Roger Federer  2. kamp efter kl 14 på Centre Court mod Lukas Lacko vises ligeledes på TV 3 Sport

Set med nok de fleste danske tennisøjne må Carolines 2. runde kamp mod Makarova være højt på menuen. Efter at Caroline blev priviligeret med 1. runde kampen på Centre Court må hun nu tage til takke med No. 1 Court. Det er nu slet ikke så ringe.

Makarova er 30 år, venstrehåndsspiller, #35 på verdensranglisten i single; i double er hun #1. Hendes højeste rangering i single var i 2015, hvor hun på et tidspunkt var oppe som #8. Hun sluttede dog året som #23. Makarova har i 2018 vundet 7 ud af 19 kampe, medens hun i sin karriere har vundet 59% af sine kampe.

På papiret umiddelbart en overkommelig modstander med head to head 7-1 i Carolines favør. En spiller Caroline ikke har haft de store problemer i deres indbyrdes kampe, hvoraf den seneste ligger helt tilbage til 2014 i Madrid.

Altså lige bortset fra kampen, mange gerne vil glemme, nemlig 2. runde kampe i US Open 2017, hvor Makarova meget overraskende slog Caroline ud af turneringen med cifrene 6/2, 6/7(5), 6/1. Første gang nogensinde, Makarova slog Caroline.

I år har Makarova blandt andre slået  #7 Ostapenko, #16 Sevastova, #22 Pavlyucenkova.

Makarova kan på en for hende god dag være en særdeles farlig modstander, hvis hun får lov til at spille sit spil.

Andre interessante kampe hos damerne:
Karolina Pliskova møder Azarenka på Centre Court kl 12:00.
Tanja Maria, der slog Svitolina ud, møder Mladenovic i 4. Kamp efter 12:30 på No.3 court.
Svenske Rebecca Peterson spiller mod Donna Vekic, der slog Sloan Stephens ud,  på court 8 kl 12:30

Topseedede herrer i aktion:
Cilic møder Bella på No.1 court i 3. Kamp efter kl 14:00.
Kevin Andersson møder Seppi på No. 2 court i 3. Kamp efter kl 12:30.
John Isner møder i 3. kamp Bemelmans efter kl 12:30 på court 12.
Useeded Wawrenko, der slog Dimitrov ud, spiller mod Fabbiano 3. kamp på no. 3 court efter kl 12:30.

TV sending forventes iflg. TV 3 således:
TV3 SPORT og Viaplay fra kl. 12.30:
Madison Keys – Luksika Kumkhum
Venus Williams – Alexandra Dulgheru
Caroline Wozniacki – Ekaterina Makarova
Roger Federer – Lukas Lacko
Serena Williams – Viktoriya Tomova
TV3 MAX og Viaplay fra kl. 12.30:
Milos Raonic – John Millman
Victoria Azarenka – Karolina Pliskova
Kampafslutning Agnieszka Radwanska – Lucie Safarova
Marin Cilic – Guido Pella
Stan Wawrinka – Thomas Fabbiano
(vi gør opmærksom på, at alt dette er med forbehold for ændringer på grund af usikkerhed omkring kampenes længde)

 


Grand Slam, Wimbledon, London (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

Uge 27-28 – Hovedturnering (start 2. juli)

TV-dækning 

TV3 Sport og TV3 Max dækker udvalgte kampe.
Viaplay dækker Centre Court, Court 1, 2, 3, 8, 12, 14, 17 og 18.
Udover de nævnte baner, som dækkes af Viaplay, er der mulighed for på betting-sider (f.eks. Bet365) også at følge kampe fra alle andre baner, med visse undtagelser.

TV3 har oplyst til Tennisavisen, at Tine Scheuer-Larsen og Kenneth Carlsen som tidligere fungerer som kommentator og ekspert, og desuden er David Kroner m.fl. tilbage som kommentator, og Stine Jensen fortsætter som reporter.

Mads Laudrup er ny mand på holdet, og han kommer til at fungere som vært på anlægget.
TV3 omtaler Mads som en god tennisspiller som ung, hvor han blandt andet trænede sammen med Caroline Wozniacki.

Spilleprogram
Dag 3, onsdag 4. juli

CENTRE COURT – 14:00

  1. Karolina Pliskova vs Victoria Azarenka 
  2.  Roger Federer vs Lukas Lacko
  3. Viktoriya Tomova vs Serena Williams

NO.1 COURT – 14:00

1. Alexandra Dulgheru vs Venus Williams
2. Ekaterina Makarova vs Caroline Wozniacki 
3. Marin Cilic vs Guido Pella

NO.2 COURT – 12:30

1. John Millman vs Milos Raonic
2. Agnieszka Radwanska vs Lucie Safarova
3. Andreas Seppi vs Kevin Anderson
4. Lesia Tsurenko vs Barbora Strycova

NO.3 COURT – 12:30

  1. Katie Swan vs Mihaela Buzarnescu 
  2. Paolo Lorenzi vs Gael Monfils
  3. Thomas Fabbiano vs Stan Wawrinka
  4. Tatjana Maria vs Kristina Mladenovic

COURT 12 – 12:30

  1. Luksika Kumkhum vs Madison Keys 
  2. Sam Querrey vs Sergiy Stakhovsky 
  3. John Isner vs Ruben Bemelmans
  4. Katerina Siniakova vs Ons Jabeur

COURT 18 – 12:30 

1. Lucas Pouille vs Dennis Novak
2. Kiki Bertens vs Anna Blinkova
3. Stefanos Tsitsipas vs Jared Donaldson

COURT 5 – 12:30

1. Ana Bogdan/Kaitlyn Christian vs Yingying Duan / Aliaksandra Sasnovich
2. Taro Daniel/Yoshihito Nishioka vs Antonio Sancic / Andrei Vasilevski
3. Dominic Inglot/Franko Skugor vs Marton Fucsovics / Mischa Zverev

COURT 6 – 12:30

1. Mirza Basic/Dusan Lajovic vs Fabrice Martin / Purav Raja
2. Shuko Aoyama/Jennifer Brady vs Darija Jurak / Qiang Wang
3. Pierre-Hugues Herbert/NicolasMahut vs Roberto Carballes Baena / Marco Cecchinato
4. Gabriela Dabrowski/YifanXu vs Alison Riske / Olga Savchuk

COURT 7 – 12:30

1. Anett Kontaveit/Monica Puig vs Nicole Melichar / Kveta Peschke
2. Matteo Berrettini/Maximilian Marterer vs  Roman Jebavy / Andres Molteni
3. Maria Irigoyen/CarinaWitthoeft vs Kaia Kanepi / Andrea Petkovic
4. Aisam-Ul-HaqQureshi/Jean-JulienRojer vs David Ferrer / Marc Lopez

COURT 8 – 12:30

1. Rebecca Peterson vs DonnaVekic
2. Mackenzie McDonald vs NicolasJarry
3. Philipp Kohlschreiber vs GillesMuller

COURT 9 – 11:30AM

1. Andre Begemann/Yasutaka Uchiyama vs Pablo Cuevas / Marcel Granollers
2. Christina McHale/Jelena Ostapenko vsNaomi Broady / Asia Muhammad
3. Katie Boulter/KatieSwan vs Lucie Hradecka / Su-Wei Hsieh
4. Elise Mertens/Demi Schuurs vs Sorana Cirstea / Sara Sorribes Tormo

COURT 10 – 12:30

1. Robin Haase/Robert Lindstedt vs Ivan Dodig / Rajeev Ram
2. Sofia Kenin/Sachia Vickery vs Nicola Geuer / Viktorija Golubic
3. Yulia Putintseva/Ajla Tomljanovic vs Kirsten Flipkens / Monica Niculescu
4. Max Mirnyi/Philipp Oswald vs Julio Peralta / Horacio Zeballos

COURT 11 – 12:30

1. Anastasia Pavlyuchenkova/Samantha Stosur vs Nadiia Kichenok / Anastasia Rodionova
2. Liam Broady/Scott Clayton vs Frances Tiafoe / Jackson Withrow
3. Matthew Ebden/TaylorFritz vs Peter Gojowczyk / Benoit Paire
4. Maria Sakkari/Donna Vekic vs Xinyun Han / Luksika Kumkhum

COURT 14 – 12:30

1. Sorana Cirstea vs Evgeniya Rodina
2. Adrian Mannarino vs Ryan Harrison
3. Julia Goerges vs Vera Lapko
4. JayClarke/CameronNorrie sv Marcelo Arevalo / Hans Podlipnik-Castillo

COURT 15 – 12:30

1. Jonathan Erlich/Marcin Matkowski vs Jonathan Eysseric / Hugo Nys
2. Ivo Karlovic vs Jan-Lennard Struff
3. Veronika Kudermetova/Aryna Sabalenka vs Danielle Collins / Jessica Moore

COURT 16 – 12:30

1. Ken Skupski/Neal Skupski vs Ilija Bozoljac / Damir Dzumhur
2. Aljaz Bedene vs Radu Albot
3. Belinda  Bencic/KaterynaKozlova vs Lara Arruabarrena / Arantxa Parra Santonja

COURT 17 – 12:30

1. Andrea Petkovic vs Yanina Wickmayer
2. GuillermoGarcia-Lopez vs DaniilMedvedev
3. Madison Brengle vs Camila Giorgi
4. AlexBolt/LleytonHewitt vs Raven Klaasen / Michael Venus

TO BE ARRANGED 1 –

Tidligst 18:00
1. RaquelAtawo/Anna-LenaGroenefeld vs Xenia Knoll / Anna Smith
2. LukeBambridge/JonnyO’Mara vs Lukasz Kubot / Marcelo Melo
3. YsalineBonaventure/BibianeSchoofs vs Hao-Ching Chan / Zhaoxuan Yang

The Committee, while adhering as closely as possible to the order of play given, is unable to guarantee that it will be maintained in its entirety. This may result in matches being moved from one court to another. ANDREW JARRETT – REFEREE

Den komplette schedule findes på http://www.wimbledon.com/en_GB/scores/schedule/index.html

————–

Uge 28 – Hovedturnering Juniorer (start 7. juli)

TV-dækning: Viaplay (formentlig) alle baner

Clara Tauson er blandt deltagerne


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (uge 27)

Marburg (GER)

Recanati (ITA)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 27)

Grade 1, Junior International Roehampton (GBR) – Græs

Girls singles kvalifikation

Q32: [9] (111) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (706) Tanysha Dissanayake (GBR) 3-6, 4-6

Girls singles hovedturnering

R64:
(29) Diane Parry (FRA) vs. (58) Adrienn Nagy (HUN)
[4] (4) Xin Yu Wang (CHN) vs. (45) Gabriella Price (USA)
[7] (9) Clara Tauson (DEN) vs. (51) Gergana Topalova (BUL) – søn ca. 1500cet
[8] (10) Yuki Naito (JPN) vs. (62) Ana Geller (ARG) 5-7, 6-1, 6-0
[7] (3) Cori Gauff (USA) vs. (WC) (126) Victoria Allen (GBR) 6-2, 6-0

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage