Nedenstående oversigt med rangering og forventet turneringsprogram for Clara Tauson og Holger Rune samt andre udvalgte danske spillere vil jævnligt blive opdateret

Hvis man interesser sig for, hvem der deltager i de kommende ugers turneringer, kan det være en god ide at vende tilbage til denne artikel, hvor ranglister og forventet turneringsplan jævnligt vil blive ajourført for top 100 på WTA- og ATP-ranglisten samt for udvalgte danske spillere, som optræder på disse ranglister eller på ITF’s juniorrangliste.

Da der uden tvivl er størst interesse for, hvor og hvornår Clara Tauson og Holger Vitus Nødskov Rune deltager, er deres forventede turneringsplan fremhævet under “WTA/ATP Tour og Grand Slam emner” herunder.

Desuden viser oversigten den forventede plan de nærmeste uger for nogle af de spillere, der er tilknyttet det danske elitecenter, og som derved kan være emner til Davis Cup og Billie Jean Cup, samt de juniorer, som enten er omfattet af støtten fra Team Danmark, eller markerer sig bedst i udvalgte juniorkategorier (U18 og U16).

Hvis man ikke har “bookmarket” artiklen, kan links til de forskellige ranglister findes i Tennisavisens ugentlige udgave af “Turneringer uge ..”


Opdateret 25. januar 2023

WTA/ATP Tour og Grand Slam emner

(ATP9) Holger Vitus Nødskov Rune (29. apr 2003)

Kalender
Uge 5: Davis Cup Hillerød (Danmark vs. Indien)
Uge 6: ATP 250 Montpellier
Uge 7: ATP 500 Rotterdam
Uge 8: ATP 250 Marseille
Uge 9: ATP 500 Acapulco
Uge 10-11: ATP 1000 Indian Wells
Uge 12-13: ATP 1000 Miami
Grus-sæson
Uge 15: ATP 1000 Monte Carlo
Uge 16: ATP 250 München (titelforsvar)
Uge 17-18: ATP 1000 Madrid
Uge 19-20: ATP 1000 Rome
Uge 21: Opvisning Royal Arena mod Nick Kyrgios (24. maj)
Uge 22-23: Grand Slam French Open
Græs-sæson
Uge 25: ATP 500 Queens (London)
Uge 27-28: Grand Slam Wimbledon

(WTA138) Clara Tauson (21. dec 2002)
Uge 5: WTA 250 Lyon – kval
Uge 6: WTA 250 Linz – kval
Uge 15: Billie Jean King Cup?

WTATV viser alle kampe fra WTA 250 og højere kategorier
Tennistv viser som regel kun kampe fra Centre Court ved ATP 250, men ofte fra flere baner ved højere kategorier.
TV 2 Sport viser primært kampe fra WTA og TV 2 Sport X fra ATP, og hvis muligt vises kampe med Clara og Holger på en af TV-kanalerne. TV 2 Play sender kampe fra både WTA og ATP.
ATP-rettigheder udløber i 2023. WTA udløber 2026.
Eurosport/Discovery+ har rettigheder til Grand Slams Australian Open indtil 2031 og French Open indtil 2026.
Opdateres, når rettighederne til Wimbledon og US Open fra 2023 er afklaret..

Livescore kan følges på ATP WTA LIVE App.


ATP Challenger & ITF Men’s World Tennis Tour

(ATP484) August Holmgren (22. apr 1998)
Uge 5: Davis Cup Hillerød (Danmark vs. Indien)
Uge 6: M25 Vila Real De Santo Antonio

(ATP718) Elmer Møller (9. jul 2003)
Uge 5: Davis Cup Hillerød (Danmark vs. Indien)

(ATP802) Johannes Ingildsen (1. jul 1997)
Uge 4: M25 Nussloch (kval) – Frameldt
Uge 5: Davis Cup Hillerød (Danmark vs. Indien)
Uge 6: M25 Vila Real De Santo Antonio – kval

(ATP808) Mikael Torpegaard (8. maj 1994)
??

(ATP835) Christian Sigsgaard (14. mar 1997)
Uge 5: Davis Cup Hillerød (Danmark vs. Indien)
Uge 6: M25 Vila Real De Santo Antonio – kval

(ATP 1941) Benjamin Hannestad (14. feb 1997)
??

Alle ATP Challenger kampe kan ses live på Challenger TV.
Vælg turneringen på atptour.com, eller på ATP/WTA Live app’en, og klik “Live” (eller “Watch Live”) ved Livescore, når kampen starter.
https://live.itftennis.com/en/live-streams/ viser kampe fra udvalgte ITF-turneringer – primært fra M25


ITF WOMEN’S WORLD TENNIS TOUR

(WTA274) Sofia Nami Samavati (14. mar 2000)
Langtidsskadet pga. ledbånd revet over

(WTA400) Olga Helmi (27. mar 2000)
Uge 5: W40 Porto – kval
Uge 6: W25 Bath – kval

(WTA534) Johanne Christine Svendsen (15. maj 2004)
Uge 5: W60 Rome (GA, USA) (kval)
Uge 6: W25 Bath – kval?
Uge 15: Billie Jean King Cup?

https://live.itftennis.com/en/live-streams/ viser kampe fra udvalgte ITF-turneringer – primært fra W25 og højere kategorier


Udvalgte juniorer

Rangering pr. 31. januar

ITF Top 400 Boys singles U18

175 Cornelius Alexander Shalmi (2005)
Uge 6: J300 Barranquilla – kval

349 Yakup Uzunel (2005)
??


Top 400 Girls singles U18

(WTA1031/ITF61) Rebecca Munk Mortensen (1. nov 2005)
Uge 6: J200 Oberhaching
Uge 15: Billie Jean King Cup?

224 Sarafina Olivia Hansen (2005)
Uge 6: J200 Oberhaching (2. Alt)

298 Laura Brunkel (2006)
??

299 Sara Børkop (2006)
??

339 Vilma Krebs Hyllested (3. dec 2005)
??


Top 1000 Girls singles U16

684 Augusta Lucia Grau Kristensen (2008)
??

728 Cecilie Agerbek Fridthjof (2007)
??


Top 50 U14 Boys singles Tennis Europe

32 Andreas Philip Cort Maleeva Hansen (2009)
??

Der er sjældent mulighed for at følge med på hverken livescore eller livestream fra ITF World Tennis Tour Juniors eller Tennis Europe


Rangliste-tabeller:
ATP: Rulebook – side 222, WTA/ITF: 2021 Official Rules (PDF)– side 148

Ranglister: WTA, ATP, ITF Girls, ITF Boys


Entry deadlines: GS, WTA 1000: 6 uger (Miami, Madrid og Rom dog 4 uger), WTA 125/250/500, Kval GS, WTA: 3 uger

Uge Place Country Category Surface Start End
5 Hua Hin THA WTA 250 Hard 30.1.23 5.2.23
5 Lyon FRA WTA 250 Hard 30.1.23 5.2.23
5 Cali COL WTA 125 Clay 30.1.23 5.2.23
6 Linz AUT WTA 250 Hard 6.2.23 12.2.23
7 Doha QAT WTA 500 Hard 13.2.23 19.2.23
8 Dubai UAE WTA 1000 Hard 20.2.23 26.2.23
8 Merida MEX WTA 250 Hard 20.2.23 26.2.23
9 Austin TX, USA WTA 250 Hard 27.2.23 5.3.23
9 Monterrey MEX WTA 250 Hard 27.2.23 5.3.23

 

Links til WTA Entry-lister: Dartsratings

WTA top 100 – pr.  16. januar 2023

RK Spiller Point UTR U04 U05 U06 U07 U08
1 Iga Swiatek 11.025 13,17 Doha Dubai
2 Ons Jabeur 5.140 12,91 AbuDha Doha Dubai
3 Jessica Pegula 5.000 12,90 Doha Dubai
4 Caroline Garcia 4.415 12,92 Lyon Doha Dubai
5 Aryna Sabalenka 4.340 Doha Dubai
6 Maria Sakkari 3.921 Linz Dubai
7 Cori Gauff 3.762 Doha Dubai
8 Daria Kasatkina 3.500 AbuDha Doha Dubai
9 Veronika Kudermetova 2.800 12,80 AbuDha Doha Dubai
10 Belinda Bencic 2.735 AbuDha Doha Dubai
11 Danielle Collins 2.388 AbuDha Doha Dubai
12 Simona Halep 2.381 12,92
13 Madison Keys 2.318 Doha Dubai
14 Beatriz Haddad Maia 2.255 AbuDha Doha Dubai
15 Petra Kvitova 2.221 Doha Dubai
16 Paula Badosa 2.102 AbuDha Doha Dubai
17 Jelena Ostapenko 2.040 AbuDha Doha Dubai
18 Ekaterina Alexandrova 1.910 12,79 Linz Doha Dubai
19 Anett Kontaveit 1.909 AbuDha Doha Dubai
20 Liudmila Samsonova 1.905 12,84 AbuDha Doha Dubai
21 Martina Trevisan 1.672 Lyon AbuDha Doha Dubai
22 Shuai Zhang 1.600 Lyon AbuDha Doha.Q Dubai
23 Barbora Krejcikova 1.600 AbuDha Doha.Q Dubai
24 Victoria Azarenka 1.598 AbuDha Doha.Q Dubai
25 Elena Rybakina 1.585 12,92 AbuDha Doha.Q Dubai
26 Marie Bouzkova 1.535 AbuDha Doha.Q Dubai
27 Amanda Anisimova 1.535 12,79 AbuDha Doha.Q Dubai
28 Qinwen Zheng 1.534 AbuDh.Q Doha.Q Dubai
29 Kaia Kanepi 1.472 Doha.A Dubai
30 Irina-Camelia Begu 1.472 Linz Dubai
31 Karolina Pliskova 1.450 AbuDh.Q Doha.Q Dubai
32 Elise Mertens 1.449 AbuDha Doha.Q
33 Jil Teichmann 1.429 AbuDh.Q Doha.Q Dubai
34 Alizé Cornet 1.347 Lyon AbuDh.A Doha.Q Dubai
35 Ajla Tomljanovic 1.315 HuaHin AbuDh.A Doha.A
36 Sloane Stephens 1.244 Merida
37 Petra Martic 1.237 Lyon Linz Dubai
38 Aliaksandra Sasnovich 1.231 AbuDh.Q Doha.Q Dubai
39 Anhelina Kalinina 1.227 Lyon Linz Doha.Q Dubai
40 Leylah Annie Fernandez 1.198 AbuDh.Q Doha.Q Dubai
41 Bernarda Pera 1.145 Linz Doha.Q Dubai
42 Sorana Cirstea 1.136 AbuDh.Q Doha.Q Dubai
43 Bianca Andreescu 1.121 AbuDha Doha.Q Dubai
44 Anastasia Potapova 1.079 Lyon Linz Dubai
45 Magda Linette 1.060 HuaHin Merida
46 Katerina Siniakova 1.055 Linz Merida
47 Yulia Putintseva 1.054 HuaHin AbuDh.Q Doha.Q Dubai.A
48 Elisabetta Cocciaretto 1.015 Linz Merida
49 Alison Riske 1.013 Merida
50 Naomi Osaka 1.012
51 Shelby Rogers 1.002 AbuDh.Q Doha.Q Dubai.A
52 Lucia Bronzetti 996 Linz Merida
53 Xiyu Wang 993 HuaHin Merida
54 Mayar Sherif 991 Lyon AbuDh.Q Merida
55 Danka Kovinic 966 Lyon Linz Dubai.A
56 Daria Saville 957
57 Lauren Davis 954 AbuDh.Q Doha.Q Dubai.A
58 Linda Noskova 949 Lyon.Q Linz Dubai.A
59 Anna Kalinskaya 948 HuaHin AbuDh.A Doha.Q Dubai.A
60 Anna Blinkova 922 Lyon Linz
61 Marta Kostyuk 915 HuaHin AbuDh.A Dubai.A
62 Claire Liu 912 Lyon AbuDh.Q Doha.Q Dubai.A
63 Ana Bogdan 910 Lyon Linz.Q Doha.Q Dubai.A
64 Donna Vekic 906 Lyon Linz Merida
65 Sara Sorribes Tormo 871
66 Jasmine Paolini 867 HuaHin Linz Doha.Q Dubai.A
67 Rebecca Marino 859 AbuDh.Q Doha.Q Dubai.A
68 Alison Van Uytvanck 846 Lyon Linz Dubai.A
69 Jule Niemeier 845 Lyon Linz Merida
70 Camila Giorgi 836 Lyon.Q Linz Merida
71 Tatjana Maria 834 HuaHin AbuDh.A Merida
72 Madison Brengle 831 Lyon Linz Doha.Q Dubai.A
73 Garbiñe Muguruza 824 AbuDh.Q Doha.Q Dubai.A
74 Tereza Martincova 800 Lyon AbuDh.Q Dubai.A
75 Nuria Parrizas Diaz 790 Lyon Linz.Q Merida
76 Tamara Korpatsch 787 Lyon Linz.Q Dubai.A
77 Emma Raducanu 784
78 Alycia Parks 777 Lyon Linz.Q Merida
79 Xinyu Wang 768 HuaHin Linz.A Merida
80 Maryna Zanevska 762 Lyon.Q Linz.Q Dubai.A
81 Anna Bondar 756 Lyon.Q Linz.Q Merida
82 Linda Fruhvirtova 746 HuaHin AbuDh.A Dubai.A
83 Viktorija Golubic 744 Lyon Linz.Q Merida
84 Maria Camila Osorio Sorrano 744 Lyon.Q Linz.Q Merida
85 Julia Grabher 744 Lyon.Q Linz.Q
86 Marketa Vondrousova 732 Lyon.A Linz.Q Dubai
87 Lin Zhu 724 HuaHin Merida
88 Dalma Galfi 715 Lyon.Q Linz.Q Merida
89 Panna Udvardy 695
90 Ysaline Bonaventure 694 HuaHin AbuDh.Q
91 Viktoriya Tomova 682 Lyon.Q Linz.Q
92 Qiang Wang 676
93 Rebeka Masarova 662 Lyon.Q Linz.Q
94 Catherine McNally 661 AbuDh.Q
95 Kateryna Baindl 638 Lyon.Q Linz.Q
96 Harriet Dart 637 HuaHin Linz.A
97 Varvara Gracheva 630 Lyon.Q Linz.Q
98 Tamara Zidansek 617 HuaHin
99 Angelique Kerber 613
100 Cristina Bucsa 611 Lyon.Q AbuDh.Q
101 Dayana Yastremska 611 HuaHin AbuDh.Q
102 Magdalena Frech 604 Lyon.Q AbuDh.Q
103 Sara Errani 604 Lyon.Q Linz.Q
104 Kaja Juvan 603 Lyon.Q Linz.Q
105 Anna Karolina Schmiedlova 603 HuaHin Linz.Q
106 Diana Shnaider 593
107 Diane Parry 590 Lyon.Q Linz.A
108 Clara Tauson 589 12,26 Lyon.Q Linz.Q
277 Sofia Nami Samavati 223 11,33
397 Olga Helmi 123 10,78  Porto.Q Bath.Q
526 Johanne Christine Svendsen 73 10,96 Orlan.Q Rome.Q Bath.Q?
1.015 Olivia Gram 13 9,36
1.023 Elena Jamshidi 13 9,33 Monas.Q
1.031 Rebecca Munk Mortensen 12 10,65
1.034 Hannah Viller Møller 12 10,57

 


Entry deadlines: GS, ATP: 6 uger, Monte-Carlo: 4 uger, GS Kva, ATP Kval, Challenger: 3 uger

Uge Place Country Category Surface Start End
5 Play-offs Davis Cup 3.2.23 5.2.23
5 Qualifiers Davis Cup 4.2.23 6.2.23
6 Cordoba ARG ATP 250 Clay 6.2.23 12.2.23
6 Dallas USA ATP 250 Hard 6.2.23 12.2.23
6 Montpeillier FRA ATP 250 Hard 6.2.23 12.2.23
7 Rotterdam NED ATP 500 Hard 13.2.23 19.2.23
7 Buenos Aires ARG ATP 250 Clay 13.2.23 19.2.23
7 Delray Beach USA ATP 250 Hard 13.2.23 19.2.23
8 Rio de Janeiro BRA ATP 500 Clay 20.2.23 26.2.23
8 Doha QAT ATP 250 Hard 20.2.23 26.2.23
8 Marseille FRA ATP 250 Hard 20.2.23 26.2.23
9 Acapulco MEX ATP 500 Hard 27.2.23 5.3.23
9 Dubai UAE ATP 500 Hard 27.2.23 5.3.23
9 Santiago CHI ATP 250 Hard 27.2.23 5.3.23
9 Estoril Portugal ATP 250 Clay 4.3.23 10.3.23
9 Houston TX, USA ATP 250 Clay 4.3.23 10.3.23
9 Marakech Morocceo ATP 250 Clay 4.3.23 10.3.23

 

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.itrank-tennis.comLivetennis.itDartsrankings.comMensTennisForums.com, Twitter updates (ATPChallenger)


ATP Top 100 – pr. 30. januar

RK Spiller Pts UTR U05 U06 U07 U08 U09
1 Novak Djokovic 7.070 16,31 Dubai
2 Carlos Alcaraz 6.730 15,99 Buenos Rio Acapul
3 Stefanos Tsitsipas 6.195 16,04 Rotterd Acapul
4 Casper Ruud 5.765 15,92 DavisC Acapul
5 Andrey Rublev 4.200 15,89 Rotterd Doha Dubai
6 Rafael Nadal 3.815 16,02 Doha Dubai
7 Felix Auger-Aliassime 3.715 16,13 Rotterd Doha Dubai
8 Taylor Fritz 3.410 16,04 Dallas Delray Acapul
9 Holger Vitus Nødskov Rune 3.046 16,13 DavisC MontP Rotterd Marseil Acapul
10 Hubert Hurkacz 2.995 Rotterd Marseil Dubai
11 Cameron Norrie 2.760 DavisC Buenos Rio Acapul
12 Daniil Medvedev 2.750 16,13 Rotterd Doha
13 Karen Khachanov 2.515 15,88 Rotterd Marseil Dubai
14 Alexander Zverev 2.425 15,90 DavisC Rotterd Doha Dubai
15 Frances Tiafoe 2.305 Dallas Acapul
16 Pablo Carreno Busta 15,85 MontP Rotterd Marseil Dubai
17 Jannik Sinner 2.195 15,94 MontP Rotterd Marseil
18 Lorenzo Musetti 1.925 Buenos Rio Santiago
19 Tommy Paul 1.835 Delray Acapul
20 Nick Kyrgios 1.825 16,06
21 Marin Cilic 1.790 DavisC Doha Dubai
22 Matteo Berrettini 1.780 Acapul
23 Borna Coric 1.770 DavisC MontP Rotterd Doha Dubai
24 Roberto Bautista Agut 1.765 MontP Rotterd Doha Dubai
25 Alex de Minaur 1.710 15,90 Rotterd Marseil Acapul
26 Sebastian Korda 1.595 15,94 Acapul
27 Denis Shapovalov 1.560 Delray Acapul
28 Diego Schwartzman 1.550 Cordoba Buenos Rio Santiago
29 Grigor Dimitrov 1.440 MontP Marseil
30 Daniel Evans 1.380 DavisC Rotterd Doha Dubai
31 Francisco Cerundolo 1.377 DavisC Cordoba Buenos Rio Santiago
32 Alejandro Davidovich Fokina 1.325 MontP Doha Dubai
33 Yoshihito Nishioka 1.302 Delray Acapul
34 Miomir Kecmanovic 1.275 DavisC Dallas Delray Acapul
35 Botic van de Zandshulp 1.160 DavisC MontP Rotterd Doha Dubai
36 Alexander Bublik 1.095 DavisC MontP Rotterd Marseil Dubai
37 Albert Ramos-Vinolas 1.075 Cordoba Buenos Rio Santiago
38 Jenson Brooksby 1.070 DavisC Delray Acapul
39 Jiri Lehecka 1.042 DavisC Dallas Delray Dubai
40 Jack Draper 1.024 DavisC Doha Dubai
41 David Goffin 985 DavisC Rotter.Q Marseil
42 John Isner 980 Dallas Delray Acapul
43 Emil Ruusuvuori 976 DavisC MontP Rotterd Doha Dubai
44 Ben Shelton 964 Delray
45 Benjamin Bonzi 956 DavisC MontP Rotter.Q Marseil Dubai
46 Richard Gasquet 965 MontP Rotterd Marseil Acapul
47 Sebastian Baez 940 Cordoba Buenos Rio Santiago
48 John Jeffrey Wolf 922 Dallas Rotter.Q Marseil Acapul
49 Reilly Opelka 915 Dallas Delray Acapul
50 Brandon Nakashima 902 Dallas Delray.Q Acapul
51 Lorenzo Sonego 880 MontP Rotterd Doha Dubai
52 Constant Lestienne 879 Koblenz MontP Rotter.Q Doha Dubai
53 Marc-Andrea Huesler 876 DavisC MontP Rotter.Q Marseil Dubai.A
54 Maxime Cressy 857 DavisC MontP Rotterd Marseil Dubai.A
55 Alex Molcan 850 DavisC Buenos Rio Acapul
56 Filip Krajinovic 845 DavisC MontP Rotter.A Marseil Dubai.A
57 Marcos Giron 841 Dallas Rotterd Acapul
58 Adrian Mannarino 836 DavisC Dallas Delray Acapul
59 Tallon Griekspoor 834 DavisC Rotter.Q Doha Dubai.A
60 Mikael Ymer 831 DavisC MontP Buenos Rio Alt
61 Soonwoo Kwon 827 DavisC Rotter.Q Doha Alt
62 Fabio Fognini 823 Cordoba Buenos Rio Santiago
63 Mackenzie McDonald 820 DavisC Dallas Delray Acapu.A
64 Andy Murray 815 Rotterd Dubai.A
65 Laslo Djere 793 DavisC Delray Santiago
66 Corentin Moutet 790
67 Jaume Munar 777 Cordoba Buenos Rio Santiago
68 Pedro Cachin 777 DavisC Cordoba Buenos Rio Santiago
69 Federico Coria 775 Cordoba Buenos Rio Santiago
70 Arthur Rinderknech 772 DavisC MontP Rotter.Q Marseil Dubai.A
71 Marton Fucsovics 767 DavisC MontP Rotter.Q Doha.Q Dubai.A
72 Pedro Martinez Portero 766 Cordoba Buenos Rio Santiago
73 Quentin Halys 760 MontP Rotter.Q Doha Dubai.A
74 Bernabe Zapata Miralles 716 Cordoba Buenos Rio Santiago
75 Ilya Ivashka 715 Dallas Delray Doha.Q Dubai.A
76 Gregoire Barrere 713 MontP.Q Rotter.Q Marseil Dubai.A
77 Roberto Carballes Baena 695 Cordoba Buenos Rio Santiago
78 Thiago Monteiro 690 Cordoba Bueno.Q Rio Santiago
79 Jason Kubler 670 Burnie Doha.Q Alt
80 Oscar Otte 666 DavisC Dallas Delray Marseil Alt
81 Daniel Elahi Galan 665 DavisC Cordoba Buenos Rio Santiago
82 Tomas Martin Etcheverry 659 Cordoba Bueno.Q Rio Santiago
83 Michael Mmoh 623 Dallas Acapu.A
84 Joao Sousa 612 DavisC Cordoba Bueno.A Rio Santiago
85 Jordan Thompson 604 Dallas Delray Acapu.A
86 Ugo Humbert 603 Marsei.Q
87 Nikoloz Basilashvili 595 MontP.Q Rotter.Q Doha.Q Dubai.A
88 Facundo Bagnis 595 Cordoba Bueno.Q Rio.Q Santiago
89 Dusan Lajovic 591 Cordoba Bueno.Q Rio.Q Santiago
90 Alexei Popyrin 586 Doha.Q Dubai.A
91 Daniel Altmaier 584 Clevela Dallas Delray Acapu.A
92 Zhizhen Zhang 575 Koblenz Rotter.A Doha.Q Dubai.A
93 Denis Kudla 573 Dallas
94 Juan Pablo Varillas 573 Cordoba Rio.Q Santi.A
95 Marco Cecchinato 572 Cordoba Bueno.Q Rio.Q Santi.A
96 Christopher O’Connell 568 Doha.Q Dubai.A
97 Alejandro Tabilo 556 DavisC Cordoba Delray.Q Alt Santi.A
98 Aslan Karatsev 555 MontP Rotter.Q Doha.Q Dubai.A
99 Dominic Thiem 550 DavisC Buenos Rio Santi.A
100 Roman Safiullin 547 Koblenz Rotter.A Marsei.Q Dubai.A
101 Hugo Gaston 533 Rio.Q Santi.A
102 Christian Garin 526 DavisC Cordoba Bueno.Q Rio.Q Santi.A
103 Christopher Eubanks 524 Acapu.A
104 Kamil Majchrzak 523
105 Emilio Gomez 510 Clevela Dallas Delray.Q Acapu.A
484 August Holmgren 78 14,26 DavisC VilaReal
512 Eric Vanshelboim 68 13,46
718 Elmer Møller 31 13,57 DavisC
802 Johannes Ingildsen 23 13,48 DavisC VilaR.Q
808 Mikael Torpegaard 22 13,99
835 Christian Sigsgaard 20 13,59 DavisC VilaR.Q
1640 Anders Grinderslev 1 12,89
1717 Oskar Brostrøm Poulsen 1 12,94
1859 Richard Biagiotti 1 12,45
1941 Benjamin Hannestad 1 12,70

 

Top 15 og 3 mdr. Trend UTR

Rank Spiller UTR Trend Spiller
1 Novak Djokovic 16,31 16,33 Novak Djokovic
2 Daniil Medvedev 16,13 16,18 Holger Vitus Nødskov Rune
3 Felix Auger-Aliassime 16,13 16,09 Taylor Fritz
4 Holger Vitus Nødskov Rune 16,13 16,07 Felix Auger-Aliassime
5 Nick Kyrgios 16,06 16,07 Stefanos Tsitsipas
6 Stefanos Tsitsipas 16,04 16,02 Daniil Medvedev
7 Taylor Fritz 16,04 15,98 Sebastian Korda
8 Rafael Nadal 16,02 15,97 Karen Khachanov
9 Carlos Alcaraz 15,99 15,94 Carlos Alcaraz
10 Jannik Sinner 15,94 15,92 Alex de Minaur
11 Sebastian Korda 15,94 15,91 Casper Ruud
12 Casper Ruud 15,92 15,90 Andrey Rublev
13 Alex de Minaur 15,90 15,86 Rafael Nadal
14 Alexander Zverev 15,90 15,80 Jannik Sinner
15 Andrey Rublev 15,89 15,68 Alexander Zverev

 


Deadlines ITF World Tennis Tour

Deadlines – standard Uge5 Uge6 Uge7 Uge8 Uge9 Uge10 Uge11 Uge12 Uge13
Entry   torsdag 12-jan 19-jan 26-jan 02-feb 09-feb 16-feb 23-feb 02-mar 09-mar
Withdrawal tirsdag 17-jan 24-jan 31-jan 07-feb 14-feb 21-feb 28-feb 07-mar 14-mar
Freeze torsdag 26-jan 02-feb 09-feb 16-feb 23-feb 02-mar 09-mar 16-mar 23-mar
Start   mandag 30-jan 06-feb 13-feb 20-feb 27-feb 06-mar 13-mar 20-mar 27-mar

 


ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 23. jan 2023(UTR/DK pr. 2. jan) 

Girls singles

Rank Spiller Årg. Point UTR DK U04 U05 U06
104 Rebecca Munk Mortensen 2005 596,25 10,65 5.209,00 AusOpen 200Ober
225 Sarafina Olivia Hansen 2005 315,00 9,32 1.737,00 200Ober
302 Sara Børkop 2006 247,00 9,21 720,00 100Dub
329 Laura Brunkel 2006 221,00 8,85 943,00 100Dub
337 Vilma Krebs Hyllested 2005 213,00 9,51 1.828,00 200Ham
582 Mille Moerk 2006 117,00 8,97 1.404,00
677 Augusta Lucia Grau Kristensen 2008 96,50 9,50 560,00
729 Cecilie Agerbek Fridthjof 2007 87,25 9,05 714,00
738 Zoe Du Pasquier Jensen 2005 85,75 8,42 1.328,00 100Dub
1014 Frederikke Alberte Pape 2006 52,50 9,19 1.002,00
1619 Annelieke Saustrup Steenhuisen 2005 18,75 7,84 344,00
1887 Caroline Porsager 2006 12,00 6,94 334,40
2081 Freja Løvberg 2005 8,75 8,50 48,00
2101 Hannah Hafez 2007 8,50 8,29
2147 Ophelia Mille Ruus 2006 8,25 7,01 220,80
2164 Sophia Izabella Ragus 2008 7,75 8,05 542,00
2242 Sarah Suljadzic 2006 6,75 8,12 1.019,80
2340 Emma Timm Neergaard 2006 5,75 7,19 70,00
2560 Hannah Winding Mollerup 2006 4,00 7,42 501,20
2582 Mathilde Mosegaard Ravnholt 2005 3,75 7,79 628,00
2801 Sophia Tølbøl Bergqvist 2008 2,00 7,09 418,10
2986 Lucca Ingildsen 2007 1,75 7,61 469,00
2986 Emma Paunovic 2007 1,75 5,86 107,00
3147 Mariam Hassouneh 2007 0,75 7,34 495,00
3147 Oline Vienberg Skovgaard 2006 0,75 6,42 337,20
TE212 Sofie Carolina Fræs Espersen 2009 107,00 6,19
TE272 Ella Møller Wilstrup 2010 82,00 6,68 92,40
TE346 Nora Juncher Kjellin 2009 59,00 5,70
TE476 Sofia Østergaard 2009 36,00 5,02
TE504 Josefine Bente Malling 2009 34,00 6,01 161,00
TE552 Anna Brandt Schultz 2009 30,00 6,47 166,30
TE703 Viola From Pedersen 2010 17,00 5,29 28,00
TE703 Nikolina Varenica Nojinovic 2009 17,00 5,05
TE703 Josefine Beate Pape 2009 17,00 5,18
TE915 Alexandra Peralta Bønæs 2010 7,00 5,61 59,53
TE915 Liva Viller Møller 2010 7,00 5,32 40,00
TE915 Karla Kleist Giersløv Jørgensen 2009 7,00 4,08
TE915 Alexandra Peralta Bønæs 2010 7,00 5,61
Ingrid Friis Hein 2007 6,71 405,40
Sofia Mortensen 2008 6,78 380,60
Milla Maluka Hoffman 2008 6,47 353,50
Marie Benmoyal 2008 6,69 346,50
Victoria Flintholm Andreasen 2008 6,74 346,10
Amani Azarkan 2008 5,50 293,90
Hedvig Placatka 2008 5,99 186,80
Clara Møller Wilstrup 2008 6,60 186,30
Mille Friis Håkonsson 2007 6,43 171,50
Karina Maria Macarie 2010 6,55 103,80
Filippa Foxby Munch 2011 5,55 64,04
Victoria Frederiksen 2011 4,73 59,35
Emilia Eyva Thygesen 2011 6,28 51,36

 

Deadlines ITF World Tennis Tour Junior

Deadlines – standard Uge3 Uge4 Uge5 Uge6 Uge7 Uge8 Uge9 Uge10 Uge11
Entry   tirsdag 27-dec 03-jan 10-jan 17-jan 24-jan 31-jan 07-feb 14-feb 21-feb
Withdrawal tirsdag 03-jan 10-jan 17-jan 24-jan 31-jan 07-feb 14-feb 21-feb 28-feb
Freeze onsdag 11-jan 18-jan 25-jan 01-feb 08-feb 15-feb 22-feb 01-mar 08-mar
Start   mandag 16-jan 23-jan 30-jan 06-feb 13-feb 20-feb 27-feb 06-mar 13-mar

 

Boys singles 

Rank Spiller Årg. Point UTR DK U04 U05 U06
212 Cornelius Alexander Shalmi 2005 284,50 11,77 2.088,40 300SanJ 300Barr
340 Yakup Uzunel 2005 171,75 11,35 1.372,00 60Doha
622 Alexander Nordal Clausen 2006 79,25 9,96 461,00
697 Christopher Garde 2005 66,75 10,72
1475 Christian Grønfeldt-Sørensen 2007 14,25 9,45 399,00
1571 Oliver Steines 2006 11,75 10,17 630,00
1593 Valdemar Soldbro Dubin 2005 11,50 9,92 308,00
1849 Emanuel Grau Kristensen 2007 7,50 10,56 382,00
1905 Tristan Thomas Engelschmidt 2006 6,75 9,86 439,00
1905 Nicolas Borgsten 2005 6,75 10,17 145,00
2019 August Brostrøm Poulsen 2007 5,75 9,17 138,90
2768 Christoffer Thielsen 2007 0,75 9,20 292,00
2768 Hector Hertz Nissen 2006 0,75 9,18 256,80
2768 Christoffer Delfort 2005 0,75 8,87 124,00
TE032 Andreas Philip Cort Maleeva Hansen 2009 250,00 8,41 263,20
TE099 Magnus Østergaard 2009 112,00 7,57 164,90
TE115 Carl Filip Bak Weller 2009 120,00 7,85 217,10
TE225 Mingus Zack Hansen 2009 77,00 7,89 192,60
TE315 Sebastian Kvist 2010 49,00 6,74 128,00
TE432 Anders Lindberg-Larsen 2009 32,00 7,02
TE857 Nicholai H. Petersen 2010 6,00 5,46 41,00
Kristian Kjellberg 2005 10,39 808,00
Sebastian Kjølbye 2007 9,57 573,00
Mikko Hemmingsen Bach Hansen 2007 10,09 532,50
Mads Bruhn Aaby 2008 9,54 479,50
Rasmus Hembo Mathiasen 2007 9,53 437,20
Asger Thorn Sørensen 2008 8,82 414,50
Christopher Lund-Kuhl 2006 8,81 355,80
Christoffer Topp-Parving 2008 8,81 295,60
Christoffer Jessen 2008 8,41 276,60
Emil Remsted 2006 8,76 266,40
Lucas Christmas Møller 2007 9,12 250,00
Gabriel Maciel Araujo Pyndt 2008 8,12 197,00
Nikolaj Sehested Berens Petersen 2008 7,90 143,30
Anton Lindberg 2009 7,00 141,40
Louie Waldemar Jessen 2010 5,85 57,53
Laurits Østergaard 2011 5,59 55,46
Viktor Ildor Lyngbæk 2010 5,63 40,46
Adam Kjærsgaard Sørensen 2011 5,50 31,13

 

Forrige artikelATP 250 Adelaide: Holger Rune langt fra topniveau i usikker sæsonstart mod japaner
Næste artikelÆndrede planer: Holger Rune dropper Auckland for at optimere forberedelser før Australian Open
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.