Eurosport og Discovery+ dækker alle baner under French Open, hvor både Clara Tauson og Frederik Løchte Nielsen deltager. Holger Rune kan følges på livestream fra Italien.

De næste 2 uger vil først og fremmest være præget af Grand Slam turneringen French Open, hvor der er garanti for dansk deltagelse i den første uge.
18-årige Clara Tauson var i aktion, da der blev taget hul på 1. runde søndag, hvor hun efter sejren over Ekaterine Gorgodze (GEO) er klar til at tage imod den tidligere verdens-etter og Grand Slam vinder Victoria Azarenka, når 2. runde indledes onsdag.

I Tennisavisens optakt er både fokuseret på flere af de helt unge stjernefrø og nogle af de hotteste navne samt legenden Serena Williams.

Clara Tauson på Roland Garros blandt andre unge stjernefrø samt et tennisikon

Hos herrerne er der ikke dansk islæt i single, idet Mikael Torpegaard med nederlag i 1. kvalrunde fortsatte en stime, hvor tingene ikke går hans vej.
Heller ikke hans kollega og holdkaptajn på Danmarks Davis Cup hold har haft resultatmæssig succes i double, hvor han sammen med sin nye makker Andres Molteni (ARG) fortsat har den første sejr til gode.
Parret møder i 1. runde det 5. seedede slovakisk-kroatiske par  Filip Polasek og Ivan Dodig.

Andres Molteni og Frederik Løchte Nielsen
Foto: Privat – Andres Molteni og Frederik Løchte Nielsen

Forud for de seneste mange Grand Slam turneringer har det store spørgsmål været, om den næste generation er ved at være klar til at overtage tronen efter “Big 3”, som alle er havnet i samme halvdel, men det er tvivlsomt, om 39-årige Roger Federer på grund af både alder og manglende kampform når frem til en eventuel kvartfinale mod Djokovic, men der er stor sandsynlighed for, at semifinalen bliver en gentagelse af finalen ved ATP 1000 i Rom, hvor Rafael Nadal vandt finalen mod Novak Djokovic 7-5, 1-6, 6-3.

Efter søndagens første kampe kan det konstateres, at det ikke bliver Dominic Thiem, der står i finalen, idet han blev sendt ud af Pablo Andujar (ESP), der vendte et truende nederlag efter 0-2 i sæt til en overraskende sejr 4-6, 5-7, 6-3, 6-4, 6-4.

Den formstærke nordmand 15. seedede Casper Ruud indleder mod den humørforladte og umotiverede Benoit Paire (FRA), og han tilskrives gode chancer for en eventuel 1/8-finale mod 6. seedede Alexander Zverev, og med Thiem ude af ligningen kan vinderen af dette opgør have en god chance for at nå semifinalen, hvor 2. seedede Daniil Medvedev og – ikke mindst – 5. seedede Stefanos Tsitsipas er gode bud til et opgør om at møde Nadal eller Djokovic i finalen.

Tennisavisen opdaterer dagligt sendeplanen fra Eurosport. Alle kampene kan følges på Eurosport Player og Discovery+.

Challenger Oeiras: Små marginaler til forskel i Holger Runes første Challenger finale

Når 18-årige Holger Vitus Nødskov Rune har haft en enkelt dag til at fordøje blandingen af både skuffelse og tilfredshed efter en god uge i Portugal, venter en ny ATP Challenger i Biella i Italien, hvor Holger i 1. runde møder ATP-ranglistens no. 145 Daniel Altmaier (GER), og i tilfælde af dansk sejr, kan Holger få mulighed for en ny revanche mod Gastao Elias, der på hjemmebanen vandt søndagens finale 5-7, 6-4, 6-4.
Resultatet bevirkede, at Holger optjente 30 point til ATP-ranglisten, hvor han nu er no. 291.
Kampene fra ATP Challengers kan følges på livestream – https://livestream.com/atp.

UTR Leschly Nordic Master
Sportsfotograf.com – Christian Sigsgaard

På samme rangliste foretog 24-årige Christian Sigsgaard et gigant-spring på 468 pladser, idet han forøgede sin point-høst fra 1 til 5 point efter semifinalen forrige uge ved M15 i Tbilisi i Georgien.
Sigsgaard får mulighed for at optjenes yderligere point, hvis han slipper videre fra kvalifikationen til denne uges M15 turnering i Heraklion, hvor han indledte kvalifikationen med sejr 6-3, 6-2 over Matic Dimic (SLO).

M15 Brcko: Eric Vanshelboim vinder årets tredje titel

KB’s ukrainer Eric Vanshelboim foretog ligeledes et pænt spring på ranglisten, da han som følge af titlen forrige uge ved M15 i Brcko i Bosnien-Herzegovina avancerede 36 pladser til no. 517.
Eric deltager i denne uge ved M15 i Shymkent i Kazakstan, hvor der er livestream fra 2 af banerne, så måske bliver der mulighed for at følge Eric på livestream i løbet af ugen.

Ved W15 turneringen samme sted er 20-årige Elena Jamshidi direkte i hovedturneringen.

Elena Jamshidi
Foto: Sportsfotograf.com – Elena Jamshidi

Når juniorernes udgave af French Open indledes i næste uge er der 2 17-årige danskere blandt deltagerne, idet både no. 38 Elmer Møller og no. 67 Johanne Christine Svendsen deltager.

Johanne har netop deltaget ved den UTR-turnering, som blev afviklet i B93, hvor Johanne i finalen blev besejret af Sofia Nami Samavati.

Copa Barranquilla 2021
Certain Fotografia – Johanne Christine Svendsen

I denne uge deltager Johanne i Lotus Open Polska, der er blevet opgraderet fra Grade 2 til Grade 1.
Turneringen foregår i Bytom i Polen, hvor Johanne i 1. runde møder no. 76 Kayla Cross (CAN), og i tilfælde af dansk sejr, kan Johanne i 1/8-finalen møde en spiller, der også har dansk statsborgerskab, idet 17-årige Clarine Lerby, der er no. 119 og spiller under hollandsk flag, møder vinderen af Johannes kamp, hvis hun selv vinder over no. 157 Julie Struplova (CZE), der er videre fra kvalifikationen.

Clarine Lerby
Richard van Loon www.tennisfoto.net – Clarine Lerby

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 6. juni
Billeder (facebook-opslag): Holger Rune (Foto: @SARAHAWKKK – FPTénis) – finale Biella 7 Livestream.com/ATP
Elmer Møller (Foto: TCHW-Gladbeck) og Johanne Christine Svendsen (Foto: Sportsfotograf.com) – French Open Discovery+
French Open – Eurosport, Discovery+/Eurosport Player (alle baner)

EUROSPORT 1 INTERNATIONAL
10h55 : intro live from the Cube
M1 SL 11h  Tamara ZIDANSEK (SLO) vs Sorana CIRSTEA (ROU)
M1 PC 12h end of Victoria AZARENKA (BLR)[15] vs Anastasia PAVLYUCHENKOVA (RUS) [31]
M2 SL   end of Marketa VONDROUSOVA (CZE) [20] vs Paula BADOSA (ESP) [33]
CUBE
M2 PC   NB 14h S. TSITSIPAS (GRE) [5] vs P. CARRENO BUSTA (ESP) [12]
CUBE
M3 PC   NB 17h45 Serena WILLIAMS (USA)[7] vs Elena RYBAKINA (KAZ) [21]
CUBE
NS PC    NB 21h Alexander ZVEREV (GER) [6] vs Kei NISHIKORI (JPN)
END of play CUBE

EUROSPORT 2 INTERNATIONAL

15h10    end of CRITERIUM DU DAUPHINE
M3 SL    Cristian GARIN (CHI) [22] vs Daniil MEDVEDEV (RUS) [2]
M4 SL    
Alejandro DAVIDOVICH FOKINA (ESP) vs Federico DELBONIS (ARG)

—-
Spilleprogram (singler)

Philippe Chatrier – start 1200
(15) Victoria Azarenka (BLR) vs. (21) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) – W
NB 1400: (5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (12) Pablo Carreno Busata (ESP) – M
NB 1745: (7) Serena Williams (USA) vs. (21) Elena Rybakina (KAZ) – W
NB 2100: (6) Alexander Zverev (GER) vs. Kei Nishikori (JPN) – M

Suzanne Lenglen – start 1100
Tamara Zidansek (SLO) vs. Sorana Cirstea (ROU) – W
(20) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (33) Paula Badosa (ESP) – W
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Federico Delbonis (ARG) – M
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. (22) Cristian Garin (CHI) – M

Udvalgte junior-kampe
(40) Elmer Møller (DEN) vs. (WC) (197) Arthur Gea (FRA) – 1100 C4
(68) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (73) Maria Sholokhova (RUS) – 5. kamp C4

====
ATP Challenger – Livestream.com/ATP
Biella 7
Campo Centrale – start 1200
(SE) (291) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (237) Marco Trungelliti (ARG)
====

GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, Svenske 


WTA Tour – ATP Tour (Uge 22) 


Grand Slam French Open – Grus

TV-dækning: Eurosport, Discovery+/Eurosport Player

Women’s singles (udvalgte)

1/8-finale
(25) Ons Jabeur (TUN) vs. (24) Cori Gauff (USA)
Sloane Stephens (USA) vs. Barbora Krejcikova (CZE)
(4) Sofia Kenin (USA) vs. (17) Maria Sakkari (GRE)
(8) Iga Swiatek (POL) vs. Marta Kostyuk (UKR)
==
(7) Serena Williams (USA) vs. (21) Elena Rybakina (KAZ)
(15) Victoria Azarenka (BLR) vs. (21) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)
Tamara Zidansek (SLO) vs. Sorana Cirstea (ROU)
(20) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (33) Paula Badosa (ESP)

R32
(25) Ons Jabeur (TUN) vs. Magda Linette (POL) 3-6, 6-0, 6-1
(24) Cori Gauff (USA) vs. (13) Jennifer Brady (USA) 6-1, Ret’d
Sloane Stephens (USA) vs. (18) Karolina Muchova (CZE) 6-3, 7-5
Barbora Krejcikova (CZE) vs. (5) Elina Svitolina (UKR) 6-3, 6-2

(4) Sofia Kenin (USA) vs. (28) Jessica Pegula (USA) 4-6, 6-1, 6-4
(17) Maria Sakkari (GRE) vs. (14) Elise Mertens (BEL) 7-5, 6-7(2), 6-2
Marta Kostyuk (UKR) vs. Varvara Gracheva (RUS) 6-1, 6-2
(8) Iga Swiatek (POL) vs. (30) Anett Kontaveit (EST) 7-6(4), 6-0
==
(7) Serena Williams (USA) vs. Danielle Collins (SUI) 6-4, 6-4
(21) Elena Rybakina (KAZ) vs. Elena Vesnina (RUS) 6-1, 6-4
(15) Victoria Azarenka (BLR) vs. (23) Madison Keys (USA) 6-2, 6-2
(21) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (3) Aryna Sabalenka (BLR) 6-4, 2-6, 6-0
—-
Tamara Zidansek (SLO) vs. Katerina Siniakova (CZE) 0-6, 7-6(5), 6-2
Sorana Cirstea (ROU) vs. Daria Kasatkina (RUS) 6-3, 6-2
(20) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Polona Hercog (SLO) 6-3, 6-3
(33) Paula Badosa (ESP) vs. Ana Bogdan (ROU) 2-6, 7-6(4), 6-4

R64
Magda Linette (POL) vs. (1) Ashleigh Barty (AUS) 6-1, 2-2 Ret’d
(25) Ons Jabeur (TUN) vs. Astra Sharma (AUS) 6-2, 6-4
(24) Cori Gauff (USA) vs. (Q) Qiang Wang (CHN) 6-3, 7-6(1)
(13) Jennifer Brady (USA) vs. Fiona Ferro (FRA) 6-4, 2-6, 7-5

Sloane Stephens (USA) vs. (9) Karolina Pliskova (CZE) 7-5, 6-1
(18) Karolina Muchova (CZE) vs. (Q) Varvara Lepchenko (USA) 6-3, 6-4
Barbora Krejcikova (CZE) vs. (32) Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-2, 6-3
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. Ann Li (USA) 6-0, 6-4
—-
(4) Sofia Kenin (USA) vs. (Q) Hailey Baptiste (USA) 7-5, 6-3
(28) Jessica Pegula (USA) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-3, 6-3
(17) Maria Sakkari (GRE) vs. Jasmine Paolini (ITA) 6-2, 6-3
(14) Elise Mertens (BEL) vs. Zarina Diyas (KAZ) 4-6, 6-2, 6-4

Marta Kostyuk (UKR) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-3, 6-4
Varvara Gracheva (RUS) vs. Camila Giorgi (ITA) 7-5, 1-6, 6-2
(30) Anett Kontaveit (ESt) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-2, 6-0
(8) Iga Swiatek (POL) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-1, 6-1
==
(7) Serena Williams (USA) vs. Mihaela Buzarnesclu (ROU) 6-3, 5-7, 6-1
Danielle Collins (SUI) vs. (Q) Anhelina Kalinina (UKR) 6-0, 6-2
(21) Elena Rybakina (KAZ) vs. Nao Hibino (JPN) 6-3, 6-1
Elena Vesnina (RUS) vs. (11) Petra Kvitova (CZE) – walkover

Clara Tauson (DEN) vs. (15) Victoria Azarenka (BLR) 5-7, 4-6
(23) Madison Keys (USA) vs.Leylah Fernandez (CAN) 6-1, 7-5
(21) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-2, 6-3
(3) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR)
—-
Tamara Zidansek (SLO) vs. vs. Madison Brengle (USA) 6-4, 6-1
Katerina Siniakova (CZE) vs. (29) Veronika Kudermetova (RUS) 7-6(7), 5-7, 7-5
Sorana Cirstea (ROU) vs. Martina Trevisan (ITA) 6-4, 3-6, 6-4
Daria Kasatkina (RUS) vs. (10) Belinda Bencic (SUI) 6-2, 6-2

Polona Hercog (SLO) vs. Caroline Garcia (FRA) 7-5, 6-4
(20) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Harmony Tan (FRA) 6-1, 6-3
(33) Paula Badosa (ESP) vs. Danka Kovinic (MNE) 6-2, 6-0
Ana Bogdan (ROU) vs. (2) Naomi Osaka (JPN) – walkover

R128 (udvalgte)
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Bernarda Pera (USA) 6-4, 3-6, 6-2
(25) Ons Jabeur (TUN) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 7-5, 6-2
(24) Cori Gauff (USA) vs. (Q) Aleksandra Krunic (SRB) 7-5, 6-2
(13) Jennifer Brady (USA) vs. Anastasija Sevastova (LAT) 6-3, 6-3

(9) Karolina Pliskova (CZE) vs. Donna Vekic (CRO) 7-5, 6-4
(18) Karolina Muchova (CZE) vs. Andreea Petkovic (GER) 1-6, 6-3, 6-4
(32) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Venus Williams (USA) 6-3, 6-1
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. (WC) Oceane Babel (FRA) 6-2, 7-5
—-
(4) Sofia Kenin (USA) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-4, 4-6, 6-3
(28) Jessica Pegula (USA) vs. Lin Zhu (CHN) 6-4, 4-6, 6-4
(17) Maria Sakkari (GRE) vs. (Q) Katarina Zavatska (UKR)
(14) Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Storm Sanders (AUS) 6-4, 6-1

Marta Kostyuk (UKR) vs. (12) Garbine Muguruza (ESP) 6-1, 6-4
Camila Giorgi (ITA) vs. (22) Petra Martic (CRO) 4-6, 6-4, 6-4
(30) Anett Kontaveit (ESt) vs. Viktorija Golubic (SUI) 6-7(4)
(8) Iga Swiatek (POL) vs. Kaja Juvan (SLO) 6-0, 7-5
====
(7) Serena Williams (USA) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 7-6(6), 6-2
(Q) Anhelina Kalinina (UKR) vs. (26) Angelique Kerber (GER) 6-2, 6-4
(21) Elena Rybakina (KAZ) vs. (WC) Elsa Jacquemot (FRA) 6-4, 6-1
(11) Petra Kvitova (CZE) vs. (Q) Greet Minnen (BEL) 6-7(3), 7-6(5), 6-1

(15) Victoria Azarenka (BLR) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-4, 2-6, 6-3
Clara Tauson (DEN) vs. (Q) Ekaterine Gorgodze (GEO) 6-4, 6-2
Leylah Fernandez (CAN) vs. Anastasia Potapova (RUS) 6-2, 6-1
(23) Madison Keys (USA) vs. Oceane Dodin (FRA) 6-3, 3-6, 6-1

(21) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Christina McHale (USA) 6-4, 6-0
(3) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Ana Konjuh (CRO) 6-4, 6-3
—-
Tamara Zidansek (SLO) vs. (6) Bianca Andreescu (CAN) 6-7(1), 7-6(2), 9-7
(29) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Amanda Anisimova (USA) 7-6(5), 6-1
Sorana Cirstea (ROU) vs. (18) Johanna Konta (GBR) 7-6(5), 6-2
(10) Belinda Bencic (SUI) vs. Nadia Podoroska (ARG) 6-0, 6-3

Polona Hercog (SLO) vs. (16) Kiki Bertens (NED) 6-1, 3-6, 6-4
(20) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Kaia Kanepi (EST) 4-6, 6-3, 6-0
(33) Paula Badosa (ESP) vs. Lauren Davis (USA) 6-2, 7-6(3)
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. Patricia Maria Tig (ROU) 6-4, 7-6(4)

Qfi
[18] (121) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. [1] (96) Vera Zvonareva (RUS) 2-6, 7-5, 6-3
[11] (98) Maria Camila Osorio Serrano (COL) v. (175) Monica Niculescu (ROU) 6-3, 4-3 Ret’d


Men’s singles (udvalgte)

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Lorenzo Musetti (ITA)
(3) Rafael Nadal (ESP) vs. (18) Jannik Sinner (ITA)
(10) Diego Schwartzman (ARG) vs. Jan-Lennard Struff (GER)
==
(6) Alexander Zverev (GER) vs. Kei Nishikori (JPN)
(8) Roger Federer (SUI) vs. (9) Matteo Berrettini (ITA)
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Federico Delbonis (ARG)
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (12) Pablo Carreno Busata (ESP)
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. (22) Cristian Garin (CHI)

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-1, 6-4, 6-1
Lorenzo Musetti (ITA) vs. Marco Cecchinato (ITA) 3-6, 6-4, 6-3, 3-6, 6-3
(9) Matteo Berrettini (ITA) vs. Soon Woo Kwon (KOR) 7-6(6), 6-3, 6-4
(8) Roger Federer (SUI) vs. Dominik Koepfer (GER) 7-6(5), 6-7(3), 76-6(4), 7-5

(3) Rafael Nadal (ESP) vs. Cameron Norrie (GBR) 6-3, 6-3, 6-3
(18) Jannik Sinner (ITA) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-1, 7-5, 6-3
(10) Diego Schwartzman (ARG) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 6-4, 6-2, 6-1
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (Q) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 6-4, 7-6(3), 6-2
==
(6) Alexander Zverev (GER) vs. Laslo Djere (SRB) 6-2, 7-5, 6-2
Kei Nishikori (JPN) vs. (Q) Henri Laaksonen (SUI) 7-5 Ret’d
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (15) Casper Ruud (NOR) 7-6(3), 2-6, 7-6(6), 0-6, 7-5
Federico Delbonis (ARG) vs. (27) Fabio Fognini (ITA) 6-4, 6-1, 6-3

(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (31) John Isner (USA) 5-7, 6-3, 7-6(3), 6-1
(12) Pablo Carreno Busata (ESP) vs. Steve Johnson (USA) 6-4, 6-4, 6-2
(22) Cristian Garin (CHI) vs. Marcos Giron (USA) 6-1, 5-7, 6-2, 6-2
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. (32) Reilly Opelka (USA) 6-4, 6-2, 6-4

R64
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Pablo Cuevas (URU) 6-3, 6-2, 6-4
Ricardas Berankis (LTU) vs. James Duckworth (AUS) 7-5, 2-6, 7-6(4), 6-0
Marco Cecchinato (ITA) vs. (21) Alex De Minaur (AUS) 6-4, 6-1, 3-6, 6-1
Lorenzo Musetti (ITA) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 7-5, 6-3, 6-2

(9) Matteo Berrettini (ITA) vs. Federico Coria (ARG) 6-3, 6-3, 6-2
Soon Woo Kwon (KOR) vs. Andreas Seppi (ITA) 6-4, 7-5, 7-5
Dominik Koepfer (GER) vs. (30) Taylor Harry Fritz (USA) 6-3, 6-2, 3-6, 6-4
(8) Roger Federer (SUI) vs. Marin Cilic (CRO) 6-2, 2-6, 7-6(4), 6-2
—-
(3) Rafael Nadal (ESP) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-0, 7-5, 6-2
Cameron Norrie (GBR) vs. Lloyd George Harris (RSA) 4-6, 6-3, 6-3, 6-2
(18) Jannik Sinner (ITA) vs. Gianluca Mager (ITA) 6-1, 7-5, 3-6, 6-3
Mikael Ymer (SWE) vs. (14) Gael Monfils (FRA) 6-0, 2-6, 6-4, 6-3

(10) Diego Schwartzman (ARG) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-4, 6-2, 6-4
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (24) Aslan Karatsev (RUS) 6-3, 7-6(4), 4-6, 6-1
(Q) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (28) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 6-2, 6-4
Jan-Lennard Struff (GER) vs. Facundo Bagnis (ARG) 7-5, 7-6(1), 6-4
====
(6) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Roman Safiullin (RUS) 7-6(4), 6-3, 7-6(1)
Laslo Djere (SRB) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 4-6, 4-6, 6-3, 6-2, 6-3
Kei Nishikori (JPN) vs. (23) Karen Khachanov (RUS) 4-6, 6-2, 2-6, 6-4, 6-4
(Q) Henri Laaksonen (SUI) vs. (11) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-3, 2-6, 6-3, 6-2

(15) Casper Ruud (NOR) vs. Kamil Majchrzak (POL) 6-3, 6-2, 6-4
Aslejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (Q) Botic Van De Zandschulp (NED) 6-4, 6-4, 5-7, 2-6, 6-4
(27) Fabio Fognini (ITA) vs. Marton Fucsovics (HUN) 7-6(6), 6-1, 6-2
Federico Delbonis (ARG) vs. Pablo Andujar (ESP) 4-6, 6-1, 3-6, 6-3, 6-2
—-
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Pedro Martinez Portereo (ESP) 6-3, 6-4, 6-3
(31) John Isner (USA) vs. Filip Krajinovic (SRB) 7-6(6), 6-1, 7-6(5)
Steve Johnson (USA) vs. Thiago Monteiro (BRA) 6-3, 6-7(2), 7-6(2), 3-6, 6-3
(12) Pablo Carreno Busata (ESP) vs. Enzo Couacaud (FRA) 2-6, 6-3, 6-4, 6-4

Marcos Giron (USA) vs. Guido Pella (ARG) 7-6(2), 6-1, 6-7(3), 6-4
(22) Cristian Garin (CHI) vs. (Q) Mackenzie McDonald (USA) 4-6, 4-6, 7-6(7), 6-3, 8-6
(32) Reilly Opelka (USA) vs. Jaume Munar (ESP) 6-3, 6-2, 3-6, 7-5
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. Tommy Paul (USA) 3-6, 6-1, 6-4, 6-3

R128 (udvalgte)
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-2, 6-4, 6-2
Ricardas Berankis (LTU) vs. (29) Ugo Humbert (FRA) 6-4, 6-4, 2-6, 6-4
(21) Alex De Minaur (AUS) vs. Stefano Travaglia (ITA) 6-2, 6-4, 7-6(4)
Lorenzo Musetti (ITA) vs. (13) David Goffin (BEL) 6-0, 7-5, 7-6(3)

(9) Matteo Berrettini (ITA) vs. (Q) Taro Daniel (JPN) 6-0, 6-4, 4-6, 6-4
Andreas Seppi (ITA) vs. (20) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-3, 7-6(8), 4-6, 6-4
(30) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Joao Sousa (POR) 6-4, 6-2, 6-4
(8) Roger Federer (SUI) vs. (Q) Demos Istomin (UZB) 6-2, 6-4, 6-3
—-
(3) Rafael Nadal (ESP) vs. Alexei Popyrin (AUS) 6-3, 6-2, 7-6(3)
Lloyd George Harris (RSA) vs. (26) Lorenzo Sonego (ITA) 7-5, 6-4, 6-4

(18) Jannik Sinner (ITA) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-1, 4-6, 6-7(4), 7-5, 6-4
Gianluca Mager (ITA) vs. (LL) Peter Gojowczyk (GER) 6-2, 3-6, 6-4, 7-5
Mikael Ymer (SWE) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-4, 0-6, 4-6, 6-2, 6-2
(14) Gael Monfils (FRA) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 1-6, 7-6(6), 6-4, 6-4

(10) Diego Schwartzman (ARG) vs. Yen-Hsun Lu (TPE) 6-2, 6-2, 6-3
(24) Aslan Karatsev (RUS) vs. (Q) Jenson Brooksby (USA) 6-3, 6-4, 6-4

(28) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-4, 6-3, 0-6, 6-2
(Q) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (Q) Bernabe Zapata Miralles (ESP) 6-3, 2-6, 6-1, 7-6(4)
Facundo Bagnis (ARG) vs. Benjamin Bonzi (FRA) 7-5, 6-3, 6-4
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (7) Andrey Rublev (RUS) 6-3, 7-6(6), 4-6, 3-6, 6-4
====
(6) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Oscar Otte (GER) 3-6, 3-6, 6-2, 6-2, 6-0
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (26) Daniel Evans (GBR) 1-6, 6-3, 6-3, 6-4
(23) Karen Khachanov (RUS) vs. Jiri Vesely (CZE) 6-1, 6-2, 6-3
(11) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (Q) Mario Vilella Martinez (ESP) 6-4, 6-4, 6-2

(15) Casper Ruud (NOR) vs. Benoit Paire (FRA) 5-7, 6-2, 6-1, 7-6(4)
Kamil Majchrzak (POL) vs. (WC) Arthur Cazaux (FRA) 6-4, 2-6, 6-4, 6-4
Aslejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-4, 6-4, 6-3
(Q) Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (19) Hubert Hurkacz (POL) 6-7(5), 6-7(4), 6-2, 6-2, 6-4

(27) Fabio Fognini (ITA) vs. (WC) Gregoire Barrere (FRA) 6-4, 6-1, 6-4
Pablo Andujar (ESP) vs. (4) Dominic Thiem (AUT) 4-6, 5-7, 6-3, 6-4, 6-4
—-
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Jeremy Chardy (FRA) 7-6(6), 6-3, 6-1
(31) John Isner (USA) vs. Sam Querrey (USA) 7-6(2), 6-3, 6-4
Thiago Monteiro (BRA) vs. (LL) Francisco Cerundolo (ARG) 6-3, 6-4, 6-3
(12) Pablo Carreno Busata (ESP) vs. Norbert Gombos (SVK) 6-3, 6-4, 6-3

Marcos Giron (USA) vs. (16) Grigor Dimitrov (BUL) 2-6, 4-6, 7-5, 3-0 Ret’d
Guido Pella (ARG) vs. (Q) Daniel Elahi Galan (COL) 6-3, 7-6(4), 7-5
(Q) Mackenzie McDonald (USA) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 4-6, 6-3, 7-6(4), 6-3
(22) Cristian Garin (CHI) vs. Juan Ignacio Londero (ARG) 3-6, 6-4, 7-6(6), 6-2

(32) Reilly Opelka (USA) vs. Andrej Martin (SVK) 6-3, 6-2, 6-4
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. Alexander Bublik (KAZ) 6-3, 6-3, 7-5

QFi
[7] (94) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (166) Alejandro Tabilo (CHI) 6-1, 6-1

Q64
[7] (94) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (234) Andrea Pellegrino (ITA) 6-1, 6-2
(WC) (1034) Arthur Fils (FRA) vs. [31] (149) Marc Polmans (AUS) 1-6, 3-6

Q128
(210) Joao Menezes (BRA) vs. (192) Elisas Ymer (SWE) 6-3, 6-0
[7] (94) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (212) Lukas Lacko (SVK) 6-3, 6-3
(190) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [10] (119) Denis Kudla (USA) 1-6, 2-6
(WC) (1034) Arthur FIls (FRA) vs. (213) Bernard Tomic (AUS) 6-7(5) 7-6(1), 6-3

Men’s doubles

R64: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Andres Molteni (ARG) vs. (5) Ivan Dodig (CRO)/Filip Polasek (SVK) 5-7, 7-6(6), 6-7(6)


ATP Challenger (uge 22)

Place Country Category Surface
Little Rock AR, USA ATP Challenger $52K Clay
Biella 7 ITA ATP Challenger €44K Clay

 

Biella 7

Finale: (SE) (291) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (237) Marco Trungelliti (ARG) 6-3, 5-7, 7-6(5)

Semifinale
(237) Marco Trungelliti (ARG) vs. (235) Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA) 6-3, 3-6, 6-3
(SE) (291) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (219) Tomas Martin Etcheverry (ARG) 7-5, 2-6, 6-2

Kvartfinale
(235) Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA) vs. (207) Renzo Olivo (ARG) 6-3, 6-3
(237) Marco Trungelliti (ARG) vs. (Q) (532) Jacopo Berrettini (ITA) 7-5, 6-3
(SE) (291) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (191) Alexandre Muller (FRA) 6-4, 6-4
(219) Tomas Martin Etcheverry (ARG) vs. [6] (173) Kacper Zuk (POL) 6-4, 6-3

1/8-finale
(191) Alexandre Muller (FRA) vs. [5] (168) Frederico Ferreira Silva (POR) 3-6, 7-6(3), 6-2
(SE) (291) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (SE) (292) Gastao Elias (POR) 6-3, 6-7(3)

R32 (3/4)
[5] (168) Frederico Ferreira Silva (POR) vs. (190) Steven Diez (CAN) 6-3, 7-5
(191) Alexandre Muller (FRA) vs. (WC) (332) Stefano Napolitano (ITA) 6-4, 6-1
(SE) (292) Gastao Elias (POR) vs (WC) (386) Flavio Cobolli (ITA) 1-6, 6-3, 6-4
(SE) (291) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [3] (145) Daniel Altmaier (GER) 6-2, 6-7(4), 7-6(5)

Livestream/ATP


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 22)

Place Country Category Surface
Santo Domingo DOM M25 – Livestream CC+C1 Hard
Antalya TUR M15 – Livestream C2+C3 Clay
Helsinki FIN M15 Clay
Heraklion GRE M15 – Livestream CC+C12 Hard
Monastir TUN M15 Hard
Novomoskovsk UKR M15 Clay
Sarajevo BIH M15 Clay
Shymkent KAZ M15 – Livestream C11+C12 Clay
Skopje MDA M15 Clay

 

M25 Santo Domingo

1/8-finale: Nicolas Kicker (ARG) vs. [7] (505) Shintaro Mochizuki (JPN) 6-3, 6-1
R32: [7] (505) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. (559) Ricardo Rodriguez-Pace (VEN) 3-6, 6-4, 6-4


M15 Heraklion
Tidsforskel: cet +1 time

Q16: (1706) Christian Sigsgaard (DEN) vs. [13] (1278) Sean Hodkin (GBR) 2-6, 7-5, [6-10]

Q32 (udvalgte)
(1706) Christian Sigsgaard (DEN) vs. Matic DImic (SLO) 6-3, 6-2
[13] (1278) Sean Hodkin (GBR) vs. Nico Hornitschek (GER) 6-1, 6-2


M15 Shymkent
Tidsforskel: cet +4 timer

Livestream: C11+C12

1/8-finale: [7] (553) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (621) Aleksandre Metreveli (GEO) 3-6, 7-6(5), 3-6
R32: [7] (553) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) (1176) Antonio Campo (ITA) 6-3, 6-2

Doubles

Kvartfinale: Vanshelboim/Yevseyev vs. Beibit Zhukayev (KAZ)/Marat Sharipov (RUS) 2-6, 6-4, [7-10]
1/8-finale: (3) Eric Vanshelboim (UKR)/Denis Yevseyev (KAZ) vs. egor Noskin/Alexandr Binda (URS) 7-5, 7-5

<< tilbage


ITF Women (uge 22)

Place Country Category Surface
Grado ITA W25 Clay
Kazan RUS W25 Hard
Otocec SLO W25 Clay
Santo Domingo DOM W25 Hard
Antalya TUR W15 – Livestream C2+C3 Clay
Banja Luka BIH W15 Clay
Heraklion GRE W15 – Livestream CC+C12 Clay
Monastir TUN W15 Hard
Shymkent KAZ W15 Clay

 

W25 Otocec

Q32: Divine Dasam Nweke (DEN) vs. Maja Makoric (SLO) 1-6, 2-6


W15 Shymkent

R32: (1238) Elena Jamshidi (DEN) vs. (944) Anastasiya Poplavska (UKR) 6-7(5), 1-6

<< tilbage


ITF Junior (uge 22)

Grade 1, LOTOS OPEN POLSKA, Bytom (POL) – Grus

Livestream C6(CC)+C4: https://www.youtube.com/channel/UCJNBr1KRH2eGyBtgafe9Ucw

Girls singles

Finale: (Q) (167) Dominika Salkova (CZE) vs. (81) Ksenia Zaytseva (RUS) 6-4, 7-6(2)

Semifinale
(81) Ksenia Zaytseva (RUS) vs. [4] (46) Polina Iatcenko (RUS) – walkover
(Q) (167) Dominika Salkova (CZE) vs. (100) Victoria Mboko (CAN) 6-4, 7-5

Kvartfinale
(81) Ksenia Zaytseva (RUS) vs. (72) Nikola Bartunkova (CZE) 6-2, 6-3
[4] (46) Polina Iatcenko (RUS) vs. (71) Tijana Sretenovic (SRB) 6-3, 7-5
[7] (67) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (Q) (167) Dominika Salkova (CZE) 4-6, 0-6
(100) Victoria Mboko (CAN) vs. (109) Lucija Ciric Bagaric (CRO) 6-4, 6-4

1/8-finale
[7] (67) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (119) Clarine Lerby (NED) 6-3, 7-6(5)
(Q) (167) Dominika Salkova (CZE) vs. (83) Laia Petretic (FRA) 6-1, 6-1

R32
[7] (67) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (76) Kayla Cross (CAN) 1-6, 7-6(4), 6-3
(119) Clarine Lerby (NED) vs. (Q) (157) Julie Struplova (CZE) 6-4, 3-6, 6-1

Doubles

Kvartfinale: Svendsen/Hietaranta vs. Laia Petretic (FRA)/Qavia Lopez (USA) 4-6, 6-4, [8-10]

1/8-finale
Clarine Lerby (NED)/Kristyna Tomajkova (CZE) vs. Malwina Rowinska/Rozalia Gruszczynska (POL) 2-6, 1-6
(2) Johanne Christine Svendsen (DEN)/Laura Hietaranta (FIN) vs. Kayla Cross/Victoria Mboko (CAN) 6-4, 7-5


Grade 2, KARTHAGO GRASS TROPHY, Hamamet (TUN) – Grus

1/8-finale: (WC) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. [4] (1523) Linda Ajimi (TUN) 3-6, 1-6
R32: (WC) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. (2824) Khadija Ben Salem (TUN) 6-0, 6-1


Grade 4, ITF JUNIORS U18 LARNACA CUP 2021 (CYP) – Grus

Girls singles

1/8-finale: (2030) Mille Mørk (DEN) vs. [2] (566) Sonja Zhiyenbayeva (GER) 2-6, 5-7

R32:
(Q) Sarah Suljadzic (DEN) vs. [3] (567) Martina Markov (GER) 2-6, 6-4, 6-7(3)
(2030) Mille Mørk (DEN) vs. (1446) Anna Demirtzi (CYP) 6-1, 2-6, 6-2

Qfi: Sarah Suljadzic (DEN) vs. [1] (1855) Kateryna Rudenko (UKR) 6-4, 6-4

Q16:
[1] (1855) Kateryna Rudenko (UKR) vs. Antonia Achilleos (CYP) 6-2, 6-1
Sarah Suljadzic (DEN) vs. Marilia Psicha (CYP) 6-0, 6-2

Doubles

1/8-finale: Sarah Suljadzic/Mille Mørk (DEN) vs. Ema Kovacevic (BEL)/Lucie Pawlak (FRA) 4-6, 6-1, [6-10]


Uge 23

Grade A, ROLAND GARROS JUNIOR CHAMPIONSHIPS, Paris (FRA) – Grus

Boys singles

R64 (udvalgte)
[1] (3) Juncheng Shang (CHN) vs. (6) Philip Sekulic (AUS)
(40) Elmer Møller (DEN) vs. (WC) (197) Arthur Gea (FRA)  6-2, 2-6, 1-6
(21) Leo Borg (SWE) vs. (43) Max Westphal (FRA)
[15] (19) Samir Banerjee (USA)

Girls singles

R64 (udvalgte)
[14] (16) Elvina Kalieva (USA) vs. (39) Mara Guth (GER)
(68) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (73) Maria Sholokhova (RUS)
(41) Polina Iatcenko (RUS) vs. (WC) (283) Maelie Monfils (FRA)
[2] (3) Alexandra Eala (PHI) vs. (19) Matilda Mutavdzic (GBR)


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 22)

Cat 2, Junior International Wrexham (GBR) – Acryl

U14 Boys singles

Semifinale:  [1] (41) Oliver Bonding (GBR) vs. [5] (218) Maximilian Carrier (GBR) 3-6, 1-6
Kvartfinale  [1] (41) Oliver Bonding (GBR) vs. (617) Enrico Franchi (GBR) 6-2, 6-4
1/8-finale: [1] (41) Oliver Bonding (GBR) vs. (WC) Zechariah Hamrouni (GBR) 6-1, 7-6(2)
R32: [1] (41) Oliver Bonding (GBR) vs. (Q) Conor Brady (THA) 6-2, 3-6, 6-2

U14 Boys doubles

Finale: Bonding/Hamrouni vs. (4) Maximilian Carrier/Enrico Franchi (GBR) 7-6(2), 6-0
Semifinale: Bonding/Hamrouni vs. (1) Benjamin Gusic Wan/Joseph Mazingham (GBR) 6-3, 3-6, [10-8]
Kvartfinale: Bonding/Hamrouni vs. Andrew Cutocheras/Logan Gillespie (GBR) 6-3, 6-0
1/8-finale: Oliver Bonding/Zechariah Hamrouni (GBR) vs. (3) Jesse Clarkson (GBR)/Ignas Grusnius (LTU) 6-0 6-0


Cat 3, Portugal Tennis Tour U16 – Penina Hotel (POR) – Acryl

U16 Girls singles

Finale: [3] (244) Sara Børkop (DEN) vs. [4] (321) Beverley Aaliyah Nyangon (FRA) 4-6, 6-1, 6-1
Semifinale: [3] (244) Sara Børkop (DEN) vs. Marina Gatell (ESP) 6-3, 6-2
Kvartfinale:  [3] (244) Sara Børkop (DEN) vs. Maria Garcia (POR) 6-4, 6-1
1/8-finale: [3] (244) Sara Børkop (DEN) vs. (WC) Carlota Corte (ESP) 6-2, 6-0
R32: [3] (244) Sara Børkop (DEN) vs. (Q) Marilou Bressan (FRA) 6-1, 7-6(5)

R64
(745) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. (1180) Sara Baras Matei (ESP) 4-6, 7-6(0), 2-6
[3] (244) Sara Børkop (DEN) vs. Maria Pereira (POR) 6-1, 6-0

U16 Girls doubles

Finale: Børkop/Hetherington vs. Jensen/Alter 6-1, 6-1

Semifinale
Børkop/Hetherington vs. Lola Collin/Julie Myatovic (FRA) 6-0, 6-1
Jensen/Alter vs. vs. Marina Gatell (ESP)/Maimouna Keita (FRA) – walkover

Kvartfinale
Børkop/Hetherington vs. (5) Analu Freitas/Angelina Voloshchuk (POR) 6-1, 6-4
Jensen/Alter vs. (4) Marta Halbersztadt (POL)/Maxine Sophie Kammerer (GER) 6-0, 4-6, [10-8]

1/8-finale
Børkop/Hetherington vs. Maria Garcia/Carolina Mesquita (POR) 6-1, 6-1
Jensen/Alter vs. Carmen Madile/Beatriz Martins Casaca (POR) 6-2, 6-3

R32
(3) Sara Børkop (DEN)/Scarlette Hetherington (FRA) vs. Maelys Michalowski (FRA)/Jemima Williams-Phillips (AUS) 6-3, 6-1
(6) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN)/Simona Alter (EST) vs. Luana Meca Calixto/Carla Tomai (POR) 6-3, 1-6, [14-12]


WTA Challenger/125K 

<< tilbage


UTR turneringer (udvalgte)


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan 0-4
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel 3-2


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Bulgarien vs. Mexico 1-3
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador 3-1
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Billie Jean King Cup Finals 2021 – udsat fra 2020
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020
Group A: (1) Frankrig, Rusland, Ungarn

Group B: (2) Australien, Hviderusland, Belgien
Group C: (3) USA, Spanien, Slovakiet
Group D: (4) Tjekkiet, Tyskland, Schweiz


Qualifiers 2022 – ikke fastsat

8 vindere af Play-offs 2021: Polen, Storbrittannien, Canada, Letland, Ukraine, Italien, Kazakhstan, Holland
8 vindere fra Group I 2022:


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm