Efter de første 2 dage ved NM for U14 hold har både Danmark og Sverige vundet sikre sejre over Norge og Finland hos både piger og drenge

De Nordiske Mesterskaber for U14 hold afvikles i år i Båstad 4-6. maj.
Torsdag spillede Danmark mod Finland, mens Sverige mødte Norge, og fredag spillede Danmark mod Norge og Sverige mod Finland.

Den Danske trup består af følgende spillere
Drenge: Holger Vitus Nødskov Rune, Valdemar Frederik Pape, Richard Biagotti, Asger Emil Ildor, David Francati.
Piger: Sille Larsen, Cirkeline Lundberg, Johanne Svendsen, Charlotte Ellegaard, Divine Nweke
Mark Frøslev og Lars Christensen er coach for drengene, mens DTFs Sportschef Jens Anker Buus Andersen og Simon Werner er coach for pigerne.

NM14 Båstad 2017
Foto: Lars Christensen

Elmer Møller er ikke med i truppen, da han bliver konfirmeret lørdag.

Begge dage vandt både Danmark og Sverige hos såvel drengene som pigerne, og derfor bliver det afgjort lørdag, om den endelige vinder bliver Danmark eller Sverige.

I hver kamp spilles 4 singler og 2 doubler.
De første to dage blev drengenes opgør afviklet fra kl. 09, og pigernes kampe var programsat kl. 14.

I torsdagens kamp mod Finland vandt drengene 5-1 efter sejr i alle 4 singler
BS2: Valdemar  vs. Indrek Soome 6-3, 6-3
BS4: Asger Emil vs. Samuel Kettunen 6-2, 6-1
BS1: Holger vs. Otto Leikola 6-3, 6-1
BS3: Richard vs. Oskar Stumpf 7-6(6), 6-1
Danmark vandt også 1. doublen, hvor David og Holger vandt 6-1, 6-0 over Otto og Oskar.

Finlands ene sejr blev vundet af Indrek Sonne og Milos Vujasinovic over Richard og Valdemar.

Sverige vandt ligeledes 5-1 i kampen mod Norge, hvis enlige sejr var i 1. singlen, hvor Henrik Lynum vandt 7-6(6), 4-6, [11-9] over Arslan Temirhanov.

Torsdag eftermiddag vandt Danmarks piger 4-2 over Finland efter disse resultater:
FS2: Cirkeline Lundberg vs. Laura Hietarana 2-6, 4-6
FS4: Divine Nweke vs. Emelie Gabrqan 6-3, 7-6(2)
FS1: Sille Larsen vs. Emilia Hartman 2-6, 4-6
FS3: Charlotte Ellegaard vs. Fiona Kallio 6-3, 7-5
FD1: Charlotte/Cille vs. Emilia Hartman/Stella Remander 6-4, 4-6, [10-8]
FD2: Divine/Johanne Svendsen vs. Laura/Fiona 7-5, 6-2

Sverige vandt samtidig 6-0 over Norge.

I fredagens kampe vandt Sverige 6-0 hos både drengene og pigerne, og det blev også 6-0 til drengene i Danmarks kamp mod Norge, hvor det igen blev 4-2 til Danmark hos pigerne.
Her følger de danske resultater:

Drenge 6-0
BS2: Valdemar vs. Baltazar Wiger-Nordås 1-6, 6-4, [10-8]
BS4: David vs. Mathias Langaard 6-4, 6-4
BS1: Holger vs. Henrik Lynum 6-0, 6-0 Uppgivet
BS3: Richard vs. Albert Porsmyr-Hansen 6-3, 2-6, [10-6]
PD1: Holger/Valdemar vs. Henrik/Baltazar 6-1, 6-2
PD2: David/Asger Emil vs. Mathias/Albert 6-2, 7-5

Piger 4-2
FS2: Cirkeline vs. Milica Mitrovic 6-4, 2-6, [7-10]
FS4: Johanne vs. Sanne Selmer Gilje 6-3, 6-2
FS1: Sille vs. Sofia Håseth 2-6, 0-6 Uppgivet
FS3: Divine vs. Matylda Burylo 7-5, 6-2
FD1: Cirkeline/Divine vs. Sofia/Milica 2-6, 7-5, [10-8]
FD2: Charlotte/Johanne vs. Matylda/Sofie Siem 7-6(5), 6-3

Der er links til samtlige resultater på http://svtf.tournamentsoftware.com/sport/draws.aspx?id=EE9B0430-A6C3-4565-A202-2199F0C9E649

Hos drengene er Sverige en anelse foran Danmark med sæt-score 23-2 mod 23-4. Begge lande har 11-1 i kampe, hvorimod Sverige hos pigerne har 12-0 i Matcher, hvor Danmark har 8-4.

Lørdagens kampe afgør således, om det bliver Danmark eller Sverige, som bliver dette års Nordiske mestre.
Ifølge spilleprogrammet starter drengene kl. 0830 og pigerne kl. 1030.