 4-6, 7-5, 6-0
(2) Paula Badosa (ESP) vs. (6) Cori Gauff (USA) 7-6(4), 6-2

1/8-finale
Shelby Rogers (USA) vs. (1) Maria Sakkari (GRE) 6-1, 6-3
Amanda Anisimova (USA) vs. (8.) Karolina Pliskova (CZE) 3-6, 7-5, 6-1
(3) Ons Jabeur (TUN) vs. Madison Keys (USA) 7-5, 6-1
(9) Veronica Kudermetova vs. Claire Liu (USA) 6-2, 7-5
==
(7) Daria Kasatkina vs. (Q) Taylor Townsend (USA) 6-4, 6-0
(4) Aryna Sabalenka vs. (LL) Caroline Dolehide (USA) 5-7, 6-1, 7-5
(6) Cori Gauff (USA) vs. Naomi Osaka (JPN) 6-4, 6-4
(2) Paula Badosa (ESP) vs. (Q) Elizabeth Mandlik (USA) 6-2, 5-7, 7-6(5)

R32
(1) Maria Sakkari (GRE) – bye
Shelby Rogers (USA) vs. Bianca Andreescu (CAN) 6-4, 6-2
Amanda Anisimova (USA) vs. (WC) Ashlyn Krueger (USA) 6-2, 7-6(5)
(8.) Karolina Pliskova (CZE) vs. (WC) Katie Boulter (GBR) 1-6, 7-6(5), 6-3

(3) Ons Jabeur (TUN) – bye
Madison Keys (USA) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-4, 6-2
Claire Liu (USA) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-2, 7-5
(9) Veronica Kudermetova vs. Camila Giorgi (ITA) 7-6(2), 4-6, 7-5
==
(7) Daria Kasatkina vs. Elena Rybakina (KAZ) 1-6, 6-2, 6-0
(Q) Taylor Townsend (USA) vs. (Q) Storm Sanders (AUS) 6-1, 6-4
(LL) Caroline Dolehide (USA) vs. (Q) Kayla Day (USA) 7-6(5), 6-4
(4) Aryna Sabalenka – bye

(6) Cori Gauff (USA) vs. Anhelina Kalinina (UKR) 6-1, 6-0
Naomi Osaka (JPN) vs. Qinwen Zheng (CHN) 6-4, 3-6, 6-1
(Q) Elizabeth Mandlik (USA) vs. Alison Riske (USA) 6-1, 6-3
(2) Paula Badosa (ESP) – bye


ATP 250, Abierto de Tenis Mifel, Los Cabos (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -8 timer

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: (1) Daniil Medvedev vs. (3) Cameron Norrie (GBR) 7-5, 6-0

Semifinale
(1) Daniil Medvedev vs. (4) Miomir Kecmanovic (SRB) 7-6(0), 6-1
(3) Cameron Norrie (GBR) vs. (2) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 3-6, 6-3

Kvartfinale
(1) Daniil Medvedev vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-2, 6-2
(4) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (6) Brandon Nakashima (USA) 6-2, 6-4
(3) Cameron Norrie (GBR) vs. Radu Albot (MDA) 6-3, 7-6(4)
(2) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Steve Johnson (USA) 6-4, 7-6(3)

1/8-finale
(1) Daniil Medvedev vs. (Q) Rinky Hijikata (AUS) 6-4, 6-3
Ricardas Berankis (LTU) vs. Facundo Bagnis (ARG) 7-6(4), 6-3
(4) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-4, 6-2
(6) Brandon Nakashima (USA) vs. (Q) Max Purcell (AUS) 6-3, 6-3
==
Radu Albot (MDA) vs. Jason Kubler (AUS) 6-4, 6-3
(3) Cameron Norrie (GBR) vs. Chun-Hsin Tseng (TPE) 6-3, 6-0
Steve Johnson (USA) vs. (7) Thanasi Kokkinakis (AUS) 6-7(3), 6-4, 6-4
(2) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (WC) Alex Hernandez (MEX) 6-3, 7-5

R32
(1) Daniil Medvedev – bye
(Q) Rinky Hijikata (AUS) vs. (WC) Rodrigo Pacheco Mendez (MEX) 6-3, 4-0 Ret’d
Facundo Bagnis (ARG) vs. Ernesto Escobedo (USA) 6-3, 6-1
Ricardas Berankis (LTU) vs. (9) Quentin Halys (FRA) 7-6(1), 7-5

(4) Miomir Kecmanovic (SRB) – bye
Jordan Thompson (AUS) vs. Yannick Hanfmann (GER) 6-3, 6-0
(Q) Max Purcell (AUS) vs. Henri Laaksonen (SUI) 6-3, 3-6, 6-4
(6) Brandon Nakashima (USA) vs. (Q) Kaichi Uchida (JPN) 7-6(1), 6-2
==
Jason Kubler (AUS) vs. (8) Tomas Martin Etcheverry (ARG) 6-7(4), 6-3, 6-1
Radu Albot (MDA) vs. (WC) Feliciano Lopez (ESP) 6-3, 6-7(6), 6-3
Chun-Hsin Tseng (TPE) vs. (Q) Nick Chappell (USA) 6-4, 6-4
(3) Cameron Norrie (GBR) – bye

(7) Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. Fernando Verdasco (ESP) 6-3, 6-7(5), 6-2
Steve Johnson (USA) vs. (LL) Gonzalo Villanueva (ARG) 7-6(1), 6-4
(WC) Alex Hernandez (MEX) vs. (LL) Nicolas Barrientos (COL) 3-6, 6-4, 6-4
(2) Felix Auger-Aliassime (CAN) – bye


ATP Challenger (uge 31)

Place Country Category Surface
Cordenons ITA Challenger 80 Clay
Lexington KY, USA Challenger 80 Hard
Liberec CZE Challenger 80 Clay

 

Lexington
Tidsforskel: cet -6 timer

R32: (Alt) (480) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (Alt) (445) Mukund Sasikumar (IND) 6-3, 0-6, 1-4 Ret’d

Challenger TV


WTA Challenger (uge 31)

WTA 125 BCR Iasi Open (ROU) – Grus

Finale: (3) Ana Bogdan (ROU) vs. (2) Panna Udvardy (HUN) 6-2, 3-6, 6-1


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 31)

Place Country Category Surface
Agadir Morocco M25  Clay
Bolzano Italy M25 – Livestream  Clay
Decatur, IL USA M25  Hard
Nottingham Great Britain M25 – Livestream  Grass
Pitesti Romania M25  Clay
Portoviejo Ecuador M25  Clay
Tbilisi Georgia M25 – Livestream  Hard
Wetzlar Germany M25 – Livestream  Clay
Frederiksberg Denmark M15  Clay
Kfar Saba Israel M15  Hard
Kottingbrunn Austria M15  Clay
Kuching Malaysia M15  Hard
Monastir Tunisia M15  Hard
Novi Sad Serbia M15  Clay
Parnu Estonia M15  Clay
Ust-Kamenogorsk Kazakhstan M15  Hard
Xativa Spain M15  Clay

 

M25 Agadir
Tidsforskel: cet -1 time

R32: (1652) Christian Lerby (NED) vs. [6] (521) Jurgen Briand (FRA) 3-6, 7-6(5), 3-6

Doubles

Kvartfinale: (1) Mariano Navone (ARG)/Alvaro Lopez San Martin (ESP) vs. Lerby/Malirz – walkover
1/8-finale: Christian Lerby (NED)/Karol Malirz (POL) vs. Mohamed Adnaoul/Yossef Filali (MAR) 6-0, 6-0


M15 KB

Finale: [4] (651) Karl Friberg (SWE) vs. [7] (705) Maxime Chazal (FRA) 6-7(4), 6-3, 6-3

Semifinale
[7] (705) Maxime Chazal (FRA) vs. (JE) (759) Leo Borg (SWE) 6-3, 6-1
[4] (651) Karl Friberg (SWE) vs. [5] (659) Mick Veldheer (NED) 6-2, 6-4

Kvartfinale
(JE) (759) Leo Borg (SWE) vs. (1271) Alexandre Aubriot (FRA) 3-6, 6-2, 7-5
(804) Christian Sigsgaard (DEN) vs. [7] (705) Maxime Chazal (FRA) 4-6, 6-4, 2-6
[4] (651) Karl Friberg (SWE) vs. (Q) Alessio Vasquez Gehrke (GER) 6-2, 6-3
[2] (587) August Holmgren (DEN) vs. [5] (659) Mick Veldheer (NED) 1-6, 6-1, 3-6

1/8-finale
(JE) (759) Leo Borg (SWE) vs. (1016) Marlon Vankan (GER) 6-2, 6-3
[6] (672) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (1271) Alexandre Aubriot (FRA) 3-6, 4-6
(804) Christian Sigsgaard (DEN) vs. (818) Mathieu Scaglia (FRA) 6-2, 6-1
[7] (705) Maxime Chazal (FRA) vs. (Q) Lewie Lane (GER) 6-4, 6-1
==
(Q) Alessio Vasquez Gehrke (GER) vs. [8] Sandro Kopp (AUT) 1-6, 6-4, 6-4
(928) Elmer Møller (DEN) vs. [4] (651) Karl Friberg (SWE) 6-7(5), 6-2, 1-6
(Q) Anders Grinderslev (DEN) vs. [5] (659) Mick Veldheer (NED) 6-7(1), 6-7(3)
[2] (587) August Holmgren (DEN) vs. (WC) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) 6-7(5), 6-2, 6-1

R32
(JE) (759) Leo Borg (SWE) vs. [1] (440) Mathys Erhard (FRA) 2-6, 6-3, 7-5
(1016) Marlon Vankan (GER) vs. (Q) (2013) Mikail Alimli (FRA) 4-6, 6-3, 6-3
(1271) Alexandre Aubriot (FRA) vs. (1480) Adam Heinonen (SWE) 6-4, 6-1
[6] (672) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (WC) (1652) Carl Emil Overbeck (DEN) 6-4, 6-1

(804) Christian Sigsgaard (DEN) vs. [3] (598) Alfredo Perez (USA) 6-4, 7-6(7)
(818) Mathieu Scaglia (FRA) vs. (Q) Timothy Carlsson Seger (SWE) 7-6(2), 6-1
(1149) Benjamin Hannestad (DEN) vs. (Q) Lewie Lane (GER) 5-7, 6-2, 5-7
[7] (705) Maxime Chazal (FRA) vs. (Q) (1968) Noel Larwig (GER) 6-1, 6-2
==
[8] Sandro Kopp (AUT) vs. (945) Chris Rodesch (LUX) 6-4, 6-3
(WC) Philip Hjorth (DEN) vs. (Q) Alessio Vasquez Gehrke (GER) 6-3, 3-6, 2-6
(928) Elmer Møller (DEN) vs. (935) Amaury Raynel (FRA) 6-4, 6-1
[4] (651) Karl Friberg (SWE) vs. (Q) Nikolaj Katic (DEN) 7-5, 6-4

(WC) Richard Biagiotty (DEN) vs.  [5] (659) Mick Veldheer (NED) 0-6, 4-6
(Q) Anders Grinderslev (DEN) vs. (LL) (1652) Olle Wallin (SWE) 6-4, 6-3
(WC) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (Q) Jonas Pelle Hartenstein (GER) 6-4, 6-3
[2] (587) August Holmgren (DEN) vs. (1053) Mehdi Sadaoui (FRA) 6-4, 6-2

Qfi
[9] Nikolaj Katic (DEN) vs. (WC) Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN) 6-1, 6-2
Anders Grinderslev (DEN) vs. [2] (1652) Olle Wallin (SWE) 6-2, 6-4
Alessio Vasquez Gehrke (GER) vs. [12] Kevin Edengren (SWE) 6-3, 5-7, [10-6]
[14] Felipe Mikkelsen (DEN) vs. [4] (1968) Noel Larwig (GER) 2-6, 2-6
[11] Timothy Carlsson Seger (SWE) vs. [5] (1999) Raphael Calzi (LUX) 6-4, 5-7, [10-6]
[6] (2013) Mikail Alimli (FRA) vs. Kenzo Koistila Larsson (SWE) 6-0, 6-3
Jonas Pelle Hartenstein (GER) vs. [7] Christopher Patzanovsky (GER) 6-4, 7-6(4)
[16] Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. [8] Lewie Lane (GER) 2-6, 1-6

Q16
(WC) Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN) vs. – bye
[9] Nikolaj Katic (DEN) vs. Thomas Sorensen (CAN) 6-2, 6-1

[2] (1652) Olle Wallin (SWE) vs. Hugo Magnusson (SWE) 6-3, 6-3
Anders Grinderslev (DEN) vs. [10] Luigi Castelletti (ITA) 6-2, 6-3

Alessio Vasquez Gehrke (GER) vs. [3] (1753) Jonathan Stenberg (SWE) 6-4, 3-6, [10-3]
(WC) Jonas Zacho Larsen (DEN) vs. [12] Kevin Edengren (SWE) 3-6, 1-6

[4] (1968) Noel Larwig (GER) vs. Oscar Dahlberg (SWE) 6-0, 6-2
[14] Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (WC) Almir Nokic (SWE) 6-7(4), 6-2, [13-11]

[5] (1999) Raphael Calzi (LUX) vs. Eldin Nokic (SWE) 6-4, 6-2
[11] Timothy Carlsson Seger (SWE) vs. Anton Krondell (SWE) 6-2, 6-4

(WC) Gustav Theilgaard (DEN) vs. [6] (2013) Mikail Alimli (FRA) 6-2, 4-6, [2-10]
Kenzo Koistila Larsson (SWE) vs. [13] Ethan Cook (AUS) 6-4, 1-6, [10-6]

[7] Christopher Patzanovsky (GER) vs. Vito Tonejc (CRO) 5-7, 6-3, [10-8]
Jonas Pelle Hartenstein (GER) vs. [15] Guelfo Baldovinetti (ITA) 6-4, 6-2

[8] Lewie Lane (GER) vs. (WC) Johan Claesson (SWE) 6-1, 6-3
[16] Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (WC) Patrick Kristensen (DEN) 6-4, 3-6, [10-6]

Doubles

Finale: (2) Christian Sigsgaard/Johannes Ingildsen (DEN) vs. Carl Emil Overbeck/Benjamin Hannestad (DEN) 7-6(9), 6-4

Semifinale
Carl Emil Overbeck/Benjamin Hannestad (DEN) vs.  (1) Mick Veldheer (NED)/Sandro Kopp (AUT) 7-6(5), 6-0
(2) Christian Sigsgaard/Johannes Ingildsen (DEN) vs. Anders Grinderslev/Elmer Møller (DEN) 6-3, 6-4

Kvartfinale
Philip Hjorth/Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (1) Mick Veldheer (NED)/Sandro Kopp (AUT) 6-7(5), 6-1, [6-10]
Carl Emil Overbeck/Benjamin Hannestad (DEN) vs. Chris Rodesch (LUX)/Marlon Vankan (GER) 6-4, 6-4
Anders Grinderslev/Elmer Møller (DEN) vs. Jonas Zacho Larsen/Patrick Kristensen (DEN)  7-6(5), 6-4
(2) Christian Sigsgaard/Johannes Ingildsen (DEN) vs. Nikolaj Katic (DEN)/Yanais Laurent (FRA) 6-2, 6-4


ITF Women (uge 31)

Place Country Category Surface
Grodzisk Mazowiecki Poland W100 – Livestream  Hard
W60 Hechingen Germani W60- Livestream Clay
W60 Lexington KY, USA W60 – Livestream Hard
W60 San Bartolome Spain W60 – Livestream Clay
Agadir Morocco W25  Clay
Eupen Belgium W25  Clay
Foxhills Great Britain W25  Hard
Rio de Janeiro Brazil W25 – Livestream  Clay
Frederiksberg Denmark W15  Clay
Kottingbrunn Austria W15  Clay
Monastir Tunisia W15  Hard
Pescara Italy W15  Clay
Savitaipale Finland W15  Clay

 

W60 San Bartolome de Tirajana (Gran Canaria)
Tidsforskel: cet -1 time

R64: (1220) Olivia Gram (DEN) vs. (661) Martha Matoula (GRE) 0-6, 4-6

Doubles

Kvartfinale: Gram/Montesdeoca vs. Lucia Cortez Llorca/Rosa Vicent Mas (ESP)
1/8-finale: (WC) Olivai Gram (DEN)/Marta Garcia Reboredo Montesdeoca (ESP) vs. (WC) Marta Gonzalez Encinas/Claudia Hoste Ferrer (ESP) 4-6, 6-2, [10-7]


W60 Hechingen 

R32: (323) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (WC) (535) Noma Akugue Noha (GER) 2-6, 3-6


W15 KB

Finale: (WC) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (Q) Jessica Luisa Alsola (CAN) 5-7, 6-1, 6-3

Semifinale
(WC) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [5] (908) Klaudija Bubelyte (LTU) 6-2, 6-2
(Q) Jessica Luisa Alsola (CAN) vs. (1075) Anouck Vrancken Peeters (NED) 7-5, 7-5

Kvartfinale
[5] (908) Klaudija Bubelyte (LTU) vs. (Q) Lucia Martinez Gomez (ESP) 6-2, 6-2
(WC) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (Q) Valentina Ivanov (NZL) 6-1, 5-7, 6-3
(1075) Anouck Vrancken Peeters (NED) vs. (Q) (1526) Eleanor Baglow (GBR 6-2, 6-2
(Q) Jessica Luisa Alsola (CAN) vs. [2] (738) Kajsa Rinaldo Person (SWE) 4-6, 7-6(4), Ret’d

1/8-finale
(Q) Lucia Martinez Gomez (ESP) vs. [1] (729) Stephanie Judith Visscher (NED) 6-4, 6-0
[5] (908) Klaudija Bubelyte (LTU) vs. (Q) (1068) Vanessa Ersoz (SWE) 4-6, 6-2, 6-1
(Q) Valentina Ivanov (NZL) vs. (1205) Madison Bourguignon (USA) 6-0, 6-3
(WC) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (1070) Giulia Carbonaro (ITA) 6-7(3), 6-3, 6-3
==
(1075) Anouck Vrancken Peeters (NED) vs. (1035) Naima Karamoko (SUI) 6-0, 6-4
(Q) (1526) Eleanor Baglow (GBR) vs. [3] (776) Alica Rusova (SVK) 5-7, 6-3, 7-5
(SE) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) Jessica Luisa Alsola (CAN) 0-6, 4-6
(WC) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. [2] (738) Kajsa Rinaldo Person (SWE) 3-6, 1-6

R32
[1] (729) Stephanie Judith Visscher (NED) vs. (Q) Emma Kamper Malmkjær (DEN) 6-0, 6-1
(1374) Divine Nweke (DEN) vs. (Q) Lucia Martinez Gomez (ESP) 4-6, 1-6
(Q) (1068) Vanessa Ersoz (SWE) vs. (1328) Alexandra Iordache (ROU) 6-1, 7-5
[5] (908) Klaudija Bubelyte (LTU) vs. (Q) Phillippa Preugschat (GER) 4-6, 6-2, 6-2

(1205) Madison Bourguignon (USA) vs. [4] (888) Linda Salvi (ITA) 6-3, 6-4
(Q) Valentina Ivanov (NZL) vs. (1079) Valentina Gaggini (ITA) 6-3, 7-5
(WC) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (WC) Natacha Schou (DEN) 6-3, 7-6(5)
(1070) Giulia Carbonaro (ITA) vs. [7] (950) Agustina Chlpac (ARG) 6-4, 7-5
==
(1035) Naima Karamoko (SUI) vs. [8] (988) Louise Brunskog (SWE) 6-3, 3-6, 6-1
(1075) Anouck Vrancken Peeters (NED) vs. (1268) Lucie Petruzelova (CZE) 4-6, 6-1, 6-2
(WC) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (Q) (1526) Eleanor Baglow (GBR) 6-3, 4-6, 2-6
[3] (776) Alica Rusova (SVK) vs. (1156) Matilde Mariani (ITA) 6-4, 6-4

(SE) Hannah Viller Møller (DEN) vs. [6] (922) Bojana Marinkovic (SRB) 7-6(7), 6-4
(Q) Jessica Luisa Alsola (CAN) vs. (Q) Helena Buchwald (GER) 6-2, 6-3
(WC) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (LL) (1526) Emilie Elde (NOR) 6-2, 0-6, 7-5
(1083) Johanne Christine Svendsen (DEN) [2] (738) Kajsa Rinaldo Person (SWE) 4-6, 0-6

Qfi
[1] (1068) Vanessa Ersoz (SWE) vs. Greta Schieroni (ITA) 6-2, 7-6(5)
[2] (1526) Eleanor Baglow (GBR) vs. Anna Petkovic (GER) 6-1, 6-0
(WC) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. [3] (1526) Emilie Elde (NOR) 7-6(4), 6-1
[12] Valentina Ivanov (NZL) vs. [4] Madelief Hageman (NED) 6-3, 7-6(1)
[5] Lucia Martinez Gomez (ESP) vs. Inez Maria Kotlikova (SVK) 6-4, 7-5
[13] Phillippa Preugschat (GER) vs. Rachelle Starreveld (NED) 6-2, 6-0
[10] Helena Buchwald (GER) vs. [7] Agnes Mitteregger (SWE) 6-2, 6-1
[8] Jessica Luisa Alsola (CAN) vs. Inge Vijsma (NED) 6-1, 6-0

Q16
[1] (1068) Vanessa Ersoz (SWE) – bye
Greta Schieroni (ITA) vs. Marie Poetzing (GER) 6-2, 6-0

[2] (1526) Eleanor Baglow (GBR) – bye
Alisha Ali Hussain (DEN) vs. Anna Petkovic (GER) 1-6, 5-7

[3] (1526) Emilie Elde (NOR)
(WC) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. [9] Noemi Babikova (SVK) 6-2, 6-2

[4] Madelief Hageman (NED) – bye
[12] Valentina Ivanov (NZL) vs. (WC) Vicky Veloso (GER) 6-1, 6-0

Sarah Suljadzic (DEN) vs. [5] Lucia Martinez Gomez (ESP) 2-6, 2-6
[14] Nikoline Gullacksen (DEN) vs. Inez Maria Kotlikova (SVK) 3-6, 3-6

Rachelle Starreveld (NED) vs. [6] Makenna Thiel (USA) 6-1, 6-0
[13] Phillippa Preugschat (GER) vs. Katarina Liedbeck (SWE) 6-1, 6-0

Cecilie Wiche (DEN) vs. [7] Agnes Mitteregger (SWE) 5-7, 6-4, [8-10]
[10] Helena Buchwald (GER) vs. Dunya Charalampopoulos (NED) 6-0, 6-2

Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. [8] Jessica Luisa Alsola (CAN) 2-6, 2-6
Inge Vijsma (NED) vs. [11] Julia Keranovic (SWE) 7-5, 6-0

Doubles

Finale: Johanne Christine Svendsen (DEN)/Jessica Luisa Alsola (CAN) vs. Vilma Krebs Hyllested/Rebecca Munk Mortensen (DEN) 6-4, 3-6, [10-7]

Semifinale
Vilma Krebs Hyllested/Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Klaudija Bubelyte (LTU)/Lucie Petruzelova (CZE) 6-2, 6-1
Johanne Christine Svendsen (DEN)/Jessica Luisa Alsola (CAN) vs. Hannah Viller Møller (DEN)/Valentina Ivanov (NZL) 6-3, 7-5

Kvartfinale
Klaudija Bubelyte (LTU)/Lucie Petruzelova (CZE) vs. (1) Stephanie Judith Visscher (NED)/Bojana Marinkovic (SRB) 6-3, 6-4
Vilma Krebs Hyllested/Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (3) Naima Karamoko (SUI)/Agustina Chlpac (ARG) 6-1, 7-6(8)
Hannah Viller Møller (DEN)/Valentina Ivanov (NZL) vs. (4) Vanessa Ersoz (SWE)/Phillippa Preugschat (GER) 7-6(3), 6-2
Johanne Christine Svendsen (DEN)/Jessica Luisa Alsola (CAN) vs. (2) Madison Bourguignon (USA)/Alica Rusova (SVK) 4-6, 6-4, [10-8]


ITF Junior (uge 31)

Grade 3, Poznan (POL) – Grus

Q32
Mads Tvede (DEN) vs. (WC) Aleksander Blus (POL) 0-6, 3-6

Adam Tvede (DEN) vs. (3011) Marcin Andrzejczak (POL) 4-6, 3-6


Grade 4, Kaarina (FIN) – Grus

Boys singles

Finale: (724) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. [7] (672) Aleksei Mokrov 6-7(8), 5-7
Semifinale: (724) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (Q) Andreas Sillaste (EST) 6-1, 7-5
Kvartfinale: (724) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (1631) Arturs Zagars (LAT) 7-5, 6-3
1/8-finale: (724) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. [4] (484) Markus Molder (EST) 6-3, 6-2
R32: (724) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. Petter Lindquist (SWE) 6-1, 6-0

Boys doubles

Finale: Shalmi/Hague vs. (2) Filip Gustafsson/Oskar Jansson (SWE) 6-2, 6-2
Semifinale: Shalmi/Hague vs. (1) Adrien Berrut/Matteo Lavizzari (SUI) 6-4, 6-0
Kvartfinale: Shalmi/Hague vs. (WC) Jeri Lassila/Rasmus Rapo (FIN) 6-1, 6-3
1/8-finale: (3) Cornelius Alexander Shalmi (DEN)/Oliver Hague (GBR) vs. Leo Stenlund/Markus Vainikka (FIN) 6-2, 6-3

Girls singles

Kvartfinale: [6] (665) Laura Brunkel (DEN) vs. [2] (502) Marina Markina (LAT) 2-6, 2-6
1/8-finale: [6] (665) Laura Brunkel (DEN) vs. (Q) (1683) Marie Johanna Lapimaa (EST) 7-5, 3-6, 7-5

R32
(1524) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (930) Elena Michel (FRA) 3-6, 2-6

[6] (665) Laura Brunkel (DEN) vs. (1161) Emma Kuusisto (FIN) 6-1, 6-1

Girls doubles

Semifinale: Brunkel/Bosaia vs. (3) Ksenia Smirnova/Maria Golovina 6-3, 2-6, [7-10]
Kvartfinale: Brunkel/Bosaia vs. Marie Johanna Lapimaa (EST)/Emma Tuominen (FIN) 6-4, 6-4
1/8-finale: (1) Laura Brunkel (DEN)/Erika Bosaia vs. Nuppu Palm/Sade Scharlin (FIN) 6-1, 6-4


Grade 4, Leira (POR) – Grus

Boys singles

Finale: [1] (281) Max Dahlin (SWE) vs. (1883) Tomas Cortez (POR) 6-1, 5-7, 6-3
Semifinale: [3] (374) Kane Bonsach Ganley (ESP/DEN) vs. [1] (281) Max Dahlin (SWE) 4-6, 6-4, 3-6
Kvartfinale: [3] (374) Kane Bonsach Ganley (ESP/DEN) vs. [6] (770) Marc Saura Moragrega (ESP) 7-6(6), 6-0
1/8-finale: [3] (374) Kane Bonsach Ganley (ESP/DEN) vs. (1691) Guilherme Cruz (POR) 6-1, 6-2
R32: [3] (374) Kane Bonsach Ganley (ESP/DEN) vs. (1849) Curzio Manucci (ITA)  3-6, 6-4, 6-1

R64
[3] (374) Kane Bonsach Ganley (ESP/DEN) – bye
(1849) Curzio Manucci (ITA) vs. (1708) Duarte Mestre (POR) 6-1, 6-3

Boys doubles

Finale: Ganley/Valiente vs. (1) Ioannis Von Meyenburg (SUI)/Nuno Pinheiro (POR) 2-6, 2-6
Semifinale: Ganley/Valiente vs. (5) Filipe Grebentsov/Luis Miguel Saraiva (POR) 6-4, 6-2
Kvartfinale: Ganley/Valiente vs. (7) Remi Heldenbergh (BEL)/Evan Jarzaguet (FRA)  7-6(3), 6-4
1/8-finale: Ganley/Valiente vs. Bernardo Figueredo (POR)/Oscar Baumgartner (SUI) 6-0, 6-0
R32: (4) Kane Bonsach Ganley/Izan Almazan Valiente (ESP) vs. Guilherme Cruz/Guilherme Alves (POR) 7-6(7), 6-1

Girls singles

R32: [1] (429) Sara Børkop (DEN) vs. (1690) Zlata Bartanusz (FRA) 2-6, 6-7(5)

R64
[1] (429) Sara Børkop (DEN) – bye
(1690) Zlata Bartanusz (FRA) vs. (WC) Amalia Suciu (POR) 6-0, 6-2

(3337) Hannah Hafez (DEN) vs. (Q) Adriana Jimenez Casado (ESP) 2-6, 2-6

Girls doubles

Finale: Børkop/Gradassi vs. Candela Yecora/Lucia Yecora (ESP) 6-4, 7-5
Semifinale: Børkop/Gradassi vs. Blanca Pico Navarro/Marta Pico Navarro (ESP) 6-1, 6-3
Kvartfinale: Børkop/Gradassi vs. Adriana Jimenez Casado/Carmita Samper Ferrandez-Villena (ESP) 6-2, 0-6, [11-9]

1/8-finale
Børkop/Gradassi vs. Zlata Bartanusz/Zelie Bretin (FRA) 7-5, 6-2

Hafez/Morillo vs. (5) Carla Verdu Azorin/Rocio Amoros Navarro (ESP) 6-7(2), 4-6

R32
(1) Sara Børkop (DEN)/Elettra Gradassi (ITA) – bye

Hannah Hafez (DEN)/Laura Villanueva Morillo (ESP) vs. Ines Rodrigues/Raquel Rodrigues (POR) 6-2, 6-1


Grade 5, Valldoreix (ESP) – Grus

Girls singles

Q32: Ivet Prat Badosa (ESP) vs. [5] (2354) Emma Timm Neergaard (DEN) 2-0 Ret

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 31)

Cat 3, Greve (DEN) – Grus

U16 Boys singles

Finale: (1714) Lukas Andersson (SWE) vs. (1049) Amir Albeg (GER) 6-2, 6-3

Semifinale
(1714) Lukas Andersson (SWE) vs. (2224) Jonathan Ekstrand (SWE) 6-4, 6-7(6), 7-5
[2] (587) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. (1049) Amir Albeg (GER) 3-6, 6-7(5)

Kvartfinale
[6] (657) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. (1714) Lukas Andersson (SWE) 1-6, 6-7(5)
(1343) Hecgtor Hertz Nissen (DEN) vs. (2224) Jonathan Ekstrand (SWE) 5-7, 6-0, 2-6
[2] (587) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. (Q) Christopher Lund Kuhl (DEN) 6-3, 6-0
(933) Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. (1049) Amir Albeg (GER) 6-2, 4-6, 2-6

1/8-finale
(WC) Mikko Hemmingsen Bach Hansen (DEN) vs. (1714) Lukas Andersson (SWE) 2-6, 7-5, 4-6
[6] (657) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. (1714) Peter Vestergaard Christensen (DEN) 6-2, 6-2
[4] (590) Christoffer Thielsen (DEN) vs. (2224) Jonathan Ekstrand (SWE) 2-6, 1-6
(1343) Hecgtor Hertz Nissen (DEN) vs. (Q) Axel Bergh (SWE) 6-2, 6-2
==
(Q) Christopher Lund Kuhl (DEN) vs. (Q) Oliver Karlsson (SWE) 7-6(5), 6-3
[2] (587) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. (Q) Felix Magnusson (SWE) 6-2, 6-4
(933) Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. (999) Theodor Lorentzon (SWE) 7-6(5), 6-7(5), 6-3
(1049) Amir Albeg (GER) vs. (Q) Edvin Kraft (SWE) 6-4, 6-0

R32
[1] (383) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. (1714) Lukas Andersson (SWE) 2-6, 2-6
(WC) Mikko Hemmingsen Bach Hansen (DEN) vs. (1393) Daniel Widegren (SWE) 6-1, 6-1
(1714) Peter Vestergaard Christensen (DEN) vs. (1714) Eloy Probst (GER) 6-3, 4-3 Ret’
[6] (657) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. (Q) Martin Tullgren (SWE) 6-1, 6-3

[4] (590) Christoffer Thielsen (DEN) vs. (Q) Sacha Sobotka (FRA) 6-4, 6-1
(WC) Eik Sylvester Bechgaard (DEN) vs. (2224) Jonathan Ekstrand (SWE) 4-6, 4-6
August Schrøder (DEN) vs. (Q) Axel Bergh (SWE) 1-6, 6-4, 6-7(2)
(1343) Hecgtor Hertz Nissen (DEN) vs. [7] (691) Ewan Cohen (SWE) 3-6, 7-5, 6-0
==
[5] (630) Christoffer Emil Jessen (DEN) vs. (Q) Oliver Karlsson (SWE) 7-6(5), 2-6, 3-6
(Q) Christopher Lund Kuhl (DEN) vs. (952) Oliver Vainionpaa (FIN) 6-2, 6-1
(WC) Martin Engelbrecht Skødstrup (DEN) vs. (Q) Felix Magnusson (SWE) 0-6, 0-6
[2] (587) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. Emil Frozkhan (SWE) 7-6(3), 1-6, 6-1

[8] (861) Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs. (999) Theodor Lorentzon (SWE) 2-6, 6-7(5)
(933) Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. (2250) Axel Von Pongracz (SWE) 7-5, 6-4
(Q) (2078) Sebastian Skjold Lund (DEN) vs. (Q) Edvin Kraft (SWE) 1-6, 1-6
(LL) (2317) Oscar Lundsfryd (DEN) vs. (1049) Amir Albeg (GER) 1-6, 1-6

Qfi
[1] (2078) Sebastian Skjold Lund (DEN) vs. Peter Roling (GER) 2-6, 7-6(6), [2-10]
[2] (2317) Oscar Lundsfryd (DEN) vs. Martin Tullgren (SWE) 1-6, 4-6
Andreas Frederiksen (DEN) vs. [3] (2328) Axel Bergh (SWE) 0-6, 0-6
Theodor Bergholt Andersson (DEN) vs. [4] (2794) Edvin Kraft (SWE) 5-7, 1-6
Christopher Lund Kuhl (DEN) vs. [5] (2794) Noam Sobotka (FRA) 6-2, 6-0
Marcus Tofft (DEN) vs. Oliver Karlsson (SWE) 2-6, 4-6
Rasmus Torp Vestentoft (DEN) vs. Felix Magnusson (SWE) 2-6, 3-6
Peter Krusegaard (DEN) vs. Sacha Sobotka (FRA) 5-7, 2-6

U16 Boys doubles

Finale: (3) Hector Hertz Nissen/Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. (2) Sebastian Kjølbye/Rasmus Hemo Mathiasen (DEN) 5-7, 6-3, [10-8]


U16 Girls singles

Finale: [1] (158) Victoria Kapcia (SWE) vs. (1920) Fredrika Nicander (SWE) 6-7(4), 6-3, 6-3

Semifinale
[1] (158) Victoria Kapcia (SWE) vs. (2721) Disa Levinsson-Olsson (SWE) 6-2, 7-5
(1920) Fredrika Nicander (SWE) vs. (1694) Emily Knezevic (SWE) 6-3, 6-3

Kvartfinale
(1890) Mariam Hassouneh (DEN) vs. [1] (158) Victoria Kapcia (SWE) 1-6, 1-6
[7] (1444) Liv Torp-Milojevic (DEN) vs. (2721) Disa Levinsson-Olsson (SWE) 3-6, 3-6
(1920) Fredrika Nicander (SWE) vs. Rebecka Jerlardtz (SWE) 6-3, 7-6(4)
Cecilie Funder (DEN) vs.(1694) Emily Knezevic (SWE) 1-6, 1-6

1/8-finale
[1] (158) Victoria Kapcia (SWE) vs. Carla Henriette Intert (GER) 6-3, 6-1
(1890) Mariam Hassouneh (DEN) vs. [5] (1256) Carli Scheuer Moesgaard (DEN) 6-1, 6-0
[3] (1058) Milla Maluka Hoffmann (DEN) vs. (2721) Disa Levinsson-Olsson (SWE) 2-6, 3-6
[7] (1444) Liv Torp-Milojevic (DEN) vs. (2721) Silke Skikkild (DEN) 6-3, 6-1
==
[6] (1292) Sofia Mortensen (DEN) vs. (1920) Fredrika Nicander (SWE) 3-6, 4-6
(1739) Amani Azarkan (DEN) vs. Rebecka Jerlardtz (SWE) 2-6, 1-6
Cecilie Funder (DEN) vs. [6] (1555) Lykke Lindorff (SWE) 3-6, 6-1, 6-2
(1624) Hannah Winding Mollerup (DEN) vs. (1694) Emily Knezevic (SWE) 5-7, 6-7(5)

R32
[1] (158) Victoria Kapcia (SWE) – bye
Karolina Johnsen (DEN) vs. Carla Henriette Intert (GER) 6-1, 3-6, 2-6
(1890) Mariam Hassouneh (DEN) vs. (2566) Nora Jurland (SWE) 7-5, 6-2
[5] (1256) Carli Scheuer Moesgaard (DEN) vs. (2682) Sofia Østergaard (DEN) 6-1, 6-3

[3] (1058) Milla Maluka Hoffmann (DEN) vs. Oline Vienberg Skovgaard (DEN) 7-6(3), 6-1
(2356) Marie Leutholtz Benmouyal (DEN) vs. (2721) Disa Levinsson-Olsson (SWE) 3-6, 1-6
(2721) Silke Skikkild (DEN) vs. (2721) Alma Norrman (SWE) 6-3, 6-1
[7] (1444) Liv Torp-Milojevic (DEN) vs. Simone Østergaard (DEN) 6-2, 6-3
==
[6] (1292) Sofia Mortensen (DEN) vs. (1671) Vigga Scheuer Moesgaard (DEN) 6-1, 6-0
(2721) Caroline Sofia Kostecki Andersen (DEN) vs. (1920) Fredrika Nicander (SWE) 0-6, 0-6
(1739) Amani Azarkan (DEN) vs. (2356) Anastazja Janowska (POL) 6-1, 6-3
[4] (1067) Ingrid Friis Hein (DEN) vs. Rebecka Jerlardtz (SWE) 1-6, 0-6

Vanesa Vida Nielsen (DEN) vs. [6] (1555) Lykke Lindorff (SWE) 2-6, 3-6
Cecilie Funder (DEN) vs. (2189) Katrine Bruhn Aaby (DEN) 6-1, 6-1
(1694) Emily Knezevic (SWE) vs. (2473) Rosa Pham Andreasen (DEN) – walkover
(1624) Hannah Winding Mollerup (DEN) vs. [2] (985) Victoria Flintholm Andreasen (DEN) 6-3, 6-2


Cat 3, Grevenmacher (LUX) – Grus

U14 Girls singles

1/8-finale: (723) Sophia Bergqvist (DEN) vs. [6] (351) Line Billeter (SUI) 5-7, 0-6
R32: (723) Sophia Bergqvist (DEN) vs. (1361) Laura Von Bremer (GER) 6-3, 6-7(3), 6-3

U14 Girls doubles

Kvartfinale: Bergqvist/Szajkowska vs. (4) Daria Waechter/Michelle Amy Geznenge (GER) 4-6, 2-6
1/8-finale: Sophia Bergqvist (DEN)/Alicja Szajkowska (LUX) – bye

<< tilbage


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 

 


Davis Cup – 2022

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Østrig vs. Pakistan
(2) Columbia vs. Tyrkiet
Israel vs. (3) Tjekkiet
Uzbekistan vs. (4) Japen
(5) Ecuador vs. Schweiz
Peru vs. (6) Chile
Portugal vs. (7) Brasilien
Norge vs. (8) Indien
Ukraine vs. (9) Ungarn
(10) Slovakiet vs. Rumænien
(11) Finland vs. New Zealand
(12) Bosniend/Herzegovina vs. Mexico

World Group II – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Uruguay vs. China, P.R.
(2) Libanon vs. Monaco
(3) Litauen vs. Egypten
Thailand vs. (4) Bolivien
(5) Taipei vs. Hong Kong
(6) Slovenien vs. Estland
(7) Tunesien vs. Grækenland
El Salvador vs. (8) Danmark
(9) Polen vs. Indonesien
Bulgarien vs. (10) Sydafrika
(11) Barbados vs. Irland
Letland vs. (12) Dominicanske Republik

Finals 2022  Gruppespil – 14-18. september 2022
1-2 Finals 2021: Rusland??, Kroatien (Hvis Rusland fortsat udelukkes, udpeges afløser)
2 wildcards: Storbritannien, Serbien

Vindere Qualifiers 2022: Frankrig, Spanien, Belgien, USA, Holland, Tyskland, Italien, Australien, Kazakhstan, Sverige, Argentina, Korea

Finals 2022  slutspil – 23-27. november 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Play-offs 2022 – 11-12. november

Tabere fra Qualifiers: Frankrig, Ukraine, Storbrittanien, Tyskland, Letland, Holland, Rumænien, Hviderusland? 
Oprykkere fra Group I: Ungarn, Slovenien, Kroatien, Brasilien, Argentina, Japan, Kina 


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers: Italien, USA, Tjekkiet, Belgien, Kazakhstan, Canada, Spanien, Polen


Group I Europe/Africa – 2023

April 2023?
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Norge, Egypten
Fortsætter: Serbien, Østrig, Tyrkiet, Bulgarien, Danmark, Sverige
Nedrykkere fra Playoff 11-12. november: 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage