Efter uventet 1. runde exit i Båstad gik Holger Rune glip af 2. runde opgør mod Lasloe Djere, men muligheden kan opstå i Hamborg

Ved sidste uges ATP 250 turnering Nordea Open i Båstad måtte 19-årige Holger Vitus Nødskov Rune uventet forlade turneringen allerede efter 1. runde, og derfor fik han ikke mulighed for at møde no. 53 Laslo Djere (SRB).

ATP 250 Båstad: Skandinavisk topmøde aflyst med Rune og Ruud tidligt ude

En ny mulighed kan dog opstå ved ATP 500 Hamburg European Open, hvis både Holger og den 27-årige serber vinder deres 1. runde opgør, som begge indledes tirsdag kl. 11 på henholdsvis M2 og M3.
TV 2 Sport er på pletten, når Holger møder no. 47 Tallon Griekspoor (NED), der i sidste uge vandt en ATP Challenger titel i Amersfoort i Holland.
Sejre giver altid selvtillid, selvom det “kun” er på Challenger niveau, og derfor er der risiko for endnu et 1. runde exit, men Holger er dog på forhånd bookmakernes favorit.

Det samme er tilfældet for Djere, der møder 25-årige Borna Coric (CRO), der har været ude af spillet et års tid, inden han vendte tilbage i marts måned.
Ligesom både Stan Wawrinka (SUI) og Dominic Thiem (AUT) blev hans comeback indledt med en række 1. runde nederlag, men for en måned siden vandt han en Challenger 125 i Italien med finalesejr 7-6(4), 6-0 over Elias Ymer (SWE).

Hvis Holger finder tilbage på vindersporet, kan han i kvartfinalen møde 4. seedede Pablo Carreno Busta (ESP), der i flyvende stil vandt 6-1, 6-0 i Båstad over Diego Schwartzman (ARG), men spanieren fandt aldrig samme niveau, da han i semifinalen blev overstrålet af argentinerens landsmand Francisco Cerundolo, der efterfølgende sensationelt vandt titlen i Båstad.

Cerundolo er også med i Hamborg, hvor han i 1. runde møder Daniel Altmaier (GER), og han kan i 2. runde møde 2. seedede Andry Rublev, som uventet ikke nåede finalen i Båstad, da Sebastian Baez uventet sørgede for, at det blev en ren argentinsk finale, da han vandt over Rublev i semifinalen.

Baez deltager også i Hamborg, hvor han i 1. runde møder Filip Krajinovic (SRB), og i tilfælde af sejr, møder han formentlig 1. seedede Carlos Alcaraz (ESP), som kan møde Holger i en eventuel semifinale.

Herunder oversigt med de seedede i turneringen.
5. seedede Botic Van De Zandschulp (NED) blev allerede mandag sendt ud af Alejandro Davidovich Fokina (ESP), der vandt 6-4, 6-4.

7. seedede Karen Khachanov var ligeledes i problemer, da han mødte Jan-Lennard Struff (GER), der havde wildcard, men Khachanov vandt dog med besvær 3-6, 6-3, 7-6(2).

Sideløbende med ATP 500 udgaven af Hamburg European Open afvikles en WTA 250 udgave, som kan følges på WTATV.com – og fra onsdag endvidere på TV 2 Play.

Desuden viser både Tennistv.com og TV 2 Play kampe fra ATP 250 i Gstaad med Casper Ruud (NOR) og Matteo Berrettini (ITA) som topseedet.

WTATV viser endvidere kampe fra WTA 250 i Palermo, som fra torsdag kan følges på TV 2 Play.

.TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 24. juli
Billeder: Casper Ruud (Foto: Sportsfotograf.com), Matteo Berrettini (Foto: GettyImages) – TV 2 Play kl. 1130
Carlos Alcaraz (Foto: GettyImages), Lorenzo Musetti (Foto: HTA/Peter Bor- Peter Zador) – TV 2 Sport 1500
ATP 500 Hamburg – Tennistv.com, TV 2 Sport (1500)

Center Court – start 1230
(4) Rohan Bopanna/Matwe Middelkoop vs. Lloyd Glasspool/Harri Heliovaara
NB 1500: (1) Carlos Alcaraz (ESP) vs. Lorenzo Musetti (ITA)

====
ATP 250 Gstaad – Tennistv.com, TV 2 Play

Roy Emerson Arena – start 1130
(1) Casper Ruud (NOR) vs. (2) Matteo Berrettini (ITA)
Tomislav Brkic/Francisco Cabral vs. Robin Haase/Philipp Oswald

====

WTA 250 Palermo – WTATV.com, TV 2 Play

Center Court – start 1800
(3) A. Bondar/K. Zimmernamm vs. A. Anshba/P. Udvardy
NB 2000: Lucia Bronzetti (ITA) vs. Irina-Camelia Begu (ROU)

====

ATP Challenger – www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

====

ITF World Tennis Tour

Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

====

U18 EM, Klosters – Livescore: https://scores.tennisticker.de/sui/sb.html?tournid=5479

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-29-holger-rune-forsoeger-at-genfinde-vindersporet-paa-tysk-grus/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


WTA Tour – ATP Tour (Uge 29) 

ATP 500 & WTA 250, Hamburg European Open (GER) – Grus

TV-dækning: ATP: Tennistv.com, TV 2 Sport X/Play – WTA: WTATV, TV 2 Play (fra onsdag)

Men’s singles

Finale: Lorenzo Musetti (ITA) vs. (1) Carlos Alcaraz (ESP) 6-4, 6-7(6), 6-4

Semifinale
(1) Carlos Alcaraz (ESP) vs. Alex Molcan (SVK) 7-6(2), 6-1
Lorenzo Musetti (ITA) vs. Francisco Cerundolo (ARG) 6-3, 7-6(3)

Kvartfinale
(1) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (7) Karen Khachanov 6-0, 6-2
Alex Molcan (SVK) vs. (PR) Borna Coric (CRO) 7-6(7), 2-0 Ret’d
Lorenzo Musetti (ITA) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 6-4, 6-3
Francisco Cerundolo (ARG) vs. Aslan Karatsev 6-3, 4-6, 7-6(4)

1/8-finale
(1) Carlos Alcaraz (ESP) vs. Filip Krajinovic (SRB) 7-6(4), 6-3
(7) Karen Khachanov vs. Fabio Fognini (ITA) 6-3, 7-5
Alex Molcan (SVK) vs. (4) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-3, 1-6, 7-6(5)
(PR) Borna Coric (CRO) vs. Tallon Griekspoor (NED) 6-3, 6-4
==
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (Q) Jozef Kovalik (SVK) 6-2, 6-2
Lorenzo Musetti (ITA) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 6-4, 7-5
Aslan Karatsev vs. (Q) Daniel Elahi Galan (COL) 3-6, 6-3, 6-4
Francisco Cerundolo (ARG) vs. (2) Andrey Rublev 6-4, 6-2

R32
(1) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (WC) Nicola Kuhn (ESP) 3-6, 6-1, 7-6(3)
Filip Krajinovic (SRB) vs. Sebastian Baez (ARG) 6-1, 4-6, 7-6(6)
Fabio Fognini (ITA) vs. (PR) Aljaz Bedene (SLO) 6-3, 3-6, 7-6(5)
(7) Karen Khachanov vs. (WC) Jan-Lennard Struff (GER) 3-6, 6-3, 7-6(2)

(4) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (Q) Luca Nardi (ITA) 6-2, 6-1
Alex Molcan (SVK) vs. (Q) Marko Topo (SRB) 7-5, 6-3
(PR) Borna Coric (CRO) vs. Laslo Djere (SRB) 1-6, 7-6(4), 6-3
(8) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Tallon Griekspoor (NED) 6-7(8), 5-7
==
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (5) Botic Van De Zandschulp (NED) 6-4, 6-4
(Q) Jozef Kovalik (SVK) vs. (WC) Max Hans Rehberg (GER) 3-6, 7-5, 6-1
Lorenzo Musetti (ITA) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-7(4), 7-6(4), 6-3
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (3) Diego Schwartzman (ARG) 7-5, 6-4

Aslan Karatsev vs. (6) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 6-0
(Q) Daniel Elahi Galan (COL) vs. Federico Coria (ARG) 7-6(4), 6-4
Francisco Cerundolo (ARG) vs. Daniel Altmaier (GER) 2-6, 6-4, 6-2
(2) Andrey Rublev vs. Alexander Bublik 6-3, 6-4


Women’s singles

Finale: Bernarda Pera (USA) vs. (1) Anett Kontaveit (EST) 6-2, 6-4

Semifinale
(1) Anett Kontaveit (EST) vs. Anastasia Potapova 6-3, 7-5
Bernarda Pera (USA) vs. (7) Maryna Zanevska (BEL) 6-2, 6-4

Kvartfinale
(1) Anett Kontaveit (EST) vs. (8) Andrea Petkovic (GER) 6-0, 2-0 Ret’d
Anastasia Potapova vs. (3) Barbora Krejcikova (CZE) 6-1, 6-3
(7) Maryna Zanevska (BEL) vs. (4) Aliaksandra Sasnovich 6-4, 7-5
Bernarda Pera (USA) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-3, 6-1

1/8-finale
(1) Anett Kontaveit (EST) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-3, 6-2
(8) Andrea Petkovic (GER) vs. Misaki Doi (SWE) 6-4, 6-3
(3) Barbora Krejcikova (CZE) vs Magdalena Frech (POL) 6-3, 6-0
Anastasia Potapova vs. (Q) Maria Lourdes Carle (ARG) 6-1, 6-4
==
(7) Maryna Zanevska (BEL) vs. (Q) Alexandra Ignatik (ROU) 6-4, 6-1
(4) Aliaksandra Sasnovich vs. Aleksandra Krunic (SRB) 6-3, 6-2
Bernarda Pera (USA) vs. (Q) Joanne Zuger (SUI) 6-1, 6-1
Katerina Siniakova (CZE) vs. Laura Pigossi (BRA) 6-2, 2-6, 6-4

R32
(1) Anett Kontaveit (EST) vs. Irina Bara (ROU) 6-3, 7-6(3)
Rebecca Peterson (SWE) vs. (LL) Kateryna Baindl (UKR) 6-3, 6-0
Misaki Doi (SWE) vs. (Q) Oksana Selekhmeteva 7-6(10), 6-0
(8) Andrea Petkovic (GER) vs. Tamara Korpatsch (GER) 6-3, 6-3

(3) Barbora Krejcikova (CZE) vs (LL) Suzan Lamens (NED) 6-2, 6-4
Magdalena Frech (POL) vs. Anna Kalinskaya 6-1, Ret’d
(Q) Maria Lourdes Carle (ARG) vs. (WC) Eva Lys (GER) 7-5, 3-6, 6-2
Anastasia Potapova vs. (6) Varvara Gracheva 7-5, 6-3
==
(7) Maryna Zanevska (BEL) vs. Viktoriya Tomova (BUL) 4-6, 6-4, 6-3
(Q) Alexandra Ignatik (ROU) vs. (Q) Nao Hibino (JPN) 6-3, 2-6, 6-2
Aleksandra Krunic (SRB) vs. (Q) Sabine Lisicki (GER) 6-4, 6-2
(4) Aliaksandra Sasnovich vs. (WC) Nastasja Schunk (GER) 6-1, 6-4

Bernarda Pera (USA) vs. (9) Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-0, 6-4
(Q) Joanne Zuger (SUI) vs. Jule Niemeier (GER) 6-4, 0-6, 6-4
Laura Pigossi (BRA) vs. Reka-Luca Jani (HUN) 1-6, 6-3, 6-4
Katerina Siniakova (CZE) vs. (2) Daria Kasatkina 6-2, 2-6, 6-4


ATP 250 EFG Swiss Open Gstaad (SUI) – Græs

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: (1) Casper Ruud (NOR) vs. (2) Matteo Berrettini (ITA) 4-6, 7-6(4), 6-2

Semifinale
(1) Casper Ruud (NOR) vs. (4) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-2, 6-0
(2) Matteo Berrettini (ITA) vs. (WC) Dominic Thiem (AUT) 6-1, 6-4

Kvartfinale
(1) Casper Ruud (NOR) vs. Jaume Munar (ESP) 7-6(3), 7-6(4)
(4) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (Q) Nicolas Jarry (CHI) 7-6(4), 4-6, 7-6(8)
(WC) Dominic Thiem (AUT) vs. (Q) Juan Pablo Varillas (PER) 6-4, 6-3
(2) Matteo Berrettini (ITA) vs. (5) Pedro Martinez Portero (ESP) 3-6, 7-6(5), 6-1

1/8-finale
(1) Casper Ruud (NOR) vs. Jiri Lehecka (CZE) 6-3, 6-4
Jaume Munar (ESP) vs. (WC) Alexander Ritschard (USA) 6-2, 6-3
(4) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (WC) Dominic Stephan Stricker (SUI) 6-3, 4-6, 6-1
(Q) Nicolas Jarry (CHI) vs. (Q) Yannick Hanfmann (GER) 7-6(5), 7-6(2)
==
(WC) Dominic Thiem (AUT) vs. Federico Delbonis (ARG) 7-6(5), 7-6(2)
(Q) Juan Pablo Varillas (PER) vs. (3) Roberto Bautista Agut (ESP) 7-6(3), 7-5
(5) Pedro Martinez Portero (ESP) vs. (Q) Elias Ymer (SWE) 7-5, 4-6, 6-2
(2) Matteo Berrettini (ITA) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-4, 6-4

R32
(1) Casper Ruud (NOR) – bye
Jiri Lehecka (CZE) vs. Tomas Martin Etcheverry (ARG) 6-1, 6-3
Jaume Munar (ESP) vs. Bernabe Zapata Miralles (ESP) 6-3, 3-6, 7-5
(WC) Alexander Ritschard (USA) vs. (8) Joao Sousa (POR) 6-3, 6-3

(4) Albert Ramos-Vinolas (ESP) – bye
(WC) Dominic Stephan Stricker (SUI) vs. (WC) Marc-Andrea Huesler (SUI) 6-7(2), 7-6(2), 6-4
(Q) Nicolas Jarry (CHI) vs. Thiago Monteiro (BRA) 6-7(9), 7-6(4), 7-6(6)
(Q) Yannick Hanfmann (GER) vs. (6) Cristian Garin (SUI) 6-3, 6-4
==
(WC) Dominic Thiem (AUT) vs. (7) Hugo Gaston (FRA) 1-6, 6-1, 7-6(7)
Federico Delbonis (ARG) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-4, 7-5
(Q) Juan Pablo Varillas (PER) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 7-6(5), 6-2
(3) Roberto Bautista Agut (ESP) – bye

(5) Pedro Martinez Portero (ESP) vs. Carlos Taberner (ESP) 6-4, 6-3
(Q) Elias Ymer (SWE) vs. Benoit Paire (FRA) 6-2, 2-0 Ret’d
Richard Gasquet (FRA) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 7-5, 6-4
(2) Matteo Berrettini (ITA) – bye


WTA 250 33rd Palermo Ladies Open (ITA) – Grus

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play (fra torsdag)

Finale: (6) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Lucia Bronzetti (ITA) 6-2, 6-2

Semifinale
Lucia Bronzetti (ITA) vs. Jasmine Paolini (ITA) 0-6, 6-3, 6-3
(6) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (4) Sara Sorribes Tormo (ESP) 3-6, 6-3, 6-4

Kvartfinale
Lucia Bronzetti (ITA) vs. (5) Caroline Garcia (FRA) 3-6, 7-5, 6-3
Jasmine Paolini (ITA) vs. (8) Nuria Parrizas Diaz (ESP) 6-7(5), 7-5, 6-2
(4) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (7) Anna Bondar (HUN) 6-2, 6-3
(6) Irina-Camelia Begu (HUN) vs. Diane Parry (FRA) 6-1, 6-3

1/8-finale
Lucia Bronzetti (ITA) vs. (Q) Elina Avanesyan 6-1, 6-3
(5) Caroline Garcia (FRA) vs. (WC) Elisabetta Cocciaretto (ITA) 0-6, 6-3, 6-4
Jasmine Paolini (ITA) vs. (3) Shuai Zhang (CHN) – walkover
(8) Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. (LL) Julia Grabher (AUT) 6-2, 6-4
==
(7) Anna Bondar (HUN) vs. Panna Udvardy (HUN) 6-2, 6-4
(4) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (Q) Leolia Jeanjean (FRA) 6-0, 6-2
(6) Irina-Camelia Begu (HUN) vs. Oceane Dodin (FRA) 1-6, 6-2, 6-4
Diane Parry (FRA) vs. (2) Yulia Putintseva (KAZ) 6-3, 6-4

R32
(Q) Elina Avanesyan vs. (LL) Carolina Alves (BRA) 6-2, 5-7, 6-1
Lucia Bronzetti (ITA) vs. Xiyu Wang (CHN) 6-3, 6-3
(WC) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. (WC) Sara Errani (ITA) 6-1, 6-0
(5) Caroline Garcia (FRA) vs. Chloe Paquet (FRA) 6-7(2), 6-2, 6-2

(3) Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Rebeka Masarova (ESP) 7-6(3), 7-6(7)
Jasmine Paolini (ITA) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-3, 6-1
(LL) Julia Grabher (AUT) vs. Xin Yu Wang (CHN) 6-3, 6-3
(8) Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. (Q) Asia Muhammad (USA) 4-6, 7-5, 7-5
==
(7) Anna Bondar (HUN) vs. Clara Burel (FRA) 6-4, 6-4
Panna Udvardy (HUN) vs. (WC) Lucrezia Stefanini (ITA) 6-1, 7-6(4)
(Q) Leolia Jeanjean (FRA) vs. Ylena In-Albon (SUI) 6-2, 6-4
(4) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Ana Bogdan (ROU) 2-6, 6-4, 6-2

(6) Irina-Camelia Begu (HUN) vs. (Q)  Marina Bassols Ribera (ESP) 6-3, 4-6, 6-3
Oceane Dodin (FRA) vs. (Q) Matilde Paoletti (ITA) 6-4, 7-5
Diane Parry (FRA) vs. Lauren Davis (USA) 7-6(5), 6-2
(2) Yulia Putintseva (KAZ) vs. (LL) Jaimee Fourlis (AUS) 6-3, 6-1


ATP Challenger (uge 29)

Place Country Category Surface
Indianspolis IN, USA Challenger 80 Hard
Nur Sultan KAZ Challenger 80 Hard
Pozoblanco ESP Challenger 80 Hard
Tampere FIN Challenger 80 Clay
Trieste ITA Challenger 80 Clay

 

M15 Tampere

R32 (udvalgte)
(114) Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. (Alt) (277) Lucas Miedler (AUT) 7-6(2), 6-2
(264) Lorenzo Giustino (ITA) vs. (WC) (770) Patrik-Salminen (FIN) 6-2, 6-3
==
[5] (168) Zsombor Piros (HUN) vs. (WC) (787) Leo Borg (SWE) 6-2, 6-3

Qfi: [13] (687) Johannes Ingildsen (DEN) vs. [1] (237) Juan Bautista Torres (ARG) 6-2, 4-6, 3-6

Q16 (udvalgte)
[1] (237) Juan Bautista Torres (ARG)  – bye
[13] (687) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (WC) (1776) Peetu Pohjola (FIN) 6-4, 7-6(3)

(Alt) (1179) Benjamin Hannestad (DEN) vs. [4] (346) Arthur Fils (FRA) 4-6, 1-6

Doubles

1/8-finale: Johannes Ingildsen/Benjamin Hannestad (DEN) vs. (2) Sriram Balaji/Jeevan Nedunchezhiyan (IND) 3-6, 4-6

Challenger TV


WTA Challenger (uge 29)

Ingen turneringer denne uge – Næste turnering uge 31

WTA 125 BCR Iasi Open (ROU) – Grus


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 29)

Place Country Category Surface
Champaign, IL USA M25  Hard
Esch/Alzette Luxembourg M25 – Livestream  Clay
Gandia Spain M25  Clay
Idanha-a-Nova Portugal M25 – Livestream  Hard
Radomlje Slovenia M25 – Livestream  Clay
Caloundra Australia M15 – Livestream  Hard
Cancun Mexico M15  Hard
Colombo Sri Lanka M15  Clay
Gubbio Italy M15  Clay
Innsbruck Austria M15  Clay
Metzingen Germany M15  Clay
Monastir Tunisia M15  Hard
Seremban Malaysia M15  Hard

 

M25 Esch/Alzette

1/8-finale: (592) August Holmgren (DEN) vs. [8] (481) Tristan Lamasine (FRA) 7-5, 3-6, 4-6
R32: (592) August Holmgren (DEN) vs. (501) Wilson Leite (BRA) 7-6(3), 6-3


M25 Gandia

Qfi: [11] (1672) Christian Lerby (NED) vs. [1] (869) Svyatoslav Gulin 5-7, 1-6
Q16: [11] (1672) Christian Lerby (NED) vs. Fermin Calvo Barcelo (ARG) 6-1, 2-1 Ret’d
Q32: [11] (1672) Christian Lerby (NED) vs. Joan Busoms Puig (Esp) 6-4, 1-6, [11-9]


M15 Colombo
Tidsforskel: cet +3½ tim.

Semifinale: [2] (555) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [3] (624) Manish Sureshkumar (IND) 6-4, 0-6, 3-6
Kvartfinale: [2] (555) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (WC) Fardeen Qamar (IND) 6-3, 3-0 Ret’d
1/8-finale: [2] (555) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (1593) Paras Dahiya (IND) 3-0 Ret’d
R32: [2] (555) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (1321) Palaphoom Kovapitukted (THA) 6-2, 6-2

Doubles

Kvartfinale: Vanshelboim/Folliot vs. Digvijay Pratap Singh/Adil Kalyanpur (IND) 4-6, 7-6(2), [5-10]
1/8-finale: (1) Eric Vanshelboim (UKR)/Quentin Folliot (FRA) vs. Nitin Kumar Sinha/Siddharth Vishwakarma (IND) 6-2, 5-7, [10-3]


ITF Women (uge 29)

Place Country Category Surface
Evansville, IN USA W60  Hard
Nur-Sultan Kazakhstan W60 – Livestream  Hard
Olomouc Czech Republic W60 – Livestream  Clay
Vitoria-Gasteiz Spain W60 – Livestream  Hard
Figueira Da Foz Portugal W25+H  Hard
Darmstadt Germany W25 – Livestream  Clay
Perugia Italy W25 – Livestream  Clay
Saskatoon Canada W25 – Livestream  Hard
Caloundra Australia W15  Hard
Cancun Mexico W15  Hard
Les Contamines-Montjoie France W15  Hard
Monastir Tunisia W15  Hard

 

W60 Vitoria-Gasteiz

1/8-finale: (448) Olga Helmi (DEN) vs. (Q) (531) Jenny Duerst (SUI) 3-6, 1-6

R32
(Q) (531) Jenny Duerst (SUI) vs. [4] (185) Lizette Cabrera (AUS) 3-6, 6-3, 6-4
(448) Olga Helmi (DEN) vs. (Q) (713) Laetitia Pulchartova (CZE) 2-6, 6-2, 6-3

Qfi: [16] (979) Olivia Gram (DEN) vs. [3] (531) Jenny Duerst (SUI) 1-6, 0-6

Q16 (udvalgte)
(1396) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [2] (509) Celia Cervino Ruiz (ESP) 1-6, 0-6

[3] (531) Jenny Duerst (SUI) vs. (1305) Karen Marthiens (FRA) 6-0, 6-2
[16] (979) Olivia Gram (DEN) vs. Olga Bienzobas Fernandez (ESP) 6-1, 6-3

Doubles

Kvartfinale
Gram/Oosterhout vs. Ioana Loredana Rosca (ROU)/Maria Bondarenko – tabte walkover

1/8-finale
(WC) Divine Dasam Nweke (DEN)/Ainhoa Melli Fernandez Del Moral Perier (ESP) vs. [1] Eden Silva (GBR)/Susan Bandecchi (SUI) 1-6, 1-6

Olivia Gram (DEN)/Erica Oosterhout (USA) vs. (WC) Carolina Gomez/Berta Gutierrez Saiz (ESP) 6-1, 6-7(6), [10-4]


W25 Perugia – Grus

R32: (WC) (1104) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (462) Martina Capurro Taborda (ARG) 2-6, 5-7


ITF Junior (uge 29)

U18 EM, Klosters (SUI) – Grus

Livescore: https://scores.tennisticker.de/sui/sb.html?tournid=5479

Girls singles

R32: (108) Natacha Schou (DEN) vs. [11] (44) Joelle Lilly Sophie Steur (GER) 1-6, 2-6
R64: (108) Natacha Schou (DEN) vs. (281) Elisabeth Iila (EST) 6-2, 6-3

R32: (101) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (212) Talia Neilson Gatenby (GBR) 4-6, 1-6

Girls doubles

R32: (9) Rebecca Munk Mortensen/Natacha Schou (DEN) vs. Anja Stankovic/Tijana Sretenovic (SRB) 5-7, 3-6


Grade 4, Fuerth (GER) – Grus

Girls singles

Kvartfinale: [2] (462) Sara Børkop (DEN) vs. [7] (622) Lea Aschenberger (GER) 3-6, 5-7

1/8-finale:
[7] (622) Lea Aschenberger (GER) vs. (1243) Denis Hanakova (CZE) 6-0, 7-5
[2] (462) Sara Børkop (DEN) vs. (775) Johanna Hiesmair (AUT) 6-2, 6-4

R32
(775) Johanna Hiesmair (AUT) vs. (1432) Mariella Gelbke (GER) 6-4, 6-3
[2] (462) Sara Børkop (DEN) vs. (1114) Julia Daroszewska (POL) 2-6, 7-6, 6-0

Girls doubles

Finale: Børkop/Keitel vs. Dominika Podajecka/Barbara Straszewska 6-7(4), 6-2, [10-8]
Semifinale: Børkop/Keitel vs. Julia Daroszewska/Karolina Golda (POL) 4-6, 7-5, [10-5]
Kvartfinale: Børkop/Keitel vs. Johanna Hiesmair/Theresa Stabauer (AUT) 4-6 7-6(5), [10-5]
1/8-finale: (1) Sara Børkop (DEN)/Charlotte Keitel (GER) – bye

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 29)

European Junior Championships 16

U16 Boys singles

R64: (44) Oliver Bonding (GBR) vs. [9] (14) Petr Brunclik (CZE) 6-7(4), 1-6

U16 Boys doubles

R32: Oliver Bonding/Viktor Frydrych (GBR) vs. Jan Kumstat/Martin Doskocil (CZE) 6-0, 3-6, [8-10]


European Junior Championships 14

U14 Boys singles

R32: (284) Christoffer Topp-Parving (DEN) vs. [9] (10) Yannick Theodor Alexandrescou (ROU) 1-6, 3-6

R64:
(120) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. [12]  (16) Maximilian Heidlmair (AUT) 3-6, 4-6
(284) Christoffer Topp-Parving (DEN) vs. (550) Tim Gilniat (LUX) 6-3, 6-1

R128
(120) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. (347) Serj Radu (MDA) 6-2, 6-1
(284) Christoffer Topp-Parving (DEN) – bye

U14 Boys doubles

R32: Bruhn Aaby/Topp-Parving vs. (6) Filip Kosarko/Jan Rastica (CZE) 3-6, 5-7
R64: Mads Bruhn Aaby/Christoffer Topp-Parving (DEN) vs. Gliga Alexandru/Serj Radu (MDA) 6-3, 6-3

U14 Girls singles

R64
(183) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. [16] (34) Sarina Arwen Schnyder (SUI) 2-6, 1-6
(221) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. [13] (26) Mika Stojsavljevic (GBR) 3-6, 6-1, 4-6

R128
(183) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. Betha-Anne Mayo (MLT) 6-1, 6-1
(221) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. (79) Sofiya Shymanska (UKR) 6-2, 6-0

U14 Girls doubles

R32: Grau Kristensen/Ragus vs. (3) Sona Depesova/Mia Pohankova (SVK) 4-6, 5-7
R64: Augusta Lucia Grau Kristensen/Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. Despoina Koskina/Myrto Proimaki (GRE) 6-3, 6-3


European Summer Cups by Dunlop – 21-24. juli

U12 Boys Zone A – Rakovnik (CZE)

Danmark
Philip Hartvigsen Dianati
Sebastian Kvist
William Vainionpaa
Holdkaptajn: Kim Hansen

Group A

Danmark vs. Irland 1-2
MS2: William Vainionpaa (FIN) vs. Patrick Breen 2-6, 2-6
MS1: Sebastian Kvist vs. Billy Colfor 6-1, 6-4
Kvist/Vainionpaa vs. Patrick Breen/David Somers 4-6, 4-6

Irland vs. Slovakiet 0-3
Estland vs. Kroatien vs. Estland 0-3
Irland vs. Estland 3-0
Slovakiet vs. Kroatien 3-0
Irland vs. Kroatien 1-2
Slovakiet vs. Estland 3-0

Group B

Storbritannien vs. Slovenien 1-2
Bosnien/Herzegovina vs. Tjekkiet 0-3
Storbritannien vs. Bosnien/Herzegovina 2-1
Slovenien vs. Tjekkiet 0-3
Storbritannien vs. Tjekkiet 1-2
Slovenien vs. Bosnien/Herzegovina 2-1

Play-Off

Slovakiet vs. Slovenien 3-0
Tjekkiet vs. Kroatien 3-0
Bosnien/Herzegovina vs. Estland 2-1
Irland vs. Storbritannien 0-3


U12 Girls Zone D – Gdynia (POL)

Danmark
Karina Maria Macarie
Emilia Eyva Thygesen
Ella Wilstrup
Holdkaptajn: Andreas Berner

Group A
Moldova vs. Polen 0-3
Serbien vs. Schweiz 3-0
Moldova vs. Serbien 0-3
Polen vs. Schweiz 3-0
Polen vs. Serbien 1-2
Moldova vs. Schweiz 0-3

Group B

Letland vs. Danmark 2-1
WS2: Marina Markina vs. Ella Wilstrup 6-2, 7-6(5)
WS1: Keisija Berzina vs. Karina Maria Macarie (ROU) 6-2, 6-2
WE: Paula Gurecka/Marina Markina vs. Ella Wilstrup/Macarie 3-6, 1-6

Storbritannien vs. Georgien 3-0
Storbritannien vs. Letland 1-2

Georgien vs. Danmark 0-3
WS2: Nino Toria vs. Emilia Eyva Thygesen 1-6, 0-6
WS1: Ana Chachihunashvili vs. Karina Maria Macarie (ROU) 1-6, 6-7(3)
WD: Ana Chachihunashvili/Mariam Mamulashvili vs. Macarie/Ella Wilstrup 3-6, 2-6

Georgien vs. Letland 0-3

Storbritannien vs. Danmark 3-0
WS2: Megan Knight vs. Ella Wilstrup 6-4, 6-2
WS1: Sevit Parviz vs. Karina Maria Macarie (ROU) 6-1, 6-1
WD: Miegan Knight/Annabel Wong vs. Emilia Eyva Thygesen/Macarie 6-2, 6-1

Play-Off

Serbien vs. Storbritannien 0-3
Polen vs. Letland 2-1
Moldova vs. Georien 0-3

Schweiz vs. Danmark 1-2
WS2: Kim Kriesi vs. Ella Wilstrup 3-6, 0-6
WS1: Sophie Mesaric vs. Karina Maria Macarie (ROU) 3-6, 1-6
WD: Lara Xenia Gantenbien/Kim Kriesi vs. Emilia Eyva Thygesen/Ella Wilstrup 4-6, 6-3, [10-8]

 


Cat 3, Mol (BEL) – Grus

U14 Boys singles

R32
(978) Nikolaj Sehested Berens Petersen (DEN) vs. [11] (508) Milan Icboyun (FRA) 3-6, 2-6

[2] (241) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN)  vs. (1319) Shinnosuke Ryota (JPN) 3-6, 7-5, 4-6

R64:
(978) Nikolaj Sehested Berens Petersen (DEN) vs. (827) Arthur Rondelet (BEL) 6-2, 6-4

[2] (241) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) – bye

U14 Boys doubles

Kvartfinale: (1) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN)/Kristijonas Milasauskas (LTU) vs. Tygo Bikker/Wei Chen Chi (NED)

U14 Girls singles

R32: [8] (479) Victoria Flintholm Andreasen (DEN) vs. Alyssa Lorette (BEL) 5-7, 2-6

<< tilbage


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 

 


Davis Cup – 2022

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Østgrig vs. Pakistan
(2) Columbia vs. Tyrkiet
Israel vs. (3) Tjekkiet
Uzbekistan vs. (4) Japen
(5) Ecuador vs. Schweiz
Peru vs. (6) Chile
Portugal vs. (7) Brasilien
Norge vs. (8) Indien
Ukraine vs. (9) Ungarn
(10) Slovakiet vs. Rumænien
(11) Finland vs. New Zealand
(12) Bosniend/Herzegovina vs. Mexico

World Group II – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Uruguay vs. China, P.R.
(2) Libanon vs. Monaco
(3) Litauen vs. Egypten
Thailand vs. (4) Bolivien
(5) Taipei vs. Hong Kong
(6) Slovenien vs. Estland
(7) Tunesien vs. Grækenland
El Salvador vs. (8) Danmark
(9) Polen vs. Indonesien
Bulgarien vs. (10) Sydafrika
(11) Barbados vs. Irland
Letland vs. (12) Dominicanske Republik

Finals 2022  Gruppespil – 14-18. september 2022
1-2 Finals 2021: Rusland??, Kroatien (Hvis Rusland fortsat udelukkes, udpeges afløser)
2 wildcards: Storbritannien, Serbien

Vindere Qualifiers 2022: Frankrig, Spanien, Belgien, USA, Holland, Tyskland, Italien, Australien, Kazakhstan, Sverige, Argentina, Korea

Finals 2022  slutspil – 23-27. november 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Play-offs 2022 – 11-12. november

Tabere fra Qualifiers: Frankrig, Ukraine, Storbrittanien, Tyskland, Letland, Holland, Rumænien, Hviderusland? 
Oprykkere fra Group I: Ungarn, Slovenien, Kroatien, Brasilien, Argentina, Japan, Kina 


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers: Italien, USA, Tjekkiet, Belgien, Kazakhstan, Canada, Spanien, Polen


Group I Europe/Africa – 2023

April 2023?
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Norge, Egypten
Fortsætter: Serbien, Østrig, Tyrkiet, Bulgarien, Danmark, Sverige
Nedrykkere fra Playoff 11-12. november: 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage