Flere danske spillere har i weekenden og vil også i denne uge spille i Syd Sverige i en $25.000 turnering Swedish Ladies Ystad.
Nu er der kun Emilie Francati tilbage med i Ystad og hun er stadig med i både Singles og Doubles.
Hun vandt ret let i doubles i dag, med en Tyrkisk partner.

R1: Aksu/Francati (TUR/DEN) d. (wc)Gustafson/Herlogsson (SWE/SWE) 61 62

Kamp-programmet i morgen onsdag:

(Q)Emilie Francati (DEN) vs. (4)Martina Caregaro (ITA) Kl. 10:45
(7)Ekaterine Gorgodze (GEO) vs. Laura Schaeder (GER) Kl. 10:45

Eko Gorgodze spillede igen i dag en lang 3 sæts kamp, efter hun også i sidste var igennem 4 x 3 sætters. Morten sagde det var en af de bedste 1. runde kampe i en $25.000 turnering han har set.


Resultater Main Draw Runde 1:

(1)Susanne Celik (SWE) d. (Q)Malin Ulvefeldt (SWE) 62 61
(Q)Joana Eidukonyte (LTU) d. Karen Barritza (DEN) 63 57 64
(wc)Jacqueline Cabaj Awad (SWE) d. Xinyu Gao (CHN) 76(6) 60
Deniz Khazaniuk (ISR) d. (6)Giulia Gatto-Monticone (ITA) 75 62

(3)Nina Stojanovic (SRB) d. Ayla Aksu (TUR) 64 62
Ran Tian (CHN) d. (Q)Sandra Ortevall (SWE) 62 62
Laura Schaeder (GER) d. (Q)Emma Ek (SWE) 62 62
(7)Ekaterine Gorgodze (GEO) d. Pia Konig (AUT) 76(7) 36 62

Ulrikke Eikeri (NOR) d. (5)Katarzyna Kawa (POL) 26 63 64
(Q)Magdalena Frech (POL) d. Anna Zaja (GER) 61 64
(Q)Emilie Francati (DEN) d. (wc)Kajsa Rinaldo Persson (SWE) 61 36 62
(4)Martina Caregaro (ITA) d. (wc)Fanny Ostlund (SWE) 64 62

(8)Akgul Amanmuradova (UZB) d. (Q)Andrea Raaholt (NOR) 63 64
(Q)Dejana Radanovic (SRB) d. Laura Pigossi (BRA) 76(3) 57 76(4)
(wc)Cornelia Lister (SWE) d. Dia Evtimova (BUL) 61 57 60
(2)Daniela Seguel (CHI) d. Kathinka von Deichmann (LIE) 36 76(3) 64

Runde 2:

(1)Susanne Celik (SWE) vs. (Q)Joana Eidukonyte (LTU)
(wc)Jacqueline Cabaj Awad (SWE) vs. Deniz Khazaniuk (ISR)
(3)Nina Stojanovic (SRB) vs. Ran Tian (CHN)
Laura Schaeder (GER) vs. (7)Ekaterine Gorgodze (GEO)

Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (Q)Magdalena Frech (POL)
(Q)Emilie Francati (DEN) vs. (4)Martina Caregaro (ITA)
(8)Akgul Amanmuradova (UZB) vs. (Q)Dejana Radanovic (SRB)
(wc)Cornelia Lister (SWE) vs. (2)Daniela Seguel (CHI)

 

Doubles Draw, nedre halv del:

Evtimova/Konig (BUL/AUT) d. (wc)Larsson/Lenngren (SWE/SWE) 62 63
Schaeder/Zaja (GER/GER) d. (3)Eikeri/Pigossi (NOR/BRA) 64 57 12-10
Aksu/Francati (TUR/DEN) d. (wc)Gustafson/Herlogsson (SWE/SWE) 61 62
(2)Tian/You (CHN/CHN) d. Malm/Raaholt (SWE/NOR) 75 62

 

(7)Ekaterine Gorgodze (GEO) d. Pia Konig (AUT) 76(7) 36 62

Eko Gorgodze og Pia Konig, Foto: Morten Sylvest
Eko Gorgodze og Pia Konig, Foto: Morten Sylvest

Morten Sylvest med Eko Gorgodze

Morten Sylvest og Eko Gorgodze, Foto: Akgul Amanmuradova
Morten Sylvest og Eko Gorgodze, Foto: Akgul Amanmuradova